AELST, dek 25 February 1856. ÏONUAi; 24 FEBRUARY 1856. TIENDEN JAEBGANG. - Nr -495- Samenspanning (in Belgiën) tegen den katholyken godsdienst. Al wederom uytsluytingsgeest. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 4 FEBRUARY i$W. Ten 7 uren 35 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, ^oslendCjXortryk, Mouscron, Rvssel, Zele en Lokeren. 2° ten 9 uren 35 min. des morgens naer Dendermonde, Mee heten, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, St. -Truyën,en Hasselt. 3» Ten 10 uren 55 m. voormiddag, naer Dendeimonde, Gend, Brugge, Oslende, 'Kortryk, Moescroen, Ryssel, Zele en Lokeren. 4» 7,<n 6 uren 00 minuien des avonds, naer Dendermonde, Mechden, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers. Aken, Keulen, Gend, Brugge, Ostende, Kortryk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren. 5«» Ten 8 uren 40 minuten des avonds naer Dendermonde GBIQUF. SL'UK. YZEREN WEG VAN DENDER EN WAES. VAK AELST NAER Ninove, Geeraerdsbergen, Lessen, Aeth, 6 508 35 (1) 12 052 007 45. VAN AETII NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, 6 9 40—4 15—7 20. van DENDERMONDE naer Aelst, Ninove, Geeraerdsb., Lessen, Aeth, 6 308 20 (2)11 451 35 7 25. Al de kouvoys slaen stil te Gyseghem, ter uyUondering der gene vertrekkende van Aelst ten 10 55 's morgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 's morgens en ten 0 00 's avonds. Te Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te Idcgem staen deze vertrekkende van Alh ten 6—4 15;— En van Dendermonde ten 6 30—11 451 35 (1) (2) Dit konvoy hond stil te Ninove en gaet niet verder. Voor alle rigtingsu moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENDEEBODE Men zou moeten blind zyn als men niet zou zien dat er ïn Belgiën eene uytgebreydde samenspanning bestaet om ■den katholyken godsdienst te doen verdwynen. De katho lyken moeten weten dat zy niet mogen slapen dan wanneer •er in 't donker gewerkt word om hunnen hevlzamen gods dienst door een rampspoedig rationalismus te vervangen rationalismus zoo ge wilt, maer 't is het protestantismus "t geen zyne wetenschappeiyke en sectarische werkzaem- heyd verbergt onder het nog hedrieglyker masker van het rationalismus of redeleer, 't is het protestantismus, zeggen •wy, 't geen in den grond de vyandeiykheyd tegen het katholyk geloof daerslelt. Dat "de katholyken eens de redevoeringen der professors •van Gend vergeiyken met deze die, ter gelegenheyd der opening van de brusselsche uuiversiteyt, zyn uytgesproken. Dat zy het jaerboek der zelfde universiteyt vergeiyken, als ook de lessen en de schriften van MM. Baron, Altmeyer, Ahrent, Tiberghien, de redevoeringen van M. Verhaegen voor den koning op nieuwjaer van 1855 en 1856 uytge sproken, de redevoeringen in de Académie Royale door M. Stas voorgelezen, de copferontiën die thans alle zater dagen te Brussel door M. Altmeyer gegeven worden, de verwarde uytkramingen en tuchtelooze akten der leerlingen van de Gendsche universiteyt, zaken die alle voor doel hebben den katholyken godsdienst te hoonen en ergernis te verwekken. Dat de katholyken eens de redevoeringen overwegen die laetst, in de kamer, ter gelegenheyd van 't onderwys, van Me liefdadigheyd en andere godsdienstpunten zyn uytge sproken, en die tot niets anders strekten dan om het geloof onzer voorouders te ontzenuwen en het katholyk priester dom te verleegen. Dat de katholyken de hedendagsche zoogezegde liberale drukpers in overzigt nemen, welkers eenig liberalismns bestaet in het aenranden en schandvlekken van alles wat van verre of van naby met de heyligheyd des katholyken godsdienst betrek heei't, en in het voorstaen van alles wat tol de vernietiging des geloofs kan bydragen Dat de ka tholyken eenen oogslag werpen op al de poogingen die te Brussel en in andere steden door de protestanten worden aengewend, om de Luthersche en Calvinistische hervor ming uyt te breyden; dat zy eenen oogslag werpen op de scholen die door de protestanten ingerigt worden voor de arme kinderen, op de bedrieglyke middels die zy in de arme familiën bewerkstelligen; dat men eens wel nalette hoe het protestantsch comiteyt, 't welk zynen zetel te Geneven heeft, zyne werkzame aktie met de meeste kracht en listigheyd over Belgiën uytspreydin d'overtnyging dat het in ons land is dal het protestantismus meest moeyte ter zyner uytbreyding ontmoet. Dat de katholyken, zeggen wy, al deze poogingen en verschiliige middels wel overleggen, en zy zuilen bevinden dat overal het protestantsch princiep, of liever de ver loochening en vernietiging des katholyken godsdienst de voornaemste dryfveeren zyn, en dat de rampzalige leer stelsels in 1834 in de groote francmaconsfeest te Brussel voorgedragen, en nu nog onlangs te Verviers vernieuwd, op dèn voorgrond staen. Dat de katholyken dit alles wel opwegen en zy zullen zien dal al de poogingen der franc- magonnery, der professors en schrvvers maer een en 'tzelfde doel hebben te weten de verheffing der protestantsche hervorming door de verachting van het Catholicism us, de verheerlyking der menschelyke rede door de loochening der godheyd van Jesus-ChristusMen zou mogen zeg gen dal er maer tioee partyën meer bestaen; de francmafons- partyvernietigster van den christenen godsdienst, en de katholyke party; en dat men niet meer kome praten over iiberalen en conservateurswant dit is voor alle klaerziende eene vermomming waervan zy geene dupen meer konnen zyn. Wat er ondertusschen pynelyker en onrustwekkender voor de ware vaderlandsminnaers voorkomt, is dat het bestuer weynig of niets doet om dit groot kwaed in zynen verslindenden gang tegen te houden dat eene bevreesd- heyd die aen de lafherligheyd grenst, de pligten verlamt en de verantwoordelykheyd bemantelt. is waei, het onderwys is vry, maer wy Roomsch- Katholyken houden staen dat het namelyk aen de profes sors der staetsgestichlen, welke met ons geld rvkelyk be- taeld worden, niet vry staet de Roomsch-Katholvke religie aen te randen, te ondermynen en alles aen te wenden om ze te vernietigenHun deze vryheyd verleenen is aen eene quasi-officieele vermaledyding overleveren niet alleen alles wat er 't heyligsle is in den godsdienst, maer zelfs 't geen er 't voornaemste is in de maetsehappelyke samen leving, te weten de wetten en 't gezag. Wat meer is, soortgelyke vryheyd onttrekt openbare ambtenaers aen liet toezigt van den staetals openbare ambtenaersdoen de staetsprofessors bunnen eed van gelrouwheyd aen de grondwet en by gevolg van eerbied aen de vryheyd van eerediensten. Indien den minister van oorlog, zonder de grondwet te schenden en niettegenstaende de vryheyd van geweten, de soldaten onder de wapens kan verpligien de militaire eer te bewyzen aen het H. Sacrament Indien den minister van justicie in de staetsgevangenissen de opgeslotene naer de misse mag doen geleyden Indien den minister van openbare werken, des zondags, de werken aen de publieke staetsgebouwen mag doen onderbreken, dit alles met het nuttig en zeer loffelyk inzigt van den godsdienst en 't geloof der overgroote meerder- heyd der-Belgen te eerbiedigen, zou er niet noodzakelyk uyt volgen dat den minister van 't inwendige uyt maetregel van orde, en uyt eerbied voor die zelfde godsdienstleer der overgroote meerderheyd, tegen eenen staelsprofessor mag handelen Indien den minister van 't inwendige, zonder de grondwet te schenden, en niettegenstaende de vryheyd van geweten, eenen staelsprofessor mag afstellen omdat hy zyne verderflyke leeringen zoo verre dryft dat hy de God heyd van Jesus-Christus loochent, zou hy hem niet mogen afstellen als hy den goddelyken oorsprong van de II. Kerk loochent Indien de Kamers, zonder de grondwet te schenden en niettegenstaende de vryheyd van geweten, het godsdienstig onderwys in de staetsscholen mogen verpligtend maken, zou het gouvernement de genomene verbintenissen niet mogen doen eerbiedigen en den wensch der wetgeving doen naleven Indien den minister, krachtens de grondwet en zynen eed, bescherming aen de eerediensten verschuldigd is, dan mag hy voorzeker geene beschimpingen en beledigingen tegen onzen eeredienst van wege de bezoldigde ambtenaers verdragen te min als hy ziet dat bet onderwys van M. Brasseur geen afgezonderd feyt is, maer wel eenen weer klank van de uytgebreydde samenspanning tegen de Kerk, eenen weerklank van 'toorlogsseyn tegen het catholicismus, een ordewoord dat uyt de francmagonslogiën is opgerezen. 1 De studenten der gendsche universiteyt hadden, dezer dagen, eene inschryving geopend om een concert te geven ten profyte van den armen. Vele deftige persoonen, onder andere Z, H. den bisschop, den zeer eerw. beer kanonik De Decker enz. hadden ingeteekend om dit liefdadig werk ter hulp te komen. Maer wat gebeurt er? Den zelfden uytsluytingsgeest waerdoor de vier eervolle studenten, welke legen de walgelyke en godsdiensthoonende leering van professor Brasseur geprotesteerd hadden, waren ver volgd geweest, dien zelfden uytsluytingsgeest nam wederom onder de beurzestudenlen de overhand. Er wierden verga deringen gehouden, kabalen gemaekt, listen gesponnen en eyndelyk besloot men de vier opgemelde studenten uyt de concertswerkingen te bannen de universiteyt geraekte wederom in rep en roer, zoodat den administrateur-inspec teur de groote zael of rotonde der universiteyt, waer het concert moest placts hebben, weygerde. De studenten vroegen aen liet stadsbestuer de toelating om bet concert op de zael der redouten te mogen geven. Deze vraeg wierd insgelyks van de hand gewezen, en wat er meer van was, een groot deel der voornaemste inschryversonder andere Mgr. den bisschop enz. trokken hunne inschryving in omdat dit goed werk, door eene betooning van party- en uytsluy tingsgeest tegen de vier studenten, verlaegd wierd De baerdelooze heetekoppen zyn nu op den zoek naer eene andere zael om er hun concert te geven. Wat volk er zal naer toe gaen, is af te wachten. Maer ondertusschen wat zullen de ouders denken van vele hunner zonen die schynen de universiteyt te frekwen- om concerts te geven, om oproer te maken, om hunne medeleerlingen te verstouten, om feestjes en depiitaliën by te woonen, om holle en verslandelooze redevoeringen uyt te kramen, om Brasseursprincipen hemelhoog te ver heffen enz... Voor wat de ouders betreft die geene horzen genieten en hunne zonen in kwasten zien veranderen zonder voortgang in de studiën te doen, deze zullen, denken wy, uyt deze daedzaken profyt trekken en met de aenslaende vaeantie daeraen pael en perk weten te stellen. Aengaende de ouders, wier zonen op de horzen van 't land studeren, deze riskeren er zooveel niet hy, wel te verstaen stoffelyk gesproken maer als zy denken later, in hunne oude dagen, troost en onderstand in soortgelyke gasten te vinden, wy zeggen hun voorop dat zy niet moeten verwonderd zyn als zy ondervinden dat hunne zonen voor hun zyn eene oorzaek van lyden en verdriet, en daerby den eerstén nagel hunner doodkist worden. WAT WILLEK DE LIBERHATERS-FRAKC- M.\</OKS Wy hebben meer dan eens gezegd wat de klttbislen-francma- yons willen en wenschen; nu zullen wy een voornaem kopstuk der liberalersbladen eens zelf laten spreken om te doen kennen wal zy voor bel onderwys begeeren. Zie bier boe den priester- en godsdiensthatendeu Messager de Gand zich uyldrukt - Er bestaet inner écne manier om de vryheyd van allen Sn eens te eerbiedigen, en dit is van geencn priester in de scliool Ie laten komen. Eken priester zeil er maer kvvned doen. liet nieuvvervvetsch ondcr- wys zal door de nenvvczigheyd van den priester ver- liezen, en de religie zal er niet door winnen, integen- deel. Daer den Messager schvnt naer middels te zoeken om de vry heyd van allen in eens te eerbiedigen, daer zyn aengewezen middel voor ons sterk oosterscli riekl, zullen wy ons veroorloven hem een ander middel voor te schryven, waerdoor de vryheyd van den armsten zoo wel als die van den rykslen in 't minste niet zal konnen verkrenkl worden, inaer :n den uytersteu graed zal ge ëerbiedigd zjn. Luysler, Messager, en antwoord daerop als ge kunt Schaft alle scholen van den staet af en sluyt ze van de groosle tot de kleynsle, dan zal er voorzeker niet eenen priester meer iu konnen gaen om er kwaed te doen daerby stelt de lokalen en gebouwen openbaerlyk voor de meestbiedende te koop en wy zullen dan zien of de francmaeons wel vrienden zvn van 't onder wys, of zy hunne beurzen zullen losdoen om die gebouwen aen te koopen en er, onder hunne bescherming en geleyde, meesters naer hunnen smaek in te stellen. De liberltalers beweeren altyd dal zy iu groote meerderheyd in 't land zyn, dal de Belgen yan die oude versleteue prullen niet meer wilien enz. Welnu, dit is eene allerschoonste gelegenheyd t" om voor 't land jaerlyks zes a zeven millioenen te sparen 2° om een overgroot kapilael uyt de opbrengst der verkooping te verwezenlyken 5" om bet ver stompend en lichtverdoovend klerikael onderwys met eenen keer inden grond te booren 4° om met bel prolyl dat de vrye liber- hatersscholen zou opleveren, francmayonsiogiên klubsgazellen te slichten en aldus geheel 't land at spoedig te liberaliseren of zoo ge yvilt te prolestantiserén Wy, voor ons deel, zouden er geenè beenetr in vinden indien er bier te Aelst eene halve dozyn scholen ingerigt wierden die elk door een koppel Brasseur's, Altmeyer's, Wagneer's, of Huet's zouden besluerd worden, yvel te verstaen als de burgers de Los ten niet zouden moeten dragen. Wy zouden er de band niet voor omkeeren indien men op den voorgevel dier scholen in groote letters schicefLIBERATE SCHOOL, en indien den belieman al over ander dag geheel de stad rondheide men laet liet pu bliek welen dat er alhier zes liberale scholen zyn ingerigt waer de jongelingen aen zeer gematigde pryzen hel élement subjeclif op liet voorhoofd geprint word alwaer zy zoodanig verlicht en klaerziende gemaekt worden, dat zy dwars door eene yzeren schup konnen zien als er een hol in isahvaer alle klerikale gevoelens in hunnen geest worden uylgcdoofd alwaer zy, met een woord, voor de militie der toekomst op de liberaelste wyze yvorden opgevormd en zoodanig gecondilionneerd, dal de liberhalery hun langs alle kanten afdrupt Maer nu is de vraeg of de liberhalers, en onder andere den Messager, daer in zullen toestemmen wy gelooven liet niet die gasten hebben voor princiep dat bet gentaKkclyker is riemen te snyden uyt eens anders leêr, en dat hel hun weynig scheelt, yviéns buys er brand, als zy zich tnaer by de kolen konnen wannenDoch indien de katholyken eens voor goed wilden dat de afschaffingen en verkooping der staetsscholen plaels Itadde, gy zond eens zien hoe gauw geheel den francmayonshaspel zou opgeschept zynWy hopen altyd voort alhoewel wy misschien nog al lang zullen hopen, maer tlit zeggen wy voor onzen troost ons princiep heei't reuzenstappen vooruylgegaenen alles wal vooruylgael komt toch eyndelyk eens lot zyn doel

De Denderbode | 1856 | | pagina 1