Tydingen wegens den oorlog. Te Geerardsbergen is de tarwe macndag 2 francs 25 cent. den hectoliter, en de rogge 1 Ir. «5 cent., in prys gedaeld. Kr is, dezer dagen, in de Bagattcstraet, N': 119 te Gend, een struyseh kind van liet mannelyk geslacht, geboren, zonder voor armen. Do beydc armen eyndieeu aen den elleboog, en daer bevinden zich de handen. Lie handen leveren dit bezouders op, dal zy geene duvinen hebben. Iluyten dil, is het kind wel geinaekt. Men heelt, dezer dagen te Brussel, cenen persoon dood- dronken op slract gevonden, en de policie heeft hem naer den Ami"0 doen dragen, liet was onmogelvkeen woord van den zatlap 'te bekomen, en dus kon men niet welen wie hy was. Des anderen- dae"s heeft men, toen hy nuchter was, geweten dat hy uylde provincie Namen was, en naer Brussel was gekomen, om eene belalin» van 151 franken te doen. Daer hel de eerste inael was dal liv Te Brussel kwam, had hy wat te veel herbergen bezogt, en was dronken geworden maer, hy heeft niet kunnen zeggen, lau"S welken kant van de stad by rondgedwaeld had. Hel ergste van" al is, dal hy zyne 154 franken en al hel geld welk hy voor zvue revs' had medegenomen, kwyt is. Den man is vader van zeven kinderen, en weet nu niet hoe hy zal naer Ituys geraken. Men weet dal er eene maelschappy Ie Brussel is ingcrigt, die voor doel en zending heeft hel opregte.1 van eene centrale statie, voor alle de yzere wegen van het land. Er is ook een andere maelschappy lot stand gekomen, die wilt behouden het èeen nu beslacl. Deze maelschappyen beginnen eikanderen den oorlog aen te doen. V^He gazellen van Brussel spreken met veel lof en ophef, van een "root en luysterryk feest welk M. Pauwels, den ver moerden mekanieien, die tol ridder van hel Leopolds-order is benoemd, aen zyne werklieden, bedienden en aen hunne luiys- gezinneu, beeft gegeven. De uiT'esliekle werkzalen van M. Pauwels, waren in salons herschapen, en zeer luysterryk versierd, en men zag er kundige .schilderingen. Twee orkesten waren voor hel muziek opgeregl, en hel hulïet overtrof aller verwachting. Wel is waer, men vond er maer faro, pistolets, liesp en gezouten vlee.cli«taer, de hoeveelheyd van dil alles gmg de verwachting te boven. Eene groote fonleyn spruy lte, en gaf faro in plaels van water. Den faro'liep in eenen uylgeslrekten bassyn, waer uyl door vier "argons onoplioudelyk glazen faro wierden gevuld. Zes andere "argons deelden pistolets met hesp of gezouten vleoscli uyl. r' Meer dan zeven duyzend persoouen hebben dit feest, welk om acht uren is begonnen en tol twee uren des morgends heeft geducril, bvgewoond, en bet beste order beeft niet opgehouden ie heerschen. Men lieefl lalryke booge persoonaedjes in dit feest dal aen de werklieden gegeven wierd, gezien. 51. Vilain Xllll met zyne twee dochters, alle de konsuls, vele leden van de kamers, opper- ullicieren, communale raedsleden, en andere hooggeplaelsle mannen waren dil feest komen bywoonen. Zaterdag avond zyn digi by de statie van Antwerpen twee persoenen uyt Brussel, man en vrouw, door deu cxpress-lreyn van 9 uren overreden. Ziellier liet nauwkeurig verhael van bet gebeurde, zoo als bet Handelsblad hel afkondigt In den avond, kwamen eenen beer en eene dame in de cslami- nel Allee Verte, naby de Rots. Den heer droeg den rouw aen zyuen hoed de dame droeg eenen zwarten sluyer en eenen hoed van hetzelfde kleur, verders een zwart zydeu overkleed. Beyden schenen zwaermoedig en dronken een drylaj glaesjes franschcu de vrouw at een broodje met gerookt vleesch. Kurls na half negen, ging de laetslgemelde herhaelde keeren naer buvten, en toen zy eyndelyk aen de slatie voor bet vertrek van liet konvoy hoordé luyden, kwam zy baren man verwittigen, waerop zy te santen de eslaminet verlieten. Wal er verders met hun gebeurd is, lol na hel voorhyrvden van deu express, is onbekend. Den barreelwachter aen de Rots, mennende iets gehoord te hebben, begaf zich met eenen anderen statie-beambten in de rigting der.Herenlhalsche vaerd, en zy ontdekten een lyk, regiover de wip van de maelschappy Sl-Sebas- tiiun. Terstond liepen de beyde mannen naer de staliever- scbeydene persooncn keerden met hun terug, en men vond de yssel'yk verminkte lyken der twee vremde persoonen. Deu lieer was lellerlyk hel hoofd afgereden ook zyuen reglen arm en een deel regie bil waren af. De vrouw was aen hel hoofd wcvnig gewond; doch de wielen waren haer langs de schouder over een deel van de borst gereden, hadden haer den reglen arm afgesneden en den linken arm gausclt vermorzeld. Verders waren de twee lyken nog op vele andere plaetsen deerlyk geschonden. In de kleeren van den man vond men eene som van dry fr. en cell briefje van 6 fr., voordkomende van eenen slok dien hy in deu berg had gepiaetsl; ook eenen brief waeriti bel schytil dal zy de rede hunner h.indelwys aen ellende loeschryven. Den naetn van den man is Bonvalle, rymeesler in de Leuvenscbestrael, te Brussel. Men beeft terstond de lyken naer liet gaslhuys gedragen. De ontdekking van hel ongeluk ging vergezeld van yzingwek- kende omstandigheden. Toen den barreelwachter met zynetl kameraed Ier plaetse giug riep hy uylHier ligt eene pruyk Hy nam bel bebloede voorwerp op, en had bel hoofd van den man in de hand. Met eenen schreeuw van ontzetting liet by bel weer ten gronde vallen. Het schynt dat de verongelukte den gansclten dag in onze slatl hadden doorgebragt. Deu genaemden Pieter-Juliaen-Francies De Gheest, den zoogezegdeu evangeliselien zendeling moi l den 9 jatmary 185(1, voor de korrektionnele regtbauk te Brussel versc.hynen. Dezen kerel is bcligt, volgens dal hy zelf verklacrl, van schriften te koopgesteld en ïiytgedecld Ie hebben, die de religie veiaglen en versmaden, die de zeden bederven, enz. Men zegt dal 51. Bonnewyn, apotheker der godslmyzru van Tliienen. deu' 23 november, eene noticie beeft neergelegd in bel ministerie van binnenlandscbe zaken, in de welke hy eene plant aenduyd, die eene meelstof oplevert, welke liet meel der eetwaren in de nyverheyd goed kan vervangen. Zelfs kan deze plant tot de voeding des lands dienen zy groeyt geheel Belgien door, zonder landbewerking en in den onvruglbacrsten grond. Den middel om bet meel er uyl te trekken is zeer gemakkclyk en goedkoop. Men herrinnerl zich. dal hel gouvernement eenen prys van 10,0110 fr. voor de ontdekking van zulke slof heeft uylgcloofd, welke nog niet toegewezen is. Men verneemt uyt Osteudc bel volgende Over eenige dagen, wierd eene somme van 3000 fr. door eenen ne"Ocianl dezer stad, in de statie van den yzcren weg besteld, oni vervoerd te worden. Deze somme kwam niet ten reglen,. en den persoon welken die somme in de slatie ontvangen bail, zag men niet jineer zien te voorsebyn komen in de hureelen, en de somme van 3000 fr. stond nergens aengeleckeud. Den bedienden L. F. was met de somme weg geloopen, en is te Duynkerke aengehomlcn. Den bedienden had nog byna de geheole somme bv zich. Maemlag avond, ongeveer 7|2 ure, sloeg eenen stoul- moedigen kerel een glas aen s.ukken in de vitrine van den goud smid,'die in de Pelgriinslraet te Antwerpen woont. In der liaesl sleurde hy een aental gouden voorwerpen mede. Men miste dry kelingen, twee paer oorbellen en eenige naeyringen. Den kttaep is spoedig verdwenen, en de policie is hem nog niet op het spuor. De vrouw van den goudsmid, die zich met de kinderen agter den winkel bevond, is zoodanig ontsteld geweest, dal men haer heeft moeten aderlaten. Men schryfl ons uyt Thienen Het siadsbestuer te samen met de geeslelykheyd, in vergadering van den 11. Vincenlius a Paulo hebben een beroep gedaen aen de welhebbende burgers der stad cm in den ellendigen toestand, waer de duerte der levensmiddelen te zamen met de slrcngheyd des jaergetyde, en hel gebrek aen werk, den behoefligen in dom pelt, eenige verzachting in huil bitter lot te kunnen toebrengen dien oproep is door de inwooners met liefde aenveerd geworden, en zy hebben hunne milde weldadigheyd by deze omstandiglieyd geloopd, want op minder dan twee dagen, was de inleekenings- lyst, die men aengeboden bad, de somme van ACHTIEN DUY ZEND FBANKEN te boven gegaen, somme die men tol liet uyl- deelen van aerdappelen, steenkolen en goedkoope soep bestemd, welke de voorgaende jaren zooveel verligting aen de armen beeft bvgebragt. De wyze op welke deze uytdeeling heeft plaets gehad, beeft veel byval gevonden en er is ook geenszins aen te twyfelcn, of zy zoude op andere plaetsen, indien zy zoo ingerigl wierd, met niet minder gunst ontvangen worden. Voor zoo veel iemand inieekent krygl Ity integendeel zooveel kaerlen als zyne inleekeuing be- draegt, en zoo kan men zelve volgens zyneu wil en verkiezing den belioefligeu helpen. Zoo dat bier om zoo te zeggen, niets anders is als eene zekere verpligling die men aengaet van zulke sommen uyt te deden, d.ier men altyd bel regt voorbehoud van met eygene handen zvne aelmoes te bestellen, en zvne armen Ie verkiezen. Hierdoor 'is weggenomen bet voorwendsel dal men gewoonlyk voorbrengt, om de gieriglieyd te sloppen Ut heb mijne arme men seden aen trien ik geefwant deze zyn liet meestal, die niets geven en hunne vuysteu krampachtig sluyteu, en de gebreklydeuden van honger en ellenden lalen omkomen. Hierin is nog een voordeel gelegen buylen datgene, dat den eenen den anderen aenzel om milddadig te zyn, le welen dat men de waren in massa kunnende indoen, wint in den prys van den koop, en in bet vervoer, vermits den Slaet zelve eenen afslag gedaen heeft van de helft. Daerby met alles in het gelyk te be- reyden, kan men veel goedkooper en levens beter die eetwaren vergunneu. Eene verschrikkelyke lieyligschennis beeft de verslagenheyd geworpen onder de bevolking der geineeenle Corbecck-Loo. In den nacht van 2ü lol 27 december, zyn stoute misdadigers inde parochie kerk gebroken door eene venster waer zy de ruyten hadden uylgenoinen. Om aen de venster te geraken, welke acht voelen boven den grond is. hebben z.y een bout legen deu muer gezel. Eenige) dikke nagels dienden bun voor laddersporten, van daer zyn zv op den predikstoel geraekt die tegen den muer staet. Zy 'hebben eerst het tabernakel poogen open le breken; dal niet kunnende, r.yn zv in de sacrysly gedrongen. Zy hadden ten dien eynde eenen kring van gaeljes geboord door de deur en maekle zoo eene ronde opening in dezelve. Men begrypl niet hoe zy door die opening waer geeneu mcnsch doorkau, binnen geraekt zyn. In bet sacrysly hebben zy genomen al de heylige vazen; zy hebben daer ook gevonden den sleutel van bel tabernakel dal zy daermede open gedaen hebbbeu. De heylige hostiën en de heylige Olie zvn op liet autaer omgestort. De ciborie, de heylige valen en andere voorwerpen van weerde zyn gestolen geworden. De daders van die sclirikkelyke heyligscliennis zyn onbekend. INTREDE DER REGIMENTEN UYT CRIMEEN, IN PARYS. Zaterdag, om negen uren van den morgend, hebben de trom mels van de nationale garde zich lalen liooren, om de mannen byeen'te roepen. De nationale garde moest de haeg vormen langs den weg. In den morgend zyn alle de vercieringen voltooyd. Alle de liuyzen waren ook l'raey gepaleerd, en alom zag men opschriften ter eere van bet leger van hel Oosten. Den zegenbogen der Porle-Saint-.Martin droeg twee opschriften. Langs deii eenen kant las men Acn de ovcrwinnarrs van Sebas- lopid Langs deu anderen kant, las men Leve den Keyzer De schouwburgen van den Boulevard hadden veor de estraden die op de slract stonden twee decors geplaest die de inkomst der regimenten voorstelde, mei liet opschrift 29 December, en liet vertrekken der zelve, met bet'opschrift 8 January 1855. Voor den Theater de l'Ambigu zag men eene faem, die kroo- nen en lauwertakken uyuleelde. Op den voorgevel van den Thea tre des Variétés, zag men een transport, voorstellende den Zegen- prael. in hel midden van kroonen, lauweren en wapens van alle slach. Alle de militairen waren onder de wapens, en aen elk regi ment was zyne plaets aengewezen. Den generael de Lawatstine kommandeerde de nationale garde. Den maerschalk Slagman, omringd van eenen schitterenden staf, is, om elf uren en half, op de Baslillc-plaels. aeugekomen. De opper-olTiciercn die hem vergezelden, hebben de haeg op den Boulevard, voor den Triomph-bogeti, gevormd. Deu maerschalk beeft dan de troepen die uyl Crirneen kwamen, doen plaetsen, volgens bel order dat zy in den défilé moesten houden. Van in den morgeud krielden de stralen, vensters en dakken en gooien der huyzen, van den weg dieu de regimenten uyt Cri rneen moesten doortrekken. Te middag, min een kwaerl, is den kevzer uyt liet paleys der Tuilleryen gereden. Den stoel van den keyzer was als volgt samengesteld Een eskadron der guides met het muziek. Een eskadron van de Cent-Gardes. De ordonnaneie-ollicieren van den keyzer. Den Keyzer, vergezeld van de prinsen der keyzerlyke familie en van eenen schitterenden staf. Een eskadron der Cent-Gardes. liet regiment kurassiers der garde. Den stoel is langs de rue de Rivoli, de Place-Vendóme, de rue de la Paix, en de Boulevards gereden. liet was middag en een kwaerl. als den keyzer np de Basiille- plaeis is aeugekomen. Hy is. voor den Trioniph-bogen, door den maerschalk Magnan en zynen staf, ontliacld. Den keyzer heeft bet voetvolk en de artillery in oogbcschouw genomen, en is zich komen plaelsen aen den voel der July-kolon- ne, regt over den Boulevard. Op dezen oogeublik, heeft geheel de infanten- eenen halven loer regis gedaen, en dan hebben de twee uyleymlen eene conversie naer hel midden van de plaels gedaen, zóndal de troepen den cercle, of kring, rondom den key zer vormden. i Den keyzer beeft alsdan, met eene klare en kloeke slem, de volgende woorden nylgesproketi <i Soldaten Ik koine n le gemoet, gelyk eerlyds den romeynschcn Senaet, tol aen de pooi ten van Roomen, zyne zcgenpralende legioenen te genmel ging. Ik koine u zeggen, dal gy u verdienslelvk gemaekl hebt, en de eerbewvzingen des vaderlands weerdig zyt. Myne aendocn'ing is groot, waul, by bet geluk van u weder te zien, mengelen zich droevige gedaglee en wee voor dezen die niet meer zyn, en een diep spyl van u in persoon niet naer het gevegt le hebben konuen leyden. Soldalen der garde, gelyk gv, soldaten der linie, weest welkom. Gv allen vertegenwoordigd dit leger van liet Oosten, welks moedén aeuhoudenheyd op nieuw onze arenden verluyslerrykt hebben, en voor Vrankryk den tang, die men het verschuldigd is, hebben verwonnen. Het Vaderland, aendagtig en oplettend op alles wat er in hel Oosten gedaen en voltrokken word, ont- haell u met des te meer Irolscliheyd daer bel uwe poogingen volgens den harduekkigen tegenstand van den vyand weel te waerderen. Ik heb u terug geroepen, ofschoon den oorlog nog niet is geëyndigd, omdat bet regt en biIlyk is de regimenten, die bet meest geleden hebben, le vervangen. Elkeen van u zal aldus zyn deel van roem en glorie konnen gaen nemen, en liet land, welk zes mael honderd duyzend sol dalen onderhoud, beeft be'ang, opdat er tegenwoordig in Vrank ryk een talrvk en krygsaglig leger bevinde, bereyd om zich der- waerds le begeven, werwaerds de Vioodwendigheyd liet zou konnen eysscbeii. Blyfl dan zorgvuidiglyk uwe gewoonten van den oorlog be houden verslei kt u in de ondervinding die gy hebt bekomen houd u gereed om aen mynen oproep, als hel noodig is, le beant woorden. Maer, op dezen dag, vergeel de beproevingen van het soldalen leven, en bedankt God omdat liv u gespaerd heeft, en marcheert met fierhèyd in liet midden uwer wapenbroeders, en van uwe medeburgers, wier toejuichingen en vreugdegeroepen u afwagten Den keyzer is alsdan, in den draef, naer de Place-Vendóme gereden, alwaer de troepen voor hem, en voor de keyzerin, moesten defileren. De keyzerin zal op eenen troon, onder een gehemelte, in liet ministerie van juslicie, en nevens haer bevond zich prins llierunyinus Bonaparte, liaeren oom, Prins Napoleon was le peerd, en reed nevens den keyzer. Onder de gcncraels die den keyzer omringden, bemerkte men den diyisie-gcnerael Ulricli, dezen die de eer beeft gehad van de eerste brigade der garde te mogen naer Crirneen leyden. Den generael Regnault de Sainl-Jean-d'Angely reed aen bel hoofd der garde. Pen generael Porey kommandeerde de vier regimenten die uyt Criween kwamen. Nu begon deu défilé De kolonne komt in beweging. Elk regiment, elk peloton op live rangen, rukt vooruyl. De gekwetsten zonder wapens, mar ch,en aen het hoofd. Dan is een algemeen vreugdegeroep langs geheel den Boulevard opgeheven, om de edele soldaten, die zoo vele eer verdienden, te groeten. 51en beeft al die mannen wier aengezigt door de zon verbrand was, en op wier uylwendig men de afgematheid kon lezen, zien voorbv trekken, en men kon zyneu geestdrift niet meer beteugelen, als men acn de vaendels die door de milraiile verscheurd waren, en aen de wapens, lauwerkroonen zag vaslgemaekt worden. De vivats die opgeheven wierden, eyndigden niet. Men mag zoggen dat, sedert de terug komst van hel leger wel den groeten veldslag van Auslerlilz ge wonnen had, men nog zulkcn geestdrift niet had gezien. Aen het boold der kolonne van de soldaten van het Oosten, verschillen eerst de linie-regimenten, hebben aen hun hoofd den maerschalk Magnan niet zyuen stafdan kwam alleen, voor het leger, den generael Canroherl, die met buytengewoonè vreugde kreten wierd onlhaeld. Er zyn mannen in Vrankryk die eenen naem bezitten die reglveerdiger geëerd en bewonderd tvord.Tydens den langen veld logt, heelt ny bet moracl van liet leger welen op zyne hoogte te houden. "Na de linie-regimenten zyn opvolgenllyk voorby gelrokken, de jagers der garde en de Zouaven met bunnen schilderagligen uni form, hunne baarden en hunne fange balzen. De toejuyehingen en de vivats zyn verdubbelt, als men de generaels Mellinet, lllancliard en Clerc, en de kolonels en al de officieren heeft ge- zien, die zich zoo moedig luidden gedragen, en houderdmael de dood hadden getrotseerd. Dan zyn de volligeurs der garde, de artillery, de grenadiers en de gendarmen gedefileerd, en de vaendels der troepen waren byna alle door de milraiile gescheurd. Men kan zich geen denkbeeld van den geestdrift vormen. De vrouwen wuifden met hunne neusdoeken, tranen vloeyden uyt aller oogen, alle de mannen langs den weg, in de vensters en óp de dakken ontdekten zich bel hoofd, als die moedige soldalen, voorby trokken. Alle de kolounen, alszy voorby den keyzer en de keyzerin trok ken, deden de lucht weergalmen door de geroepen van Leve den keyzer Leve de keyzerin De arenden, langs den weg der troepen en der nationale garde, bogen zich voor de overwinnaers, de trommels roelfelden, en de officieren der nationale garde langs den weg kwanten nvt hunne rangen, om bloemtuilen aen de officieren van bet leger van Crirneen aen te bieden, en lauwer kroonen aen de verschelde vaendels te hangen. Met een woord, men moet de feest hebben bygewoond, om er le kunnen over oordeeleu. Des avonds beeft eene verlichting plaets gehad. Den pacha van Egyplen, herkennende dat de middelen orii in het spyzen van hel land te voorzien, verzekerd zyn, heelt den vrven uylvoer der granen locgeslaen. E»m dekivet, in dezen zin opgesteld en door den onder-koning geleekend, moest den 21 december, in Cairo afgekondigd worden. Lonuf.s. den 51 december. - Den Morning-Posl verzekerd op eene stellige wyze dat M. den' baron Seebach, naer St Petersburg de persoon el yke verzekering van keyzer Napoleon draegl dal, in geen geval, en wat er ook overkmne, hy de vereeniging of ver bood, mei Engeland- zal verbreken. Rusland, voegt er den Post by, zal toestemmen in de onzydig- lievd der Zwarle-zee, en in nog andere conditiën, als Rusland door den Xil van Europa gedwongen word. Pruyssen alleen is eenen hinderpael, en de verecnigde mogend heden zouden Pruyssen met vyaudelykheden te zee en te lande, in de aenstaende lente, bedreygen. Koemnoshkrg, den 51 december. - Men heeft uyt Sini-Pelers- burg, tydingen ontvangen, die melden dal den kevzer van Rus land aen den miirster van de donieynen, aen den generael Pe- rowsky, bevolen heeft eenen nieuwen oproep tot de boeren der landen van de Kroon te doen, voor eene nieuwe ligting bestemd om nieuwe korpsen scherpschutters le vormen tegen de vyanden van de orthodoxe kerk en van liet heyüg Rusland. Bf.rly.n, den 1 january. De grootste werkznomheyd heerschl in alle de arsenalen en in alle de militaire gestigten van Zweden. Men bereyd in' dezelve alle slach van militaire materieel. De financien van dat land zyn met zooveel spaerzaemhevd bestuerd geweest, dal er nu verscheyde millioenen overschieten die gaen gebruykt worden om de mannen van liet leger en van de vloot volkomen te equipeeren.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3