Tydirigen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. 1ogelschieting met de Bolle BERIGT. Aenbelanarend Berigt. BEBIGT. Aengezien alles wal met de omstandigheden der moord Yan de markiezin d'Ennelières, gehoreii haion nes De Draeck, in verhand slael, de algemeenc aendagl gaende inaekt, hebben wy gelooid onze nieuwsgierige landgenoten geene» ondienst te be- wyzen, met hun hier mede te deelen de volgende regelen die wy iu het zondagblad van Eecloo aenlrelfen. Ziet hier wat den Eecloonder afkondigt Zondag, rond 8 uren 's avonds, gaf de markiezin last aen hare gezelschaps-juffer, de baronnes van Thielen, geboren Pliilippina du Bois, den kuegl eu de nieyd, die zich op bet kasteel bevonden, ten avondeten uyt te nooden, alsmede den knegt te bevelen dat by aen den hond deszelfs pulie zoude geven. De gezelschaps- julfer ging dil bevel volbrengen zy verliet de eelzael, waer mevrouw aen de latei zat, begaf zich naer buyleu, en liet de deur aenslaeit. In dien lussclienlyd moet de moord gepleegd zyn want als de baronnes van Thielen op bare schreden terug keerde boorde zy uyt de zael, waerin zy de markiezin, naer zy dacht, had alleen gelaten, de krclcn Madame moord! opgaen, Zv snelde als onwetende wat zy deed, zoo verschrikt eu ontsteld was zy, maer binnen, sloeg zy de deur in het slot en zag volgens haere uyldrukkug, door de geopende deur der eelzael, eenen persoon, kort van gestalte, gekleed mei eeneu kiel, eu uene plane klak die bezig was met mevrouw af te maken. üp dil zigt vlugfle de baronnes van Thielen naer boven, dewyl zy naer buyleu niet kan vlugteu, zonder den moordenaer te gemoel te komen, Zy dagl er eerst aen, om door de venster der tweede verdieping, die zyopen deed, naer beneden le springen om zich aen 's moorders band le ontrekken, die, zoo zy meende haer vervolgde, wanneer zy den kuegl op liet aglerhof za" komen, waer by den bond deszelfs polie was gaeu draegen. Zy riep hem toe, door de geopende vensier, dal men bezig was inet mevrouw le vermoorden, eu nu herkreeg zy genoegzaeme koel- bloedigheyd om bet kloksken van hel kasteel le gae'n kleppen en om vervolgeus naer beneden le komen doelt op den trap zee" zy bewusteloos neder eu zy rolde de trappen af. Middelerlyd waren er een groot getal persoonen uyt den omtrek, met allerley wapens voorzien, op bel uoodgeklep" loege- suëld en op hel voorhof des kasteels vergaderd doch niemand hui lde bel wagen in liet gebouw te lieden. Men wierp den bond er binnen maer dezen kwam telkens al huvleud naer buyten leru". M. Doobelaere, poiicic-kommissaris te Somerghem, vergezeld doer twee geudarmeu, eu eenen veldwagler, kwam ouderlusscben ter plaels. Dezen eenen oitd-gedieuden, was niet zoo vervaerd by trad alleen iu bet kasteel. Er brandde geen lichtM. Dobbe- laere stiel er legen een lichaem en gevoelde dat hy glibberde in eeneu bloedplas, fly beval aen de gendarmen hem Jicht te brengen, en een afgrysselvk tooneel deed zich weldra op bv bet scliynsel van eenen lanteern die wierd aengebragl. Hel Ivk der markiezin lag koud en beweegloos, uytgeslrekMn eenên grooten plas bloed, vuur den ingang dei kamer alwaer zy was vermoord. Het lyk droeg twee diepe wonden op bel hoold, die schenen toegebragt le zvn by middef van een kneuzend werk- tuyg bet bloed was gespal tot tegen den plafond, en tegen den rnuer der kamer was eenig liair geplakt vau bet slagtoffer hetwelk nog eene bebloede hairkles krainpagtig in de vuyst hield omkneld.... Alles bewees dal eene wanhopige worsteling plaels had gehad Insscheu bet slagtoffer en den moordenaer. De mar kiezin d Ennelières was overigens eene kloeke en forsige vrouw van ongeveer jaren, en in slaet om eenen manspersoon het Itoofd le bieden, Ganscb het kasteel en deszelfs omtrek wierd door de policie doorzogl doel), nergens onldekle men eenig spoor noch van diefle noch van den dader des schelmstuks in de kamer waer hetzelve wierd gepleegd, was zelfs liet minste wanorder niet te bemerken; tn den omtrek was geenen enkelen voetstap te ont waren, en men vond den sleutel der kassen in den zak van hel slagtoffer. Hel volgende beeft men uyt Somerghem nog vernomen Eenen plegtigen lykdieust lol lavenis der ziel van Mevrouw de markiezin d'Ennelières. geboren baronnes de Draeck, is in de de kerk dezer gemeente gecelebreerd. Buylengewoon veel volk woonde die uylvaert by, en onder de aenwezigen bemerkte men de naeste bloedverwanten der overledene, vooral M. den markies d'Ennelières, M. den graef Octave d'Onltremonl de Duras, baren schoonzoon, M, den markies de Bodes, senateur, met zyue twee zoonert eu zynen schoonzoon, M, den graefde Spangen, de baron nes Roisin, eu talryke nobele persoonen. Na het eyudigen van den lykdieiist, heeft eene groote brood- deeling aen den armen plaets gehad. Hel lyk der markiezin d'Ennelières is te Ronssele, iu de naby- heyd van Somerghem, begraven. Men heelt ougelwyifeld nog de successie-Dubois niet ver geten, die Holland en Belgicn zoolang beeft bezig gehouden deze successie incest eeu^ erfdeel van 40 miilioenen guldens opleveren. Nu komt men iets uyt Namen le' vernemen, welk nog grooler is. Er word hier gehandeld van een erfdeel, of successie, van over vier ecuwen. Ziel bier den oorsprong van deze successie Eenen der ryfsle heeren van liet markiezaet van Namen tydeus het besluer van Philippe-den-Goeden, den ridder Legrain, was in 1455, lydens liet beleg van het sleedje Bovine, krygsge- vangen van den bering van Beaufort geworden. Legrain stemde er m toe aen zynen overwinnaar, ten tyde van rantsoen, al de goederen te laten die by in de provincie bezat, op conditie, dal al die goederen, na vier honderd jaren, aen zvne wettige erfge namen zouden terug keef en. Dit wierd aengenomen, en er be- staen cliaries en authentieke stuks die zulks bewjzen, en worden nog in de archieven van Namen bewaert. Het zyn deze stuks die gediend hebben om in elke eeuw, de afstammelingen te leydeu en hunne reglcn le doeu inroepen. Nu zyn de vier honderd jaren verloopeti, eu al de persoonen die veriiieenen regl te hebben tol bet erfdeel Legrain hebben wielt nu vereenigd, en gaen een proces inspannen, met liet doel om in bezit der goederen van den ridder Legrain, gesteld te worden. D Vrydag had eene koddige wedding plaels le Antwerpen. Eenen landbouwer moesl eenen dikken vellen boer op eenen kordewagen voeren van de gemeente Limb lot by de pomp op de hleyne-Merkt le Antwerpen, (eenen afstand van 3 uren) Ten 7 uren's morgens reed dezen komieken stoet Antwerpen binnen. Den boer die op den kordewagen zat. was veel meer vermoeyd dan dengenen die hein gevoerd had. bodörwn" lelq!r;>pl,e lluoft vvaerl)'k 'l ber°ep fan dief geheel Twee persoonen hadden vrydag avond de hand gelegd op eene bael koupwaerett le Braine-le-Comte, en hadden die bureau restant langs Geul naer Danrnyk gesnierd reeds zaterdag kwam eenen der twee eene bael in bel bureel der messagerie eysschen, die er in den tnorgend was aengekomen aen bel adres van eenen beer Bernard of Benard maer by ongeluk was den telegraphe de politie komen verwiuigen, en na eenige woorden wisselingen wierd den balenevseher naer de wachl geievd hy lerhaelde daer dat zynen zoogezegden scboenbroeder hein at- wagtte onder bet drinken yan een glas bier iu den Pitit Café by was inderdaed in gesprek niet twee gendarmen, die hem op liet eerste teeken by de kraeg namen aldus in den strik geval len eyndigdeu onze twee koopmans mei alles le bekennen, en op den oogenblik bevinden zy zich in bet gevang van Doornyk. Wal de vrees vermag op den mensch Over eenige dagen, zegt den Journal de Francfort, heeft eenen geneesheer van Weenen eene zeer belangryke ondervinding gedaen, ten eynde te welen wat de enkele »rces voor eene besineltelyke ziekte kon te weeg brengen op eenen gezonden mensch. Na er de behoor- lyke toestemming voor bekomen te hebben, beloofde den doeloor aen eenen veroordeelden, die kloek en gezond was, de kwyl- schelding van het overige zyner straf, indien hy zich wilde in een bed leggen in welk eenen persoon zoo aenstonds gestorven was van den cholera. Indien hy ziek wierd, men zoude de grootste zorgen genomen hebben voor zyne genezing. Den gevangenen, na eenige aerzeling, slemde loe en legde zich le bed. Na eenige uren, vertoonden zich al de voorteekens van den cholera, en onzen kerel kreeg de ziekte in eenen Imogen graed. Men gelukte er nogtans in, Item le genezen, dank zy zyne kloeke lichaemsge- sleltenis. Maer welk was de algemeene verwondering niet, wan neer men vernam dal hy geenzins gelegen had in een bed alwaer eenen cliolerieken gestorven was, en dat men Item zulks alleenlvk had doen gelooven om te kunnen de uylwerksels kennen die de vrees maekl op den ntenscb. ITALIËY. Roomen, 23 October. Den paus is in gevaer geweest het lol te oudergaen van Mgr. Gimuasi, bisschop van Iniola, die door de bende van Lazzarini op rantsoen is gesteld. De voorlcdene weck gal'Z. H. bevel om alles voor eene reys in gereedheyd le brengen. De ryluygen wierden aengebragldoch toen de ministers en kamerlingen zich in dezelve bevonden, rigite men zich naer Oslia, en niet zoo als gewoonlvk naer Caslel- Gondoll'o. Inliissclien had zich eene bende in het boscli Netluno, lusschen liet kasteel en de haven van Auz.io, in hinilerlaeg gelegd. Niemand weet »ie haer van de voorgenomene revs van den pans berigt ge geven heeft. Doch hoe groot was de teleurstelling der bandieten, toen zy twee rvluygen deden stilstaen, en in dezelve noch paus, noch kardinalen vonden. Zy keerden aisdan hunne woede tegen de postiljons, welke zy mishandelden. Men heeft karabiniers gezonden om eene opzoeking lusschen Vellelri, Frosinone en Sessi le doen doelt het is waerscliyniyk dat dezelve zoo vruchteloos zyn zal als die welke over twee maen- den gedaen is. SPA1VIË1V. Den cholera blyfl te Madrid nog voord woeden. Met is bezon- derlyk inde honge klassen dal de ziekte hare slagioffers gaet zoeken. Verscheyde leden van de cortez zvn reeds aen den cholera gestorven. De ziekte Idyll veel vyees doen onlslaen, en liet is den schrik voor deze ziekte, welke zoo veel leden van de cnrlez afwe zig boud. De overlieyd zoekt middelen om den clmlera le beslry- den, maer zoekt waer geeue te vinden zvn. De overlieyd beeft nu verboden van nog de kerkhoven te bezoeken. Op allerzielendag is het gewoonte in Spaniën van op de kerkhoven voor de overledenen te gaen bidden dil jaer zal zulks geene plaets mogen hebben. FRANSCH KEYZERRYK. Op den yzeren weg van Marseille, fn den groolen onder- aerdsclten doorgang la Nerlhe genaemd, is lydens 24 uren, den doorgang onderbroken geweesl. Dezen onderaerdschen gang, den groolsten die beslael, heeft eene lengte van tncer dan 500D meiers en in dien doorgang is eenen zwaren konvonv van koopwaren be lemmerd en tegengehouden geweest. Ouderlusscben is eenen kon- vooy van reyzigers aengekomen, en is ntel groole stielhevd den onderaerdschen doorgang ingetreden. Den schok, in het binnenste van dien soutereyn, is geweldig geweesttnaer beeft door een wonder welk men niet kan uytleggen, hel leven aen niemand ge kost. Vele persoonen zvn gekwelsl, en anderen ligtelyk gewond. Men kan ligtelyk begrypen boe grool de vrees der reyzigers in dien onderaerdschen doorgang moesl geweest zyn Den Monileur kondigt, onder dagteekening van den 2(i Octo ber, de volgende korrespondentie af: a Zes-en-dertig uylwykelingen, verblyvendc te Jersey, hebben laelst eene prolestatie geteekend tegen de tnaelregelen die tegen de besluerders vatf bel blad l'Hommc, genomen waren. a Ik mag u aenkondigcn dat den luylenanl-genaraei aen den coneslabcl, of meyer van Saint-Ilelier 'een order heeft gezonden om al de nnderleekenacrs van die prolestalie le verbannen. Den naem van Victor Hugo slaet aea bet hoofd van die lyst. Al die politieke uytwvkelingen moeten, voor den 2 november Jersey verlaten hebben. Volgens eene korrespondenlie van den Comtilulionncl van den f5 dezer, zou maerschalk Pelissier hel plan van zynen veld- togl in Crimeen, voor of gedurende den winter, niet ten uvtvoer brengen. Hy zou zelfs de geallieerde legerkorpsen terugroepen naer Sebaslopol. om aldaer middelerwyl dc noorderforten in le nemen. Daerentegen zegt den Journal de Constantinople van den f8.dat tnen heeft afgezien van bel voornemen om in die forten bres te schieten, en men zou besloten hebben den veldlogt legen het russiscli leger in liet binnenland hardnekkig door le dryven. Welk van de beydc bladen spreekt hierin de waérheyil? By gebrek aen ollicieele berigteu, kan men op die vraeg geen stel lig antwoord geven. Volgens eene andere korrespondentie van den Conslilulionncl, en wel uyt eenen zou den czar in gehevme onderhande lingen zyn met het hof van Pruyssen, ten evnde 'aen de weslelyke mogendheden vredes-voorslellen te doen. Ook deze tyding mag in Iwyffel gelrokKen worden. De meeste duylsche dagbladeren kondigen aen. dal Rusland gehevme poogingen aenweml om den oorlog voord le zeilen. De Breslauer Zeilung alleen blyfl verzekeren dal den vrede lusschen Ooslenryk en Vrankryk geregeld word, en dal de voorwanden gesteld zyn. De weslelyke mogendheden, zegt dil blad, zouden er in toegestemd hebben eene andere schadevergoeding dan eene geldsom le ontvangen. Iu den Morning-Chronicle leest men de volgende depeche uyt Berlyn De byeenroeping der generaels Benkendnrff en Stackelberg iu hel hoofdkwartier van den prins Gorlchaknff, word beschouwd als een hewys van den nelefachligen toestand van den prins. Den keyzer vau Rusland is ziekelyk, en houd zyne kamer. Ver scheyde geruchten zyn in omloop over de oorzaken van die onpasselykheyd. Den Standard van Londen bevat de volgende depeche, ook uyt Berlyn, maer van eene latere dagteekening 1 Den keyzer van Rusland is op liet punt van nvt Nicolaieff te vertrekken. Hy zal Kieff, waer uiagtige versterkingen gevo nid zyn, bezoeken, liet is niet zeker dat hy Warschauw zal bezoeken. De nederlaeg die den generael Mourawieff te Hars heeft moeten ondergaen, beeft liet voornemen welke men had van hem in de plaels van prins Gorlchakott le benoemen, doen van kant stellen. Er is sprack van den gentrael Perowski, die de expeditie van Kliiwa gecommandeerd lieefl, in de plaels van prins Gorlchakott" le benoemen. Zie bier nu wal de Sun afkondigt, gedagteekend uyt Trebizonde van den 8 October n Men gelooft dat de Russen zich berevden om op nieuw Kars te bestormen. Weenes, ucn 28 oclobcr. Den generael prins Gorlchakott' heelt, door tnssehenhoinst van den generael Slackelbergh, van den keyzer van Rusland, volle magi bekomen om Crimeen te verdedigen of Ie oiilruymen, volgens de omstandigheden, eu zonder hetgeen' by doel, onder zyne veranlwoordelykheyd le moeien nemen. Koenigsbebg, den 29 oclober. Een Manifest van den keyzer van Rusland is verschenen, by welk er eene nieuwe ligling door geheel hel ryk, ter nylzondering der gouvernementen van Pokow, I'ultawa, Tchernigow, Ekaterinoslaw, Gberson en Tan ride, word bevolen. Déze ligling zal moeien tien mannen op duyzend leveren. Men leest iu eenen brief uyt Odessa, fa oclober, aen bet russisebgezinde blad le Nord gezonden Gedurende dezes dagen dat de vloot ons.bedreygde, heeft dc grootste rust in de stad geheerscht. Hel goal order was er be- woudcrensweerdig, dank aen de werkzaemheyd en den koelen bloede der overlieden. Diiyzende wagens waren uyt de omstreken aengekomenden vervoerprys der kleederen en meubels wierd door de policie vaslgcslcld. en ieder kon zich van eenen of Iwee wagens voorzien, om zyne familie in veyligliejd le brengen. Graef Stroganoff waekie over alles mol zorg en wyslieyd. Alles, was voorzien geweesl en alles was gereed legen eenen aenval der viool. De vreesachligslc inwooners of degenen wier wooningen liet meest blootgesteld waren, hebben alleen de stad vertalen. Men bereken) dal die verscltyning van den vyand tneer dan 300,0110 zilveren roebels in omloop beef', gebragt, die overge- g.ien zyn Iu handen der werklieden en der evgeuaers van den omlrek, welke aeu de bewnotiers der stad hunne buysjes verhuerd hebben. Naden derden dag, was men liet gevaer reeds gewoon op liet bolwerk stond eene menigte volks van 's morgens vroeg lot 's avonds lael. Echter, toen men de vloot hel anker zag liglen en in zee steken, gevoelde iedereen eene verligling, men ademde zoo als ha eem n benauwden droom. De tydingen nvt Crimeen zyn van den 20 oclober. Te Sebas lopol bleef nel kanonvuur lusschen de batleryeu van bel Noorden en van bet Zityden, om even lievig. De geallieerden waren bezig mei batlerven op le werpen. Die balteryen zyn bcslemd om legen die der Russen langs den kant van liet Noorden der reeile, le schieten. De geallieerden noemen die balteryen Grengolet en Rilloquet. Hel strengste geheym word onderhouden opzigtelyk de opera- tien van de geallieerden Men schreef aen de waerschynelykheyd van eene aenslaendc onlruyming loo, de vertraging der geal lieerden in hel aenrauden der foilen Conslanlyn en Calharina. De lydihg dat er voorraed was bereyd voor 40,000 Fran- sclien die naer Silistria zouden vervoerd worden, om er den winter oven te brengen, is geleugenslraft. Dezen voorraed is voor liet lurksch leger op den Donau, bestemd. Mogelyks kan er wel een Iransch leger op den Dunau komen; maer, voorden ocgenblik, is de tyding voorbarig. Te Constaiilinopeleu komen er nog gedurig verstcrkiimen aen, en deze worden onmiddclvk naer hel leger in Crimeen gezonden. BERGER LYKEA-STAIVD. GEBOORTEN "A"F,'YR 5 VltOUWEL. 2 HÜWELYKEN. Carolns Trist, knyppr met Joannn Cnllebant, zonder beroep. Philippn» Elle, soldnel, K»p. Ileslroel. Anon Mari» Perdnens, vrouw van Petrus Brecfpot, zonder beloop, 35 j., Mvlbeke. IImin Van Mol i j., Schoorbek.-. Pliilippns T' Kim, man van Maria De Windl, winkelier' "J- Geeraard sberr.scheslrael- Petrus Beeckmnn, 2 maend. Sloofslr.— Jndocus bii-que, tij, lanBeridderslrai-l. l.eonl. Sleleman, 8 maend, t-Jonsstiaet, jammes Meert. 3,.Achterstraat. llarbara Fr. Fobus vrouw van Cnrolus Blondeel, rt'nioiiiersler, 68 j., Pontstrnet. Ter gelegenlieyd der kievit Kermis, by Dominicus RAES, achter de kerk te Nieitwerkerken. iu de Klok, op Dynsda<' 6 November, voor zeven groote Koperen l'ry/.en. a Mme VAN DER BIESIModeinaekster in de Zonlslraet. te Aelst, heelt de eer het publiek Ie berigten dat zy den S0 October onlvatigen heelt, alle soorten van nieuwe Modellen van Hoeden, naer den lactsten smaek. Zy beveelt zich in elks gunst, zoo voor Hoeden als verdere artikels van Lingerie. II. JANSSEN, Horlogiemaker, voortyds gewoond heb bende in de Vaerl van Leuven, beeft de eer het publiek kenbaer le maken dat hy titans woonachtig is in de Pont- stiuet by d lieer NI;ii*i 11 alwaer hv by voortduring zynen stiel van horlogiemaker blyfl ttyloelleiien. Hy is thans voorzien van een schoon assortiment horlogiën gezegd eveindues iu tgond fit iu 'tzilver, montkes a ancre, id. Pendulen enz. Alles gewaerborgd en aen zeer goed- koope pryzen. Hy belast zich met het herstellen van alle slack van Horlogiën en met den inkoop, verwisseling or wederverkoop van alle Uerwerken. Ily beveelt zich in de gunst van een ieder. Bv de Erven VLIEBERGH iu.de Lange Zoulstrael te Aelst, is le bekomen een groot en schoon assortiment Ga lochen in Cuoutchoii. Voor de mans van 9 lot M IV. Voor vrouwen van IV. c-oO lot fr. 8-25. Voor kindenn van fr. 2-50 tol 5 IV. Zy bcvdcu zieli in de gunst vaneen ieder.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3