Tydingen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. TE ÜOÖR OSTENDE. Men leest in de Flandre Maritime Een da "Order van den minister van oorlog beveelt dal de manoeuvres, die in den zomer alle donderdagen plaels hadden, gedurende den winter, welk weder hel ook zy, zullen voortduren. Donderdag lesl, zagen wy de brave soldaten der bezetting van Oslende gedurende vier uren (van 40 tol 2) aeu hagel en lellen wind 'blootgesteld zy waren letterlyk doorweekt, en onderhall' uer na hunne terugkomst in de kazerne, zonder den lyd gehad te hebben een weinig hunne kleederen te droogen, moesten zy de wagt optrekken, en twee uren lang op de vestingen met aen hel lyf geplakte kleederen op schildwagt staen. De arme duyvels hebben meestal de koorts gehad of hebben ze nog. Dien maet- régel pleyl geenzins voor de meuschlievende gevoelens van den minister. Vrydag, in den vooravond, heeft een yslyk ongeluk plaets gehad 'op hel gehucht de Bank, Uaesdonck. Den genaemden Bel- larmien Bolsen's, oud 58 jaren, dienstknecht van den ondernemer Van Puyvelde, Aukerslraet; alhier, was bezig met twee andere medemakkers met boomeu te laden op eene ker, gedurende de lading liep'l peerdonverwachts vooruyt. Bobsens liep om het legen te houden, hy glyde, viel ouder hel ryluyg, welks een wiel hem over de borst reed. Bolssens is aenslonds overgebragl naerjhet woonhuys van M. Van Puyvelde alwaar by de H. Olie ontvangen heelt en eeuige oogenblikken daerna overleden is. Den ongeluk- kigen vader lael eene weduwe met vier minderjarige kinderen achter. Te Herenthals zaten zondag eenige persoonen in eene her berg, toen eenen hunner eenen aenval van zinneloosheyd kreeg en de glazen, stoelen en venslerruylen begon aen stukken te slaen. l)en baes, hem dit willende beletten, wierd door den woe denden vastgegrepen, die hem in hel aengezigt beet, en dry tanden uylrukle. Men is niet zonder moeyle den waenzinnigen meester geworden. Er komt in Viankrvk, in het bisdom van Carcassono, en wel naraelyk in de stad Casteluaudary, een Beggvnhof gestigl te worden. Eenen weerdigen franschen geeslelyken was, tydens den loop van het voorgaende jaer, naer Gend gekomen, om de instellingen der Beggynhoven aldacr te studeerenden de inrigling en den regel in deu grond te leeren kennen. Als dezen priester in zyn land is terug gekeerd, heeft hy van zyne zending aen zynen bisschop ver slag'gedaen, en is nu zooverre gekomen, dat hy een Beggynhof te Castelnaudary in den Languedoc, heeft gestigl, voor dochters van allen ouderdom en van alleu stael, die in hel gemeen, in communauleyt, verlangen te leven, onder de bescherming van eenen regel> die het middenpunt is lussclten den geeslelyken en den wereldlyken stael. Ziel bier eenen aerdigen trek, waervan den Courrier des Alpes, de eglbeyd waerborgl, en die, ten anderen, te zeer ge- lykt aen de teerdere en vaderlvke goedbeyd van Z. H. Pius IX, alsook aen de godvrugtigheyd en de openherligheyd van onze brave soldaten, oir. niet egt te zyn. Over eeuige maenden, schreef eenen soldael van het Oostersch leger aen eenen der frausche soldaten, in garnizoen liggende te Boomen, legde hem hel droevigste tafereel voor oogen der ontbeeringen en vermoeyenissen die zy uytslonden, der gevaren waeraeu zy blootgesteld waren, en der verwoeslingeu die de zieklens en de russische ballen in luinne rangen deden en hy eyndigde zynen brief, hem aenbevelende aen den Paus zelve eene uiis te dragen voor de behoudenis van hel fransch leger. Getrouw aen de aenbevelingen van zynen vriend, begeeft zich den korrespondent van Boomen; reeds des anderendacgs naer het Valikaen, én verzoekt den eersten wagler die zich aen hem uenbeveell van hem by den Heyligen Vader te geleyden. Maec mynen vriend, antwoord hem deu wagler, hebt gy een verhoor bekomen Dit is al goed voor de groole lieeren, hernam deu krygsman, maer voor eenen eenvoudigen soldaet, is er zulk eene plegligheyd niet noodig. Den wagler wilde geene overeenkomst maken over dit hofge- bruyk den soldael van zynen kant scheen zoo weytrig genegen om er zich aen te onderwerpen dat men hem by den prelaet- inleyder moest brengen. Daer waren bet dezelfde aenmerkingen van den eenen en dezelfde aendringingen van den anderen kant. Evndelyk, wanhopende van gelyk te krygen van de hardnek- kigheyd des ongedubligen bezoekers, gael den prclaei hem aen Zyne Heyligheyd aenkondigen. Gelyk men wel denken kan, wierd de nieuwsgicrigheyd van Pius IX heviglyk opgewekt door de hoedanigheyd en de onbekommernis van den persoon in kwestie. Dus wierd den soldaet oogenblikkiglyk toegelaten en bet hofge- bruyk des Vatikaeus ter zyde gesteld. Tegenover Zyne Heyligheyd gekomen zynde, blyfl den krygs man regl slaen, gelyk eenen slack dan, na hem den militairen groet gedaen te hebben door de band aen het voorhoofd te bren gen, stuerl by hem de volgende woorden loe op dezelfde wyze alsof hy lot den luylenant zyner kompagnie gesproken had Mynen Pausziehier eenen brief van eenen kameraed uyt Critneen die u aengaet gelief hem te lezen en mv te /.eggen, wat ik hem zoude antwoorden. Terzelver lyd gaf hy Zyne Heyligheyd den brief van zynen vriend, met de eene hand, en met de andere eenige geldstukken. Den Paus neemt den brief en, na hem gelezen te hebben, geeft hy hem deu soldael weder, zeggende Mynen vriend, inyne mis van morgen heeft eene onveran- derlyke bestemming, maer overmorgen zal ik er eene inct ver- maek lezen voor dal groot fransch leger. Nogtans, doe ik er eene voorwaerde by, die is, dal gy er zult tegenwoordig zyn, en u voorbereyden om er de II. Communie te ontvangen. Wat de vergelding betr. ft die gy my aen bied, houd ze om op de ge/.ond- heyd uwer dappere wapenmakkers le drinken. Dit is voldoende, mynen Paus, anlwoorde onzen bezoeker, ik ga op den oogenblik my voorbereyden om eene kleyne revue met den aelmoe^senier van het regiment te houden, en overmorgen op de gestelde uer, zal ik my op mynen post bevinden. <r Daerop brengt hy nog eens de hand aen 'l voorhoofd, doel eenen halven regls- omkeor en vertrekt, Zyne Heyligheyd verrukt, latende over die militaire roudhorsligheyd. Inderdaed, den volgenden morgend, woonde den soldaet, zoo goeden christen dan getrouwen vriend, de mis by van den K. Vader, en had hel geluk van de heylige communie uyt zvne handen te ontvangen. Men schryfl uyt Afga uw, Hel gevangenhuvs van Baden is de proov der vlammen ge worden. Van de 73 gevangenen, welke zich in helzelve bevonden, om breken er 13, en hel schyut dal hei grootste gedeelte hunner in de vlammen zyn omgekomen. EENEN ZONDEKLINGEN DIEFSTAL. Men steelt dikwyls, ja ie dikwyis, eene snuyfdoos, eenen zakdoek, eene hor/.e, eenen mali iel, dat is niets. --Men steelt nog meubelen en koopwaren, 'l is wat meermaer wevnig is er in vergelvking met hetgeeu men le New-York stocli. Men steelt erwaerlyk indien de /nek nic egt was, zenden wy ze niel durven verhalen, men steelt in. ie innen hel «och moet zeggen, huyzen /.•■liiei de zark Eenen der ryke inwooners van New-York bezat, den verleden winter, met nog andere eygendommen twee huyzen in hout ge bouwd, 't is waer, zy waren wel oud, maer nog goed genoeg voor goedkoope huerwooningen, huyzen met twee siagien, huyzen, die ieder toch wel 4000 francs 's jaers konden opbren gen, eyndelyk, in de Thomsomstraet gelegen en de nummers 102 en 404 dragende. He wel men heeft ze hem onlslolen. De dieven hebben de plaels zuyver gemaekt eu hebben geen sluksken ter plaetse gelaten. ENGELAND. Londen, den 48 december. Den Observer, half-ofïicieel blad, leugeuslrafl de geruchten van vrede, als spekulaliën van de beurs. Kuslaud, zegt dit blad, zal den oorlog blyven voortzetten Rusland is nog le wevnig overwonnen geweest, om toe te geven. De vermindering van het oostenrykseh leger is maer eene huy- chelary. In eene redevoering te Bury gehouden, heeft M. F. Peel, onder-slaels-sekrclaris van oorlog, over den vrede gesproken doch by was van gevoelen dal den oorlog met verdubbelde kragt moet voortgezet worden, indien Rusland zelf geene voldoende waerborgen voorstelt, of zulke waerborgeu door Oostenryk niet doet voorstellen. FRANSCH KEYZERRYK. Parys, 47 December. Er valt beden weynig over bet vraeg- stuk van vrede eu oorlog le zeggen. Enkelyk is dit aen te merken, dat de hoop op vrede dagelyks verminderd. Hel gezegde van den keyzer der Russen b> hel zien der puynen van Sebaslopol word bevestigd, en zulks doel de vrees voor oorlog nog ver meerderen. Ik weel en houd slaende legen alle leugenslrafiing, zoo leest men in eene korrespondenlie, dat deu toestand is zoo als volgt ik zeg cf Dat er door de verbondene mogendheden in het gemeen vredes-voorwaerden vastgesteld zyn Dat die mogendheden zich mei geene voorwaerden hebben bezig,gehouden, dan,die voor Rusland aennecmlvk waren Dat het ook onredelyk is te denken dat zy huune zorgen aen zulke beraedsl&gingeu niet hebben gegeven, zonder eenjge kans gezien le hebben, dal die voorwaerden inderdaed door Rusland zouden aengenomen worden en cc Dal dewyl die voorwaerden zoowel aen Oostenrvk als aen Vrankryk en Engeland toebehooren, Oostenryk zich verhonden heeft dezelve in de onderhandelingen te ondersteunen, zoo als zyne bondgenoolen, of even zoo als zy de belangen en de politiek welke die voorwaerden verbeelden, le verdedigen, indien zy door Rusland worden geweygerd. Parys, 47 december. Hel koorn, zegt de Prcsseblyfl dalen op schier al de merkten. De toevoeren van graen uyt de Veree- nigde Staten zyn aireede aenzienelyk, en de landbouwers, die hunne granen achterhielden in de hoop van hooger prvzen le bekomen, beginnen ongerust le worden. Hel ware niel le ver wonderen, zegt de Pr esse, indien men voor het eynde van den winter ontdekte, da: de ongenoegzaemheyd van den oogst merke- lyk overdreven is geweest. Men verwacht binnen kort den maerschalk Pelissier in Vrankryk, dit is een bewys dat er tydens den winter in Crimeen niet zal gevochten worden. Men leesl in den Journal du HavreGenerael Orgoni, eenen Franschman in dienst van den kevzer der Birmannen, heeft bel order of de weerdigheyd van den zonnescherm van zyde en goud bekomen. Eene eerewachl is hem toegekend, en ter gele- geulieyd van zyne benoeming, heeft den keyzer hem tien peerden en eene aenzienlyke geldsom ten geschenke gegeven. Londen, den 17 December. Den Morning-Posl kondigt op eene stellige wyze af, dal den graef Esierhazy gisteren, den 415 December, Weenen is moeten verlaten, en drager was van hel Ultimatum by welk Oostenryk de goedkeuring van deu "keyzer van Rusland vraegt over de conditiën van vrede. Binnen acht dagen zal den graef Esierhazy le Sint-Petersburg aenkomen. Er zullen veertien dagen gelaten worden aen hel kabinet van Sint-Petersburg, om te beraedslageu over eene antwoord op het ullimalu m. Dit antwoord zal moeien in ja, of neen, hesiaen. Indien de antwoord neen is, dan zal Oostenryk zynen ambas sadeur uyt Si-Petersburg terug trekken. De conditiën van vrede die aen Rusland voorgesteld zyn, zouden de volgende zyn Verwydering van oorlogschepen van alle hoegenaemde natiën, uyt de Zwarte-zee Afbrack van alle de forteressen langs de kusten van de Zwarte-zee. Afstand door Rusland van alle regl om tusschen te komen in het besluer der bezittingen van den Sultan, en afstand van be scherming. of protcelorael, op de Prinsdommen van den Donauw. Afstand van een deel van Bessarabien, en wel hetgeen de mondingen van den Donauw beval. Noovt is er ecnig document, zegt den Morning-Poslop eene zoo stellige en juyste wyze opgesteld, en welk zoo wevnig tot eenige verkeerde uytiegging kan aeuleyding geven. Geene lw\IFel- aglige antwoord zul aenveerd worden. Stockholm, den 48 december. Het traktarl tusschen Zweden en de vveslelyke mogendheden gesloten, is gisteren geratificeerd geweest. De Prcsse d'Orienl beweert, dal den czaer gezegd beeft, op het zigl der puynen van Sebaslopol Heden is den vrede on- mogel vk. Eenen brief uyt Sint-Petersburg 4 decemberaen de Palrie, van Parys, geschreven, bevesiigl dal bel russisch gouver nement voornemens is de hoofdstad met eene dubbele verdedi- gings-linie te omringen. Men zou die voord houwen van St Petersburg, lol Croonstadt, en dit op de beyde oevers der Newa. De siad VVyborg, waerdoor den grooten steenweg loopl die St. Petersburg aen llelsigfors en Finland verbind, zal ook in hel algemeen stelsel van verdediging begrepen zyn. Men zal ze langs den iaudkaul met een soort van verschanst kamp omringen. De slaf-olïicieren te St. Petersburg verzekeren, dat hel verde- digings-sleisel zich lot in hel hert van Rusland, lot Moskou zelf, zal uylstrekken, welke stad men tegen eenen aenslag zou willen bcvryden. Die ontzaggelyke locbereydselen, zegt den briefschry- ver, duyden genoegzaem aen, welke onrust het vervolg van dén oorlog aen ons gouvernement inboezemt. Berj.yn, den 45 december.Depecheu uyt Si. Petersburg doen kennen dal de slad Knrs zich den 28 november aen den russischen generael Mourawiell' heeft overgegeven. Den inuchir Wassif- Pacha. andere pachas, en den generael Williams met geheel hel garnizoen van de forteresse, zyn krygsgevaugen gemaekt. Tydingen langs Berlyn nvt Rusland ontvangen, maken melding van een komplol, dal iegen hel gouvernnment van den Czar gepleegd is, en in hetwelk een zeker getal persoonen van de hooge klassen zouden gewikkeld zyn. Hel schynt dal meu ver- scheydene brandrampen, met die zaek in verhand wilt brengen, namelyk die, welke onlangs le St-Pelersburg een voorraeds- inagazyn van hel leger vernield heeft. Men moei nu maer weynigc tydingen uyt Crimeen meer verwachten het weder eu de wegen, zullen beletten van nog iels te ondernemen. A-propos van wegen, moeten wy zeggen dat de fransclie soldaten, als liet weder eenig/.ins zulks loelael, aeu hel verbeteren van de hestaende wegen werken en nieuwe wegen aenleggen die met den yzeien weg van Baiaklava in gemeen schap moeten gebragl worden. Men schryfl uyt Berlyn 40 december, aen een fransch blad van Brussel <c Ik vorm em door den telegraphe uyt VYeénen, dal den hoogcen militairen raed van Rusland besloten heeft al de fortificatiën al te breken, de kanons en morliers, naer Nikolaeil' over te voeren, en zooveel mogclvk de verdediging van de kusten der Zwarte-zee op een punt zamen le Hekken. cc Al de kleyne vestingen zullen verlaten worden al de mindere stellingen, zelfs in Crimeen zal men otilruvmen, ten eynde den tegenstand op eenige belahgryke punten te versierkeiu Die beslissing van Rusland heeft reeds een begin van uvtvoering bekomen, want reeds zyn er 200 kanons van Odessa naer Niko- laeif gevoerd. De groole fainilien van Odessa verlaten de slad, ofschoon de overheden verklaren dal hel bombardement in eene openeslad niel te vreezen is. cc Marseille, den 19 December. Den paketbool van Constan ts opelen heelt tydingen uyt Azia, van hel ooi logslooneel aengebragt. Den 4 4 november heeft den russischen generael Mourawieffde belegerden van Kars gesommeerd om zich over le geven. Den generael VYilIiaems (die over de belegerde Turken hel bevel voert) heeft voor den 45 eenen oorlogsraed byeengeroepen. Ten gevolge van dezen oorlogsraed, is er aen den russischen generael eenen uytstel verzogl, en hem gevraegd, le mogen eenen kourrier naer Erzeroum zenden. Den generael Mourawief heeft dien uytstel verleend, en er is hesloien, dat er eene eerlyke kapitulatie zon plaels hebben. Den kolonel Thompson is naer Erzeroum vertrokken, al waer hy de Russen op dry iiiylen van de slad heeft moeten vinden. Selim-Pacha, dié te Kars met versterkingen verwagt wierd, had zich niet verroerd. Den kolonel Thompson is den 49 moeten terugkeeren, en den 22 binnen Kars weder komen. Den 24 heeft den generael Williaems eene onderhandeling met den russischen generael Mourawiell'gevraegd. Op dien dag was hel garnizoen uytgeput. afgemat en van alle hoegenaemde levensmiddelen berooid. Het peerdenvleesch wierd voor de zieken en gekwetsten in de hospitalen behouden. val van eenen LuciiTREYziGER. Men schryfl nyt Crefeld (Rynlandsch Pruyssen), 40 december cc Gisteren hebben de heeren Godard, vader en zoon hunne tweede luchtrevs gedaen. Den luchtbol was opgevuld volgens het stelsel Monlgollier, en het lael alles loswierd uylgesproken. Godard zoon vertrok alleen, en voerde zyne lichaemsoefeuingen uyt, op de Trapcse, die van onder den luchtbol hing. Ily had omtrent duyzend voeten hoogte bereykl, wanneer eene ontploffing aen eenen geweldigen donderslag gelyk, in de lucht uvlborst. Hel was den luchtbol die borst, eu den ongelukkigeu Godard kwam inel eene verschrikkelyke snelheyd naer beneden. Den angst der toeschouwers was ten hoogslen geklommen. cc Den heer Godard zoon was maer zyne redding verschuldigd aen den valscherm, die zich nog in tyils genoeg opende om zoo veel mogelyk den val te verzachten, en indien den grond niet vervrozen waren geweest, zou hy zelfs geene kneuzingen hebben bekomen. cc Zynen val op een beploegd land, waervan den grond door de vorst verherd was, beeft hem ernstige wonden veroorzaekt aen een heen eu op den rug echter is zvn leven in geen gevaer. Eene omhaling is op de plaets zelf van hel ongeval gedaen geworden, alwaer tien duyzend persoonen zich vereenigd bevon den, en heeft eene som opgehragt van 562 fr. 50 cent., die onmid- delyk aen den gekwetsten is ter hand gesteld. DE KOMEET VAN 1856. Deze komeet, die in 4856 zal wederkomen, is eene der grootste, waervan de europische en chinesche hislorie- schryvers melding maken. Haren periodieken loop dnert ongeveer 300jaren. Men zag haer in de jaren 404, 392, 685, 973 en 1264 en de de laetste mael in 4556, all yd schitte rend in e meu buvtengewoonen glans. Men weet dat keyzer Karei het algemei n vooroordeel doelende* als zoude de ver- schyning van diergelyke sterren de eene of'andere noodlot tige gebeuilonis aenkondigen, geenen oogenblik er aen twyfelde, dal deze komeet bedrevgingen riglte tot hem, die den eersten rang onder de vorsten bekleedde. Zie daer myn noodlot zegde hy dat my door dit voorieeken roept. Reeds ter nedergeslagen door vreeden tegenspoed, door het beleg van Metz, de nederlaeg van Renty en de vernedering van het traktaetvan Passaw, ontsnapte hem de ontmoedigende spreid;De forluyn verlaet den grvsaerd De verschyning der vlammende ster, scheen hem eene waerschouwing toe van hooger hand, en hy hield op vorst te zyn, ten eynde het noodlot te onlwyken dat eenen man zonder gezag, moest, of ten minsten kon sparen.» Met is bekend, dat den groolen keyzer zyne abdicatie ter nauwer- nood twee jaren overleefde. BURGER LYKEN-STAND. GEBOORTEN j -^ANSKI-YK 12 !3 Vr.OUWELYK HUWELYKEN. P. Dacns, majnzynipr m«'l Mathilda Vando Water. Cftthnr. Raude. 2 j., Schaetb. Joanna Pelit, kantw. 20 j., Langerid*'*. Ad. riaes^ens, landh. 23 j., Mylbcke. Anna Maria Vande Meersche, hovenierster. 48 j.. Mylbeke. J. F. De Carpentier. man van Rosalia Verm' irscli. hakk'T, 47 j., tlendschestr. Michael Van der Biest, rv.ao van Anna Maria De Rruvn, hovenier, 68 j., Schacrheke. Joanna De Wint-, weduwe van Joannes D'haens, 7.ond«-r b< roep 8i j., Gendschestr. Constantia E. I.ievens. liezondere 24 j.. Molenstr. Corn. Van Gysegem, 16 j., Mytheke. Valentinus Schahin, 1 j., Groo:e .Merkt. Alipi schoonsto Vette Oltne PLANTPOENEN 5»y tl'Lcer Cai'oltis Rl.O.NDEEL, in de Ponistfuel te Aclsl.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3