PILLEKENS. gouvernement een wetsontwerp voorstelle, liet welk vaststelt dat al de straten die van d'eenc parochie nacr de andere leyden door de provinciën of liet gouvernement zullen gekalsyd en in goeden staet gehouden worden. Op deze wyze zullen de steenwegen eene betere rigling krygen, voltrokken worden en welhaest in eenen goeden 'staet gesteld zyn, en men zal mogen zeggen dat alle Belgen, alle parochiën, dorpen en steden gelyk zyn voor de wet. Ongetwyffeld zullen de ministers en onze gekozene deze gedachten doen gelden iu de volkskamer, des te meer omdat het eenen middel is om nyverheyd en koophandel op de parochiën te verspreyden, en om, binst den winter, wat werk te verschalken aen de gezonde en kloeke werklieden. .-. Den Jeremias nvt 't Verbond, na het evangelie en de passie gepreekt te hebben, is eyudelyk tot eene andere slof overgegacn, doch zonder zyne klagtstem te verlaten. Thans weent den man bitterder dan ooyt omdat hy, na ons 25jarig volksbestaen, nog gedwongen is den geest en de strekking onzer constitutie uyt te leggen ÜUlEn hoe legt liy dit aen boord Jlet te zeggen dat de klerikale party eene magtige party is zoo door hare sterke organisatie als door den invloed barer talryke aenhangers in alle i vken en stalen van ons werelddeelzoodanig dat men de leden dier party mag betitelen inet den naem van /ranc- macons der tteactie, of vrymetsclaers van den achteruyigaug. Deze splinternieuwe uytlegging van den geest en der strekking onzer grondwet doet aen de klerikaleu veel eer, alhoewel zy eene volslagene geestverbystering bv den schryvelaer des Verbonds verraed. Over eeuigen tyd was het, volgens dien zelfden knoeycr, met de klerikale party gedaen, zv was begraven, zy kou ue magtige ontwikkeling van het liberalisuius niet meer wederstaeu, het licht dei- liberale beschaving verduysterde gansch en gelieel de achteruvtkruypende versletene denkbeelden der pilaer- bvters, immers het klcrikalismus had slechts nog hier en daer eenige versteende dompers, die welhaest ouder de openbare verachting zouden bezwyken, en meer andere vieren en vyven waren niet genoeg..,Maer nu is de klerikale party eene magtige party, eene sterke en eensge zinde party, die gelykt aen de party der [rancmagóns. lioe zal men dien domuien zeever uytleggen Wat denken de lezers van 't Verbond over zulke dwaeshedenUytleggen konnen wv niet, ten zy met te zeggen dat eenen ezel, hoe oud en versleten hy worde, noyt zyne czelsmaniereu kan verlaten en wat er de lezers van 't Verbond over denken, daermeê bekreunen wy ons nietwillen zy zulke ongerymd- hedeu legen 1 frank 50 een li men by trimester betalen, zy moeten dit weten, goeste is koop en liefde is liefde zey den boer, en hy kuste zyn kalf dwars door eene doornhage. .-. Den D. O. M. slimmen uyt 't Verbond geeft eene tweede uytlegging onzer constitutie nainelyk met te zeggen: Al waer de klerikale party heérscht, vind men geteeld en domheyd, armoede en zedelyke verslaving, huychelary en haetzoekers..Den man brengt als voorbeeld by het fanatieke Spanje waer thans, onder het liberalers- francmayons bestuer, niet anders gepleegd worden uan dievery en baenslrooperyënwaer het bestuer alleen berust op het geweld van eenige haetzoekerswaer de schatkist zoo verre uy'tgeput is, dat byna geeue diensten van den staet konnen betaeld worden waer de armoede, sedert dat de liberaters-francmagons aen 't schotelken zitten, zoo groot is, dat de zieken in de hospitalen het noodig onderhoud niet meer hebben immers waer niet anders heerschen dan wanorde, regeringsloosheyd, ver drukking, burgeroorlog en al deszelfs gruwelen Zou men niet zeggen dat den jeremias de lack op zich genomen heeft, door zyne slimme constilutieuytleggingen, zyne eygene party hatelyk te maken en te schandvlekken Ja dit blvkt zoo klaer ais de middagzon maer zoo gaet het als'den vraekgierigen nydigaerd aen zichzclven over gelaten is, en als zyn vergiftigend uylbraeksel op hem terugvalt, dan versmacht hy erin of hy zoekt zynen laetslen toevlugt in de zelfmcord. .-. Dezer dagen hebben wy in eenen klerikaleti hof geweest waer wy eenen weerklank aeutroffen die vry wal awi de papen verkochi is, cu die üyzonderlyk op hel Verblind eene kwade oog lieefl; wilt gy eens hooien VUAEG. - Welk is den regten nai-m der Lassers van I Verbond? (Den echo of weerklank antwoord hond Nochtans men zegt dat zy van wysheyd overvliegen liegen En werkl 'I Verbond aen 't heyl van 't nienschdoni hier heneen? neen Is '1 niet reglzinnig als het van menschenliefde knueyl nouyt Gy weet dan dat het is bedrog en yl geklang lang I Wie slael dan naer zyn leer met open mond te gapen? apen Wat dryft zyne woede zoo op den pricslerlyken slael Iiacl Wilt hel de kloosters niet doen in den modder vallen allen Maer wal zal het dan doen als al de kloosters sterven erven Wat moet op 't aulaer in de plaeis des godsdienst treden ieden En heeft 't Vet bond dan toch geen ander hcyligheen geen Wal zal den zegenprael van zoo een leer doen hlyken lyken Wal zou het volk dan doen als godsdienst is verdwenen wennen Zegt in regl vlaemseh hoe gv de menschenliefde verstael hael Zal het door wroeging dan ook niet lyk Cain sneven even Hoe zal den duyvel hem voor zyn bedrog betalen halen .-. Men bemerkt als eene wonderlieve!, dut er een groot verschil bestaet tusschen den zonneschyn van 1850 en dien van 1855 Den zoftneschyn van 1850 liet de oogen gezond, maer den zonneschyn van 1855 heeft de oogen van zommige niensclien zoodanig gekrenkt,,dat zy geen pnderschoyd meer konnen maken laattenen zwart en wit. Men zegt dat meester Altmever die een zwart kruys heeft ontvangen van Z. H. den paus. en een wit kruys van Z. M. den koning der Belgen, i.iet weet waer hangen wit op zwart steekt te veel af, peyst M. Altmcyec, hel springt te veel in d'oogen van meiischen wiens gezigt niet gekrenkt is. Men vermoed dat Meesier Altmever liet een kruys op zyne borst en het ander op zynen rug gaet dragen dus "als iemand lot Brussel ontrent de liberale universileyt.eenen 'vent' ziel loopen die van moren en van achter (jekruyst is, hy mag hem stoutelyk voor M. Altineyer honden. Eene voorzegging van den II. Vincenlius-a-Paulo, dat de zeden der Mahometanen zullen hervormd worden door het christendom, staet klaerlvk uytgedrukt in de conferentien welke hy gaf aen zyne kloosterlingen en aen zvnc Zusters van Liefde. Deze conferentien ontvangen uyt den mond zelve van den eerliiedweerdigen slichler, worden sedert twee honderd jaren bewaerd in de arehieven van den 11. Lazarus, te Parys. llv voorzegt er aen de gezellinnen van zyn apostolaet, dat :.y eens geroepen zullen worden j om de volkeren van den Oosten Ie besehaven, i Den abt lloliebaeliee, oie deze voorzegging aenhaell in zyne kerkelyke Geschiedenis, voegt er by Hetgeen het zweerd der kriivsTaefders, noch de weten- schap der geleerden niet gekonhen heelt, de huyzen en de herten der Turken openen eene schoolzuster, eene Zuster i van Liefde zal het doen. Alreeds hebben wy den Sultan Abdttl-Mcljid de deuren I van zyn paleys zien openen voor twee Zusters van Li'-lde, liaer de genade vergunnen van eenen veroordeelden en liaer noemen Engelen van bermhertigheyd. CORRESPONDENTIE. Geëerdën vriend I). G. uyt D(Amerika) wy hebben op 50 October uwen brief met deszelfs inhoud, gedagtee- keud van 6 der zelfde maend wel ontvangen. Alles zul volgens uw verzoek gedaen woiden. Het doet ons altyd het meeste genoegen een letti rtje van uwe hand te zien, want wy erfiuneren ons telkens onze oude vriendschapsbetrek kingen en de aengename uren die wy onder malkanderen doorgebragt hebben. AVv hebben uwe herlelyke kompli- ntenten aen de oude vrienden en kennissen gedaen, allen warén hoogst te vreden en verzoeken ons u insgelvks hunne welgemeende gr< etenissen te doen. Ontvang 'dan onze eenparige zegewenscheu en gelief de zelve aen geheel uwe familie over te maken. Goeden dag Vriend Petrus zorg wel voor uwe kostelyke gezondheyd en geloof ons uwen zeer toegenegen vriend. Lvu. weerga Men scliryft uyt Sl.-Gillis-Waes aen den Dcnder-boie De feest welke hier den 50 Oct. lest, ter gelegenlteyd der inhul diging van onzen nieuwen pastor, den wel eerweerden heer Van Nietiwenliovc, heeft plaels gehad, is allerprachtigst en verruk kend geweest. Zoo liaest deze zoo deftige benoeming gekend was, hebben ai de inwooners zicli inet den ineesten yv'er aen 'l werli gesteld om de inhaling van een zoo geacht als verdienstelyk man zoo schitterend tnogelyk te maken. Het ontbrak dus 'aen geene geldopofferingen, elkeen bragt gretig het zyne hy, elkeen was dienstveerdig, allen waren opge togen om een eerste hewys van liefde, gericgehlicyd en eerbied aen den nieuwen herder te geven. Den dag voor de inhaling wierden de straten langs welke den stoet moest doortrekken, beplant met honderde sparreboomen, doorvlochten met katoenen festoenen, vercierd mei allerley kleurvaenljes talryke vlaggen en wimpels wapperden van huy zen en hoornen; vier prachtige zegebogens kunst- en smaekvol opgeslagen en vercierd met heriireffende jaerschriften. welkom- groeten en vreugdegevoelens, scltillerden op den doortocht en aen de kerk, immers de optoyingen, vrettgdegewaden en honderd- ley verscheyde verciersels welke de parochie had aengelrokken, leverden eenen zoo heloovetenden blik op, dal nog nimmer de gemeente Sl.-Gillis en vele gemeenteus met liaer de gezien hail. Des anderendags, dag der inhaling, na gelieei den nacht ge werkt le hebben, waren al de inwooners nog in volle bezigheyd om alles ten déftigsten op te eieren. Om acht uren vormde zich eenen verrukkendeu stoel op, samengesteld uyt al de genoot schappen, maeischappyé'n en vergaderingen der gemeenle, elk met zyne attributen, eertleekeus, vaeudels en standaerds enz. daerby voegden zich een groot getal allerfraeyste zinnebeeldige vertooningeii en tnaegdekens, verschoydene prachtige triompli- wagens, de weldadige gestichten, de gemeente- ke'rk- en arm besturen, hel genootschap van den H. Vincetilius, het korps der douaniers en gendarmen, immers alles wal in de gemeente van eenig aenzien was, maekte tlêel van den stoel, weiken door een sialig en welluydetid muziek opgeleyd wierd om den nieuwen herder te gemoel te trekken. Als den nieuwen herder, vergezeld van talryke hooggeplaetste geestelyken en vrienden met zvne prachtig 'bespannen koelse, brgeleyd dcor eene uylgelezene e'erewachl den ingang des dorps naderde, begonnen de klokken te dreunen, liet kanon te bulderen, het muziek te spelen en duyzende vreugderoepen door de samcu- gedrongene menigte de lucht le doen weergalmen; dan nam den achtbaren heer burgemeester, aen 'l hoofd van den kerk- en enieenteraed hel woord en verwelkomde den nieuwen pastor in de voorlreifelyksle bewoordingen, zienelyk aengedaen en bezield met gevoelens van ware geuegenlieyd en eerbied. Na dezen plegtigen en indrukwekkende!) welkomgroet is den stoet in volle orde naer de kerk gelrokken welke door liaer feesl- gewaed en lallooze andere aen 'l hert sprekende verdelingen schitterend iiylblonk. Den zeer eerw. lieer Deken van St. Nicolaes deel eene welgepaste aenspraek lot het volk, liet welk in eene zoo groote menigte in de kerk gedrongen was, dat hel oumogelyk w-as zich le verroeren. Godsdiensliglyk aen hoorden de parochia nen de stemme van den eerw. redenaer die mei des te meer zalving en overlnyging over den nieuwen herder spreken kon, omdat hy den eerw. heer Van Nieuwenliove sederl-zeer lange jaren kent en de hooge verdiensten en voortreflëlyke deugden van dezen yverigen, voorzigligeu eu wyzeu geestélvken naer weerde kou schatten. Vervolgens wierd den nieuwen pastor naer de verrukkend opgeloyde paslory geleyd, waer een Ireffelyk banket aenvang nam tydens welk het muziek zyne zoele loonen liet hooren. Eene gaev- schieling eri verschillige andere vermakelykheden, afgewisseld door tusschenpoozen van klokgebrom en kanongebulder deden genoegzaem zien dat liet volk lot geeestdrift was vervoerd en uylermatcn over zynen nieuwen herder tevreden was. Des avonds wierd een schitterend vnerwerk afgesteken waerop dan len slotte eene algemeene en allerprachtigste verlicliling van geheel liet dorp de feest kwant sluyten, zonder dat de armen van Sl.-Gillis vergelen wierden, wam eene zeer overvloedige brooddecliu" is de kosten des eerw. pastors gedaen geweest. op De volgende petitie is te Malle in omloop en word ter onderteekening der inwooners acngeboden Aen Zyne Mujesteyt den koning der Belgen, ■sttt F. De o.iitereeleekenHe inwooners der stad Italië, hebben de vrvhesd eeno- men, aen Z. M. ootmoediBlyk te .moeken dal ly roude aewéerdieen aen «nc hoeren leden der kamer oor oogen le stellen de harde omstiindig- heden waer in wj ons bennden. Wel is waer, Sm., dal bet grootste deel der t.dkeren nch met meer en kan bedienen ran de levensmid delen ter oonaek van de menigvuldige landen welke eebrnrkt worde,, ridieke eïl'd «el"yk, -««•Tkerf.lwi.^.en'h.tn^^ «JagHyks in ons Reljjien verstookt word. Hierom komen wy Zvne Majesleyt en Zyne lleeren Leden der Kamers eerbiedM.k vrueen dat den nytvoer van vee, boler, evers, konynen en het verstoken der granen lot den aen,tarnden oogsl verboden worde. Wv en hebben niet nood,g aen de hooge wysheyd van Z. M. indachtig ie 'maken dat tvne 1 leden der Kamers door drte mnetregels eenen nkt van wvs be sluer tullen voorstellen, om de ellendige armoede tc vermyden. Ziet Itier tie namen tier persoonen van ons arrondissement die deel maken Van den jury voor de eerste serie van deze vierde sessie JOL P. Van der Linden, nofaris le Idegem. Fr. De Backer grefltrr en raedsheer le Lede. Z. Hongw. den bisschop van Gend heeft M. Debmsi onder pastor te Erwelegltem, in de zelfde hoeda.tigheyd leZele benoemd M. Van Acker, onderpastor le Zele, gaet over tol de onder pastor)- van Erwelegltem. Men verzekert dat M. den altbé de Haerne, lid 'der belttische kamer, lol rolder van liet fransch Eere-Legioen is benoemd Het koninglyk hesluyt, by welk het verboden word van nog boekweyl, ol meel van boekweyt uyt liet land te laten zen- den, is op den buy ten mei genoegen rernomen. Men verwacht, binnen kon, verscheyde schepen met tzraen geladen, in bestemming voor Gend. D, ze grat en komen van Galatz en van Ibratla. Ook le Antwerpen worden'er veel ladintten larwe en rogge verwacht. De petitie, bv welke het verbod van uytvoer der boter der evereti en konynen word gevraegd, en die le Gend in oriiloon is, draegl verscheyde duyzende handteekens. Uyt de tabel der invoeren van eetwaren, hlykl het dal er tydens de maend september alleen, 11 millioeiien kilocr.tmmen tarwe zyn ingevoerd. Dit mankt bv de 05 millioenen kilogr tarwe die sedert den I jatmary van dit jaer, zyn ingevoerd Walde rogge aengaet.de hoeveelhevd welke dit jaer is inge voerd, is minder dan deze van het voorleden jaer. Integendeel is den invoer van den boekweyl, van do boonen en van den geersl meerder. Den invoer van ryst is ilHSgelyks aengegroeyd. Tydens de negen eerste maenden van 1853, zyn er 5 millioenen kilogr. ingevoerd in 1854, beliep den invoer tol 32 millioenen en'in 1855 heeft hy 27 millioenen bereykt. De koophandel-kamer van Namen, door het gouvernement geraedpleegd zvnde over de maetregelen welke voor hel verzag- ten van hel lyden der mindere klassen, in dezen duren tyd te nemen zyn, heeft de volgende middelen voorgesteld I" Hel gebruyk van inlandse!»; tarwe in slokeryeit en bier brouweryen verbieden 2° beletten dal de inlandsche rogge ver stookt worde; 5» het verbod van den uytvoer der aerdappeleu behouden en heiellen dal zy, onder welken vorm-ook, ook iels anders dan lot de voeding gebruykl worden; 4° de aenkomsl van vremd graen begunstigen, door de i nlrepol-kosten te ver minderen, alsmede de vervoerprvzen langs de yzeren wegen eu de tolgelden op vaerten en rivieren, voor de granen komende uyt de entrepots en bestemd ont verbrttykl le worden 5» op dezelfde wyze hel vervoer van graen begunstigen langs allo gemeenscha ps-wegen hel koninglyk besluyt hetwelk ten gunste der liefdadigheyds-gesligten genomen is, voor wal den vervoer der eetwaren betreft, algemeen maken V den graenbamlel bewaken, de opkoopers beletten en giraffen, de opkoopers sterke patenten opleggen. De berigten van mlnisterieele ontbinding, die den Précttr- seur, over eenige dagen publiek lieert gemaekl, zegt de Emanci pation, hebben geenen scltyn van waerheyd. Het ministerie is zeer goed lol akkoord, en als men wilt doen gelooven aen be slaande tweedragl, dan is liet enkel, omdat men hoopt in troebel water le zullen kunnen vissollen. Wy vernemen nog verder dat de ministers zich voorbereyden om den 15 november, met verschillige bldarigryke omwerpen voor den dag le komen, eu wel gewapend legen den aenval der oppositie welke er noovl ontbreekt. In de hervormingschool te Ruvsselede zvn geene plaetseu meer open, tengevolge van dit, is er hiervan door den minister van jnsticie kennis gegeven aen alle de parketten van liet ryk, opdat men zou ophouden nog jongelingen naer de hervorming school van liuysselede te zenden. Zoo isliel niet voor de hervormingschool van meyskens te Bcernhem. Aldaer zyn voor de meyskens nog eenigeplaetscn open. Den 2G dezer is M. Vids, sinds aO jaren notaris en burge meester van Nederhrakel, aldaer overleden. Zoo vry vernemen hebben de burgemeesters van het arron dissement Sinl-Nikolaes voorgenomen den koning en de geheele koninglvke familie uyt le noodigen, om een bezoek iu liet Land van Waes, tydens den aenslaenden zomer, te doen. By koninglyk besluvl, van 17 October, is het getal der notarissen van Brugge bepacld op veertien. Te beginnen van lieden, hebben de goudstukken van 10 fr. in Vrankryk geenen wettigen koers meer. De geweldige winden die, over eenige dagen gewoed heb ben, hebben veel onlievlen op zee veroorzaekl. Eene vissclierssciniy; is, lyilcns het laelsle tempeest, niet verre van de Panne, omgeworpen, en de equipagie, hestaendo uyt vyf persoonen, is in zee omgekomen. Hei schynl dat nog andere schepen zullen schipbreuk geleden hebben, want men heeft le Adinkerke, aen liet strand, twee lyken van franschc matroozci) zien aenspoelcn. Te Kerinpl* in Limlnirg, is eene heyligschendemle diefle gepleegd. Booswiglen zvn in de kerk gedrongen en hebben, onder anderen, de ciborie gestolen, en de HU. hostiën op den aulaer uytgegoleti.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2