Tydingen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. #eeren dit laetsle moest 's anderdaegs geslagt worden. Het wierd dus uyt zyu hok gehaeid en op de opene binnenplaets gezel; men piaetsie den beer in hel verkenskol, en na dat alles alzoo geregeld was, begaven de mannen en beesten zich ter rust. Heeds was elkeen in de herberg in diepen slaep gedompeld, toen den kreet: IIulp; zich deed hooren welhaest waren al de bewooners van liet buys te been, den herbergier, zyne vrouw, zyne knechten en dienslmeyden kwamen verschrikt naer beneden; den beerleyder stond insgelyks op, en daer den kreetIIulp zich aenhoudend deed hooren, wierd men gewaer, dat hy uyt het ver kenskot opsteeg. Welnu, ziet hier wat er gebeurd washel verken had de hcgeerlykheyd van eenen dief opgewekt, en dezen had juyst dien nacht gekozen om het te stelen. Dewyl hy niets wist van de ver wisseling welke er had plaets gehad,trad hy in hel hok en stampte op het dier, dal hy er vond, ten'eynde het te doen opstaen om hem te volgendit laetsle vond deze handelwyze niet naer zynen smaek, en zette zich op de achlerpoolen met de twee voorste maekte hel zich gereed om den dief moorddadig te om helzen. Men heeft al schoon eenen behendigen dief te zyn, in eenen dergelyken oogenblik moet hel gevaer van ontdekt te worden, wykeu voor dal van opgevreten te worden, en den dief schreeuwde tot op het oogenblik als den eygenaer v?n het dier een eynde aen dit nachtelyk tooneel kwam stellen. Onnoodig te zeggen, dal den dief onmiddelyk uyt de poolen van den beer, in de handen der juslicie is overgegaen. Den afslag op de graenmerkt te Brugge, van zaterdag is aen- zienlvk geweestde tarwe is van 4 fr. 14 c. gedaeld én de rogge van 2 fr. Den middenprys der tarwe is nu van fr. 30-10 en deze der rogge van 20-45. Op de merkt, van Korlryk waren maendag de grauen verla ten niemand had lust om te koopeu. Eenige kleyne partyen zyn aen verminderde pryzen verkocht, en veel tarwe die niet is ver kocht geworden, is moeten opgezet zyn. De boter en de aerdap- pelen zyn aen den zeiven prys gebleven. De eyeren zyn afgeslagen. Op de beesten, van welke er 540 te koop waren gesteld heeft men wederom eene daling van 5 tot 10 fr. het stuk, aen te stippen. De oliën hebben eene sterke daling ondergaen. Deze week slaet hel brood te Brugge, merkelyk af. Het fyn tarwe brood, 9 eentimen den kilogr.het half fyn, 7 centhet menagie-brood, 4 cent.het mestaluyn, 5 cent.en hel rogge, 2 centimen. M. Dedecker rekent hel zich lot eene groote eer dat hy eenen oud leerling der gendsche universileyt is. Maer M. den minister vergeel er by te voegen dat er ten zynen tyde in de hooge .school van Gend noch Huels, noch Wagners, noch Lau- rents, noch Bra'sseurs waren om de belgische jongelingen den haet tegen den katholyken godsdienst in te boezemen. Wy vragen aen M. den minister niet wat de gendsche universileyt was over twintig jaren, maer wal zy nu is. Den Mcssager de Gand bekende maendag dat het ljbera- lismus zynen oorsprong in den opstand van Luther tegen de Kerk, heeft verworven. Er is te Eecloo, dezer dagen, een huwelyk gecelebreerd welk deze aerdigheyd opleverde, dat de vier geluygen, die den akt van huwelyk teekenden, vier gendarmen waren. Men leest in den Univers het volgende Brieven uyt Geneven melden, dat Mgr. Marrilley op nieuw gedwongen is geweest zyn bisdom te verlaten. <r Mgr. Marrilley, die vrydag 18 january te Geneven was terug gekeerd, heeft zondags in de St-Germanus-kerk gepredikt voor eene aenzienelyke menigte velks de kerk kon nauwelyks de ge- loovigen bevatten, welke begeerig waren om hunnen herder te hooren. De vreugd der katholyken was grootzy hadden moeyle om dezelve in te houden doch zy hielden er aen, om het gevoelen van hunnen bisschop getrouw te blyven, en zyn dit geweest. De proleslanlsehe klubsen, woedend over de terugkomst van den bisschop en vooral over de ontvangst welke hem gedaen wierd, hebben onmiddelyk eene volksmanifestatie ingerigtzy hebben gedreygd hel gouvernement' te veranderen. Den staetsraed, van zynen voorzitter, M. Fazy beroofd, die zich te Berne bevond, is bevreesd geweesthy heeft ondei de drukking der klubsen een besluyt uvtgeveerJigd. Hy vraegl in het zelve eenen uylstel van veertien dagen, ten eynde eene conferencie te Freyburg te be roepen, alwaer hy door M. Fazy zal vertegenwoordigd worden. Die terugwyking van een gezag, dat zich zeiven veroordeelt, dat zyne verbindlenissen verraed, en een bewys van zyne zwakhevd geeft, heelt de katholyken veronlweerdigd. Zy wilien trel, dat hunne petitien, met meer dan 5000 handleckens bekleed, vernie tigd worden op den aendrang van 600 demagogen in eenen klub vereenigd. Den pastor heeft geprotesteerd Mgr. Marilley was naer Divonne verliokken voor de afkondiging van hel nieuwe verban- nings-dekreet, dewyl hy door zyne tegenwoordigheyd geen voor wendsel tot gisting wilde geven. M. Fazy bevind zich te Berne, zynen toestand loopt gevaer; zyn borstbeeld is in de klubsen verbryzeld, en zyne tegenstrevers verspreyden lasteringen over de redenen, welke hem hebben doen besluylen den bisschop terug te roepen, en deze lasteringen worden door de protestanten driftig aengenomen. De katholyken vragen regl, en toonen dat zy hunne zaek en hunnen bisschop weerd ig zyn. Onze vrienden van Geneven verhopen, dat dien onverwachten toeval lot eene definitieve oplossing zal leyden. Het dagblad van het gouvernement heeft over dit ernstig geschil eenen onbeduy- deriden artikel afgekondigd, waerin hetzelve zyne besluyteloosheyd en zynen schrik doel uytschynen. Het belooft, het vreestIn den grond is er voor de katholyken eene droefhcyd en gecnzius eene nvdrlacyZv stellen hun betrouwen in God. Men schryft uyt Southampton, ter gelegenheyd van de terug komst van den stoomboot llelgiquc in de haven a De pompen kwamen in wanorder ten gevolge der poogingen om het water uyt de kiel te ruyrnen, en alsdan moest men het water met ketels er nvt scheppen. Het stond noyt hooger dan vyf voelen, dat is te zeggen dal hel beneden de machienen gehouden wierd. Dat werk duerde acht dagen, zonder onderbreking, gedu rende dewelke den kapileyn en de passagiers bewyzen gaveu van de grootste koel bloed ighevd. Zoo geweldig blies den wind, dat eenen matroos van het dek geworpen en gedood wierd. Op hel zigt der stad Cork, ontstond er eene gioote vreugd onder de eqnipagie en de passagiers; doch den kapiteyn zette zyne revs naer Southampton niettemin voord, omdat hel aldaer ge- inakkelyker is schepen te repareeren. De stormen, die dezer dagen in zee gewoed hebben en waerdoor verscheydene uytinuntende schepen veróngelukt zyn, leverden den Belgique groote gevaren op, en wy mogen de Antwerpsche kompaguie geluk wenschen over de wyze waerop dien stoomboot weer de kusten van Enge land heeft kunnen berevken. Den kapiteyn en de overheden der haveu van Southampton nemen de noodige schikkingen om het schip weèr te herstellen ten eynde zyne reys voort te zetten. Den Grlgique was 700 engelsche mylen in zee, ten westen van het Lizuid wanneer hy terugkeerde. Het is ons aengenaem te mogen melden, dal al de poiitieke tydingen die men verneemt, gunstig aen den vrede zyn iels wat bovenal bemerkensweerdig voorkomt, is dat hel vertrouwen onder de mogendheden, die over den vrede moeteu handelen, dagelyks aeugroeyt. Eeu bewys van dit vertrouwen vind men lot in den keus der stad, in welke de vrede-onderhandelingen moeten gehouden worden. Men weet dat Parys is aengeduvd om de plaets te worden waer de besprekken moeten onderhandeld worden. Dezen keus is zelf door den keyzer van Rusland aengeduyd, en dat moet als eenen blyk worden aenzien van wegens Alexander, om tot eenen eerlykeu en duerzamen vrede te komen, aengezien hy de ver- blyfplaets kiest van dezen monark, die hem de geweldigste slagen heeft loegebragt. Nog eene andere blyk der goede inzigten van hel russisch gouvernement voor den vrede, vind men in het gebod van keyzer Alexander, om de vyandlykheden in Crimeen op te schorsen. Ofschoon den oorlog nog toegelaten is, zoolang er geenen wapen stilstand is geleekend, heeft Rusland niet gewild dat nog de minste vyandlykheyd zou plaets hebben, opdat men geene reden zou hebben om aen de regtzinnigheyd van het russisch gouver nement te twyffelen. Wel is waer, deze aenmerking is voorgedragen door een blad welk niet zeer vyandig aen Rusland is maer, de onparlydigheyd vereyscht dat men die aenmerking juyst en gegrond vindè. Indien de zaken op den voel, op welken zy nu zich bevinden, worden voordgezet, mag men den vrede, en met hein, den afslag der levensmiddelen, te gemoet zien. HOLLAND. s'Graveniiage, den 26 january. Men weet reeds, dat koning Willem III zynen invloed had gebruykt op keyzer Alexander II, om den vrede te bewerken. In een blad uyt den Haag lezen wv daerover hel volgende Ik mag u verzekeren dat onze regering niet vremd gebleven is aen de poogingen ten gunste van den vrede. Men weel dat den koning eenen eygenhandigen brief aen den keyzer van Rusland heeft geschreven, om hem te bedanken over het zenden eener heriunering-medalie van keyzer Nikolaes. en daerin zynen door luchtten bloedverwant aenzochi, de eysschen der verbondene mogendheden in te willigen. Nog eene andere pooging is door de regering gedaen, weynige dagen voor de onderleekeuing der voorstellen. Ik wil daerdoor niet te verstaen geven, dat Nederland de minste drukking heeft zoeken uyt te oeirenen op de inzigten van hel russisch gouvernementhel ware te veel pretentie van wege eenen slaet van derden rang. Men heeft enkelyk doen zien hoe sterk de bepalingen van Rusland en van gansch Europa de herstelling van den vrede vroegen. Onzen grooten koophandel en onzen hoogen adel, die over hel algemeen russisch gezind zyn, drukken luydop hunne vreugde uyt over hel waerschynlyk eynde van hel bloedig drama, dat reeds meer dan zestien maenden duert. de artikels der engelsche bladen worden met tegenzin gelezen. Kortom, onze politieke mannen gelooven aen den vrede en wenschen dien reglzinniglyk. De gunstige uytzigten op den vrede, hebben op onze merkten van granen en aerdappelen reeds eenen beduvdenden invloed gehad en zullen dien nog meer krygen, doordien een groot getal handels-bouwlieden zoowel met granen als aerdappelen opgepropt zitten, welke zy opliet laelst des jaers 1855 op hoop vau stygende pryzen niet wilden afzetten de rogge, die ruym 14 dagen geleden nog fr. 56 a 57 stond, was gisteren reeds van fr. 52 a 28 gedaeld de aerdappelen, in den opdoenstyd tegen fr. 5,50 a fr. 4,50 verkogt, worden nu reeds met volle scheeps ladingen tegen fr. 2 par mud afgeleverd, terwyl men in dat pro duct nog nieuwe daling verwagt, aengezien den voorraed daervan nog zeer groot is. Het gerugt dal den koning van Sardeniën, Z. M. Viclor- Emmanuel, met prinses Charlotte, dogier van Leopold, koning der Belgen, in houwelyk zou treden, verwerft dagelyks meer geloof. Parys is definilievelvk aengeduvd, om de plaets der onder handelingen te worden. Hel is Rusland, zegt men, die deze stad heeft aengeduyd. Men gelooft, in het algemeen, dal de onderhan delingen, voor hel eynde der maeud february, niet zullen konnen beginnen. Men verzekert dat keyzer Alexander aen den keyzer van Oostenryk eenen allervrieudelyksten brief geschreven heeft, betrekkelyk de tegenwoordige onderhandelingen, en die op eene stellige wyze den wensch uyt, dat den vrede welhaest wezen moge. Men voegt er by, dat keyzer Alexander lerzelver tyd het ver langen zou uvtgedrukt hebben, dat den inhoud van dien brief aen keyzer Napoleon zou worden medegedeeld. Men verzekert dal de mcdedeeling plaets heeft gehad, en den kevzer der Fransehen zou op zyne beurt eenen zeer vriendelyken brief aen keyzer Frans-Joseph gestuerd hebben, welken dezen insgelyks aen hel hof van St-Pelersburg heeft medegedeeld. Keyzer Alexander heeft zynen broeder Nikolaes gelast, om aen den groot-admirael Constanlyn zyne aenneming der vredes- voorwaerden bekend te maken. Heden lezen wy in eene korres- pondentie, dat de samenkomst der bevde prinsen geenzins broe- derlyk, maer zeer ontsluyinig is geweest. Volgens eenen brief uyt \\eenen, zou den wapenstilstand op de volgende voorwaerden berusten Zoo den vrede tegen het voorjaer niet tol stand is gekomen, zal de geallieerde vloot ander- mael de Ballische-zee binnen dringen, doch gedurende de o der handeling niet voorby Gothland stevenen. In den Krirn vormen de Tschernaia en de twee groote bergpassen in hel Baïdardal, de scheydings-liuie. Wal Kinburn, Eupaloria, Kertsch en hef Azia tisch oorlogslooneel betreft, hieromtrent moeteu de wcderzydsche veldheereu zich met elkander verstaen. ENGELAND. De Express schryft hel volgende gezegde toe aen kevzer Napoleon Indien keyzer Alexander éénen slap zet in den weg van den vrede, dan zullen wy er twee doen. Londen, den 28 january. Den Morning-Post maekt bekend dat het protokol, bevallende de preliminairen van den vrede, onmiddelyk te Weenen gaet geleekend worden op de basis der aenneming lioor Rusland van de ©oslenryksche voorstellen. Ter zeiver lyde zal er bepaeld worden wanneer de eonferencien zullen geopend worden. Volgens alle waerschynlykheyd. zullen die eon ferencien binnen dry weken beginnen te Parys, aengezien die stad door Engeland en Rusland is aengeduyd. Rusland zal onmiddelyk zyne gevolmagtigden benoemen Enge land zal door lord Clarendon en Cowley vertegenwoordigd zyn. De volkomene overeenkomst die op alle de belangryke punten lusschen Vrankryk en Engeland beslaet, geven de verzekering dat de eonferencien onder de gunstigste vooruytzigleu en met dejhoop vau4goedcn uytslag, zullen geopend worden. FRANSCH KEYZERRYK. Men leest in liet laetsle nummer van den Journal des Connais- sanccs Utiles de volgende omstandigheden Op den oogenblik dal de wel op de honden ten uylvoer word gebragt, en er by gevolg veel gedood worden, is bet niet zonder belang, te weten wal hel overschot van eenen hond wel weerd is. Men kan van eenen dooden hond bekomen 1" Een vel, dal uyt eerste hand 40 a SO cent. verkocht word 2° vel, in meer of min groote hoeveelheyd, dal 00 a 80 cent. den kilo brulo verkocht word, en fr. 1-6U a 1-80 wanneer het eene eerste zuyveriug ondergaen Iteefl. Maer uyt tweede hand heeft hel eene dubbele weerdede smelters Ie vitreu hel niet min dan aen fr. 2-50 aen den koophandel, die hel aen de nyveraers, welke het gebruyken, voordverkoopl, aen fr. tol 5-50. 5" Het vleesch, de heenen en het bloed, dal als landmesl eene gemiddelde weerde heeft van 15 e. Dit is te zanten omtrent 5 fr. voor de weerde van eenen dooden hond. Er zyn er die veel meer weerd zyn. Dus is het spreekwoord bet is geenen dooden bond weerd a eene onwaerheyd. Hel hondenvet, dat men zoo wel olie zou kunnen noemen, als die der osseupooleu, dient als deze in verscheydene omstandig heden voor hetzelfde gebruyk. Maer men gebruykl hel vooral in de fabriekeering van prerlen, van emailsoogen, enz. Wanneer men hel inzamelt, moet men zorg dragen een ge deelte van hel vleesch mede te nemen, dal er rondom is, en het mede te smelten, want dat vleesch levert er eene zekere hoeveel- hevd van op. Er zyn honden, waeruyt men er verscheydene kilo grammen trekt. Schattende op twee honderd duyzend het getal houden, die van hier tol in february zullen gedood worden, en op 5 fr. de op brengst van ieder onder hun, zoo is dit eeu millioeu francs die de nyverheyd uyt dien niaelregel zal trekken. Indien men hel onderhoud van eenen hond op 5 centimen pet- dag, of 18 fr. in heljaer rekent, dan vind men men dat zy dry of vier millioenen fr. beschikbaer eten zouden laten voor de andere dieren. Nu dat alle de levensmiddelen zoo duer zyn, is 5 centimen per dag zelfs te weynig gerekend, en er zyn te Parys 10,000 houden, die gevoed worden met kiekenvleesch, beschuyl, suvker, en die wel eenen franc daegs van voedsel kosten, dus by de 4 millioenen 's jaers. Er word van anders niet meer dan van vrede, in de dag bladeren, en in alle gezelschappen en vergaderingen, gesproken. Zoo men verzekert, heeft eenen buylengewooneu kourrier het officieel stuk, by welk Rusland de voorstellen van Oostenryk aeuveerd, hier aengehragt. Men verwagt te Parys met veel ongeduyd, de opening vau het engelsch parlement. Het wetgevend korps in Vrankryk gaet legenden 15 february aenstaende worden byeengeroepen. Men heeft met genoegen vernomen dat alom hel graen en hel meel in prys zyn gedaeld. Niet alleen is hel beslist, dal Parys de stad zal zyn, waer de vrede-onderliaudelingen zullen plaets hebben maer men verzekert ook, dat in die stad de voorafgaendelyke vredes-onder- handelingen zullen geleekend worden, en dit door de gevolmag tigden die aen de eonferencien zullen deel nemen. Te Weenen zouden de vertegenwoordigers der verbondene mogendheden aen Rusland enkelyk akte geveu van de ooslenryksche voorstellen aengenomen te hebben. Het scbynl vast bepaeld, dat de volgende slaetslieden de ver- scnillige mogendheden zullen vertegenwoordigen Voor Vrank ryk., graef Walewski, minister van buytenlandsche zaken, ert M. de Bourqueney, ambassadeur te Weenen voor Engeland, lord Cowley, a ubassadeur te Parys en lord Clarendon, minister van buytenlandsche zaken; voor Turkyën, Mehemel-Djemil- Bey, ambassadeur te Parvs, en Fuad-of Reschid-Pacba voor Rutland, graef Orloff en M. Von Rrunow voor Oostenryk, M. Van llobner, ambassadeur te Parys, eu graef Buol, minister van buytenlandsche zaken. Nopens de vertegenwoordigers van Sardiniëu en nopens I'ruyssen word nog mets bepaeldelvk verzekerd. Parys, 28 janu try. De wieg waerin den erfgenaern van deri keyzer Zal gelegd worden, is uytnemend prachtig. Zy komt uyt het werkhuys van den heer Broe. Hel schrynwerk, ganschelyk van zeldzaem hout, kost alleen 60,1)00 fr hel bezeteld en bet goud 140,000 fr. de kanten gordynen 401,000 fr.in hel geheel 000,000 fr. Het is de stad Parys die zich met dit presentje gelast. CONCERT ten profyte der Societeyt van St. Vinccntius a Paulo te Lededoor de Leden der Maetschappy van Ste. Cecilia, op Zondag 3 February 1856, in de zael der Ge meente-school te Lede, te beginnen om vyf uren des avonds. EERSTE DEEL. 1. Inleyding door llaimonie. (Painparé). 2. Trio Chant de la Patrie. 3. Les Émeravdesgrande Valse Pi.ui». (Uunten). 4. Choenr. 5. Romance. 6. Duo pour Clarinettes, Variété. (Cebaners). 7. Solo pour chant. 8. Choeur. TWEpDK DEEL. JHarmonie. 2. Romance. La petitp Mondiante. 3. Lu Potlillon, quatre mains, Piano. 4. Romance, o. Chceur. 6. Duo pour chant. 7. Scène Comique. (ChDe Lange.) 8. Harmonie. PR\S DER PLAETSEN Eerste plaets 1 fi. Tweede plaets 50 centimen. RURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN Makselyk 7 Vrouwelyk HUWELYKEN. Renerius Laseuil'e, lpertouwersgast, inet Maria Louisa De Brul mutse- maekster. Andreas Bicke, biouwersgast me Maria ('hntarina Ledegen, landbouwster. Carolus De Schepper, wever, me/ Joanna Vanderborght, kantwerkster. Maria Jacob, kantwerkster 21 j., St. Job. Constantia Vandenvvyngaert. 7 m., Brabantstraet.J. Vander Eist, 6 m., Gendschestraet. Maria Cuppens, zwarte Zuster, j., Kapellestraet. P. F. Van Geit, man van Joanna Standaert, landb. 05 j., Mylbeke. Joanna Bonner 8 j.. Molensir. Ph. Van Langenhove, hovenier, 17 j., Mylbeke. Catharine Van Ghv - segem, 6 maend, Nieuwstr. Joseph Lnyckx. 10 j., Leopoldslraet. Caroliua Florin?;, 78 j Leopoldstraet. Egidius Callaert, 1 j., Molestraet. Judoca ollé, mouw van Petrus Borms, kantwerkster, 32 j., Hoogstraat. Egidius Van de Meerssche, 5 dagan, Scbaerbcke. Bernardus Van Kuffel, rondleurder, 23 j., Mylbeke.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3