Tydingen wegens den oorlog-. doolde klerikalen in te boezemen. Maer wat er spylig is, is dat de klerikalen en zelfs de liberalen naer hem niet willen luysteren, by predikt niet zidke vrucht, den man, dat de lezers van 't Verbond alle weken zoodanig vermin deren, dat by in 't kort voor hem alleen zal mogen sehry- velen en jammeren, en zal varen gelyk den duyvel,die eens een Capucvnkleed had aengetrokken, en voor eene verga dering van monikken zoo schoonckens en netjes predikte, dat hy ze alle zou betooverd hebben, had hy zich zeiven niet verraden door zynen steert die uyt zynen rok stak en oorzaek was dat al de aenhoorderrs weehvluglten... Maer zoo is 't gelegen de valschheyd gael overal met haer eygen schandmerk geteekend, doch dobbel ongelukkig is den valschaerd die de tael der deugd kan nabootsen, want hy is tot op den laetslen trap der goddeloosheyd gedaeld... Als eenen galachtigen vraekgierigaerd iels te zwaer op 't lierte heeft, dan is er voor hem geen' ander middel dan hetzelve uyt te braken of er van te bersten; by die soort van menschen is 'l oninogelvk iets te doen verteeren of het eene andere rigting Ie doen nemen, den overvloed van vraekgierige galle doet het gedurig zwellen, maekt bun zwaermoedig, ongemakkelyk en kolerig, zoo dat zy tusschen uytbraken of openbersten alleen te kiezen heb ben. De ondervinding heeft dit sedert lang geleerd en bewaerheyd. Dacrvan treffen wy al wederom een voorbeeld aen in den oud-nieuwen Jeremias van 't Verbond van Aelst. Dezen kerel, overstroomd van vraekgierige galle en zonder eenen druppel edelmoedig bloed in zyne aders, (want hy ziet er geel-groenachlig en vermagerd uyt gelyk de dood van Yperen) heeft tegen de priesters eenen doódelyken iiaet opgevat dien 't hem onmogelyk is te betneesleren, af te leggen of te verduvken. Door dezen haet gedurig ge folterd, en zyn hert onophoudelyk overstroomd van vraek- galle, braekt hy aenhoudend die galle tegen de priesters uyt, haer vermengende met alles wat stinkend en walgelyk is. Deze doenvvyze is by dezen kwant eene zoo groote noodzakelykheyd geworden, dat hy geen enkel aitikeltje kan geven dat niet met eenen stroom slyk tegen de pries ters vergezeld is. Maer, zal iemand zeggen, Demierbode, als. zulks by dien knoeyër eene zoo groote noodzakelykheyd is, dat hy anders gevaer loopt open te bersten, hv moet toch van twee kwaden 't minste kiezen. Wy zullen hierop antwoorden dat wy Item over dit minste kwaed meest be klagen, aengezien het stellig is dat de vrnekgieriglieyd ge durig den haet aenvuert en voed zoo dat hy altyd meer en meer zal willen en moeten uytbraken tot dat hy er eyi.delyk zal in blvvenWant zoo is't gemeenelyk met (ie priestershaters gelegen, dat zy, als zy ei' minst aen denken, up 't onverwachts worden vastgegrepen en onder 't gewigt Imnner boosheden versmachten Welken haet is den gevaerlyltstcn'! Dezen die voort komt uyt de schaemte van weldaden die men ontvangen heeft en niet kan noch wilt vergeldenWat verschil tussfchen zekeren kwant van over eenige jaren, als hy zynen besten honing uyt de priesters zoog, als hy zich voor hunne voeten wierp om de benedictie te krygen, als hy, met een woord hunne schoenzolen zou gekust hebben, en den kwant van heden, nu dat hy alles wat geestelyk of religieus is met den droes van zynen haet durft bemorsen. Zulk gedrag is slechts mogelyk bv ellendelingen die zich van de overblyfsels eener sehynvriendsehap bedienen om eenen begonnen haet te verzadigen Wilt men het portret van eenen vraekgierigrn hael- drager hebben, men leze wat Ovidius in het tweede boek zvner melamorphosen schryft te welen Eenen vraek- gierigen haetdrager is, gelyk den nvdigaerd, eenen mensch die 't wezen bleekgeel heeft, hel Iigchaem gansch ver droogd, de blikken ontroerd, de tanden loodverwig, het hert vervuld met galle, de tong vergiftigd, die noyt lagcht ten zy met eens anders ongeluk; het verdriet dat hem gedurig aen 'therte kuaegt, belet hem te slapen, zyns vyands welvaren doet hem uvtdroogen, hy spaert niemand en word evenmin van andere gespaerd; eyndelyk hy is zynen eygen beul.,... Wie zou gedacht hebben dat de penceel- trekken van Ovidius, na negentien honderd jaren, nog zoo levendig zouden bevonden worden Zoo waer is 't dat den wortel dér ondeugd noyt vergaet, en dat in alle tyden, 't kwaed de veeren van de ziel en van 't Iigchaem versleten heeft .-. Wat is 't Verbond van Aelst Eenen vuylnisbak waer den galleman en andere kwanten zich alle weken komen over leggen, om er hunne vuyligheyd tegen de klerikalen in uyt te braken. En inderdaed, naer luyd der artikels van dit prulblad, zyn de klerikalen godsdienslvervalschers kwaedaerdige en strafbare lasteraers, ellendige en laffe schryvelaersgrondwetverminkers, opstandelingen tegen de christelyke religie, Evangelieverloochenaers, Douqui- chotten etc. etc. etc. dit alles omdat zy zich niet vrywillig- lyk en zonder tegenzeggen door de liberators laten foppen, geesselen en schandvlekken omdat zy zich tegen een god deloos dwangjok durven verzetten; omdat zy een gebroed durven tegenwerken dat hier en elders alles zou verslinden; omdat zy van hunnen rug geene trappen willen laten ma ken, langs waer de boosheyd zou opklimmen om boven op het maelschappelyk gebouw hel vaendei der regerings- loosheyd te gaen planten en er de guillolien nevens te zettenAls gy geene andere redens kont bybrengon, konfrater, dan zullen de klerikalen zich gemakkelyk over uwe verbitterde verwylingen getroosten, ook zy weten wel dat het zoltiglieyd zou zyn diamanten in uwen vuylnisbak Ie komen zoeken, en muskus te willen rieken in eenen vervuvlden vossensteert. .-. Den liberatershaspel van Veurne is tegen M. De Decker in dolle woede ontvlamd, omdat den dislriktkom- inissaris De Prey niet hernoemd is als lid der besturende commissie van de middelbare school van Veurne. Wy moeten M. De Decker over dezen maetregel van kraehlda- dighevd geluk wenschen, want kommissaris De Prey is van den zelfden kaliber als kommissaris Dommer, die van onderwys verstand heeft gelyk eenen os van eyërs te pellen. Indien wy ons niet vergissen, zoo maekt kommissaris Dommer ook deel van de commissie onzer gouvernemenls- school, maer wy hopen, als deze commissie moet hernoemd worden, dat den minister zal zorg hebben 0111 dit gespierd lid af te koken, want met zoo een dozyu leden heeft men wel veel vleeseh, veel beeuen, immers veel stoll'e van materie, maer weynig spiritus uytgenomen als het post quint am is Liefdadige persoonen hebben zicli tol de Emancipation ge wend, om bun de merkten en vooral de acrdappelmerkleti aen le iluyden, op welke zy bet beste deze eetwaren in groole hoeveul- lieyd zouden aeukoopeu, 0111 die kosteloos of aen Terniimlerden prvs uyt le dealen. Ilel blad raed bun aen, hunnen voorraed in de dorpen op le doen, alwaer den prys dër aardappelen 15 per liO'-derd beneüe.i dien dersledeii is. In den vreinden en nanielyk in Holland en Engeland, is deze vrucht zoo duer als bier le lande, en in Vrankrvk is den uvlvoer vertinden. Pen aenkóop in de dorpen zal niet liglelyk eene ryzing op de stadsinerkien doen ontsluen. en daerenboven is den vervoer per yzcren weg niet kosieiyk, sedert dal bel gouvernement den trans port prvs der eetwaren de helft beeft verminderd. Verders lier- rinnei 1 hel blad, dal de bloemige aerdappels uyt de Vlaenderen, de Kempen en alle zaudagligc gronden in den winter bet best le behouden zyn en niet gauw schieten. De Emancipation raed ook hel gebruyk aen, van rysl en boo- nen, welke beden minder kosten dan brood en vleeseh. Overigens ware 'l voorziglig zich niet al le zeer le liaesten 0111 winter-voor- raed aeu le koopen, oindal de laelsle lian'dels-beriglen uyt Amerika geeneu opslag doen voorzien Linnen de iwee of dry maeuden. De boeveelheyd koorn, in de Vereenigde-Slaleu be- sehikbaer, is zoo aenzienelyk dat zy de pryzen in Europa zou licbb.it doen dalen, byaldien de concurrentie, welke verschillige natiën er elkander aeiidoen, minder groot ware. Ook is de vrees -eene groole oorzaek van de tegenwoordige duerie indien de kalmte zich een weynig herstelde, helzy in de slaetkunde, helzy in de gemoederen, zou de dwaling zich niet laten waglen. Op de merkl van Korlryk, zyn tnaendag wederom de beesten 10 francs per hoofd in prys gedaeld. De granen zyn een weynig in prys gerezen. Te Eecloo is eene petitie in otnleop, by welke er aen de ka mers gael gevraegd worden dal den uylvoer van vee, boler en eyeren zou verboden worden. In 1844, dat is voor de verschyning der aerdappelplaeg, wierden er-115,(102 hectaren gronds, in de negen provinciën onzes lands, voorde aerdappelleelt gebiuykt. Sedert dal de ziekte de palalers heeft aengetast, is de uytgeslrcklheyd gronds, welke men aen den aerdappelkweek bezigt, mei ongeveer 40,000 hectaren vermeerderd. De middelmatige opbrengst, gerekend volgens offmecle statis tieken, word begroot op 200 hectoliters per hectare of 12,500 a 15,000 kilos. Dit jaer zyn er verscheidene streken waer de hectare20,000 tol 25,000 kilos palah n beeft opgeleverd. Den oogst dus buytengewoon goed zynde, gevoegd by de 40,000 hectaren die nu met aerdappels meer beplant worden dan voor de ziekte, mag men tnel grond zeggen, dat wy eenen drvdubbelen oogst hebben. Het lyd geenen Iwyflel, of door liet verbod van aerdappelbloem te maken, zouden de palaters merkelyk afslaen, lietgene natuerlyk groolen invloed op al de andere levensmiddelen zou hebben. Men klaegl te Brussel nog steeds over de duerte der boter en der eyeren. De boler geld 12 stuyvers bet pond, en de eyers 8 cenlimen het stuk. Het vleeseh is ook buytengewoon duer. Iets wat men bemerkt, is dal het konynen-vleesch tamelyk goedkoop is men belaelt het maer tie helft van bel ossen vleeseh. Eene groole carabien-schieting beeft plaets gehad in de gemeente Kerkxken den 21 dezer, waeraen verschelde socieleylen Itebbei) deel geyomeu 1" Prys D. De Winter, Kerkxken"; 2". J. Van Darle, Nederhasselt5°. J. B. De ClercqAppel- lerre 4". Clt. Van Daele, Appelterre; 5". P. J. Van Boy, Asp'claere G". Ch. Vaitderhaegen, Nederhasselt; 7°. D. De Smet, Meire. M. Sonneville, profr. in het kollegie te Ronsse, is benoemd tol onderpastor te Cruy'shautetn. By koninglyk besluyl van den 22 October, is M. J. Merckatrt, lot schepenen der gemeente Moerbeke benoemd. De liberaters-bladeren maken tegenwoordig veel gerugl cm tegen hel concordael. welk Oostemyk met bet paitzelyk hof beeft gesloten, le blaffen. Dit moet niemand verwonderen, aenge zien dit concordael volkomen afkeurt de leeringeii van Josepltus II, en regt aen de kerk laet wedervaren. Zomntige dagbladeren, nanielyk de republiekaensche, maken groot gerucht van eenen droevigen voorval in Vrankryk, en welken zy op hunne wyze verhalen. Ziel hier de zaek Eenen jongeling, deel makende van de geheynte en eerlooze mactschappy la Marianne, was gedagvaerd, out getuygenis le komen geven in de zaek van oproer, moord en plundering, en ntoesl zyne medeleden, door zyne getuygenis, sterk bezwaren. Op den dag dal by moest konten geluygeit, en dat hy de eerloosheden van die gelteyine maetschappy moest veropenbaren, verscheen hy, niet. Men heeft zvn lyk uyt het water opgevischt. Ziel daer de zaek. Nu komen de uitleggingen. Geplaelsl tusschen de pligt van de waerheyd aen dejusticie le zeggen, en den eerbied van den eed welken by aen la Marianne gedaen had, heeft hy liever,gehad zich le versmooreu dan te lie gen en meyneedig !e zyn. Dit melden de republiekaensche dagbladeren. Maer, waer is het bewys dat dén jongeling zich zelven heeft omgebragl 1 Zou dien jongeling niet kunnen in het water zyn geworpen, omdat men voorop wist dal hy de waerheyd ging zeggen en de eerloosheden van de geheynte genootschappen openbaer maken? Kerels die schaemleloos genoeg zyn om de koningsmoord aen te prediken, voor te schryveu, en de vuyge ntoordenaers als helden vieren, zyn niet te scrupuleus om eenen jongeling, die hun zou kunnen corn pront iteeren, van kant le maken. Wal zou men hier van den ken? (Vaderland). M. Van Hoeier, wissel-agent by de beurs te Brussel, is van zyn peerd gevallen, en met zyn hoofd legen eenen boom op den boulevard geworpen. M. Van Hocter heeft vreeselyke wonden bekomen, en men heeft Item naer Sinl-Pieters-gasthuys gedragen, alwaer hem de eerste zorgen zyn toegediend. Men heeft zondag het lyk van M. B...., machiniste van le klasse, te Sinl-Jans-Molenbeek, uyt de vaert van Charleroy, opgevischt. Te oordeelen volgens de uer die de horlogie v.itt den verdronkenen aemvees, kan het lyk niet zeer lang in het water hebben gelegen. M. B.... was weduwenaer en bevond zich in eenen welsiellenden toestand; in zyne wooning, indeNieuw- slraet, hoeft tnen veel weerden gevonden, en die onder zegel gelegd. Iets wat zonderling is, is dal M. II... als Ity moet verdronken zyn, door een zeer getrouw hondje vergezeld was. Tot hier loe heeft men dit hondje nog niet koenen ontdekken. Eene droeve lyding heeft men uyt Somerghem vernomen, te welen de tyding van eene vreede moord. Mevrouw de markiezin d'Ennclières, geboren baronnes de Draeck, is in haer kasteel le Somerghem, vreedelyk vermoord. Maendag morgertd is de reglerlyke overheyd te Gend van die moord onderrigt geweest, en de leden van liet parket hebben zich ter plaets hegeven, om een onderzoek le beginnen. Eenige bezonderheden, die wy van eenen persoon welken uyt Somerghem gekomen was, vernomen hebben, doen kennen dat Mevrouw de baronresde Draeck. zondag avond, tusschen achten negen uren van den avond, is vermoord geweest, in de ectplaels van Itaer kasteel. Om acltt uren van den avond, had Mevrouw de baronnes de Draek, in gezelschap van haere jufvrouw van compagnie, het avottdmael genomen, en het is de gewoonte dat de gezelschap- juffer, wanneer het mael eyndigd, de honden moet eten geven. Terwyl de juffer op den cour met de honden bezig was, moet eenen persoon binnen tie eelzael gedrongen zyn, en spoedig de baronnes hebben vermoord, want toen de jufvrouw terug in de eelzael kwam, was den moordenaer bezig met de dame af te maken. Op het zigt van den moordenaer die de laelsle slagen het slagt offer loebragt, heeft de juffer eenen schreeuw opgeheven, en niet wetende wal zy deed uyt angst en schrik, is zy naer hoven ge sneld, en eene venster openende, was zy op liet punt van uyt dezelve te springen, deukeudc dat nteu itaer ook zou kouten ver moorden! Gelukkiglyk, naderden op dien oogenblik twee persooncti aen die alle avonden op het kasteel kwanten slapen, ten eynde hetzelve des nagts le bewaren, aengezien Mevrouw de baronnes op hel kasteel zonder dienstboden verbleef. Deze peisoonen, 00 hel noodgesclirev der juffer, snelden haer ter hulp, en vernamen van Itaer wat er in het kasteel gepleegd was. Hel zal intussclienlyd geweest zyn. dat den moordenaer de vlugl zal hebben genomen want, toen men in de eelzael kwam, vond men niets anders meer dan het bebloed lyk. Men heeft hel kasteel en de omstreken doerzogt en niemand gevonden. Volgens de verklaring der juffer van compagnie, was den moordenaer, dien zy maer met eenen sehyit gezien heeft toen zv de deur der eetplaels opende, met eenen kiel en eene platte klak gekleed. liet schyiil dat die dame, sedert eenige jaren, een voorgevoelen had van hel ongelukkig eynde welk Itaer le waglen stónd. Niet eenen vremdeliiig, zelfs haere pagters niet, tnogleu haer naderen, zegt men, zonder dat er voorop voorzorgen' waren genomen, welke voorzorgen dikwyls kiuderaglig voorkwamen. Zy wildé steeds by haer hebben iemand van vertrouwen, die Inter kon be waken, en die haer, in geval van nood, hulp en hysiand zou konnen toebrengen, als hare persoonelyke veyligheyd in gtv.ter zou zyn. Ten prooy aen mathoudende vrees en v. rgeiegeuheyd, is hel heslaén van die dame sedert lang, uiaer eene vreede'foliering geweest. Eenen hoer die eenen stok by zich had, was voor haet" in hare inbeelding, eenen vyand die op Itaer leven uyt was, en ziilkcn hoer wierd nooyt iu itare legenwooidigheyd toegelaten, lenzy hy den slok, dit voorwerp van zooveel henauwdhevd, had weggezet. Het is haer dikwyls gebeurd, dal zy zich in hare kamer barrikadeerde, 0111 zich le bevryden legen deaenslagcn die men, zoo zy meende, tegen haer leven had gesmeed. Niemand kent de oorzaek van dit vooroordeel welk hare rust gesladig stoorde, maer, haer ongelukkig eynde is komen bewyzen dal hare vrees maer te wel gegrond was. Uyt het reglerlyk onderzoek scltynt te volgen dal er eene ernstige worsteling lusschen de markiezin eu den moordenaer is outslaen zelfs scheen deze worsteling nog niet geheel opge houden te hebben, als de gouvernante binnen kwam. Men denkt dal den moordenaer zal gevlngt zyn, als hy de bel of klokskett zal gehoord hebben. Om le vlugten. is den moordenaer uvt rene vensier gesprongen, en is door den. wal, die hel kasteel omringd moeien zwemmen. De juffer van compagnie, of gouvernante, beweert twee pei soonen buyteu liet kasteel gezien te hebben die schenen de wacht le houden. Er is niels geslolen. Hicruyl will men besluiten dal de markie zin die niet bemind wierd, uyt vraek of Itaet,'zou vermoord zyn. Maer, men moet opmerken, dat den tno'orilenaer den ivd niet heeft gehad 0111 le slelen. Laler hebben wy nog de volgende omstandigheden vernomen Om achl uren en half van den ovond, heeft men sterk hooren bellen, of kleppen, in liet kasteel. Dit hellen, of kleppen, ivas een leeken dal iemand van hel neerhof naer hel kasteel moest komen. Maer, aengezien men zoo dikwyls, en meermaels voor kleynigheden klepte, was men niet altyd Itaeslig om le gaen. Zondag avond klepte men zoo hard en zoo' lang, dai de boerin het haere dienstboden deed opmerken, en tweedérzelve, den koeyer en eenen anderen derwaerts zond. Beydett namen eenen riek, en begaven zich naer hel kasteel, waer zv door de gouvernante ónlltaeld eu binnen gelaten wierden. Hel waren dus de wakers niet die liet eersl aenkwamen. Deze moord blyft mei een gehcym ontsluyerd, te meer omdat den geneesheer, die ontniddelyk nadat tnen de moord gepleegd zegde, heeft beslatigd dat hei lyk reeds volkomen koud en siyf was. De gezelschap juffer schynt van naby bewaekl te zyn. Madrid, den 20 ocloher. Den cholera woed zoo sterk te Madrid, dat er byna geene zakken op de beursworden gedaen. Den schrik is algemeen. Wegens het plan om Odessa te bombardeeren, heeft men geene verdere omstandigheden vernomen. De geallieerden hadden vastelyk voorgenomen die stad le bombardeeren, en door een arenhoudend bombardement te vernielen. Indien wy een blad van Wcenen mogen gelooven, zyn het de konsuls van alle de vremde mogendheden die zich tol de opperbevelhebbers hebben gewendT en hun hebben verzegt die stad le willen sparen. Men beeft le Wcenen brieven uyt Varna ontvangen, en deze melden dat twee schepen der geallieerden er zyn in gelukt, de inwendige have van Sebasiopol binnen te4 varen. Men bad nog. niet begonneu met de schepen die aen den ingang van de have inden grond zyn geboord, le doen springen. De vlottende balle- ryen van de geallieerden hadden in de baey van Slrelitzka sland- plaels genomen, en haer vuer geopend, hetwelk goede uytslagen scheen te hebben gegeven. Men bad in de Noorderforten reeds verscheydene brauden bemerkt, en een buskruyd-inagazyn door eenen vuerpyl geraekt, was in de lucht gesprongen. Parys, zaterdag, den 20 October. De volgende lelegra- phieke depeche is heden op de Beurs aengeplakt geweest De geallieerde vlooien hebben den 17 ocloher de dry forten van Kinbouru gebombardeerd. Het garnizoen der Russen, 1500 mannen sterk, onder het bevel van den generael Konowich, met 70 kanonnen, heeft gekapiluleerd, en zich krygsgevangen gegeven. liet verlies der geallieerden is onbeduydend. De Russen hebben 120 gedoode en gekwetste mannen verloren. De furieu zvu door de geallieerden bezet.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2