Tydingén w egens den oorlog. ten koste der kaltiolyke schatpli^iigeu, onderwysl, geluk le wenselien. Nog eenen professor der Gendsclie universileyl beeft te Brussel eeue conferentie gegeven waeriu by den goddeloozcn kerkvervolger, .Joannes Jacobus Rousseau, tol aen den hemel verheft en afschildert als een model om nagevolgd te worden Toe macr, kal holyke Belgen, brengt maer geld naer de ontvangers om al die godsdiensthaters in weelde te laten flodderen Den Mcssager had afgekondigd, dal de serenade (ter eere van Al. Brasseur) door cene wandeling hy fakkellicht zou vooraf ge- gaen zyo. MM. de studenten willende hunnen diepen afschrik voor de party der duyslernis loonen, hadden geloofd dal de fakkels een verpligligd assessoire van hunne betooning. of mani festatie, moest wezen. Maer, zy rekenden zonder de politie, die, zich herrinnerende de baldadige slraetscheuderyen van den 8 juny 1852, hel geraedzaem geoordeeld heeft eenen ollicielen domper op dit deel der feesten (op de liberale fakkels,! te sleHen. Den aki van wyze krachldadigheyd, in deze omstandigheyd, door den bur gemeester daergesleld, zal door alle trefl'elyke persoonen worden toegejuycht Over vyf jaren, telde men een honderdtal leerlingen in de faculleyi der ïegten bv de universileyl van Gend. Dit jaer is het getal op de helft- gesmolten. M. Delcour, professor van de region by de katholvke uni versileyl van Leuven, is door den koning van Sardinian tot rid der van SS. Mauritius en Lazarus, benoemd geworden. Dit is een nieuw bewys van de achting die de kathülyke universileyl van Leuven in vremde landen geniet. M. Suys, pastor van Sinte-Maria-Laeihem, is lol pastor te Moerbeke (in In t land van Waes) benoemd. M. De Bocck, onderpastor le Seevcrghcm, is lol onderpastor le Beirvelde benoemd. M. Palmeir, priester in hel seminarie, en leerling der katholvke universileyl te Leuven, is tot onderpastor benoemd van O -L.-V. kerk, le Sl-Nikolaes, in vervanging van Al. De Sae- deleer, onderpastor le Ninove. M. Braem, paslor-deken van Sint-Nikolaes, in het Land van Waes, sedert 1842, is overleden, aen de gevolgen van eene langdurige en pynlykc ziekte. Dezen aglbaren gcestelyken was nog maer 55 jaren oud, en zal algemeen betreurd worden, vooral van dezen die hem bczonderlyk hebben gekeud. M Bols, onderpastor van Poederlee, is dezer dagen over leden. M. Van Praet, uud-desservant le Markeghem. is dezer dagen overleden, in den ouderdom van 75 jaren. Deze week zyn twee diefl'Mi in twee kerk» n le Brussel gepleegd In de nieuwe kerk van SS. Jan en Nikolaes, is eene model, van eene weerde van 150 francs, gestolen. Zondag, tydens de mis, in Sl. Gudufa-kerk. is de porle-monnaie van eeue dame van Gourcelles gestoleu. Den porle-mouuaie bevalle 550 francs. De dieven zyn lot bier toe onbekend. Zommige dagbladeren spreken van eene waerschynelvke aftreding van den minister van liet inwendigandere gaen ver der, en zeggen dat Al. De Decker reeds zyne demissie aen den koning zou gezonden hebben. Voor den oogeublik, is deze lyding ongegrond. Tydens de rnaend december, zyn wederom 1821 brieven niet kunnen besteld worden, omdat de adressen onvolledig, onleeslyk of onnauwkeurig waren. Er waren 02 brieven die weerden j tot eene somme van 4,040 francs en 92 cent in ten inhielden. Sieur De Giieest heeft eenen brief aen den Mcssager gezon den, in welken hy zegt dat hy zaterdag is moeten voor deuYegter ter instructie verschyn.cn, en dat zyne zack voor de assisen gaet gehragl worden. Sieur De Gheesl zegt in dien brief ook, dal hy eene klagt legen den drukker van hel liedje Op op kloefi'eu op heef: ingediend. Het is voor zyne schandalige broehuerkens, die voor tegen- sirydig aen de goede zeden worden gehouden, en die de religie veraglen, dal sieur De Giieest door hel parket van Gend vervolgd word. Zonderlinge predikanten en verspreyders van morale, niet waer, diezedelooze en onluglige broehuerkens rondleuren, uyl- k ra lil en en verknopen Dit heel men nieuwe religie Alen komt uyl Voorde 11 vernemen, dal aldaer, op den 12 dezer, twee branden zyn iiylgehorslen. By den eersten brand, zyn er vier buyzekens de p'rooy der vlammen geworden, en bet verlies der zelve word op by de dry duyzend francs geschat. De oorzaek van dezen brand moet aen •den slegleu toestand der schouwen toegeschreven worden. Den tweeden brand is in de wooning van zekeren Vanderlinden onlslaen, en word aen kvvaedwilligheyd toegeschreven. Twee persoonen, verdagt van de brandstigters le zyn, beeft men (looi de gendarmerie zien aengchoudeu worden. De schade word op ^OOO francs geschal, en liet buys was voor 45J0 l'r. verzekerd. Wegens de moord, die onlangs le Aellre, op een elljarig ineysken gepleegd is, kondigt een blad hel volgende af Zondag, den 0 January, waren de eglgenolen De Grauwe, arbeyders, woonende op het grondgebied van Aellre, wyk lirom- men-Poclnaer de vroegmis gogacn, hunne elfjarige dogier Alaria-Thcresia alleen le buys latende. Na de mis kwam den baes den eersten in de wooniug terug. Hy ging onergdenkcud in de kamer maer hy verschrikte hevig, toen hy daer eenen jongen en kloeken kerel betiaple, die bezig was mêl ecuen koffer open le breken. Ily greep den dief vast, die reeds eene ondervest van den baes had aeugedaeu. Dezeu bood wederstand, en er ontstond eeue hevige woisleling lusschen do beydc manueii. Op hel geroep van moord door den baes, kwam eenen gebuer ter hulp toegesneld, en nu gelukte men er in den dief le overmeesteren, doch niet dan nadat dezen in hel gevegl zyne kragtcn had uylgeput. Dewyl .er niet meer persoonen in de nabyheyd waren en de wooning gansch afgezonderd ligt, wierd den booswigl aen eenen hoorn vastgebonden, terwyl eenen der mannen naer Aellre dorp snelde, om de poiicie le verwin igt-n van hel gebeurde. Den ongeliikkigeu De Grauwe trad nu in buys terug maer, men oordeele over zyne ontstel ten is toen hy daer zu'ie dogier Theresia vermoord vond liggen. Zy lag uylgestrekl'nevens de stool onder eenen lioop kleederen, wuermede den moordenaer haer had bedekt. Zy was yselvk verminkt, en leefde uauwelyks, zoodal zy nog de II. Olie kou ontvangen. Iiitusscheuiyd was Al. Brunei], burgemeester te Aellre, met eenen veldwagier, :er plaels gekomen, en uyl liet onderzoek dei lyks en des tooneels van liet schelmstuk bleek hel hun, dal hel slagtoffer vreedaerdig was omgehragl hy middel van lid stokyzei (haek) der stove, dat den uioordcnaer hel meysken met geweld in de keel had gevrongen Zn overleed nog deuzelfdeii d ig. Den dader wierd aeugehouilen en gevankelvk naer Aellre gehragl. Hel is eenen jongman, lesl woonende le Loot en hu lie, doch wiens naem men niet opgeeft men zegt, dat hy door ran!.- ziunigheyd is aeugedaeu. Ouderwege poogde hy te vergeefs uyl de handen der poiicie te geraken, ily wierd te Aellre vastgezet en \s andèrendaegs gesteld ter beschikking van den prokureur des koniiigs te Gent. Den Monileur van gisteren deelt mede een koninglyk bc- sluyl, waerby word geconcedeerd aen Af. Thomas Green, negociant le Londen, eenen yzereu weg van Lichlervelde naer Veurne over Dixmude. Sedert eenige dagen, waren le Antwerpen verscheydene valsche assignation van 100 francs in omloop, ten nadeele van een onzer groote bankhuyzen, Zaterdag wierd eenen persoon byna op lieeter daed betrapt, voor hel uytgeven eener valsche assignatie van 1000 fr. hy eenen kleermaker. De vrouw van dezen laetslen had het sink reeds uytgewisseld, toen haren man binnenkwamen het bedrog ontdekte. Terstond wierd de poiicie verwittigd, welke den uylgever welhaesl aenhield, en in zyne wooning nog byna de geheele som van ÏOUO francs vond. Alen schryfl uyt Lessen, dal M. Balthazar Alerlens, fabrie- kanl van blinck en losl'oorstekskens, dezer dagen zyn nieuw ge slicht (het oud kasteel van Al. Doorns) op de schitterendst!; wyze heeft ingehuldigd, liet kasteel, dal onlangs nog in puyueii scheen te vallen, is thans een prachtig paleys; hel wierd ingehuldigd door een banket, onder voorzitterschap van Al. Rodeubacli, lid der Kamer. Ouder de toasten welke voorgesteld zyn, bemerkte men dien van Al. Rod en bach aen Al. Alerlens, die zich van eenen nederigen burger tot eenen der rykste persoonen ouzes lands heeft welen te verheffen, en door zyne iiefdadigheyd allen lof verdient. Inderdaed, Al. Alerlens is als den vader van zyne 5 a GUU werk lieden. Daegs voor liet feest, had hy hun vleesch en kleederen in groote hoeveelheyd doen uyldeelen. Zyne werklieden hebben sinds jarenouder elkander eene koorza ngmaetscha ppy gesticht; op den dag van het feest begaf den fabriekanl zich naer de mis der hoofdkerk, opgevolgd door zyne gastenhet was de niael- schappy van zyn gesticht welke de mis in muziek heelt gezongen. In een dagblad leest men liet volgende Wilt men zich eon denkbeeld vormen van de manier op welke ecuen kaffé-huyshouder le Audenaerde, zyne kalanten tracht te behouden eu er andere wilt aeuwinnen Alen oordeele over den souper, die zaterdag laelslleden door geuieldeii katl'é- huyshouder als njeuwjaergifl zyne kalanten is aeugebodeu. Den baes van hel katféhuys, die te gelyker lyd eslaminel houd, zyne intresten op alle punten voorsiaende, had eeu verken gevel welk met nieuwjaersdag slaglbaer geworden was. De persoonen die dagelyks zyne estaminel bezoeken, wierden hiervan onderligt en aenzocht om de verkenskermis by te woonen. Maer hoe groot was hunne verwondering toen zy met een zestigtal aen tafel gezeten waren en de optelling deden van al hetgeen ter tafel wierd opgedischt. liet bestond in hel volgende •1° 4 kalfskoppen met zure saus; 2" verkcns-carbonnadcn en worsten met groensel; 5° 4 schapenbouten niet schorsonneleu 4° 5 röstbeaf met gehruyneerde aei dappélen 5° 5 hazen wel ge- condilionneerd G" 5 kalkoenen 7° 4 kapoenen 8" 8 kiekens van Audenaerde 9° verkens-peusery; 10" wille en roode ver kensworsten; 11° groot nageregl. Dit is nog niet al. Den voormelden baes heeft, sedert eenige niaenden, eenen aenkoop gedaen van dry peerden. Een is dezer aen eenen slagler alhier verkocht voor zeven iionderd ponden béafstukken. Hot sctiyul dat deze beafslukken ook door de kalan ten moeten opgeêlen worden. De dagen van byeenkomst zullen hun later kenbaer gemaekt worden.» Men schryfl uyl Lier liet volgende droevig nieuws In den nacht van woensdag en donderdag laelsleden, is eenen bakkersknecht uyl de anlwerpslrael alhier, die meermalen aen slaepwandel-zieklc onderhevig was, wederom in zulkdanigen toestand zynde, eu na de venster zyner slaepkamer geopend le hebben, van het derde verdiep zyner wooning op de straet nedergestorlalvvaer de nachtwakers hem zieltogend en met vermorzelde armen en beenen hebben vinden liggen. Men heeft den ongelukkigen dadelyk naer hel hospilael gedragen en alle ihogelyke hulp toegedienddoch men wanhoopt hem hel leven le zullen kunnen redden. Den knecht van eenen doctor uyt de Borinage had eeje ekster. De kliênlen van den doctor zyn talryk en dikwils, als Henri Chalon (dit is den naem van den knecht) hun medelydend naer hunnen toestand vroeg, antwoordden zy Ach Henri ik ben zou ziek. De ekster had dien volzin onthouden en herhaelde den zeiven op klagenden toon, lol groot vermaek van zyneu gelukkigen mees ier. Dezen had zyne ekster noch voor zilver, noch voor goud ge geven. llclacs over eenige dagen ging den vogel op de vlugt, en van dak lol (iak, van hoorn lot boom, van haeg tol liaeg vloog en hup pelde hy lol in eeue andere gemeente van Borinage. Iladaer hebben wy eene eksterzegde eenen boerwaclU walik zal u hebben n toen hy dit gezegd had. trad hy in zyne wooniug, nam een geweer, en het moordend lood deed den vogel aen zyue voeten vallen dien laetslen spartelde pynlyk en bewoog zich stuyp- trekkeud. Lael eens zien of gy vel zynzegde den onbermher- ligeu jager. Ily raepte de ekster op, draeyde haer om, en blies in hare pluymen. Ach Henriik ben zoo ziek zegde den armen vogel stervende. Hel is eene too eensriep den hoer. Zyne prooyen wapens loslatende, en hel hazenpad kiezende, was voor onzen jager hel werk van eenen oogeublik. Gecne dieven meer Alen schryfl uyl Harlingen, (Holland) 8 januaryEr is, naer men verneemt, door, K. AL Fliestra, mole- naer in de nabyheyd dezer stad, een werktuyg uytgevonden, ter beveyliging tegen de dieven. Deze worden daerdoor gevangen ge nomen en zc.o vastgeklemd, dat geen tien mcn.-chcn hen kunnen losmaken, zoo zy melde iiirigling niet bekend zyn. Gelyklydig geeft het werkluyg dan zulk eeu gedruysch, dat men uyl den slaep inoet ontwaken Eene diefte van 172,000 francs is den 51 december laelsl leden ten nadeele der Bank van Vrankryk gepleegd geworden, door eenen beambten van hel bureel, waer de ontvremdiiig plaeis had. Dien persoon, genaemd Q., behoort tot eeue achtbare fami lie. Ily had de gestolenc somme in eenen boschin Picardiên he graven, wacrheeii hy vertrokken was, onder voorwendsel van op de jagt te gaeir. Q. heeft zyue misdaed bekend en is ter beschik king van de justitie gesteld. Men zegt dat er, binnen kort, nog eene leening, voor liet voortzetten van den ooriog zal moeien gedaen worden. Alen zal aen die leening den naem van leening voor Crimeeu geven. Alen schryfl uyt Sl-Pclersburg, 2 january: Een der punten van hel ryk, »li«* hy de opening van den oen- slaenden veldtogl hel meest zullen blootgesteld, is de stad Arkan gel, onze vuuroaemsie linndelplaets in de Wilte-zee. Ook heeft den krygsraed bevel gegeven, dat r voor de herneming der vyandlyk- l.edeii, aen den inkom der haven van Arkangel eene verdediging* linie zal Ingebouwd worden. Op den oever zal men verscheydene halleiyeu stellen, met kartons van verre dragt, welke in slaet zullen zyn liet geschut tegen dal der vyaiidelyke schepen uyl le sueti. Heeds heelt den minister van oorlog hevel gegeven, om in den loop dezer inaeniL op sleden. 42 kanons van glooien kaliber uyl Sl-Pclersburg derwaerds le voeren. Verders zal de reede van Arkangel onbevaerbaer gemaekt worden voor de oorlogschepen van grooten diepgang de equipa- giën en troep ;n, welke de vyandlyke eskader aen boord zullen 'hebben, zul ion de stad niet kunnen naderen, dan na op het een of ander punt, der kusten ontscheept le zyn. Weenen, den 15 january, in den avond.Alen meld dal de antwoord van Rusland is aengekomen. De antwoord is in eenen verzoenenden zin opgesteld, maer Rusland aenveerd niet zonder reserve, of voofbehouditig, de voorstellen van Oosten ryk. Lo dën, den 14 january. Den AIokmng-Post zegt uyt goede broii den inhoud van de antweerd van Rusland vernomen le hebben. Het kabinet van Sinl-Pelerslniig verwerpt den voorstel om eeue verandering aen de grenzen van Rusland, langs den kant van Turkyeu le weeg te brengen. Rusland wilt ook liet regt aen de geallieerden niet herkennen van andere speciale conditiën voor le dragen. Rusland aenveerd al de andere besprekken, hieronder de onzy- digheyd van de Zwarle-zee bcgn;pen, mits eenige veranderingen. In verwisseling der versterkte plaelseu en van hel grondgebied welke de geallieerden nu bezitten, bied Rusland aen, de stad Kars en al hel grondgebied in Azia gelegen eu op Turkyen ge wonnen, terug le geven. Den graef de Buol heeft gewcygerd die conlre-of tegenvoor stellen le activeerden, en heeft aen Rusland lyd verleend tol den 48 january, om eene definitieve beslissing le nemen. Indien op dezen dag Rusland de voorstellen van Ooslenryk niet zonder wyzigingen en voorbehoudingen aenveerd heeft, zal den graef Eslerhazy Sri-Petersburg verlaten. Duesden, den 14 january, in deu avond.Den Journal de Drcsde koudigi iu zyn nummer, welk op den oogeublik verschyul, eene mededeeling af, in welke men hel volgende leest De geallieerde mogend heden verklaeren onaennemelyk alle veranderingen aen den programma der conditiën die zy in de voorstellen, welke door den graef Eslerhazy naer Sinl-Pciersburg gedragen zyn, gesteld hadden. Aerigezien er geene verdere concession, of toegevingen, van wegens Rusland te verwagten zyn, mag men de onderbreking der diplomatische betrekkingen lusschen Weeueu en Sinl-Pelers- burg, voor aeustaeude beschouwen. A Londen, den 15 january. De Times, in zyne tweede uytgaef, zegt dat er lusschen de geallieerde mogendheden eene supple mentaire overeenkomst hestaet, die het geval voorziet van eene onderbreking van diplomatische heirekkingen, lusschen Ooslenryk en Rusland. Dit geval is heden eene vollrokkene daedzaek geworden. Ten gevolge van dit, zegt dc Times, zullen de dry mogendheden zich verstaeu over de maelregelen dia moeien genomen worden om Rusland le dwingen de voorstellen le aenveerdeu. De andere staten zullen uytgenoodigd worden om hunne medehulp le verleenen. Rovendien, zou deze overeenkomst Pruyssen uyl de aenslaende onderhandelingen sluyten, ten ware dal Pruyssen zich by de andere mogendheden voegde, om Rusland tot liet aenveerden der voorgestelde conditiën tc dwingen, en alle diplomatische be trekkingen met Rusland onderbrak. Er is nog niets beslist opzigteJyk de maelregelen die men tegen Pruyssen zou gebruyken. LAETSTE TELEGRAPHIEKE DEPECIIEN. Eene laetstc telegraphieke depêche heligt dat Rusland a) de vredes voorstellen der \ereenigde mogendheden heelt aenveerd en dat den vrede er dus ongetwyfield zal uyt volgen.... Deze belangryke tydingén zyn heden uyt Berlyn, AVeenen, Londen en Dresden oengebragt en hebl.en overal de foudzen doen klimmen. St. Alerteirs-Leynick 16 Janry 1356. MINHEER DEN OPSTELLER, 'T geen ik 13 Ed. gaen vertellen is ougeloofbaer en waer. Leesten oor deelt De ontwoip u spoorbaen naer l.utter op Denderwaes doorsuyd de gren zen lusschen Str-Mei lens en Ste -Quiuius-Lenuick; naby de plaets.dezer luelste parochie moet de voornaemsle statie komen voor deu dienst van bet groot eu r\k gewest dat zich uUslrekt van de Walen tot Vlaenderen, van ltalle tot Denderleeuw. O wat foriUNn roept eikeen uyt, voor een land nlwaer over weynige jaren geeuen enkelen binnenweg gckalseyd was en die nog hedendaegs ontbloot is, by winterdag, van allen bekwamen ver bindingsmiddel nu t melkten, rivieren, banen, vaerten, steden der omstreek. Maer neen; in zulk»; akelige omstandigheden, men zoudezeggen op onzen stoel, eene yzere boen met eene statie aen ons deed bekomen is geen l'or- luyn, geen voordeel, 'i is byna een ongeluk. Zulks bewyst op tiare manier, de meerderheid van deu gemeeuteraed onzer naburige parochie van Ste - Quintens-Lenniek. Die mannen petit ionneren tegen eu de reden Om dat de baen niet door de locht kan geleyd worden eu vervolgens eenige stuk ken land (waervoor de eygenaers dubb» 1 en tripel de weerde ontvangen) moeten gesehomlen worden. Nu, hoe ongerymd die beweegredens ook zyn, ik kan ze geeine begrvpeu, zelfs aeunemen als zy komen uyt den mond van een pri^aet man die spreekt in personeleu, in eygen intrest welke hy hegrypi gelyk li» will, van een privaet man die zegt dat hy liever zyn l» \e« lang door de modder sleept als zynen nkki-r door eene baen, hoe nuttig zy ook zyn rnag, te zien doorkruyssen. Maei wal ik niet begrypen kan, wat Oubetanrelyk en kcknibbeleusweeid is, hestaet hierin dat mannen van de wet die zich golnsl hebben van le zorgen voor het welzyu van hei algemeene best eu niet voor dal van hunnen akker of hunne weyde alleen, zich door zulke kleyuherlige redens laten vervoeren. Al/oo, om te voorkomen dat by ouze gebureu eenige stukkeu land zouden worden doorsneden, zouden wy ten eeuwigen dage moeten beroofd blvveii van alle gemeenschap. liet heeft ons hier groolelyks verwonderd dat de gemeente van Sle.~ Quinlens-Lennick die. zoo ze zelf zeggen, vernuftige koppen bezit, en ons over ecnigen tyd de hoofdplaels van 't kanton heeft afgenomen, zulke misstappen kan begnen. Gelukkiglyk bet grootste deel der inwooodeien is van gezonder oordeel, zy begrypen, zoogoed als de parochianen vaö Ste Mertens-Lenniek, hoe voordeelig het zyn zal voor het verkoopeu van alles wat'den akkerbouw voortbrengt; voor de hop, voor aenkoop der hop staken; voor alles dat waseht in hof en vveyc'.e. maer eenige boogscheuten om zoo te zeggen, verwyilerd te zyn van (lalle, Ninove, Aelst, Brussel.' Van kiekens, duwen, aerdappelen, p< eren, krieken, van menig ding dat nu verloren gaet of niet word voortgebrngt zullen wy naderhand geld"kennen manen gelyk de gene welke woonen rond de stad. Steenkolen, kalk, bouw stoffen zullen dan ook gemakkelyk toegnnkeiyk zyn aen de gene die heden daegs niet konnen inspannen ofu die koopwuieu le gaen balen drv vier uren van huys. Nog een woord om te sluyten. Moge in toekomend.' eikeen die gelast is de intresten van 't algemeen le verdedigen zich niet laleu verblinden door het verzorgen van eygen belangen. MYNHEER DEN OP.'.T LLE.l VAN DEN DEND1RJODE. Wanneer men een dagblad wilt opstellen, moet men vooral lael, beschei denheid en redelyklu-id bezitten. Treft men dezelve in eene gazet niet nou. zoo is zy belagcbelyk, onvoorzigtig en veiderfelyk. Nu vroeg ik oen allen lezer die eenig gegrond oordeel heeft, of de Gasrttv ran Dendrrmoarlo deze hoedanigheden bezit, en of derzelver schryver zich ten minste niet hoogst belagcbelyk maekt Hel klein getal zyner inselrvvers zonde ben» tot antwoord moeten dienen maer hy schynt dit niet te verstaeu. Men vind menscheii, en byzoluledyk jongelingen, aen wie men dc waeihci.i met den vinger moet aenvwzeu. Lael ons zien.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3