FRANSCH KEYZERRYK. ENGELAND. De reglbank van Nyvel heeft eenen notaris tot 6 maenden opschorsing, of suspensie verwezen, omdat dezen notaris zich aen ernstige misbruyken had pligtig gemaekt. Zaterdag is de antwerpsche kom missie van de 5 wyk, in het paleys, doof den koning in gehoor ontvangen, en wegens dit gehoor heeft men, in den namiddag, de volgende bezonderhcden vernomen Het gehoor heeft meer dan eene halve uer geduerd. Het is M. Cogels-Osy, die de lezing van het verslag heelt gegeven. Tydens ile lezing, heeft den koning ineermaels teekens van goedkeuring gegevcm In zyne antwoord heeft den koning verklaerd volkomen de inzigten en het doel der kommissie goed le keuren. Den koning heeft gezegd dat zyn inzigt allyd geweest is van Antwerpen op zulke wyze le versterken, dal men nooyl hel gedagt zou opvallen van haer le belegeren dit is eene noodzakelvkheyd voor de veyligheyd van het land. Maer, de stad moet op dergelyke wyze versterkt worden, dal alle gevaer voor haer en voor hare voorgeborgten verwyderd blvve. Maer, den koning heeft gezegd, alles kan op eenmael niet ge schieden men moet beginnen met hetgeen het noodigst is. Later zal men werken om de stad uyt le breyden, en aen de bevolking plaels en ruymle te verleenen die voor verscheyde eeuwen zullen loereykend zyn. - Den koning heeft ook gezegd dat de citadelle welke langs den Noordenkant gebouwd moet worden, en in hel mitfden van de gestiglen van zeevaert en koophaudel zou komen, als het kan geschieden. Eenen voorstel, in dezen zin, zal gedaen, en in den raed van ministers heden onderzogt worden. De kommissie van de 5 wyk, na het paleys van den koning verlaten te hebben, heeft zich by den minister van hel inwendig en by dien van finaneien begeven, om van hun ook een gehoor te bekomen. De beyde ministers hebben geweygerd de kommissie als deputatie le activeerden, maer enkelyk als ingezeten en burgers van Antwerpen. De kommissie der 5 wyk aenziel zich als deputatie, en heeft het gehoor by de ministers geweygerd. Ilel was zondag den verjaerdag der uylroeping van de republiek in 1848, te Parys. Vele republiekanen hebben dien dag gevierd, en hunnen tolk, la Nation, heeft zyn woest en bloedzuglig gebrul laten hooren. Wilt men weten hoe die mannen zich durven lytdrukken Ziel hier de eerste regelen van eenen artikel welken la Nation afkondigd Wy vieren heden, voor de achtste mael, de geboorte van de fransche Republiek. Baenstroopers hebben haer, over 4 jaren, geslagen nagt- dieven hebben haer in haren slaep gegrepen zy hebben haer den poinjard van den roover en moordenaer in het hert gesleken. En het is met hel vloers aen hel vaendel, dat wy dezen achtsten verjaerdag groeten M. Bonaparte is keyzer en M. Mastaï is paus. Maer, welken van die twee meesters der wereld, zal lang genoeg leven om het graf der Republiek toe te zegelen Iels wat men met verwondering ziet, is dat dit alles in Belgien gedrukt word. Wat zou er te verwagten zyn, indien zulke mannen eens moesten meester worden. Men scbrvft uyt Leyden, (Nederland) 22 February. Dat eene jnisdaed zelden verborgen blyft, -blykt weer uyt het volgende voorval Ten voorigen jare wierd eenen zoo genaemden polder gast vermoord gevonden in eenen der grachten in de nabyheyd alhier; en bleek het, na gedaen onderzoek, dat dien man eene voor hem belangryke som gelds by zich gehad moest hebben. Alle nasporingen, dooi de policie in hel werk gesteld, om den dader le ontdekken, bleven lot hiertoe vruchteloos. Dezer dagen nu, wierd ons medegedeeld, dat zekeren persoon eenen hevigen twist had met zyne huysvrouw, welken zoo hoog liep, dat den man tot ge weld zou overgaen, waerop de vrouw hem verweet, dat hy zynen makker van het leven had beroofd. Den daer juysl voorbygaenden veldwachter dii hoorende, en misschien denkende aen de moord, inhei vorige jaer gepleegd.begaf zich naer den burgemeester die onmiddelyk een onderzoek in hel hel werk stelde, ten gevolge waervan dien man in verzekerde bewaring wierd genomen èn later werkelyk bekend heeft den dader te zyn. Hy zal nu le regt slaen wegens moord met voorbedachten radp en diefstal. In eenen brief uyt Alhenen, van den 2 february, treffen wy het volgende aen Over vyf dagen heeft men acht roovers geguillotineerd heden kondigd men de doodstraf van elf anderen aen. Zal die bloedige singling voldoende zyn om de bandieten schrik aen te jagen, welke men tot hiertoe nog niet meester is konnen worden Het is aen M. Both, minister van juslicie, dat men deze schrikkelyke voorbeelden loeschryfi, hy wilt melde uytersle slrenghcyd de schelmen stralïen, welke hel land zulk eene treurige vermaerdheyd doen krygen. En den minister heeft groot gelyk. In de engi-lsche dagbladeren leest men onder den titel van Eenen Hoogceplaetstkn Schelm, de volgende bezonderkeden Wy hebben onlangs gemeld, dat M. Sadleir. I id van het engelsch parle ment, zich heeft gezelfmoord. Wy vindende volgende inlichtingen over de bedriegeryen en vervalschingen, waeraen dien persoouvzich heeft'pligtig gemaekt, nog openbaer gemaekt. De jaerboekeu der aflroggclary bevatten niets hetwelk kan vergeleken worden by de bedriegeryen cn vervalschingen, welke door M. John Sadleir zyn begaen. Men weet niet jüyst hoeveel bet beloop is van die sommen, welke hy door die middelen gelukt is af te troggelen doch, men schat dezelve ten minsten op 1 millioen ponden sterlings ('25 millioenen francs.) llet is vooreerst buyten twyflVl, dat liy ongeveer 50,000 aktiën en obligation der koninglyke kompagnie der vzeren wegen van Zweden, elke van 5 p. st. (125 francs.) heeft nagemaekt. Men weet overigens, dat hy verscheyde akten van verkoop en hypotheek in Ierland heeft vervalscht. De vcrvalschte akten dragen de handteekens der kommissarisseh, van den greffier, en die van de avoués hy het hof belaste evgenaers van Ierland. Men zal over de uvtgestrektheyd van die soort van vervalsching konnen oordeelen wanneer men weet. dat de zegel- regten alleen van de akten verscheyde honderde ponden sterling bedragen. Men heeft insgelyks een groot getal vervalschingen ontdekt, welke bogaentynten nadeele van particulieren. Men heeft er reeds voor eene som van byna lOo.OOO ponden sterlings gevonden. Al de vervalschingen waren door M. Sadleir zelf gepleegd. De namaking der hnndteekens is treffend. In zekere gevallen is dezelve zoo natuerlyk, dat men de valsche van de echte akten niet heeft konnen onderschevden. Ziet hier nog eenige verdere inlichtingen Het onderzoek door den coroner over de.oorzaken der zelfmoord van M. Sadleir, den vcrvalscher, geopend, heeft dien magistraet de brieven doen in honden krygen, welke den overledenen, voor zyne zelfmoord, aen verscheydenezyner vrienden heeft gezonden. Eenen dier laetsten had liet volgende herigt ontvangen a Zaterdag avond. a a Ik kan niet meer levpn. Al te veel persoonen zyn door my geruineerd. ik kan niet blyven leven om hunnen doodstryd te zien. Ik heb schrikkelyke schelmstukken gepleegd, welke aen een menschelyk wezen onbekend zyn zy gaen thans aen het licht komen, myne familie en andere persoo nen in ellenden storten en hun schande en droefheyd aendoeu van mv ge kend te hebben. Ik beschuldige niemand, ik schryf alles toe aen myne eygene eerloosheyd. b MM- en honderd andere zyn door myn onweerdig gedrag geruï neerd. Tot boeting voor myne misdaden zou ik mv aen alle folteringen hocgenaemd konnen onderwerpen doch geene foltering kan dezelve uytwisschen, en ik kan niet bly ven leven om de folteringen te zien, welke ik. onderen acndoen. a Get. Sadleir. KOMST VAN ZH. DEN PAUS NAER PARYS. Men leest in eene parysche korrespondentie der Indépendance Beige: Ik heb daer even eenen brief gelezen, welken door Mgr. den aerlsbisschop van Avignon aen een lid van het wetgevend korps gezonden is, en waerin ik eene belangryke tyding heb ge vonden. Den aerlsbisschop van Avignon is van Roomen aenge- komen. Alvoorens de eeuwige stad le verlaten is by afscheyd van den II. Vader gaen nemendezen heeft hem zyne aensiaende komst naer Vrankryk aengekondigd, ingeval den keyzer eenen zoon zou hebben. Pi us IX heeft beloofd twee dagen te Avignon, de oude verblyfplaets der pauzen, te zullen doorbrengen. Z. H. zal vervolgens naer Parys komen, om het keyzerlyk kind te doopen. Mgr. den aerlsbisschop doet in zynen brief de vreugde uytschynen, welke by bier over gevoelt. Men leest in de Emancipation dat haer de volgende nota is medegedeeld geworden Mevrouw de Caumont-Laforce, welke in hare wooning in de Champs-Elysées le Parys is vermoord gewordenis genaemd Edmée-Charloile-Ghislaine de Wecher de Celles, gemalin van den graef Auguste-Luc Wampar de Caumont-Laforce, senaleur, woonachtig le Parys. Deze dame, welke eygenzinnig en hoog moedig van aerd was, kon noch met bare dienstboden, noch met haren man in vrede leven. In 1847 deed zy legen baren man een proces tot echtschey- ding inspannen, ten gevolge van hetwelk zy gedurende den aen- leg gemagtigd wierd, in haren eygendom op bet kastéél van Schiplaken le verblyven. Dit kasteel ligt onder de gemeente Hever, arrondissement Leuven. Hare acnvraeg, welke ongegrond scheen, bad in 1855 nog geene reglerlyke oplossing bekomen, op welk lydslip zy van haren echtgenoot hel volle bestuer over hare goederen bekwam van die overeenkomst wierd door besluyl van bet keyzerlyk hof van Parys den 22 mey laetslleden akte gegeven. Sedert dit lydslip, was Mevrouw de Cauinorit, vry zynde een verhlyf te kiezen, zich ie Parys gaen vestigen, alwacr zy het slagtoffer is geworden der brulalileyl van eenen barer dienst boden, waervan zy zich niet bad konnen doen eerbiedigen, by gebrek van hel gebruyk der schoone hoedanigheden, welke zy aen eene schitterende opvoeding verschuldigd was. Nog steeds blyft men te Brussel over Mmc de Caumont- Laforce, die te Parys is vermoord geworden spreken. In hel algemeen was deze dame voor haer zonderling karakter gekend, en ziet hier wal men heden in een brusselscli blad lezen Op zekeren nagt, in den winter, als het pik donker was. en regende en sneeuwde, begaf zy zich in haer rytuyg, van /Vil voorde naer het kasteel van Schiplaeken. Onder den weg geraekt haer rytuyg in den bosch lusschen struyken en hoornen, in eenen nauwen weg vast, en kon maer moeyelyk meer voort. Mmc de Caumonl ongeduldig, geeft bevel om de peerden uyt te spannen, en met dezelve terug te keereu, er byvoegende dat men des anderendaegs zal terug komen op dezelfde plaels, om bet rytuyg naer zyne bestemming le brengen. Deze bevelen worden ten uylvoer gebragt, en Mn,c de Caumont-Laforce zet zich in eenen hoek van liet rytuyg, en brengt er den nagt over, in het midden van den bosch. Zy had eene somme van 40, 000 fr. in haer rytuyg, en legde twee geladene pistoolen nevens zich, om haer geld te verdedigen, indien men-poogde hel te komen nemen. Ziehier nog eenige inlichtingen Mad. de gravin de Caumout-Laforce, was eene zeer zonderlinge vrouw. Zy had eene voortreffelyke opvoeding genoten, was eene vereerster, zelfs eene beooffenaerster van de kunst, schreef in eenen nog al goeden styl. Wy zelve, die dit hier nederschryven, hebben haer aen het werk gezien. Zy boetseerde in den atelier van eenen brusselschen beeldhouwer. Bedriegen wy ons niet, dan moet zy zelf hare gedenkschriften hebben gemaekt, zoo niet uytgegeven. Ofschoon nog jong, was zy zeer zorgeloos, om niet te zeggen, slordig op haren persoon. Het hair hing haer gewoonlyk verward om de slapen. De kostbaerste kleederen waren, gelyk men zegt, aen haer lichaem gegooyd, gelyk aen eenen kapstok, cn wy hebben het bvgewoond, dat zy ergens een bezoek kwam aileggen, met bottinnen, die niet eens gereygd waren en waervan de rvkoorden haer nasleepen. In dien wanordelykqn opschik ging zy zelfs naer het hof, olwaer zy door wylen onze koningin eene oude kennis van haer, altvd wel'wierd ontvangen. De inwooners van de voorstad Schaerbeek hy Brussel kenden haer zeer wel. Ofschoon zy gewoonlyk op haer kasteel by Schiplaeken verbleef, kwam zy nogtans veel naer de stad, en vooral des zondags Zy ging alsdan den dienst hooren in de kerk van St-Maria te Scha-rheke, en stelde niet zelden de kerk overhoop door hare zonderlinge gebaerden en liandelwvze. De geloovigen aldaer en vooral de kinderen kenden haer onder den naem van de dwaze of de zotte gravin. Dat ze tamelyk gierig was, cn hare dienstboden niet heel edelmoedig behandelde, kan men uyt het volgende opmaken Den koetsier die hair met haer rytuyg naer de stad bragt, moest zich voor zyn middagmael bevredigen niet koude gezoden aerdappels met schollen en al, met frakken, of kazakken, gelyk het volk zegt, zonder iets anders by, Daerom had de gravin altoos een volkomen ketel van die aerdappels in haei rytuyg slaen, als zy naer Brussel reed. Den koetsier nam zyn sober mael op de stroet, voor de wooning van de persoonen, by wien zvne mees ters bezoeken aflegde en kreeg zelfs niet eenige centen,- om een glas bier te koopen. De ongelukkige gravin had als een voorgevoel van haer noodlottig eynde. llerhaeldc malen hebben wy haer hooren zeggen, dat zy nog zoude vermoord worden. Het is wel mogelyk dat eene gebeurtenis, die toen onlangs had plaels gegrepen haer op dit denkbeeld bragt. Men had name- lyk terwyl zv des avonds op.haer kasteel wandelde, een geweerscheut op haer gelost gelukkig zonder haer te treffen. Den dader is men noyt op het spoor konnen komen. De gravin wierd overigens in het geheel'niet be mind te Schiplaeken en in de omstreken, zelfs door hare eygene pach ters niet. Parts, 26 february. Ziel hier de nole welke den Monileur over de eerste conferencien beeft afgekondigd, en van welke er spraek was in de laelste telegraphieke depeche die wy gisteren bebben bekend gemaekt. De eerste vergadering van bel kongres beeft beden, om een ueren, in iiel hotel van bel ministerie van buylenlandsche zaken plaels gehad. Dc zitting heeft tot vier uren en half geduerd. (t Er is vastgesteld dat er eenen wapenstilstand lusschen de oorlogvoerende legers zal gesloten worden, en dal dezen wapen stilstand den óf maert, met volle regt zal evndigcu. Dezen wa penstilstand zal zonder uylwerksel op de ingerig'te, of nog inle- rigten blokusscn zyn. Men verzekert dat weynige dagen zullen loereykend zyn, om zich over de voorwaerden van den vrede te verstaen. Als men op de punten van vrede eens is, zal misschien een groot Europeesch kongres worden bveen geroepen, 0111 alles definitief te regelen cn te beslissen. Hel is maendag ten 1 ure namiddag, dat de conferencien voor den vrede in bel ministerie van buylenlandsche zaken, le .Parys, geopend zyn, ouder voorzitterschap van den graef Walewski. De zael der ambassadeurs, in dewelke dc zittingen gehouden gehouden worden, is behangen met rood satvn en versierd met twee portretten van keyzer Napoleon III en keyzerin Eugenie. Die zael is van bel kabinet des ministers afgeseheyden door de zoogenoemde zael der dienstdoende geallaelieerdcn. De tafel waer rond de gevolmagtigden gezeten zyn, slael in liet midden der zael. Er is eene tweede tafel voor den sekrelaris van hel kongres, en eene derde is voor de gevolmagtigden bestemd, welke afzon- derlvk willen schryven. Den opsteller der protokollen, of den sekrelaris der conferen cien, is Jl. Benedelli, polilieken besluerder in liet fransch minis terie van buylenlandsche zaken. Engeland beeft geenen secretaris. De gevolmagtigden zitten niet regis of links van den president volgens het alphabelisch order welk men vroeger heeft uylge- legd. Hunne plaels is aengeduyd naer bel order volgens welk zy den keyzer zyn voorgesteld. Die verandering is gedaen, zegt men, op verzoek van Engeland, welk land aldus de eerste plaels bekleed, dewvl lord Clarendon bel eerst door den keyzer is ontvangen. Zonder dat, hadde Grool-Briltanje de eerste plaets van (Joslenryk moeten afstaen. Door hel nieuw order, komt Hurland na Sardiniën doch Tur kyen bekleed nog als le voren de laelste plaels. De strengste bevelen zyn gegeven, aen ai de persoonen, welke in het ministerie van buylenlandsche zaken van dienst zyn, opdat niet eenen hunner iels zou te welen komen van hetgeen in dc conferencien omgaet. Ten dien eynde mag niemand de aenpaleude plaelsen binnen gaen. Voorddurcnd ontvangen wy uyt Sl-Pelcrsburg de gunstigste voorleekens van den vrede. Aldus meld eene depeche uyt Berlvn, zondag, dal den kabincls-keurrier Gereizot!' aldaer was aenge- komen met brieven voor graef Orloff, le Parys. Men zegde dat Rusland toestemde in belgeen van dit ryt gevraegd wierd, opziglens de niel-heropbouwing van Bomarsund, de oiilruyming van Kars en van bet grondgebied door bet russisch leger in Turksch-Azië bezet. Parts, 25 february. Hel is in eene der zalen van het minis terie van buylenlandsche zaken, op de eerste slagic, dal lieden de conferencien voor den vrede begonnen zyn. Een groot drykleuiig vaendel wappert boven bet lokael. Een detachement van bet 12° jagers le voel, doet den dienst. Den eere-ingang is langs den noorder-voorgevel. De deur van den salon, versierd met spiegels, is met fluweel, kleiir-amaraute, overtrokken. De deurwaerders, de dienstboden cn bedienden zyn in groolen uniforme. Veel volk was in de omstreken van het lokael te vinden men was nieuwsgierig 0111 alle die gala koetsen le zien aenkomen. Pooging tot Vadermoord. Dc juslicie is ontboden geworden voor bet bestatigen van eene pooging tot vadermoord, welke in de volgende omstandigheden is gepleegd Sedert verscheyde jaren, bewoont M. D..., aennemer van met selwerken, eene gemeente van liet departement Seiiie-et-Marne. Niemand wist in die streek dat by met zyne vrouw en zoonen in oneenigheyd leefdeden eenen van deze laetsten is 21 en den anderen 18 jaren oud. Echter, naer het zeggen van elkeen, is Jl. D... eenen zachlaer- digen man, en indien men hel openbaer gerucht moet gelooven, poogden zyne zoonen hein slechts le mishandelen 0111 hem té dwingen zien te verwvderen en aen bun zyn werk en zyne kalan ten over te laten. Zy zouden hierin door hunne moeder onder steund en geholpen zyn. Dezer dagen, omtrent 2 1/2 ure namiddag, keerde Jl. D. uyt een naburig dorp terug in zyne wooning hy meende er, volgens zyne gewoonte, zyn middagmael gereed le vinden doch nauwelyks was hy de eetkamer binnengetreden, of by zag zich door zyne vrouw cn zyne beyde zoonen omringd Zy begonnen hem met vuyslslagen te overladen Hel is uwen laetsten daggy moet sterven schreeuwden zy. Dacrna gelukte eenen ([er zoonen er in een strop om den bals van zvneu vader te werpen. Het groot gevaer verdubbelde de kragten van den onge- lukkigen gryzaerd door eene plotselinge beweging wist hy zvn hoofd uyt liet strop le krygen. roepende Hulp Hulp Hy onderstond legen zyne dry aenvallers eene worsteling, waerin hy ongetwyllëld zou bezweken zyn, indien gebitten op zyn geroep niet waren toegesneld en hem niet verlost hadden. Op den oogenblik dat de geburen dit scbrikkelyk looneel deden ophouden, lag Jl. D. op den grond uylgestrekl; zyne vrouw had hein by de hairen, terwyl zyne zoonen op zyn lichaem stampten. De gendarmerie van die l'eyteii herigt gekregen hebbende, veré willigde onmiddelyk de reglerlyke overheyd deze begaf zich ter plaets en begon een onderzoekzy deed door eenen geneesheer dc wonden cn kneuzingen van Jl. bestatigen en de koord wierd meegenomen waermede men bad gepoogd bent le verworgen, ten eynde tot overluygingsluk le dienen. De dry misdadigers'zyn aengehouden. Alle de voorwerpen die voor den kinds-korf der keyzerin, ten gebruyke van het aensiaende keyzerlyk kind, bestemd zyn' zyn nu vollonyd, en by de byzondersle lingère der rue Vivicnne] geëxposeerd. Deze voorwerpen vervuilen dry salons. Jlen bemerkt dat alle de linten blauw zyn. Hel blauw is bel kleur der jongens bet rose dit van de meyskens. Men heeft allyd gezegd dal er 14 zetels rondom de tafel voor de conferencien van de gevolmagtigden der mogendheden^ geplaelsl waren, ilel is eenen misslag er zyn er maer 13 Welk getal, bei getal 15 Voor vele persoonen voorspelt dit getal niets wal goed is en deze persoonen voorzien eenen slechten uvlslag. Eenen hooggeplaelslen persoon was hierover zoo verlegen, 'dal hy er aen den keyzer heelt over gesproken. Den keyzer beeft sterk hiermede gelachen. Wal wilt gy? beeft Z. Jl. gezegd als dit een leeken van oorlog is, ballpatience, men moet er zich aer. gedragen. Eliwel, dan gaei hel voor den oorlog. Londen, 23 february. In de zitting van de kamer der com muned, beeft den minister van financiën, vrydag avond, den toestand van financiën voor bel lonpend jaer, doen kennen. De inkomsten van den staet zyn 3 millioenen en half, onder de voorgestelde schikkingen gebleven. De uytgaven zyn ook hooger geweest dan men voorzien had, en hebben de voorzieningen met •*1 millioen 900 duvzend ponden sterlings overtroffen. De onkos ten voor den oorlog beloopen lot op dezen dag lot 74 millioenen ponden sterlings. Jlaer, de middelen van het land zyn niet verminderd. Londen, den 25 february. Den Mnrning-Post maekt bekend dat bel eerste prolokol der conferencien van Parys zal bevatten de wederzydsche belofte van over alles liet sliptsle slilzwygen te bewaren. Het order der voorstellen zou volkomen veranderd zyn. Hel vyfde punt zou bel eerst worden in beraedslagiug gesteld. Eenen wapenstilstand zou maer voor bet leger te lande gesloten worden, en den blokus ter zee zou worden gehand liacfd. Den Horning-l'osl voegl er by De onmiddelvke beraedslagin" over bel 5C punt zal tot toetssteen dienen der rêgtzinnigheyd van Rusland. De verbondene mogendheden vragen slechts wat nood- zakelyk is; maer, zy zullen ook nicls min aenveerden. Engeland rekent met vertrouwen op de kragldadigheyd van keyzer'Napo- leon. Indien den graef Orloff was aengekomen met de hoop van hel verbond lusschen Vrankryk en Engeland le schokken en te verflauwen, zyne zending zou mislukt wezeu.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3