P1LLEKENS katliolyke medccynen die hel van Vrankrvk oiiivaugi, maer de actikomsl van den Kus le Cotisluulinopelen 7,0a den vonrlg mg, de uytbreyding, de versterking zyu van een anlicalliolicisiiius, 'l welk veel meer le duclnen is dan hel MaliomelismusHel zou l zwoerd zyn van Hu hornet in de luind van Plioliiis Zie eens hoe lang dien verbeestende!! ('eredienst hel Heylig Bloed van den Verlosser hoonl, versmaed en mei de voeten treed. Zie eens hoe lang liet vreeslyk geduld van Gods reglveerdighejd zulks verdraeglMaer zou men nu niet mogen zeggen dal cy'n- delyk zyne uer geslagen is 1 f.' Het Verbond van Aelst weet liet gevonden om met eenen keer al de ellende der armen voor goed te doen ophouden, en Belgiën in een luvlekkerland te herscheppen. T is wel waer den middel riekt wat aengebrand, doeli wat geeft het er aen, nis er de liberators maer niet dooi' iyden. Onzen konfrater zon willen dat de katliolyken geenen cent meer zouden geven noch.aen kerk, noch aen kapelle, noch aen klooster, noch aen verciering van autaren, noch aen de kleeding of verciering van de heelden dei' lieyligen, noch aen opheldering van kerkelyke plegtighedeu, immers den man zou willen dal alles wat eenigzins met den godsdienst in betrek staei, afgeschaft wierde en dat de priesters de opbrengst van al die giften, BY KLAUEN DAGE en geen- zins DES AVONDS, aen de armen uytdeelenWat dunkt er ul. van, Aelstenaers, is dit niet een goed gedacht? Is den schryver van 't Verbond niet slim Maer wat is 't, Judas was nydig tegen Maria omdat zy de voeten zalfde van den Zaligmaker; die schandbrok van lieyligschendende dievery zegde ook waerom dien kostelvken balsem aldus verkwist Men zon hem hebben konnen'verkoopen en des- zelfs opbrengst aen den armen uytdeelenWat er van dien schelm geworden is, weet elkeen, en die niet varen wilt gelyk hy, moet tydelyk toezien wat hy doet Als de ruspen in de poppen" niet gedood worden, dan ver slinden zy later geheel den boom Eenen onzer vrienden die de dwaze raedgeviug van 't Verbond gelezen had zegde ons Benderbodé, gy moet dit aen uwen konfraler vergeven, den sul heeft "liet in den Obseroateur van Mééster Verhaeghen gelezen, wat hy daerin vind, is evangelie voor hem, en als liet'tegen de priesters is, zon hy het opnemen al was het nog zoo slechtWy antwoordden aen onzen vriend dat wy zulks wel wisten', naer luyd van 't spreekwoord Bij een kreupel leert men binken, by een vuylen leert men stinken. Maer dat wy daerin geene reden vonden om hem le ver- schoonen, ingezien hy weten moet, hoe domtnen gazet- knoeyër hy ook zy, dat goud in slvk te zoeken 't werk is van een wys man, en dat het de gewoonte is der francma- consparty slechls naer eenen ezel te vragen als er vuyle zakken le dragen zyn In 1795 was de Jacobins- of franemaconssecte van gedacht dat men al de cieraden der kerken, de kerken en kloosters met derzelver goederen moest aenslaen en ver- koopen ten profyle van den slaet. Dit wierd gedaen en verre 'I grootste deel dezer goederen wierd voor een appel en een ey gekocht dooi- acnhangers dei' gezegde sccte, die zich aldus verrykten. Thans komen de kinderen en neven van die klooslergoedkoopers, acnhangers der zeli'de secte, aenraden alleen de kerkcieraden ie verkoopen en dè tempels des Heeren te laten slaen gelyk ydele schuren, dit onder voorwendsel van de armen le troosten, maer indei- ilaed om, door het verdwynen van die uvtwendige leekens de godsdienstige gevoelens by de katholvken uyl te dooveip en ze dooi' francnia?onsprincipen te vervangen. Hier ziet men hoe waer het is dat Ben wolf rut/ft van baerd, Maer niet van aerd. Eenen tweeden raed word door den Obseroateur gegeven en door 't Verbond nageaept. Die twee kwanten zeggen dat al de offerblokken uyt de kerken moeten verdwynen cu dat er maer eenen mag blwen waerop met groote letters moet geschreven slaen YOOU DE AH Ml JN. Wy zouden van 't gedagt zyn van 't Verbond als wy zondoii de verzekering hebben dat dp liberale muzikanten tjrulis voor alle diensten zullen komen spelen, als de liberale oliestainpers zich verbinden gratis "I licht le leveren, als de liberale metsers, witters, verwers, timmermans en'allc •andere ambachten die voor den onderhoud der kerk niet koutten gemist worden, ook op zich nemen deze kosten gratis le doen enzMaer als men zulken voorstel zou doen, le beginnen met de muzikanten en zangers, men zou zien wat aerdigen smoel zv zouden trekken. Wy hooren reeds de antwoord Wy spelen geene noot voor niet, wv zingen geenen amen, of wy moeien betaeld worden Watzingen en spelen voor niet, dat kan immers niet zyn enz. enz. enz. Wilt onze kerkfabriek oris eens meester laten, wy zullen 011s verbinden dat de kei k alle jaren vier duyzend franks zal aen de armen geven en dacrby vier duyzend franks te boven steken.... 'indien zekere 'muz.i- muzikanten, vrienden van' 't Verbond, daer iets teen ie zeggen hebben, zy mogen sprei en, onze kolonnen°staen voor liun open, wy zullen hun met cylfers bewyzi n dat wy geenzins overdreven zyn en aen 't Verbond doeii zien dal Die 'l hoofd ligt steekt in alle galen, Die kaner ligt zyn ooren laten. .-. Om de armen te helpen zyn de liberalers-francmacnns fameus mild 111raedgevingen, want den Obser oateur en 't Verbond weten nog eenen derden middel te weten Dat de kloosters en abtdyën hunne rnyme plaetsen en refters zouden openen en verwarmen, en daer groole tafels plaetsen voorzien van alle soorten van provisTën en mondbehoeften 0111 er de armen te laten in komen ten evnde er te efe.n en zich le warmen"fis nog wonder dn! er niet hy slaet dat de roligieusen lmnne rellen en slaepplaclsen zouden dienen af le staen om er de armen le luim slapen, terwvl zy, religieusen, op slraet of onder den bloeien hemel zouden liggenMaer, konfrateis, ware hel ook niet goed dat men de liberalere en de joden scholen, die, lol nadeel van godsdienst en zeden met millioer.cn geld gekost hebben en nog dagelyks kosten, zou openen verwarmen en van spyzen voorzien voor de armen Ware liet ook niet goed dat men die ryke liberale kasteden en praehligehuyzen opende om aldaer de arme, verhongerde en verslevene ongélukkigen le verkwikken? Eene menigte dier liberale kastcelen en prachtige liuyzeii zyn gebouwd, met spvs en drank voorzien met 't geld van de klooslers, met bel erfdeel der religieusen, metDoch genoeg hiervan, gy verstaet ook dal het niet goed is den duyvel in de kerk te laten komen, want hy al ligt eens op den aulaer zou geraken Volgens de liberalers-francmagonsbladen zyn de kerken le schoon vercierd, de beelden der heylige le prachtig gekleed, .bet gewaed der priesters te kostelyk geintekt enz. enz. Maer als er over eenige jaren kwestie was eenige gouveriieinentsliotellen te meubeleren. dan zag er bet liberalere-ministerie niet naer venstergordvnen te koopen van 600 franks ieder, zetelstoelen van 500 francs eiken, spiegels van 2000 franks, sopha's van 2000 franks, tafels en lapylen die fabelachlige sommen kostteden, meubelpapier van 50 en 40 francs de rulle, immers liet kwam er niet op aen den grond zelf le schilderen de plafonds, de deuren en alles te vergulden dat men eerder zou denken in een sultans palevs te klunen dan 111 't hoiel van eenen gouverneur, die jaerlyks van de arme contribute- betalers 1 4 DEVZEND li! ANKS, zonder te rekenen vuer, licht, huysvesling enz. enz. enz. enz. enz. enz. enz. op- stryktDoch zoo gaet het by die gewamde vrienden van den armen, zy welen schoon te klappen, 't lot van den armen met bloedige tranen le betreuren, de openbare ellende te bejammeren enz. maer als het er op aenkomt den armen daedzakelyk le helpen, dan zyn zy niet le vindenAlles voor zich zelve en niets voor den armen 'T is de gewoonte van de verkens als zy dik geëten zyn, stampen zy, uyt afgunst, den pot of eemer omverre JL Men sclirvfl uyl Kerkxken aen den Denderbode 20 December: 11. h. II. de Hurloginne van Braliand komt ons een luyslerryk bewys le geven van hel groot belangpvelk zy slelt in de gesliglen van liefdadiglieyd. Mogle dil edelmoedig voorbeeld, welk zoo dikwils vernieuwd word al de ware Belgen mei den zelveu iever bezielen, dan zou men welliaesl in al de gemeenten gesliglen van weldadigheid zien inrigten, die alom van een allergrootste belang zouden wezen. Wy nemen deze gelegenlieyd le bael 0111 al onze medehelpers le bedanken, en le laien welen dal de verloting van al de voorwerpen onzer expositie, op den 20 dezer muencf om dry uren namiddag le Kerkxken zal placts hebben. De winnende nummers der lolen zullen UEd. loegezonden worden, om den volgenden zondag, na dil lydstip in uw aclnbacr weekblad afgekon digd le worden de lysl zal gedurende twee maenden beruslen in hel buys van J-B. De inter, hoefsmid dezer gemeente. Dien lyd vêrloopën zynde, zullen de niel afgeliaelde voorwerpen ten profyle vau liet g'esligt verkogt worden. Aldaer zal elk zyne gewonnene pryzeu konnen bekomen, legen ai'leveringe van zyne winnende loiingbrieljens, waer hel gelal in hel lang geschreven alleenelyk voor egl zal aeugenomen worden. Tot den dag der verloting der voorwerpen zullen er lolen le bekomen zyn aen vvflig cenlimen ieder, het elisie gratis. Aeuveerd elc. F. VAN' IIOEYMISSEN, pastor le Kerkxken. Naer men ons berigl, zou er le Oosierzeel gewerkt worden legen de inrigling ol'hehouding van een werkhuys van weldadig heid, '1 welk als eenigeu hulpmiddel tegen de ellende dier on gelukkige gemeente aenzien word. Wy zullen hieromtrent verdere inlichtingen nemen en aen elk geven wat hem toekoml. Hel hof van appel van Brussel heeft zaterdag den 15 der loopende niaenil uylgesproken in de zaek van den heer Delwarde, advokael te Gelid, tegen de weduwen Camniaerl en Van Hasselt,' de eerste ivnonende le Goyck, en de andere le Oelhingen. Wy hebben reeds gewag gemaekl van hel vonnis verleend len behoeve van den lieer Delwarde door de regtbank van eersten aenle" van Brusselhy dil vonnis zyn de genaemde weduwen verwezen lol eene schadelooslelling van vyf honderd francs, nvt hoofde van lasleren den I eer Delwarde is gemagligd van dil vonnis le doen aenplakken op derlig verschillige plaetsen.cn hel zelve le doen afkondigen in iwee nieuwsbladeren van Oosl-Vlaenderen en in twee van Braliand, alles len kosle van de lasleressen. Hel hof van appél legldoende, hei ft hel zelvé vonnis liekraglied met eene velIiicerdeiihg lol duyzend francs van de schadeloosstelling aen den heer Delwarde loogeslaen. Het bovengemeld arrest is uylgesproken na pleitreden van vier .zittingen msschen den advokael Delwarde eii dë advokalen Oris en Van Berellcm. Den koning heeft aen den minister van biunciilandsclic zaken gelasl, hem ivdingen te laten toekomen nopens de gezond-' heyd van den heer Vermeire, die nog altyd aen zyne lalryke vrienden angst inboezeml. Den Uien Public z.icli bezig houdende met een artikel van den Messagcr helrekkelyk de gecraegde vervolgingen legen het liedje dm Duvel te (.end, kondigt de volgende regelen af Wy bevelen aen de aeiidaclu van 11. den proküreur des boilings de eerlooze boekskcus welken de protcstanlsche propagande nu in onze sla,! verspreyd. Onder deze brocliuerkens is er een van eene ivalgelyke onlucli- ligheyd en welke de clorgé de scliandelyksie akten," en de afschn- welyksle schelmstukken len lasle legt. Vallen dergelvke brochuer- kens niel onder de toepassing van het art. 287 vanTiel slral'wel- boek, dal hel rondleuren en verknopen van ontuchtige boeken en van gravuren die de eerbaeilieyd krenken, verbied Een ander dezer brocliuren duyd de jèsuileri aen, als een bende dieven en moordeiiaers, die «van uyl bunnen biechtstoel de faniiliën berooveu, en de poignards der mnonlenaers besturen. De coinpagnie-Jesu word in die boekjes slelliglvk beschuldigd van door eene lieymelyko iulrigue, de moord van den minister Hossi le Roouien, bewerkl le hebben. E11 is dil de burgers de eenen legen de andeie niel wapenen, en is dil niet eene geheele klasse der samenleving aen de volks woede aenduyden loderdaed, zoo is het. Maer van deze eerlooze boekjes repi den den Messager geen woord; ja, toch, hy zegl er iets van, maer hel is 0111 die le doen kennen, en ze dus aen de liberalere aen le bevelen. Don Messagcr beeft immers die ontuchtige, schandalige en strafbare hoekjes van den apnslaet afgekondigd. Slaet hel nu niel scliandelyk voor den Messagcr een ounoozel l:"dje le willen verbieden, Icrwy! hy, vuvleu en geylen Mttmgtr, de walgclyksle schandschi if!on -afkondigt A-propos van dil liedje, moeien wy 'rfoen opmerken day liet liedje Yan den Duvel 1e Gcndlan^s de siralen, en namenllyk door de fabriekgaslen word gezongen. Wal moet den Messagcr nu duvel op den Duvel le Gend zyn, die hem aldus den duvel komt aetidoeu. Vaderland. Er word wederom een zedekrenkend looneelsluk, door den vuylen frauschen schryver Dumas opgesteld, le Gend, in den Irauschen schouwburg, vertoond. Dil looneelsluk is le Demi-Monde gen'aemd. en voerl sleclil vrouwelyk, dochters van ontucht en byzitien op hel looneel, gelyk in la Dame aux Camelias. Dit looneelsluk is zoo zedeloos, dal maer ics dames, als Tiet de eerste- mael gespeeld is, in de zael zyn gebleven En het is om derge- lyke tooneelslukken le doen verlooud worden,dal men de anni'en, de werklieden en de burgers van Gend nieuwe belastingen op legt, opilal eene soumie van 40 a 50 duyzend francs, aen den directeur van de fransclie komedie zou betaeld worden. Hel schynl dal men voornemens is de liuyien-gemeenlen mol bybels en zedelooze boekjes van de Gersl, le gaen exploi- leeren. Deze aenkoiidigiug. deuken wy, zal toereykend zyn opdal elkeen op zyne hoede zou zyn, om geene eerlooze en kellersche hoekjes te koopen. Jl. Van lloorcbeke, gewezen minister van openbare werken, is adimnisiraieur der spoorbaen van Pepinster naer Spa benoemd. M. Nolhomb, minister van justicie, is op den oogeublik af wezig. Zyne echlgenooie. in liare hoedauigiieyd van nicht van M. Pescatore, erft een belangryk gedeelte van de forliiyn van dien •lankier, welken dezer dagen overleden is. Den minister is le Parvs om aen de vooral'gaendelyke regeling der erfenis deel le nemeii. M. Vanhecke, paslor le Leeuwerghem. is aldaer, op den 15 dezer, in den ouderdom van 55 jaren overleden. M. Van Overloop, priesler, broeder van M. Van Overloop, lui der kamer, is le Vilvoorde, gestorven, Dezen geesielykeu huil nog uiaer den ouderdom van 59 jaren liereykt. ®('n verjaerdag der geboorte van den Koning is, zondag 16 dezer, overal met de gewoone plegligheyd gevierd geweest. Z. M. is zyn 00 jaer ingetreden. Te Brussel komt een kalliolyk vlaemsch blad te verscliynen, onder den titel Den Tyd. Het zal drymael ter week uvlkoinen, en voor sliglér-opsleller hebben den lieer Guill. Adriaens. Maendag laetsl heeft men te Brussel een der zonderlingste luclitverschynsels gehad, welke zicli iemand lierrinnert. Ten half tien was het een heerlyk zonneschvti, den hemel was onbewolkt, en droog weder, toen er plotseling in zekere wyken eenen zwaren ep stinkenden mist opkwam, lerwyl hel in andere de schoonste zonneschyn bleef. Zoo duyster was hel in eenige stralen, dal men niet in veyligheyd kon voordgaen, want liet was omnogelyk tien stappen voor zich iels le zien. Inlusschenlyd wierd men op andére niets van den mist gewaer; dil duerdc tol na het middaguer. Men kan zich van dit zonderling verschy nsel een gedacht maken, als men weel dal de helft der Leuvensclie-slrget, van aen de kazerne, in duysternis gelui ld was, en dat in de andere helft, naer den' Icint van den Boulevard de schoonste zonneschyn heersclite. Men sehryft uyt Gend Eenen medeburger van Gend zekeren Jan De Winter, die zich in hel begin van den oorlog zonder werk te Parys bevond, en zich in liet vremd legioen'van Vrankryk. geengageerd had, is deze week in onze stad in verlof aenge- kouicii Den 24 maert 1854 als fusilier in bet 1° regement van hel vremd legioen getreden, wierd hy na een kort verblvf in Afrika voor den Oosten ingescheept. Te Gallipoli aengekotnen, wierd hy door den cholera aengetast, en nauvvelyks hersteld naer den Kruii overgebragt, alvvaer hy welliaesl den bloedigen veldslag van Inkermann bywoonde. Na dien veldslag onder de voliigeurs' inge- lyfd, nam hy deel aen den naélilelvken aenval van den t iney voor Sebasfopol, en wierd door een schol gevaerlyk aen liet hoofd gekwetst. Als dood op hel slagveld achtergelaten, wierd hy maer den 5 opgenomen en na eene eerste woridverbindiog uyt Ka- miescli naer Goiislanlinopel vervoerd. Na een verblyf van ver- scheydene maenden iu een der hospitalen dier stad, wierd hy voor Marseille ingescheept, alwaer hy eene maend in hel hospitael bleef. Vervolgens w ierd hy vervoerd en voor goed aen den depot van Ajaceio vastgehecht. Voorgesteld voor de krygsmedalie voor hel pensioen, koos hy voor vcrblyfplaels de stad Dyssel, alwaer hy In het begin dezcr maeml aenkwam, en alwaer hy over eenige dagen uyt het minis terie van het buys van den keyzer eenen brief ontving, meldende dal liet inzigl van den keyzer was, dat voor zvne bewezene krygs- dieuslen, er hem een pensioen van 500 franks zou vergund wor den liet gewoon pensioen van deu stael is maer 455 frIly wierd ooi; verwittigd dat hy op de fondsen der keyzerlyke burger- lyke lyst de som zou ontvangen, by het pensioen te voegen, hem door (ten slaet toegekend. Den brief voegt er by dat, in afwachting van het regelen van zvn pensioen, den keyzer besloten beeft dal er eene som van 100 franks aen zyne beschikking zou gesteld worden. Onzen medeburger is reuen jongeling die uauwelyks 28 jaren oud is; liy heeft van zyne wonde een broed lidleeken bewaerd aen de regler zyde van liet hoofd, eu eene geileeltelyke verlamming vaji den linken arm. Tusschen maendag en dynsdag der voorledeue weck hebben er dieven de aflevdende koperen huyzen van de golen der kerk van Waerheke gestolen. Advies voor rondleurders en opkoopers van oud koper. Den gemeenteraed van Brugge heeft den 15 eene openbare zitting gehouden, en de brugscbe dagbladeren verhalen het begin der zitting op de volgende wyze Slechts om 0 uren word de zitting geopend. Men bemerkt dal byna a! de leden des racds eene snee droogen brood voor zicli liggen lieblien, iels dat eenen algeineenen lach by de oinslaeuders verwekt. Welliaesl boud dit lachen op, en eenen raedslieer geeft een stuk van zyn aendeel aen eenige aenwezigen. 51™ verneemt dat dit brood voord komt van de proefnemingen gedaen te Doornvk en zamen is gesteld uyt eene mengeling van tarwe, lurkscli koorn ('11 acrdappelenblcem. Den smaek van dit brood is goed, inner bet is een weyuig ligt. -- On (le merkt van Tliicneti, zvn de granen merkely!. in prys gcdaeld. Indien de aanvoeren van vreinde granen blyveri" voorddii- ren, mag men nog op meerderen afslag rekenen. Dé debatten in de zaek der vrouw Arnaelsleen, le Brussel, zyn geëymligd. Op liet punt van haren scbonnznon vermoord lè hebben, is (ie vrouw Try gesprokenmaer is, als pligtig aen valschhcyd in geschrift, lol vyf jaren gevang, en 100 fr. boel ver wezen. Dynsdag namiddag is le Rousselaere, in het hotel den Bonten Os, een ongeluk voorgevallen. Den dieuslknegl A. Sou- Itaere, willende eenen zak bootten op eenen nog al hoogen zolder dragen, is met zyne vragt den trap opgeklommen. Toen hy tot eene zekert; hoogte geklomnico was, is den trap die aen niets vast was. weggesclioveti, en Souhacre is met den zak lionueii ot> den grond gevallen. Dien val heeft.hem aen hel aengezigi sehrik- kelyk verminkt, zyne bovenlip en wangen zvn afgrrukl. zon lani» dal die door de heelmeesters zvn weder aengenaeyd geworileiT Den weerci van hel lintel, sicur E. Verluirgb, 'die-o'p den „ig blik onder de ladder stond, is door hetzelve ongeval eene bil gel): liken, op dry vingers boven de knie.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2