PILLEKENS. •wal onbegrypelyke sebaemlcloosheyd in het aenpryzen en ver heffen van alles wal een cerhaer gemoed moet doen blozen; wat "verregaende trouweloosheyd wat abominabele leverzucht en viyt waerinede de francmagonspers bet kwaed aen arm en ryk, aen geleerd en ongeleerd poogt in 't bert te griffelen evndelyk wat helsch geduld, wat rampzalig geweld om in de samenleving eene zee van ongeregligheyd te graven en aen de massa's alle gemak ie geven tot verderf van ziel en ligchaemEylaes die ongelukkige drukpers, omhuld met den maniel der zoogezegde vryheyd, is hel wapen van de zelfde secle die het schrikbewind van 95 heeft doen opryzen, en lydens het welk duyzende schul- delooze hoofden zyn afgeslagen, duyzende slagtoffers in kolen en verpeste holen zyn omgebragt, duyzende bannelingen verre Yar> hun vaderland in de meeste ellende zyn gestorven.... Ja, de zelfde drukpers die al deze en meer rampen heeft voorberevd, bewerkt, uylgevoerd en loegejuychl, die zeilde drukpers is nog op heden in ons kalholyk vaderland den voornaeinslen hefboom waervan de francinagons zich bedienen om het gebouw der samenleving van zyne grondveslen af te ligten en in puynen te doen storten.... Let er wel op, Belgen, 'lis voor ons allen eene strenge gewc- tenspligt die verderflyke gazelten, die vergiftigende boeken en brochuerkens tegen te werken, die eerlooze schriften noch regt- noch onregtstreeks te ondersteunen, vermits de zelve de bronader zyn van het onmetelyk kwaed dat er dagelyks word aengerigt door een handvol vremde uytzendelingen die niet alleen op uwen zedelvken"ondergang uytzyn, maer die nog;bovendien uwe beurs exploiteren en met uwe ligtgeloovigbeyd den spot dryven Let er wel op..., Maer 'lis genoeg voor lieden, wy zullen deze stof hervallen. Het Verbond van Acht komt met zyne aengeborene kwaedwilligheyd op do schouders van den klerikael Ie""en de jaerlyksche dotatie van 150,000 fr. welke de kamer, op voordragt van liet ministerie, aen den graef van Vlaenderen tweeden zoon van den koning, heeft toegelegd. Alhoewel wy 111 gecncr voege deze dolatie goedkeuren, konnen wv echter niet nalaten aen de schryvers van 't Verbond te doen opmerken dat zy wel dienen te weten dat deze vrae" niet van 't miffisterie, maer wel van hooger hand is gekomen, en dat welkdanig ministerie er ook aen 't roer zou geweest zyn, de dotatie toch zou gevraegd zyn. Ten anderen, den grooten Rogier heeft den eersten geweest om ze te slem'men en aldus wederom een bewys gegeven, voor de eerste niaei Hat hv in de kamer, sedert zyne afkoking, te stemmen had dat hy zyne gewoonte van 't volk te belasten nog niet vergeten heeft en noyt vprgeten zal. Maer wat willen wv hiertegen zeggen, is 't niet van ouds geweten dat St. Jons den dra ex moet steken daer en gelyk den schilder het wilt Had een liberatersminislerie de dotatie voorgedragen, ho dan was alles wel geweestdan zon men de woorden van vaderlandsliefde, van geliefden koning, van eerbied voor de komngtyke familie enz. enz. in 't Verbond hebben hooren ronken dan zouden er integendeel geene scheldwoorden hard en schandvlekkend genoeg geweest zyn tegen den Dmderbode voor het geval dat hy de dotatie zou hebben tegengekant. Zullen wy zulks met het Verbond doen V Neen wy keuren goed dat liv do dotatie maer rouduyt lake en bekmbbele, wy zyn van 't zelfde gedacht, doch wy konnen de valschheyd niet goedkeuren die in al zyne artikels door- straelt zelfs als den grond van zyne artikels goed en prys- lj;ier isMaer zoo is met "zommiae evers gelcen als is 't dat zv van buyton zilverwit zyn, is'het binnenste dikwils met slank en vuyligheyd opgevuld .-. Onder titel van l)e toestand der paushike staten reeft de reptiblikaensche Broedermin eene opsomming van de persoonen die in de Pauslyke Staten jaerlyks vastgezet worden. Deze opsomming is zoo schroomelyk onnoozel en met eene zoo tastelyke valschhevd bestempeld, d;it wv er waerlyk hebben moeten om lagêdien en niet begrvpen 'hoe de lezers van dit schandblad zich zulke dwaeslied'en laten opvyzen. Inderdaed, wilt men de Broedermin geloovcn, dan moeten binnen tien jaren AL de inwooners der pauslyke staten, medegerekend de regters, de priesters, de bisschop pen, de kardinalen tot den Paus toe alle Ie gelyk vastzitten en overeenkoekeloerenAllez, achterüvlvalsche zeeveres, want uwen verblindden priestershaet brengt u zoo verre, dat wv u ellen af moeten zeggen dat ge zot zyt, en dat uwe lezers nog zotter zyn als ze zulken dommen praet voor klinkeude munt aenveerdenDoch zoo gaet hel als zommige gazetknoeyers aen 't eynde van hun zeel zvn' braken zy hun leste overschot nvt, en worden dan koopnmns in krot met 't pond en in vonk met d'elle. .-. Dat den eenen ezel geern den anderen lekt en lief koost, is bewezen door het latynsch spreekwoord asinus asinum fricatdat als d'eene hand de andere vuvl maekt zy dan licyde vuyl zyn, kan elkeen door ondervinding leeren dal den eenen valschaerd voor den anderen <*ene- gendhevd heeft, omdat zy boyde met liet zelfde zap over goten zvn, blykt uyt de handelwyze van 't Verbond, want, men ziel dit bietste prulblad de knoeyery van de Broedermin over den toestand der pauslyke staten gretig overnemen en er zyn hoofdartikel van maken. Doch dit moeten wy aen onzen aelsterschen sul vergeven, den man heeft de hersens zoo versnoterd, dat hy nis eene eer Zou mogen rekenen de dwaesheyd van het artikel der Broedermin ontwaerd of gezien te hebben. Als onzen konfrater zoo iets dergelyks in een blad vind, dan is hy zoo kontent als de katte van een penswvl, en denkt Daer mee ga ik do klerikalen eens afzweepen, daermcê ga ik hun eens den nvper op den neus zetten enz. Doch den sukkelaer heeft zich'zeiven reeds zoo deerlyk afgezweepl, en den nvper zoo vast op zynen evgen neus gezet, dat het pi ulbladje zynen adem niet meer kan halen en alle oogenblikken gereed is om naer 't pierland te vertrekken'T ware nogtans spvtig voor 't beestje want is het onnoozel en gansch vermuft,"'t weet echter toell zyne overblyvende dungezaeyde dupen kontent te stellen. Maer t is niet moeyelyk wel ie doen voor lezers die denken dal tweederley pap in eenen zelfden pot te koken, 't werk is van een verstandig man. .-. In eene gemeente omtrent Antwerpen is er thans eenen opvolger van wvlen Briesken Nypers op«estaen. Dezen wonderen kuermaker heelt den naem aengenomen van JEEKEN DEN STRIKER, omdat by door het stryken met zyne handen over zieke lidmaten, onder het prevelen van geheymzinnige woorden, beweert alle kwalen en pynen te konnen genezen en teenemael doen verdwynen. Naer wy vernemen, loopt er eene massa volks naer toe om gestreken te worden. Welligt zal Jefken den Stryker welliacst den ti'aneiiKK'on Verhaegen ook te stryken krygen, want sedert dat moortelbroer (jodin met de papbliksems van Jupiter uyt den Grooten Oosten lacht en spot, is den neus van Verhaegen, die te voren al van eenen tamelyken kaliber was, zoo verdikt, gelengd en verbreed, dat de volksver tegenwoordigers die in de kamer nevens hem zetelen, teene mael door die neuzen scbaduwe overlommerd zyn M. Verhaegen moet niet besehaemd zyn zich hy Jefken den Strijker Ie begeven er gaen alle soorten van menscheri by doch als hy er iets zou in weten, hy hoeft maer met den avond te gaen, zich tot over zyne kin in zynen frak te knoppen, en een rond klaksken tot op zynen ooren te trekken, niemand zal hem dan kennen, en men zal van hem gelyk van vele andere niet konnen zeggen dat'als de son onder is, er vry veel beesten in de sch.ad.uwe zyn..... Het Verbond van Ae'lst deelt in zyn laetste N' eenen brief mede dien zekeren Edw. Tack aen de kamer heeft gestuerd. In dees stuk word den eerw. heer pastor van Asper, by Audenaerde, beschuldigd doch om de beschuldiging eenen schyn van gegrondheyd te geven, heeft den beschuldiger den lexte van een testament, waervan kwestie is, veranderd. De stellige inlichtingen die wy daeromtrent in het Vaderland aentrelfen, zyn van aerd om dien Edw. Tack op zyne duymen te doen kloppen, en mogten wy aen den eerw. heer pastor van Asper eenen raed geven, hy zou bestaen in het oogenblikkelyk inspannen van een proces tegen den beschuldiger, zulks tot voorbeeld van den liberalen deessem die altyd zoo gereed is om priesters en religieusen te lasteren en te schandvlekken. CORRESPONDENTIE. M. A. M. te Gend, den abonnementsprys van den Dender-bode is zes franks by jare als de inschryving ten onzen bureele genomen en betaeld word in de postkan- tooien, of by de boekliandelaers is den prys zeven fr. Gelieve ons het N' van uw buys te zenden. Weerden vriend uyt GDe zaek is met V. O. geregeld, wy hebben alles juyst bevonden. Men deelt ons het volgende mede Mynheer. In korte dagen zal er te Leuven een boekwerk verschy- ncn van den cervveerden heer J. David, Taol- en letterkundige aanmer kingen, waerin de schriften onzer voorname prozaschrvvers kundig onder zocht en beoordeeld worden. Weldra zal dit werk van den Nestor onzer letterkunde in alle handen zyn. Wy drukken hier den wcnsch uit dat de geleerde schryver ons gelieve te bezorgen een soortgelyk werk over de vlaemsche dichters, die meer dan de prozaschryv'ers van den waren weg zyn uf'geweken. Deze bemerking kwam my voor by het doorlezen van een lmndel vlaemsche liedeven door Hendrik Van Eyck, gedrukt te Gent, by J. S. Van Doosselaere. In een soort van voorwoord zegt de schryver om welke reden hy wil zingen 1«> omdat hy van jongs af gezongen heeft. '2° wanneer hy des nachts het starrenheir ziet wemelen, en denkt aen 't heil dat hem daer wacht, dan zingt hy den Schepper ter eer. 3° om dat hy vlaming is, en wil zingen voor moedertael en volk. 4° om dat hv eene maegd bemint met slanke leden,, bckoorlyk, enz. Dat de schryver van jongs af gezongen hceftr dit is mogelyk en onschul dig maer ik geloof dat hy wat jong heeft begonnen schryven, de moeder taal en liet volk zullen er weinig by winnen. Had de jonge dichter zyne minnoliedjens alleenelyk behandigd aen zyne maegd met slanke leden. het volk en de moedertael zouden er weinig by verloren hebben. Om 11 te overtuigen hoe ellendig onze tale behandeld WoTdt, zal ik hier eeiiige uittreksels laten volgen Dl. 8. Ik cel maer alleenelyk mei mijnen mond.... Gy vraegt waer wilt gy dat men 't steke Wel, Jan-Kcbe-Sies zynen neus, eet een pond, Een pondeken snuif op ter weke Hem zei 'k zet uw' dooze van kant, In stede van snuif, in uw neus steek wat zand. Dl. 10. Meédoogenloos werd nooit zyn' beê verschopt. BI. 12. Dit vinekt myn harte bly te vioë. BI. 21. De noordencind bevriest rivier en slroomcn. Wat de gedachten betreft, ik oordeele dat het beter is daer niet te diep in te treden, de jonge diehter droomt gestadig van zyn lief*, wy zullen hem daerïn niet stooren. Wy raden den jongeling voor het toekomende andere voorwerpen Ie kiezen, en nog eenen tyd de vlaemsche tael en hare prosodie te studeren, want in zyne verzen liggen de regef» van toon en inact hitter te jammeren de volgende verzen zullen u dnervan overtuigen. M'en geeft een volk licht en beschaving. In Vlaenderen Vlaemseh, het fransch den Wael 'K wil Vlaenderen helpen zegepralen. Mvn buieman heeft eenen buik 'lijk een vat. 'T kooijenwachtertje in de weiden Zingt de eenvoudige melodv. De eenvoudige Belg wyst men van kant Van ti dwael ik thans verre Met droevig hart en zin. De koesterende zonne Maekt 't aerderyk verblyd. Toen myn kalot bleef hangen Aen eenen luchter en lk ging myn gangen Het zy genoeg wy verhopen dat de jongeling er ernstiger zal aen donken, eer hy nog de pen zal opnemen om te schryven voor moedertael en volk, de moedertael en namelyk de dichtkunst, zullen niet weinig ver- onlweerdifld zyn p.erzulke voortbrengselen. Het volk vraegt ons geen minneliederen, maer werk en brood, gods dienstige gevoelens om zyn lyrlen met verdutdigheyd te ondergaen. Wy Inlen aen den jongen verzenmaker de verantwoordclvkheyd over de won dere beschaving «elke hy by het volk zou willen inplanten, wanneer hv zegt Ik roep by 't teégen van den pot. Het nat van Dachas is mvn god Het schynt dat hy Venus niet min hef heeft, want van haer droomt hy olie nachten, het geluk der min is grooter als dat der hemellingen: jonge maegden beminnen znel gansc/ie ziel en zinnen, en in zyne armen wie gelen, enz. daer, zegt hv, is zyne vreugde, zyn geluk en dat noemt men schryven ter eere van den Schepper, voor moedertael en volk M. den kttnonik de Ilaerne, lid der katner, pet een werk over de Beweging en Uylbreyding der Liefdadigltevd in Belgiën, uvigeven. M. De Smet, leerling by de kalboiyke universiley! te Leuven, en bacalaureus in de godsgeleerdbeyd, is onderpastor benoemd le Dendermonde, in vervanging van M. Carlier, die tot geestelyken bestuerder der Maricollen, in dezelve stad is benoemd. M. Ervinck, onderpastor te Ledeberg. is in dezelve hoedanig- hevd te Sl-Laureyns benoemd.— JI. Nachlergaele, onderpastor le St-Laureyns, is onderpastor benoemd te Assenede. De daling in de pryzen der granen, op de bezondersfe merkten blyft voortduren. Te Namen is den afslag van 5 franc» geweest. Te Dendermonde, Leaven en Korlryk, heeft men ook afslag mogen aenstippen. Dezen afslag is eene siegle tyding voor de spekulateurs, en men moet zich, in eenige streken van liet land, wederom aen kuyperyen verwagten. Maer, wy hopen dat de bevoegde overhevd zal waken. 1 Men verneemt nog uyt verscheyde streken, dat de pryzen der granen in volle daling zyn. De spekulateurs zyn in vollen angst; maer, integendeel, is bet volk in vreugd. -- Men verzekert ons, zegt een blad der stad Doornyk dat de juslicic op het spoor is" van dc kuyperyen, welke in de omstreken van Dendermonde, Mechelen en Leuven bewerkstelligd worden door groote graenhandelaers tegenover pagters, welke zy aen- raeddett niet naer de merkten te komen, ten eynde op dié yyyze eenen opslag op den prys der granen le doen ontslaen. Den achtbaren, volksvertegenwoordiger van bet arrondisse ment Dendermonde, M. Vermeire, is volkomen van zyne ernstige en langdurige ziekte genezen. Acht dagen geleden is M. Vermeire voor de eerste mael uylgegaen, en is in de kerk, God voor zyne' genezing, gaen bedanken. Dezen dag was liet feest op Hamme, voor de armen, weeskin deren, en oude wvvekens en mans, die door den genezen volks vertegenwoordiger wierden getrakteerd. Onder anderen is eenen vellen os geslagt, en bet vleesch is aen den armen uytgedeeid. Dergelyke daden van liefdadigheyd behoeven geenen lof. Wy verhopen dal M. Vermeire yvelhaest zyne plaels, die by met zoo veel yver, goeden wil, kunde en volksliefde bekleed, iii de kamer zal kunnen hernemen. Wy lezen in de Emancipation hel belangryk nieuws, dat den toestand van den yzeren weg tusschen Lier en Conlich zoodanig slegt is, dat de Turnhoulsche compagnie, opbond dezelve le exploileeren, te beginnen met 1 maert. Men meld uyt Antwerpen dat in die slad eene groote moeyelykheyd is opgerezen aengaende de laetste loting. Ziehier de zaek Twee jongelingen dragen denzelfden naem, en worden beide J. B. Adams geheeten. By bet uytroepen van dien naem, bied zich eenen jongeling acn, en den voorzitter vergelende den naem der moeder van den jongeling te vragen, om de indenlilevt daer testellen, Iaet den milicien loten, en den jongeling trekt"eenen gelukkigen nummer, den N'° 999. Denzelven naem word no» eens uitgeroepen, en eenen anderen J. B. Adams lot, en trekt eenen ongelukkigen nummer. Den tweeden Adams beweert nu dal men, met een ander voor hem te laten trekken, die hel regl niet had, hem de kans beeft doen verliezen van eenen gelukkigen nummer te trekken, en evscht den nummer 999 voor zich. Den anderen Adams houd slaendal hy niet pligtig kan zyn voor eene nalatigheyd van den voorziuer, en weygert zynen nummer tegen dien van den anderen Adams te verwisselen. Deze zonderlinge zaek zal nu door de milicie-raden moeten beslist worden. Zondag yvas er le Antwerpen een gerucht van eene vergif tiging le Deurle, in omloop. Men sprak van een heel buyshouden, ten minsten van tic manspersoonen van bet zelve, die ongesteld zouden geweest zyn. De juslicic begaf zich ter plaels en deed-, onderzoek de vrouw van liet buys is, inderdaed aengebouden en gisteren namiddag door den veldwachter in dc stad gebragt. Dezen niargend was zy reeds voor den regler van insiruktie. Naer wy vernemen, wierd den tabak, van welken de manspersoonen der boef smoorden, bevonden vergiftigd te zyn. Ln den zeiven was eene vergiftige stof gemengeld. Wy willen' ons voor den oogenblik by deze weynige inlichtingen bepalen de zaek is te gewigtig en de hesehuldiging, af had zy geen den ntinslen grond', is zy al le bezwarend, om hier al de geruchten te vermelden. Men blvfi nog steeds met Mons Verhaegen lageben, omdat den groot-meester der belgische vrymetselary nie'l durft ant woorden op de uyldaging van broer Goflin. Maer, men zegt dat er poogingen zyn aengewend om de opgerezene moeyelyk lieden tusschen die twee kopstukken der trancmaconnery te doen* eyndigen. —In den Nouvcllistc de Vervierleest men het volgende te Wy vernemen dat den Venerabelen der logie van de vry mei- selaèrs van Vervier», naer Brussel is geroepen, om rekening te geven aen den Grool-Meesler over liet manifest van M. Godin, laetst te Luyk afgelezen, en van welk, zoo men weet, bel in druk geven is bevolen geweest. <t Gisleren was den Vcnerabelen alhier terug, en wy yvelch niet of bv vergiffenis zal bekomen hebben. Eene wetensweerdige gebeurtenis word uyt Everghenr medegedeeld. Eenen,boer dier parochie, die doorgael voor min of meer vrek le zyn, bad zich opgehangen, doch wierd gelukkig- Ivk bv tyde van de noodlottige koorde gesneden en bleef in 't leven. Ziellier de oorzack, die, zoo het schynt den armen man lot wanhoop had gebragt. Uyl een gevoel van mistrouwen, had hv een veertigtal zakken aérdappclen voor den winter gedolven, denkende van er later meer geld van le maken, en zelfs eenen hopper koorn boven op gesteld. De pryzen hoog slaende. dacht hy het oogenblik gekomen om die op le delven maer oordeelt over zyne droefheyd al dc knollen waren bedorven Er was nog eene andere rede sedert twee jaren hield bv 200 bekt. rogge achter, die hy niet minder zou wiilen verknopen dan zes key'jën,'t is të zeggen 50 fr.maer nu kwamen de vredetydingen, en de rogge onderging eenen buylengewooncn afslag geenen verderen afslag willende beleven, bad hy zyn noodlottig ontwerp opgevat. De koorts der landverhnyzing, zoo meld men uyt Luyk, heerschl op eene verbazende wyze in verscheydene gemeenten der kantons Eghézée en Gembloux. Te Grand-Leez zyn reeds verscheydene klcyne iandverlmvz'ers vertrokken men zegt dal er in dit dorp slechts vier huyzen, met een of verscbeydene'pecrden overblyven. Te Mieux hoort men van niets anders spreken dan van te gaen vertrekken. De notarissen kunnen nauwelyks aen al de vragen van verkooping voldoen eenen van hun heeft dagelyks gedurende dry weken te verkoopen. Het uylwerksel doei zich reeds op den prys der gronden gevoelen den zëlven is in daling den arbeidsloon, integendeel, ryst ten gevolge van de zeldzaem- heyd der werklieden. Brieven door emigranten des lands geschreven, welke zich reeds in dé Vertenigde-Staten hebben gevestigd, hebben al de hoofden op Itol gebragt; die brieven worden des zondags, bv bet eyndigen der mis, openbaerlyk gelezen dezelve bevatten "zeer aenmoedigende verhalen, en by liet hooren derzelve droomt elk van fortuyn en geluk, belgeen lot zelfs de wyste en minst onder nemende uyl lokt.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2