PILLEKENS. Voor een kundig en verstandig man is er geen edeler vak dan dit van geroepen te zyn om zjnsgelyken te oordeelen maer er is ook geen beroep 't welk diepgrondigere studiën en vooral meer waei'borgen vereyscht. Want, beschikkende over de eer en dikwils over de forluyn hunner medeburgers, welke groole veraniwoor- •delykheyd weegt er niet op deze. welke de gevolgen niet willen of niet konnen begrypen van een vonnis waerover geheel de samen leving hun rekening kan afeysschen. Wie zou gelooveii dat men in Belgiën oyl gedacht hebbe cenen tuchtraed over eene drukpersovertreding te doen oordeelen of vonnissen En nogians wy zien een opperhoofd of chef van de burgerwacht, die ten minsten onzegrondwet zou dienen te kennen, voor de eerste mael dit voorbeeld geven En in dezeslof, welkers beoordeeling volkomen vremd is acn den tuchtraed, en voor welke den wetgever in de constitutie duydelyke en bepaelde teksten heelt gesteld, om acn alle andere regters buyten de bevoegde, de beoordeeling of vonnisvelling te ontnemen den tuchtraed, samengesteld uyt een lid, T welk in den zelfden vervolg den artikel is aengeduyd, en 't welk door een gevoelen van kieschhevd, dat elkeen begrypt, geen regter en party mogt wezen, verder nog samengesteld uyt twee andere leden die slechts zeer onvolmaektelyk, om niets meer te zeggen, de lael verstaen waerin men zich uyldrukle, in deze stof, zeggen wy, yerklaert dezen tuchtraed zich bevoegd ZONDEK EEN1GE KEDEN VAN ZYN KESLUYT TE GEVEN, dit niellegenslacnde de duydelykbeyd der teksten Geheel de drukpers zal tegen dit besluyt krachidadiglyk protes teren T geen aen 't onderzoek van cenen ernsligen regter niet kan wederstaen, want indien hel stelsel door onze regters van eenen dag aengenomen kon heerschen, het zou acn geen enkel dagblad meer vry staen de willekeurige akten aen te klagen, onder voor wendsel dal men eene wederspannigheyd zou bedryven tegen de oversten der burgerwacht. Als deze laetste gelooven in hunne eer of aenzien gekwetst te zyn, zy hebben onbetwisielyk hel regt zich tot de juslicie te wenden maer zich wenden lol ecnen tuchtra d welken zy, krachtens art. 96 der wet op de burgerwacht, grooten- deels konnen samenstellen uyt persoonen die zy kennen en die hunne creaturen konnen zvn, dit gaet alle palen te buyten. Wy achten hel eene pligl zulke onregelmatigheyd te doen kennen, en zullen wachten tol dat er over dit incident (waeraen wy geene andere ernstige benaming konnen geven) zonder reden gevonnisd, beslist worde door hel bof van cassatie, voorliet welk wy zullen pleyien als advokaet overluygd van de opinie die ons alleen aenneinelyk scltynt «ui die ook deze moei zyn van al wie zich met de studie van 'l regt bezig houd. Hel staet vry aen al die zoogenaemde liberalen die dees woord niet verstaen, van dit alles vtaegslukken van party temaken. Dit is onze zending niet, wy bedoelen slechts aen de openbare denkwyzc bekend te maken 't geen wy gelooven te zyn eene afwyking van alle grondstelsel. Aelst, 3 janry 1856. VAN WAMBEKE, Advokaet. liet Vaderland sprekende over de veroordeeling van den Denderbodezegt het volgende Men schryft uyt Aelst, dat men daer, dezer dagen, iets beleefd heeft, hetgeen nog noyl in Belgiën heeft plaeis gei.ad. Den tucht raed van de garde-civigue heeft den uytgever van den Denderbode veroordeeld voor... ja, 't is wonderlyk om zeggen voor druk pa s-ovcrlreding. M. Byl, den bovengezegden uytgever, had in het nummer van den Denderbode op 7 october 1855, eenen aki aengehaeld van M. den kolonel-kommissaris Dommer, waerloe dezen laetslen geen regt had. M. Byl was heel verwonderd, toen hy voor den tucht raed gedagvaerd wierd voor insurbordinatie in zyn blad Men deukt, inderdaed te droomen, als men zulke dingen ver telt en egter, hel is de stellige waerheyd. M. Byl dagl naliierlyk niet, dal er hier hel minste regt kon be- staen lót veroordeeling immers, wie kan zeggen dat den tucht raed competent is in die zaek Alen bedriegt zich groolclvks. Den tuchtraed der burgerwagt van Aelst heeft den uytgever wel degelyk veroordeeld tut het maximum der straf... voor drukpers- overtreding Dat alles is zoo wonderlyk, dat wy hel niet zouden gelooven, als het nieuws niet uyt eene goede bron voortkwam. Berigt aen de gazelschryvers, die zich zouden permitteren, met den Aelster- schen tuchtraed te willen lagchen. Al. Dommer en zyne krygs- haflige medé-reglers hebben besloten de vryhevd van drukpers onder den zilveren blanken milicie-sabel te doeu nederbukken. Het hof van cassatie zal die nieuwmodische regters waer- schynlyk wel eens te regt wyzen. M. den uytgever van den Denderbode, Hel schynl dal uw confrater van hel Verbond gedurig voor den dag komt mei de viyheyd van geweten, gewaerborgd door de grondwet van 1831, en in zyn laetste nummer zoo veel lawyt inaekt ten opzigle der nieuwe proteslanlsche zzndelingen te Gent. Die onnoozele sukkelaer weet dus niet dal de vrylieid alléén gewaerborgd is voor de bestaende eerdiensten, en geenszins om openbaerlyk te verkondigen en te bclydeu al wal den mensch kan denken en verlangen zulke vryheid heeft immers nooit, by een volk ter wereld beslaen want in zulk geval zou dan ook het gouvernement, volgens de zelfde grondwet, verpligt zyn al die nieuwe leeraers met eene jaerwedde te voorzien, en waer zou dit been leiden Die volle vryheid, zeggen de mannen van zynen kaliber, is de verovering van onze eeuwdal die schynwyze my eens zeggen welke hun gevoelen zou wezen 1° Indien zekere evangelische leeraers onzer dagen, het goed vonden, in naem van den bybel, bier hunne leering te komen vestigen en de veelwyvery te prediken en te oefenen 2° Indien de afstammelingen van Alahomel zulks poogden te doen in naem van den coran? 3° Indien de dweepzuchtige geloovigen van de wederherstelling des vieeschs, tempels wilden opregten voor de eertvds leCorinihen -geëerbiedigde goddin, en haer eeren door het navolgen der schan- diglyk vermaerde feesten van het heidendom Indien de apostels der herstelling van het regt en van den evgendom, op de grondslagen die ieder kent, preekstoelen opregt- tèn voor hun apostelschap om hel ge meen er te maken en aen de menigte bel levendig geloof mede te deelen dat hun zeer gemak- kelyk zou zyn 5° Indien de eeredienst van het mes of den moorddolk, die nu weer aen de wereld bekend gemaekt wordt, de vryheid eischte om zyne offeranden van koninglyke slagtollers op te dragen, in naem van de nieuwe verovering der volkomene vryheid van geweten Zou hel waerlyk niet tol schande en oneer der beschaving strekken, indien een befaemd volk dien eeredienst van de misdaed met zynen mantel wilde dekken? De volstrekte vryheid van geweien, die altoos beslaen heeft en zal beslaen, is degene welke den mensch geniet om goed of slecht gebruik te maken van zynen vryen wil, om te denkeu, te verlangen, te willen, te beminnen of te haten wat hem behangt, en waervan hy aen God alléén zal moeten rekenschap geven alle andere volstrekte vryheid is eene hersenschim. D. Den Observalcur van Verhaeghen kermt net als of hy ging ge keeld worden, omdat hy heeft gehoord dal er eene wet van volle vryheyd op de liefdadigheyd gaet voorgedragen worden. Van nu afziet Verhaeghen alle nachten eene doode hand aen zyn hoofd- eynde eene doode hand aen zyn voeteynde, eene doode hand aen zyne regie zyde, eene aen zyne linkerzyde, eene aen zyn Irmpet, eene aen zynen leerzenlrekker, immers in geheel zyne kamer ziet den man niets anders dan doode handen die hem gedurig verschrikken. En wal beteekenen die doode handen Lezers, gy zoud hel in geen honderd jaer raden, dacrom zullen wy hel u zonder omweg zeggen, luyslert dan De wel, waervan den Obser valcur spreekt, zou toelalen foudaliën Ie sligten met onroerende goederen, waervan de gevers hel regt zouden hebben bvzondere en opvolgelyke besluerders te benoemen welke, onder bet loezigt der burgerlyke overheyd, den laetslen wil der testamentmakers zouden uylvoeren. Onder deze opvolgelyke besluerders zouden de pastors van steden en dorpen ook' gerekend worden, en daer is de groole vreeze, de cenige vrecze van die vervaerlyke doode band Gelyk men ziet, altyd francma^onshaet tegen de priesters..... Oude gewoonten zyn kwaed om laten, wat hoornen heeft wilt slooten en wat klauwen beeft wilt krabben .-. Indien de aenstaende wet op de liefdadigheyd bepaelde dat alleen de francmagonsen liberatérsburgemeeslersmogen benoemd worden om de fundatiën van liefdadige gevers te besturen, dan zou Verhaeghen leenemael in zyn element zyn en de ministers verhellen tol aen den hemel. Maer nu dal er ook priesters mogen benoemd worden om, onder bel loezigt der burgerlyke overheyd,, de gillen of testamenten te besturen en de uytdeelingen van brood, kleederen, beddegoed en verdere goede werken naer te zien en te regelen, dit kan Verhaeghen niet verkroppen, daervan klopt zyn herie, hy krygt kiekenvleesch en valt magteloos nederMaer waerom toch al die droefheyd Wel als de liberaters en francma- $ons gaen sterven, dat zy voor besluerders hunner fondatiën liberaters en francmagons noemen en dal zy de k.itliolvken ook vry hunne pastors laten noemenDompers, die gv zyt van aldus te redeneren ge weet immers wel dat de 19/20 der liberaters en francmacons, als ze gaen sterven, van geene fondalie voor armen of kerk willen hooren als zy eene fondalie maken, 't is meermaels om hunne familie te schandvlekken en in de forluyn van vrouw en kinders wezens te lalen mee deelen die oorzaek van Iwist, tweedragl, schande en verlies van '1 Imyshouden geweest hebbenWv zouden hier verscheydene zulke fondatiën met naem en stuk konnen aenslippenMaer zoo gaet het Hoe nailer hel kol is hoe meer mest de verkens maken Want jen Van den Broeck, Jefken, zynen kozyn,STislje Kalot. Abel Vylders. Meester Flankaert en consoorlen zyn zoo bly, dat zy met hunne vreugd geenen weg weten. En waerom zyn die sullen zoo konlent Wel omdat zy denken dal er middel gevon den is om den Denderbode in don hak te steken en hem voortaen te bolptlen tegen willekeurigheden, onregtveerdigheden en verdere sehandige misbruyken den oorlog te voerenMaer de vraeg is te weten of den middel zal pakken? Dat zy den end aermen of afwachten, doch ondertusschen wel weten dat willekeurigheden bv ons zoo vast houden als eene spie in 't water. Voor 't overige is 't altyd eene onvoorzigtiglieyd het hoofd door een gat te steken zonder eerst te welen wat er achter staet. Wy zullen welhaest weten waer den stier gebonden ligt. 'T Verbond van Aelst zal lieden victorie, hosanna, alleuluia, amen, amen zingen en uvtroepen den christolyken Denderbode vader oversten, heeft al wederom eene veroordeeling op zynen nek; thans komt den tuchtraed der burgerwacht hem te verwyzen tot vvfdagen opsluylingMaer wy wedden honderd tegeneen dal liet prulblad er de reden in liner geheel niet zal byvoegen. Doch hel zv, wy bedanken onzen konfrater voorop en beloven hem te zullen betaien, want niemand moet onzen lof gratis verkon digen. T is wel waer dat dezen die tegen den wind spouwt zynen bacrd vuvl maekt, maer wal geeft dit als men daeraen gewend is!... .-. In zyn voorlaetste Nr zegt het Verbond dat liet koningryk van Sardinië bovenmate gelukkig is sedert dat het liberael ge worden is en hel klorikael jok heeft afgeschud dit is te zeggen sedert dal liet een francma^onsminislerie heeft, 'l welk de kerk en kloostergoederen heeft aengeslagen en verkocht, bisschoppen en priesters heeft vervolgd en gebannen omdat zyn hun regt ver dedigden, immers een ministerie '1 welk den ban van excommu nicatie beeft uylgelokt tegen hem en legen al die aen de baen- strooperswél hébben medegewerkt. Als dit land maer yyl dien hoofde gelukkig is, zal iemand zeggen, dan deelen maer weynige in dit geluk, wvl slechts deze die eenen slok uyt den franemacons- pot gekregen liebben, er konnen van genietenDit is waer, maer de liberaters hebben de gewoonte te denken dat, pis zy "cëlen hebben, een ander geenen honger inag hebben en zich moet wachten van te klagen. En inderdaed, het is zoo In Piemont zyn de armoede en ellende verliendobbeld sedert dal de kloosters zvn afgeschaft en hunne goederen aengeslagen, sedert dal de priesters zoo arm geplunderd zyn, dat hun dikwils het allernood- zakelykste ontbreektEn zulk land noemen de liberaters bladen gelukkigWaerachlig 't spreekwoord is waer dal de vette Verkens niet weten dat de magere honger hebben. DE GEEST van Lutter is te Gend De Mf.ssacer is voo kontent, Hy proet hem als een broeder, En noemt hem een eerwaerden «eest. Wen andren zeggen: 'tis een boes! tly haet zyn eigen Moeder. Gevoed met 't zog der Ileil'ge Kerk Geleekend met het Godes merk, Van priester, kind en stryder, Word Lutters onbeschaemden GEEST, Als eene redelooze beest, Een arme volks-verlcider. In Brussels regterlyken tuin Word hy getcekend op zyn kruin Met 't mefk van een bedrieger En Lutter heeft zyn kwaden cbest Gezonden in die domme beest, En haer geteidzy liegen. Dit heet een stoute babbelaer Gezeten als een staels-lecraer liet volk zyn regten geven Als Rooraen 't mensch' om dryft als beest, Wat is hy. die naer Lutters GEEST, De jongheid daer leert leven Maer waerom Lutter uit uw graf, Zend gv de Gentenaren nf Geschandvlekt op zyn leden Uw vuig en schaemteloozen GEEST Om dat te Gend er zyn zoo heest Te luistren naer zyn reden Men komt eene nieuwe slimheid, eenen list der libe- ratery, te ontdekken, die Ie nauw in verband staet met de aenstaende kiezingen, en die te gewiglige les bevat, om niet te worden veropenbaerd. De liberatery. die steeds in het donker werkt, die in geheyme genootschappen hare plannen ontwikkelt, die onder duyms intrigueert, zoekt maer eene gelcgenhevd om, door nieuwe klubsen en keringerigte association, zich in het openbaer te vertoonen, en haere strikken op zulke wyze te leggen, dat zy dezen, die niet al te voorzigtig zyn, vange. Eenen der middelen die de francmagonnische liberalerv ter barer hulp heeft geroepen, is het houden van eenen zwarten hoek. Van over lang, had men hiervan gesproken, en het vermoeden van dit bestaen te kennen gegeven maer nu, bekomt men de zekerheyd, door eene ontdekking welke te Kortryk is gedaen. Onder de mannen van den deessem van den liberalen dislrikt-kommissaris, word er eenen zwarten boek gehou den, op welken den groot-meester van den Kortrykschen klub, aenteekent al de middelen die behooren aengewend te worden, om dc kiezers te behandelen, om den electo- ralpn deeg te kneden, gelyk den Luykschen smous zegt. Dezen zwarten boek bevat yoor eiken kiezer ver- schillige kolonnen. Op eene dezer kolonnen staet aenge- teekend de veronderstelde forluyn van den kiezer op eene volgende het karakter, of aerd en inborst van den kiezer, zyn bezonder leven, zyne levenswvze, en hoe men hem kan overhalen, en welken invloed er moet gebruykt worden, om hem te dwingen. Is den kiezer niet heel stevig en vast in zyne handels zaken, men stipt de bez.onderste sclmld- eysschers aen, en men schryft in eene andere kolonne welke de persoonen zyn die geld verschoten hebben, of bereyd zouden zyn om er te verschieten. Deze bezonderheden zyn ontleend aen een blad van Kortryk, welk nog andere veropenbaringen belooft. Als ei- nieuwe veropenbaringeu gedaen worden, zullen wy dezelve aen onze landgenoten kenbaer maken. (Vaderland) WINNENDE LOTEN der Loterye, gedaen tc Kcrkxken den 26 December 1855, welkers winnende pry ren dagelyks mogen afgekoeld worden, tegen aflevering van het winbriefjen by J. II. De Winterhoefsmid te Kcrkxken. 51#.- 1988 1602 813 733 695 2195 1955 2907 5550 3129 2551 1118 267 230 5141 5252 934 5257 176 5112 528 2050 5152 2873 028 988 1925 2489 662 617 3054 855 2519 1726 2845 1911 5119 798 2518 559 1185 712 719 1011 1799 2512 2219 5110 612 287 1327 301 209(1 2520 1252 2189 219 5316 1284 508 2287 188 137 1895 107 1063 2588 2168 1109 1814 1067 810 791 558 503 f 2000 2047 870 2001 1009 229 .110 3388 225 826 1087 2135 2271 579 00 2016 2123 556 750 3087 1360 115 2066 5307 1568 2819 2180 11 155 2022 5271 150 2059 1527 591 158 1191 2191 5091 781 646 1058 290 505 751 2611 195 991 700 512 203 2918 135 2159 1508 2205 2960 2878 179 553 257 - 207 2011 2477 170 2975 212 792 273i 500 11-08 618 3402 156 1503 5328 2*51 5595 2120 1041 1020 1189 1906 752 213 1905 318 552 111 956 668 1317 268 570 1532 2890 1091 2163 227 5182 251 Koninglyke besluylen benoemen tot leden van koophandel- kamers de volgende Te AelstM.VI. Cmnont-de Clercq, de Geest, Boone, te Aelst, en Van Droogenbroeck, te Ninove. Te DendermondeMM. Philipkin, te LebbekeLenssens, Ie Weileren Burm-Desmedl, te Zele; Van Baeveghem te Dender monde. Te Sl-Nikolaes: MM. Boevé, en Percq-Hendrickx, te St-Nikolaes; Wauters-Brneckman, te Tenische, en Vcrslraele, te bokeren. Waerom de' Joden geen vcrkemvletsch clen. Een verlcUingje Als Ons tleere nog op de aerde leefde, dan kwam hy ook eens door Vlaenderen, en daer stonden eenige dozynen joden te zamen, die reeds lachten en spotleden als zy hem van verre zagen komen. Wacht, zevde eenen van de joden, wy zullen eens zien, wat het is mei zyné wonderen, en of hy ook goed kan raden. En daermeê zetle zich eenen van hen onder eene ion als Christus nu kwam, vroegen zy hem zeg ons eens, wal zit er in deze Ion Dat wil ik u wel zeggen, antwoordde Ons tleere; het is een verken. Daerop lachten de'jodcn en meenden Christus gevangen te hebben. Zy heften dan de ton op maer wat voor een gezigt inaekten zy, loon hunnen voormalige» kaïnaraed in hel gestalle van een verken de Ion uvlsprong, en woedend gronzende hy eene kudde andere ver kens liep dié daer zoo even voorby ging. Dan liepen de joden er achter en meenden hunnen gezel weer te nemen, maer zy konden hel eene verken uyt hel ander niet onderscheyden, zoo zeer gele ken zv eikanderen. Nog heden willen de joden geen verkens- vleesch elen, omdat zy vreezen eenen afstammeling van dat voor noemde verken te dooden en te nuttigen. Op de laelste merkt van Kortryk zyn de granen gedaeld. Het vee is ook met eene vermindering in piys verkocht. De oliën zyn insgelyks in prys gezakt. In hel arrondissement Dendermonde, is hel vee merkelvk in prys gedaeld. Men verzekert dal verscheyde beenhouwers hebben voorgenomen het vleesch aen 50 centime» den halven kilogram afteleveren. Du landbouwers Coppens, le Denderhautem, hebben de grnote premie van 500 francs, in den kampslryd voor de hengsten bekomen, en de overwinnaers zyn met eer op hunne gemeente ontliaeld. Wy vernemen dat de ontuchtige brochuerkens, bv middel van welke sieur de Gheest proteslanlsche propagande te Gend maekle, door de politie zyn aengeslagen. Een rcglerlyk vervolg is legen dezen individu, door het parket vau Brussel ingespannen. (Bieti Public.)

De Denderbode | 1856 | | pagina 2