VOLKSKAMER. cn uyttewasschen. En als men dien kwant van naby ziet, als men zyne akten enleefwyze nagaet, als men zyne neygingen kent, dan zou men als verstomdzvn dat by zulke deugdryke en cliristelyke gevoelens kan neerschryven, indien de geschie denis der Phariseën ons onbekend ware. En inderdaed, in bet Evangelie vind men dat de Phariseën den zin van ver- scheydene geboden vervalschlen, dat zv, om hunne schyn- hevligheyd en bedekte bedorvenheyd, meermaels door den Zaligmaker bestraft en veroordeeld zyn geweestMaer wat baette dit Die versteende herten waren ongevoelig aen de stem van God zelf, aen de waerheyd in persoone, aen de berispingen van Hem die met zynen vinger hunne geheymste zonden onder hunne oogen in 'I zand schreef..... Moet het ons dan wonder voorkomen dat een zoo getrouw afbeeldsel der Phariseën, gelyk den versteenden priester- hater nyt 'l Verbond is, doof is en blyl't aen de stemme van zvn eygen geweten Wat ons betreft, wy zyn daerover geenzins verwonderd, want d'ondervinding leert dat het goed allyd zynen loon over zich draegt, terwyl de godde- loosheyd allyd onder hare straf gebukt gaet. Onder andere schoone lessen die den predikant nyt het Verbond aen de klerikalen geeft, is de volgende geef aen God wat God toekomt, cn den keyzer wat den keyzer toekomt...... Yoorwaer eene goddelyke leering, die alle rampen van de aerde zou vvechnemen en de volkeren waerlvk gelukkig maken, indien zy volgens den geest des Evangelies nageleefd wierdeMaer ongelnkkiglvk is dezen die ze in 't Verbond schynhevliglyk komt aenpredi- ken, eenen hardnekkigen voorstaender eener secte die juvst het legenstrydige beoeffent en geheel de samenleving in hare komplotten tegen Goden keyzer zou willen inwik kelen.... Doch zoo gaet het meermaels met een verkankerd gemoed meliora video proboque, deteriora sequor Ik zie en prys het goed, maer ik volg het kwaed Om zynen onverzadelyken priestershaet eenigzins te bebloemen, komt den liberaler uvt 't Verbond met de spreuk van 't Evangelie voor den dag myn ryk is van deze wereld niet, en denkt hierin eenige redens te vinden om aen de priesters handen, voeten en tonge te bindep, om ze werkloos,en onverschillig te doen blyven, terwyl de sectarissen van 't francmacjonsgebroed alles aanwenden om dit zelfde ryk te verdelgen en op deszell's ptiynen het ryk der booshevd te vestigenMaer, zal iemand ons vragen, dender-bode, waerotn zyn de francmagons-liberatcrs zoo zeer tegen de priesters en zelfs tegen weerlooze religieusen verbitterd Deze vraeg gaen wy met een verhael uyt de geschiedenis beantwoorden Zekeren Bessus Pocnicus, eens, na het avondmael, eenige zwaluw-nesten afgestoken en de jonge zwaluwen gedood hebbendewierd hem gevraagd waerom liy die arme beestjes doodde en wat zy hem toch misdaen hadden Daerop antwoordde liy omdat zy altyd roepen dat ik myn vader vermoord hebbe... Om deze woorden gevangen, bekende hv zyne schuld en wierd ter dood verwezen Ons aldus betoonende dat de consciëntie als duyzend ge- tuvgen is, welke aen eenieder doet zien en hooi en wat kwaed Ity bedreven heeft en dat, al verbergt den mensch zvn kwaed voor andere, hy het toch voor zich zeiven niet verbergen kan De belgisclie francmafonsbladen spouwen vuer en vlam, zy tempeesten en roepen moord en brand als er ergens een vroom mensch is die godsdienstig genoeg is om aen eene behoeftige kerk of een arm kloosterken een testa mentje te maken. Nu komt de Indépendance ons vertellen dat zekere juffer Cruvelle, zangster van den groolen theater te Parys, zich aen denzelven komt te verbinden voor eene jaerlyksche somme van honderd zeventig duvzenh franks, er onder begrepen de vier maenden vacantia waartoe zy jaerlvks regt heeft.... Meent gylieven lezer, dat de Indépendance, die zoo wel cyfferen kan en teil voordeele der armen pleyten als er kwestie is iets aen kerk óf religieusen te vermaken, nu hare cyfferkunde werkstellig maekt en zegt dat men met 170 duyzend franks jaerlvks 200 arme huyshoudens aen den honger en al deszeis smerlbarende gevolgen kan onttrekken Gy zyt leelyk mis, de Indépen dance jubelt, is in geestverrukking, en zou voor die theater- speelster op de kniën vallenZekcrtyk is dit niet te veel, de talenten moeten betaeld worden, zegt zv, en die daertegen reklameert, is eenen domper, eenen aehleruyt- kruvper, eenen klerikael, eenen vyand van 't lichtZoo gaet het met soortgelyke minnaars van 't licht; een oordies- keersken voor de kerk aengesteken is altyd teveel, terwyl duyzend bougies voor den duyvel niet genoeg zvn.... Titus Livius had wel regt te zeggen dat bedrog, nyd en valsch- lievd, alhoewel zy zich in den beginne weten te bedekken, ziciizelve op 't toetste toch verraden .-. Over eenige dagen heeft men te Brussel op den thea ter een nieuw stuk gespeeld getiteld Myrrha. Deze Myrrka of liever Merra verbeeld eene dochter die op haer evgen vader verliefd is, cn die, na hem die schandvolle en eerlooze liefde bekend gemaakt te hebben, ziciizelve het leven beneemt.... De Indépendance, den Observatenr en andere francmayons- bl.iden hebben geene vleyënde zinsneden, geene ronkende toejnvehingen, geene bewonderende goedkeuringen genoeg om dit baldadig, roekeloos en zedeverkrachlend stuk te verheffen en te pryzen, zy zyn als btiylen zich zelve van verrukking, zy verdobbelen den vollen klank van hunne loftrompetten om die Merra te verheerlyken en op het voetstuk der bcfaemdheyd te stellen, omdat zy de balda digste hertstoglen de snoodste driften en de ongebondendste gevoelens der bedorvenheyd zoowel in 't publiek heelt 'weten na te poetsenBv het lezen van dit theater- verslag hebben wy ons eene vraeg gedaen te weten als die Merra zich in 'topenbaer zoo schaamteloos durft ver- toonen, wat moet liet zyn als zv in 't bvzoiider is 't Wy verslaan dat dtcrgelyke zaken in de pacrdenstoetervën ge beuren, maer in openbare plaatsen, dit begrypen wy niet, 1.cn zv wv overleggen dat de algemcene verbcesting onder de liberaters-bladen aen het order van den dag iiEn nogtans moeten de arme Brusselaars d-ervoor contribuliën en accynsregten betalen op hel brood, op het vleesch, op de houillekolen, op het hout en op alles wat zy voor den levensonderhoud noodig hebben... O eeuw van verlichting waer leyd gy de natie naer toe De volgende verzen hebben wy in den Univebs van Parys aen- gelroffen en de zelve aen onzen achtbaren vriend, den eerw. lieer Dnvillers, overgeinaekl met verzoek van ze in 'l vlaemsch over te brengen, liet is inel de innigste voldoening dal w v 'dees belangryk slukje aen onze getierde lezers meédeeien en ievens onze hertelyke dankzegging aen onzen verdienslelykeii vlaemschen dichter toesturen. UITTREKSEL uit eenen brief van een jongen officier van het Sardinisch leger in Krimeën, aen zynen vriend. Ik zend li een liedje dat my gegeven geweest is door eenen Sergeant van het vremde legioen liet wordt allen avond gezon gen in de verscbillige Fransclie legerkorpsen, op liet au; La garde meurt, clle ne se rend pas. Gy hebt al vroeg het vaderdag verlaten, En onder 't eêl Fransch vaendt-1 n geschaerd Gv scheeptet in voor vremde kust, naer stalen Waer 'l o'orlogsvuer noch jon;; noch oud en spaert. O liefste vriend, vergeet loch nooit uw moeder. Vergeet ook niet bet korte mond:;('bed Dat zy haer kind tot God, den Albehoeder, Deed slaenden eer ty 'tnederlegdo in 't bed. Die bidden kan betrouwt op Godes zegen liv vreest niet als hy voor den vyand staet IIy vliegt het schroot, hy snelt de hommen legen Een chrisllyk man tens immer goé eoldoet. ïteiinnert u den raed der brave vrouwe Die ti, noest God, bet zoele leven schonk. Ze zei: myn kind, blyf God altyd getrouwe, F.n weende zoo als 't oer van afscheid klonk. En als gy zwoert dat gy getrouw zoudt blyven Aen Jesus, en n voegen naer zyn leer En haer beloofde eerkort naer huis te schryven, 0 dan, gy weel, zy weende dan niet meer. Zy dacht dat nooit een kogel hem kao treffen Die God aanroept ats zynen toeverlaet Z'omhetsde u dHn, en zei Help 't land verheffen Een christlyk man tens immer goé soldaat. Draeg altyd voort de kleine wymedailje Die moeder, hy het taest vaerwel, u gaf Maria's beeld zal u in de batnilje Bevryden, en ontrokken aen liet graf. Maria's beeld zal u lot steun verslrekken Di eiken stryd, in allen tegenspoed En nieuwe kracht en nieuwen moed verwekken Ook als gy sliert en valt in 'l mehschenbloed. Die bidden kan, zal nooit een' vyand vreezen; Zoodra gy hoort dat eene trommel slaet, Gryp uw geweergy zult verwinnaer wezen Een chrisllyk man roos immer goé soldaet lloe menig held, waer Vrankryk mag op roemen En smeekte niet om 's hemels onderstand Bayard, Turenne, en 'k weet er meer te noemen Aenriepen God voor 't heil van 't vaderland. Geen krygsman, die de groote reis gaet wagen. Wilt ooit van hier vertrekken zonder pas; Dy laet maer vry de filosofen zagen, Hy tart den vloek van 't Jnkobvneiiras. Die bidden kan, is altoos bly te moede. Ook als de dood hem reeds voor d'oogen staet v l!y wacht zyn lot, zyn einde, in koelen bloede Een chrisllyk man teas immer goé soldaet. O liefste vriend, o steno van land en koning. Gedenkt al eens dal later 't eerekruis l: op het hert, in Godes heiige woning, Zal glinsteren, blyfl maer uwe ziele kuisch. Adolf, mogt ook dit leeken u verzeilen Wanneer de Kus zyn heerschzucht heeft geboet. Als ge aen de deur der vaderwoon komt hellen, Waer moeder voor ll bidt en bidden doet, O mogt gy dan met rustig herte leggen Ik minde God, ja, moeder, 'k volgde uw' raed s Ik zei, toen ik ging alles overleggen s Een chrisllyk man tens immer goé soldaet. En als dan eens het settel trompet zal klinken. Wanneer tl God voor 'l oordeel dagen zal mogt dit kruismogt die medailje blinken Up uwe horst in Cedron's vreeslvk dal. Bewner het wel, dat beeld van Jesns moeder, En als gy voor zyn regtersloel verschyitl. Dan, wees gerust geen satanas en doet er 11 schrikken of, geen duivel die u pynt. Die bidden kan. en blyfl Gods moeder achten Vreest Jt oordeel niet God teekent zvn mandaet. Hy mag zich aen den eeuw'gen loon verwachten Een christlyk man teas immer goé soldaet. Ik moei u zeggen, ?en u die inv alivd Terwelen hebt dal ik niel meer religie en had als nen hond, dal ik op myne borst een' kleine medailje draeg van Onze Lieve Vrouw, die my myne moeder heefi gezonden. Gy zult er om glimlagchen misschien; maer hier, maer hier, myn lieve vriend, zyn er veel kameraden die gedaen hebben lyk ik, die wel veranderd zyn sedert hunne aenkomst in Crimcën; er gaen weinige dagen voorby dat ik niel een klein gebedeken storle, en 'k herinner my dan de schoone woorden van den vermaerden leeuwendooder, Julius Gerard woorden die ik las in een' feuilleton dal ge my 't verleden jaer te lezen gaefl. Ik beklage dezen die niel en gelooven zegi Julius Gerard, ik geloove vastelyk, en ik zeg bel luidop, met risko van voor belagcbelyk door te gaen by de dommerikken die de rolle spelen van Godsverloochonaer, en mei wier goeddunken ik my niel meer bekommer als mei hel poer dal ik naer de mussehen verschote toen ik twaelf jaren oud was. Vaerwel, en leve SavoetEn Vertaeld uil hel fransch. C. DUVILLERS. ZEDELYK LETTERNIEUWS. Wy hebben onder de oogen vier boekdeeltjes die onder den titel 'van De Kalliolykc Boekkundiget zyn uylgegeven door den geleerden, apostolyken en hoogsl volksgezinden missióuuaris, den eerw. paler Van de Kerckhove, lid der societeyl Jesu. Deze boekdeeltjes bevallen de lysl of zyn zelve een cataloog van boeken die alle zonder gevaer voor zeden en goede principen mogen gelezen "worden, en zyn derhalve van de grooiste nulliglieul niel alleen voor de persoomn die zich eene deftige bibliotheek willen vormen, maer nog meesl voorde brstuerders en bestuersters van kollegiën, pensionnaten en scholen, welke jaerlyksche prvs- deelingen te doen en in 'l inwendig hunner geslichlen bibliothe ken te voorzien hebben. Wy juyehen bet moeyely!. werk van den zeer achtbaren paler Van de Kerckhove ten vollen loe, en makel» het ons eene pligt dien voorlreffelyken missionnaris over hel zelve, in naein van Godsdienst en Vaderland, grondherlig te bedanken. Ook hebben onze hoogweerde prelaten, de bisschoppen van Belgiën, er hunne volle goedkeuring aen gegeven en er paie» Kerckhove in de vleyëndsle bewoordingen geluk over gewenscbl. Die cataloguen zyn by alle goede drukkers van 'tland verkrygbaer. Woensdag heeft de kamer haer bureel opgevormtl, M. Delehaye is lot voorzitter gekozen met 52 stemmen tegen 53 gegeven ae«t 11. Delfosse. 11. Delehaye zon een veel grooter geial stemmen bekomen hebben, had Ity lol den laetsleu oogenblik geene» twyflel over zyne aenveerding gelaten. De ondervoorzitters zyn 11M. De .Viever (57 stemmen tegen 29 gegeven aen M. Loos), en M. Ch. Rousselle (50 stemmen, 11. Loos 29). MIL Ansiau, llaertens, Vermeire en Calmeyn zyn schier zonder oppositie geheymschryvers det kamer gekozen. De Emancipation doel opmerken dal de conservatoirs- al hunne kandidaten hebben doen doorgaen, en dal de liberalen geerien enkelen van de hunne hebben konnen doen gekozen worden. 'T is eenen waren zegeprael, zegt 'l britsselseli blad, waervan wy akte nemen. De commissie van adres in antwoord op de troonrede is de zelve van verleden zittyd, buyten dat 1111. De Decker en Delehaye, die niet moglen herkozen worden, door MM. Dechamps en T' Kint-de Naever vervangen zyn. In de zitting van donderdag heeft den beer minister van 't inwendige een wetsontwerp voorgedragen, strekkende om den vryen invoer van vee, granen tic. te bevestigen en liet verbod van uylvoer van tarwe, rogge, boekweyl en alle slacli van meel,.het aerdappeltneel onder begrepen, wederom vast te stellen lol 31 december 1856. Dees wetsontwerp zal algemeen in 'l land wel aenveerd en loegejuychl worden. Den art. 5*bepaell dal de schepen die ten minste 2/5 van opgemehle eetwaren in hunne lading hebben, zullen vry zyn van lonreglen. j Met genoegen vernemen >vy dat den minister van justicie komt te bevelen dat al de rogge en tarwe, welke men in de veelvuldige gevangetthuyzen des ryks noodig heeft, in vremde landen zal moeten gekogl worden, en dat al de aeunemers, ol leveranciers, zullen moeten verregtveerdigen, dat de granen welke zy leveren, naden dag der goedgekeurde aenbesteding, in den vremden zvn gekogt. Dezen maelregel is genomen, om te beletten dal 'de granen, die in de openbaere entrepots liggen, en als vremde granen moeten beschouwd zyn, niet zouden kunnen geleverd worden. Ten gevolge van dezen genomen maelregel, zullen er 132 duyzend kilogr. tarwe, en 411 duyzend kilogr. rogge nteer voor de verbrttyking blyven. Het zou te wenschen zyn geweest, had den minister van oorlog dezeive voorzorg genomen. De Itenbe- steilingen voor het leger zouden eenen 'middel konnen worden om millioenen kilogr vremd graen in ons land Ie brengen. Ont tie ondernemingen der aannemers te vergemakkelyken, heeft den minister van justicie vastgesteld, dal de leveranciers niet meer naer hunne betalingen zullen moeten wagtenen binnen de ntaend, in welke de levering is gedaen, de betalingen zullen geschieden, en, kon het gouvernement op den juyslen stond niel betalen, er zou intrest betaeld worden, voor eiken dag van vertraging. Dit heelen wy treffelyk handelen. Men verzoekt ons uyt Sle.-Maria-Audenhove liet volgende mede te deelen 11ET PEERD EN DEN EZEL, IN VOLLE GEZELSCHAP. Den Ezel. Rosette, gy zyt nu op eenen anderen stal, niet weer Het Poerd.Welja, Mr den eiel, en dit, om de eenvoudigo reden, dat ik verkocht ben. Don Escl. Ik heb medelyden met u; gy zyt gefopt, en uwen ouden Meester is ook gefopt. liet Peerd. En waerom dat, Mr den ezel. Den Ezel. Omdat ik vree», dat gy wederom welhaest zult verkocht worden, want uwen bat-s is keurig en wie zal nu al het werk by uwen ouden meester doen Het Peerd. Ik weet dot gemeyn'elyk de beste peerden zeldzamer verkocht worden. Nu voor de tweedemacl verkocht, ik ken mynen nieu wen meester nog niet; alleenelvk weet ik, dat myne voorgangers er niet vermagerd zvn. Wat mynen ouden meester betreft; ik ben loch 7.00 lufher- tig niet, om in zyne afwezigheyd, daer eenig kwaed van te spreken, ofte doen vermoeden. Nog een wootd als 't u belieft, Mvnheerik koom tan ezel, mynen nieuwen meester is »an ezelmynen \oorzaet is vertrokken naer ezel, en gy zyt eenen ezel, dus dat er lusschen u en tusschen my namelyk vele betrekkiugen zyn; ik heb liever de rriendsc/mppelyke be trekkingen; het is by gevolg niet noodig mv achter den rug, op eene laf- hertige wyrc, van mynen nieuwen meester afkeerig te maken en daeruin, 100 lang gy van zin zyt ezel te blyven, heb ik de eer uw ezeldom te laten weten, dat ik uwe armzalige babbelaiy cn onverdragelyken i-a zeer wel kan missen. Vuer wel, en leef lang. Lezer, indien gy niet weet wat ik zeggen wil, weet toch, dat eenen kleynen en onvoorzigtigen babbelaer eenen grooten laffaerd kan zvn. CORRESPONDENTIE.Omvangen van den heer P. te Ca- pryrke fr. 7—50 voor inscbryving lot eynde December 1855. Deze week is de sievigheyd der nieuwe yzeren brug over den Dender beproefd geweest en beeft de beslè uylslagen'opge leverd. Eerstdags zal den diensl der spoorlvn lusschen'Lokerèn, Aelsl, Geerardsbergen enz. in vollen gang zyii. Te iNiuove lell men geineeneelyk dertien a veertien sterf gevallen par maend. Als iets zonderling beeft men vernomen dat er. van den G October tot den 9 november, niet een over- lyden leNinoveis moeien aengeslipl worden. Tusschen Ninovc en Geeraerdsbergen, le Ideghem, is eenen konvooy met zavel en zand van de rails geloopen. Zeven waggons zyn slerk beschadigd, en. dry werklieden hebben kneuzingen ontvangen. Gelukkiglyk beeft men geene verdere onheylen to betreuren. Dry groole schepen met granen zyn te Antwerpen uyt New-York aengekomen, en men verwacht aldaer nog veel andere schepen uvl Amerika mei graen. Er worden, lalryke schepen met graen. geladen, uyt de Zwarte-zeo in Belgiën verwagt. Te Korlryk is deze week de larwe in prys gerezen. Het zyn dry of vier belgische spekulaleurs die op de grenzen van Vrank ryk wonnen, die de larwe hebben opgekocht, en aldus den prys doen verhoogeu Het siadsbesluer van Geerardsbergen heeft eene menige nieuwe werken gedekreteerd om de werkmenschen dier stad aen den gang le bonden. Tevens heeft den gemeenleraed vcrschèvde duyzende frank gestemd voor bel aenkoopen van levensmiddelen, welke men de min begoedden aen verminderden prys gael ver- k00pen. Zoo beeft men reeds 1000 zakken aerdappeien gekocht, die men gael verknopen aen acht franks. Insgelyks verwacht men voor 500IV. rysl.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2