Wat middel is er eenig geraak en voordeel te verschaffen, des te meer, omdat men in de parochiën de vreedzaemste en getrouwste Belgen vind, de kloekste werklieden, de sterkste krygsmannen en het grootste getal kiezers, die niet anders beoogen dan het geluk van 't Vaderland en den bloey van Godsdienst en goede zeden. Maer, zal men zeggen, wat moet er voor de parochiën gedaen worden Kort af. Men vraegt daer geene palevzen noch prachtige statiën, noch comediën noch muséums, geene yzerbanen noch schipvaerden, (dit kost al te veel geld) men is daer ook niet gediend met de hengsten, noch stieren, noch verkens van Rogier, men sUet daer ook niet naer exposiliën van appels en peeren, van kersen en krieken, van wortels en rapen en diergelyk kinderspel, men vraegt daer niet anders dan steenwegen doch steenwegen die gebruykbaer zyn en die t'eenernael gemaekt en onderhouden worden met het geld van de provinciën of van het gouvernement. Het is te hopen dat onze gekozene binst dezen zitlyd de belangen van hunne aengekleefdste kiezers zullen beher- tigen en dat zy geern de noodige gelden zullen stemmen en, des noods, zullen vragen 0111 overal steenwegen te maken. Vreest niet dat de belastingen hierom moeten verhoogen. Neen Al die millioenen en nog vele konncn gespaerd worden op den budget van oorlog, op de yzer- wegen, in verschillige administration, en met de wetten op hel onderwys af te schaffen. Als de ministers en de gekozene maer willen zy konnen de buvtenlieden gemakkelyk te vrede stellen en gelukkig maken. Over eenige dagen lazen wy in de gazetten dat twee burgemeesters gesuspendeerd zyn den eenen voor eene maend, den anderen voor acht dagen. Het koninglvk besluyt vervat de redens niet van deze suspensie of opschor- sing, en wy zouden wel willen weten wat deze burge meesters nytgeregt hebben 0111 die straf te verdienen. Wy gelooven volgeern dat er hier geene kwestie is van grové stukken gelvk deze waeraen den burgemeester van Nederhasselt zich heelt pligtig gemaekt, en voor welke hv door het hof van appel tot eene maend kot veroordeeld is geweestdaerom zouden wy wel ook eens willen vragen welke straf den eersten ambtenner van Nederhasselt zon verdienen Zou eene maend, dry maenden, zes maenden opschorsing vergenoegende zyn? Allen vreed- zamen en trellëlvken burger zal hierop antwoorden dat er voor dien kerel geene kwestie mag zyn van suspensie of opschorsing, maer wel van eene algcheele destitutie of afstelling, omdat het onmogelyk is dat eenen persoon, die met eene zoo schandvlekkende veroordeeling op den nek zit, eene gemeente besture gelyk het behoort en den eerbied inboezeme die aen den eersten amblenaer van de parochie toekomt. Wy durven verhopen dat den heer minister maetregels zal nemen om die verregaende ergernis nvt de gemeente Nederhasselt te doen verdwynen, en dat hv eerlang door een voorbeeld van afstelling zekere libe- térsbrutaliteyt zal beteugelen. Den ecnigsten middel om een eynde te stellen aen de bedroevende buytensporigheden, die bvna alle dagen te Nederhasselt gepleegd worden, is eenen nieuwen deftigen burgemeester te benoemen, die de weerdigheyd van dit ambt begrypt, zich zeiven weet te eerbiedigen en daerby krachldadigheyd genoeg bezit om de politie op eene be- hoorlvke wvze waer te nemen. Kerkxken, den 7 Noxerober 1855. Mynheer den opsteller van den Denderbode liet is met groot genoegen dat ik Utd. laet weten dat reeds twee plaet- sen luysterryk bekroond zyn, met meer dan 200 te verlotene voorwerpen, waer onder vele, kostelyk, en uytmunlpnde schoon zyn; geene worden er gevonden, die met eer niet en konnen ten toon gesteld worden. De verlotinge is vastgesteld op den 26 December eerstkomende; de ten toonstelling blyft tot dit tydstip geopend. Ten allen tyd zyn er loten.te bekomen, en alle giften die behootlyk zyn, zullen met daiijibaerheyd ont vangen worden. De gelegenheyd van de kleyne kermis, die dit jaer hier plaets heeft den 18 November, zal ongctwyfeld aen dit heylzaem werk te Date komen. Aenveerd etc. P. VAN 1I0EY5HSSEN, Pastor te Kerkxken. Men schryft ons uyt Pepingen Op 29 October laetst is M. den Ridder Camberlyn d'Amougies hier plegtiglyk als burgemeester der gemeente in gehuldigd geweest. Tnlryke voetgangers, gewapend met lansen, waerop drykleurige vaendels wapperden, gevolgd van eene lange ry peerdenvolk, van praelwagens en andere rytuygen, met de fanfaren van Kester aen het hoold, zyn 51. den burgemeester tot Ualle te gemoet gegaen. Onnoodig is het te zeggen, dat op het oogenblik dat M. den ridder ('amberlyn is verwellekomd geweest, er eenen donder van toejuyehin" is losgebroken. Niets ontbrak aen deze familiefeestpraelbogens, jaerschriften. bloem kransen, lofredëns en des avonds veiLchting. Ondanks het slecht weder heeft zich eene menigte volks op den doortogt des treyns en ten onzen dorpe begeven. Innerlyke vreuge was op alle gemoederen te zien; ook zal de blvde erinneriug van dezen jubeldag lang in het geheugen der inwooners van Pepinghen zyn; nog langer zal een d'ankbaer gevoel in den boezem der armen verblyven, aen wien 51. den burgemeester, met deze gelegenheyd, meer dan dry honderd brooden beeft doen uvtdeelen. Wat onzea ex-magister betreft, hv nam ook deel in den stoet en was cavalier te peerd. De branding van zynen stent. heeft, om gegronde reden, geene plaets konnen nemen. Over hem zullen wy in het vervolg geen woord meer reppen.Wy eer biedigen eenen overwonnen vyanddat by trachte zyn eytjo met de roode rokken voort te pellen en dnt bet regt tv non gang volge, maer nu toch loepen wy ook met alle inwooners uvt fin is est dtllo, quia man us Domini, tetigit cum. besparen tot den naesten keer. Ik vinde dat fvnen kost moet alleen geëten worden die den zeiven niet mag, moet zeggen goeden dag en zynen dienst opzeggen. Allervriende- lvkste groetenis en duyzenu dankzeggingen. Vriend Frans, uvt G. ik durve in de zaek, waerover gv my raedpleegt, geene andere beslissing geven, dan u zeggen dat liet altvd goed is wel vast te houden 't geen men zeker beeft, en dat het eene dwaesheyd is het onzeker voor het zekere te nemen. Cicero leert ons zulks in de vol gende woorden nihil insanius qua7n incerta prn ccrtis habere... en ik vinde dat hv gelyk heeftNogtans gy moogt doen wat gv wilt, die meester is heeft veel te zeggen. Wy ontvangen van tyd tot tyd brieven uyt Enghien die eenen postzegel van 10 cent. dragen, daer het eenen van 20 zyn moet. Hieruyt volgen voor ons briefporten te betalen zonder dat de geachte inzenders eenig profit van hunnen postzegel hebben. Wy verzoeken hun vriendelyk hierop te willen acht slaen. CORRESPONDENTIE. Heer en Vriend V. V. de rekening die ik u behandigd hel), beloopt in 't geheel 23 franken. Er is aen uw verzoek voldaen. Gea-hten D. het spyt my grootelvks dat ik, afwezig zynde, u niet heb konnen spreken. Ik zal dit lekkerkoekje DE SLECHTE GAZETTEN. 'K zat hier sedert lang le zuchten, ln den hoek van mynen Werd. Om d« godclelooze kluchten Van hetgeen men noemt den steert Van Mirat cn Robespierre llelscli gebroed, dat over 't land Dagelyks zyn strikken spant. Dat ons doemen zou ten viere, En ons steken onder 't mes 5 an de Guillotien, expres Om ons uit te mogen plondren, Zich te smeren inet ons vet, En dan nog o regt o wel Zonder schaemte zou gaen dondren Tegen hem die maer, uit nood, Of wat hout steelt of wat brood. Foei zulk ras en voorwaerts,Delgen, Zuchten wy niet langer meer Schermen wy voor onze telgen, Voor ons land, voor onzen Heer Doen wy eens die snoodaerds kennen. Die ons in den afgrond»kolk Willen storten, die het volk Zoeken naer hun' zin te mennen, En hem fakkel, zweerd en dolk ln de ruwe vuisten steken. Ik althans, 'k zal niet ontbreken 'T is een' uitgemaekte zaok Aen de my vertrouwde taek. Vlaemsche boeren, vlnemsche bor- ["e,s» 'T is een Vlaming die dit sclirvft, Luistert dan, en als 'nv kyft, Omdat gy door koningworgers Deerlyk n bedriegen laet, Peist dat hy u 't beste raedt 'T beste, ja gelooft my, vrienden, 'K ben van d'oude krygsgedienden, 'K weet boe 't in de wereld gaet. 'K liet my ook al medeslepen Met den hoop, maer eens gegrepen, Eens getrokken bv den neus Door vrymetselaers en ketters, 'K spelde beter myne letters, 'K deê welhaest nen andren keus. 'K voegde my naer Godes wetten, 'K las goê boeken, goégazetten, 'K ging my aen den biechtstoel [zetten, Eu de ruste, die 'k weleer Had genoten, vond ik weêr. Schreef dan al een liberater, ln zyn mu/tig Zondagblad, Dal ik in de klauwen tal Van de papen, van een' pater Rekollet of Augustyn Karmeliet of Kapucyn, 'K liet hem op zyn wieken dryven, 'K liet hem maer hoog hollandsch [schryven, 'K lachte, ik had er leute meé. Wat de Broedermin ook deê Wat ook al 't Verbond mogt razen, Hoe zy gromden, al die bazen, En my dreigden met hun roê, Tot den Thieltenaer tne, 'K bleef maer altvd w el te moe, Of ik zei, om iets le zeggen Heeren, 'k wete wat ik doe, Koeken zyn geen boterweggen, Slvk en is geen tarwen brood. 'K bid u, matigt uwen tooren, Gaet my langer niet bekoren, 'K doe niet meê, al lyd ik nood, 'K ben voor 't ambacht niet ge- [boren. Roept en tiert zoo veel gy wilt, Gy die ook by nachtc brilt Om te schryven al wat dom is, Om teregten al wat krom is, Liegt en lastert nn, maer ziet Wat er later u geschiedt. Hoe gy 't kwaed ook mogt be twinden, Om de menscheu te verblinden, Gy bedriegt den regter niet: God zal u toch wel eens vinden.» O Verbond, o Thieltenaer, Broedermin gy allegacr Die dc Belgen wilt misleiden, 'K zal in 'i oordeel u verbeiden, ln 't laest oordeel. Spot dan nog, Als gy durft, met onze paters, Predikt dan voor uw theaters, Waer zoo meenge ziele toch llare dood vindt... onbezonnen Daer ligt gy aldra verwonnen, Door de paters en de nonnen. Door 't verachte klerikael Daer zal God uw lnstertael, Tegen Paus en Kardinael, U vcrsclirikkelyk doen boeten Daer heeft alle dweepzucht uit, Ja en 't is een vast besluit, I)aer zult gy betalen moeten Tot den allerlaesten duit. Vlnemsche loeren, Vlnemsche hor- Luistert naer uw zielenzorgers, Hand-ll vólgpns Godes wet. Geelt uw geld voor geen gnzet Die u leert de menschen haten, Leven hier nis onverlaten Geeft uw geld voor geen gazet Die en l}f en ziel besmot. Laet niet uwen honing droppen Op de kwanten die u foppen, Op de schryvers die hun pen Steeds in gal en edik doppen, Om te krabbelen tegen hen Die, get'ouwe zendelingen Van den Heiland, onzen Heer, Naer hun pypen niet en zingen, Niet en dansen, maer Gods leer Aen de volkren kenbacr maken. Laet ze voort hun gif uitbraken, En maer spoken tQt het lest Tegen 's lands Gemeenebest. Laet het brugsche Burgencelzyn Vroeten in den modder. Fel zyn, Dat is weêr het ordewoord Waer ik vroeger nog van meldde. Laten wy nu maer dc Schelde, Die de beide Kempen stoort, En zich zelve onteert met vléven, Laten wy de Schelde schreycn Tranen van een' bolleket. Om dat vroegere ministers, Croote zwetsers, geldverkwisters, Van hun ambt zyn afgezet. Wat die haspelmannen zoeken, Al die schryvers zonder eer, Neen 't en is geen raedsel meer Dat gebroed geriekt de koeken Die uit Belgies temperpot Komen, maer wy zyn niet zot. 'T eenig doel van die comperen Is den Vlaming kael te scheren, 5Iaer wy zullen ons verweren, Z' hebben al genoeg getroefd. 'T land is reeds te veel beproefd. Ei wat eindelooze lasten Heeft het volk niet uit te bloên. Door de schuld vnn al die kwasten Loop ik byna zonder schoen Aen de voe/en, en myn kleed Is tot op den draed versleten En, en God alleen kan weten Wat voor kost ik al moet eten, En hoe 'k soms van honger zweet. Ja, geloofden wy de bladen Die verkocht zyn aen het kwaed, Niets vermag ons ooit te schaden, Als men hun maer zitten laet Aen liet roerken van den staet. Oorlog, duren tyd en peste, Armoe, geldpyn en de reste Neen dit alles waer 'een niet Als men bun geworden liet Als wv maer den nek en bukken. Hola, vriendjes met uw nukken Zult gy toch by mv niet lukken. Neen, waerachtig g'hebt het mis Opgevat ik ken uw streken F.erder zal dc zee uitleken. Zonder water leeft de visch, Eer ik nog de kaerte mis. Ach, ach Jesus als ik peize Dat er zoo veel kwaed gebeurt, 'K zeg het ti, myn ziele treurt. Ben ik 't huis of wel op reize, 'K zie nl wat myn herte scheurt, En in Vlaendren nog, in Vlaendren Sloeg men 's konings troon aen [spaendren, Tot het nut ran algemeen, 'T zou my niet vcrwondren, neen Ei wat godloos rot En, Belgen, Gy, gy helpt ze in hunne taek. Zy, ze zouden, uit vermaek, En altaer en troon verdelgen, En gy brengt den hamer aen, Waer zy meê aen stukken slaen, En de byl wacimeê zy kappen. Broeders, ach keert op uw stappen Gauw terug, of 't is gedaen, 'T is gedaen met u voor 't leven. Zegt eens, staet er niet geschreven Allen die 'i geraer aenkleren Zullen in 't gerner rergacn Laet dan vry de metselaren Hiram's booze leger scharen, Zich verwydren van de reê, Dohbren op de woeste baren Van d'onstuimige levenszee, En met satan henen varen. Vreest gy nog voor 'l eeuwig wee Klimt op Sin»e l'ieters schipken, Gy zyt veilig, daer is 'l best En, onlwaert gv al een klipken, Jammert niet, want op het lest Landt gv toch in Sions haven, ln 't verblvf der zaligheid, Waer u God den loon der braven, Om uw deugd, heeft voorbereid. DE SOLDATEN IN RUSLAND. Uyt het onlangs uitgekomen werk Le Czar Nicolas el la Saintc Russie, door den lieer Gallet de Kullnre, die twaelf jaren lang den byzonderen sekretaris van prins Demidoff, te Sle-Pelers- bui'g, geweest is, trekken wy bel volgende over den soldatenstand by de Russen liet kontingent manschappen, dat den grondeygenaer jaerlvks aen den Staet leveren moet, word volgens het aental lyfeygenen geregeld, die by bezit. In Rusland is de verhouding vyf, in Polen tien per duyzend. o lederen persoon, die een hoofdgeld als belasting belaelt, is aen de rekrutering onderworpen. De krygswel heeflregt op den lyfeygenen lot aen zyn veertigste jaer. Zy is het zweerd van Damocles, dat de huisgezinnen steeds bedreygl. Ry de Ukase, die de rekrutering uylschryft, laet den landheer, in het geheym door de plaetselyke auturilcylen verwittigd, dry of viermaèl meer manschappen opsluylen dan'den Staet vraegt; wrant de kommissiën van onderzoek zyn zeer streng, vooral wanneer men niet edel moedig tegenover den Coviclnik (officier van gezondheyd met de keuring belrsl) betoont. Den russischen boer is landbouwer uyt gewoontedaeren- boven heefl by genevgdheyd voor handel en nyverhevd, en toont dus uvt den aerd der zaek weynig ingenomenheid met den krygsniansstand. Ilel geweld alleen kan hem soldaet maken. Bv de nadering der rekrutèurs vlugt dezen naer de bosschen, den anderen kapt zich de vingers of de voeten af, lerwyl eenen derden zich de oogen uylsleekl. Voor dé geheele gemeente breekt eenen lyd van jammer en angst aen. De klagende huysgezinnen belegeren de leden der kommissie van onderzok en die verschrikking, welke by elke rekrutering terugkomt dat is in Rusland om bet ander jaer, en in Polen, want Polen deelt dubbel in elke ellende mede, alle jaren die verschrikking duert eene maend, zes wekeneene eeuw van angst. <t Een giool getal rekruten sterven van «verdriet en afschrik, nog vóór zy het hoofdkwartier hebben bereykt. Meestal vcrlaet den lyfeygenen zynen geboortegrond met ketens beladen, en zoodra hy op zyne beslemmingsplaets aengekomen is, worden hein hair cn baerd afgeschoren. Eene barbaersche en dwinge- landsche krygsluchl maekt zich van hem meester. Gedwongcne marchen, afmattende vermoeienissen, ongehoorde ontberingen, en by de minste aerzeling, by den geringsten misslag, stokslagen. Ziedaer zyn lol. Velen bezwyken onder deze harde behandeling. Hel leger verslind, gemiddeld, dry mannen om eenen soldaet temaken, want, die het overleven,'zyn van een beproefd gestel, en worden Krepki (dat is sterk, hard) genoemd. Indien een volmaekt werktuyg en eenen goeden soldaet bel zelfde wa», zon den Rus zyns gelyken niet hebben. Zyne dapper- heydiszoolydzaem, dathy 'tvyandelyk leger minder vreest dan den slok van zynen officier. Zyne vreedheyd, aen zynen moed gelyk, is den tegenhanger van zyne lydelyke onderwerping. Toch'is hy niet bloeddorstig, maer iiy dood omdat men hem het dooilcn be veelt. Den slavonier is zoo zachtmoedig dat de Turken, zvne oude vyanden, hem dag/' noemen. By den slag van Rosec, zeyiie Suwa- roff lot zyne soldaten Kamaraden, Matouszka, onze goede moe der (met welke uitdrukking hy Calharina II bedoeldej beeft my bevolen de Polaken te slagten welaen, doen wy zoo <i Eenen schryver maekt, ten opzigte van "den franschcn cn russischen soldaet, deze aentnerking Den Rus drukt zynen schako in de oogen en rukt voorivaerls zonder le zien den Fransehman gaet vooruyt en ziet. De ontelbare regimenten, die dagelyks onder de oogen van den Czar Petersburg doortrekken, verraden door hunne droeve, stille, byna jammervolle houding, bel sombere gevoel, dal de ge moederen vervult. By de jongste gevechten in Wallachiën, was de ontmoediging zoo groot, dal men tot lyfslraffen zynen toevlngl nemen moest. Te Silistria kou men slechts met behulp van de roedeen den pope de russische balaillons naer de versterkingen dryven, die Mussa-Pacha zoo dapper verdedigde. lederen aenval ivierd door woedende'predikalien en door kommunien voorafgegaen, waeraen ieder deel nam. Gy gael de overwinning behalen, zegde generael Gorlchakoff lot eeneit kolo nel der grenadiers, lerwyl by hem het bastion aenwecs, dat by nemen moest. Wy gaen in «de dood, antwoordde den kolonel. Hy ging, en sneuvelde. a Zoo zyn zy allen geenen drift, geene hoop blinde gehoor- zaemheyd én lydelyke onderwerping. Men heefl uvt Parys vernomen, dat de vergeldingen die aen de Belgen in de groote en algemeene tentoonstelling, zyn ver leend, nog in gelal zyn vermeerderd, tot zooverre, dat niet een volk van geheel de wereld, zoo veel medailles zal verworven hebben als bet belgisch. Wy zegden in ons laetsle nummer, dat de regterlyke ver volgingen en de opzoekingen opziglelyk de vreede 'moord die le Somerghem, op den persoon der markiezin d'Etinelières, geboren baronnes ite Draek, gepleegd is, ivierden voordgezet, en ivy voeg den er by dat de juslieie niet wanhoopte van op hel speur der pligtigen le koinen. Men gelooft de pliglige te hebben, en deze pligtige schynl de gouvernante of gezelsehaps-juffer, der ver moorde te zyn. Op bevel van M. den prokureur des konings, is Mm< Van Thielen geboren Philippine Dubois, oud 41 jaren, gouvernante der mar kiezin, door de gendarmerie aengehouden. Deze M""' Van Thielen is beligl van Mevrouw de markiezin d'Ennelières vermoord te hebben, en is naer Gend in bel arrestbuys gebragt. Den Alessager, sprekende van de acnhouding van M™ Van Thielen, zegt dal men op haer noch kwelsuer, noch bloed op hare kleederen, noch scheuren beeft ontdekt. Er is is ook geene diefle in bel kasteel te Soinerghem ontdekt. Mevrouw d'Enuettières bad de gewoonte van al bare ontvang sten aen te teekenen, met aenduydi tg door specien, of bricfkens, die liaer behandigd wierden. By elke betaling leekende zy ook alles aen, en schreef op, waermede zy betaelde. Aldus kon zy allyd weten hoeveel zy in kas bad. Alle de aeugeleekeude weerden zyn onaengeraekl gevonden. Den Messager zegt verder dal, van den eersten dag na de moord, er vermoeden legen M™* Van Thielen, geboren Pbilippina Dubois, was opgerezen, en dat dit vermoeden legen de gouver nante van de markiezin maer ten deele is verwezcnlykl. De verklaringen der dame van Thielen, zegt dit blad, zyn tol hier toe, door de getuigenis van niet eenen persoon bevestigd, aengezien niemand dc minste inlichtingen over de inlichtingen nopens de omstandigheden der moord aen de juslieie kan geven. De juslieieom in deze zaek hare opzoekingen te kennen rigleu, heeft enkelyk bel verhael van Mm" Van Tliielen gehad, indien dit verbael in iets de juslieie kan helpen. Niets is t tt hier toe dit verhael komen tegenspreken of otnverre werpen, ten zy de moeyelykheyd om de moord uil le leggen gelyk zy die verhaell. Dit blad zegt ook dat tie juslieie in hei kasteel le Somerghem, hel instrument nog niet heelt gevonden, met welk de moord ge pleegd is geweest.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2