ZONDAG 2 MAE1T 1856. TIENDEN JAERGANG. - Nr 496- AELST, den 1 Maert 1856. De Brusselsche Dagbladpers. Gevolgtrekking. Nog een hoeksken van den sluyër opgeligt. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 FEBRUARY 1836. |o T'-n 7 uren 35 minuien dos morgens nner Dendermonde Gend, Brugge Oostende, Kortrvk, Mouscvon, Rvssel, Zele en Lokeren. 2° ten 9 uren 35 ruin. des morgens nner Dendermonde, Mechelen. Brussel, A ntyverpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervicrs, Landen, St.-Truyen,en Hasselt. 3° Ten 10 uren 55 m. roonuiddag. nner Dendei monde, Gend, Brugge, Osiende, Kdrtrvk, Sloescroen* Ryssel, Zele en Lokereu. 4U 7en 6 uren 00.minuten des avonds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lemen, Tinetien, Luyk. Verviers. Aken, Keulen, Gend, Brugge, Ostende, Kortryk, Monscron, Rvssel, Zele jen Lokereu. 5° Ten 8 uren 40 minuten des avonds naer Dendermonde •GUÜIUE tiUL'M. YZEREN WEG VAN DENDER EN WAES. VAN AELST NAER Ninove, Geeraerdsbergon, Lessen, Aeih, 6 50 8 35 (1) 12 052 007 45. VAN AETH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, fi 9 40—4 15—7 20. van DENDERMONDE naer Aelst, Ninove, Geeraerdsb., Lessen, Aeth, 6 308 20 (2)11 451 35—7 25 ko,,vo>s slaen stl' le Os se;,hein, ter uy (zondering der gene vertrekkende van Aelst ten 10 55 's morgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 's morgens en ten 0 00 's avonds. Te Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te Idegem staen deze vertrekkende van Alh ten 64 15;En van Dendermonde ten 6 30—11 451 35 (1) (2: Dit konvoy houd stil te Ninove en gaet niet verder. Voor alle rigting-m moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENDEHBODE Sedeit eenigen tyd ontwaert men in de beusselsche dagbladpers eene beweging die veel aen eene beursspecu latie gelykt De lndipendan.ee is over eenige dagen ver kocht geworden aen duytsche Joden en fransche speeula- teurs. Den upsteller-eygenaer van dit blad, M. Perrot, verwydert zich en gaet op zyn gemak een hotel vau den Leopoldswyk bewoonen met een kapiteeltje in de vuyst van twee millioenen, die hy met zvne Indépendance gewon nen heeft. Dit bewvst dat er noyt'iemand het journalismus beter dan by beJjbe weten te exploiteren. Naer men ons verzekert, is den eygenaer van den Ob- servutmr. M. Slerckx, op het punt zyn blad te verkoopen aen eene engélsche maetschappy, die ter zeiver tvde den Journal de la Belgique, welken nu met de overschotjes van den Observuteur gedrukt word, zal uytgeven. De Russen biyven den Nord behouden, welken door gewezene man nen van de Indépendance word opgesteld. De republikanen secialistisclie-uylwykelingen te Londen verblyvende, heb ben ten bunnen dienste de Nation, den National en mis schien ook al den Echo de Rruxelles, die met den National en den Tèlégraphe maer eene en zeilde zaek zyn en voor namelyken eygenaer hebben M. Briavoine. Eyndelyk de Éétoile Beige, zoo verzekert men ons, is ook op bet punt van eygenaer' te veranderen. Dit bladje heeft sedert twee niaenden, zeer veel inschryvers verloren doordien het zyne ingevingen krygt van MM. Rogier, Verhaegen en de log'iën en teenemael naer den liberalen kant belt. Gelyk men ziet, liet meestendeel der brusselsche bladen is in handen van vremdelingen, iets wat, in zekere om standigheden eenen gevaerlyken toestand voor het vader land kan veroorzaken. Wv hebben vernomen dat vremde lingen ook poogingen hebben aengewend om de JEmanci pation en de Gazette de Rruxelles te koopenmaer M. Coomans heeft die aenbiedingen verstooten. Den Journal de Rruxelles, blyft gelyk de andere conservateursbladen eene belgisehe "en vaderlandsehe uytgaef. Op hnn patrio- lismus mag men rekenen, omdat zy'bestuerd en opgesteld worden door Belgen die nyt ovgrtuvging aen onze instel lingen verknocht zyn. Dit is troostelyk en goed dat de drukpersvryheyd, die eene belgisehe vryheyd is, ook wat de belgisehe zaek diene. Met genoegen stippen wy 'liieraen dat de belgisehe bla den, die aen vremdelingen verkocht worden, alle bestuerd en opgesteld zyn door vremdelingen, en dat de vremde schryvers van den Écho de Rruxelles, van de Étoile Beige enz. enz. dagelvks grond verliezen. Het publiek begint te ontwaren waer men liet wijt naer toe leyden. Wy zelve hebben ondervonden dat de Étoile Beige en de Indépendance ons eene onzer kostbaerste vrvlieden zouden willen laten ontrukken, met namelyk de schryvers van dagbladen, die onder het jok staen der burgerwacht, hel constitutionneel voorregt te ontkennen van bv middel der drukpers, wille keurigheden te laken waeraen brutale oversten der bur gerwacht zich zouden konnen overleveren. Kortom, wy moeten hier doen opmerken dat de over- lieerschiug der francmagonslogiën in den grond niets anders is dan eene vremde overiieersching; het ordewoord word aen de logiën gezonden door de revolutionnairen van Londen, Parys en Italiën; dit ordewoord word dan over gezet ren de zoogezegde liberale bladen die hel maer al te getrouwelyk uytvoeren. Us wy dit alles we! overwegen, zoo konnen wy niet nalaten de ware Belgische gazetschryvers, voornamelyk de vlaemsclie, aen te sporen opdat zv zich wel limine verhe vene zending zouden errinneren. Zy zullen liet met ons eens zyn, denken wy, dat dien vremden invloed gedurig moet bestieden worden dat de kuyperyën en onvader- landsche poogingen van de logiën en van hare instrumenten moeten ontmaskerd wordendat zy aenlioudend moeten werken om liet publiek te verlichten en tegen alle verley- dingen le wapenen. De ware vaderlandsehe gazetschryvers hebben pligten te vervullen die nioeyelvk zyn, hunne laek is belangryk, grootsch maer nietteniiii hard en bitter, doch als zi; de zoete overtuyging hebben dat liuniien ar- beyd strekt om onzen godsdieiisligcn en zedclyken vader- grond voet xoor voel legen vrenideii godsdienstliaet en zelfbelang te betwisten, dan zullen zy, ontvlamd door den heyligen iever der vaderlandsliefde, hunne pen meer en meer scherpen om den gemeenen vyand van 't algemeen welzyn te overwinnen. En dan, wat moet liet publiek doen Uns ondersteunen, onze poogingen byspringen, ons aentnoedigen en ook de band aen 't werk slaen 0111 liet k.vaed dat door de vremde lingen in ons herbergzaem Belgiën aengerigt word, te verlammen en te verydeleu. Eiken burger die kan, beeft eene pligt te vervullen te weten voor de goede dagbladen te werken, de kwade uyt de buyzen en famililn te verwy- deren, de slechte leerstelsels die alleen uyt baetzuolit, uyt berekend zelfbelang, of loutere boosheyd, worden ver- spreyd, tegen te werken en aldus den zegeprael van liet goed alleen te verzekeren. Dat rnen bet wel wete meennaels is de onverschillig- heyd der goede de oorzaek van den triornph der kwade. Als liet vaderland, als den godsdienst, als de goede-prin- cipen gedurig door" de boozen worden atmgferand en be stormd, en als de goede dan werkloos blyven, als de goede dan den stryd aen eenige byzondereii alieen zonder mede hulp, zonder onderstand overlaten, deze laetsle konnen bet niet blyven volhouden, den stroom des kwaeds, der vervolging valt hun langs alle kanten aen, en zy moeten eyndigen met voor 't geweld te wyken. Vis unita furtior, eendragt maekl magt, zegt het spreekwoord, en zoo is 't in Belgiën gesteld dat, wilden al de goede en ware vader landsvrienden krachtdadiglyk tegen den booze,n samen spannen, hy zou welliaesl uyt zvne verschansingen ver- jaegd zyn, terwyl hy nu, op de stralïeloosheyd reke nende, sloutmoediglyiv zyne verwoestingen in 't zedelyk en in het stoffelyk orde van zaken voortzetImpunitas peccandi illecebra, de ongestraftheyd is immers het vóor- naemste aenloksel tot de boosheyd. Het komt langs om klaei'der blyken dat de francmacons geheel 't land willen overweldigen en 't zelve onder hunne roede doen bukkeu. Hun besluyt is genomen, hunnen wil is vastberaden, hunne werkzame poogingen zyn voor nie mand een gehevm meer. De dry voornaemste middelen die gebruykt worden, zyn het Onderwys, de Kiezingen en de Drukpers. Wy hebben thans een magonniek stuk onder de oogen 't geen de nog aerzelende of ongeloovigen teene mael moet overtuygen. Zie hier dit stuk, wy roepen er de aendacht onzer landgenoten op in Elke logie zal jaerlyks eene som inbrengen, overeenkomstig mei hare geldelyke vermogens, lol onderhoud en voorspoed der vrye uniucrsilcyt van Brussel. Indien de bydraeg van eene logie beloopt lot eene zekere som later te betalen, zal deze logie hel rcgl hebben om kosteloos eeneu leerling naer de gemelde universiteyl te zenden. Daerenboven zullen alle francmacons zich moeten verpliglen, om, zoo veel mogelyk, hunne kinderen of de weezen waer over zy tol voogden aengesteld zyn, in de vrye universilevt te doeu stu- deeren. u Wanneer eene kiezing op handen is, zal de logie in hel res sort, in welke die kiezing moet plaets hebben, eenen kandidaet- francmaQon, ter aenveerding van den Groolen-Ooslen van Brussel voorstellen, cn indien dezen kandidael goed gevonden word, zullen AL dc broeders die onder de gehoorsacmheyd slaenvoor den zeiven MOETEN stemmen. In alle kiezingen, 't zy voor de gemeente, 't zy voor de pro vincie, T zy voor de kamer der volksverlegenwoordigers of voor den seuaet, MOETEN ALTYD de kandidaten door den Groolen- Ooslen acngenomen worden. Al de francmacons zullen zweeren van AL hunnen invloed le gebruyken, ten eynde de kiezing van deu aengenomen kandidaet te doen gelukken. Eiken gekozen zal in de logie eene geloofsbelydenis doen, waer van eenen akt zal opgemaekt worden. Hy zal uytgenoodigd worden om raed te vragen aen zyne logie of aen den Grooten-Oosten, in alle gewigtige zaken "die zouden kunnen voorkomen gedurende het verloop van den tyd voor welken hy gekozen is. Indien hy zyne aengf.nomene verbintenissen te buyten gaet, zal hy AEN STRENGE STRAFFEN onderworpen zyn cn zelfs uyt het order gebannen worden. Dc toepassing van deze straffen is aen de bcoordccling van den Groolen-Ooslen overgelaten. Elke logie, die zulks nuttig oordeel!, zal ariikelen in de dag bladeren mogen afkondigen maer den Groolen-Ooslen behoud aen zich zeiven het regt van de dagbladeren acn le tryzen welke het vertrouwen der vrymetsclary weerdig zyn. beu («molen-Oosten moet hel middenpunt zyn van al de lo- gien aen hem beuoort het toe den weg aen te wyzen en de wetten voor le schryveu de eerste pligt van al de loaien is ZICH AEN' DE OPPERSTE BESLISSINGEN VAN DEN GROOTEN-OOSTEN TE ONDERWERPEN. DE DRY FRAiYCMA^OAS-MIDDELEN. Van al de middelen iJie door de logiën gem uvkt worden, is den middel van hel onderwys voor- zeker den betreurlykslen voor de katliolyke Belgen, omdat de kalliolyken dagelvks oog- eo oorgetuigen zyn van de onheil spellende leeringen die in V hert der opkomende jeugd geplant worden, en waervoor hun jaerlyks eenen hoop millioenen word afgeperst. Hel acnleeren van godsdicnsihael en kerkverachting, hel inboezemen vau gudslooclieuing en zedeloosheid, liet verhef fen van kelleryën en goddelooslieyd betalen en rykrlyk betalen is voor eene katliolyke natie de gruotsle schandvlek die luier kan besmeuren, omdat zy ziende, wetens en willens baren evgeu ondt 1 g.uig bewerktmet Gods vermaledyding op haer al te trekken, met de banden der orde en ge'hoorzaeinlievd aen de wetten met bare eygene banden le verbreken, met den cenigsten underpaid, den eenigsteu barreel tegen ondeugd en schelmstuk ken uyt deu weg le ruymeu, in een woord, met de magtigsle keten, waerdoor het kvvaed alleen kan geboeyd zyn, schakel voor schakel met den alles vernielenden Immer der boosheyd te ver- bryzelen. Dal de Belgen er wei aen denken, de francmacons willen Christus, den God-Mensch, de eenige fontcyn van alle goed onderden naem van EERLOOZEN, verpletleren hiertoe ivord liet onderwys gebruykt als eerste middel, en de Belgen betalen hel....... Dat zy er wel aen deuken, is'hel nu niet hel zal later zyn, du onderwys zal hunne mine veroorzaken, want een kivacd, een zoo groot, een zoo onbegrypelyk kwaed moet noodzakelyk zyne kwade gevolgen hebben, en dan ivee bun die oogen gehad en uiel gezien hebben, ooren en niet geboord hebben Dir. IklEZKB.ViGEÜÏ. Als tweede middel om hun doel van volksbederf le bereyken, zoeken de francmacons zieli meester te maken van de kiezingen. En waerom Omdat zy meester zynde in de kiezingennoodzakelyk meester worden in bet bestuer en omdat zy meeesler zynde in liet beslucr. bet beheer in handen hebben over vele lydelyke of stoffelyke belanden waermede zy menigen mensch konnen dwingen hunne inzigleti en werkingen, zelfs tegen dank, te begunstigen. Wat heeft men 111 de jaren 1847 en 1848 gezien Overa'l hebben dc libe ralere, nadat zy m de kiezingen de overhand gekregen hadden, begonsl met de hospicie- arm- en siadsgoedereu 5e gebruyken om de menschen te dwingen, te pynigen cn ze le doen dansen gelik de iogien schuyffelen. Byna door geheel 't land heelt mén de zeltde maelregels ontmoet en nog dagelyks ziet men de liefdadige bezetten of godsdienstige giften gebruyken 0111, door geweld, de pachters en gebruykers in den zin der logiën te doen werken 0111 de priesters le verdrukken, 0111 liet kwaèd te doen bedrvven' om parochiën en steden te bederven, en deu lieylzameu invloed' van deu kalliolyken godsdienst te verlammen. Eene scliandelyke laktiek der francmacons is altvd geweest de menschen tttsschen hunne lydelyke belangen en hun geweten te stellen. Die aenvoerders van het kwaed kennen de zwakheid van hel menscbelyk hert, de droevige neygingen naer geldelvkeu welstand, de zucht naer maelschappelyke verheffing ive'lnu dour stoffelyke hevoordeeligiug of benadeeliging welen zy er iii le gelukken deze op bunnen leest te seboeyëu die zy anders met hun niet zouden krygen, en 't is daeront dal de francinacous- logiën er zoo veel aen houden om de kiezingen, volgens hare weuschen, te doen uytvallen. Hieromtrent moeten wy onze land genoten nogmaels aenuakkeren alle franemasons-llberalers uvl de kiezingen te sluyten, hun uyt alle gezag te verdryven, en hun aldus de middels te benemen hunne gevloekte voornemens le verwezenlykeu. In kiezingen werkloos 'of onverschillig blyven ware dan voor eenen opreglen kalholyken, voor eeneu priester' voor eenen goeden burger eeneu groolen misslag, een pligtver- zuym waervan de samenleving liet regt beeft bun te beschuldigen als hadden zy vrywilliglyk de hand aen liet kwaed geleend' (Wy zullen hierop terugkeeren.) Vs" BBUkPEHS. Als wy aen hel scliandlooneel komen '1 geen ons dagelyks door de francmaeonsche drukpers word voorgesteld, dan gevoelen ivy de pen lussclien onze vingers - I - vu..v. 11 1 DwLl n inecDpereen, want is er eene party die een baldadig misbruik er drukpers maekt, 't is wel de belgisehe ran de vryheyd der „c, uc ueigiscne fraucmafonssecle. En inderdaed, wal al eerloosheden, wat al lasterende aentygingen, wat alversmadingen. wat 3! verfoeyelyke valschheden hebben wy naer '1 hoofd der priesters, der bisschop pen en zelfs vau Z. ft. den Paus door de frauemacoiispers niet zien smyten; hoe ergerlyk hebben wy de heyligsle grondivaer- heden lioüren honen, loochenen en beschimpen; Ime hemelter gend en vermeten hebben wy den Heyiigsten Persoon van Gods Zoon zien aenranden en deszell's verhevenste volniaeklbedeti ontëeren met ze door bet modder der beyligschendendsle en ver- stoklste boosheyd te slepenEu dan, wat walgelyk cynismus,

De Denderbode | 1856 | | pagina 1