EENE VERKLARING PILLEKENS. Aenzienlyke Verkooping VRUCHTEN TE VELDE. f l)jl er hand te Koop: TE HUREN. •dagblad vrngen wyu gecne rekening van 't geen gy leert, macr als contribuabelen die uwe jaerwedde helpen betalen, en als tolk van deopenbare denkwyze, pretenderen wy het regtle hebben uwe ver- derliyke leeringen aen de kalholyke ouders, welkers kinders gy -vergoddeloost, aen te klagen en te schandvlekkenWy zien wel dat er door een handvol seclarissen eencn oorlog tegen de Kerk gevoerd, word, maer wecst verzekerd dat wy niets zullen nalaten om hel gouvernement en de wetgeving aen te dryven u de moeyle te sparen jaerlyks 6 a 7 duyzeud franks voor uwe heyllooze leeringen op te "strykenDaermeê zult gy met eenen keer gem uyl band zyn Indien geheel de katholyke drukpers zich eens voor goed wilde toeleggen om de kiezers zoodanig te onderriglen dal zy niet zouden willen stemmen ten zy voor kandidaten die zich verbonden hebben de afschaffing van het slaeisondervys te bewerken, gy zond eens /.ien hoe gauw hel met de Laurents, met de Wageneera, met de Brasseurs en tutti quanli zou gedaen zvn, en hoe gemak kelyk hel zou zyn voor de coulrihitliebeialers jaerlyks 6 a 7 mil- lioeuen min lasten te betalen Over eenige dagen bevonden wy ons in eene publieke plaets, waer over de ongelukkige leenngen van professor Brasseur gesproken wierd. Geheel de wereld was het eens om de overgroote geldsommen te beklagen, die de verarmde gedrukte contribuabelen moeten betalen vooreen onderwys dat strekt om de godsdienstige gevoelens der studerende jongheyd ie bederven en om de vryheyd van onderwys te verkreuken. Eenen leerling van de gendsehe universitevl was daer aenwezig en aerzelde geen oogenblik in 't openbaer te verklaren dat de universiteyt van Gend toch slecht is Wat zullen de katholyke ouders, die er zonen hebben, hierop zeggen, als zy hooren uyt den mond zelf van eenen getuyge die spreekt by éygene ondervinding dat het staets- geslicht slecht en verderfelyk is? Wat zal het gouvernement daertegen inbrengen? Wat /.uilen de loft'uylers van de gend sehe universiteyt hierover denken Men denke, men zegge en men oordeeie er van al wat men wille, oene zaek is zeker te weten dat het eene tiendobbele schande is, eene vraek - i'oepende onregtveerdigheyd, de kathoivken geld af te persen om professors te betalen die zich toeleggen om de katholyke gevoelens der katholyke Belgen te verderven en door kettersche dwalingen te vervangen. Hoe lang zal dit nog duren Kiezers, gy alleen kont daer pael en perk aen stellen en zeggen Wy willen dat dit schandelyk en sclia- delyk spel eyndige Hen van haet verkwynenden en schier verdroogden knoeyër uyt 't Verhond van Aelst schreeuwt zich heesch in de twee laetste Nrs van dit prulblad, 0111 zyn op niets ge smolten getal lezers op te vyzen dat in de katholyke landen de armoede, de domheyd, de zedeloosheyd, de luyaerdv, de noodloltige omwentelingen, den roof, de moord, de zedelvke 'verslaving, de vruek, de afgunst immers alle soorten van ondeugden heerschen, terwyl de liberale landen landen van belofte zyn, waer benevens den overvloed, de weelde, liet waer volksgeluk, de blydschap, den gedurigcu vrede en alle soorten van deugden bloeyën immers het tafereel dat den sehryvelaer van 't Verbond geeft over de liberale landen is zoo hertroerend, zoo deftig afgeschetst, zoo bekoorlyk, zoo betooverend, dat een aerdsch paradys er niet aen te gelyken is, en dat men zou goeste krvgen er seffens naer toe te snellen, ware het niet dat men met ver wondering ziet dat dfc liberaters zelve in de katholyke landen zoo geern blyven en van geen ruvmen willen hooien Deze bemerking errinnert ons het spreekwoord datals morsrgekwanten luiyscli of zuyver willen worden, dan schu ren zy de panne van achter... En nog iets anders Ie weten dat eene vuyle bruyd veel parerens aen heeft In de'liberale landen, zegt het Verbond, heerschen broederliefde en alle goede hoedanigheden onder de men- schen, zoodat het kwaed er nimmer bedreven word Dit legt uyt waerom de liberaters cr de priesters willen wecli nebben de menschen doen er geen kwaed- zy hebben dus geene biechtvaders noodig de inwooners zyn minnaers van het vrv onderzoek, zy verslooten het fana- lismus der klerikale gebruyken en de vernederende lieer- schappy van het vremde Boomen, dus moeten er geene kerken zyn de heyligen hebben liuychelaers en klerikalen geweest, dus wilt men in de liberale landen geene beelden van heyligen, geene vercieringen de religieusen en monik- ken zyn den kanker der sameleving die met geweld moet vernietigd worden, dus mogen er geene kloosters zyn etc. Maer waerom willen de liberaters inderdaed noch kerken, noch kloosters, noch hevlige beelden, noch priesters, noch iets wat klerikael is? Gaet een zestigtal jaren achternyt, en de kloosterdieftens, de kerkroovingen, hel aenslaen van geestelyke goederen, het s'elen van kerkornamenteu enz. i nz. zullen deze vraeg beantwoordenWie heeft er dan al die schandakten begaen? De liberaters van dien tvdWie zou nu dezelfde schandfeyten willen ver nieuwen De zonen en de neven van die zeilde jannen, immers de liberaters van dezen tyd'T geen de kloosters en kerken nu met profvtig en arm te leven ver- gaerd hebben, zouden de liberaters nu al wederom met eenen keer willen inslikken om Ie bewyzen dat hel spreek woord waer is dal de gieren wel willen kersen en krieken eten, maer geene boomen planten Waerom zoeken die liberaters en onder andere het Verbond de liberale landen zoö schoon en lieffelyk af te schilderen Deze vraeg is gemakkelyk om oplossen door eene andere vraeg te weten als de vlaey of den rvstpap verbrand is, wat doet men Antwoord Men strnayt er suylter opDit doet het Verbond op zyne liberale vlaeve en rvstpap, maer toch komt ei: den vuylen verbrand den "smaek 'zoo gevoelig door, dat men er zich niet aen bedriegen kan. Botte evers beginnen maer te stinken en walg te verwekken als ze gebroken worden. .-. Wilt men 't Verhond en a ode re liberale gazetknoeyers gelooven, dan zyn de biiytenvelden in de katholyke landen beplant met Galgen, Schavotten, Brandstapels, Moord dolken, Dwangsabels, Pynbanken, Boeden, Knoulen en meer andere instrumenten van martelingen. In de steden zyn niet dan koten, gevangkelders opgepropt met schulde- looze slagtollers der geheyme klerikale politie, der vraek en afgunstAls er eene verkooping van vruchten te velde geschied, of eene bezondere verhuring of verkooping aengekondigd word, luyden de alTichen en bekendmakingen als volgt Om uyt de. onVcrdcelzacmhcyd te scheyden. VAN Den NOTARIS KLERIKAEL zal, ten verzoeke van wien liet behoort, op Donderdag 2 July aenstaende, openbaer venditie houden van circa 230 koopen hooge Brandstapels, sterke Galgen, dikke Knouten, volwassene Schavotten, fyn gcslepene Moorddolken, welgemnekte Pynbanken, grove Dwangsabels en verdere Instrumenten van marteling, staende op het Foppersveld, nevens de kalsyde van en dus zeer gemakkelyk voor den transport. N. B. Al deze Vruchten zyn gaef en van beste hoeda- nigheyd. De koopers welke in voorgaende venditiën gekocht en hnnne aenkoopen nog niet voldaen hebben, zullen noch als koopers noch als borgen aenveerd worden.., 12000 slaken volwassene ONDERWERPELYKE ELE MENTEN (Éléments subjectifs), gestaen op den Keyberg achter de klerikale universiteyt. De koopers zullen er met Baefmis aenstaende in volle gebruyk van komen, mits aen't gouvernement 60 ten 100 van de weerde te betalen. Een paer dozynen digtgeslotene GEVANGKELDERS, opgepropt met schuldelooze slaglolfers der geheyme kleri kale politie, der vraek en afgunst. l\UTA BENE De verkrachting van het regt, het ge weld en de doods-orde heerschen rond die Gevangkelders. Deze zyn dus geschikt tot het uytoeffenen aller bedryven. Wy waren gisteren zoo gemakkelyk aen onzen pillen- draeyer gezeten, dat het ons waerlyk spyt deed dat men ons zoo dikwils- kwam stooren en dat wy, uyt overlast van bezigheden, moesten ophouden er nog een handvol by te schrvven. Nu, uytgesteld is niet kwytgescholden, wy zullen op deze stof nog terugkeeren de pillekensmassa is gereed, wy moeten ze slechts rollen, verdeelen én aen de verschil- lige liberaterziekten toepassen. Hoe verré gaet de razernv der klubisten drukpers nog gaen Het dagblad 't welk den dienstwilligen tolk is van al de schandefykhedcn van den J ui f-Errant, (den wande lenden Jood) dat eene inteekening heeft ingerigt ter eere van den ontuchtigen uytgever van dezen eeiioozen roman, die onder zyne bescherming neemt de schandelykste voort brengselen* van den gelyktydigen schouwburg, met een woord, den Observateur levert eenen klerikalen boek over aen de verachting en aen de verontweerdiging zyr.er lezers. Dezen boek isDe inleyding tot het geestelyk leven door den 11. Franciscus de Sales. Den Observateur is zoo scliaemteloos van te durven verzekeren dat bet wonderbaer schrift van den II. Franciscus de Sales zedelooze tafereelen behelst en eene dwaze godvruchtigheyd inboezemt die tot de aenstootendste wanorders geleyden. In ons toekomende Nr zullen wy de winnende Nrï der Lotery van Kerkxken afkondigen. De Union de Louvain bevat de volgende regelen-welke onze gedachten over den afslag der granen bevestigen. De vredesgeruchten, invallende met groote aenkomsten van amerikuensche granen te Havre, te Liverpool, te Lon den en te Rotterdam, brengen overal eene beweging tot daling by. Ofschoon Relgiën sedert het verbod van uytvoer, niet meer aenkoopt dan uyt de tweede hand* ontstaet by haer den afslag volgens de 'beweging der naburige landen. Een twintigtal scheepsladingen worden te Antwerpen ver wacht. Den koophande eenstemmig met onze verstandigste landbouwers, schynt eene nog grootere daling te voorzien. Daer is heden meer aenbod van granen dan er vraeg naer is. Wy hebben van af de maend november de aendacht onzer 'landbouwers ingeroepen op die behmgryke feyten. Wy zouden hun, m die slof wel geenen raed zonder weder- hoiidcnheyd durven geven, maer wy wenschcn ctat zy geene misrekeningen te ondergaen hebben met te veel staet. te maken op de standhouding der hooge pryzen. De vertrekuren van den yzeren weg zullen met den 1 January veranderen. In ons toekomende Nr zullen wy dezelve aenkondigen. De bareel en, op de steenwegen van deze provincie en van Bra baud zyn gesloten Men verwagl een twintigtal schepen, geladen tnei graen, te Antwerpen. Men twyffelt niet, zegt de Emancipation, of dfeze aenkomsten zullen de pryzen der granen doen dalen. Wy hebben de dood van M. Van Hecke, in ons voorig Nr aengekondigd. Dezen geestelyken was pastor te'Seevergein, en njel te Leeuwergem, zooals er, by misslag, was gemeld. Men schryft uyt Thielt dal het siedelvk bestuer dier stad. ten evnde het brood aen minderen prys aen (ie burgers en aen de werkende klasse ie verschaffen, eene proef heeft doen verrigten om brood temaken van 2|5 tarwe, 2j5 turksche koorn en i|o rogge. De hoedanigheyd is zeer goed Dit brood word verkogt aeu 52 cent. den kilog. De benoeming van den senateur de Block, gewezen professor by de universiteyt te Gend, tot honoraire ffd van de koninglyke Akademie van Geneeskunde, is by een koninglyk besluyt, goedge keurd. M. Naessens, pastor te Steerilmyze, is in dezelfde hoedanig heyd te Seevergem genoemd. M. Van der Haegen, onderpastor te Ninove. is pastor te Steenhuvze benoemd. Wy lezen in den Journal de BruxcllesDonderdag morrend is eene 60 jarige vrouw in eenen waterput gevallen van meer dan 100 voelen" diepte dezen put dient lot hel gemeen gebruyk van T htfys N° 82, Elsene-stecnweg. en «lat N" 1, teekenl op den hoek der Mynersstrael. Men denkt dal zy uyigegleden en over den walerstcen gevallen is. die maer 60 centimeters hoog is. Op bet gedruysch van haren val is eenen der lurysbewooners toegeloopeh, en hel gelukte hem de ongelukkige vrouw te redden, door haer uyt het water te hyschen, lol dal de genaemde Felix de Roy en Désiré Baclen, hem konden helpen, haer tol boven den put op te halen liet slagtoffer van dit angeval is er voor eene wonde aen den arm en eenige kneuzingen van af geweest. Tol hier toe, heeft de kamer van inbeschuldigingstelling nog geene uytspraek gedaen over de betigligingen welke op Mmc Van Thielen, gezelschapsjuffer van de markiezin d'Ennetières, wegen. De regterlyke overheyd heeft zich maendag nog eens, naer Somergliem hegeven, om de plaets waer de markiezin d'Enne- tières vermoord is geworden, le onderzoeken, en dus de magis traten, welke over de beschuldiging uytspraek moeten doen, in te lichtefi. By arrest van de kamer van inbeschuldigingstelling, is M"Mr Van Thielen, geboren Philippine Dubois, in vryheyd gesteld. Men schryft uyt Antwerpen Eene/ bezonderheyd, die zeer wel onzen lyd van duerle en voedselschaerschheyd kenmerkt, is de volgende Vroeger hadden wy hier konynensocieleyten, waervan de leden, meestal brave werklieden, wekelyks of maen- del\ks zich op konynenfeesljes vergastten. Thans hebben wy dat niet meer de konynen zyn te duer voor den werkman. In de plaelse komen er kaUensocietcylcn tol stand, dal is de societeylen, die de vroegere konynen door kallen vervangen. Zoo wysl men my in den Aen wyk iu de St.-Jansslrael, eene herberg aen, alwaer eene dergelyke societejt haren zetel heeft. Elk lid verbind zich wekelyks eene gezonde welgevleesclule kat aen hel gezelschap te leveren. Ook schynt er van nu af eene zekere schaerschte aen zulke dieren in den 4en wyk te komen, en groeyl bel getal der muyzen en ralten er vreesverwekkend toe. Dal zoude kunne» gevaerlyk worden. Eenen hovenier van Lokeren was naer St-Nikolaes gekomen en hield met kar en peerd stil op de groenselmerkt. lly liet zyn peeid door eenen kleynen jongen vasthouden, terwyl by eene boodschap ging verriglen, en gaf den kleynen guyl voorop eenen goeden drinkpenning. Niet weynig slond den boer by zyne terug komst te kyken, wanneer hy oiilwaerde, dal niet alleen den kley nen schobbejak verdwenen was, maer dat dezen bovendien nog, zoo onbeleefd was geweest van den boer zynen wollen slial e» blauwen zondagschen parapluie le ontnemen. Maer ook bel was bitter koud dien dag en hel sneeuwde uytermale. jammer dal den kleynen gast niet lang leute van zynen regenscherm gehad heeft, want reeds in den namiddag wierd hy door de policie by de kraeg gevat. De eerste koude dagen van den winter zyn duer, en het bedelaeis werkhuys van Brugge gevoelt er reeds de ellendige gevolgen van. Gend en zyne aenpalende dorpen leveren hun deel in hel spinhuys, want onder de genen die donderdag daer aenge- komen zyn, waren er meer als dertig die op den zelfden dag hel gendsehe sletlelyk gevang Verlaten hadden. Als er nog vele- dergelyke brigaden in ons bedelaers-werkhuys aenkomen, da» zal hei welhaest opgepropt zyn. Wal al kosten voor de gemeente besturen. Dynsdag is eenen veerlienjarigen jongen, Karei Prepte» genaemd, te Langhemark dood geslagen door de zeyl van eenen molen. Den ongelukkigen jongen was halfkrankzinnig. Men schryft uyt Yperen Over eenige dagen heeft den ge- naemden Livinus Beddelem, landbouwer te Oostvletieren en be- wooner eener hofstede toehehoorende aen M. De Boo, notaris aldaer, eenen voel en half onder de aerde, eene kruyk gevonden, met een looden deksel en behelzende een aenzienlyk getal goudstukken, waervan de weerde geschal word, volgens het openbaer gerucht, op meer dan 20,000 francs. Die stukke» waervan wy er eenige onder de oogen hebben, zyn in eene» goeden slaet van bewaringde eene zyn wat grooter dan onze stukken van 2 francs en de andere van stukken van eenen halve» franczy verbeelden een slacli van godheyd gezeten op eenen troon, en langs den anderen kant, een kruys afgeteekend in eene» omtrek bestrooyd met lel ien en kroonen. Op andere dier stukken hebben wy bemerkt hel Lam Gods. eene vlamvaen houdende tusscheu de voelen en op het welk aen hei hoogste eynde afgeteekend is een zeer wel gemaekl kruys naer hetwelk het lams hoofd dat insgelyks zich bevind in ee» uytgesneden strael. Duydelyke omschiilieu, in eene tael die wy niet kennen, bevinden zich op die stukken, waervan wy hel jaergeial niet hebben kunnen ontwaren. -- Op byna al (Jo merkten zyn, in den loop van de voorledcne week, de "pryzen der granen gedaeld. Men is algemeen van gevoelen, dat die daling nog zal aenhouden. Men verwacht ook nog verscheyde ladingen vremd graen, byzondcrlyk uyt Amerika, en deze aenkomsten zullen ook grooten invloed op de pryzen der granen uy teellenen. Men meld uyl het Audcnaerdsche dal de landbouwers alom aen hel dorschen zyn, en dat men zich aen groote merkten en aen aengroeyenden'afslag mag verwachten. De aerdappelen, in dal arrondissement, dalen ook in" prys. Men leest in een blad van Brugge het volgende a Men weet dal wanneer de Zusters van Liefde aireede lang vooruvt naer Crimcen gezonden waren om de zieken en gekwet sten van het leger te verzorgen, de engelsche protestanten ook besloten eene soort van wereldlyke kloosterzusters, onder hel beleyd van zekere miss Nichtingale, naer het leger voor den oppas van dc protesianlsche soldaten te zenden. Miss Nichtingale en hare damen hebben in hel leger gedaen wal zy kunnen doch zv hebben de Zusters van Liefde slechts van verre kunnen napoetsen hel protestantendom is niet be- kwaem van beter te doen. De damen van miss Nichtingale zyn thans uyteen geschevdenzekeiiyk waren zy tot dien staet niet geroepen. Twee of dry zyn zoo gelukkig geweest aeu hare taek te onderblyveu eme heeft verdiend de oogen aeu de waerheyd le openen en is kalholvk geworden hiiylen dat, is (le proef van miss Nichtingale als stigling teenemael mislukt terwyl de Zus ters van Liefde nog aen T volle werk zyu 'e midden bet leger. Het zyn die zelfde Zusters van Liefde dat men liet niet vel gele dje. volgens de liberaiery, met geweld uyt het land zouden moeten gekuyseht zyn. Thans is uien aen hel heramen en studeren wat nationale ver gelding men in Engeland aen den<yver van miss Nichtingale en van bare damen zal vergunnen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2