PILLEKENS. MONS VERHAEGHEN. De bedelaersfauyzen en hervor mingscholen. Zoo als liel te denken was, is 't Verbond van Aeisl met het manifest van Meester Verhaeghen voor den beetel gekomen, en lieefl het zelve aen zynedungczaeyde lezers opgedischials een orakel dal noch liegen, noch bedriegen noch bedrogen kan worden. Al de vuyligheyd die den Groot-Meester der Iran cm a gons tegen godsdienst, paus, bisschoppen en priesters uylbraeki, is suyker voor 't Verbond, 1l is zyn aes, het verzaed er zich mede gelyk de onreyne dieren die gretig in meslhoopen en vuyluisputten vroetcn, en dan met eene besloeberde tnuyl zich onbeschaemd in 'l publiek verloonenDit is geen wonder, want wat hoornen heeft Wilt slooten, wal eenen snuyter heeft wilt vroetcn, en van vuyle eyers kwamen noyt goè kiekensAls de wolven buylen dan doen de jongen mee Ik es Verhaeghen durft in zyn vuyl manifest schaernteloos komen stolfen en bollen dat.hy met zyne party de belgische consiir- tutic verdedigt en regt houd, dat hy stryd voor vryheyd en vader land, immers dat hy met zyne party alleen hel behoud onzer nationale instellingen handhaefl,Wy zouden op die schandige lengentael serieus willen antwoorden was het niet dat den brusselschen kwant genoeg gekend is. Echter zouden wy hem eens willen vragen waerom, als hy vroeger van aen zynen kon tol aen zyne leenen orangist was, hy dan de hand leende aen deze welke in Ynationael kongres zich openlyk verzet hadden tegen de bvzonderste schikkingen',onzer gron iwet? Macr wal antwoord zouden wy krygen?Gy zyt eenen klerikael, oenen achteruyt- kruyper, eenen lichtdomper, gy zyt aen de papen verkocht, enz. Hierom zeggen wy dat hel kwalvk slypen is zonder water, en dat hel kwade putten zyn waer men het water moet in dragen. Willen de lezers van 't Verbond zich door de vuyligheyd van Verhaeghen en consoorten laten bedritten, zy moeten hel weten macr dal zy wel onthouden dal dezen die zich ouder den draf vermengt, van de verkens geëlen word. Er is een spreekwoord 'l geen met veel waerheyd zegt Ziel gy een vos omtrent uio 'slot, gael sluyt dan vry uw hoenderkot. Zoo ook zeggen wy tol de Belgen als zy kerels gelyk Verhaeghen booren afgeven dat zy vrienden, voorstaenders en verdedigers zyn iler grondwet, terwyl bel in menige omstandigheden is gebleken dat de grondwetten, de koningen en de Kerk geene gevaerlykere vyanden hebben dan de francmagons-orangisten. Let dan op Belgen, en vergeel noyt dal den kater die bel spil lekt, hel gebraed wel zal eten én dat den boer zyne ganzen moet wachten als den vos de passie komt preken Ik kan nog al ve.e\ verdragen 'K ben 7.0.0 nog al goed van aord, Doorgaens hoort my niemand klagen; Maer ab.00 'non bokkebaerd, Lvk de francmaijoii Verhaeghen, Zou by wyleu evenlwel fltv doen springen uit niyn vel. Kont gy nu wel Brugsche zotten; Weet gv dwaze taterpotten l)ie zoo razen, lyk die vent 9 't Kopstuk van den Groolen Oosten Wilt por force lauwren oogsten, Wet te schermen tot het end Tegen 't vlaemsch gouvernement, Tegen Pater, Paus en Koning, En wat wpel ik.uog al meer. Spreekt gv van een k1oo9terwoning, Seffens doet zyn herte zeer. Gael een Kamerlid maer reppen Van een kwezel of Béggyn, Die zoo al wat vry wilt zyn, En die vraegt of zy mag kleppen oor het Angelus-gebed, Eer de spys wordt opgezet (lauw komt Jupiter Verhaeghen Aen de gansche kamer vragen Of het land niet zal vergaen, Als die vraeg wordt toegestacn. Durft een pastor soepe koken Voor den armen dien hy mint, Doet hy maer zyn schouwe rooken. Om de weduw en haer kind Zich eens goed te laten warmen, Geeft hy 't vrouwljen wat hy vindt ln zyn beurs of in de spind' Seffens valt mynheer a»-n 't kannen, En, met heesche en holle stein, Schreeuwt hy wee Jerusalem. Opent g'y een' expositie l.plery of tombola Voor gebrekkigen, aldra Doet Verhaeghen inquisitie Roept hy hola halte la Wons voorziet een revolutie, Want men schendt de constitutie, En met bulderende stem Schreeuwt hv wee Jerusalem Zendt de Paus een breve of bulle, Komt er af van Brugge of Gent, 'T een en 't ander mandement Delgen, ik ben 't zeker, zulle? Dat die excentrieke vent, ln den landsraed, veertien dagen an die stoutheid zal gewagen, E» de papen aen zal klagen Als vertreders van de wet, Wieër magt men hoeft te breken, Die men moet in 't rasphuis steken, Wilt men in zyn eigen vet Niet eens braden... O Verhaeghen Woest gy 't vlaemsche volk zien [lagchen Als ge 7.00 met holle stem Roept O wee Jerusalem Don Quichotte was niet zotter Als d« man waer van ik spreek. Zevenmael vertelt die spotter Wat er omging in een week. En, en kon hy nog vertellen, Ik vergaf hem zynen speech. Maer, maer neen zyn meegezellen Grimmen zelve als hy daer staet Als zy 7,00 het hert zien zwellen Vnn den ouden advoknet, Die, vervolgd door hersenschimmen, Steeds te peerde zoekt te klimmen, En die roept met holle stem Wee, o wee Jerusalem Foeiwat wilt die vent zich moeijen Met de zaken van het land Uy die schermt voor ligte koeijen, En hier ontucht wilt zien bloei jen, En ons vraegt om onderstand Voor de geile venusdieren En de nonnen wilt bestieren Op zyn Russisch. Halte ld 'K zeg het u thans ook, papa. Zorgt gy liever voor uw keuken, Roert den pappot, helpt uw wyf; Wantalmeet gy 'tgeld by t' meuken, Nog is dat uw best bed'ryf Uwe klagten gaeit verloren, Niemand luistert naer uw stem, Als gy 't oude lied doet hooren Wee, o wee Jerusalem Griend, ik raed hetu, gaet schuilen ln den trou\ daer mogt gy huilen Met de wolven, (1) lyk men zegt. Spreekt daer vry van volk en regt, En van heeren en vnn slaven Do'"t daer eens uwj-ypeerd draven En verdoemt het klerikael, En de papen altemael. Maer en komt niet in de kamer, Met truweel en by! en hamer, Of men lacht u vierkant uit, En elk zegt het is 'ne guit. Als het nogmaels 7.011 gebeuren Dat gy roept met holle stem Wee; 0 wee Jerusalem Zelfs Delfosse zou 't betreuren, Met uw vriepden allegaer. Ergo, 'k zeg 't u, kort en klaer, Houdt u stil, en wcest. nu wvzer Met zyn' hand breekt niemand yzer; Roept niet meer met holle stem Wee, o wee Jerusalem Doet gy 't zoo nietheer Verhaeghen, Zeker zal Merode u vragen Als gy nogmaels u vermomt, Wie gv zyt, van waer gy komt En de kamer zal, by poozen, Door een' spotlach ti doen blozen, Wen elkeen, met luid geschal, 'T referpintjo zingen zal Vrienden, wee o wee ons allen Wy zyn diep, zeer diep gevallen Jeremias' treurge stem Roept ons WEE JERUSALEM (1) Ulula cum lupis Cum quibus esse cv pis. Zyn die gesligten eenen bekwaemen middel om de bedclary en armoede nyt le roeyen il. De Naeyer, onzen verdienstelyken afgéveerdigdeu antwoord Op deze vraeg neen. Ziehier de reden die M. De Naeyer geeft Hel zal allyd waer zyn le zeggen dat de bedelarv en de armoede vonrnamelyk opgekweekt worden door de onvoorzieiiiglieyd, door de zor'g- loosheyd, door de loyheyd en de vaddighey.il nu, gy doet niets anders dan deze kragtige oorzaken der kwael versterken, met aen een aenzienelyk getal van meiischen den middel ter hand le stellen om zich van devaderlyke pliglen le ontmaken. Al wat den Slael doet in liet stu-k van liefdadigheyd, is gesteund op het regt lot den onderstand. Dezen grondregel, zegt M. De Naeyer, is valscli en gevaerlyk, iiet is eene premie ten voordeele der 1 uyaerdy en onvoorzieiiiglieyd het is het regt van te leven zonder te werken, zelfs met niet te willen werken 'en in allerley ondeugden Ie blvven steken. Onze wellen zeggen, volgens M. De Naeyer, stilzwygend lol de Inyaerdy het werk gaet u niet, gy hebt liever onderhouden le worden zonder te werken liewel, gy hebt daertóe eenen zeer eenvoudigen middel bedel tot dal gy veroordeeld word als bedelaer, uwe zoek is daerinede gedaen, van dan af, zal voor uwe gemeente van liulpwoonsl de pligl onlslaen van u Je voeden van u werk te geven, indien gy wilt werken macr, indien gy niet wilt werken, zv zal u al gelyk moeien onder- houden, en indien zy aen die' pligl le korl'blvll, gy zult ten haren koste leven in een opeuba'er gesligl. M. lie Naeyer heeft ook doen opmerken dat de wet op de onder standswoonst even gebrekkelyk is als de wel op. de bedelaers liuyzen. Den achtbaren algeveerdigden van Aelst beweert dal door onderstandswnonst men alleen verstaen moet het regt van deel te hebben in de onderstanden die op eene gemeente beslaeu en voortkomen van liefdadige stichtingen, giften en bezetten, maer dat men daeront de gemeente geene lastgelden moet vragen. Het is ougelwyffelt dal de onderslandswoonsl verstaen, gelyk 11. De Naeyer hel wilt, eynde zou stellen aen vele en zwere misbruiken. Dal zou ouder andere, de milloenryke hospilien der groot»! sleden den middel ontnemen van mimi ie slaen op den rug der arme gemeenten, zooals ongelukkigtvk hot gevat is voor zoo veel plaetsen. Men leest in een engelseh dagblad dat er te Londen eene groote Compagnie opgevormd is, die aen' 't Belgisch gou vernement gaet vragen om ai zyne yzeren wegen te exploi teren. De Compagnie bied aen den Belgischen staet aen zes ten honderd te waerborgen van al de kapitalen die hy voor zyne yzeren wegen heeft besteed, en daerby de belli der winsten die de exploitatie zou opleveren. BOEKBEOORDEELING. Wy bobben over eenige weken een woord gesproken over een allerbelangrykste werkje, 't geen door den yve- rigen missionaris, den eerw. pater Miilegeer, onder titel van De deugd voor alle statenwas uytgegeven. Thans vernemen wy met de grootste voldoening dat de eerste uytgaef' van dit werkje reeds volkomen uytgeput is, en dat dén achtbaren ppter Hillegeet' het zelve nog eens heeft overzien, verbeterd en met verselieydene noodzakelyke stoffen vermeerderd. Wy hebben de verbeteringen en vermeerderingen nagezien en durven onze lezers verzeke ren dat er geen boekje weerdiger is van zynen titel en meer verdient aenbevolen te worden, dan de Deugd voor alle staten. Te verkrygen bv M. Spitaels-Schuermans, in de Nieuwstraet te Aelst. Sir,pen, 11 wmtennaend 1855. Mynheer den DevDER-eode, lk verzoek IlF.d. eens uwe viernerbotten nen te trekken om te 7.ien of bel waer is, dat er te Sotlegeni em of twee liberale kwanten zyn, die wenschen, dat er op ons Strypeu e. tr Erwetegem, de6 tondags maer eene mis meer zoude gedaen worden, opdat het volk ran den buylen zich nlzoo naer de stad zou moeten begeven.... Men zon nieuwsgierig zyn om le weten, of er wel iemand, en wie de eerste zich aen dezen liberalen wensch zouden overleveren.Aenveerd etc. X. In een brusselsch blad lezen wy hel volgende De kerk van Welle, waer men, sedert'eenigen tyd, eene reeks' schilderyën ziel verbeeldende de statiën vati den kruysweg ge schilderd door Meganck, komt zich te verrvken met eene nieuwe schildery van den zelfden kunstenaer. Zy verbeeld tien H. Domi- nieus die den ltoozenkrans tiyt tie handen der H. Maegd ontvangt: tien heyligen is neergeknield in ceue houding' van diepe ingeto- genheyd, reykt de ermen lol de H. Maegd en liaer goddelvk Kind om de godvruchtige verbinding te ontvangen van liet Symbolum der apostelen met het gebed des Heeren en de Engelsche Groe- tenis, waeraen liet gebed Snncla Mariaingesteld éoor hel Con cilie van Ephesen in 451 gehouden.is gevoegd. Deze schildery heefl schitterende hoedanigheden eri men mag de kerkfabriek van Welle over dien aenkoop zoo wel dan over de andere schilderyen der statiën gelukwertschen. In 't algemeen stellen de kerken, by gebrek aen geld of goetlen smaek hare kruvswegen le samen uyl gesteendrukte beddekens of uyt schil deringen zonder weerde die meer dienen om Gods buys le ver- leelykert dan om nel zelve le verderen. 'T is dan een gelukkig en terzelfder tyde zeer nuttig gedacht de uylvoering van derge- lyke werken aen verdienstelyke kunstenaars toe le vertrouwen. Het verstrekt ons tol innige voldoening zulke vleyënde geluy- genis, in de bladeren der hoofdstad, over onzen achtbaren'stads genoot, M. K. Meganck, aen le treffen. Wv verhopen dat wy wel- iiaest aen onze medeburgers zullen mogen aenkondigen dat M. Meganck zich met een belangryk stuk voor onze parochiekerk zal belasten en, door een meesterstuk, de verdienslelyklieyd van zynen naem hy ons vereeuwigen. Voorleden Zondag hebben de eerw. Paters Schools en Delcourt, van de socieleyi Jesu, in de parochiekerk alhier, tien eersten een vlaemsch en den tweeden een fransch licfdadighevilssermoon ge predikt. Beyde retlenaers van eerste klasse, hebben de eerw. Paters ziclt allerbest van hunne taek gekweten en mogen nog konten prediken. Eene overvloedige inzameling ten behoeve der arnten is door de heeren leden des gennolschaps van den 11. Viu- cenlius gedaen geworden. In de gemeente üendcrliaulcm heefl dezer dagen eene zeer indrukwekkende plegtiglieyd plaets gehad. De hewooners vati het gehuchle den Driesch ter Waerend, bezield met eene hyzondere gotlvruchl lol Maria, hebben aldaer, op hunne kosten, eene fraeve kapel doen bouwen om de gedachtenis der geloofsverklariiig der Onbevlekte Ontvangenis te vereeuwigen. Om deze kapel le zege nen, is de geestelykheyd der gemeente vergezeld van eenen stoet maegdekens met bannieren, hel prachtig vcrcierd lièeltl van O. I,. V. processiewys omler het zingen der litanie naer de plaets getrokken. Daer heelt den weisprekenden heer pastor van Üeu- derhaulem het woord genomen en met zienlyke aendoening be toond dat Maria den zekerslen loevlugt Is vtin alle bedrukte en hel schitterendste voorbeeld van alle deugden. Den eerw. spreker heefl dan zyne parochianen geluk gewensclr. over hunSyverig geloof, en den wensch uylgedrukt dal, ter eere van de Onbevlekte Maegd, dergelyke bidpl.telsen ziclt overal vermenigvuldigen. Noyt heefl men te Denderhaulem zoo veel volk te samen gezien. Maendag is den genaemden Frans Yerbeiren, van Aelst, uyt den Kritn alhier teruggekomen. Na verscheydene wapenfeyten te hebben bygewoond, heeft hy in den slag vort Alma twee kogels in het heen ontvangen. M. Saey, geneesheer te Erpc, komt te overlyden. - M. den notaris Teirlynck, die nog maer onlangs lol de resi dentie van Gend was benoemd, is, deze week in eenen weynig gevoorderden ouderdom, byna schielyk overleden. Mgr. den bisschop van Gend, heeft de volgende benoemin gen gedaen M. Iinschoot, onderpastor le Revere, by Audenaerde, is lot onderpastor te Loochristy benoemd. 51. Van de Mergel, gewezen onderpastor te Marcke, is lot onder pastor le Severe benoemd. Wy vernemen met genoegen, dal er beternis in den toe stand van M. Venneire, lid dor kamer, is gekomen. Men gelooft dal dezen achtbaren volksvertegenwoordiger nu buylen ge- vaer is. Men .verneemt uyl Ronsse hel volgende, welk, onder meer dan een betrek, de algemeene aendacht verdient te vestigen Men heefl bemerkt dal er eenen aenzienelyken afslag op het graen, op alle de merkten van dees land, voorledene week heeft plaets gehad. Van nu af zal men een groolcr getal graen ter merkt kunnen brengen, omdat het slecht weder liét huytenwerk belet tende, de landbouwers zal aenporren om hun werkvolk in de scli«eren bezig te houden. To: lieden, en wy spreken hier van ondervinding, is er nog maer weviiig graen van den laetsleu oogst gedorschen, en by vele groote landbouwers is men nog gedurig bezig met de sclmervloeren en tassen op le kuysschen waer in het graen van den oogst van 1854 bewaerd w ierd. Maendag gael de kamer overgaeu tot de beraedslaging op het ontwerp van wet over de levensmiddelen. Gelyk het gemeen- lyk geschied, zal men zich steunen op de statistiek en op'de ant woorden en onderriglingen, ilie de overheden op deze kwestie ondervraegd, aen het bestuer opgezonden hebben. Maer, alle deze die kennen hoe zulke stukken opgesteld worden, zullen mei ons bekennen dal zv zeer zelden de nauwkeurige waerheyd bevallen. Wy van onzen kant, gelooven le mogen verzekeren dal eenige goede middelen om den verkoop le begunstigen, den gewenschlen uylslag zouden bekomen, des lë meer daer wy ons met alle reden, aen eenen gesladigen afslag te verwachten hebben. Schier alle dagen melden de dagbladeren dal er vele schepen mei graen toekomen. Meer dan vyf honderd schepen verwachten eenen'voor- deeligen wind, om uyt de monden van den Doiinuw naer Europa te varen. Spanje is in slael een eicel van Vrankryk te bevoorraden, en in Engeland is hel graen aireede meer dan dry franken beier koop dan in ons land. Van eenen anderen kant, daell den prys van hel vee, en op vele plaetsen, zelfs in onze stad, is den prys van hel vleesclt eenige centime» afgeslagen. - AAy vernemen zegt een dagblad van Dooruyk, dat de proef nemingen welke door onze administrateurs gedaen zyn, om aen onze werklieden brood van goede kwalileyl'van 29 of 30 cent. per kilo te leveren, met goeden uytval zyn bekroond, en dat dezelve waerschynlyk tol grondslag zullen dienen van soorlgelyke maelregelen, welke in verschil lire sleden des lands zullen'geno men worden. Diesoorl van brood is een mengsel van tarwe, maïs en aerdappelen. Er zyn in de laetste dagen le Antwerpen groote hoeveelheden engelsche larwe aengekomeo, geoogst in de zeeprovinciën. Weder- keerig is er te Londen hoorn van Calcutta, Valparaiso en zelfs van Caliiornieu aangekomen. Den koophandel zou in Hozen oogenhlik al de vooruytziglen van onze voorouders'te leur stellen! Men tnerlyl eene ligte daling aen in Amerika; de zoulingen hebben veel uylbreyding genomen. Men kondigt groote en diglby zyr.de nenvoeren aen van gezouten ossenvleescli, te Antwerpen. De plaelsing van dit gezond en niet geheel onaeogeuaem vleesch, schyril zeker te zyn. Een blad van Keulen, welk meermaals wel is onderrigl, zegt dal koning Leopold eenen evgenhandigen brief van kcyzer Napoleon heeft ontvangen, in welken brief er word gezegd'dat dij koningin Marie-Amelie vry mag in Vrankryk komen als zv will, wanneer den toestand van hare gezondheid zulks zou vereyschen. Den koning der Belgen heeft dit aenslónds aen zyno schoonmoeder laten weten. Eenen bedienden van d»>o yzeren weg le Charteroy, die ;n excentriek verkeerdelyk gedraeyd had, is lusschen twee wag gons verpletterd, en korts nadien gestorven. De straten van Brussel leverden, dezer dagen, een ellemlig uylzigl op. Den half gesmolten sneeuw was, op zommige plaetsen, lot zeker hoogte opgestapeld, en maekle den doorgang zeer moeyelvk.'Hel dak van hel werkhuys van M. G Ison, inekanick- maker is door de zwaerte van den sneeuw die er op drukte, ingestort. De zestien knechten die in het werkhuys arbeydden, zyn nog kunnen vlugten, zonder leed ontvangen te hebben. Dit is te Sl-Jans-Molenbeek geschied. Te Elene is eène oude vrouw van 82 jaren, die alleen, tydens de goddelyke diensten, was l'litrys gebleven, dood gebrand. De ongelukkige was in den liaerd in slacp gevallen, en hare klee- dereu waren in brand geraekt, Het belgisch schip Nyverheydvan Antwerpen naer Itio- Janeiro vertrokken, is op de kusten van Rreziliën vergaen De anlwprpscbe dagbladeren spreken van eene schipbreuk, en melden dal de schipbreukelingen door' een vaerluyg van Ant werpen, door den Columbus, zyn opgenomen, liet sclup welk ver gaen is, is, de hanoversclie Marie Agnes, en wegens deze schip - breuk heeft liet Handelsblad heden de volgende omsiartïiglieden afgekondigd liet was den 24 October laetstleden, dal den Columbus van Ant werpen naer Ragoon, zich bevond op 2" 5li noorderbreedte 15" 20 westerlengte. Men had eene ongemakkelyke zee en hut jig weer. Tegen (i uren 31) minuten des avonds, verwittigde den man aen het roer den iBiteyu, dat hy iels in de verte gewaer wierd, Int welk hem onrustig maekte. Kapiteyn Matthys begaf zich op liet zoo geheelen «Kiekenkot» om des te heler te kunnen uagaeu, wat den matroos had aengednytl. In den beginne meende hy klippen le zien en deed voorzorgen nemen, om dezelve vry te loopen. Hy had zich echter bedrogen want welhaesl bemerkte hy dat het twee opgetiiygde hooien waren, die op hel sclup aeuhielden. Den kapiteyn deed de achterzeilen hyhalen. ten eynde do zwakke vaertiivgen heler te kunnen naderen, en toen meti volk in de bootjes bemerkte, vroeg hy wal men hegeerde. Een akelig en droevig geschreeuw sleeg nu uyl de twee vaer tiivgen op. .Men kermde om hulp en verlossing, en eenen der aeuwezige persoonen, die den kapiteyn* scheen le zvn, verklaerdc dal zy schipbreuk dingen waren, en verlangden aen boord genu- men te wordcu.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2