Tydingen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. BERIGT. Aenbelangend Berigt. Belgischen Kluehl-Almanack. BEBIGT. Verzekering tegen Brand. BEBIGT BEBIGT. Verandering van Woonst. BEBIGT. TE EOÖP. Groote Verkooping van Hoornen Eit er Hand te Koop. BEBIGT. II Oen tweedon brief leest men da; de kerk der Kruvslieeren, den volgenden dag, in den inorgend, gesloten en zonder gndde- lyke diensten is gebleven. Verder behelst dezen brief liet vol gende Den /.eer eerw. heer Deken gelastte M. Mnlsaers in zyne paro chiekerk te gaen afkondigen dal hel lof hel welk dien avond in zyne kerk moest gebeuren, in onze kerk zou geschieden, waer- omler de pl'eglige eereboete aen hel II. Sacrament zou .'plaets hebben. In de gemeente Qverzaad had den 20 november een treurig ongeval plaets. Den zoon van den herbergier in deze gemeente, omtrent 22 jaren oud, Ired aen vallende ziekte. Na dezen morgend eenen aenval van deze ziekte te hebben gehad, hoorde men nadat het gezin te bed was gegaen, een rumoer, ter plaets waer genoemden lyder sliep. Dadelyk begaven zich den vader', de moeder eit de zuster er naer loe en zagen Item zynen jongeren broeder mishandelen men poogde hem tot bedaren te brengen doch te vergeefs, Ity bragt zelfs zynen vader eene wonde met zyne tanden toe, en verweerde zich zoo woedend, dat men niet kon beletten dat Ity door het raem sprong, het welk hy daerdoor geheel verbryzelde. Hy liep vervolgens het land over en wierp zich in eenen diepen sloot; zynen vader, moeder, I roeder en zuster waren Item echter zoo spoedig mogclyk gevolgd en kwamen bv Item. Den vader meende Item er' nvt te halen; doch wierd ongelukkig door hem bv zich getrokken en het koste moeyle om dezen uyt zyne handen los te krygen, en alzoo voor verdrinken te bewaren. Eyndelyk gehikte het om cok den ongelukkb'en nvt het water en in buys te krygen; doelt te hiel, hy had zoo veel geleden, dat hy korts daerna overleed. ENGELAND. Londen, den 5 december. Den Times kondigt in zyne derde uylgael', eene korrespondenlie af uyt Parys, in welk er gezegd word dat, daegs na de afreys van den generael Canrobert uyt Stockholm, eenen dip'lomatieken akt, eene conventie of protokol is geleekend door den minister van biiytenlandsche zaken van Zweden, en de gevobnagtigde afgezanten, van Vrankrvk en Engeland. De beoprekken van dit docinnent zvn zeer voldoende voorde geallieerden, en zeer gunstig voor Zweden. Men dacht dat den Monileur over eenige dagen zvne stilzwygenheyd zou onderbroken hebben; men veronder stelt dat hy de aenkleving van Denemerkcn afwacht. FRANSCH KEYZERÏÏYK. Parys, 2 December. De groote politieken houden zich bezi" met de troonrede van den koning van I'ruysseti uyt te pluvzen" en vinden dal Vrankrvk geene reden heeft óm ten 'vollen over dé woorden van peetje Prttys Ie vreden te zyn, en ongetwyffeld uit leggingen over de zinsneden belrekkelyk' den oorlog, vragen zal. •A-propos van redevoering moeten wy doen opmerken, dal dé redevoering van den keyzer als hy de vergeldingen in hel Paleys der Nyverbeyd heeft uyigedeeld, bok bet voorwerp is geweest van eenige gevraegde uylleggingen, lot zooverre dat den minister van buytenlandsclie zaken het nuttig en noodzakelyk geoordeeld beeft, van eene nota aen alle de gouvernementen van Europa te zen den-Volgens die nota, wilt keyzer Napoleon niet eene mogend- heyd dwingen van hare onzydig'icyd te schend én, tnaer vraegl Itaer gedacht over den oorlog en over de oorzaek van den zeiven, ten eynde met meerdere ecusiemmiglieyd tot het bewerken van den vrede te kunnen overgaèn. Nu is men nieuwsgierig om te welen of alle de mindere mogeoulieden aen deze uytnoodiging zullen voldoen? Men denkt ja, om dal men reeds vernomen heeft dal de mindere stalen van Duytschland een kongres te Dresden gaen houden. Men heeft lydingen uyt Pau ontvangen. Den gezondhevs- loestand van den generael Bosquet laet veel te verlangen over. De geboortestad van den generael heeft hem eenen eeresahel gestemd. Te Lyons heeft men, dezer dagen, acht Zouaven langs de straten zien wandelen. Deze soldaten kwamen uyt Grimeer,, en hadden elk maer eenen arm meer. Vier Hadden den reglen arm verloren, en vierden linken. Zv gingen noglans arm aen arm. .Men leest in de Union du far Hel zou inoeyelyk zyn zich, in zake van dielle, iets in te heelden, dat stoutmoediger is dan hetgeen in den nacht van voorleden dynsdag tot woensdag in het jusicio-palévs van üraguignan heeft plaets gehad. De dieven zyn in de zalen der greflie gedrongen, men weet niet hoe of door welke middelen want zy hebbende deuren geopend en twee schuyven opengebroken, wélke elk ongeveer 1600 IV. en versehillige kostbare overluygingslukken bevatten, en hebben dezelve meêgenomen. De Palrie van Parys kondigt eenen brief af uyt Coiislanlinopelen waeruyl wy de volgende bezonderheden trekken o Men had sedert een paer dagen, hel gerucht in omloop "e- hragl. dat Kars zich had moeten overgeven die tyding is geluk- kiglyk niet wat r. Ecliler vreest men met reden, dal die overgaef binnen kort zal geschieden. Den 31 October bood hars nog tegenstandmaer den toestand van het dapper garnizoen uylgeput door de onlheering en weg- gemaeyd door de ziekti-ns—kon niet toelaten, dat dien tegenstand nog langer zou duren, liet raliocn der soldalen was maer 5/4 pond beschuyt of brood meer en men ging verpligt zyn de uvtdeeling te verminderen, aengezien de inngazytien by na leëg wareii. Het garnizoen was in eene bange verwachting, waer van men zich moevelyl. een denkbeeld kan maken. De hulptroepen, hoewel lang beloofd, kwamen niel aen. Al de hoop van deze dop peten berustte'op den goeden uylslag van Selim-Paclia, welke men zegde Erzeroum te hebben verlaten, met een groot geleyde levensmiddelen en krygs-voorraed. Hel inzigt was, als hy de slad naderde, Veren geweldigen uylval te doen. Wal ile Russen bojreli. zy hielden altyd hunne zelfde positiên bezel rondom de stad zy versterkten er zich zelfs. n Er zyn gr.enè bejiglen uyt Sebastopol van eenig belang aengekomen. De voortiaetnste zinsnede eener depeehc van 22 november Inyd als volgtn Het vuer der Bussen legen Sebastopol word hevig voo-dgezel,. Londen, den 3 december. Den Times zegt in eene korrespon denlie die Item uyt Parys is toegestuurd, dal Ooslenryk met Vrankrvk en Engeland in ouderhandeling is, om de conditiën voor den vrede.te kunnen opstellen. Als dte conditiën eens zyn vastgesteld, en wanneer Rusland hol Ultimatum welk die conditiën beval niel w ilt aenuetnen, dan zal Ooslenryk alle zyne diplomatieke betrekkingen met Rusland afbreken. De opgave, of inventaris van alles walmen te Sebastopol en in de omstreken gevonden heeft is hyna opgemaekl, en bel materieel welk men gevonden heeft, is bytta ongelooflyk. In'dett Malakoif-loren en in den Redan. heeft men by de 500Ö stukken kanon, van allen kaliher, en .420,000 kilogr. buskruyd gevonden. __lu Sebastopol zelve, heeft men 128 kanonnen in brons, en 3711 yzeren kanonnen gevonden. Deze kanonnen zyn in twee gelvke tleelen verdeeld een deel is voor Vrankryk, en hel ander is aen Engeland gegeven Twee fraeye bronzen kanonnen zvn aen den sardinischen generael La Marmora opgedragen. Verscheyde artikels zyn niet wel kunnen verdeeld worden, en men is in bet vriendelyk overeengekomen. De Expresse geelt de volgende iuiichlingen over de ontploffing van den 13 November Eene korrespondenlie uyt liet kamp voor Sebastopol, 17 no vember, schryft de schrikkelyke ontploffingen toe aen de onvoor- zigtigheyd van eenen soldaet, die met zyne bayonnet had willen onderzoeken, wat eene russische bom bevatte; liet voer zou zich onmiddelyk aen het nabyzynde poeyer hebben medegedeeld, en de ontploffing zou met een ongehoord geweld onlslaen zyn hutten, huizen en tempels, alles wierd afgeworpen alsof dezelve door de hand van eenen reus ter neergeslagen waren. De bran dende voorwerpen hebben de vernieling lol meer dan 1000 yards uylgestrekl. Stukken van groolen kaliber wierden verplaelsben lot op zekeren afstand geworpen. Voorraedswagens vlogen in, de lucht aen stukken en hunne overblyfsels vielen als moorddadigen regen in de omliggende tenten. De troepen hadden zich haestig agter de verschansing-Vic toria Imylen bereyk gesteld. «Generael Slronbenzee, die hel bevel voert over de engelsche brigade, snelde naer de tenten van hel 7 lusiliiers eti vroeg er mannen van goeden wil, om den muer van ons voornaamste poeyermagazyn te beklimmen, en bet dak van dit gebouw met natte dekens te dekken, ten eynde dit gebouw alzoo te redden. Luytcnaiit Hope en 25 mannen snelden ter plaetstien minuten later spreyde M. Hope natte dekens «ver hel dak van bel poeyer-magazyn, hetwelk aldus van hel vuer bevryd bleef. Generael StronbenZ.ee beeft openbare bedenkingen aen luylenanl Hope voor dien trek van moed en heldadige zelfopoffe ring gezonden. Zoohaesl de Russen van de balteryen aen gene zvdc der Tchernaïa de ontpioffing boorden, en zagen dat er'groepen Eran- zichen op de hoogte van Irikerniann snelden, om in de verte Ie zien, openden zy een lievig vuer Sn doodden eenen arlillery- kapiteyn en tien soldaten, fjyl Sebastopol heeft men vernomen dal de soldalen aldaer zeer wel gelogeerd zyn. Hunne tenten zyn wel gemeubileerd, met de meubels en den hnysraed welke zy in de verwoeste liuyzen van die ingemuncne stad hebben gevonden. Iets waer en gebrek heeft te Sebastopol, zyn werkliiygen en gewoo- ucn liaim. In de venditie van de meubelen en van den liuysraed van den generael Sitnpsou die naer Engeland wederom keert, zvn eenen hamer, eene zacg en een bylken 70 francs betaeld; voor 150 nagels heeft men 40 shellings gegeven. Men vind te Sebastopol veel katten, en deze dieren zyn van groot nul in het kamp, alwaer de ralten in overvloed Ie vinden zyn. Ook bonden vind men in groote menigte. Eenen officier is óver eenige dagen, in zyne tent, door eenen kemel die los geraekt was, bezocht. Verder heett men uyt Sebastopol vernomen, dal er nog al veel gestolen word; liet zyn meest strgiëu of dekens, die men steelt. Men heeft ook eenige moorden te betreuren. Laetst heeft men eenen engel- sehen matroos vermoord gevonden; hel Ivk bad achttien steken. Overigens is er weynig nieuws uyl" Sebastopol te vernemen. De Russen blyven nog altyd uyt de Noorder-forten op de slad schieten. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN j M4NriELYK 'j j 10 Vroüwel. 4 HUWELYKEN. Petrus Fr. De Mey, facteur der brieveuposlery, met Joanna ("nth. Dassy huvshoudstrr. Jostphus \au den Brofck, wedii. vun Maria Th. Arenls huysschilder, met Maria Amelia Meert, huyshoudster. Ludovicus Hom- bant. twyndersgast, met Goleia Franck. kantwerkster. Joannes Francisc.' Van Doipe, wever, wedn. in huwelvk van Maria Th. Gvsbrecht, in 2',c van Philippine Jacoba De Cré en in 3de huw. vau Catli. De Wever, met Maria Theresia Gils. Anna Mertens, 3 jSchaerbekc. Ludovica Bauwens, vrouw van Roe. Van der Elsts zonder beroep, 49 j.. Sohaerbeke. Jh. an Nuffel, man van Rosalia Van Hauwe, zonder beroep, S-> j., Mylbeke. Joannes B. De Brucker, twvndersgóst, )2 j., Sl-Job. Anna Liv. Smet. vrouw vau dhr. Eemans, luiyshoudster, 77 j., St-J»b. Maria Flisah. Van Halen, vrouw van Uenricus Van der Straeten, kantwei kster, 23 j., Mylbeke.Petrus Jb. Van de Meerssche, 1 j., Schaerbekc. Scraph. Gallebaul, man van Amelia Cornelis, zonder beroep, 52 j., lloogevestea. Egidius Amant, 1 j Laogeridderstraet. F.- IMPENS verwer in de Achter straet te Aelst, verwl Laine, Zyde. Merinos, Katoene RleederenSclials, Voor- schooten, Floer, Laeke Mantels, Broeken, Sayette of wolle Kousens, Eyudelyk al wat Leine, Zyde, Floer, wolle ol' Katoen is. In 't zwart zonder dat liet al'gaet en levert hel zoo als nieuw. Het goed onthalen myner Vcrwe door het publiek doet tny niyne bekendmaking vernieuwen, meer en meer verze kert zynde dat wie my zyn goed toevertrouwt ten uytersle content zal zyn. GUÉD, SCHOUN en GOEDE-KOOP- De Kleederen moeten niet los gemaekt worden. H, JANSSEN, Horlogiemaker, voortyds gewoond heb bende in de Vaert van Leuven, heeft de eer het publiek keubaer te maken dat hy titans woonachtig is in de Pont- straet. by d'lteer Marinx, alwaer hy hy voortduring zynen stiel van horlogiemaker blyl'l uyloelfenen. Hy is thans voorzien van een schoon assortiment horlogiën gezegd CYLiNDitES in Tgoutl en in 'tzilver, montkf.s a assure, id. Pendulen enz. Alles gewaerhorgd en aen zeer goed- koope pryzen. Hy belast zich met het herstellen van alle slat-li van Horlogiën en met den inkoop, verwisseling ol' wederverkoop van alle Uerwerken. Hv beveelt zich in de gunst van een ieder. Te hekomen len bureele van dit blad. Eme. DE HAECK, in de Nieuwstraet N° 95 te Aelst, opvolger van wylent den heer J. De Coster, in leven Ge- zichtkunriigen Brilmacker, van over veel jaeren gekpnd voor de goede hoedanigiteyd zyner Brillen, heeft de eer het publiek kenbaer te maeken dat hy dezelfde hoedanig iteyd van Brillen met de nieuwe nylvinding der Glazen die het gezicht geheel herstellen zal blyven verkoopen en den zelfden stiel uy toefenen voor al wat de reparatien aengaet IIv is ook voorzien van een schoon assortiment van Quinquaillerie en alle slach als 'J'hermomètres, Pèse-Li- c|uers, Decimetres, l'oifes Mathémathiques etc etc. alles arn den geringsten prys. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder. De Maetschappy de Vereenigde Eygenaers, gevestigd te Brussel, hebbende een Capilael van 5 MILLIOEN FRANKEN verzekering legen brand, het vuer des hemels en de uytbersting van het gaz-licht, de roerende en onroe rende goederen. Zy verzekerd de hypofheeaire schuldeys- sehingen op goede orde ingeschreven zy bevryd de liuer- ders der gevaren die hun opgelegd zyn door de artikelen 1755 en 1754 van het btirgerlyk Wetboek, en waerborgt de geboren van de aeuspraek diezy onder hun zouden kun nen uylvoeren, uyl krugte van dè artikelen 1582 en 1585 van hetzelve Wetboek. De voorwaerden van de Policie van Assurantie zyn klaer en uuydelyk, vry van alle uylleggingen welke twist zouden kunnen voorlsbrengen, en den tarief der premiën is zoo gering als mogelyk. De schade door de branden veroorzaekt zyn comptanj betaeld, zoohaesl het verlies vastgesteld is. Zich te bevragen by Joseph Verleysen, klerk by den heer notaris Yerbrugghen te Herzele. By Jan Frans DE CANCK, hovenier by destalie te Wet- teren, is te bekomen lang rood en nvtkykers WORTEL- ZAED ANJUYN-en PARJZAED alle aen eenen geringen prys. Hy komt alle zaterdagen bv de weduwe Callèbant in de Nieuwstraet tot Aelst en voort "alle dagen by Pieter Van der Meersch, aen de Diepe Logting of de Gendsche poort zyn de zelve Zaden te bekomen. By JOSEPJIUS HOFMAN, in de St.-Joris-straet by de Botermerkt te Aelst, zyn alle dagen te bekomen Kiekens, Duvven, Hazen, Konynen, etc. etc. aen zeer gematigde pryzen. Verder verkoopt hy Eende- en Kiekenplnymen. De Weduwe J. MICHIELS in de Pontstraet te Aelst, heeft de eer liet publiek kenbaer te maken, dat er by hae.'t te bekomen zyn beste soorten van Zaden, zoo als Bloem- kool-zaed, Ajuyn-en Parev-zaed, alsook van roode en witle Kooien, van Wortelen, Sprnyten enz. Zv beveelt zich in een teders gunst. P. BODE-BRECKPOT Smid, inde Korle-Zoutstraet alhier R'° 198 voorheen de Brieven-Postery, heeft de eer het publick kenbaer te maeken dat hy vóórzien is van Coffre-Forts welke hy garandeert van de besfe verzekerin™ te wezen en met groote vermindering van prys, alsook van Kagels, Jagteonfuiran, Stoven, en al de artikelen welke zynen stiel aengaen. Door de matighevd zvner pryven en de goede opmaking zyner werken, verhoopt hy de" gunst van eenieder te genieten. Frans VAX Dl. MAF.I.K, op firn Mulendrios, hv dp Vet-kenmerlit te Aelst, loet svelend,it er by hen, te bekomen is Verkëns-Zout oen Ti cent den 1/2 kilo. llock vvnyt-liomst oen 47 fr. 1ÜÜ kilos. Grilvs en Kort- Meel nen eenen g 'ringen prys. Allerschoonste Vette Olme PLANTSOENEN Carolus BLONDEEL, in de Pontstraet te Aelst. bv d'heer te Nieuwerlcerken, in den omtrek van het Kasteel van lienels- brugge, den .Donderdag 15 December 1855, té beginnen ten 9 uren 's morgens. De Notaris D'IIUYC.EI.AERE, te Aelst, 7.al ton verzoeke van M. Prosper De Wnuthipr, eyfieiiuer Ie Nietmeikerken, den 13 December lSCö t,. be ginnen om 9 uren 's morgens op-nbnerly k verkoopen A. 14 Aboeten B. nO Canada - )4U Wnlge Bnomen woeronder van aeusienolrke dikte en lengte, sloondc in de huilend,even en j„ den omtrek ran ivn kasleel le tiicimerkerken, oen den steenwep van Aelst en nlioo zeer gemnkkelyk mnr den transport. 4 Knopen reeds Gekapte Vlierlioomen dienstig voor de Slaglers. 31 Koiipen groot Slaghout. Op tyd van betaliikg. mits borgstelling. 400 Steren droog Sparren, Bakkers-IIout staende te Stckene aen de N aert. Zich te bevragen by P. J FESTBAUS Deurwaerder te (St. Gillis Waes.) Schoone j?roole KAMERS te huren op het Beggvnho. te Aelst. Zich le bevragen by den drukker dezes.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3