Uytslaij der zaek Brasseur En wat bevat dien brief? Onwedcrsprekehjk bewys. Bit alles is duydelyk, Eene pligt van geweten. Eene lafheyd van is,e klas Eyndelyk voor welk regtsgebied kan men ons dagen nis wv eene druk- persovertredmg bedryven Den jury alleen, zegt de wet is geroepen om de .drukpersoverlredingen te vonnissen. Als den schryvcr gekend en in Belgiên woonachtig is, zegt het art. 18 der grondwet, den uytgever, den drukker, of den ronddrager mogen niet vervolgd worden en het art. 11 van het dekreet van 1831 voegt er by In alle processen van drukpersovertredingen, den jury, vooraleer zich bezig te houden, te onderzoeken of den oenge- klaegden artikel eene overtreding bevat, zal beslissen of den persoon, die als auteur van de overtreding aengeklacgd is, wezenlyk don persoon is etc. Aldus is het zeer klaer dat den uytgever 't regt.heeft zvne verzending tc vragen, en den jury alleen zal heslissen of den persoon aengeklaegd als auteur, het wezenlyk is nu, om redekundig te zyn, den tuchtraed had het regt dees vraegstuk te beslissen, en de gevolgtrekkingen tot liet nytersle diyvende, kon hy disciplinair lyk eenen auteur vonnissen die van de burgerwacht geen deel mackt en te Aelsl of elders gehuysvest is Wy willen voor hel oogenblik niet dieper in deze stof treden, want de redens zyn overvloedig om de ongerymdheyd van dit onbegrvpelvk stelsel te bewyzen. Maer wy houden er aen onze medeburgers te waerschouwen over het gevaer dat zy loopen als zy zich kluchten veroorloven over den regtsom- of lingsomkeer der burgermililie, Ier gelegen/u yd ran den dienst en daor de woorden, tydens den duer van don dienst, door den wetgever gebruykt, voor M. den verslaggever of rapporteur zeer elastiek zyn, en daer wy er aen houden dat onze vrienden zyne fameuse requisito- riuin's niet moeten hooren en de uytwerksels gevoelen van zynen maegde- lvken degen, willen wy hun waerschouwen opdat zy nov t voor dit vreeslvk regtsgebied zouden moeten verschynen. Den akatleinischen raed der gendsclie universileyt heeft over dc zaek van professor Brasseur uylspraek gedaen en, op zyne consciëntiemet eenparige stemmen der professorsvcrklaerd dal de leering door hunnen konfraieur Brasseur onderwezen zoo zuyver is als fonleynwater, en dal er uyl hel onderzoek kiaerlyk blykt dal M. Brasseur noch reglslreeks noch onregislreeks de Godheyd van J. C. heeft aengerand. Deze senlenlie is in het lokael der universileyt den 5 dezer aengeplakl, geweest. Maer ingezien de zaek in kweslie van 'l groole gewigi is en dat er byna geheel de natie belang in heeft, dunkt bet ons dat den akademischen raed zeer wel zou gedaen hebben bekend te maken hoe dit onderzoek is geschied, welke getuygen er gehoord zyn etc. en of den beschul digden professor, die niet mogt getuygen, getuygd heeft of niet.. Men moet wel weten dat hel publiek daer een groot verschil in maeltl, aengezien eenen professor in de reglen ie wel het spreek woord kent negare est prima regula juris, loochenen is den eersten regel van T regt.. Welke zyn dus de leerlingen welke gehoord zyn geweest Zyn het deze die van het uytsluylings comité deel maekten Zyn hel deze die eene zoo onbelamelyke liuldebewyzing voor professor Brasseur hadden bereyd, en hel walgelvk scliandael gegeven van te schreeuwen. Wcch met de KalotinsWcch met deJesuiten! Weeh met de Klerikalen Met reden zou men hier de ouparty- digheyd konnen in twylfel trekken, terwyl bel zeer moeyelyk zou zyn den zelfden twyffel ie hebben voor wat aengaet de leerlingen welke, onmiddelyk na de ies, aen hunne ouders zyn gaen zeggen walzy uyl den mond Inn s professors gehoord hadden. Zy waren mtt vier en hebben alle vier de zelfde woorden verhaeld, twte hadden geschrevene noten men zegt zelfs in T publiek dal er onder de studenten, die de huldebewyzingen aen den professor hadden voorbereyd, eenige waren die dezelfde noten opgeschreven maer de zelve gescheurd hadden. Ten anderen wy vinden niet dat den akademischen raed noodig had een onderzoek door getuygen le doen, aengezien hy den geschreven brief van professor Brasseur onder de oogen had, waerin kiaerlyk de leering die hy ouderwees uytgedrukl stond. Magrwy denkeu dat den akademischen raed goed gevonden had met slimheyd le werk te gaen en T onderzoek van dien brief niet te wagen, aengezien het duydelyk bleek en het te getnakkelyk was om bewyzen dat dien brief in deszelfs Iel ter en geest moet veroordeeld worden. Den raed had nog eene andere reden de rol der kettersche voorstellen die den professor mei eene ongehoorde stoulinoedigheyd in zynen brief had afgegeven, zonder dal de minste voorbehouding er den zin kon van veranderen of wyzigeu, moest anders gespeeld worden. En inderdaed, den zelfden dag op welken 't vonnis van den raed in de universileyt was aengeplakt, bevatte den Moniteur reeds des morgends de volgende uylleggiugen Een betreurlyk voorval is onlangs ontslaen ter gelegenlieyd M van den cursis van professor Brasseur over hel ualuerregt iu de gendsche universileyt. Dien professor is beschuldigd geweest van onreglslrecks de Godheyd van Christus geloochend te hebben. Een onderzoek is dadrlvk geopend over de feyteu die lot die u zware beschu Idiging-ac'nleyding hebben gegeven. M. Brasseur is eerst geboord'geweest en heeft over zyn onderwys uylleggiugen gegeven die dm akademischen raed teenemael voldaen hebben. Men is vervolgens overgegaen lot hel onderhooren der leerlingen die de lessen van M. Brasseur volgen etc Maer den Moniteur zegt niet welke leerlingen zyn^gehoord en nog min iegl hy of de familievaders welke zich aen den rector beklaegd hadden, waren geroepen geweest. Alles wat men klaeilvk ziet, is dal men in het ministerie zeer haesiig is geweest om die Itiyt af te spinnen en dat men er weynig belang aen de zaek hechtte, trant hel onderzoek van den akademischen raedde inlich tingen door den minister van 'l inwendig genomen benevens zyn beslugt, dit alles is 't werk van eenen dag geweest Doch er was nog een punt op te helderen, 't welk ook geschied is met de zelfde verhaesting, en wel te verstaen, ook op denzeifden dag er zyn mensehen die een talent hebben om rap te zyn, T is eenen goeden middel als men eene gewiglige zaek wilt versmach ten. Zie hier hoe den Moniteur over dit laelsic punt gewaegl Terwyl het onderzoek voortgezet wierd bekende M. Brasseur in eenen brief dien hy openbaer inaekte. dal hy dry voorstellen onderwezen had waervan byzonderlyl; den laetstengelyk hy algemeen vcrslaen wierdhevig de godsdienstige gevoelens der familiën schokte. Door den heer minister uvtgenoodigd om zich te verklaren over de beteekenis van dezen derden voorstel, heelt M. Brasseur aen den minister eenen brief geschreven.* Veel ronkende woorden doch het voornaemste punt is in de pen van professor Brasseur gebleven, te welen hel gevoelen van M. Brasseur nopens de godsdienstige principen. Men zou zeggen van den eenen kant dat hy benauwd is van de francmagons om zich kalholyk ie noemen eu van den andereu kant, dal een zeker belang hem wederhout! zich openlyk te verklaren over de Luthe- raensche en Calvinistische hervorming. Als hy aen den derden voorstel komt dien hy iu zynen brief heeft doen gelden, protesteert M. Brasseur met kracht (in woorden wel le verstaen) legen deze welke beweerd hebben dal hy aen de luthersche of calvinistische hervorming den voorrang heeft willen geven op den kalholyken godsdienst: maer al hevig le protesteren, verklaert bv zich niet en zegt uog minder wat hy dicsaengaemle denkt. Al wat hy zegt is dal. Als ik in de geschiedenis van l naluerlyk regt eene leering legen- et kuam, die regt- en slaetkunde racklv en die levens iels godsdien- ligs bevatte, heb ilt de voorzorg gehad telkens te verklaren dal hel buylen de palen myiis leergangs zou zyn, my met de gods- 'x dienstige zyde der kweslie bezig te houden. Zie daer ul wal professor Brasseur iu zynen brief aen den minister vertelt. Wy dagen elkeen u\l daerin een woon! le vinden dat zou konnen doen onderstellen hot; M. Brasseur over zyne kellersche voorstellen denkt,- voorstellen die afgekondigd zyn zonder er op eenige hoegenaeinde wyze by le voegen dal hy allyd verstaen heeft deze voorstellen onder een polilick of reytelyk oogpunt te beschouwen. Hel zou ook zeer moeyelyk zyn, om'niet le zeggen omnogelyk, aen eenen professor over politiek en reylsge- leerdheyd te klappen in eene zaek die uytsluylelyk den Godsdienst als voorwerp heeft. Ofschoon wy reeds dezen derden fatneuze'n voorstel nebben meegedeeld, laten wy den zeiven hier nog eens volgen, opdat men konneoordeelen over den uytvlugt waermede professor Brasseur bet publiek zoekt le blinddoekenwy vinden des te noodzakelyker dien voorstel algemeen bekend le maken opdat, de ware kalholyken in dien strik zich niet zouden laten vangen, alhoewel den minister van 'i inwendige zich le vreden heeft verklaerd en zich dermate beeft laten foppen, dal, IN TEGEN'W OOKDIGHEYD DEK VER- KLAKINGEN VAN PKOFESSOK BRASSEUR. HY GELOOFT DAT HET GOUVERNEMENT GEENE ANDERE GEVOLGEN AEN DIE ZAEK MOET GEVEN Zie bier nu dezen derden keiterschen en kerklasierenden voorstel van professor Brasseur, die zegtDat hy in de lier- ei vorming der 16 eeuw, ('l is te zeggen in bel LUTHEBAN1SMUS) (t hel seyn ziel der ontvoogding van den menschelyken geestwelken versmacht was onder hel jok der Kerk in de middeleeuwen, en dal die Hervorming, in zyne oogen, voor de middeleeuwen was, a '1 geen l christendom geweest is voor de oudhtyd, eene herslel- ling van het onderwerpelyk princiep door de uylroepiny van hel vry onderzoek. Indien er nog iemand eenigen iwylFel konde hebben over de manier op welke professor Brasseur aen den minister heeft uyl- gelegd 't geen hy aen den Bien Public, nopens zvne dry gods- dieusllaslerende voorstellen, heeft geschreven, men moet maer den Mcssager de Gand lezen. Luvslerl wat dit goddelooè franc- macons-orangistisch blad zegt (f Den Bien Public beschuldigt M. Brasseur geleerd te hebben cc dat lot aen dc hervorming van Luther en Calvyn) inde 16c eeuw, den menschelyken geest onder het jok der kerk is versmagl x geweest. Onzen tegenstrever lieefl gelyk Ja, den professor heeft dit ge itleerd, hy lieeft hel zelf vcrklaerd in zynen eersten brief en hy heeft, in zynen brief aen den minister niets ivcdcrroepen. Den Bien Public antwoord duerop Indien het vvaer is dat de Kerk bet menschelyk verstand heeft versmacht, dan zou zy de onfaelbare kerk niet meer zyn. en den minister verklaert dat eenen professor, die met het geld der kalholyken, mei de contribution van pastors en priesters be- laeld word, zulke sehaudige lasteringen mag leuren Ja. dit alles volgt uyl het besluytdes ministers, en geheel de katholyke druk pers is hel eens om dit rampzalig besluyt le beweenen en af te keuren. Doch indien de katholyke drukpers in veronlweerdiging is, de liberaters-francmaconspers' zingt hosanna en verheft dien aki van den minister lol aen de wolken. 'T is eene droevige ver troosting voor den minister van 't inwendige nnmelyk de lofluy- tingen le verdienen van eenen Mcssager dc Gand, van eenen Observatrur van Vcrhaegheu, van eenen Journal de Liege en van nog andere van zelfden kaliber. Doch wal het droevigste is van alles, is dat den minister dit kwaed zonder hulpmiddel laet.... Ons dunkens, is het voor allen kalholyken Senateur of Repre sentanl eene strenge gewelenspligt alle onderstandsgelden te weygeren die moeten dienen om een onderwys te betalen, waer- door de Katholyke Kerk gelasterd en geschandvlekt word; om een onderwys le betalen dat dient om aen de opkomende jeugd eenen haet tegen de Kerk en hare instellingen in le boezemen; om een onderwys te betalen 'l geen de keilery leert en openlyk predikt in leerstoelen der slaetsgesliglen. By alle weldenkende mensehen moet het herte bloeden als zy zulke rampzalige dingen hooren en duydelyk zien alle deftige gewetens moeten diep ontroerd worden, als zy zullen vernemen (lal zy te betalen hebben om de vermaledyde leeringen van Luther en Calvyn te» pryzen en den voorrang le geven op de alleenzaligmakende leering van Christus, welken de zelve in persoon is komen sligten en met zyn heylig bloed bezegelen.... Wy durven bier niet verder gaen, doch eyndigen deze weynige regelen inet openlyk le verklaren dut wyvangevoelenzynd.it allen Senateur en Representant, welken nog gelden voor het slaetsondeiwys stemt, zich solidairlvk pliglig maei-.t aen mede werking om in ons kalholyk land kettersche dolingen le ver- spreydon en godslusterende aeuraridingen tegen den godsdienst van Jesus-Clnïstus te bezoldigente ondersteunen en goed le keuren. Het Verbond, van Aelst bevatte zondag de volgende regelen Men herinnert zich dat, ten gevolge van eene juiste opmerking door M. de Kolonel-Bevelhebber gedaen aen sieur Adulphe Bijl, uitgever van Den Oenderbode, deze hem op eene onbescliojte un/ze antwoordde, en zyne toe- ci snauwingen in beleedigende uitdrukkingen voortzette in zyn blad. Uit dezen hoofde voor den tuchtraed gedaegd, is sieur Ad. Byl verwezen geworden tot vvf dagen gevang, en vvftien franken boet. O gy schandaligen valschaerd Welke was de juyste opmerking van kolonel Dommer Eenen brutalen ötez vos gunts, doe uwe handschoenen uyt, toegesnauwd aen ONS ALLEEN, dan als geheel onze compagnie handschoenen aen had, heet gy dit eene juyste opmerking En de ge- grnudde. redelyke vraeg, \\AEKOM Heet gy dit eene onbeschofte antwoordIndien gy deze twee vragen met ja beantwoord, dan zeggen wy u ronduvt of wel dat gy eenen kwant zyt zonder karakter, zonder gevoelen van zelfsweerde, of wel eene walgelyke schotelvoddegeschikt om de vuyligheyd uwer patroonen op te dw.ylen, Derli du"r Iigl den byzonderen knoop van does trouwloos gezegde niet zoo haest wy onze dagvaerding, om voor den tuchtraed le verschynen, ontvangen en gelezen hadden, vreven wy in onze handen, en waren overluygd dat er nog noyt zulke dwaeslieyd bedreven was geweest dan wel eenen gazetschryver voor ON G E fl O 011ZA E MIIE Y D IN Z\N BLAD voor eenen tuchtraed te doen verschynen het geringste verstand kon hiervan de ongerymdheyd hegrypen, ja zelts Gummarus de Vos, den uytgever van 't Verbond, had aen Meester Van HnlTel en aen verscheydene andere pers ionen in de estaminels gezegd O wat beestighcyd Nu zal Byl stoffe hebben Wie is er toch zoo dom en onnnoozel van zulke zaken uyt te steken enz. enz En dan kotnt dien zelfden valschaerd in zyn blad de zaek zoodanig verkeeren, verdraeyën en vervalschen, dat wy waerlyk zouden strafbaer zyn, indien zyne gezegdens echt waren......... Achteruyt dan snoodaerd", want gy bedriegt WETENS en WILLENS uwe lezers, gy misleyd het publiek, gy lastert op de eerloosste wyze uwen tegenstrever, eu vooral gy schandvlekt uwe party, indien zy neen- zoo walgelyk gedrag heeft opgelegdGy voornanielyk zult oorzaêk zyn dat mve party meer en meer zal verliezen zoolang gy als tolk zult bekend zyn liet vonnis luyd zelfs duydelyk dat wy tydens de exercitie, tydens den dienst, als den kolonel ons ordonneerde de handschoenen uyt te doen, geene insubordinatie ofonbe- leefdheyd hebben begacn het dis posit if v;in 't vonnis, en de citatie zelve maken geen hoegenaeind gewag noch van ongehoorzaemheyd, noch van onheschofthnyd, noch van wederspannigheyd TYDENS DEN DIENST,"alles wat men ons ten laste legt is van IN ONS BLAD, IN DEN DENDEB- BODE, tegen den kolonel Dommer gezondigd te hebben.... Maer wat zal dien man nu doen tegen den Journal de Bruxelles, tegen de Emancipation, tegen den Bien Public, legen het Vaderland, legen de Gazette van Thielt, tegen tien Demerbode, immers tegen geheel het puyk der fransclie en vlaeinsche drukpers, die hem veel erger hekelt dan wy gedaen hebben? Zal hy de opstellers van die achtbare bladen ook voor zynen tuchtraed dagen Zullen de libera- tersbladen hem en zynen tuchtraed konnen of durven ver dedigen Wy zyn verzekerd dat neen, geen enkel libera- tershlad durft zich roeren, alle laten de verdediging van M. Dommer en van zynen tuchtraed aen 't ellendig VEBBOND VAN AELST alleen overO wat droevig lot als men zoo verre gekomen is Alhoewel wy den vriend van M. Dommer net zyn, willen wy hem echter eenen vriendenraed geven, naniefyk dal hy den valselien en eerloozen artikel van dit sehandbiad, door eenen brief openlyk afkeure en, hulde aen de waerhevd bewyzende, ronduyt zegge dat dien artikel eene acnee'n- seliakeling van leugens is die hy verfoeyt omdat zy door de boosaerdighevd alleen ingegeven zynzal M. Dommer dien raed volgen Bespice finem zegt den hollander, dit is te zeggen dat als men blind word, het eerste aen de oogen komt Sedert dat de verergernisvolle zaek-Brasseur de gelieele drukpers bezig houd, ziel men nu meer dan een libcraters- blad zyn gewoon masker afwerpen, en zich onbeschaemd ongodsdienstig toonen. De misdaed van M. Brasseur, zegt de republiekaensche Tribune, is, van de katholyke kerk met eciie rnenschelyke instelling gelyk gesteld te hebben. Maer, welken mensch die zyn gezond verstand heeft denkt ook niet aldus Als men dergelyke goddelooze verklaringen inoet aen- stippen, betreurt men nog meer de beslissing welke den minister genomen heeft, van de leeringen van M. Brasseur goed te keuren. EEN UYTVLUGTSEL Men strovt rond dat kolonel Dommer ons de handschoenen heeft doen uytdoen, omdat zy VUYE waren; wy hebben daerop te antwoorden dat dit èene vuyge leugen is. uytgevonden om de onhegrypelyke handelwys van kolonel Dommer te versclioonen. De hand schoenen, die expres voor den dienst zyn aengekoeht, had pen wy voor de voorlaetste exercitie doen wasschen, zv waren noch vuyl noch gevlekt, en als alle die liberale schreeuwers zoo zuyver zyn als onze handschoenen waren, dan zal men er van zoo veel niet moeten vies zyn en walgen. COBRESPONDENTIE. Ontvangen van M'. V. D. S. te Michclhcke 3 fr. Den persoon die ons de namen gezonden heeft van de gasten die hy Wantjen Van den Broeck, den Menonke! van Jcfkcn, het me»st tegen ons lieren, zy bedankt. Wy bekreunen ons weynig met die namen, want als men ze al in eenen zak steekt zal er allyd itis hoven konten dat op zyne juyste weerde geschat is. Op Nieowjaerdag is in de kerk ie Liedekerke al wederom eene Overvloedige uytdeeling van brood, slaepvóorwerpen, klee deren en kaartjes voor bouille gedaen geweest. Deze uytdeeling is geschied onder voorzitterschap van den aglharen heer Burge meester, bygeslaen door den eerw. yverigen en tnildadigen heer Pastor Van Huntbeeck. De iuwooners van Liedekerke hebben zich zeer mild in hunne aelmoessen getoond, dat strekt hun tol groole eer eu verdiensten. Zondag laeist is te Ninove overleden den heer Bert, vader, oud-Notaris ter dier rei identic. Als trriïrlyken burger, onbespro ken ambtenaer en deftigeu familie-vader laet wylen M. Bert eene ontroostbare familie, talrjke vrienden en een geheugen vol achting in de expositie van Kerekxeo zvn de twee schoonste pryzen door dc hertogin van lirahand en door den eerw. heer pastor van Wonhrrchtegem hehaeld. De hertogin heelt een Buffel gewonnen ter weerde van KID Ir, den lieer Pastoor een Kaffestelsel van 80 francs weerde. Deze fraeye expositie, derzelvcr goed heleyd en vruchtharen uvtslag strekken lol eer en verdiensten van d'achlhare gevers eu vooral van don eerw. heer pastor van Kcrckxken die, om zynen onverinoeyharen iever lot welzyu zyner parochie, de zegening en gehenedyding van elkeen hoogst weerdig is. By aen houdend lievd blyft men klagen over de veranderingen die. te beginnen van den 1 jauuary, in de verin k-uren van ver- sclieyde konvooys langs den yzeren weg, zyn iu voegen gebragl.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2