POSTDIENST. De Garde Civiek. CORRESPONDENTIE. het Pausdom was een algemeen middenpunt, het lierza- melingspunt van de meest verlatene staten etc. Zie daer wat nog dien beroemden proteslantschen pu blicist zegt. Als professor Brasseur deze stof wilde verhan delen, hy zou ten minsten bv voorkeur de schryvers hebben moeten raedplegen der hervoi-ming die hy voor zyne leerlingen zoo hoog geprezen heeft. Indien M. Brasseur niet genoeg heeft met het gezag der protestantsche schry vers, zoo zullen wy eeuén anderen aenhalen, wiens werken hy waerschynlyk gelezen heeft, 't is Voltaire die zegt in zynen boek", ï'Essai sur les mamrs Het belang van 't menschdom vereyscut eenen teugel die de despotieke souvereynen intoomt en 't leven der volkeren in veyligheyd steltdien teugel des godsdienst zou, door eene algemeene overeenkomst, hebben mogen toevertrouwd zyn aen de pauzen. l)eze opperpriesters AL ZICH MET DE TYDE- LYKE TWISTEN TE MENGELEN ALLEENLYK OM ZE TE DE DA REN, al de koningen en de volkeren te vermanen over hunne pligtcnmet hun te berispen over hunne misdadenal den kerkban aen de groote schelm- stukken toe te passen, deze opperpriesters of Pauzen zouden alt yd als afbeeldsels van God op de aerde aenzien zyn geworden. En professor Brasseur zal aen zyne leerlingen komen wys maken dat de pauzen niets anders geweest hebben, dan overweldigers, dwingelanden die 't ongeluk der vol keren veroorzaekten en den mensch verbeestten Wech met zulke kerels, wanl het zyn of wel hatelyke be driegers, verleyders, of wel diepe onwetende die het ver trouwen noch van ouders, noch van leerlingen, noch van gouvernement weerdig zynEn aen zulke mannen blyven 7000 franks betalenis de belgische natie beschimpen, is de jongheyd wetens en willens laten beder ven, is 't geld der ongelukkige schatpligtigen besteden om 't land te verderven en naer zynen ondergang te slepen. Zondag laetst hebben wy het genoegen gehad het concert, ten voordeele der armen dezer stad stad ingerigt, by te woonen en ons nog eens kunnen uveituygen, welken luyster onze kunst minnende Aelslenaren dergelyke feesten kunnen byzellen, wanneer zy elkander broederlyk de hand leeneude, zich ernstig met de zaek willen bemoeyën. Toen wy eenen oogslag wierpen op de zoo onderschevdene als uytgelezene muziekstukken in het programma aengekondigd, en dat wy ter zeiver lyd wisten dal er een liefdadig werk jegeus onze noodlydende medeburgers moest uytgeoefend worden, twyl'elden wv niet eens aen eenen goeden uylslag maer hoe groot was onze tevredenheyd, wanneer wy zagen dat de ruyme zael van hel stadhuys dit mael niet toerevkend was, om een zoo lalryk als uytgelezen gezelschap te bevatten. liet getal der inteekenaren beliep tol meer dan zeven honderd. Zeer geern zouden wy hier over de bekwaemhcyd van eiken loonkundigen in het byzonder spreken voornamelyk zouden wy willen, van onze talentvolle zangeres, Jonfvr. Van der Meeren, en van onze kundige zangers, MM. Ed. Van den Bossche en J. Scheirlinckx gewag maken, maer dat zou te wydloopig zyn bepalen wy ons liever met in hel algemeen te zeggen, dat zy alle zich meeslerlyk van hunne taek hebben gekweten, en met welge meende en warme loejuychingen zyn begroet geworden. De chorislen hebben zeer wel gezongen, en de symphonisten hebben de overturen Anna Dolena van Donizetti en liobinlics Dois van YVeber, onder het geleyde van M. Michel Schelfhout, met veel vuer en juyslheyd uytgevoerd, en telkens de zael door de herhaalde bravos doen daveren. Onzen jongen stadsgenoot, M. De Vriendt, leerling der koning- lyke muziekschool van Brussel, heeft ims, als violist, nieuwe blyken gegeven van ervaren heyd. Moed en ernstige oefeningjzulleii hem eerlang onder de goede meesters doeu rangschikken. Eer en herlelyke dankzeggingen aen onze kunstlievende Aelstenareneer en dankzeggingen aen de heeren leden der commissie voor hunnen onvermoeybaren yver dien zy hebben aengewend, om niet alleen aen ous, eenen aengenamen avond stond, maer ook aen onze behoeftige medeburgers eenen heylzamen troost in hunne ellende te verschalfen. BERIGT. De besturende commissie van het bovengemeld concert acht hel zich eeue pligt, ter dezer gelegenheyd hare dankzeggingen op te dragen aen alle de heeren toonkuustminnaren die voor den goeden uylval van hel zelve zoo beieydwillig hebben medegewerkt. (Geteekend) Den Voorzitter F. P. G. Van der Guciit. Wv ontvangen van alle kanten klagten dat de bestelling van on* b|ad veel te wenscheu over laet sedert dat de vertrekuren uyt onze stalie veranderd zyn. Eer onze lyn was geopend, hadden wy op 't tiende deel zoo veel klag- len niet aeu te stippen, en als wy door den omnibus bediend wierden was de bestelling van den Denderdoue veel regelmatiger dan nu. 'T is wacr oas getal inschryvprs is omtrent verdrydobheld, maer dit is g/aene genoeg zame reden 0111 byvoorbeeld den Di.nderboue, die langs de kanten van Keveren en Antwerpen gaet, slechts den 1UAENDAU te bestellen. Wy ver hopen dat deze aenstipping in aendaebt zal genomen worden en dat het bcstucr der posten aen onze gegrondde klagteu gevolg zal geven. Wy be talen hooge t onlribuliëu, patenten en meer andere belastingen, en dus gelooveu wy het regt te hebben van spreken, en te vragen dat de mis- bruvken of lanterfantery van den postdienst eyndigen. Wy hebbben verleden Donderdag de zitting der kamer bvge- woond en daer met de levendigste voldoening bet vraegstuk van onzen tuchtraed booren verhandelen. De achtbare heeren Osy, Bodenbach en Coouians hebben de zaek voor geheel 't land uyt- gelegd en in de sterkste bewoordingen de handelwyze van Ma gister Dommer, van den kapiteyn verslaggever en van den tucht raed afgekeurd en openlyk op de krachtdadigste wyze geprotes teerd tegen de ongehoorde grondwetscbendiog die men zich ie Aelst heeft veroorloofd. De kamer heeft vyf a zesinael zoodanig en zoo lang in eene veelbeduytlcnde agitatie geweest, dal wy zulks, zelfs in zware kwesliën, nog niet gezien hebben. Deze oneer voor den tuchtraed van Aelst namelyk voor Meester Dommer kon Verhaeghen niet verkroppen Wy zalen juyst boven hem en zagen zyne horst en zynen neus zoodanig in voluem aenwinnen, dat wy er eyndelyk voor bevreesd wierden, want huvgen of openhersten was hier onvennydelyk. Den man heeft dan hel wi 0 d genomen, en waerom Om een handvol zeever te vertellen waarmede de kamer herleiyk heeft gilagchen. Docii voegen wy er hier, lol zyne eer by, dal by nocb den tuchtraed, noch den kapiteyn verslaggever, nocb Meester Dommer heeft durven verdedigen alleenlyk drukte hy zyn galagtig spyl omdat M. Cooinans de zaek zoo geestig behandeld bad en al de ongeloo- flyke feylen van de historie der handschoenen, van de komst van den tamboer-Major, van de beschuldiging van den kapileyn-ver- slaggever en eyndelyk van hel fameus vonnis had afgegeven. Dan heeft den heer minister van T inwendige hel woord geno men en verklaert dal het gouvernement door de zaek van Aelst ten gevoeligsten is getroffen geweest, doch dal hy naer de uyl- sprae!. van hel cassatie-hof zal wachten om een besluyl te nemen. Kortom, deze redevoeringen zyn te veel belangryk dan dat wy ons by een enkel overzigl zouden bepalen, wy zullen ze in ons aenstaende Nr. aen onze. landgenoten rnecdeelen, en porren Mees ter Thcodorus euz. inlusschen aen zyne tanden wel te scherpen, want er zullen voor hem eu voor andere noten in komen die on- krakelvk zullen zyn. I11 de zitting van gisteren is de zaek van den Aelsicrschen tuchtraed wederom op hel lapyt gekomen. M. Dumortier heeft met veel kracht tegen hel fameus vonnis geprotesteerd en Meester Dommer wel op zyne plaets gesteld. M. Coomans heeft hel eyken M. Verhaeghen algepeld, en dezen laetsten was blyde dat de zaek' geéyndigd was. Binnen acht dagen zullen onze lezers alles welen. Geachten triend uyt B. wy bedanken u over uwe hoogst welwillende gevoelens die p,y ons in uwen gewerden brief uyldiukt. Wy ook hopen dat de tegenwoordige hagelbuy zal voorbygaen en dat na het onweder de lucht helder en klaer zal worden. Dat het geweld maer voortga, wy zullen er geweld tegen stellen en ondertusschen afwachten wie het langst zal uvthouden. Zulke zaken, in plaets van ons te ontmoedigen, zetten ons meer vuer by om onze lack tot het eynde toe te volbrengen. Zy mogen het weten het zullen schoone jannen zyn die ons door zulke manoeuvres meynen te ontwapenen. Uw abonnement is met het ingeslolene zeer wel voldaen. Bedanking en eerbiedige groetenissen. Geeerden inschryver uyt Z uw koddig maer deftig briefje heeft ons hertelyk vermaektwy bedanken er u over en berigten u dat, als gy zoud goeste hebben om van onze flesschen patiëntie eens te proeven gy het maer te schryven hebt, wy zullen er u eene met den telcgraef overzenden. Gy hebt voor het afgeloopen jaer voldaen. M. M. uyt N. de zes franks voor uw abonnement genomen op den naem van M. V. zyn ous geworden. Vriendelyken dank. M.Wy hebben uw mandael van 22 fr. 50 centimeu ontvangon, en moeten u doen opmerken dat gy in het vervolg zult wel doen ous telkens dat gy iets ontvangt te schryven. M. J. uyt B. wy konnen uwe vraeg niet inwilligen, de zaek^is te veel delikaet oiu er ons meé te bemóeyen. Salut. Verleden woensdag heeft het hof van appel van Gend uytspraek gedaen in de zaek van sieur Van Audenhove. burgemeester te Ninove, en den uylgever van den Denderbodcverwyzende dezen laetsten in eene boete van 400 franks en de kosten, om niet tydelyk de antwoord van den burgemeester in zyn blad opgenomen te hebben. Den Uien Public van Gend deelt ons de volgende bemerkingen over dit vonnis mede In tegen woord igheyd der regtsgeleerdheyd van het cassatie hof over deze slof, gevestigd door eene wetgevende uyllegging, en in weerwil van de bestatigde goede trouw van sieur Byl en de verzachtende omstandigheden die hem in eersten aenleg hadden doen vryspreken,'is hy in beroep veroordeeld. Ilieruyt is gevolgd dal sieur Byl noodzakelyk gehouden was de kosten te betalen zoo aen den slaet als aen de civile party, welke laetsle in bare vraeg van schade en intresten van de hand is gewezen, en door het hof ongegrond vcrklaerd. Dees vonnis heelt eenige principen bekrachtigd die niet zonder gewigtiglieyd zyn. Hel heeft vooreerst verklaerd dal het civiel geenen lioegenaemden iuvloed uyt te oefenen heeft op hel crimi neel, en het hof van appel heelt in dit punt gelyk gegeven aen den uylgever van den Denderbodc tegen de civile party, welke beweerde dal het vonnis der reglbank van Audenarde legen den uylgever uylgesproken, moest aenzien worden als kracht hebbende ecner geoordeelde zaek voor wal het correctionneel betreft. Dit vonnis heeft vervolgens vastgesteld dat dezen die eene antwoord zend aen een blad waerin zynen naem genoemd is, teenemael meester is aen die antwoord den vorm te geven die hem goeddunkt en dal den den uylgever verpligt is de zelve binnen den door de wet bcpaeldenlyd op te nemen, ten zy er verkrenking wierd toegebragl aen de maetschappelyke orde, aen de openbare zedelyklieyd, aen de eer van den gazetschryver of vau derde persoonen, en dat in die stof de goede trouw niet kan aengenomen worden. Ofschoon dees vraegstuk van regt zeer verschillig word uylge- legd. eerbiedigen wy het vonnis van 't bof, met hoop uogtans dat hel aen geene ernstige misbruyken aenleyding zal geven. Toen wy geweygerd hebben liet exploit dat M. Van Auden hove ous gedaen heeft als antwoord op te nemen, hebben wy geloofd, voor onze eygene eer en voor de eer van derde persoonen die aengeduyd waren, deze antwoord te moeten weygeren te meer, omdat verscheydene regterlykc beslissingen het ons duyjle- lyk voorschreven. Wy hebben dus voldaen aen 'tgeen wy geloóven te zyn eene pligï van gazetschryver; en T geen wy den 14 april 4855 gedaen hebben, zouden wy nog heden doen, in de zeilde overluyging blyvende dal wy eene pligl van eer zouden vervullen. De slaetscoinmissie heeft zich den 20 der verledene maeud naer Dendermonde begeven en is voortgevaren lol de proeven der draeyende bruggen op den Dender en de Schelde voor den overlogl door de stad van den yzeren weg van Dender-Waes Die proeven hebbenden besten uylslag opgeleverd. 'T is v?n gelyke geweest met dc proeven die op zelfden dag gedaen zyn voor de draeyende brug op de Durme te Lokeren. 'T. is by middel van twee zwaerwigtige locomoliven met haren tender dat die proeven gedaen zynvooreerst met zc op de bruggen te laten verblyven, vervolgens al zede werken te doeu overvliegen met eene snelheyd van twee a dry mylen par uer. In de twee gevallen is den uylslag allcrvoldoenst geweest. Overlast van werk en bezigbevd balelten ons versclieyde politieke aenmerkingen pillekeus etc. te schryven. Uytgcsield is niet kwytgescliolden. M.J. F. Hendrickx. burgemeester te Okegein, is aldaer in den ouderdom van Gijaren overleden. De loting voor de miliciens zal in de proviucie-Oost-Vlaen- deren, op de volgende dagen, in de verscliillige plaetsen, ge schieden Arrondissement Aelst. Denderwindeke en Ninove den 11 February Geeraerdsbergen den 12; Sotlegom en Steen liuyze- Wynhuyze den 15 Oordegem en Lede den li Muorsel en Aelst den 15 Deiiderhautein den 16 Herzele den 18. De volgende heeren zyn leden der bescherming-komilés voor de vrygelalenc veroordeelden, benoemd. Van het kanton Audenaerde MM. de Lange, pastor deken te Aüdeiiuerd»: at redend lid Ldm. Van der Slraeien, grondeyge- naer, idem E. Beaucarne, burgemeester te Eenaeme, idem G. Heydeman, gemeente-secretaris te Audenaerde, in vervanging van M Ch. Maroy, aftredend lid, ©verleden. Van het kanton Geeraerdsbergen MM. Van Wambeke, advokaet te Geeraerdsbergen, aftredend lid L. J. D'Hooge, pastor-deken te Geeraerdsbergen, idem. Van het kanton Herzele MM. L. A. Hendrickx, burgemeester te Kerckxken, aftredend lid B. Van Bever, stliepen ie Aygetn, idem Ch. Dooreman, burgemeester te Burst, idem S. J. De Vuyst, burgemeester te Borsbeke, in vervanging van wylen M. C. L. Verbrugge, idem. Van het kanion Sle-Maria Hoorebeke MM. P. L. Van Belle, pastor te Sle-Maria Hoorebeke, aftredend lid den markies A. de Rodes, grondeygenaer te Beirlegem, id L. D'llacse burg. te Segelsem, id. B. Van de Velde, burgemeester te Welden, id. Van hel kanton Nederbrakel MM. L. Bernaeyge, doctor te Ne- derbrakel, aftredend lid J. B. Rombaut, notaris en provinciael raedslid te Nederbrakel, id. J. B. Minnaert, notaris te Sinle- Maria-Lierde, id.J. Beerens, burgemeester te Sinle-Maria- Lierde, id. J. 3. Stevens, burgemeester te Öpbrakel, in ver vanging van wylen M. P. Vidts. Van het kanion Ninove MM. J. Van Vreckem, burgemeester te Meerbeke, aftredend ltd B. Schollaerl, landbouwer te Appel- terre, id. D. Dekens, bankier te Ninove, id. L. Thibaul, bur gemeester te Denderwindeke, id. de Haerne, pastor-deken te Ninove, in vervanging van wylen M. Van den Mensbrugge, B. De Paepe, gemeente-sekrelaris te Denderleeuw, in vervanging van M. Delwarde, die hel kanton heeft verlaten en wiens maiulaet den 1 january 1858 eyudigde. Van het kanton Sollegem MM. J. B. De Poortere, koopman te Sottegem, aftredend lid F. Van Damine, landbouwer en ge- meente-raedsbeer te Erwtegem, id. J. B. Van Gansbeke, ge- meenle-raedsheet ic Ste-Maria-Audenhove, id. Ch. Van Melke- beke, koopman te Sottegem, id. Eenen grooten brand is te Wieze, op den 27 dezer, uytge- borsten, op de hofstede van de pachlersse Maria Van den Branden. De schuer en de stallingen zyn de prooy der vlammen geworden. Geheel den oogst, den landbouwershalm, een peerd, eoue veerze en eene geyt zvn in dén brand omgekomen. De schade word op by de 501)0 francs geschatmaer, alles was tegen brandgevaer verzekerd. Donderdag heeft in de stad St-Nikolaes, den plegtigen lykdiensl tol lavenis der ziel van M. den pastor-deken Braem, plaets gehad. Mgr. den bisschop van Gend, den clergévan hel distrikt, de overlieden en eene groote menigte geloovtgen vau allen rang en ouderdom, woonden dezen lykdiensl by. Na dal het evangelie gezongen was, 'heeft M. den kanonik Dubois den predikstoel beklommen, en beeft eene lykrede ter eere van den agtbaren overledenen uytgegalmd. De woorden va» M. Dubois hebben alle de aenwezigen getroffen. Voorleden Vrydag, heeft men, in de hoogste galery van de overdekte Magdelena-Merkl te Brussel, eene losbranding van een vuerwapen gehoord, en men veronderstelde dat er eene moord kwam gepleegd te worden. Dit gedagl kwam des te waerschvno- lyker voor, daer eenen persoon wierd aengehouden. Inderdaed, er was eene moord gepleegd maer op een konyn. Eenen zatlen boer uyt.de omstreken van llal, had eene nieuwe pistool gekogt, en ging die op een konyn beproeven. Deze losbranding heeft algemeene vrees veroorzaekt, en den bedronkenen landbouwer is aengehouden, gelyk wy hel gezegd hebben. Zoo men zegt, heeft men in hel Spanjaerds-kagteel te Gend, by hel effen leggen en afvoeren van den grond, eenen draek gevonden. Dezen draek, zoo liet schynt, is zeer oud, en behoort beweert een blad, lol de lyden dal Belgien nog afgodistisch was, Dezen draek is naer het beluyk der oude puynen van de abdy van Sinl-Bavo gevoerd, om aldaer by andere oudheden bewaerd te worden. Zoo men verzekert beeft M. den graef de Visart de Bocar- mé, van Doornyk, voorgenomen, zich uyt de kamer te verwyderen. Te Waeregbein heeft, foor de herberg den Zalmeene vechlparty plaets gehad, en zekeren Jan De Burin is doodelyk gekwetst. Men schryft uyt Southampton aen den Times, ouder dag- leekening van 28 january a Deu ongelukkigen stoomboot Belgique ligt nog in onze doken. Sedert zyne aenkomst, is hy onderzogt door den agent van deu Lloyd, die hem in den belreurlykslen toestand heeft gevonden. Zoo onachlzaem schynt het schip gebouwd te zyn, dat men ver wonderd is dat het zee heeft konnen houden. En zyne redding kan niet worden toegeschreven dan aeu de poogingett der passa giers die dag en nagt gearbeyd hebben aen liet water uyt te ruymen. Er zal een onderzoek moeten gedaen worden over de bouwiug van dat vaertuyg bel is bewezen dal de voegsels eu de bersten van zyne yzere platen met lood gesoudeerd zym en daerdoor is er overal water in gekomen. Zoobaest een der dokken vry zal zyn, zal bet vaertuyg er in geplaetsl worden, en alsdan zal men konnen bepalen of bet moet veroordeeld, worden, aen den bouwer teruggegeven of in dtze haven gerepareerd worden. De reparatie, indien zy gebeurt, zal bovenmatige kosten veroorzaken. Den ioestanl der passagiers is betreurensweerdig. Zy dwalen aen de haven zonder te weien wat aen te vangen. Den kapitey» kan niets voor hun doen, en zend hun naer dé agenten te Sout hampton, die hun op hunne beurt naer den bestuerder M. Sptl- laerl Cayntax, verzenden. Dezen laetsten is van Antwerpen aengekomen en heelt geantwoord, dat hy voor de passagiers niets doen kan, terwyl deze door eeuen agent van landverhuyzing te Liverpool geëngageerd zyn. Het schynt ook dal de bevoorrading van het schip aen den Steward (den hofmeester) aenbesteed was, en dezen heeft van daeg geweygerd levensmiddelen te leveren. Dien ongelukkigen dus geene voldoening konuende krygen, zoo heeft M. Smith, kommissaris der landverhuvzers, de zaek iu handen genomen, eu de passagiers hebben besloten zich op het geregt te beroepen, om schade vergoeding te bekomen voor de vertraging welke zy hebben ondergaen, ten eynde zich naer hunne bestemming te doen voeren, en hun ook schadeloos te stellen voor het lyden hetwelk zv hebben uylgestaen, door mede te werken om het vaertuyg vlot te houden. EEN VERKEN IN EENEN BEER VERANDERD. Hel volgende feyt is echt, zegt den Courvier de Lyon. en wy deelen bel als zoodanig mede, in weerwil bel ongeloollvk zal toeschenen: Eenen beerleyder kwam dezer dagen, by hel vallen van den avond in eene gemeente der omstreken van Lyon den man en zynen gezel, door vermoeyenis uytgepul, kwamen aeu de deur eener herberg, ten evnde er den nacht over te brengen. Den herbergier weygerde eerst rouduyt de twee reyzigers op te nqmen, om de eenige reden, dat hy wel den eenen kon loge ren doch dat hel inoeyelvk was een verblvf voor den tweeden te vinden. Dewyl er slechts ééne enkele heiberg in de gemeente was drong den man zoodanig aen, dal den herbergier zich eyndelvk erriuuerde, dat h\ deu beer in hel iiok van zyn verken kon i'o-

De Denderbode | 1856 | | pagina 2