TËKOOP. OVERLEDENEN. Ontploffing in de koolmijn van Marihagele Flcmalle. Men leest in den Journal de Liége van Vrydag Wy hebben een droevig ongeluk ie melden. Gisteren om half vyf van den morgen, heeft er eene gaz-ontvlamming plaets gehad, in eene der uytkappingen van de laeg Ilouilleux, op eene diepte van twee honderd vier-en-vyfiig meiers, in bovengenoemde myn. Een gedeelte der mynwerkers, die hun werk hadden geëyn- digd, lieten zich met den uyllrekkingsbak ophalen, wanneer zy ec'ncn geweldigen schok, hel gevolg eener ontploffing gevoelden. tt Die moedige mannen daelden onmiddelvk weder in den put en begaven zich op de plaets van het ongevalzy namen er ver- scheydene gekwetsten op, die zich op den ryweg bevonden. Om vyf uren daelde M. Dubois, mei verscheydene werklieden in de myn, en vond nog andere gekwetsten. Acht lyken wierden vervol» gens boven gehaeld. <c De bestuerders der naburige koolmynen, MM. Delexhy, Ch. Colson en Charlier, zyn in den morgend met den aspirant inge nieur llonquet ook in de myn gedaeld. Den ingenieur der mynen M. Mueseler, die zich op de plaets begeven, heeft, zoodra hy ken nis van het ongeval bekomen had, is by in de myn gedaeld, ver gezeld van den bestuerdcr en den mynnieeslergast der mynen Cockerill. Hy lieefi kunnen dringen lol de instorting, achter welke nog 14 of 15 werklieden zyn, wier dood by ongeluk niet twyffelachlig is. Hy heeft verschillige voorzorgsmaatregelen aenge- duvd, om de gevaerlvksle punten te onderschragen, en de slagl- offers te kunnen bereyken. Het getal der dooden is van 25 tot 28, en dat der gekwetsten van 10. t Men kent de oorzaek van het ongeval niet. Men zegt dat eenen werkman zelf het slagtoffer zyner oiivoerziclitighevd, legenstrydig aen de voorschryvingen die hy bekomen had, by middel van bus- kruyd, een rots-stuk heeft doen springen, waerdoor de walerslof- gaz ontvlamd is. Men verneemt nvt Luyk, dat alle de lyken uyt de myn van Marihage.nog niet gehaeld zyn. Deze die men heeft opgetrokken, waren vreeslyk verbrand. Dry der gekwetsten zyn nog gestorven, en dry anderen bevinden zich in eenen wanliopigen toestand. Het getal der dooden beloopt mal lol 27. Men hoopte gisteren de laelsle lyken te konnen ophalen. Nog eene myn-onlploffing. Ook naby Bergen moet eene myn- ontploffing plaets gehad hebben. Men leest daerover in de Gazelle de Mans. Wy hebben een jammerlyk rampgeval le melden, hetwelk eergisteren in eene koolmyn van den Center is gebenrd. Men meld ons zoo even, dat er in de koolmyn der Wolvin grauwvuer is uylgeborsten. Men voegt er by dat er zeven werklieden door gewond zyn dry zyn gedood, Een groot ouheyl is le Anderlecht, in den vucrmolrn van 51. Servaes, voorgevallen. Eenedienstmeyd was heet water komen halen, en is le naby de machien gekomen. De ongelukkige is door de tanden van een rail by de kleederen gegrepen en mede gesleept'; zy is volkomen verbryzeld geweest. Hel hoofd wierd van hel lyf gerukt, en is, op verscheyde slappen van daer, ge vonden. Ook de lidmaten en stukken vleesch vond men alom verspreyd. M. den policie-kommissaris Willems komt te Gend eenen kerel aen le houden die te Antwerpen diamanten had gestolen, en met dezelve naer Gend was gevlugt. Den aangehouden persoon is Frauciscus-Josephus-Joannes Bomans genaemd. De diamanten waren gestolen ten nadeele van eenen diamantslyper by welken Bomans werkte. Als den dader is aengehouden, had hy nog veel diamanten in zyn bezit. iilcn meld uyt Auwegem aen een blad van Gend, dat er, dezer dagen, tusschen eenen lancier-fourrier en eenen wacht meester, een tweegevecht heeft plaets gehad, in een boschkeu. Den wachtmeester heeft eenen steek iu de zyde bekomen, en is daegs nadien le Audenaerde overleden. Den l'ourrier en de twee getuygen zyn aengehouden. Eenen dezer nagten heeft er een wonderlyk geval plaets gehad, iu liet buys van M. II. Lange in de Gastkuysslraet te Antwerpen. M. B. wierd wakker gemaekt door eenig lawvl bene den in zyne keuken. Hy hoorde lelterlyk polten en pannen ver zetten eu vallen en, na eenige oogenblikkeu, met ingehouden asem gelityslerd le hebben, overtuigde hy zich dat er'dieven in buys waren. M. IS. heeft de pretentie i.iel van eenen held te zyn hy giug dan ook niet zien, maer sloot zich in zyne kamer op. Daerna trok hy zyne venster open, riep de voörbygangers toe, dat er dieven in Ituys waren, en verzocht hun de policie te gaen ver wittigen. Toen de policie kwam, wierp M. B. den sleutel der voordeur door de venster, en'bleef dapper in zyne kamer gcharri- kadeerd zitten. De policie doorzocht kelder en zolder maer nergens vond mende afschrikkelyke bandieten en binders, die den bewonner zich had voorgesteld. Ten slotte vond men dat den diefeene kal was, die eenen pot vet van eene schab had gebroken en die door den val eene schotel gebroken had. De dagbladeren maken bekend dat M. Kammerer, zee- horlogiemaker te Oostende, belast is geworden door hel gouver nement, om in alle de statiën van de yzeren wegen, door geheel het ryk, eleklrieke horlogiën te plaelsen. Dynsdag heeft te Óstende op de aerdappelmerkt eene zaek plaets gehad, welker ontknooping voor 'l iribnnael zal eyndigen. Eenen persoon deed zyne vrouw met hunne eygene aerdappelen op de merkt slaen, en om den prys te doen verhoogen, kogl hv eenen persoon uyt dio aen de vrouw den prys moest vragen. Dé leste vroeg eenen frank meer dan de merkt was en den nylge- kogten persoon gebood haer den zak toe le doen en le leveren. Het spel was gespeeld want aenstonds sloegen de hoeren hunne aerdappelen eenen frank op, welke alzoo eene duerle bvbragt. Volgens men verneemt hadden die kwanten nog veel vroeger ducr gekoglle aerdappelen hy zich, die ze heel g'eerne op déze manier kwyt geraekt hadden, Om vergulde lysten. van spiegels of schilderyën le was- schen, word het volgende gemakkelyk middel aenbevolen. Neemt dry oneen eyifit, eene once eau de javclle beslaegt het te samen en reynigt dan de lysten met een zacht borsteltje, in het mengsel gedopt. Hel verguldsel verkrygt op denzelfden stond zynen glans. Men schryfl uyt 's Gravenhage hel volgende In eene wooning gelegen iu de zeeduynen tusschen Loosduy- nen eu Tèrheyden, woont eenen arbeider, die biiylengeivoonen opzigter van de jagt en visschcry is. Eeuige dagen geleden, is bedoelden arbeyder naer zvn land gegaen, om liet te spaden, maer keerde op etenslyd niet terug, helgeeu zyne vrouw deed besliiylen naer het land le gaen, ten eyude naer de reden van zyn vvegblyven onderzoek te doen. Tot hare bevremding miste zy haren man, Ier plaets waer zy hem dacht te vinden, lerwyl de spa en zyne handschoenen in het land acuwezig waren. Het spreekt van zelf, dal de vrouw zoo in het dorp als iu de omstreken, de yverigsle naspeuringen in het werk stelde, doch deze moglen niet baten, zoodal de vrouw zich in de grootste onrust bevond. Nu verneemt men dal den persoon, Dirk Van der Hoeven ge naemd, gelukkig is lerregt gekomen. Maer hoe Den man had een kouyn uyt zyn hol willen jagen en had zich lot dal eynde in het gat van den berg geivaegd. Toen hy daerin een eynd ivegs gevoorderd was, stortte den berg in en lag den man onder het zand bedolven. Het konyn, dat Van der Hoeven achterna zat, graefde door, en maekte een nieuiv gat waerdoor den man lucht kreeg, intusschen heeft hy 24 uren in dezen gevaervolleu toe stand doorgebragl. lol dal eenen landbouwer De Winter genaemd, die ook in de duynen iv.oont, na lang zoeken Van der Hoeven vond en redde. Men 6 liryft uyt Parys aen de Amslerdamsehc Courant Oiigetwyffeld zult gy in de Indépcndance Beige de nota gelezen hebben, belrekkelyk de verandering, welke zich in den eygendotn en de directie van dat blad heeft opgedaen zy beves tigd ten vollen wal ik u vroeger schreef, betreffende de vervan ging van den heer Perrol door den heer Bccardi. In hel stilzivy- gen van hel ulad nopens de aenkoopers is door andere nieuws papieren voorzien, die de namen opgeven der persoonen, welke aeu deze onderneming deel nemen. Men mag zich verzekerd houden, dal Vér on zich niet lang mcl de rol van deelhebber zal le vreden stellen reeds le lang kwelt hem het verlangen, zyne weynig sierlyke proza in een belangryk blad ten toon te spreyderi dan dat hy niet deze gelegenheyd zou te baet nemen om weder in hel slrydperk van het journalismus te trelen. Den minister van slaet, den heer Fould, is insgelyks in de: aeukoop van het belgisch dagblad geinlcrresseerd, hoewel zyuen naem in de akten niet vermeld is. Den bankier S. Oppe ihevm, le Keulen, was zynen prokuralie-houder in deze zaek eu heeft voor hem geleekend. Men leest in de Gazette van Lyon De alcoven van twee ryke mannen paelden aeneen. Den heer De Vdie zyne nagten in den club doorbragt, keerde eiken morgend ten 5 1/2 ure te zvnent terug cu begaf zich le bed. Den lieer De 'Lstond ten G uren op, zette zich aeu zyne piano en begon operas le kompo- neeren. Den heer De V.... vroeg hein om zyn spel dry of vier Uren later le beginnen. De vraeg bleef vruchteloos, en den heer De V...., begaf zich by den policie-kommissaris, die hem niet anders kon helpen dan met den raed van zich vroeger te bed le begeven. Hy had eenen zesjarigen pagt aengcgacn, en wilde het aenpa- lend appartement huren maer den heer de Z.... had regt van gebruik gedurende vyf jarenHy wilde nu den muzieklief hebber tol een iweegevegl beroepen meer nu vernam hy dat den muziekant sinds zes maetiden zyne kamer niet kon verlaten. Hy deed zyne alcove met matrassen be'.ieeden maer dat hielp niet. Hy deed zynen knegt op den jagthooru blazen, maer daervoor ivierd hy veroordeeld. Hy nam eenen hamer en begon op den niuer te kloppen. Z.,.. ivaglte lol alswanneer hy moede was. Maer inel dit alles kon den heer De V... niet slapen en er moest eenen duerzamen middel gevonden worden. Eenen orgel draeyer gaf den beer de V. een gedagt. lly kocht het valschluydend speelluyg, paste er eene me- kanick aen toe dat acht dagen draeyl zonder oggewonden te worden, en alles wierd in de alcove gesteld.Den "lieer de Z.... hield de negentien uren uyt, waarna hy eenen parlementairen zond. Men antwoordde dat den heer de V.... voor acht dagen naer buylen was gegaen. Den heer de Z.... onderhandelt nu over de intrekking van den pagt. Op deze uer speelt de orgel nog altyd voort. Men schryfl uyt Amsterdam, l i february, aen de gazette van Augsburg dat er op dien oogenblik te Zwingelo zeven broeders en eene zuster leven welke den ouderdom hebben bercykt van 84, 82, 77, 75, 72, 70 en 68 jaren, een totael uytmakende van Gül jaer. Allen zyn welvarend, sterk en altoos in werkzaemheyd. Men schrylt uyt Warschauiv, den 21 february Een afgrysclyk ongeluk heeft in den nagl van gisteren plaets gehad. Eene deligencie met vier peerden bespannen en gisteren avond te Praga aengekomen heeft zich op het ys geivaegd. nietlegenstaendc zulks verboden was. Het ys is gebróken, en de reyzigers zyn in de golven verdwenen. Men meld uyt Weenen dat aldaer, den 28 february, dry jonge kinderen, die door hunnen vader verinoord waren, zv begraven. Buyteugevvoon veel volk was toegesneld om die be grafenis by te woonen. Den vade- van deze kinderen is eenen geruïneerden koopmSn, die, ad dT schelmstuk bedreven te heb ben, zich zeiven hel leven heef; ontnomen. - Eene meeling heeft le Londen plaets gehad van alle de persoonen die in de zaek van den yzeren weg van Zweden belang hebben. Het besluer van Sadleir, die zich gezelfsmoord heeft, is onderzocht, en men heelt gevonden dat den schelm de uiaet- sehappy voor zeer hooge sommen bedrogen heeft. FRANSCH KEYZERRYK. OPENING DER WETGEVENDE SESSIE. Parys, 5 maert. Den keyzer heeft lieden, te middag, de sessie van het Wetgevend Korps, geopend. Deze ope ning is geschied in de Tuilléryen, en met alle de gewoone- lyke plegtighedcn. Ziehier de troonrede welke Louis-Napoleon keyzer der Fransehen, toen hy op zynen troon had plaets genomen, heeft uytgesproken Mynheeren de Senateurs, Mynheeren de Gedeputeerden, Als ik ti, de laetste mael heb byeengeroepen, dan wierden wy door ernstige vooringenomenheden beheerd. De geallieerde legers wierden afgemat en uvtgeput door eene belege ring, van welke de hardnekkigheyd \an de verdediging den goeden uyt- slag Iwy{leiachtig maekle. Europa, onzeker, besluiteloos, scheen het eynde dei worsteling uf te wachten, voor aleer zich te uyten. Om den oorlog uyt te staen, vroeg ik u eene leening, die gy, ofschoon die leening zoo buytengewoon hoog kon voorkomen, eenpariglyk stemdet. Den hoogen prys van alle de eetwaren bedreygde de werkende klasse met een algemeen onheyl, en eene verwarring in het mnnt-stelsel, deed vree zen dat den handel en het werk gingen ophouden. Eh wel, dank aen uwe medewerking, en aen de kragtdadigheyd die in Vrankryk gelyk in Engeland is aen den dag gelegd, dank vooral' aen den' onderstand en de hulp van de Voorzieuigheyd, zyn de gevaren, indien niet volkomen verdwenen, ten minsten, voor het grootste deel, gestild. Een groot wapenfeyt is komen beslissen in h<*t voordeel der geallieerde legers, eene hardnekkige worsteling van welke de geschiedenis geen voorbeeld geeft. De denk wy ze van Europa heeft zich, sedert dien oogenblik, meer openlyk leeren kennen. Allom hebben wy ons verbond zien uytgebrevd en versterkt worden. De derde leening is gesloten geworden zonder eenige moeyelykhevd, en het land heeft op nieuw zyn vertrouwen getoond, met in te schryven voor eene somme die vyfmael meerder was dan deze die ik vroeg. Hel land heeft met eene wonderbare gelatenhevd verdrogen al hel Ivden welk van eene duerte der levensmiddelen onal'scheydliaer is onderlusschen is dat lvden verzngt en verligt door de bezondere liefdadighevd, door den iever der municipaliteyten, en door de tien millioenen die inde departe menten zyn uvigedeeld. Heden hebben de aenkomsten van vremd graen eene gevoelige daling in de pryzen te weeg gebragt. De vrees, welke het verdwynen van het goud had doen ontstaen, is verminderd, en noovt zyn de werken vlytiger en menigvuldiger geweest, en hebben de inkomsten van den stnet tot hoogere sommen beloopen. De kansen van den oorlog hebben den militairen geest der natie ontwekt nooyt zyn er meer vry willige engagementen geweest, en noovt heeft men meerderen moed by de miliciens die door het lot voor den militairen dienst waren oengeduyd, gezien. d Hy dit kort exposé van den toestand, komen zich daedzaken van eene hoogere beduydenis voegen. De koningin vnu Engeland, willende aen ons Innd een bewvs van haer vertrouwen eu van haren eerbied geven, en willende onze betrekkingen nog inniger maken, is in Vrankryk gekomen. Het geestdriftig ontbae welk zy in ons land heeft ontvangen, heeft haer moeten bewyzeu hoe diep de gevoelens waren die hare tegenwoordigheyd deden ontstaen, en hoe zv van aerd waren om de vereeniging der twee volkeren te versterken. Den koning van den Piémont, die zonder omzien, onze zaek had omhelsd, met dien moedigen geestdrift welken hy reeds op het slagveld had getoond, is ook in Vrankryk een verbond komen bekrachtigen, welk door de dapperheyd van zyne soldalen reeds was verzegeld. Deze souvereynen hebben een lund komen zien welk onlangs onrustig en woelig was en zynen rang in den grooter raed van Europa verloren had, en welk nu voorspoedig, rustig en geëei jindigd is, een land welk den oorlog voert niet met de oogenblikkelyke woede van den drift, maar met de kalmte van het regt, en met de krnr «dndigheyd van de pligt. Die souvereynen hebben \rankryk gezien, Vrankryk welk 200 duyzcnd mannen, over de zeeën iu het Oosten zond. en Ier zeiver tyd te Parys alle de kunsten van den vrede byeenriep, alsof Vrankryk tot Europa had willen zeggen Den tegenwoordigen oorlog is voor mv nog maer eene episode, iets bcyten het gewoon myne denkbeelden en myne magt zvn nog altyd, en ten groptun deele naer de kunsten van den vrede gerigt. Yerwaerloozen wy niet eiu elkander te verstaen, en dwingt onsniet om óp het slagveld te brengen alle de middelen en al de magt van eene groote natie. Dezen oproep schvnt aenhoord en begrepen te zyn geweest, cn den winter, terwyl hy de vyandlykheden dwong op te schorsen, heeft de tnsschenkomst der diplomatie begunstigd. Oostenryk heeft voorgenomen lot eenen heslissenden stap te komen, en in de heraedslagingen al den invloed van eenen souvereyn van een uytgebrevd ryk aen te bréngen. Zweden verbond zich nauwer aen Engeland en aen Vrankrvk, door een traktaet welk aen Zweden de onschendliaerheyd van zyn grondgebied waerborgde. Eyudelyk kwamen er te Sint-Petersburg, vnn den kant van alle de gouvernementen, raedgevingen of smeekingen aen. Den keyzer van Rusland, erfgenaem vun eenen toestand dien hy niet had te weeg gebragt, scheen genegen en bezield met een regtzinnig ver langen om een eynde te stellen aen de oorzaken welke die bloedige wor steling hadden doen ontstaen, en aenveerde met taste beslissing de voor stellen die door Oostenryk wierden gednen. Eens dat de eer der wapens voldoen was, was het ook eene eer van te voldoen aen de wenschen, die zoo stelliglyk door Europa wierden geuyt. Heden zyn de gevolmagtigden der oorlogsvoerende en der verbondene mogendheden le Parys vereenigd, om over de vraegstukken van den vrede te beslissen. Den geest van bedaerdheyd cn van icgtveerdigheyd die hun allen bezield, moeloos eenen gnnstigen uytslag doen verhopen. Onderlusschen, laet ons met weerdigheyd het eynde derconferencien afwagten laet ons insgelyks hercyd wezen om op nieuw den degen te trekken, als het moet zyn, of om de hand te drukken van dezen die wy regtzinniglyk bestreden hebben. Wat er ook voorvalle, houden wy ons bezig met alle de middelen die van aerd zyn om de magt en om den rykdom van Vrankryk te vermeerde ren. Sluvlen wy nog nauwer, indien het mogelyk is, het verbond welk gevormd is, door eene gemeenzaemheyd van roem en van opofferingen, en van welk den vrede nog beter de wederzydsche voordeelen zal doen gevoelen. Stellen wy evndclyk, op dezen plegtigcn oogenblik voor de lotge vallen der wereld, ons vertrouwen op God, opdat lly onze poogingen geleyde in den zin die meest gelykvormig is aen de belangen van het menschdom en van de beschaving. Deze troonrede is met veel belangstelling aenhoord, en is herhnelde mael door toejuyehingen en geroepen van Leve den keyzer onderbroken geweest. De eerste zitting van het wetgevend korps heeft den A plaets gehad. Wanneer de zitting geopend en de namelyke oproeping gedaen waren, heeft den voorzitter zich opgeregt en eene korte redevoering, van den volgenden inhoud uytgesproken Mynheeren, den zoo eenvoudigen als weerdigen exposé van den grooten toestand van Vrankryk dien gy gehoord hebt, moet aengenaem voor uwe vaderlandsliefde geweest zyn. De gevoelens van uationalen hoogmoed en van genegenheyd voor uw vndeiland die gy in uw hert koestert, moeten eene levendige voldoening hebben gevoeld. Inderdaed, welke deugd ont breekt nog aen de fransche natie? De fransche natie heeft zich getrouwe en rondborstige bondgenoole geloond; zy heeft den oorlog gevoerd met krachldadigheyd, geduld, belangfooshevd en menschlievendheyd. De fransche natie is ter zeiver tyde, "bedaerd, werkzaem, htrhergzai iu en milddadig geweest. Ook heeft zy eenen moralen zegeprael behaeld die veel kostbaerder is dan dezen van overwi-ldigingen zy heeft de liefde en het vertrouwen van geheelen aerdbol verworven. Maer, laet my toe u te zeggen, dat zyn wy verschuldigd aen dezen die op »len tioon zit, en de legenslrydigste hoedanigheyd bezit, te weten kragtdadigheyd en bedaerdheyd. Die korte maer roemvolle jaren die Vrankryk, op den eersten rang der natiën herplaatst hebben, zullen eene groote "pluets in de geschiedenis beslaen, en zullen een der luyslerrykste bladzydcn opleveren. Gy hebt allen een groot deel in deze uytslngen, Mynheeren want gy liebt aen den kevz r, in de moeyelyksle oogenblikken, eene medehulp zonder palen aengebodeu. Hopen wy dus heden dat den goeden geest en de menschlievende ge voelens der uytstekende mannen die met de onderhandelingen belast zyn er in zullen slagen, om de moeyelykheden ie vereffenen, en een eynde aeii de rampen van Europa te stellen. Niettegertstaende-dit, vol vertrouwen in de liefde en in de zorgvuldighevd van den keyzer voor zyn volk, en de zorg die hy in de weerdighe'jd en'in de belangen voor hel volk stelt, beloven wy hem voorop, wat er ook voorvalle, dat hy op ons mag betrouwen. Deze woorden zyn luydruchlig toegejuycht, en M. de Morny is door vele zyner medeleden, over deze woorden geluk gewenscht. BURGERLYKEY-STAiVD. GEBOORTEN Mannelyk 5 VROUWELYK HUWELYKEN. Petrus Joannes Verschelden, herbergier, met Octnvia Everaerf, zonder beroep. Joseph Bauwens, dienstknegt, met Maria Van Geert, kantwerkster Cecilia Van Ghvseghem, vrouw van Frans Van Lierde, zonder beroep, oud C9 j., Hoogstraet. J. B. De Smet, oud 6 j., Sloofstraet. Anna Ledegen, oud 2 m., Vischmeikt. Joannes F. Fonleyji. fabrikant, oud 40 j Zonnestraet.Livinus Bisschop, oud 21 d., Mylbeké. Maria J. Welleman, oud 3 j Nazarethstr. Petrus Van der Stockt, oud 5 m." Lnngeiiddeistr.Bern. Van Nuffel, weduwenaer van J. C. Everaerd en \an Cornelia Jons, landbouwer, oud 80 j., Mylbeke Henr. Van den Bossche, zonder beroep, oud 1(> j., Graenmerkt.— Guslavus De Vilder, 8 j., Esplan.' By Victor BLONDEEL te Wanzele, zyn te bekomen verscheyde bonderde lioppe-staken aeu eenen gematigen prys. Uyt er hand te koop SCHOONE ROODE IIOPPE-ST.V- KEN, aen eenen civielen prvs, by de Gebroeders VAN BREUGEL, op de werf 'te Aelst. By dezelve zvn ook te bekomen alle soorlen van botiw-malcrialen aen voordcelige pryzen.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3