berigt: NATIONALE MILlfïËL OVERLEDENEN. i In het Handelsblad van Antwerpen leest men De kamer van koophandel is deze week naer Brussel geweest, om aen Z. II den koning hare grieven te doen kennen over hel plan van vergrpoting onzer stad, aen den noordkant. De kamer was volledig in getal, twee leden nylgezonderd, die, 0111 dringende redens zyn móeten -achter blyven. M. Agie heelt het woord lot 'L. 51. den koning gevoerd. Hel adres drong hierop acn Dal de verdediging naer beneden de Schelde en verre van de stad, verplaetsl worde; het verzet zich ttn sterksten legen de opregling ep het behoud der balteryën, citadellen binnen de muren der stad, en des te meer, omdat men ze wilt bouwen vlak iiaestonze handels- en seheepvaerd-gesliglen. Dit daergelalen, keurt de kanier het ontwerp van vcrgrootiug aen den noordkant goed tuner zy vraegl het vry gchruyk van de kaeyën voor den koophandel, en dan gemakkelyker commu nicatie tussclien den heslaenden entrepot en de nieuwe geslig- ten, welke de stad aen den noordkant gael opreglen. .Men dringt overigens in hel adres aen, op de vergrooling der stad, volgen» het plan van 51. Keiler en Cc. aeugezien het noordergedeelte der stad niet bewoonbaar is en dat zy, die er zouden moeten wonnen, ten proov zouden zyn aen doodelyke ziektens. De kamer heeft ecnen kragligen oproep gedaen op de tusschen- komst van Z. 51. dén koning, om te verkrygeu wat zoo uoodig is voor den hloey en de welvoer! van Antwerpen. Een ander punt is in dal adres aengehaeld dat namelyk hel welk M. de Maertelaer zoo welsprekend heeft uyl een gezel, in zvne redevoering in de meeling van vrydag avond laetst. Inderdaed, de magt van Belgiên ligt in de traktaten, welke zyn onafhanglyk beslaen hebben gewaerborgd. Stoel men nog iwvlTelen aen den onderstand van de zyde der mogendheden iu'geval van aenranding, als inen ziel hoe dc mogendheden, de zwakke stalen onder hare bescherming nemen Indien men van dees punt uylgael, zou Antwerpen zich kun nen ontdoen van de muren en forteressen, en worden wal wezen- lyk zyne bestemming is eene bloeyendc en ryke koophan- delslad. Z. 51. den koning heeft de depulatie met bezondcre welwil- lendheyd ontvangen, en met veel oplellendheyd hel adres aen- gehoord. Na dal 51. Agie geëyudigd had, is Z. M. op de volgende, punten neergekomen Dat hy, den koning, de vaste overlujging had, dat den koop handel alle rust en veyligheyd uoodig had om te kunnen bloeyën en vruchten dragen dat ook het gouvernement alles zou aen- wenden wat mogelyk was, oin aen de commercie volle vryheyd te geven Dat hel den wensch was van het gouvernement, dal Antwer pen zich zou uytbrevden en vergrooten Dat Z. M. echter uiet kon beletten, dat Antwerpen eene mili taire stad bleoi; maer dal liet ook natuerlyk was, voor de vey ligheyd van den handel, dat de forten zoo ver mogelyk van de stad zouden vervvyderd zyn Dat by dees gedacht met onze kamer van koophandel deelde, en er met zynen minister van oorlsg over spreken zou. In alle geval, Antwerpen rnogt,, zoo zegde den koning, op zyne belang stelling rekenen, in wat den voorspoed van zynen koophandel aengael. Overigens beloofde Z. 51. niets posiliefs. M Greindl, die in de zaek zoo sterk betrokken is, was by de audieucie niet tegen woordig. Nadien heeft Z. 51. zich met verscheydene leden van de kamer van koophandel onderhouden, en dit op de allervriendely. sle manier. Ten 1 én half ure verliet dé deputatie hel palevs. Men schryft uyt Antwerpen, 19 february. Het oud vrouwken van de Melkmerkl is dezen nagl ten 1 ure byna schielyk over leden. Zy was genaemd Joanna-Maria -Theresia Michieisens en geboren den 19 july 1755 zy beeft dus den ouderdom bereykt van lOi jaren G maenden en 29 dagen. Vrouw Michieisens is getrouwd geweest. Zooais blykt uyl den doopboek van Sl-Jncobs- 'kerk, was zy in St-Jacobs-parochie geboren en weltelyke dogter van Joannes-Carolus Michieisens en van Petronella Amhrosius. Waren peter en meter Michiel-Anibrosius Michieisens en Anna- Theresia De Graef. ttet is inderdaed belangryk als men riet, welke eene apnzienelvke uytbreydiiie den post, in ons land genomen heeft. Meemt liét jaer 1847 en liet jaer 1855, en men tal zien in die acht jaren tyd, het petal brieven, die in circulatie twamtn, ver-dry- dnkbeld zyn. In 1817 lelde men 6,452,1)1 O brieven in 1855 telt hien er integendeel 18,t43,C0ü dus 11,711,000 brieven meer. Wat de gazetten aengnet dit is nog veel senzienelvker. Tn 1847 ver voerde den post 4.200,000 gazetten in 1555 beliep dit gelid op 19,069,1,00 dit is dus eene vermeer iering van 15,469,000. Oie vermeerderingen pleyten zekerlyk allergunstigst voor de hervor mingen die men, over eenige jaren, in het postwezen heeft toegebragl. Vloven het gezpgde cyffer vervoerde den post in 1855 3,000,600 vraglvrye blieven en pnkeiten 200,000 gechargeerde brieven meer dan 200,600 geld-artikels onder mandaet aen houder. Oeze inlichtingen nemen vvy over, uyt de ontwikkeling, welke gevoegd is by den budget van openbare welken dit document bevat tevens eene beslissing welke toe te juyctien is. Als penen facteur van den post afwezig was, ten gevolge van een terlof, dan tiok men de kosten van zvne vervanging van zvn traktement af. Welnu, dit gebeurd met geene fonclionnarissen van bet gouvernement. Waerom moest dit dan plaets hebben jegens de arme briefdragers be administratie svilt dit gebruyk dus ook afschaffen, en als ecnen facteur, in een jaer, niet meer verlof krygt dan veertien dagen zal hem zvn volle traktement uytbetaeld worden. Eenen anderen niaelregel hoopt de administratie te konnen nemen eens par maend wilt zy eenen dag rust veileenen aen iederen facteur. Dien maetregel. zegt het ministerieel document, word nenbevoten door de reglveerdiglieyd en de mensclilievendheyd. v Tydingen uyt Brussel doen kennen dat den koning aen den moor- «lenoer van 51. Ackerman, aen den genaemden Mollenickz, kvvvlschelding der doodstraf heeft verleend. De doodstraf is in eeuwigdurenden dwang- nrbeyd veranderd. Eene dame die van Doornyk naer Brussel reed, is in een rytnvg van den konvooy, kings den yzeren weg, als den gnrde om de briefke'ns kwam, dood gevonden. Als men te Leuze aenhwam, is het lyk naer het gaslhuys gedragen. Eet; der beste peerden van koningin Victoria komt ver- piflipd te worden. Er is eene vergelding van 260 ponden ster lings beloofd aen dezen die den vergiftiger doel kennen. Hel Weekblad van de stad Grave, (Hollandj vertelt dat er nahv die slad (te Berchem) sedert ernigen tyd veel verkens stier ven, zonder dat men wist vvaernen de dood loe te schryven. Aen- gezien het vleesclt heel gezond was, wierd het aen de armen der gemeente rondgedeeld. Zekeren persoon was allyd den eersten om zyn paert te hebbenWelnu, liet schvnl hy zelve geweest te zyn die de verkens phnsphoorstekskens iu het eten mengde, om aizoo vette tnaeilydeu te maken. Men heeft nvt Parys vernomen dal 5!gr. den arlsliisseliop van Parys, cnnferenciêii lieefl ingesteld over den godsdienst, voor alle de doofstommen van zvn bisdom. Hel getal van deze onge- inkkigen heloo'pl, voor Parys alleen, lol zes honderd. Om zyn voornemen le kunnen verwczenlvken. hecl'l 51gr. Sihour eenen oproep gedaen tol de bezondere kennissen van 51. den ahbé Carton, bestuerder van het gestigt van doofstommen le Brugge. Dank aen de raedgevingen van dezen kundigen onderwyzer, en vac deze van 51. den abbé Lambert, geestelylïen bestuerder van de doofstommen le Parys, zyn er verschevde jonge geestelyken uytgenoodigd om de manier te leeren, die de voordeeligsle is, om bet ontwerp van Mgr. Sibour te doen gelukken. Het is in de kerk van St-Rochus, te Parys, dat de conferenciën zullen plaets hebben. SrREKtsDE Tafels. Eenen onzer geabonneerden heeft onlangs gevraegd, wat er geworden is van die sprekende tafels. Wy welen niet of zy nog spreken en geloofd worden maer wy lezen in een hoogduytsch dagblad dat hunne lael overeenkwam met de ver- scliillige nationulileyten. In Amerika spreken zy als roode repu- blikanen, in Engeland verklaren zy zich legen de uylbreyding van de roomsch-katholyke hiërarchie, in Vrankryk zingen zy liedjes, in Duylschland vormen zy laeldunkende neuswyzen. Zoo antwoordde eene tafel in Berlyn op de vraeg: waerom wilt gy dezen avond niet meer antwoorden Omdat gy allen maer ezelskoppen zyl I Een ysselyk schelmstuk is te Londen gepleegd geworden. De vrouw van eenen eerbiedweerdigen piaetsnyder der Linlon- strael, Mev. Sommer, oud 26 jaer, dochter van insgelyks eerbied- weerdige ouders, had vóór haer huwelyk een onwettig kind ter wereld gebragt, hel welk zy met de toestemming van haren man, in een kosthuys gebragt had by de weduwe Harington. Den man betaelde de kosten van dit kind, dat reeds veertien jaren oud was. Maendag laelslleden ging de vrouw Sommer haër kind halen, om 10 uren :s avonds, bragt zy het naer hare wooning deed liet in den kelder gaen, en daer, mei de grootste koelbloedigheid, sneed zy hel met een mes de keel af. De meyd had het geschreeuw tan hel ongelukkig slagtoffer gehoord en de woordenwisseling welke de tnooid was voerafgegaen. Des anderdags in den morgend, ging zv den dader dezer vreesselyke moord aenklagen. De policie begaf zich ter plaets en nam den man en zyne vrouw gevangen. Doch de geluygenis der meyd deed welhaësl den echtgenoot in vryheyd stéllen. Wal de vrouw aengael, zy loochende alles, doch de vëropenbaringen van 51. Sommer toegelaten hebbende het slagtoffer te herkennen, heeft de beschuldigde geêyndigd met alles te bekennen. Enkelyk heelt zy beweerd, dat liet liaer kind niet was, maer dit van haren broeder en dat zy het vermoord had ont een eynde le stellen aen de krakeelen welke zy met haren man om deze rede had. De echtgenoten Sommer waren welhebbend en bewoonden een zeer schoon huys. FRANSCH KEYZERRYK. Parys, 17 february. Byna alle de gevolmagligden van de mogendheden, die deel in de onderhandelingen voor den vrede moeien nemen, zyn alhier aeugekotnen. Slechts 51. den graef Orloff en Aali-Paclia ontbreken nog. Dezen laelsten kan maer den 21 of 22 alhier aenkomen. Dus zullen de conferencien maer den 23 kunnen geopeud worden. Eenige moeyelykheden waren op het punt van op le ryzen, om le welen in welk order en volgens welken rang.de gevolinag- tigden moesten behandeld worden. Om alle moeyelykheden te vermyden, is er vastgesteld dat men het alphabetisclie order zal volgen. Er zullen groote en lalryke feesten plaets hebben, als den vrede zal gesloten zyn. Men is zoodanig zeker dat de onderhande lingen een goed nvtwerksel zullen hebben, dat er van nu af reeds bevelen zyn gegeven om loebereydselen voor deze feesten te maken. Ziet hier, volgens de Triëstcr-Zcitung, waerin de hervor mingen, door Turkyen goedgekeurd, beslaen Behoud van het verdrag van Gulhanéwaarborg van al de voorregten der griekscheen arnteniaensche kerk afschaflin» van de lydelyke en geregterlyke magt der patriarchen gelvkhevd der eeredienslenafschaffing van de straffen, uyl te spréken te«en degenen die van religie veranderen aenneming der christenen lot de openbare foncliën daerstelling van volks-scholen iuri"- ling eeuer lydelyke juslicie voor de llajahs verzameling 'in een wetboek van de burgerlyke en krimineele wellen wetboek in al de talen van liet ryk afgekondigd hervorming der gevangenissen hervot tiling der policie de Rujalis den de werving onderworpen en aenneming der christenen vooralle militaire graden trans formatie der. provinciale overlieden facultevl voorde Franken van goederen aen te werven direkle belastingen verbeterin" van de gemeenschapswëgcn staels-budgetvertegenwoordiging der christenen iu den Staets-raed instellingen van krediet vooï den koophandelmunthervorming. Als lord Clarendon iu gehoor by den kevzer is ontvaimen, heeft Z. M. aen den engelschen minister gezegd, geerne llen 5 uiaert aen hel wetgevend korps in Vrankryk te kunnen aenkou- digen dal men op eenen vasten vrede mag rekenen. Lord Clarendon heeft geantwoord dat zulks ook liet verlangen van het en"elsch gouvernement was. Den Monilcur heeft afgekondigd dat H. 51. de kevzerin in hare negenste maend van zwangerneyd is getreden. Men verwacht de bevalling van den 15 tol den 20 inaert. Te beginnen van den 1 maerl, mag M. Dubois, vroedmeester van de keyzerin, des avonds en des nachts, het palevs niet meer verlaten. De keyzerin geniet de allerbeste gezoiidheyd. De oversten der congregatie van de Zusters van Liefde te Parvs, hebben aen Mgr. den bisschop van Aniiecy, de twee eere- kruyssen geschonken, welke zuster Rosalie, van den kevzer der Franschen, heeft ontvangen. Zuster Rosalie was eene bioedver- wante van den bisschop De conferentie der advokalen te Parys, hoeft beslist dat eenen burgemeester de kerk niet mag doen 'openen voor het lyk, als den pastor weygert van hel lyk in de kerk te activeerden. Alom hoort men vragen Is men reglzinnig en le oor- deelen naer alle lydingen nvt Sl-Pelerbnrg, ntag men zonder aërzelen die vraeg met ja beantwoorden, voor zoo veel hel Rusland betreft. Ook te Parys word dit bevestigd. 51en zot er, dal de insliuctiën door keyzer Alexander II aeii zyne gevolmag ligden gegeven, van den verzoeuivksien aerd zyn liy drukt de hoop uyt, dal de vreede beproeving van dezen oorlog niet zal verloren wezen voor liet meiischdom en de beschaving, en dal den vrede, die gael gesloten worden, voor langen tyd de cendia-l tussclien de volkeren zal verzekeren. En Engeland Op die vraeg antwoord eenen parvschen kO)respondent als volgt Men voegt er by, dal de engclsche vertegenwoordigers, die sedert zaterdag nacht te Parvs by**elkan der zyn, met veel meer verzoenende gevoelens zyn bezield dan de tael der engélsclie drukpers liet kan doen veronderstellen. Men spreekt van niets anders meer dan van de aenstaende conferencien voor den vrede. Den afslag in de granen in Vrankryk is algemeen. Er is zooveel graen in den Havre acngekomen," dal er werklieden ontbreken oin bet te lossen,, Men beeft de soldaten van liet gar nizoen moeten gebruyken om de ontscheping ie doen. Onder den tyt'el van a Hel Heylig Verbond kondigt de Cnnslitnlimnël eenen artikel al' van 51. Granier de Cassa'»nae, hetwelk ongëlwyll'eld veel opziens zal le weeg brengen, Iu dit artikel, dat van liooger hand sciiynt opgegeven, word er titel alleen als byna stellig verklaer.l, dat men in de conferencien van Parys veranderingen zal toebrengen aen de slotbepalingen van het eenei-kongres, door dewelke de contracteercnde parlyën zich verbonden om noyl te bandelen met liet Napoleo- nisliscli stamliuysmaer er word daerenboven iu gezegd dat het niet oiimogelyk is, dal zekere aenzienelyke gebeurte- nissen, welke sedert 1850 den toestand van Europa anders hebben gemarkt dan hy dotn tiet 55 cener-kongres was vaslge- sleld, bet voorwerp znllen zyn van de aendaclil en de werking n van bel kongres van Parys. 5\elke zyn die aenzienelyke gebeurtenissen Dit word door M, Granier niet gezegd. Overigens li'eefl dit artikel dezelfde strekking als de tael van al de fransche en franschgezinde dagbladeren, sinds de nadering van den vrede, liet wilt bewyzen, dal Vrankryk onder de mogend heden weer den rang gael innemen, dien het in liet Weener- kongres van 1815 verloren beeftbet vereerend gedra" der fransche troepen in het Oosten en de kiezing van Parys lot de plaets der conferenciën zyn daer de voorleekens van. Die opmerkingen hebben hare weerde; doch liet is met al te veel verwaetldiieyd dat de paryssche bladen uvtkraeyën, dat Vrankryk de zon der wereld-verlichting zal wezen, en 'dat alle beschaving uyt Parys moet komen. Iedere natie heeft hare ey>'ene en bezondere middelen ten vooruylgang, en geenen bevoegden tegler zal beweeren dat, by voorbeeld, Engeland en Duylschland, onder hel opzigl van wetenschap en kunst, iets acn dal rvk te benyden hebben. Slechts eenige kleyue grenslanden, en vooral Bekgien, ontvangen den loon uyl dal magtiger ryk en onder die betrekking strekt den lust tot uaapery, ten nadeele der eygene weerdigheyd, voorzeker uiet tol eere. persoonen, welke zich onlangs in eene herberg van Cambrin (Pas-de-Calais) bevonden, zegt de Revue Atlésiennc, vielen levenloos op den grotm, na eik eene tas kalté te hebben gedronken. De verschrikte herbergierster ging de overhevd ver wittigen. Terwyl men vermoedde dat er vergiftiging had" plaets gehad, dronk de vrouw onmiddelyk eene tas, om te bewyzen dat den kalle niet vergiftigd was. Doelt nauwelyks had zy denzelven geledigd, of zy viel levenloos op den grond gelyk hare twee kalanten. By hel onderzoek van den knllé, ontdekte men op den bodem van den pot een pak phosphorieke solferstekken, welke de vergiftiging en de dood van dry persoonen veroorzaekt hadden PARVS, 22 february. Nn weet men met rekerlieyd, datdeopenine der conferencien vnn den vrede, den 25 february ral plaets hebben. Men verwagt Aali-Pacha, den 23 dezer (c Parys. Deze «ydinrj |S r,u officieel. De opening der conferencien is tVvee dagen moeten verschoven worden, omdat Aali-Pacha niet vroeger kon te Parys zyn. Alle de tyd.ngen wegens den vrede, blyven om even gunstig. BEKGERLl KEN-STAND. GEBOORTEN ^4NNELÏK J 14 Vrouvvelvk HUWELYKEN. Franciscus Van Lierde, hovenier, met Maria Pots, dienstmeid Gueliielmns Bnekens, 9 j„ St. Job.—Anna Persoon, weduwe von ('orolus De Strooper 43 j.. Korter,dderstraet Jonnes Baplista Bactens, twvnders- gast, 1; j., Langeridderstr. Maiin Franssaer, 5 j., Mylbcke Carolina D'haens, vrouw van l.udovicns Van Hnulte, 33 j„ herbergierster, Graen- merkt.-- Angelina Glaessens, 4 j„ Mylbeke. - Joanna Coen, „ouw van Benedictus IVelle,nan, kantwerkster, 57j., Mulcndriesch. Antonius De Backer, man van Catharina Wauters, 64 j., Langeridderstr. Van eene groote hoeveelheyd Uooy, Strooy. Toemaet en ingelegd Loof, te Erembodegem, op de volgende Hofsteden 1° Aen de woon van Dominicus Dc Gols, gescheed met Hekelgem. 2° Aen d'Hofsteden van Frans Vertongen en Cornelius L)e Schryver, wyk Hoek. 3° Aen de vvoou van Charles Philips, aen de Brussel- baen. Op Donderdag 28 February 1856, om een uer namiddag fix onder het besluer van den Zaekwaernemer VAN VAERENBERG. w ZYLMANS, woonende acn de Vaert te Aelst, heeft de eer aen hel publiek kenbaer te maken als dat er bv hem te bekomen is eerste kwaliteyt van AMSTERDAilSCHE- ASSCHE, aen eene vermindering van prys. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder. FY.YE.Y 151AEG-BJTTER. J. Van Peteghem, Apotheker te Aelst. Indien men een liqueur-glasken van dezen Bitter en eene halve once broodsuiker in een glas of tasse doet én dat men daerop giet vyf mael zoo veel kokende water dan men liqueur genomen heeft, zoo maekt men eenen WARMEN PUNSCll, die zeer gezond en aengenaem is. Indien men koud water 111 plaets van kokende water gebruikt dan maekt men eenen VERKOELENDEN DRANK, die zeer weldoende is. N. B. Dezen Bitter mug niet gemengeld worden met (jenever. DEN LITER. Elixir-Bitter (voor aengenamen Bitter te maken) fr. i-00 Munt, en Punsch, fr. 1-10, 1-25 en 2-00. Maeg-Bitter, Schiedam en Franschen fr. 1-25, 2-00. Fytte Liquetiren per Flacon (de flacon begrepen) fr. 1-50. AENBELANGEND BERIGT. JH. LtXOX agent 6c,algcmcene ihactscliappj lol acnmocdiging van ,lcn militairen diens., brengt ter kennis van de jongelingen van dé klasse 1856 moetende loten voor don dienst dor nnnionalo militie, en plaotsveivanaar, d,e het verlangt kan leveren; gewaerborgd voor al den diensttyd verewchi by de vvet. Overigens is hy gelast le aanvaarden lo het roanga-eeren d„ militairen m werkelyken die,,,. e„ de gone in onbepaeld verléf, ,VJ* van de klasse 1849, vooraan van de „oodige stuks, waervoor de premien zvn als volfjt. r «uien 1° SolHat-Capor.tl of brigadier orxix 2o Oonder-officier ®[JjJ De kas van Vonraenigheyd ingesteld doorgemelde maetschappv, is allvd open voor de jongelingen geboren voor den 1 January 1849 De gone die daerloo genegen zyn gelieven hun te vervoegen ten Iv„en woonste te Aelst Yischmerkt. *jnen De gordo-cbampetters worden tot dies aenzogt behulpzaem te nuts eene goede beloonmg. r uu'

De Denderbode | 1856 | | pagina 3