BONDAG 6.JANUARY 1856. TIENDEN JAERGANG. - W 488. AELST, den 5 January 1856. PROFESSOR. BRASSEUR. STAET EX LEEST! La Presse el ïe Conseil de disci pline de la Garde Civique. Be drukpers en den luelitraed der burgerwacht. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DÊN I JANUARY 1856. t« Ton 7 uren 35 min uien dei morgens naer Dcndermonde Gend, Brugpe, kostende, Kortryk, Mouscjon, Ryssel. 2° ten 9 uren 35 min. des morgens naer Dendermonde, MecheS^n. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Lnyk, Venders, Landen, St.-Truyën,en Hasselt. 3» Ten 10 uron 55 in. roormiddag. naer Dendeimonde, Geud, Brugge, Ostende» Kortrvk, Hoescroen en Ryssel. 4«> 7en 6 uren 00 minuien des avonds, naer Dendermonde, Stechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Aken Keulen Gend Brugge Ostende, Kortryk, Mouscron en Ryssel. 50 Ten 8 uren 40 minuten des avonds naer Dendermonde YZEREN WEG VAN DENDER EN WAES. VAM AELST NAER "Nlnove, Geeracrdsbergen, Lessen, Aeth, 6 508 35 (1) 12 052 407 45. van AET11 naer Geereerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, 6 9 402 30—4 15—7 20- van DENDERMONDE naer Aelst, N'rnove, Geeraerdsb., Lessen, Aeth, 6 -308 20 (2) 11 451 35—7 25. ^3-r* Al de konvoys slaeu stil te Gysèghem, ter uylTOndering der gene vertrekkende van Aelst ten 10 55 's mqrgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 's morgens en ten 0- 00 's avonds. To Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te Idcgem staen deze vertrekkende van Alh ten 64 15-,En van Dendermonde ten 6 3011 451 35 (1) (2) Dit konvoy houd stil te Ninove en gae't niet verder. Voor alle rigtingen moot meu te Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENDERBODE In de zitting van den senaet van 29 December beeft den achtbaren lieer D'Anethan, ter gelegenlieyd van 't krediet dat voor liet staetsonderwys gevraegd wierd, bet ministerie geïnterpelleerd nopens de leeringen welke professor Bi-as sem-, ten koste der schatkist, in de gcndscbe universiteit, aeu de katliolyke jongheyd geeft. Den geleerden Senateur beeft zich op de volgende wyze uytgedrukt Indien, onder voorwendsel dat het onderwys vry is, i men aen den professor toeliet de geloofsbelydenissen aen te randen zvner aenboorders, van deze voor wie de leer- gangen zyn ingerigt, zullen dan die aanhoorders m hunne n, ouders het regt niet hebben van zieh te beklagenen van te reklameren tegen een onderwys welk poogt de grond- zuylen van hun geloof te_ ondermynen, en de anti-ita- tholyke propagande begunstigt 'i Den professor, als be,zonderen persoon, blyft vryals burgermug hy het art. 15 der Constitutie inroepen. Maer, als professor, heeft ley eene zending in den noem van den stoet te vervullen; deze zending legt hem voor pligt op, eenen eerediensl welks bedienaers volgens de Constitutie s door den staet moeten betaeld worden, te eerbiedigen, in zyne lessen, en zelfs in de werken die hy uytgeeft. Mag men loestaen dut de betaelde agenten van den staet poogen te vernietigen, wat het gouvernement verpligl is te a handhaven en te beschermen u Indien de zaken die men heeft aengehaeld, gegrond zyn, <i en indien er geene maetregelen genomen zyn om de terug- is komst van zulke misbruylcen te voorkomen, welken katho- u lyken vader des huysgezins zal nog zijne kinderen aen de universiteyten van den staet toevertrouwen Welken katho- lyken zal nog eenen centiem voor dergelijk onderwys a willen stemmen. s Eene algemeene toejuycliing heeft in den Senaet deze woorden begroet. Den beer minister van 't inwendige heeft geantwoord liet gouvernement heeft de interpellatie van den agtbaren heer d'Anethun niet afgewagt, om zich bezig te houden met den ernstigen voorval in de universiteyt van Gend, a-propos van den leergang welken M. Brasseur aldaer geeft. Zoohaest het gouvernement kennis heeft gehad van a hetgeen er in de universiteyt van fiend is voorgevallen, heeft het zich in briefwisseling gesteld met den akademi- <i schen raed der universiteyt. Een onderzoek is onmiddelyk geopend, en dit onderzoek tcord werkzaem voortgezet het kan niet lang duren, of den uytslag zal gekend zyn. a Het gouvernement kent zyne pligten, en het zal die weten o te volbrengen. Het gouvernement kan niet toelaten dat een onderwys wellc vijandig 'is aen den godsdienst van byna alle de Belgen, in een gestigt van den staet gegeven worde ii het kan ook niet dulden dat een openbaer gestigt, welk a onder zyne voogdy staet, in zyn bestaen en in zynen voor- is spoed bedreygd en gecompromitteerd ivorde, ten gevolge der <s leeringen van den eenen of van den anderen professor. n Het gouvernement zal in zyn geweten de regels zoeken, <i welke het moet volgen in de soek welke nu aen een ónder- is zoek is onderworpen, v WAT ANTWOORD VALT HIER OP? Dat. wy in soortgelvke onderzoeken niet veel trouw heb ben; en wat meer is, wat onderzoek is er nog noodig a!s men de stelligste bewyzen in d'hand heeft van '1 geen M. Brasseur denkt en leert, en zulks wel door zynen eygen brief dien by in de dagbladen beeft doen afkondigen'Mn dit stuk doet by eene openbare geloofsbelydenis, welke duvdelyk doet zien dal hy vyandig is aen de Roomscli- Katbolyke Aposlolyke Kerk en aen dcrzelver leering, en oat de ieeringen die bv, ten koste der contributiebetalers, aen de studenten der 'Universiteyt inboezemt, strekken om de kalholyke leering te ondermynen en te vernietigen met valselie denkbeelden van deze in de herten der jongelingen te planten. Wy hebben zooveel te min trouw in bet bewust onderzoek en onze ongeru^tbeyd over deszells uytslag is des te groóter, omdat wy gezien hebben dat professor Laurent in zvne bediening is behouden gebleven, niet- strekkmg bad dan den katbolyken godsdienst op de ver- smadelykste wyze aen te randen, te lasteren en ie bele- j digen 'T is nu al den vierden professor van bet staetsonderwys, I die, in een kort tydbestek, openbaerlyk kettersclie dolin gen, ten koste van de schatkist, aen de katliolyke leerlingen komt onderwyzen. Als men dit wel overlegt, zou men niet mogen denken dat liet, onder de professors der staets- universiteyten, een vastgesteld plan is tegen den katliolykeu godsdienst te oorlogen en den zeiven allengskens nyt de herten der opkomende jeugd te rukken Indien al te grove daedzaken zulke vermoedens komen wettigen, dan is 't onze pligt by bet gouvernement en de kamers aen te dringen opdat zy ernstige en krachtdadige maetregels nemen. Hebben het ministerie en de meerderheyd dei- wetgeving den moed of de overtuvging niet de staetsuni- versiteyten af te schaffen,.wy durven vastelyk verhopen dat zy bet gevaer zullen beseffen dat er gelegen is in bet be houden van professors, welkers openbare godsdienstige principeu als een snel vergift in 't hert der jongheyd drin gen en onvermydelyk groote rampen aen de natie voor- berevden. Wy moeten hier aen de ministers doen opmer ken dat zy, uvt dien hoofde, eene vreeslyke verantwoorde- lykheyd te dragen hebben, en dat zy, indien er aen liet reeds maer alle te verre gevoorderd kwaed geen hulp middel toegebragt word, door 't land op eene allerstrengste wyze zullen beoordeeld worden. Wy errinnei-en hun hier 't geen den koning, over eenige. jaren, aen eene deputatie, ter gelegenlieyd van eenen nieuwjaerwenscli, zegde, name- lyk Dat zoo haest de Belgen hunne gevoelens van gods dienst en zedelykbeyd zouden verliezen, zy den ondergang van hunne nationalitevt en onafhanglykneyd te duchten hadden maer dat zy op hun bestaen mogten rekenen zoo lang zy hunne godvruchtige gevoelens bleven eerbiedigen, volgen en behouden Zaterdag kregen wy van den tamboer-major, meester Van Huffeleen bezoek, met eene dagvaerding om te verschynen voor den tuchlraed der burgerwacht "als beschuldigd van den kolonel Dommer IN ONS BLAD beledigd te hebben Wy konden onze oogen niet ge- looven zulke vreede dingen op de dagvaerding van eenen tuchtraed te lezen, en nogtans 't was zoo. Wy hadden besloten daer niet naer om te zien, verzekerd dut eenen tuchtraed teenemael onbevoegd is om over soortgelvke zaken te vonnissen. -Echter bad den heer advokaet Van Wambeke het op zich genomen aldaer tegenwoordig te zyn om te zien hoe alles zou alloopen en om ons, desnoods, te vertegenwoordigen. Ondertusscben is den kapiteyn-verslaggeverMeester De Ryck de Meire, opgestaen en begonnen lezing te geven van ons artikel van 7 October lestgetiteld het groot soldaetjesspel, waerin gehandeld word van de handschoenen die kolonnel Dommer ons heeft doen uyldoen, enz. Na de le zing van dit artikel, beeft Meester De Ityck tegen den een- voudigen Denderbode de straf geëyseht van DRY DAGEN GEVANG en eene boete van vyftien franks, of acht gulden en vyf en een oordje. M. Van Wambeke vond dan goed aen den tuchtraed zyne onbevoegdheyd onder d'oogen te leggen en hem te doen begrypen dat hy eenen onwetligen akt zou hebben daergesleld indien hy de eysschen van 't openbaer ministerie inwilligde. Den tucht raed, om te doen zien dat hy zekerlvk bevoegd was en meer magt had dan M. Van Wambeke hem toekende, veroor deelde ons tot VYF DAGEN GEVANG EN VYFTIEN FRANKS BOETE EN NA DEZE VEROORDEELING VËRKLAERD HY ZICH BEVOEGD. Wy zyn waerlvk gelukkig dat het vonnis met dadelyk uytvoerbaer verklaerd is en dat wy door de gendarmen van ons bed niet gehaeld zyn. Den tuchtraed was samengesteld als volgt Kapileyn-versiaggever B. De Ryck, kapiteyn Jefken Van den Broeck, luylenant De Wit.hovenier, luytenant Gustaef Van Liinberg, Carolus Van Langendouck tabakverkooper, I.abee kleermaker, en A. Spitacls drukker. M. Van Wambeke heeft ons den volgenden artikel toege- i zonden met verzoak van afkondiging. Wy voegen er de vertaling by opdat elkeen hem des te gemakkelyker zou tlobr de uytgaef .van een werk, 't geen geen ander doe! of versta en. tegenstaende bel groot scliandael dal hy gegeven heeft. Nous avons assisté Lundi dernier au spectacle le plus pénible auquel on puisse assisler nous avouons franche- ment que, si nous avons cru devoir apprendre au conseil de discipline les régies de justice qui torment la base de notre organisation, nous sommes soi-li de l'auditoire avee la ferme resolution de ne plus y entrer et de ne plaider dorénavant des questions de droit que devunt des person- nes qui se donneront la peine de les examiner et de les réfuter si olies peuvent le faire, afin de ne pas nous ex- poser a prêcher dans le désert.' 11 n'y a pour 1'honime intelligent de plus noble profes sion que eelle d'etre appelé a juger ses semblables mais aussi il n'y a pas de profession qui exige plus d'études approfondies et surtout plus de garanties. Car, disposant de Thonneur et souvent de la fortune de leurs concitoyens, quelle responsabilité n'encourent pas ceux qui ne veuient ou né peuvent comprendre les suites d'un jugement dont ia société entière peut leur demander compte. Qui croirait qu'en Belgique on ait jamais songé ii son- meltre a un conseil de discipline un délit de presse Et cependant nous voyons un chef de garde, qui est du moins sensé eonnaili'e la constitution qui nous régit, donner, pour la première fois, eet exemple Et dans cette matière complètemenl étrangère ii Papprëciation du conseil de discipline, pour laquelle le législateur a inséré dans la constitution des textes formels et précis, afin d'en- lever a tons juges autres que ceux comrnis, la connaissance de pes mêmes faits, le conseil compose d'un membse désigné dans le mème article de presse incriminé, et qui, par un sentiment de délicatesse, que tout le monde corti- prendra, ne pouvait êtrejuge et partie, (I) de deux autres ne comprenant que très-imparfaitement, pour ne rien dire de plus, la langue dans laquelle on s'exprimait, se de clare compétent sans donner un motif quelconque a sa decision, non obstanl l'évidence des textes. La presse entière protestera énergiquement contre cette decision qui ne résiste pas a l'examen d'un juge sérieux, car si le système admis par nos juges d'un jour pouvait dominer, ils n'appartiendrait plus ii un journal de dcnoncer les actes arbitraires, sous prétexte qu'on commettrait une insubordination envers les supérieurs de la garde civique. Lorsque ccs derniers se croient lésés dans leur bonnenr ou dans leur consideration, ils ont évidemment le droit de s'adresser a la justice, mais s'adresser a un conseil de discipline qu'ils ont la faculté, en vertu de Partiele 96 de la loi sur la garde civique, de composer en grande partie de personnes qu'ils connaisscnt et qui peuvent être leurs creatures, ceia dépasse toutcs les hornes. Nous croyous de notie devoir de signaler une pareille anomalie, et nous attendrons sur cette incident (auquel ii nous rêpugne de donner un autre nom sérieux) jugé sans motifs, la decision de la cour de cassation, devant laquelle nous la plaiderons en avoeat couvaincu de Popinion qui nous parait la seule admissible, et qui doit être telle de tons ceux qui s'occupent de l'étude du droit. Libre ii des soidisants libéraux qui ne comprennent pas ce mot, de faire de lout ceia des questions de partie. Telle n'est pas notre mission, nous n'oVons que le but de signaler ii Popinion publique ce que nous croyons être une aberration de tout principe. Alost, ce 5 Janvier 1856. VAN WAMBEKE. W'y hebben maendag hel pynlykste schouwspel gezien dal men kan bywoonenwy bekennen openlyk dal, indien wy geloofd hebben aen den luchiraeu te moeien leer en de regels van jusiicie die den grondslag onzer instelling nylinaken, wy de gehoorzael verlalen hebben mei hel vasl besluyt er nimmer in icru" le kceren noch ér voorlaen vraegsiukken van regi te pleyten ten zv voor persoonen die zich de moeu. Hen geven de zelve te onder zoeken en te wederleggen, indien zy konneu, om ons niet meer blóoi le stellen van in de wóesiyn te prediken. (1) Art. 378 code ds procédure, arrét de cassation du 17 Janvier 1853

De Denderbode | 1856 | | pagina 1