ZONDAG 25 MAERT 1856. TIENDEN JAIRGANG. N' 499- AELST, den 22 Maert 1856. DE KONINGSMOORDERS. Be Protestantsche Propagande. Wat doet het gouvernement DRUKPERS-NIEUWS. YZEREN WEG. STATIE AELST VERTREKUREN VAN DEN 1 MAERT 1856. 1° Ten 7 uren 35 minuten des morgeus naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk, Mouscron, Rvssel, Zele en Lokeren. 2<> ten 9 uren 35 min. des morgens naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Ver vier s, Landen, St.-Truyen,en Hasselt. 3o Ten 10 uren 55 m. voormiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Ostende, Kortryk, Moescroen, Rvssel, Zele en Lokeren. 40 Ten 6 wren-00 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken-, Keulen, Gend, Brugge, Ostende, Kortryk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren. 5° Ten 8 uren 40 minuten des avonds naer Dendermonde CUIQUE SUUM. YZEREN WEG VAN DENDER EN WAES. VAN AELST NAER Ninovp, Geeraerdsbergen, Lessen, Acth, 6 508 35 (1) 12 052 007 45. VAN AETH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, 6 9 40 —4 15— 7 20. van DENDERMONDE naer Aelst, Ninove, Geeraerdsb., Lessen, Aeth, 6 308 20 (2) 11 451 35 —7 25. <\§3ps* Al de konvoys slaen stil te Gyseghem, ter uytzondering der gene vertrekkende van Aelst ten 10 55 's morgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 's morgens en ten 0 00 's avonds. Te Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te Idegem staen deze vertrekkende van Ath ten 64 15;En van Dendermonde ten 6 30—11 451 35 (1) (2) Dit konvoy houd stil te Ninove en gaet niet verder. Voor alle riglingen moet meu te Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENDERBODE De kamer heeft de verledene week een wetsontwerp aengenomen, welks beraedslaging aen de hevigste woor denwisselingen heeft aenlevding gegeven, en eens te meel den geest heeft doen doorstralen met welken onze zooge zegde liberalen bezield zyn. Dit wetsontwerp] bad betrek met de uyllevering van moordenaers van souvereynen en hunner medepligtigen. Deze lange en al te lange nuttelooze woordenwisselingen hebben eyndelyk moeten ophouden en de wet is met 61 stemmen tegen 33 doorgeguen. Een gendsch blad doet opmerken dat die woordenwisselingen aen 't land 15,000 franks gekost hebben. En wie is daervan de schuld De liberalen der kamer ten getalle van 53. En waerom al dit vruchteloos geklap Waeroin die nutte looze geldverkwisting Enkelyk om de moordenaers der souvereynen en hunne medepligtigen te begunstigen, om ze aen de justicie te doen ontsnappen, om ze in Belgiën te laten komen nestelen zonder dat zy te vreezen hebben van vervolgd te wordenEn dit alles, zeggen de liberators, voor de eer, voor de rust, voor het welzyri van Belgiën I Zeer bevremdende redevoeringen zyn in deze beraed- slagen uytgesproken, maer redevoeringen die weynig eer doen aen de 55 liberalen, doch die ons duydelyk doen zien welke de gevoelens zyn van de zoogenoemde liberale party, en't geen de volkeren zouden te vrëezen hebben, moesten zy eens door deze pSrty bestuerd worden. Door eene hairklievende redenering poogden de advo- katen der liberale zyde, om de koningsmoorders te be gunstigen en aen de justicie te doen ontsnappen, aen de kamer wys te maken dat eenen souvereyn vermoorden niet eene zoo slechte daed is dan eenen particulieren te vermoorden. Daerop zal men seffens met twee eenvoudige aenmerkingen antwoorden vooreerst er is een openbaer gevoelen 't geen sterker is dan al de slimme advokaten- streken; teil tweeden dit gevoelen is bovendien door alle wetgevingen bekrachtigd. Men wilt alles demokratiseren en demoraliseren of wel verzedeloozen, maer men zal noyt beletten dat eenen vorst of souvereyn omhalsbrengen in de tael van 't volk een schelmstukeene moord geheeten worde. Het postpeerd der liberalen was te vragen dat er, onder betrek van medcpligtigheyd, eene uytzondering voor de aenslagen tegen het leven der vremde souvereynen gemaekt wierde. Zie hier de toepassing Het is gekend dat er in de logiën meer dan eens eenen aenslag tegen het leven der koningen is vastgesteld geweest en dat de moord er op gevolgd is 't is onnoodig daedzaken aen te haien zy zyn maer al te wel gekend. Zoodan, een zeker getal ellendelingen zouden in de logiën loten om te weten wie den souvereyn moet vermoordenNogtans, volgens den wensch onzer liberalen, zou den daedzakelyken pleger, dezen op wien 't lot gevallen is, alleen strafbaer zyn voor de wet, en dit alleenlyk omdat zynen ponjaerd, die door al de lottrekkers gescherpt is geweest, het opper hoofd van eenen vremden staet getroffen heeftDit is eene theorie die waerlyk weerdig is van de logiën, maer eene theorie die zich altyd verwezenlykt heeft als de om standigheden zich aengeboden hebben. Tydens liet schrikbewind is de mafonnieke theorie in praktische theorie vervangen geweest. De Vryheyd, de Gelykhevd en de Broederlykheyd zoo dikwils in de logiën afgekondigd en aengepredikt, wierd toen eene vreeslyke daedzakelykheyd. Van in 1789 had den Groot-Oosten uyt zynen zegel de bourbonslelie doen verdwynen en vervangen door de roode muts. De Jacobyns door liooger bevel belast van den grond te effenen waerop het niaconniek gebouw moest opgeregt worden, in 't serieus genomen hebbende de grondbeginsels die men hun ingeplant had, deden de guillotine werken welke door eenen hunner broeders was uytgevonden geweest In de beraedslaging over boogergemelde wet beeft M. Vèrhaegen zichzelven geluk gewenscht dat hv namelyk gepleten bad ten voordeele der Jacquins, welke die helsehe machine hadden gemaekt op den weg van Calais naer Kyssel, en welke moest dienen onj keyzer Napoleon, als by naer Belgiën kwam, in de lucht te doen springen. Ik heb geloofd, zegde M. Verhaegen, dat het myne pligt was eenige stappen te doen om te beletten dat die ongelukkigen die ilc geloo/de en nog geloof onschuldig te zyn, aen eene a vremde justicie overgeleverd wierden....... NU MEER a DAN OYT WENSCH IK MY GELUK OVER DIE STAPPEN. Maer de antwoord te geven aen M. Ver baegen, die zich gelukwenscht ten voordele van deze kerels gepleten te hebben om ze aen de justicie te ont trekken, is dut zy zelve geradig gevonden hebben het onder zoek te vlugten en zich, voor faute van verschyning, hebben la ten veroordeelenHadden die mannen zoo onpligtig ge weest, zy zouden er eene eer van gemaekt hebben zich voor den regter aen te bieden oin hunne onscbuld te booren uytspreken en niet te blyven bukken onder den slag van eene grove beschuldiging, van namelyk eenen aenslag tegen 't leven van den Keyzer der Franschen gesmeed te hebben. Maer de verblindheyd is zoo groot voor eenen moortel- broer en byzonderlyk voor den Groot-Meester, dat hy niet onlwaért dat zyne pleytrede ten voordeele der broeders Jacquin, ten duydelykslen de noodzakelykheyd bewyst van de verandering die de wet van 1855 nu ondergaet, en doel zien hoe noodig bet is vervolgingen te mogen inspannen tegen de medepligtigen van eenen aenslag tegen het leven van eenen souvereyn, indien men de koningsmoord niet wilt ongestraft laten en.de Staten vrywaren tegen de moor denaers van koningen en tegen bet duyveisch fanatisinus der logiën 'T is byzonderlyk de'slad Brussel die den zetel is dezer onheyl- spellende propagande. Alle middelen die bekwaeni zyn om de kalliolyken te bederven, woiden gebruykt; men werkt byzonderlyk op de armklassen. Eenen yverigen priester die, over eenigen tyd, in eene kerk te Brussel, gepredikt heeft, heelt zyne aenhoorders bekend gemaekt met de listen die door de verspreyders van bet protestantismus gebruykt worden. Den eersten middel dien hy heeft aengewezen is de~ verachting die zy op de Katbolyke Kerk poogen te werpen, welke zy gewoon zyn te betitelen met de beledigende namen van klerikale, ultra- -monlaensche party, van jesuilismus, van afgodery enz. Zy werpen dan gelykelyk de verachting op den paus, op de priesters, op de religieusen met deze bedriegers en foppers te noemenzy schreeu wen legen de Hfl. bedieningen die zy eenen winkel heeten, tegen de religieuse onderhoudingen of regels die zy als superstitie afschilderen, en 't is byzonderlyk op dit oogeublik dat zy het leerstuk aenranden, 't welk de 11. Kerk nopens de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Moeder Gods heeft afgekondigd, als ook den dienst van Maria en der Ileyligen, welken zy, gelyk leu lyde van Luiker en Calvyn, voor afgodery doen doorgaen etc. Om een voorbeeld te geven van hunne lasterende aentygingen legen de H. Kerk, zeggen zy dat den paus handel dryfl in aflaten en dispensation, dat de priesters de absolutie verkoopen, dat zy het gelieym der biecht schenden, dal de Kerk verbied den bybel ie lezen om aldus des te gemakkelyker 't volk te konnen bedriegen, zy deelen vervalschte en verminkte bybeis uyt, zy voegen er boekskens en schriften by, by middel van welke' zy met volle handende schandigsle valschheden tegen de leering der H. Kerk en legen de geeslelykheyd verspreyden. Bovendien hebben zy menigvuldige scholen zoo voor de jongens als voor de meyjes, waer zy byzon derlyk arme kinderen naer toe lokken met hun aelmoessen en kieederen te geven. In 't algemeen werkt de protestantsche propagande op de familiën die in nood zyn, en 't is waerlyk beweeulyk te zien hoe zeer het getal der familiën aengroeyt welke tot de hervorming zyn overgegaen. Ook zyn de sommen welke door de verspreyders van het protestantismus lot het verderf des volks gebruykt worden, ontzettend en worden dagelyks vermeer derd. 'T is dan lot die ongelukkige klas des volks dat de waek- zaeinheyd der kalliolyken zich het meest moet uytslrekken. De vrymelselaers leencn hier al hunne magt om de seclarissen te helpeu zy rigten genootschappen in alwaer, onder voorwendsel van letterkundige vergaderingen te houden, zy geen ander doel beöogen dan hel kathoiyk geloof aen le randen. De leerstoelen der vrye universiteyt worden groolendeels gebruykt om verderflyke leerstelsels te verspreydenbnylen hunne lessen, houden ver- scheydene professors nog conferenliën die niet anders dienen dan om godsdienstige stoffen te behandelen, om de joogheyd valsche en gevaerlyke principen in te blazen en van hel kathoiyk geloof af te trekken. De verspreyders worden krachtdadiglyk ondersteund door de liberalerspers. Er is niet een dagblad, dat door de lihera- tery ondersteund is, 't geen eenen dag laet voorbvgaen zonder de gelegenheyd te zoeken van uyt te vallen legen het katholicismus en van de priesters te lasteren en te schandvlekken. Nevens die dagbladen worden er nog een groot getal lydschriften uytgegeven die geen ander doel hebben, en die op de stoutmoedigste en fanatiekste wyze hunnen haet legen den kalliolyken godsdienst belyden. Onder andere zullen wy bier een aënstippen, welk maendelyks verschynt onder titel van La libre Recherche, en word opgesteld door een samenraepsél van uytwykelingen die in Belgiën het socialismus komen aenprediken en 't land en byzou- derlyk de jongheyd bederven. Als men ziet hoe de sectarissen werken om het verderf uyt te breyden, om de geesten, de gevoelens en't hert der studerende jongheyd te bederven, dan moet men pynlvk aeng^daen zyn dat het gouvernement, in plaels van zyne magt te gebruyken om dien maetschappelyken kanker in zyne verwoestingen tegen te houden, den zeiven onder zekere betrekken schynt te begunstigen, gelyk men nog onlangs in den senaet heeft kunnen besfaligen. Den achtbaren heer Baron Dellafaille, gevolg gevende aen eene redevoering door M. den Baron D'Anethan in eene voo.rgaende zitting uytgesproken, had zich beklaegd dat meer dan eenen leerstoel van het slaelsonderwys veranderd was in eene onvader- landsche en anlikatholyke tribuen, en dat de afwykingen der professors zoo ernstig geworden waren, dat, gelyk den geleerden senateur het openlyk verklaerde, hy voor dezen keer zich zou onthouden geld le stemmen voor hel universitaire onder toys. Maer, dal indien het toekomende jaer, de zelfde verdraegzaemheyd nog de zelfde buy ten sporig heden kwamc le bedekkenhy zyne stem aen dien artikel van den budget zou weygeren. Hierop heeft den heer minister van 'l inwendige geantwoord dal hel hem speel de goedkeuring van het achlbaer lid niet ver- icorven te hebbenmaer dat hy verklaerde den aki dien hy had daergesleld, niet le konnen beklagen, en dat hy in de zelfde a omstandigheden nog op de zelfde wyzc zou handelen. Wy welen niet hoe wy de verklaring van den minister zouden betitelen, of hel zwakheyd is, gebrek aen oordeel of wel koppig- heyd, maer alle geval durven wy verzekeren dat M. den Baron Dellafaille in deze beraedslaging den getrouwen weergalm is geweest der gevoelens van geheel de katbolyke drukpers, en dat de antwoord van den heer minister algemeenlyk is afgekeurd geweest. En om hem te antwoorden, zullen wy hier l'etterlyk eenen uyttrek geven uyt eenen brief van M. Dechamps, oud- minister en byzonderen vriend van M. De Decker, over hel open baer onderwys. a De vryheyd der professors, hoe uylgcbreyd men ze wille of onderslellemoet eenen klaer afgcteckenden grenspael hebben <t die vryheyd houd op daer waer de vryheyd van geweten der a familiën begint, voor de katholyken aen de ONSCHENDBAER- a HE YD van hun geloofvan hunnen godsdienstvan hunne Iicrk a in het openbaer onderwys. Als men professors ontmoet diegelyk de seclarissen Hcgel en a Krausaen hunne aenhoorders thcoriën of bespiegelingen inboe- zemen waer door zy de grond zuylen van 'l chrislianismus ver- v delgen als zy den1 inktde pennen en 'l papier van den Staet gebruyken om de chrislelyke waerheyd le loochenen als zy over de Godhcyd van Christus in zulker voegen sprekendal zy door cc verstandige en reglzinnige geesten niet verslaen worden en wettigen twyffcl doen onlstaen«Ik zy houden staen dat de Kerk, in de middeneeuwen, den mensckelyken geest verstikt liecft voor welken «le lutliersche hervorming eene ontvoogding is geweest, 't geen is de onfael- Imerheyd der Kerk loochenen, een leerstuk waerop al de andere bernstendit is voor den godsdienst weynig eerbied in het openbaer onderwys toonen, dit is in den geest der jongheyd Iwyffelachliglieden werpen die aen eene keller- sche denkwyze grenzen. Na eene dergelyke verklaring, gedaen door eenen regtzinnigen vriend, welken voorzeker zoo veel versland als kennissen bezit, heeft men regt verbaesd te staen in 't midden der wetgevende kamer van Belgiën le hooren dat in de zelfde omslandigheyd, men nog den zelfden akt zou daerslellenDit is te zeggen, dat men nog de aenleering en verspreyding zou toelaten van een leerstelsel gelyk professor Brasseur aen zyne leerlingen inboezemt. Doch het is te hopen dat er tegen dergelyke koppigheyd protes- latiën uyt al de deelen des lands zullen opryzen en dal de wetgeving zal gevoelen dal zy voortaen de katholyken niet mag noch kan dwingen voor zulk onderwys hunne in zweet gewonnen penningen naer de stadsontvangers te dragen. Het is met eene ware voldoening dat wy, sedert eenige dagen, de belangryke verandering gezien hebben die den Journal de Bruxelles komt le ondergaen. Sedert zyne inrigting door den waren godsdienst- en vaderlandsvriend, M. den ridder Slas, heeft den Journal de Bruxelles aenhoudend geweest den getrouwen verdediger van de opregle godsdienstige principen en nationale belangenontoeganglyk voor de omkooping ol' vleyery, onge- naekbaer voor de valschheyd of verderf, wist hy zich op de hoogte zyner edele zending te houden, en de verhevene taek die hy had aengenomen, op eene schitterende wyze te volbrengen. Na 55 jaren in de belangryke en afmattende pligten van het journalismus doorgebragt, en aen de goede zaek uyislekende diensten le hebben bewezen, heeft den heer Slas geloofd een weynig rust te mogen nemen, en afstand doen van een werk, dal hy gesligt had tot onderrigling van de goede, lol bcslryding van het kwaed, lot verdediging van godsdienst, troon en vader land. Echter mogen wy onze landgenoten verzekeren dat, ofschoon M. Slas den eygendom van den Journal de Bruxelles afgeslaen

De Denderbode | 1856 | | pagina 1