YEBK00P1NG VAM ZAEYLANDEN, Tydingen wegens den oorlog. rurgerlyken-stand. OVERLEDENEN. BERIGT. BOOM-VENDITIEN. VERIiOOPIIVG Berigt. Door koninglyk besluyi van 4 november worden er brugge- regiea gesteld op zekere vaertuygen voor welke ie Aelst, op den Dender, de nieuwe Zeebergbrug inoet gedraeyd worden. Z. Hoogw. den bisschop van beefl M. Éouberl, priester uyt bet belgiscli kollegie tc Iioomen, tot onderpastor der parochiale kerk van Sinl-.Nikolaes, te Gend, benoemd. hene ysselyke gebeurtenis beefl zondag de gemeente Lint, by Conticb, in diepen rouw gedompeld. Otider de hoogmis en omtrent hall elf, is de vrouw van eenen ossenboer, Luybrechts gebeeleu, vreedaerdig vermoord. De vrouw was alleen t'buys ge bleven onder de mis, en den ntoordenaer daervan gebruyk ma kende, heeft de ongelukkige vrouw den hals afgesneden. Eeiie som van ongeveer I(00 francs is uyt hel huvs verdwenen, a Den geuaeinden Kol, dien men verdenkt de' inisdaed ge pleegd te hebben, zou denzellden dag of den dag na de moord, te Mechelen geweest z.yn. Hel schynt dal by in eene herberg, aldaer cenigen tvd vertoefd, eu er zyuen zakdoek, zyuen kiel en klak aglergelalen 'heeft. Deze voorwerpen waren versch uytgewasschen maer by onder zoek is gebleken, dat er bloedvlekken in geweest waren het spoor dezer bietsten was zelfs nog geheel ziglbaer. Men weet niet waerhecn zich den verdachten begeven heeft wy hopen dal de voorwerpen die hy heeft aglergelalen, de op speuring zullen vergemakkelykcn. Men heelt te Brussel, sedert eenige dagen, verschevde bran den aen te slippen gehad. In bel bad-gesligt, op de Sint-Goorickx- plaets, heeft bel gebrand, eu belvuer beefi er lamelyk veel schade aeugerigl. Gisteren is, in de galery van Sint-Hubert, een boys byua de proov der vlammen geworden, in de kelderkeuken was eene nieuwe kachel geplaelsl, en door te veel vuer te stoken, was den plafond in brand gekomen, en de vlammen bedreygden geheel hel buys te verslinden. De policie en de pompiers waren dadelyk ter pluels, en den brand is nog spoedig kunnen gebluschl worden. De schade noglans aen de goederen, is aenzienlyk. Men schryft uyt Gend 6 November: Niels óp Allerzielendag bad kunnen doen voorzien dat de rust in het rasphuys zou ge stoord geweest zyn. Alle de opgeslotenen waren rustig aen het werk gebleven. Wanneer de tier van het avondmael te nemen gekomen was, en dat, behalven eenen, allen reeds op den rifter waren, kwam zekeren Van Themsche, wiens misdaed in 1815 een voorwerp van algemeen gesprek in deze stad geworden was, aen eenen portcclés zeggen dat N° lol levensdurenden dwangarbeyd veroordeeld, weygerde hel werkhuys te verlaten. Hierop trok dezen beambten naer boven, en trachtte de oor- zaek van zyne wederspannigheyd te kennen. Zonder dat hy iets met goedheyd kon winnen, bleef er hem niets anders over, dan den wederspannigen met geweld te dwingen het bestaende order le volgeu. Den gevangenen verstootte geweld met geweld en beyde wierden handgemeen. Den porleclés bediende zich van zyneu sabel, en den gevangenen van zyne kleermakers-schaer. Op het lawyt welk deze worsteling veroorzaekte, snelde eenen anderen porleclés zynen wapenbroeder ter hulp, en op dezen oogenblik wierd den wederspannigen als razende en hy bragt eenen der twee beambten eene wonde aen het hoofd toe, niet het werktuyg waermede hy zich gewapend had. Ondertusschen brak eenen sabel, en stelde eenen der porleclés gevolgeullyk buyien verdediging. Eenen derden die kwam loegeloopen, s'lelde een eynde aen de worsteling, met den gevangenen in den buvk te kwetsten welken schuymbekkende van gramschap, nog altyd zich poogde te verdedigen. Men heeft den kerel overmeesterd, by de kraeg gepakt en van bet werkhuys naer het hospitael overgebragl, alwaer den heel meester zyne wonden vertnaekt heeft. Doodelyk gewond zvnde, heeft men den wederspannigen veroordeelden de Heylige Sakra- tnenlen der stervenden toegediend, en hy is des zondags morgends ten 8 uren overleden. Zyn gedrag was ver, zegt men, van tot voorbeeld aen andere gevangenen le kunnen dienen, en verwezentlykt aldus het spreek woord v Zoo een leven, zoo een eynde By koninglyk besluit van den 2 november, is M. C. Lor, kiezer, "buyien den raed, tót burgemeester van Aetli benoemd. Uyt Kortryk meld men. dat er deze week wederom eene da ling van 20 francs par beest, op de veemerkt heeft plaets gehad. Den prys der koolzaed-olie is gedaeld, en naer lyn-olie was geene vraeg. Men meld uyl. Audenaerde dat woensdag laelst le St.-Maria- lloorebeke een dryjarig kind, dal door zyne onvoorziglige ouders alleen 't huys was gelalen, dood gebrand is. Den gemeenleraed van Lokeren heeft beslist eenen buertweg le doen maken om gedurende dezen winter hel werk te vermeer deren. Er zullen aerdappelen en kolen aengekochl worden, welke men tegen verminderden prys aen de werklieden zal afleveren. Men spreekt le Kortryk van het ontslag vin eenige leden van den gemeente raed, omdat eenen voorstel, die eenigzius naer het sucialismus begon le rieken, door de meerderheyd van den raed is verworpen. Het heeft in hel Luxemburgsche gesneeuwd. Zaterdag wa ren de wegen met sneeuw verscheyde duymen hoog overdekt, eu hel had sterk gevrozeu. De wegen waren zeer ntoeyelyk eu ge- vaervol voor de peerden. Zondag eu ntaendag is het weder wat zachter geworden, maer al den sneeuw was nog niet gesmolten. Wv hebben, dit lezen wy in een blad van Gent, eenen brief ouder de oogen die voor Sebaslopol is geschreven, onder datum van den l(i october door eenen Genleuaer, P. De Cosier, dienende by het tc regiment van hel fransch vremd legioen en berigt bevattende nopens twee andere Genteuaers, J. Van Laecke en Spelliers. fit dien brief lezen wy onder anderen 'k zal u vertellen wat wy gedaen hebben in de stad van Sebaslopol, de dry dagen dal wy daer geweest zyn. Wy hebben daer alles kapot geslagen, alles verbrand en alles opgedronken dal wy gevonden hebben. Witten wyn, rooden wyn iu flesschen en gebeele tonnen brandewyn, boter, kaes en vele andere dingen hebben wy daer gevonden, zooals vrouwskleederen, mansklee deren, goud-en zilverwerk, huysracd, enz. Niemand zou willen gelooven wat geld en goed er in die stad gebleven is. De dry dagen dat wv daer geweest zyn, heeft hel Legioen Etrangere met de franse lie regimenten niets anders gedaen dan bras-dessus door de slad geloopen onder hel zingen van liedekens van Napoleon en gedronken als den groolsten l'olonais van de wereld, ik moet van die stad zwygon of ik word er zot van. Ik schryve dezen brief onder eenen grooten appelboom. Wy hebben hier eene flesch cognac, goeden tabac, en dal allemacl op de rekening van die goede Russen. Ons leger is nog altyd op route om voorder le marcheren. De grootmoeder van -IVan Lacckc mag eenen brief ver- wagten van hem en de moeder van Speliers insgelyks. Naer hel voorbeeld van het hof, zoo meld' men uvt Grieken land word bet volk van Alhenen al meer en meer aen Rusland gunstig. De legenwoordigheyd des konings eu der koningin in de grieksche Kerk iteefl, dezer dagen, acnleydiitg gegeven tot niani- festairën, waeraen bvna de gansche slad deel nam, en welke ein digden door de knlen: Doud aen de Frans (hen Dood aen de Engelschen Menigmael hoorde men bedreygingen tegen de verra ders, en altyd wierd den naem van generael Kalergi onder deze gemengd. Het gouvernement zou echter alles gedaen hebben om de gemoederen te bedaren, en het was er niet dan met groole tnoeyte in gelukt. Onder dagteekening van den 7 meld men uyt Deynze <t Gisteren inorgend, om negen uren, kwam eenen landbouwer in het werkhuys van M. Amand Van Hoecke, slotmaker in deze stad, om eene pistool te doen vermaken. Den slotmaker onder zocht de pistool, en lerwyl hy hiermede bezig was, liet zich eene losbranding hooren. De pistool was met grof lood geladen, en de scheut trol eene ruyt in hel magazyn. Men zegt dat M. Van Hoecke ernstig aen eenen vinger is gekwetst en ongetwyfleld zynen vinger zal verliezen. Er bevonden zich, opdien oogenblik, nog'verschevde persoonen in het magazyn, en gelukkiglyk hebben deze geen leed bekomen. Den minister van oorlog, in Vrankryk, heeft een verslag van den maersclialk Pelissier, welk by had ontvangen, doen afkondi gen. Dit verslag, gedagteekend van den 2 november, uyt Sebaslo pol, is van den volgenden inhoud Den 27 october laelstleden, beefl den generael d'Allonville met 21 batai 1 lons, 58 eskadrons, en 56 kanonnen, zich op den weg van Eupatoria naer Simferopol, tot aen Tchobatar, begeven. Hy heeft er de Russen op den overkant der diepte, gevonden, eu deze waren er sterk gevestigd, alwaer zv eene versterking die door zes-en-derlig kanonnen van 52 verdedigd is, hebben opgeworpen deze kanonnen die verredragen, bebben eenige mannen en eenige peerden iu onze raugen gelrollen. Alle de poogingen die aengewend zvn om den wand, buyten deze versterking, tot een gevecht aen te stuwen, zyn zónder uytslag gebleven tien russische eskadrons hebben zich verwyderd voor vier lurksche eskadrons, welke den generael d'Allonville legen hun had gezonden. Den volgenden dag zyn de zelve manatuvers vernieuwd geworden, maer zonder meer uytslag. Gebrek aen water voor Sack, en de moeyelykheyd om zich water le verschaffen, hebben den generael dóen besluyten, om den 29 october naer Eupatoria terug le koeien. De omstreken van deze plaets, tol op eene groote uylgeslrekthevd, zyn volkomen door de Russen verlaten. Den Times deelt eenen brief mede uyl Revel, waerin gemeld word, dal de Russen, party willende trekken uyl het vertrek der fransche en engelsche kanonneerboolen, eene vloot van kanon- neerbooten trachten byeen le krygen, waermede zy onverwachts, gedurende den nacht, de geallieerde schepen, die vóór Nargcn ten anker liggen, zouden willen aenvalien. De engelschen, die hiervan ouderrigt zyn geworden, hebben niet alleen maelregelen geno men om niet onverwachts overvallen te-worden; maer zelfs, indien dit mogt gebeuren, de Russen op eene geduchte wyze le ont vangen. Volgens eenen brief uyl Odessa, zou er te Simferopol groole verwarring en opschudding heerschen en de inwooners verlaten de stad. Al de hospitalen wierden noordwaerds verplaetsl naer Perekop, Nikolaïefl' en Kherson. De gekwetsten, die zich in de steden bevinden, worden gevoerd naer Vossuwewsk en Elisabelh- grad. De duerte der levensmiddelen was te Simferopol buitenge woon groot. Evndelyk ook, zouden de Russen zeer bevreesd zyn voor de ondernemingen van de zyde van Eupaloiia Hun observatiekorps aldaer lelde omstreeks 60,000 mannen, ivaervan 20,000 mannen ruylery onder den generael Schabelsky, den bevelhebber van het korps dragonders. Volgens de Auijsb. Zeitung, zou bet reeds zeker zyn, dal een deel russische troepen Crimeen verlaten hebben. Zoo is een ge deelte van de reserve, welke lol bet garnizoen van Sebaslopol be hoorde, laestelyk le Nicolaieö' aengekomeii. Dok zou er te Kliersou artillerie uyl Oiaieen aengekomen zyn, eu men maekte zich ge reed om et nog meer te laten uylkomeii ter verdediging van Nïkolaïeff. Algemeen twyffelt men sterk, dat liet russisch ryk in slaet zal zyn om le voldoen aen de nieuwe oproeping van den keyzer, waerby eene ligting van 400 000 mannen verlangd word. Marseille, maendag, den 5 novemher. Den Sinai, den 25 october uylCoustanliuopelen vertrokken, eu die zaleidag in onze have verwacht wierd, is maer dezen inorgend aengekomen, naer in eene have van Sardiniën te hebben moeten binnen zeylen. Ziet hier den korten inhoud der nieuwslydingen die hy aan brengt Een engelsch stoomschip is Bug opgevaren, en is Nicolaïeff gaen herkennen. Hel heeft kunnen besialigeu dat veel russische sche pen zich in de have bevonden, en dal de slad door aeuzienlyke versterkingen is verdedigd. Odessa was aItvd door ligle stoomboolen geblokcerd. Hel slecht saizóen heeft in Crimeen de krvgs-operaticn onder broken. Het legerkorps van Eupatoria zal de gemeenschappen der Rus sen met Perekop gemakkelyk kunnen verontrusten en misschien afbreken. Alsdan zou de vrywillige onlruyniing van Crimeen door het russisch leger, onmogelyk worden. Te Sebaslopol houden de Russen niet op met uyt hel Conslan- tyn-forl op de groepen nieuwsgierigen le schieten. Eeu der werp- liiygeu der Russen beefl byna bet frauscli schip Vim in brand gesteken. Het vuer is met de liulp van bet admiraelschip ge bluschl. De geallieerden, van bunnen kant, verdubbelen hunne beschietingen van de Noorder-forten, om uiet de zelve gedaen te maken. De I'rcssc d'Orient rekent dal de Russen, voor Kars, .15,000 mannen hebben verloren, onder Welken er 5600 gesneuvelden te lellen zyn, onder welke gesneuvelden verschevde generaels en bi- de 400 officieren. De Turken hebben 1500 mannen buyten ge vecht gehad, en onder deze 400 dooden. GEBOORTEN Mannelyk 5 g Vrouwel. 2 HUWELYKEN. Jndocus L. Bolerbergh, particulieren met Angelica Bomend, pnrtic. Joannes Cnvillier wedn. van Jnlianu De Jonglic, muzikant, met Chris- tina Wellekens, kantwerkster. Joannes Francisctis Van de lelde, wed. ran Franciscn Wynnnt landbou- wer, 36 j., Mylbeke. Paulina Commi-rman, 14 dagen, Mvlbeke. Frons Van den Bossche, 3 j., te Ternath overleden. Antouia Vleerinck, vrouw van t.ar. Vermeulen, ronder beroep, 42j., Schaerbeke. S. Van Damme vrouw van Leader De Wael, kantwerkster, 24 j., Gendache str De Gezusters NICHELS in de Lange Zou'tslraet N° 50 te Aelst hebben d'eer het publiek le laten weten dat zy alle Zyde Stollen, Glials, Broeken, Gilets, Linten, Kanten,"en/.., uyt den Nieuwen Wassehen en Verwen aen zeer civiele pryzen.Zy bevelen zich in elks gunst, Dynsdag 27 Nov. 1855, ten 9 uren 's morgens zal den Notaris L1MPENS, te Oordegem, aldaer aen het hof be woond by sleur .Minoodt, openbaerlyk te koop presenteren 95 koopen Evken van buytengewoone lengte en dikte, 57 koopen Abeelen, Wilgen en Ganadas en 72 koopen Bue- kenboomen. Volgenden dag, Woensdag 28"™ van zelve maend ook van ten 9 uren voormiddag, zal zeiven Notaris, binnen de gemeente Vlierzele aen het hof te Paepegem, te koop stellen alsvoren 101 koopen Ganadas, 13 koopen Abeelen, waeronder van 2 nieters dikte en verscheyde koopen Beu ken en Eyken Troiik-booinen. Eii Dynsdag -1 Dee. 1855, insgelyks te beginnen van 9 uren, zal gameiden Notaris, zoo liet behoort, binnen de gemeente Clierscamp, op den Dendermondschen Boseli te koop presenteren 147 koopen Beuken-boomen en 51 koo pen Sperren, deze laetste dienstig voor zware Kepers. Onder voren gemelde Boomen vele van buytengewoone dikte en lengte diensvolgens en door hunne coede kivali- teyt van hout, dienstig voor Molen, Scheep, Brug en al ander slach van zwaere werken. Men zal vergaderen en beginnen aen de voormelde hoven en opgemeiden boseli, alwaer de liefhebbers ter voren bepaelde dagen, ten 9 uren 's morgens, zich konnen laten vinden, voorzien van gekende en zeer solvabele borg, of zullen niet aeuveerd worden, gelyk ook zal geweverd worden, brieven van niet wel gekende persoonen. van SCHAERHOUT en zware Abeele en Olme BOOMEN te Lede. Op Vrydag 23 November 1855, zal de Notaris MOENS, te Lede, openbaerlyk, op tvd van betaling, mits stellende met den afslag goede bekende borg, verkoopen de volcende Koopen SCHAERHOUT en BOOMEN, te weten Te beginnen om 9 uren des morgens te Lede in den Bumst, tegen llofslade, in den boseli va» Mevrouw Kervyn de Heere, 50 koopen allerschoonste Evken, Essen, Asse- laren, Elzen en ander Schaerhout, dienstig voor Kuypers, Strooydekkers, Hoveniers enz. Te beginnen om een ure namiddag, te Lede, op het Stokveld, tégen aen de statie van den vzeren iveg, op eene party Lands van M. De Bievre te Wetteren, in gebrui k by Dominions Van Hauwermeiren, twee zivare Olmen eii dry Abeelen van eene uytnemende hoogle en boven de 2 meters dikte. Vervolgens om 2 uren namiddag, te Lede aen de Ko- mngs-brug. tegen Wanzele, A. in eene party Bosch van den lieer Benedictus Van Assche, te Lede. 1» Acht koopen zeer zware en hooge Abeelen-bootnen en 45 koopen aller beste Elzen en Essen Schaerhout zeer gerievelyk voor Kuypers, Hoveniers en Strooydekkers. En B. Aen eene Hofstede daer tegen behoorende aen den heer Donates Baetens te Lede, 10 koopen zware en hooge Abeelen-boomen ter dikte van 2 a 3 meters. De koopers van Boomen en Schaerhout in venditien door voornoemden Notaris Moens vonrgaendelyk gehouden welke Imnne koopen nog niet voldaen hebben, worden verzocht dezelve te komen betalen voor voorgezegden 23™ November, anders zullen zy noch als koopers noch borden aenveerd worden. TOT E B EMBO D E C EM INSTEL-PENNINGEN 1/2 PER HONDERD. De Notaris Y ANDLRSCHUEREN, te Meerbeke, zal namens zyne principale, openbaerlyk verkoopen lslc tot 11'1" Loten. 6 Hectares 52 ares 80 centiares ZAEYLAND tot Erem- bodegem, genaeindHofyeldeken, ivyk B, N» 049 tot 652 palende aen d'heer Martin Borreman, Jan Y'an de \7elde' de losbaen, Joseph Philips en de Burgtstraet. 12dc tot 19d0 Loten. 2 Hectares 48 ares 89 centiares ZAEYLAND, tot Erem bodegem, aen tie Kluyse-kapelle, ivvk A, N" 840 tot 845 belendende Mynheer De Scl.aepd rvver, Constant Deridder' de Kapellestrael en aen de Breedestraet. 20rt'" Lot. 55 ares 50 centiares ZAEYLAND, tot Erembodegem genaemd Vossenholle, ivyk A, N" 932, palende aen Frans Roseleth, Leonard Arys, Charles Dewilde en Jufvrouw Berlnide Raman. 21en 22'1" Loten. 1 Heciare 20 ares ZAEYLAND, tot Erembodegem, ge naemd de Stookte, wyk A, N° 2478, belendende Seraph. Rabins, 1< rans Boterberg, den heer Van der Stockken Bernard Van de Velde, Felix Menschaert eu andere. Om in het gebruyk te komen met Kersavond aenstaende ZITDAGEN INSTEl 8 ABSOLUET VEBBLYF 22 NOVEMBER 1855 Zynde telkens eenen Donderdag, om 1 ure namiddag fix ter herberg van de weduwe Francis Van Dalem, le Ninove' wyk Bakergem. Solaris kan men Penningen bekomen a 4°/0. PetrüS VAN DE M.VELt, op den hoi k der Kape l^straet le Aelst, heeft cVr.«eJi,iRïrc leberi&len datl,y «'««en VLEESCHUOUWERS-W1NKIX en i LAGTHÜYS komt te openen en hel Ktind-vleesch eerste qunütevt ver koopt aen stuyvers en half den halven kilo. - llv beveelt x:oh 'in elks gunst 100 voor Kalf-als Schapen» kesch 'i welk mén ten allen tvde ka» bekomen. 3 aH

De Denderbode | 1855 | | pagina 3