Verkooping van Geweed en Land. Tydingen wegens den oorlog. BERIGT. YE II li O O P iAG VERIiÖOPING OVERLEDENEN. BERIGT. AAN EEN SCHOOF HUIS, Verkooping van een Huys en Erve, YERBOOmG Groote Verkooping van Boomen, Maendag in den namiddag, om dry ure, is een groot onheyl, aen de Dampoort te Gend voorgevallen. Eenen voerman kwam uyl de stad met twee groote Anlwerpsche wagens, die achter eikanderen, met eene koord of keten," waien vastgemaekl, en als hy in liet midden van de brug was, nam den achtersten wagen eene verkeerde rigting, en reed met geweld tegen de balustrade, en op den zeiven oogenblik kwant eenen persoon van 40 a 45 jaren oud, over de brug. Dezen persoon wierd lusschen de widen van den wagen en de balustrade van de brug verpletterd. Zyne armen, beenen en zyn hoofd zvn vretslyk verpletterd. Den ongelukkigeu is in eenen ellcndigen slael naer bet bospilael gedragen. Men beeft tien a twaelf persoonen noodig gehad om den ant- werpschen wagen tc verplaetsen, -en den ongelukkigen van lus schen de widen en de balustrade los te maken. Nu er op de dorpen zoo vele arbeyders zonder werk zvn, denken wy het goed hun kennis te geven van een berigt, dat wy heden in de Iniépendance aenlretfen. Het brusselsch blad zegt, dat men 5 a 400 arbeyders, enkelyk van eene spade voorzien, werk kan geven, op eene uer afstand van de hoofdstad, aen den rcglstreekschcn yzeren weg van Brussel op Gend, en wel aen de doorsnede van den groolen Bigard. Den loon is ten minsten fr. 2-50 par dag. Te Ronsse is, dezer dagen, wederom een jong kind, levendig verbrand, ten gevolge van de onachlzaemheyd der ouders. De huysvrouw van Emanuel Malneu, werkman te Ronsse, had hare twee kinderen, een meyskeu van zes jaeren en een zoontje van by de twee jaeren, alleen't liuys gelaten. Hel jongste kind was voorwaerds in het vuer van den hacrd gevallen, en op het geschreeuw, was eene gebuervrouw toegesneld. Twee uren na dien was hel kind dood. Eene lalrykc deputatie van werklieden der gendsche fabrie ken, heeft zich -zaterdag na den middag, uaer het proviuciael gouvernemeuls-holel begeven, om aen den gouverneur eene pe titie tegen den vryen invner van hel engelsch garen, aen te bieden. M. den gouverneur, zegt den Nounellisle, heelt beloofd de vraeg der fabrieklieden te zullen ondersteunen. Groole zamenrollingen hadden, ter dezer gelegenheyd, op den Kauter en in de aenpalende straten, plaets. De militaire posten waren verdobbeld en geheel het personneel der poiicie was te been, om wanorders te beletten die eenige kwaedwilligen mis schien zouden konnen poogen. De rust is niet gestoord geweest. Hetgeen voorgaet, zyn bezonderheden die den Nouvellislc heeft bekend gemaekl. Den Messagervan dezezaek sprekende, zegt dat de werklieden door den gouverneur zeer wel zyn ontvangen, en dal M. De Jaegher geprotesteerd beeft over de goede inzigteu van het gouvernement welk diep getroffen is over den toestand van het werkvolk, en over het lyden welk de werkende klas moet verduren. Den gouverneur heeft terzelver tyd, de werklieden poogen gerust te stellen opzigtelyk de goede inziglen van het gouvernement. Men verhaelt dat in den morgend van den dag op welken de moord van de markiezin is gepleegd geweest, ten gemeenlen- huyze van Somergliem de verpagting wierd aengekondigd van verscheyde landgoederen van de markiezin d'Ennelières. Deze had van verscheidene landbouwers hoogere pagleu geëyscht tot antwoord gekregen hebbende dal eenen opslag de pagters zou ruineren, zoo had zy het besluyt genomen de goederen openbaer te doen verpaglen. Het is ten dien gevolge, dat vele eenvoudige lieden van Somergliem zeggen dal het den duyvel zelve is die de moord bedreef. Deze tyding nemen wv uyl een ander blad over, zonder voor de eglheyd derzelve te willen instaen, De moord te Linth gepleegd, houd nog steeds de algemeene aendacht gevestigd. Elkeen is nog om even nieuwsgierig om lydingen wegens de aenhouding van den moordeoaer te verne men. Ziet hier eenige bezonderheden die wy heden in een blad aen t reilen Byna al de dagbladeren van Parys verschillen in hunne inlich tingen over den persoon die dezer dagen aldaer is aengehouden, onder beschuldiging van moord; volgens de eenen is het den moordenaer van Linth, volgens anderen dien van Somerghem. Het is echter bitylen twfffel, dat den aengehoudenen niemand anders is dan den genat-inden Frans Kol, den vermoedelyken dader van de moord, gepleegd op de vrouw Huybrechts, Ie Linth. De Emancipation heeft over de aenhouding de volgende inlich tingen ontvangen vanjeenen persoon, die laetsl leden dynsdag uyl Parys gekomen is a Maendag 5 november, een weynig voor het verlrekuer van het konvooy naer Brussel, vergezelden verscbeydene werklieden en ambachtsgezellen, geboortig van Brussel, twee of dry andere Belgen tot aen de statie van den yzeren weg, zoo als men zegt zyne vrienden uvlgeleyde doen. i Deze persoonen spraken vlaemsch en waren digt by de statie eene estaminet binnengegaen aldaer kwam er eenen policie- ollicier by hun, die hun met veel beleefdheyd verzocht hem te willen volgen, om hem eenen klevncn dienst te bewyzen; daer hy die reyzigers had hooren ylaemsrlr spreken, verzocht hy hun tot laelman te willen dienen, bv hel ondervragen van eenen vlaein- schen boer, die inde statie aengehouden en verdacht was eene moord, gevolgd van diefte, gepleegd te hebben. De reyzigers die, onder anderen, eenen loodgieter van Brussel en eenen dagblad verkoper van aen de Keulsche-poort waren, woonden dus de ondervraging van den vlaemschen boer by. Dien boer was niemand anders dan Frans Kol, den vermoe delyken moordenaer eener pachteres deze misdaed is gepleegd op Allerhéyligendag, te Contich, lusschen Mechelen en Antwer pen, en wierd door eene diefte opgevolgd. Doch den pplicie-officier zelve de twee moorden verwarrende, welke byna gelyklvdig iu Belgian bcgaen zyn, ondervroeg hy Kol als den heschuidigden van de moord der markiezin d'Enuelières, te Somerghem in Oosl-Vlaeudereu gepleegd. Hy dacht ook, dat deze moord door diefte was opgevolgd geweest, hetgeen niet zoo is gehk men weel. Frans Kol, eenen gewezen boerenknecht, loochende dat hv van Somerghem was maer wel van Contich. Nu, dit was juyst de plaets wacr de tweede moord had plaets gehad. Men belastte hem en vond hem iu bezit van een paspoort inregel, van eene som van 5 a MO ir. in goud en van ander geld, eene gouden horlogie en andere voorwerpen voordkomende van de diefte, die op de moord der pachteres van Contich gevolgd is. Den beschuldigden kon niet dan verwarde uyllcggingen geven. De wonde die hy aen de band had, zegde by voord te komen van op een glazen pintglas te slaen den laelman deed hen: opmerken hoe ouwaersehynlvk de uytleggiug was. Hy luid ook eene krab in hel aengezigi, waerovcr hv geene meer voldoende uyllcggingen geven kou. ct Wal het geld betreft, hy zegde dal het voordkwam van zyne spaerzaemheyd dal hy naer Parys kwam om er Ie werken, enz. liet is maer ria die ondervraging geweest, dat de poiicie van Parys de verwarring der feylen begrepen heeft. o Het hclgiseh gouvernement wierd door den lelegraphe on- middeiyk verwittigd van de aenhouding van Frans Kol, en het tucrde onmiddelyk aen het liuuseh gouvernement eene vraeg lot uytlevering. Den beschuldigden is voorloopiglyk te Parys ge vangen gezet. De aenhouding van Frans Kof dagleckent dus van maendag 5 november. De nyllevering van den verdachten moordenaer Francies Kol is waerschynlyk reeds aen hel belgisch gouvernement gedacn, en meu verwacht hem eiken dag te Antwerpen. Men heeft uyt Engeland vernomen, dat den groolen stoom ketel van eene suykerrallinade is gesprongen. Vele werklieden zyn gekwetst, en dry zyn door de ontploffing gedood. Te Sebasiojxd heeft men, iu de nabyheyd van het fort Sainl- Nikolaes, onderaerdsche werken van groot aenbelang ontdekt. Den franschen Monilcur brengt eenen artikel aen, over de vlottende balleryen, hetwelk niet van gewigt is ontbloot. Het staetsblad zegt, dat deze batteryen door Louis-Napoleon zelve zyn uylgevonden den keyzer was overluygd, dat de gewoone schepen der vloot niet niet vrucht konden gebruykt worden dan tegen de schepen eener viool, hetgeen in den tegenwoonligen oorlog onmogelyk was, doordien de russische zeemagt zich achter vestingeu verborgen hield. Men mag, zegt den Monilcurgeen schip met 1200 mannen en 80 kanons, welk bouwjaren heeft ge- duerd en verscbeydene millioenen aen den staet heeft gekost, niet wagen legen eenen muer van weynige weerde, die maer met eenige vuermonden is gewapend, welke door weynige kanon niers worden bediend. Het blad legt verder in het breede uyt, dat eene vloot onge schikt is om eene vesting van digtby te beschieten, dewyl de verdedigers der forteres een aen lal middelen bezillen om de schepen te doen zin keu, afbranden springen, enz. Het hoofddoel des keyzers was, volgens den Monilcur eenen middel te vinden om minder kostbare vaerluygen Ie maken, die gemakkelyker en spoediger te houwen waren dan de schepen en minder diepgang hadden. Op die wyze zouden zy digter by de kusten Kunnen naderen zy zouden weynig equipagie voeren, en dus minder levens in gevaer stellen. Mei eeuen yzeren schild overdekt, zouden de holle werpluygen, door de kanous Paixhans geschoten, er zich tegen verbryzelen als glas. De vlottende baleryen varen by middel van een stoommachien en met schroeven bel mastwerk word cr afgenomen voor bel gevecht. Den Monilcur herhaelt meer dan eens, in zynen artikel, dat de initiatief der uylvinding aen den keyzer verschuldigd is de Engelschen hebben hunne vlottende batteryen nagemaekt op het model der franschen. Men vermeerdert de waekzaemheyd op de Tchernaïa, omdat de russische overloopers hebben doen kennen dal den generael Gortchakoff, voor zynen aftogl, nog eene laelste kans wilt wagen. Er is bevel gegeven aen de russische troepen om zich gereed te houden voor eenen nieuwen aenval. Men is bezig by de Russen met talryke vliegende bruggen Ie verveerdigden. De geallieerden, van hunnen kant, versterken hunne voorposten eiken nacht, en bereyden zich om vooruyt te trekken, als het noodig word. Met dil oogwit, is de veldbattery in goeden staet ge- bragt. RURGERLYKEN-STAND. j By JOSEPHUS HOFMAN, in de St.-Joris-straet by de i Botermerkt te Aelst, zyn alle dagen te bekomen Kiekens, j Duvven, tlazen, Konynen, etc. etc. aen zeer gematigde pryzen. Verder verkoopt hy Eende- en Kiekenpluymen. van 51 sclioone hoogstammige Canadas 10 Benken en eenen Olm, benevens 48 Olmen en Canada Tronk-boomen, staende aen de Üreve der Broekvelden te Nieuwerkerken, tegen de Meirslraet wyk Mael, dienstig voor Timmerwerk, Kloefkappers, Wagenmakers en andere gerielfelykheden, op donderdag 21) November 1855 om een en half ure na middag, over den lieer Van Wantbeke vader proprjelaris te Aelst. van 41 koopen zujare en hoogstammige Abeel, Kunada en Wilgen BOOMEN, van twee tot dry meters dikte, TE MEERBEKE, NINOVE, EN OULTRE door den Notaris BERT te Ninove, wegens den heer Karei Cools aldaer, maendag 3 Dee. 1855, om 9 uren 's morgens; j Deze Boomen staen reeds geleekend aen eene party Land te Meerbeke daer men 't noemt Metrelptil aen een i stuk Land te Ninove omtrent den Ezel, en onder Oultre in eenen meersch agler den hof der Pastory de kassyde- weg van Oultre naer Nieove, en de nabyheyd der steen- wegen van Engltien en Brussel, bieden alle gemak aen i voor den transport. Te beginnen met de Kanadas onder Meerbeke Meirelpnt, op gewoone konditien. BY, LICtTATlE. GEBOORTEN Mannelyk 3 Vrouwel. 2 HCWELVKEN. I Cornelius Verbestel leertouwersgast, met Rosalia Vnn Kerkhore, knntw. Leop. Dastien, twvndersgast, met Maria Van den .Steen knntw. Antonius Verleysen, wever, inet Joanna Van der Speeien, dienstmeyd. Carolus Schockaert, dienstknecht, met Rosalia SteenliouC kantw. Bern. Yande Wiele, twyndersgast. met Ida Schotte, dienstmeyd. Eduard Sergeant, bedienden aen den Yzeren Weg, met Catharinn Bal, zonder beroep. Petrus J. De Coninck. 11 m. Mylbeke. Joseph Van Hecke, 6 weken, te Gend woonachtig. Josepha Cornells, 10 m. Hoog.str. Anna Cathar. De Troyer, zouder beroep 67 j., Begynhof. Theresia Rnyssinck, 11 ni. Hoogslr. Maria Judoca Buyl 73 j., te Impe woonachtig.J. B. (lommer, 4 j., Gendschestr. Henricus De Reu, 1 j., Schnerbeke. Daniel Lecautre, soldaet, Graenmerkt. Nathalia De Backer, 5 ni. LangeridC Henricus Meert, 6 weken, Vischmerkt. Maria l.nyckx, 6 weken, Molen- straetje. Alphons Praet, 3 j., Vryheydstr. Clementia Poriau, 4 j., Gendschestr. Eml. DE IIAECK, in de Nieuwstraet N" 95 te Aelst, opvolger van wylent den heer J. Be Costor, in leven Gc- zichtkunnigen Brilmaeker, van over veel jaeren gekend voor de goede hoedanigheyd zyner Brillen, heeft de eer het publiek kenbaer te maeken dat hy dezelfde hoedanig heyd van Brillen met de nieuwe uytvinding der Glazen die het gezicht geheel herstellen zal blyven verkoopen en den zelfden stiel uytoefenen voor al wat tie reparation aengact lly is ook voorzien van ten schoon assortiment van Quinquaillerie en alle slach als Thermomètres, Pèse-Li- quers, Decimetres, Boites Mathémathiques etc etc. alles arn den geringsten prys. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder. VERKOOPUXG TUIN Et\' BOSCII, TE LEDE. De Notaris MOEN'S, te I ede, zal in het openbaer te koop aenbieden Eerste Kooi».l*>n schoon en gerievelyk 1!DIS, wezende eene ge- kalandeerde hroodhakkery en kruidenierswinkel, voor dezen eene byzou- derlyke wel bezochte herberg, onder het uithangbord de 4 Khmers, gestaen en gelegen binnen de Gemeente Lede, in het Dorp, op de Plaets, grooi in gronde 3 aren 08 cent., palende oost Leonard De Jonghc, zuid de Markt, west en noord den heer Bonavenfuia De Corte dit Huis door zvne uitnemende goede gelegenheyd geschikt voor hel uitoefenen van alle neiring en hedrvf. De kooper zal daervan in hel gelnuik treden met 15 January 1856. Tweede Koop Eenen TUIN', gelegen te voorzegde Lede, aen den Kentelaer, legen aen het Doip, groo! 8 aren, daer aen p-..lende oost en zuid den weg, west den heer Joseph Saev en noord den heer Alexis ■Van der Meulen. Derde en laetste Koop. Een parceelkeu BOSCH, gelegen te zelve Lede. op hoog Lede, groot 10 aren 46 centpalende oost de kinderen Vaeiemail, zuid den heer luu les Sney, west den lieer Jan Saey en noord de Hospicen van Gent. Instel op Zaterdag ll'cn v ,Q., ij ir v o -.... November 18j5. Verblyf op Z aterdag 2Te» Telkens om 3 ure namiddag ten huize en herberg de Halve Main be woond by den heer Charles -k aey, te Lede iu het Dorp. TE AELST, IN l)E PEPERSTRAET. De Notaris J. DE SC11AEPDRYVER, residerende te Nieuwerkerken, zal, ten overstaen van den heer Vrede- regter des kantons Aelst, ten verzoeke der Erven van wylent Petrus Van Ghé en van wylent zyne huysvrouw Susanna Bonner, te Aelst, met de rechtsvormen der wet van den 12 Juny, 1816, openbaerlyk verkoopen Een HUYS en zyne Erve, gestaen en gelegen te Aelst, in het Peperstraetjen, bygenaemd Sinte Sebasliaen straet, komende van den eenen kant aen het huys van den heer Joannes Galmaert en van den anderen kant aen het gone van den heer Jan Baptiste Podevyn, en van agter aen den eygendom van den heer Jan Arents. Instel Zaterdag 24 November ,o».. Verblyf Zaterdag 1 December J' Telkens om 5 uren naer middag, ter estamiuet den Graef van Egmont, bewoond by d'heer Cu. De Mf.tte, te Aelst, op de Groole Markt. Woensdag 12 December 1855, om 9 uren fix, zal de Notaris VAN DEN HOUTEN te Galmaerden verblyvende, namens d'heeren Fransman-Vrancx en Beqnet-Herpignyl aen den voet van ieder lot, op langen tyd van betaling mits borge, openbaerlyk verkoopen, 146 "koopen Beukeu en Eyken boomen, staende geleekend in den bosclt ge- naemd Menlen-boseli te Vollezele, naby den steenweg van Ninove op Engltien. Den Notaris DE VU VST, te Iiorsbekc, z,al ten verzoeke van die liet behoort openbaerlyk verkoopen P Koot'. Eene party GEWEED te Vlierzele, beneden het Daelveld groot 58 aren. 2' Koop. Een partvken LAND te Vlierzele, aen de Heekens groot 7 aren 25 cent. Instel Dynsdag 20 Nov. Verblyf Maendag 27 Nov. löo°" Telkens ten 2 uren namiddag ter herberg van Joannes Bunnol tot Zonnegem. BOOMEN. Den zeiven Notaris DE VUYST, zal, op woensdag 21 November 1855, ten 9 uren voormiddag te Bessegem open baerlyk verkoopen, 50 koopen litteken, oude Wilgen, Abeeïen, dienstig voor Sagers, Kloefmakers en Wagen- maekers. En donderdag 22 November 1855, van 9 uren voormid dag in de gemeente Herzele voor Mynheer den Baron Y'an de Woestyne, 89 koopen schoone zware Kanadas en eenige Wilgen dienstig alsvoren. li DER KERK EN ARM-GOEDEREN VAN BAVEGEM. Den 19 November 1855, om 9 uren's morgens ten Ge- meenten-huyze te Baevegent door den Notaris D'Huygelaere te Aelst- te Nieuwerkerken, in den omtrek van het Kasteel van Regels- bruggc, den Donderdag 15 December 1855, te beginnen ten 9 uren 's morgens. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal tpn verzoeke van M. Pro;per De Wauthier, evgenaer te Nieuwerkerken, den 13 December 1855, te be ginnen om 9 uren 's morgens openbaerlyk verknopen A. 14 AbeelenB. 50 Canada C. 140 Wulge Boomen waerouder van aeuzienelyke dikte en lengte, staende in de buitendreven en in den omtrek van zyn kasteel ie Nieuwerkerken, aen den steenweg van Aelst en nlioo zeer germkkelyk voor den trnnsport. Op tyd van betaling, mits borgstelling.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3