70NDAG I NOVEMBER 1853. TIENDEN JAERGANG. Nr 479. AELST, deni 5 November 1855. LANDBOUW-OVERZIGT. Onze liberaterspers in Engeland beoordeeld. De kleyne Steenwegen. YZEREN WEG. STATIE AKLST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTORER 1855. Tm 7 urrn 45 minuten den morgens no er Dendermonde Geiid, Britse, Oostende, Kortrxk, Monscron. Doornyk, Rvssel, Calais. Mo tm 9 uren 30 min. des morgens nner Dpndermondp, (ïend, MpcHpI-b, Brussel, Antworpen, Leuven, Thieiien, Luyk, Verviers, Landen, St. ïrnyën.en Hasselt It" 1 en 12 uren 00 minuten roor middag, nner Dender'monde, f.pnd, Brilde, OiwtPtide, Korlrvk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4« Ten 2 uren 45 m. uamidd. nner Dendpimondo, Mechelen, Brussel, Anl werpen, Leuxen, Thienen, Luvk, Vervier, Landen. St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. ;V» 7en 5 uren 30 minuten des nronds, nner Dendermonde, Meehelen. Brussel, Antwerpen O.end, Brn^e en Ostende, Kortryk, Monscron, Dnnrnyk, Rvssel en ('alcis. 0" Ten 8 uren 15 minuten des nronds nner Dpndermondp, Gend. Meehelen, Brussel, Antwerpen. Leuxen. Thienen, Luvk, Verviers, Aken en Keulen. OJJQIE SITM. VAN DENDERMONDE NA ER AELST 1» Ten fi \ir. 15 m. 's morgens.—2^ Ten 8 uren '20 minuien 's morgens. —3" Ten 111 men 10 minuten 's morgens. - 4» Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5" Ten 4 uren 10 minuien '.avi.iids.-6" Ten li uren 43 minuten 's avonds. Zuilen te Ovsegent stilleslaen de volgende konvoven vertrekkende van AF.l.ST, ten uren 43 minuten, ten 9 nren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 nren 45 minuten en te^i 5 nren 30 ms1 avonds- Van IIKNDKKMOvDE ten 6 uren 13 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgens, ten 10 nren ill Inin. mor m. ten 12 n. 40 m. namiddag, ten 4 nren 10 m. ete ten P» urm 45 min. des avonds. Noor alle ri«*tinfien moet men te Denderniomle van konvoy veranderen. llil liliul versclivnt ties Zaterdags in den namiddagontler dedagleekcning van den tiaeiop volgenden '/.outlay.Hen prysiler inscliryving, by trimester,, i,. liepacld op I l'r. 50 c.. tlieii tier aitnoiti e» op 20cenlitnen tien drukregel. DEN DENDEBBODE Het is onmogelyk eenen beleren zaeylyd te wenschen dan men Hit jaer gehad heeft. He laetste regens hebben toegelaten de lan den wel om te werken, en nadien is bel schoon weder de be- zaeying der akkers buytengewoon komen begunstigen. Hen hemel scliynt 7,00 gunstig aen Egyplenland niet geweest te 7.yn. He rivier den Nyl heeft 7,ooveel water als gewoonlyk niet ontvangen, T geen norzaek is dat een deel gronden niet genoeg- zaem is besproeyd geweesten men weel dat, als zulks in den herfst geschied, den volgenden oogst byna altyd onvoldoende is. 'T is om dien toeval te voorzien dal den Pacha van Egypten den uytvoer van granen uyt zyne Staten verboden beeft, te beginnen van 6 january 1856. Wy melden deze daedzaken om te doen zien dat het Egyptisch gouvernement voorzorgen neemt en niet lang aeizelt om zyn laud legen gebrek aeu brooj te vrywaren ook om te doen op merken dat Egypten nu geene verzendingen van granen naer Europa zal konnen doen ofschoon de Egyptische granen van de eerste kwaliteyt niet zyn, zyn zy evenwel hoogst nuttig als men te weynig heeft. Het is te vreezen dat wy uyt den Noorden en uyt den Oosten ook geene groole hoeveelheden zullen ontvangen men heeft immers gezien dat in verschillige streken den uvlvoer verboden is. T is alleen in Amerika dat den overvloed van granen buyten- gewoon groot is en waervan Europa aenzienelyke massa's zal konnen ontvangen. La et ons hopen en ons vlcyën dat ons land er ruvmschoöls zvn a end et 1 zal van hebben. De fransche dagbladen hebben in September lest gemeld dat den uytvoer der granen langs de Ameril.aensche zeehaven lot S5 millioenen hekloliters zal konnen beloopen latere tydingen bevestigen dat die hoeveelheyd meer dan dobbel zal zyn. Hen overvloed van turksch koorn en andere granen in de Vereenigde Staten is zoo grool, dat, als hel graen aen eenen redelyken prys slaet, men bel hen den handel zal overleveren en zich, voor de inwendige verbrdyking met de andere graensoorten verge noegen. Men berekent den oogst der tarwe op 7© millioenen hectoliters en men denkt, er de helft te konnen van uylvooren. Wy hebben geene genoegzaem olnciele beriglèn om de juyslheyd van deze berekeningen le konnen waerhorgen, doei bet ware te wenschen dal onzen handel zich hel gras niet liet van onder de voelen snyden door Engeland en Vrankr-yk; die zich zullen ver- haesten zoo veel voorraad mogelyk op de Amerikaensche merkt te koppen. Thans is er gecnen hoegenaemden twvflel meer aen den over vloedige.!! aerdappelenoogst. Heze .aerd vrucht word nu zooveel verbruykt als voor de ziekte, die er sehaerschhevd in gebragt en dmelver gebruykslerk beperkl had, byzonderlyk voor den armen. Doch wal er jammer is en veel onrust baert, is dal liet gouver- nenient geenzins genegen is die weldoende vrucht alleen lol1 voedsel «Ier menscheu te laten verbruyken. Hen wedslryd dien hel ministerie van 't inwendige geopend heeft m eenc stof of materie te kennen die geene voedende, eygenschappen fiezil en cchlcr de bloein- trhligc stoffen voor de nyvcrhcyds gebruyken kan vervangen, doet vreezen dal hel zoo vurig gewonscht verbod van aerdappelbloem te maken eu er meé-ie stoken niet zal bevolen worden, en dit wel ten grooten nadeel e van hel voedsel der armen. Indien liet gêbruyk der pataterbloem voor het bereyden, lustreren of vercie- ren der stoffen, als slerk-papzeer oud ware, wy zouden konnen denken dat bet moeyelyk of onmogelyk is de palaterbloöm door andere meelachtige zelfstandigheden te vervangen tnaer geheel de wereld weet dat hel gebruyk dier bloem maer zeer onlangs in voege is gekomen. Wy welen ook dal de aerdappelbloem eene zeer groote rol speelt in liet lymen van geweefsels en daertoe in groole massa's verbruykt word. Die bloem dient om de fauten en ledige plaetsen in de' geweefsels zoodanig le dekken en toe te plaestcren, dal den verbruyker zich alle dagen billerSvk beklaegt dat, 11a de eerste wassching, zyn elfckl of voorwerp geene Itoege naemde slevigheyd meer heelt en aen crue volkomen versletene vod de gel v kt '1' is byzonderlyk voor dit bedriegelyk lymen en stvven dal er ontzetlende hoeveelheden paiaterbloem verslonden worden wy konnen daerin geene grondige redens genoeg vinden Van voor •eene zoo weynig belangryke zaek hel bes'.acn van zoo vele armen in gevaer le brongen. In Vrankryk, waer hel maken van patater bloem strengelyk verboden is, heeft men aen den pap die voor bet plakken, styfselen en luslrerén der geweefsels"moet dienen, niet gedachtnogtans in Vrankryk zyn er oneymlig meer fabric ken van geweefsels of stoffen dan in ons laud. Echter is het niet dat hel publiek daeroinlrenl zyne zienwvze iticl genoeg laet kennen integendeel, mep vraegt van alle kanten Hat het gouvernement de fahrikatie van ve.rappelbloem verbiede... 'T is dus le bejammeren dal hel gouvernement daerin niet klaerder ziel en aldus de wpre belangen van den armen en van *len kieviten burger laet comprometleren. Hen rapenoogst is ook al sterk veraclilerd geweest door de droogte. He verandering van hel weder heeft den toestand van dezen oogst veel verbeterd, zoodanig, dal dit belangryk voedsel voor de beeslen een t.imolyk voldoende vooiuytzigt oplevert, ofschoon wy niet (lurven zeggen dat den lamloouwcr niel zal verpiigl zyn meelslolfeu voor hel voederen en vellen van zyn vee te gebruyken. 'T zyn al wederom de aerdappelen die hierin wel j zullen té pas komen, wel le verstaen als zv aeu eenen redelyken prys staen. Men zal ze gebruvken voor hel vellen der verkeus; gebrek aen aerdappels zal men daertoe meelstolTen moeien ge bruyken, 'tgeen zeer dtter zal kosten en buylen bereyk van den kleynen boer zal zyn. Hat men dan de aerdappclkwestie keere en wende gelyk men will, men zal bevinden dal bel in de tegenwoordige omstandig heden, te vreezen is dat bel graen voor de noodwendigheden niet zal voldoende zyn, en dal bet bestemmen der aerdappelen uyl- sluylelyk voor bet voedsel van den uieiiscli van de dringendste noodzakelykheyd is. en dal er geene redens beslaen 0111 le onder zoeken of er aen bet plakken eu lymen der geweefsels den voor keur op den onderhoud van 's lands inwooners moet gegeven worden. Een engelsch blad, den Morning-Post, heeft over eenige dagen eenen artikel afgekondigd waerin liy met eene brutale strengheyd het gedrag van 't belgisch gouvernement en der drukpers ten aenzien der politieke nytwykelingen beoordeelde. Den Morning-Post zegde dat het regt van van gastvryheyd aen deze die er gebruyk van maken liet regt niet mag verzekeren van opeiiiyk complotten te smeden en walgelyke schimpschriften af te komhgen. Die beweering is orgetwyfleld zeer juyst in haer zelve en zv zou niets van hare gegrondhevd verloren hebben, had zy wat heusscher en min bitsig voorgedragen geweest. E11 Inderdaed, den Morning-Post bopaelde zich niet bv het geven van goeden raed, hy sprak van Belgiën met eene verachting die evgen is aen do engelsche drukpers, als zv spreekt over mogendheden van minderen rang. Die onhè- schofte en uytdagende handelwvze was ten anderen zeer misplaetst in deze slof, want de nytwykelingen zyn ten minsten zoo vry te Londen dan te Brussel. Twee trefleivke conservateurs-dagbladen hebben door deze dwaze aenrandingen van 't engelsch blad gestoord geweest; zy hebben er op geantwoord met de zelfde beschuldigingen, dit niettegenstaande zy moesten weten dat zy hier in 't spel niet waren, dal de aanranding van den Morning-Post slechts gerigt was tot die sleehle drukpers, verdedigster van roode republiek, van socialismms, zoekster van twist, tweed ragt en regeringslposhevd, welke drukpers inderdaed zoo veel en schandelik misbrnyk der belgisehc vrylieyd maekt, dat zv 't land dagelvks comprometteert. Den Journal de Bruxelhs, antwoordende aen den Morning- Post, evndigt zyn artikel met zeer gegronde bemerkingen, gerigt aen een dezer slechte bladen, waervan wy hooger spreken a Den Observaleur, zegt den Journal de Rruxcllcs, moet a niet vergeten dat zyne gedurige aenrandingen tegen de n orde der zaken in Vrankryk tot stand gebragt, dat zyne gekende genegenheyd voor de vremdelingen veel kommer a aen 't ministerie en ernstige moeyelykheden aen Belgiën it veroorzaekt hebben Het ministerie Bogier heeft meer dan eens het dagblad, zyneri tolk, moeten verwensciien, 't welk de onuytgegevene eerste stukken afkondigde van 1 liet losbandig, goddeloos, socialistisch schimpschrift van ct Victor Hugo tegen keyzer Nd pol eon. 'T is die manier van de vrylieyd van drukpers en de belgische onzydigheyd te verstaen die legen ons zoo veel verbittering in de naburige Staten heeft doen opryzen. De Patrie van Brugge antwoordende op de aanranding van het engelsch blad, doet opmerken dat de, deniagogieke bladen m Belgiën weynig lezers onder de li dgen vinden. Ongéliikkiglyk die bladen worden meer gelezen dan men zou gelooven en doen meer kwaed dan men denktmaer dit argument is zonder weerde voor wat den grond van het geschil betreft. Het dagblad der nytwykelingen te Jersey; Den Mensch, wierd waers'hviilvk in Engeland min gelezen dan bv ons de revolutionnnire dagbladen welke, gelyk men vermoed, door de zorgen en ten koste der révobitionnaire coinitevten van Londen gedrukt worden. Volgt daer nvt dat men ongelyk gehad nebbe dit dagblad le treffen? De schimpschriitschrvvers der Europisrhe revolutionnaire pro- pagande werken niet alleen voor de landen waer hunne sciiriften gedrukt worden, dit is zelfs de minste hunner bekommernissen. Den Morning-Post bestatigde zulks met aen Belgiën te venvvten dat het hun ondersteunde in hunne rampzalige ondernemingen legen de Sinten uyt welke zy gebannen waren. En dan, de vriendschapsbetrekkingen, de regten van de enropische rust, den eerbied welken de natiën zich onderling verschuldigd zyn, is dit alles niet gekwetst door de geweldigheden die door den Morning-Post aengeslipt en die door de wet beschermd zyn van den oogenblik dat zv er door gedoogd worden 't Ten anderen, 't is eene onbetwistelyke daedzaek die allen goeden burger moet erkennen, dat namelvk de liberaterspers voor het welzyn der natie niet schryft, dat zy alleen werkt om die losbandige, goddelooze en socialistische denkbeelden le verspreyden, en om overal opstand en regcringsloosheyd met derzelver gruwelykheden te weeg te brengen. Ondertiissehen zyn wy er verre af de engelsche drukpers te willen verdedigen, wy zullen integendeel met de Patrie zeggen a Onderstellen wy dat de verwyting van zekere engelsche i bladen zoo gegrond mogelvk ware, zou het niet betamen, k vooraleer zv ons limine berispingen toedienen, dat zv 0 zelve eervolle boete doen Want in deze laetste tyden is a er noch in- noch bnyten 't land iets overgebleven dat door de engelsche drukpers is geëerbiedigd geweest. Al de twistzoekers van alle landen, 't zy dat ze Napels, Hoornen, Madrid, Florentiën of Parys bewoonden, hebben wel onliiaeld en ondersteund geweest door deze die 1 geloofd hebbende eenen splinter in ons oog te zien, eenen a dikken balk in hunne evgene oogen hadden. Zekerlvk komt het aen Engeland niet toe andere natiën te berispen, want is er een volk 't geen weynig de andere volkeren ontziet of eerbiedigt, 't is wel 't Engelsch volk, 't welk zich niet alleen doet ondcrscheyden door zyne misplaelste en ïivldagende schriften, maer zelfs door zyne redevoeringen voor welke het parlement en tot zelfs het ministerie moeten geschandvlekt worden. Getuyge hiervan de verwoedde en hoogst onbetamelyke redevoeringen die den eersten minister, lord Palmerston, reeds verscheyde AI de steden van eersten, tweeden en derden rang en de bvzondere dorpen worden doorkruyst van rivieren, schoone steenwegen en yzerbanen. Zy hebben liet grootste gemak 0111 de voortbrengsels van hunne nyverheden te ver zenden en hunnen koophandel nvt te breyden, zonder dat zv hier voor bvzondere belastingen moeten betalen. Inder daed de rivieren, de groote steenwegen en yzerbanen zyn gemarkt en worden in eenen gebrtivlfbaren start gebonden met liet geld van de provincie of van het gouvernement. Moe veel Donderde millioenen zyn hier voor niet betaeld I Zvn de parochiën on kleyne dorpenookzoo bevoordeeligd? Neen zekerlvk neen 11 tinne wegen zyn gedurende ver scheyde maenden in 't jaer onbruykhaer. En willen ze een steenwegsken bekomen, liet duert lyd by tyd, het kost nioeyle op moeyte en worden dikwils verzonden Van Pontius naer Pilatus (men weet waerom) eer htin dit toegestaen word. Wat hier nog het ergste is en alle onregt te hoven gaet, is dat die dorpkens en parochiën altyd moeten een derde deel voortiyt betalen ir: de kosten van de steenwegen die ze willen leggen en dat zy die ganseh alleen moeten onderhouden zonder tiisschenkomst van provincie of gouvernement. Uier uyt volgt dat de parochiën dikwils in groote lasten steken, dat hare steenwegen te slap gemaekt worden eu zich in oenen slechten slaet bevinden. En aengezien elke parochie volgens haer goeddunken werkt en moet zaeyën naer den zak', ziet men gemeenelyk dat di" steenwegen hier breed zyn daer smal, hier groote kalsvden hebben ginter kleyne.'hier in eenen redelyken slaet zyn elders in oenen allerslechtste». Men ziet ook maer al te veel Ier oorzaek van moevelvkheden en evgeiiiiefde en by gebrek aen overleg en eend ra "i. dat de wegen niet gekalsyd zyn daer vvtrer het voor 't algemeen nondzakelykst is; want veie borgemeeslers en hunnen raed zorgen altyd eerst voor zich zeiven en hunne vrienden en d'eene parochie zai toch geen belas tingen vragen om op eene andere te gaen kal ven Hel komt hier bv dat de parochie Sulsike eenen vnylpoel hlvft. dat de steenwegen niet voltrokkeh worden van St- Miiria-Hooreheke op Strypen, van Nederhasselt op Ninove enz enz. Wat moet er gedaen worden om dit onrecht en wanorder te doën evndignn Den middel is gemakkelyk. Dat het

De Denderbode | 1855 | | pagina 1