Tydingen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. BERÏGT. Te hoop. Berigt. Bcri gt. De genaemde Van Peleghem, van Melle, en Muylaert van Hacltert, die ter dood waren verwezen geweest door het hoi' van assisen van Oostvlaenderen, hebben kwytschelding der doodstraf bekomen. Den koning heeft de doodstraf in levensdurigcn dwang- Jirbeyd veranderd. Den genaemden Vermeulen, van Lootenhulle, die te Acltre, het elfjalig meysken der echtgenoieen De Grauwe, op eene zoo vreede manier heeft vermoord, word nog voor eenen krankzinni gen gehouden, en bevind zich in het gevang; maer, den kerel word al'zonderlyk gehouden en bewaekt. Hel kit-skollegie van het arrondissement Brussel is tegen den 12 february by een geroepen, ten eynde een lid der kamer te kiezen, in vervanging van M. Cli. De Brouckere, die zyn ont slag heeft gegeven. Men schryft uyt Nederhasselt aen den Detidcrbode Sedert lange jaren is den 1/ January eenen waren dag van vreugd voor <le parochie van Nederliasselt. Men viert op eene plegtige w\ze den feest dag van den H. Antonius, die als tweeden patroon geëerd word. Eene gioote menigte vremdelingen komen er benevens de inwooners den lieer bedanken over de weldaden die zy van Hem, door de voorspraek van den 11. Antonius, ontvangen hebben of er hem nieuwe door zyne tusschenkomst aftesmeeken. Ditjaer was het dobbel feest. Na heteynd'igen der Hoogmis, in de welke door den zeer eerw. heer Deken van Niuove, eene allergevoe ligste aenspraek op de omstandigheid was gedaen. had de prysd'eeling der zondagschool placts. Meer dan 20ü leerlingen ontvingen er eene be- looning, zoo in fraeye kledingstukken als boeken. De vreugd scheen op alle aengezichlcn uyt, en alle monden waren het eens om den lof te ver kondigen van de zeer eerweerde herders, die geene gelegcnheyd laten voorbygaen als het het geluk hunner parochianen geldt. Een blad van Brussel, welk beweert wel onderrigt te zyn, kondigt het volgende ar: Den raed van ministers heeft, in eene zyncr laetsle vergaderingen, zich bezig gehouden met het ontwerp van wét op de liefdadighevd, welks opstel nu volkomen is voltrokken. Wy mogen verzekeren dat, binnen weynige dagen, dit ootwerp van wet door den-minister van justicie, aen de kamer der volksvertegenwoordigers zal aengeboden worden. M. F. Roels, regter ter instructie by de regtbank te Yeurne, is tot regter by het tribunael van eersten aenleg te Dendermonde benoemd, in vervanging van M. Dommer, die tot andere bedieningen is geroepen. 11 y zal de bedieningen van regter ter instructie uytoeffenen. By koninglyk besluyt van den 23 januarv. is M. J. J. Lib'brecht, komlidaet-nolaris te Pitthem, tot notaris te Meulebeke benoemd, in ver vanging van wylen M. Vermeulen. Den Mcssayer heeft bekend gemaekt dat M. Van Caneghem, notaris te Oosierzele, was aengehouden, en in het arreslhuys te Gend, is opgesloten. Welk de reden dezer aenhouding is, heeft men nog niet bekend gemaekt. Heden leest men in den Mcssayer bet volgende Men zegt dat hel is als beschuldigd van valschheyd, dat M. den notaris Van Caneghem eergisteren is aengehouden. Den Bicn Public doel kennen dat de antwoord van AI. De- Decker op de redevoering van AI. Dumorlier, verre is van op alle punten voldoende te zyn, en doet verschillige tegenstrydigheden die men in de uylleggingen aentreft, uylsehynen.' De aenkomst der schepen in onze haven is veelvuldi" in de dry laetsle dagen beloopt het getal wyd in de dertig vae^t'uy- gen, en zelfs zyn die schepen van zware tonning. Een aental dezer' vaertuygen zyn geladen met granen. Onzen voorraed zal dus aenzienelyk vermeerderd worden, en dien overvloed zal tot meerderen afslag in de brood pryzen leyden. In die groote beweging bemerkt men weer, dat niet alleen onze bassyns niet meer voldoen aen de behoeften maer ook dat de uyigestrekiheyd der kaeyen niet aenzienelvk genoeg meer ts, om de goederen op te stapelen. Professor Brasseur word te Antwerpen ook niet zeer gun stig behandeld. Opzigtelyk hetgeen in de kamer heeft pfaets gehad, lezen wy heden in het Handelsblad dezer stad, de vob'cnde aenmerkingen. n De Gendsche universiteyt word belaeld uyt den zak van de contnbuabelen de overgroote meerderheyd der conlribuabelen is katholiek het is dus ook noodzakelyk, dat de overtuvging dier meerderheyd geëerbiedigd word. De huysvaders moeien welen ot zy hunne zonen konnen toevertrouwen aen eene hooae- school, welke ten hunnen koste bestaet. Zy zouden dat, iuderdaed, niet konnen, als men overtuvgd was dat de katholyke religie daerop den leerstoel bestreden word m zooverre zelfs, dat men de godheyd van Christus loo chende dat men het pausdom beschuldigd van den waren zin <erieligte vervalscht te hebben, en dat men de reformatie van Luther en Calvyn aenziet, als den terugkeer lot het wezenlyk christendom, van hetwelk de pauzen afgeweken waren Na lie zaek zelve uitgelegd le hebben, heeft M. Dumorlier den professor behandeld. De linkerzy die naluerlyk parly trekt voor den professor, heeft daenn eene persoonaliteyt willen zien; doch, als men dé kwestie klaer en duydelyk, en in al bare opziglen, wilt beoor- deelen, dan was het ook wel noodig den man zelf eens na te ®a™.'!en. nl?et «och *e' weren wie tien apostel is, welken de goddelyke leering door eene andere, wilt vervangen. Welnu dienzelfden professor Brasseur, die do katbolvke religie aenrand, is door katholyke bescherming lot de lioo-e professors-plaels gekomen. M. Brasseur was agrégé en zou geerne pro.essor genoemd zyn maer den man stond by M. Pieïool in t zwart bockskeit. Fteeds vroeger had M. Brasseur die in be- kwaemheyd den minsten van de professors te Gend scliynt te zyn zich gewigt en aenz en willen geven door liet aenranden M Piercbt da' "aS seene rel;ommamlatie by «Volgens M Dumorlier, gaf den kandidaet, om te gelukken zich uyt voor kathol,jk by bezogt JIM. de Ram, Defcourl, dè Theux, Tbonisscn en de Man-d Atlenrode, en hel is door naerde mis en le biechten te gaen, dat M. Brasseur de rekeinmandatie brieven gekregen heen, die hem tot professor hebben doen be- "oe,"enZl,lke lianJelwys pleyt zeker niet ten voordcele van Brasseur. en zal ook de agting jegens hem in 't geheel niet verg rooien. Den kalholyken uythangen cn daerna, als men ge lukt is de religie aenranden - dit is niet heel aenpryselvk Bv koninglyk besfuyt van den 21 January, is M .1' Jï "Van- derauwernieulen, lot schepenen van de stad Sinl-Nikolaês be noemd, in vervanging van M. Demon-Jluys, die zyn ontsla- heeft gegeven. - 1 B .tr.Ttt!.'" 'Jl;jel Va.V 'x000/1'- °P lle flraet gevonden door eenen drukkersgast van II. Slapleaux, den jongen Tordeur, en op het buree van politie neergelegd, heeft zyneu eygenaer terug gevon den hel behoorde aen eenen generael van het behrisc'hleeer woonachtig te Brussel. Den generael heeft eene som' van 100 Ir.' aen den eerlyken jongeling voor belooning gegeven. De laetsle lelegraphieke depechen, by welke er wierd be kend gemaekt, dat Rusland de voorstellen van Oostenryk aen- nam, zyn alom met genoegen vernomen. Op hel vernemen dezer tjdmgcn, zyu de'granen in prvs gedaeld. Het is niet alleen in ons land dat de gunslige tydingen wegens den vrede, de granen hebben doen alslaenook op de uytlandfche merkten, te Londen, le Parys, te Keulen, te Roller- dam, Amsterdam, enz. heeft men dien afslag kunnen opmerken. l.,r7,.„L(!0|n, Va,n Lu>k'van mae"dag laetstleden, heeft de tarwe eene daling.ondergaen van 5 fr. per-heel. De granen hebben maendag le Kortryk, eene groote daling ondergaen. De tarwe is 3 francs 21 centimen, en de rogge 2 francs 74 centimen den hektoliter algeslagen. De boter en de'eyeren zyn cok in prys gedaeld. Het vee is ook in prys verminderd, en wel 10 Irancs par beest. De oliën en de vette zaden worden niet ge- vraegd en dalen in prys. Te Geeraerdsbergen was het maendag groote merkt. De tarwe is 4 francs 50 centimen, en de rogge 3 francs, den hecto liter afgeslagen. Men leest in de Emancipation het volgende Den achtbaren M. Malon hoeft aen de kamer een zeldzaem feyt bekend gemaekt, hel welk doet zien welke uytbreyding de mis- bruyken van de bureelcry, ol pennelekkerv, heeft verworven. Als eenen brief op de Place-Royale, in het ministerie der open bare werken, bestemd word, doorloopt hy meer dan tien kilo meters van bureel naer bureel, in de hoofdstad, voor aleer er kan op geantwoord worden. In dat ministerie, co in audere, heeft het stelsel van papier-bekladding eene zulkdanige uyt breyding bekomen, dal eenen brief, door vyflien a twintig be dienden, op even zoo vee! bladeren papier, word gecommenleerd. De geringste zaek vereyscht eene menigte liandteekeus, en dit is nadeelig aen liet besluer, gelyk aen de belangen van het publiek. Als men deze inlichtingen leest, moet men niet meer verwon derd zyn, toen men verneemt, dat er zoo langen tyd moet ver-" loopen, voor aleer men antwoord of uylleggingen vanjiiel minis terie kan bekomen. Eene religieuze van hel klooster der Ierlandsche-Damen, te Jpeieii, beeft woensdag laetstleden, haren jubilé van 75 jaren wyding gevierd. Zy is 95 jaren oud. Twee-en-lwintig jongelingen van het dorp Lallaing, zegt den Impartial van Valenciennes, alle deel makende van verschil- lige afdeelingen van hel Oostersch-leger, hebben aen den vrees- selyken storm van JlalakoB deelgenomen, en hebben Sebastopol bezocht. Tot daer was dit slechts iels zeldzaem doch wat schier een mirakel is, is dal niet eenen der twee-en-lwinlig helden het minste letsel ontvangen heeft. Men schryft uyt Venloo, 17 January wat volgt In de naburige gemeente Sevenum is op den 10 dezer, eène gruwelyke misdaed ontdekt,. Het buys, waerin eene ongehuwde dagloonster met hare zuster te samen woonde, welke laetsle voor eenige dagen afwezig was, was sedert Iwee dagen niet ontsloten geworden. Dit wekte den argwaen der geburen, en men besloot door geweld zich den toegang lot het buys le verschaffen. Toen men daer binnen kwam, vond men de ongelukkige bewoonster badende, in liaer bloed, zyiide haren hals bvna geheel afgesneden; de toegangen tot het buys waren allen schynbaer van binnen ge- slolen, zoodat men alleen aen zelfmoord kon denken, liet onder zoek dal door den officier van justicie en regler-kommissaris den dag daerna plaels had, alsmede de lykschouwing, hebben doen ontdekken, dat hier moord.was gepleegd lerwyl ook door bloed vlekken ontdekt moet zyn, op welke wyze den dader zich uyt hel buys heeft weten te verwyderen. Uyt de lykschouwing is verder gebleken, dat de verslagene zwanger was. A'l spoedig scheen men op het spoor van den dader te zyn. Dezen, zvnde den persoon die met de overledene verkeerde, wierd dien'zelfden dag nog in hechtenis genomen.» In de omstreken van Charleroy, is een kleyn meysken on- gelukkiglyk gestorven. Het kind was alleen 't buys gelalen, cn daer het groolen dorst had, nam het den thekelel of' moor, dié op de stoof stond te koken, en dronk er van. Als de moeder t' buys kwam vond zy haer kind daer liggen, het welk eenige urén nadien, in de hevigste pynen is overleden. Eene vreede moord is dezer dagen, le Londen geplee-d Eenen achtbaren advokael, Jl. Waugh.'is, in het midden van den dag, aen den omkeer van Bedford-Row, door eenen genaemden Westron, zynen gewezen cliënt, aengerand. Westron'heeft eene pistool op den advokaet losgebrand, uitroepende Gy hebt my geruïneerd, ik ga u nu ook ruïneren. Den advokaet is Ier plaels dood gevallen, en den inoordenaer heeft zich zeiven in de handen van de justicie geleverd. SPAYIË1V. Madrid, den 18 january. Eene misdaed, welke de vernielin- der gansche stad Sanlandar (Oud-Castilliên) zou hebben kunnen veroorzaken, is in den nacht van den 7 lot den S dezer aldaer gepleegd. Omtrent II 1|2 ure wierd M. Juan-Anlonio Sarasola, eenen ryken koopman uyt de Burgosslraet onlwaekt door gerucht, het welk hy in zyn kabinet hoorde. Hy stond op, deed zvnen kamerrok aen, onlstak licht en trad in het gezegde kabinet. Hy vond er al de meubelen overhoop geworpen, zvnen lesse- naer was door middel van braek geopend, en men liad er eene aenzienlyke som in geld, juweelen, eene gouden horlogie, met diamanten versierd, en versehillige kostbare voorwerpen'uyt ge- Hy bleef door verbaesdheyd getroffen, beweegloos staen toen liy plotseling zynen koetsier: Houd den moordenaer' boorde roepen. Dezen zegde hem, dat eenen gewapenden persoon hem in den stal was aengevallen doch dal hy zich verweerd ha.d, en dal den moordenaer alsdan een der peerden met eenen dolksteek had getroffen, waerna hy langs de koetspoort de vlugl genomen had die laelste stond open, en echter had den portier dezelve eenige oogenblikken te voren gesloten en er den sleutel van meê-e- nomen. g Nauwelyks hadden koetsier dit gezegd, of de kreten Brand weergalmden langs alle kanten. De twee magnzvnen van M. Sarrsola,gelegen langs wcërszyden van zyne wooning, en waervan hel eene steenkolen en het andere timmerhout bevatten, stonden in volle vlammen. By ongeluk heersehte er eenen zeer hevigen noorderwind, welken de vonken op liet huys, gelegen tegenover de magazynen, deed vliegen vandaer versprevd'de zich den brand tot een aenpalend huys, waerin 290 pvpen rlium en brandewvn lagen. In minder dan twee uren waren de magazynen en de woonin- van Jl. Sarasola algebrand, en slechts de vier muren bleven re-d staen. B Verschevdene aenpalende huyzen hebben geleden. Den dader dier ramp is tot hiertoe oog niet gevonden. EYGELAYD. Den Sun, die de radicale party vertegenwoordigt, houd staen dat het gioot nieuws dezer dagen overal een' gevoelen van schaemte en vernedering verwekt heeft. Volgens hem zou den vrede, dien men nu zou maken, eenen kalocn-vrede zyn. De ver drukking van Polen duert voort, liet huys Hapsbourg zegenpraell, lurkyen blyft in armoede, JVaischauw is nog eene gedurige be dreiging legen Duytschland, Engeland en Vrankryk zullen de gebrokene pollen betalen en niets integendeel winnen. Vrankryk tep minsten, hoeft eene wedervraek vail Waterloo bekomen. Napoleon III heeft zich gevroken, over den doodelykslen vyand van Napoleon Imaer Engeland heeft niets gedaen dat weerdig zy van zyneri rang van zee-mogendlicyd. In'een woord, volgens den Stm zyn de voorstellen onvoldoende, en hebben geen ander doel dan de werkingen des oorlogs van de weslermogend heden te verlammen. FRAYSCH KEYZERRYK. Parys, 21 january. De tydingen blyven nog altvd vredelie vend. In Vrankryk verlangt men, in het algemeen, naer eenen vasten en duerzamen vrede. Men verwagt allen oogenblik dat er in afwachting der onderhandelingen over den vrede, eenen wa penstilstand, of opschorsing van vyandelykheden, zal geleekend worden. Met spyt ziel men in Vrankryk dal verscheyde engelsche da-- bladeren gceiizins bet sluylen van eenen vrede ondersteunen. De tydingen die men wegens de merkten ontvangen beeft doen kennen dat alom de pryzen gedaeld zvn. Den Conslitulionnel van Parys bevat een artikel, hetwelk voor half-ollicieel doorgaet, en waerin gezegd word, dat indien Eugeland liet 5° punt wilde gebruiken om van Rusland andere voorwaerden te eysclien dan die welke in de ooslenryksclie voor stellen ivezenllvk aeugcduyd zyn, dat Vrankryk in dit geval En-e land opdien weg niet zou volgen. Den Conslitulionnel verklaert de ooslenryksclie voorstellen voldoende, en zoo kragtdadi- als gematigd. Het fransch blad zegt nog meerliet verklaert dat de gealli eerde mogendheden zich op hare eer verbonden hebben om aen Rusland niets meer te vragen dan hetgeen dit rvk aen-e- nomen heeft door bel aenveerden der Ooslenryksclie voorstellen. orders doet liet biad de slityting van eenen al-e.mecnen wapen stilstand als zeer aenslaende voorzien. Den loon van dit artikel is zeer hoffelyk voor Rusland, en steekt heel en al af tegen de geweldige lael der engelsche bladeren. Wcenex, den 17 January. De O/Jicieele Gazette van JJreenen kondigt de volgende depeclie af Sint- Petersburg, om 2 uren namiddag. Rusland aenveerd eenvoudiglyk, en zonder eenige voorbe- houding, alle de voorstellen. Berlin, den 18 January, in den avond.— Den 16 January is te Sinl-Pelersburg eenen akt geteekerid, by welken prins Gort- chakoff gemagligd is om de voorstellen van Oostenryk te acti veerden. Niels zal nu weerhouden van een voorbereydend traklaet van vrede le teekenen, en dit ziet men le Weencn ie gcmoct. RURGERLYKEiY-STAND. GEBOORTEN Mannelyk 7 Vrouwelyk 3 HUWELYKEN. Joannes De Smet, landbouwer, met t'nlli. Bisschop, landbouwster Joannes Jh. Willems, twyndersgasl, met Barbara Van der Biest, kantwerkst. Carolns Michicls, twyndersgast, met Rosalia Van de Velde Franciscus Amant, 2 dagen, Korteridderstraet. Jean Ble Lerov soldaet, 24 j., Graenmerkt. Andreas Van Gysegbem, 11 maend, Korte Kieuwstraet - Isabella Quinteyn, 2j„ Schaorbeke. Chrislina Arme zonder beroep, 8't j„ Leopoldstrnel. Petronilla .1. Schooppe, hovenierst' 8a J., St. Job. Maria Delort, 1 j., Schaorbeke. Jnoobus Van der Spiegel, wedn. von Barbara Iloeflblinok cn i«n Petronilla Van Impe, landb 12 j Scliaerbcke. - Maria Jh. Van Gysegem, vrouiv van Morin. Bnslioens' zonder beroep, 49 j., te Lede overleden. -Call,. Schuytcrs, z«,der beroep' Soj. Moleslraet. Maria Clinokspoor, 57 j., Schaerbekc. - Cregoriis Do Block, zonder beroep, 1/ j„ Mylbeko. Joannes Van der Ween wedn van Isabella Merlens, twvnderagnst, 47 j., Keyzerstraet. Maria t'oleta Gabriel, 11 j., Sclioerbeke. Bernardus Van Thomme, soldaet 32 i Graenmerkt. J"' COiCERT ten profyte. der Socicteyt van St. Vinccntius a, Paulo te Lede, door de Leden der Maetschappy van Ste Cecilia, op Zondag 3 February 1836, in de zael der Ge meente-school te Lede, te beginnen om vyf uren des avonds. EERSTE DEEL. (Painparé). (Hunten). (Cebaners). 1. Inleydinf; door Haimonie. 2. Trio Chant de la Patrie. 3. Les Émcraudosgrande Valse Piano. 4. Choeur. 5. Romance. 6. Duo pour C.larinettes, Variélé. 7. Solo pour chant. 8. Choeur. TWEEDE DEEL. 1Harmonie. Romance. La prtitp Mendiavte. 3. Le Postillon, quatre mains, Piano. 4. Romance. Choeur. Duo pour chant. 7. Scène Comique. 8. Harmonie. PRYS DER PLALTSEN Eerste plaels 1 fr. Tweedeplaets 50 centimen. (Cli. De Lange.) Er bestaet maer een kanloor, alivaer er met zekerhsvd op waerborg van onroerende goederen, altyd GELD SOMMEN aen 4 °/o kunnen bezorgd worden. Te bevragen by .1. DESMEDT, Lange-Meire N« 1 le Gend of zich aldaer des vrydags te vervoegen in persoon. 1000 rations alderbeste IIOOY. By A. De Troeh- Possemiers le Aelst. Alderbeste Rigas en Zeèuws Zaevlvnzacd, te bekomen aen eenen civielen prys, by d'lteer L. 'Renneboog gonver- nements-veearts le Aeist. Ch. Al Eü LAN DE in do Korte Zoutstrnct te Aelst, heeft f?e ccr hel publiek kenhiier te maken dat er bv hem te bekomen zyn, alle 5001 ten van Meubels Stoelen, Spiegels, Ressorts, dienende voor Bedstoelen. de Bedressorls van 25 tot 30 fr., zeer gemakkelyk en wel gemaekteenen schooncn Laval a met Spiegel en eenen gelakkeerden Rak, 25 fr., Ronde Tafels van lf, tot 24 fr.. Tafels voor Estnminels, van 10 lot 12 fr. met gepolvsterde bladen, in Olmen of Notelaren Hout. Hy verhoopt door zyne gematigde prvzrn de gunst van eenieder en blyft responsablc voor zyne Meubels voor een j';v r.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3