Uyigesteld is niet kwylgescholden HOE GING HET. PILLEKENS. CORRESPONDENTIE. godsdienst dagclyks aen dergelyke aenrandingen zal blootgesteld zyn, er noodzakelyk van zyncn invloed moet doen verliezen en 't land bedorven worden M. De Decker beeft dan bel woord genomen niet om 'l geen MM. Dumoriier en Merode gezegd Hadden te wederleggen, want dit was oninogelyk, ntaer om de ernstigbeyd der kwestie wat te verzachten. M. De Decker zegde onder ander dat hel onnauw keurig was dat de openbare ongeruslheyd niet verminderd was, terwy'l zy gevoeliglyk alle dagen verminderde en dal zy in 't kon, teenemael zou verdwenen zvn, doch dal de redevoering van ,1/. Dumoriier kon oorzaek worden dat die ongeruslheyd zoo gauw niet zou ophouden Aldus 51. De Decker gelooft dat de Belgen zoo lafherlig gewor den zvn bun geloof en hunne Kerk te laten aenranden zonder den mond te openen en aldus den kanker der ketlery zyue verwoes tingen te laten voortzetten. M. De Decker moet wel heel korl- zigtig zvn als by zync landgenoten aldus beoordeelt. Jlaer wy vinden waerschyulyk de reden hiervan in de redevoering zelve van 51. De Decker, als Ity openlyk verklaerdt: dat hy het zich lot eer rekende zync studiën in de Gcndsche universiteyt gedaen te hebben Vervolgens heeft M. De Decker uvtgelegd waerurn by het gedrag van 51. Brasseur niet bestraft heelt, en men lette wel op dat bv dit alles met zync genomic opcnherligheyd gedaen heelt, gelyk bv nteermaels zelf beeft uytgedrukl. Het onderzoek heelt plaets gehad en bet heeft niets koutten beslaligen tegen bel onderwys van professor Brasseur. 5iaer wy vragen boe bel komt dat 51. De Decker niets heeft konnen wederleggen van de zware en gegt'Ondde redens van Dumoriier, welken klaerlyk beeft bewezen dat de aentygingen der vier leerlingen door den academiseben raed niet zyn" tegengesproken geweest. En dan voor de dry voor stellen heeft 51. De Decker uyllcggingen gehad van 51. Brasseur die hem ten vollrn voldoen hebben, en bijzonderlijk heeft .17. den ■minister, met zync geivuonc opcnherligheyd, gezegd dal den pro fessor de vraegslukkcn der dry voorstellen alleenlyk onder liet regtelyk of politiek oogpunt behandeld heeftDoelt voortaen gael 51. De Decker strengelyk te werk gaen Ity zal niet meer gedoogen dat men nog' onzen godsdienst aenrande, dadelyk zal ity den professor afstellen die zich dergelyke aenrandingen zou zou veroorloven. Maer als 51. De Decker nog een onderzoek beveelt en volle verr trouwen stelt in de uylleggingen van den beschuldigden professor, zal Ity dan niet doen gelyk hy nu gedaen heeft \Yy hebben immers nog niet velgelen wat by in den senaet gezegd en beloofd bad, ten gevolge der redevoering van 51. D'Anetlian. Ten slotte, wy zeggen ronduu dat eene gewigtige kwestie aldus oplossen, by ons menigvuldige redens geeft tot ernstige overwegingen en nadenken, en dat wy allyd een oog in 't zevl zullen houden om jn lyd te spreken en onze landgenoten te vermanen. Na de redevoering van 51. De Decker, heeft den president zich verhaest te zeggen Niemand vraegl 't woord meer, bet incident is geslotenEn dacrmèe was 't punctum, doelt men bemerkte nadien dal verscheyde liberale leden tot 51. De Decker zyn gena derd om Item de hand te drukken.... De pen ontvalt ons van hertzeer als wy zulke zaken moeten neêrschryven, en zoo wey- nige hoop hebben den rampzaligen kol!, van liet slaelsonderwys te zien vullen ten zy met hel zweel en bloed der Belgen en mei ■slagtolïers van 't verderfWee aen 't land 't geen zoo ver melen en verblind is aldus .zynen eygen ondergang te bewerken... perdilio lua ex te, Israël... liet Verbond van Aelst heefl lang geraeskald over den rykdom der prolestantsche of liberale landen, en over de betrekkelyke armoede der katholyke landen. Zie hier eenige opgaven ler slaving van zyne thesis In hel kalholyk Spanje wierd er in 1767 eene optelling der arme bevolkingen gedaen en bet cyffer der bedelaers beiiep lol 725U. In 1797 leverde eene nieuwe optelling slechts bet cyffer op van 5555. Op dit zelfde lydstip beliep den armentaxe in het protestanlsche Engeland lot 197 millioenen franks het clfste deel der engelsche bevolking waren bedelaers Vóór de fransche revolutie en zelfs onder hel keyzerryk, had men noyt gehoord dal zelfs hel armste huysgezin gebrek bad aen boter om dagelyks op zyn brood te doen. Sedert dat, onder hel protesianlsch regiem van koning Willem, de liberaters-principen in ons land hebben beginnen te heerschen. heefl men wel voort durend liet zelvfe konnen zeggen Niettegenstaende de uytbrey- ding der nyverheyd en misschien gedeellelyk ter oorzaek dier uvtbreyding, hebben duyzende viaemsche buytenlieden, sedert vérscheydene jaren, niet alleen gebrek aen boter om op hun brood te doen, maer hebben zelfs gebrek aen brood om hunnen honger te stillen, en indien de christelyke liefdadigheyd en byzonderlyk die van den priester ter hunner hulp niet kwam, zy zouden van honger sterven gelyk in Ierland. Picmont, dit land 'l geen 't Verbond ons afschetst als een aerdsch paradys sedert dal hel door de liberaters bestmyd word, Piemont heeft de goederen der kerk aengeslagen en verkocht en is daerom niet min overladen van schulden. Vóór den revolution- nairer. oorlog tegen Oostenryk, was dit land een voorbeeld van c.aiholykheyd, zynen godvruebtigen vorst besluerde liet met spacr- zaemheyd, en als hy ging sterven had den slaet zyne koffers vol geld en geene hoegenaemdc schulden De katholyke kantons van Zwitserland, van welke het Verbond ile armoede beweent, hadden geene armen vóór dat zy door de revolutie van 1850 geliberaliseerd waren. Men be aelde er noch l'ouciere rtoeh personnele contribution; de slaetsdonieyncn brag- ten genoeg op om het bestuer te betalen, en de schatkist was alivd gevuldNu is alles verkwist en verspeeld, de millioe nen die voortgekomen waren van de verkooping der klooster goederen zyn verdwenen, en de bevolkingen gaen gebukt onder den zwaren last der contributionZie daer de weldaden van de libcratery Kenen onzer vrienden heefl willen zien hoe hel bezoek der hem ze studenten van de universiteyt van Gend aen liumle kon- fraters van Brussel zou afloopen. Dezen vriend.had zich zïiterdag lest, omtrent den middag, naer de nooidersialic begeven. Daer was reeds eene verzameling van 150 a 200 individu's, die men zegde studenten te zyn der uuiversilcyt van Brusssel. Hv vraegde hoe bet kwam dat zy in 'i inwendige der statie waren en dat de deur voor hem gesloten was? Men antwoordde hem dal de universilcylslccrlingcn eene bijzondere to,daling van den chef der statie bekomen haddenDie antwoord verwonderde onzen vriend zoo wel dan de byzondere toelating, eu indien deze toelating waer is, men zou mogen zeggen dat hel bestuer van den yzeren weg-soortgelyke belooningen zoekt of geern heefl. 'Als I et konvoy aengckouien was en de gcndsche studenten afgestapt waren, wierden er geene redevoeringen uytgesproken, maer er wierden gehuylen van hourrali's geloosd die de statie deden daveren, er wierden broederlyke kussen of accolades ge wisseld, van die accolades in dry tempo'sMen is processie- gewys uyi de statie langs de munlplaets naer de universiteyt getrokken, alwaerdry redevoeringen zyn uytgesproken in 't midden van vreugdegeroepen, loejuycliingen en iawyt waerlyk weerdig van jonge losbollen die den groolen mensch wilden spelen. In den namiddag ontmoette mén in de Keyzerinuestraet eene bende van 12 a 15 van die vlaschbaerden die bacelms zoo god- vruchtiglyk gediend hadden, dat zy er eene verslapping in de becnen en in de herssens van behouden hadden, zoodanig dal zy, even gelyk de straetjengens, de voorbygangers beledigden. Ten 4 12 ure had er eene eelparty by Duboscli plaels, en wat er daer ouigegaen is zullen wy in de pen laten. Doch zie daer schoone dingen voor jongelingen die de stads scholen frekwenteren en die vcroorzaekl worden dooa eenen professor die door T gouveruement zoo rykelyk betaeld word. Zou men niet zeggen dat T gouvernement liever den vollen teugel en 't vry onderzoek heefl in zyne gestichten dan eene goede regeltucht en zedelykhe>d Maer is liet niet hard en betrcnrlyk dal het gouvernement zoo veel geld uvt onze zakken komt kloppen, en dil wel om de jong- hevd aldus" te laten bederven en openbare betooningen te doen aileenlyk om toe te juyclien aen ketlersche leeringéu en om schandalige aenrandingen tegen onzen heyligen godsdienst goed te keuren Waer is hel ongelukkig Belgiên toch gekomen Welk schandael voor ons Vaderland dal allyd zoo verknocht is geweest aen 't ge loof zyner vaderen Wat zal liet eynde daervan zyn? Zal de nationale vertegenwoordiging onverschillig blyveu als zy ziel dat hel kwaed gedurig aéngroeylZy trekt op haer eene vreeslyke veranlwoordelykheyd Ten lyde van den hollander vraegde men aen eenen Vlaen- deraer die zich aenbood om het examen te ondergaen voor school meester Welken is den vergelykiugsgraed van ys-koud Na een luttel overweging antwoordde hyHollands In 1855 vraegde men aen de zeven wyze van Aelst, maer nu volgens hel oud systema welken is den comparaiivus en super- la li vus van dom Deze vraeg wierd zoo wel beantwoord dat den jury dil zevental weerdig vond naer de tentoonstelling van Parys verzonden te worden, bad deze niet gesloten geweest. Den jury moest zich dan bepalen met hun de groote distinctie te verleenen. Eenen viezen kwant die daer tegenwoordig was zegde wel hoe de distinctie? Eenen bult passeert overal met distinctie.Ja vriend, zoo lang als de wet van gelykheyd (l'égalité) niet weder komt. Men spreekt er veel van te Brussel en dan gare aen de ge il istingueerde gare aen uwen bult Geheel de stad heeft de eerlooze handelwyze geschandvlekt van 'l Verbond van Aelst, 't welk, om aen het fameus vonnis van den tuchlraed eenen schyn van regt en redelykheyd te geven, het zelve boosaerdiglyk heelt vervalscht, eekeerd en gedraeyd. Den konfrater die algemeene afkeuring ziende en gewaer wordende dal zelfs zyne vrienden tegen hem Barrabas en valschaerd roepen, ontwykt slillekenS dien thema met te komen vertellen dal den Dendcrbodc onvcrlrooslbaer en onbedacrlyk is, en dat hy wenscht dal men ons by lyd eene genoegzame dosis calmanl loediene opdat er ons niet erger over home dan 5 dagen gevang, wanl dat wy niet verre zfjn van '1 zolliuys, waer wy gemakkelijk meer dan vyf dagen zouden konnen verblijven. Maer zeg eens, Verbond, waerom zouden wy onverlrooslbaer zyn Is liet om die grondwetschendende Yer- oordeeling? Gy bedriegt u, konfrater, wy zyn daer zelfs bhde en zeer te vreden over, omdat wy de volle zekcrheyil hebben dat dit vonnis zal gebroken en ganscli vernietigd worden, en, bygevolg, dal de schande geenzins op ons maer wel met al haer gewigt op andere persoonen zal vallenZouden wy misschien onver lrooslbaer zyn omdat gy in uw onnoozel prulblad de zaek zoo schandelyk vervalscht hebt? Daerover hoeven wy nog min ver troost te worden, aengezien trelfelyke bladen, die achting, gezag en invloed in 't land genieten, de zaken te regt hebben gewezen en uwe palroonen del'iiglyk op hunne plaels gezetKortom, wy gevoelen wel Verbond, dat gy de schande zoekt van uwen nek te schudden met te poogen aen de zaek een ander ge?igt te geven dil moet niemand verwonderen, want eenen schurl'tigcn kop vreest den kam, en slecht goud wilt niet getoetst worden Ivonfrater Verbond, wy zouden eens willen weten waerom wy zouden onbcdacrlyk zyn Tegen wie zouden wy moeten kolerig zyn Tegen u misschien Armen sul, gy verdient dit niet, gy zyt veeleer onze kompassie wcerd, want met ens al uwe valschheyd en al uwe verderflyke principen te doen bestryden, hebt gy grootendeels bygebragt om den Dcndcrbode vast in zyne schoenen te zetten, en te maken dal hy meest inschryvers heeft van al de viaemsche bladen, ja van al de viaemsche bladen van geheel Belgien. Een redelyk man mag immers niet zyn gelyk den wolf, die nog uaer bel scliaep hapt, zelfs als hy zynen laelslen snik geeft Leeft gy maer voort, man, maer onthoud bet wel, als wy u soms eene wat gevoelige zweep geven, dat hel voor uwe beternis, voor uw geluk is en geenzins uyl kolereZouden wy dan misschien moeien kolerig zyn tegen den tuchlraed Och arme gy bedriegt u konfraterkcu, wy zouden redeloos zyn indien wy op die men- schen kwaed warer, 'l is immers hunne schuld niet dat liet oorlog is, zy hebben met den wetboek in d'hand en volgens de eysschen van eenen regtsgeleerden liet vonnis geveld, en wat valt daertegen te zeggen ten zy dat zy zich misgrepen hebben. Er zyn nog al tribunalen die zich bedriegen, wel is waer zoo grof niet maer aiIe rcglers hebben niet even veel versland, zyn niet even scherpzinnig etc. Dus, gelyk gy ziet, Verbond, wy moeten ons niet bedaren aengezien wy niet gram zyn, maer wilt ge weten, vriend, wat bet princiep is van een verstandig man, dil is te doen gelyk den bond die geenen tweeden keer gaet rieden aen den kant waer hy eenen eersten keer zynen neus verbrand beeftOnthoud dit wel en ziel dat g'uwen verbrandden neus genezen krygt .-. Maer a propos, kon frater, gy spreekt ook van zothuyshebt gy wel tweemaci nagedacht eer gy dit woordeken hebt neerge schreven Zoud gy misschien geern hebben dat wy de oude roede nog eens uythalen om deze van uwe palroonen te gees- selen, die zich in uw prulblad zot geknoeyd hebben en welkers werken hier ten eeuwigen dage, lot schande der liberalery, zullen verfoeyd worden Als gy dit geern hebt, konfrater, gy hebt maer nog eens over 't zothnys te spreken en wy zullen u voldoen, maer dat men dan nietkomc klagen dal wy personna- nalileyten afgeven, want wy zullen zeggen loop met uwe klagten naer 't geen wat Coppens gezegd heeftStinkende vossensteersten, veesten van eenen ezel en rotte appels hebben by ons even veel weerde, en zyt gy daer liefhebber van, kon frater, dat verwondert ons niet. Zoo gaet het in de wereld salade naer de lippen, kaf aen '1 kalf en suyker aen. den pape- gaevDit is in twee woorden: dat de vuyligheyd maer na den sneeuw gevonden word.... Dcn Journal dc Bru.velles sprekende over het' vonnis vttfl onzen tuchtraed, zegt onder andere het volgende Sedert eenige dagen sprak men ondervorm van plaisanterie over een vonnis van den tuchlraed van Aelst dat zoo ongerymd is, dat wy er geen geloof wilden aen geven. Wy zagen er niet anders in dan eene mystificatie. Maer er is niets van. Dc officiële stukken zyn onder onze oogen. Het vonnis is dan serieus, zeer serieus. Zoo veel le slechter voor den tuchtraed. Zoo veel te slechter voor den hoogen fonctionnaris die de ini- tiatief genomen heeft en voor de regiers die eenen valschen weg ingeslagen zyn.» Zon onzen gespierden distriktkommissaris nu geene goestc hebben om de redactie van den Journal de Bruxelles aen te vallen Wy raden hem eens te proberen, misschien zullen de opsteller» benauwd worden en dadelyk schryven dat dön distrikt-kommis- saris van Aelst verstand te koop heeft, niet gelyk de.n ezel wolle, maer gelyk den Lama pluvmen. Den Pays eyniliftt in deier voeden eenen artikel dien hy toewvd aei» den tegenwoordige» toestand van zaken Indien het nog waer ware, dat de Engolschen niet verwezenlijkt hebben hetgeen zy door hunne vaderlandsliefde meenden le bekomen, zou men daerom moeien voort blyven vechten, zou men moeten Europi» met bloed bezoedelen voor eene kwestie 'van nationale eygenliéfde Dat het gemeen gevoelen hier antwoorde. a Maer Rusland is niet genoeg ontwapend, zeggen de tolken van Enge- land men moet het nog schtikkelyker slagen doen onderslaen. Het moet o vernietigd worden. Vernietigd worden En waerom dat? Neen, het is de vernietiging van Rusland niet die wy moeten hebben, het is de gerusthevd vun-Europd, het is de onafhankelykheyd der heden- dacgscbe Staten. Zyn deze gerustheyd en deze onafhankelykheyd genoeg- zaein gewnerborgd door de voorwaerden die aen den key zei Alexander komen bekend gemaekt en door hem aenveerd te worden Wy gelooveu van ja Engeland beeft betook geloofd, en geheel Europa heeft het uvtge- roepen. Wat moet men nog meer vereyschen Wy mogen het niet vergeten wy hebben den oorlog niet gevoerd uyt een uytsluytend belang, noch om de hertsiogten of persoonele heersch- zuchlen te voldoen. In 't begin dezer luystervoUe onderneming, hebben wy plegtiglyk verklaerd dat wy geen ander oogwit hadden als het belang van de groote curopeaensclie familie waeivan wy de voornnemste leden zvn, en dat wy de wapens zouden nedeiieggen zoohaest dit belang zoude vol- daen zvn. 'T is dit groot en edel karakter van den stryd dat er den luyster en den goeden uvtslag is van geweest, 't is hetzelve dat al de volkeren en bvna al de gouvernementen onze zaek heeft doen omhelzen. Laten wy steeds deze weerdigheyd en deze grooiheyd aen onze staelkunde behouden. INtz wel, de engelsche dagbladeren verstaen niet dat hunne manier van spreken aen de kwaedwilligen beweegredenen doet vermoeden die tegen- strydig zyn aen de eerste weeidigheyd onzer zending. Er word ge^eyd dat zy maer denken aen de belangen van Engeland en niet aen degenen van- het europeaensch evenwigt. Men zegt dat, indien zy de russische vloot in het Noorden willen vernietigen, gelyk zy in de Zwarte-Zee is vernietigd geweest, zulks is om de overmagt van Engeland op al de zeeën le ver- grooten. Men zegt dat zy zich zeer weynig bekommeren met het geluk en met de behoudenis der andere Staten, als hunne eygene heersclizucht maer voldaen is. Wat ons aengaet, wy declen in niet een dezer vooroordetlen wy. zyn immers overtuygd dat zy de ware gevoelens niet uytdrukken der engelsche- drukpersmaer waerom lot dezelve redens geven door eene houding die tegenstrydig is met het algemeen gevoelen en met het opregt ver trouwen van geheel Europa. Jn, Europa wilt den vrede en de poogingen die het komt te doen om Rusland te bewilligen de wet die hem was opgcleyd te nenveerden, is er een klaerhlykende bewys van. Voegen wy er hy, dat Europa peyst dat den vrede gelvk hy door het ultimatum (laetsten voorstel) van Oostenryk ge grondvest is, zal vast en duerzaem zyn. Volgens ons, betaemt het niet deze wenschen en deze gevoelens te stooren. Wy leven niet meer in deze tyden van bnrbaerschheyd, wanneer men zich, om tot den vrede te komen, lot den oorlog moest bereyden. Indien gy den vrede wilt, maekt lum bereyd si ris pacem para pacevi ziedaer het nieuwe voorschrift van onze beschaving. Nu, men bereyd den vrede met al de oplossingen te vergemakkelyken, met de moeyelykheden te vereffenen, met de gemoederen te stillen, met zynen vynnd niet te dwingen tot wanhopige beslissingen, en zells met hem in zyne nederlaeg le eeren. Men maekt den vrede onmogelyk met mistrouwen te verwekken, met den vraeklusl aen te blazen, om zich in de vraek onverzoenbaer te toonen, ODverbiddelvk in den zegenprael, onvcrzadelyk in zyne eysehen.-i Dat de engelsche drukpers kieze tusschen deze twee stelsels Als men de inlichtingen die uyl Brussel toekomen, racdpleegf, moet in'en bekennen dat er iels zonderling, iels buytengewoonr op handen is, iels wat voorspelt dat den invloed van Mons Ver- haeghen bet progres der zeeldraeyers volgt, Van over lang, is er gesproken van de kandidalucr van M. Rogier maer ziet den gewezen minister van 1848, is den vyand van-Moos Verhaeghen geworden, enden groot-meester der bel- giscbe vrymetselary gaet, ten minsten onder duyms, tegen M, Rogier werken. Ondertusschen, is hel niet zonder belang de be weegredenen te kennen, welke Mons Verhaeghen beween te heb ben, om zich den tegenstrever van M. Rogier te toonen. Deze beweegrede is dubbelVoor eerst, M. Rogier is eenen man van 1850, hy heeft werkelyk deel in de omwenteling in in het op- reuen van het belgisch onafliankelyk koningryk genomen, en Mons Verhaeghen was aenklever van het buys van Oranje. Ten tweeden, M. Rogier heeft voor de conventie van Antwerpen ge stemd, en deze stemming zal Mons Verhaeghen noyt vergeven. Maer, zal men zeggen, als Mons Verhaeghen legen M. Rogier werkt, moet hy etnen anderen kandidaet hy d.e hand hebben, om dien vooruyt te stellen en aen te hevelen. Zoo is het. In eene bezonderc briefwisseling uyt Brussel Jeest men dat den begun stigden kandidaet van den Trou, het troetelkind der logiën,'den Benjamin van Mons Verhaeghen, is .M.A. N. Kontainas, sche penen der stad Brussel, en venerabelen der logie van de Vrais- Amisle Brussel. Vaderland ONTVANGEN van de heeren P. en S. uyt Lebbeke zes francs. Item 6 Ir. van M. D. II. te Bollebeeck. -- Wy konnen de hekeling tegen 't mager Jefken niet opnemen, zy is te veel grof. Indien den schryver er zekere zinsneden wilt uyllaten, wy zullen hel stuk opnemen 'tzal dan nog zoo vet zyn, dal hel langs Jefkens baerd zal afdruppen. In «le Pontstraet, alhier, is eenen muer van het klooster der arme Claren, aen welken muer men werkte, omgevallen. Vyf werklieden zyn gekwetst, van welken eenen zeer gfvaerlyk. doch men hoopt hem le redden. M. Geeraerds, gewézen pastor te St-Maria-Lierde, is den 17 dezer, te Lokeren aen eene kwynziekle overleden. M. De Bruyn, priester in hel seminarie, is lot onderpastor te Seeverghem benoemd. Den Memorial van Amiens, meld de dood van den E. P. Mallet, oversten van liet buys der Paters Jesuiten, te St. Acheul. Men meld nvt Doornyk, dat M. den graef Le Hon, zich uyt de kamer gaet verwydcren.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2