Den eersten prys der ossen van ié klasse is (e Brussel be haeld door M. Moens, van Hamme, welken door dezen Hamme- naer gekweekt en gevel was, cn een gewigt van 962 kilogr. had. Hel zyn de beenhouwers MM. Vandcrauwcra, in de Sloólslrael, en Walraevens, iu de Minimen-straei, die dezen os van M. Moens hebben gekocht. Den derden prys, voor de ossen van eersle klasse, is behaeld door M. Van Heetvelde, landbouwer te zele, met eenen os van 27 niaeuden, die 720 kilogr. woog. De twee pryzen voor de vette verkens van groot ras. zyn te Brussel, door twee landbouwers van Zeveneeke. behaeld. Den eersten prys, door J. Van Petegein den tweeden door J. Eve- raerds. Den tweeden prys voor de vette verkens van kleyn ras, is aeu De Meulenaere, van Bouchaut, toegewezen. Sedert lang had men nog zoo veel huwelyken te Brussel niet zien afgekondigd worden als voorleden zondag. Tot 92 beliep het getal der huwelyken die aen hel stadhuys zyn aengeplakl. Te Geeraerdsbergen is de tarwe meer dan 5 francs opge slagen, en de rogge is 1 franc 90 cenlimeu gerezen. Uyt Luyk meld men dal de tarwe 25 ceulimen gedaeld is. De rogge is een weynig gerezen. De studenten der Universileyl van Gend, dal is Ie zeggen, de woelige studenten, gaen weder een buykvnllingsken moéten houden, want de studenten van Leyden, gaen eene deputatie nacr Gend zende.ii, om de leerlingen'van M. Brasseur over hun moedig gedrag geluk te wenschen, M. P. De Kepper, landidaet-nolaris en provincialen raeds- lieer, is lol notaris te Hamme benoemd, in vervanging van zynen vader, die zyn ontslag heeft gegeven. Men schryft ons uyt Mech'elen aen dm Tyd Over eenige dagen doorliepen kotnmissionnarissën Onze omstre ken, om de hoeren aen te raden van met hunne granen niet Ier melkt te komen, uyt oorzaek, zegden zy. dat den oorlog niet geëyndigd is, tnaer veel heviger dan.ooyt guetvoortgezet worden. De hoeren gelooven dit geerne, want" wie gelooft niet gewillig hetgeen met zyne belangen overeenkomt Zy bleven dus 't buys, en de granen zyn op onze merkt van zaterdag veel opgeslagen. (Zie onze graenpryzen.) Men verzekert ons zelfs dat de kooplieden zeiven in persoon zich deze moeyte hebben gegeven, om zulke valsche lydingen aen de hoeren wys Ie maken, 'men begrypt ge- makkelyk waerom Als de boeren met limine granen te Iniys -blyven.'en de merkt onbevoorracd laten, kunnen de kooplieden gemakkelyk en aen liooge pryzen zich van hunne granen ontma ken. Wy moeten opmerken dal deze handelwyze tégen de belan gen van den burger en van den boer zeiven "is want den vrede zoo goed als zeker zynde, en bygevolg de granen binnen kort tot eenen lagereti prys moelende dalen, zullen de kooplieden hun graen verkoopen, en de boeren zullen met de hunne blyven zitten, cn verpligl zyft hetzelve aen zeer geringe pryzen te ver koopen. Er zyn geene straffen zwaer genoeg om zulke handel wyze te beteugelen. Wy denken dat deze verwittiging voor den boer voldoende zal zyn, om zich door diergelyke lestgenagiige lydingen niet meer laten te verleyden. De eenvoudigste dingen, zoo leest men in een aatwerpscli blad, zyn dikwils de beste en wy geven er nog een voorbeeld van hetwelk men by duyzende andere kan voegen. Ziehier waervan er kwestie is in zeker blad. Elkeen klaegt over vervalschingen die in den handel ge pleegd worden. Die misbruyken worden zoo schreeuwend, dat de wetgeving .ernstig bedacht is straffen daer te stellen, om die beireurensweerdige misbruyken van vertrouwen te onderdruk ken. Boeten, inbeslagneming, gevangenis zelf, niets zon zoo af- doennend zyn gelyk ceue simpele schikking van de wet waer van er ernstige kwestie schynt te zyn, en die den koopman, overluygd van vervalsching, zou dwingen, gedurende dry, zes, negen of twaelf maenden, volgens bet buia'ng van hel misdryf! een plakkael voor de ruylen van zyuen winkel aen te plakken! Dit plakkaet zou bv op zyne kosten moeien plaetsen en zon den aerd aenduyden van liet misdryf waervan hy zich schuldi" ge- maekt heeft, alsook den tyd, dat hy verpligl 'is die schande van alle dagen en alle oogen blik ken te ondergaen. Elkeen zal instemmen, dal die kragtdadige en welverdiende straf meer uytwerksel zal hebben, dan de strengste strallen, welke zonder eenig hoegenaemde openbacrlieyd worden on dergaen. Den adjolnl-kommissaris van den 3" wyk, M. Van Leuven, heeft gepassëerdeii zaterdag te Antwerpen twee persoonen aen- gebouden, beyde Pruyssen van geboorte. Den eenen is door hem in den 4" wyk en den anderen bv de statie «engehouden Beyde zyn beschuldigd van allroggelary. Zy hadden eene iiaeinlysi van een groot getal nobelen dezer stad by zich, alwaer zy aelmoesen moesten vragen. Eenen van deze persoonen is eenen dominéhy is reeds te Brussel voor de regtbauk geweest voor dezelfde feylen, en is er veroordeeld om naer de grenzen gebragt te worden. De twee persoonen waren sedert korten lyd wéér in bet land aenge- komen; zy hadden reeds brieven aen eenen der gereformeerde domiués dezer stad gezonden, waerin zy op eene onbeschaemde manier gtld vroegen. Sedert eenigen tyd spreekt men veel van eene vervolging voor laster, ingespannen tegen den heer Dcwylge, voorzitter der regtbauk van eersten aenleg te Korlryk, door dén heer Salembien, avoné-licentiaet by de zelfde regtbauk. Men verzekert dal dei! beer Salembien eerie acnklagl heeft ingediend aeu den lieer prokureur generael by liet hof van appel van Gend, by welke hy eene som eyschl van 2U0,ÜU0 Ir. ten titel van schadeloosstelling. De aenklagl van den lieer Salembien is gegrond op woorden door den lieer Dewylge uylgesproken in voilé verboor, ter gelegenheid van liet atleggeu van eenen beslissenden eed. Volgens artikelen 479 en 585 van liet strafwetboek van onder zoek, wanneer een lid der regtbauk van eersten aenleg beschul digd is in het uytoefenen zyuer bediening van een misdryf, dat eene korrekliounele straf medebrengt, doét den prokureur-g'eue- rael van bet bof van appel Item voor dal hof versebynen, dal uylspraek doet, zonder dal er appel kan zyn. -De paraplnien-jagt, zegt bet Vaderland, schynt wederom begonnen want, zoo wy vernemen, zyn er in deze stad, in ver- schcydeue huyzcn, regeuschermers genomen, en dit door per soonen die zich welen, onder bet een of ander voorwendsel in de wooningeu van ryke en welstellende lieden, te dringen. Eenige dagen geleden bied zich een vrouwspersoon, tamelyk wel gekleed, by M. Prael. grondeygenaer op den Beggyneudriescb, aen, en smeekt om eene aelinoes. Den goedhertigen lieer bad medelydtn met de vrouw ten gevolge van alles wal'zv hem wys- maekle, en liy ging nacr binnen om eene goede aelinoes in zilveren geld te balen, en ondenusschen bad de diefegge want, liet was een eenen parapluie die in de zael stond, ge knapt. en ouder haren mantel verborgen, liet was maer als^de vrouw reeds weg was, dal M. Prael de diefte gewaer wierd. Eergisteren is eene dergelyke dieite gepleegd by M. den doctor Van Bcsieu, ook in den Beggyneudriescb wounende. Eene meyd, die 20 a 24 jaren oud scheen komt aeu de wooning van M. Van Besieu bellen, en vraegl om den doctor te spreken, Terwv! de dienstineyd den geneesheer was gaen roepen, liad de onbekende jonge dogier eenen parapluie gezien op de zael, en nam dien mede. Toen den doctor by de mCyd kwam, smeekte deze ook eene delmoes, zeggende de doglei- eCnef weduwe met zeven kinderen te zyn, en in den Ram, te Geudj te Wooneu. Toen deze meyd weg was, ondervond men, maer te laet, dat er eenen parapluie was gestolen. Deze voorvallen moeten de ingezetenen opmerkzaem maken. Berigt dus aen de persoonen die parapluies op hunne zalen of in hunne spreekplaelseu laten slaen. FRAXSCH KEYZERRYK. GEBOORTE VAN EENEN KEYZERLYKEN PRINS. Parys, 16 maert. In den nacht van zaterdag, is de keyzerin von ecneh Prins bevallen. Deze gelukkige tyding is zondag mnrgend, dnor 101 kanonscheuten nengekondigd. Wegens deze gelukkige gebeurtenis, hebben de dagbladeren gisteren de volgende betonderheden afgekondigd Zaterdag, omtrent 5 uren van den morgend, heeft 11. ill. de keyzerin de eerste pynen, die eene aenstaende verlossing deden voorzien,'gevoeld. Aanstonds hebben de aides-de-camp en de ordonnancie-officieren van den kevzer de brieven van bekendmaking, welke sedert eenige dagen gereed lagen, aen de leden der keyzerlyke familie, aen de presidenten van de groote korpsen van den staet, aen de dignitarissen en aen de prefekten der Seine en der policie, en aen de persoonen die in het programma aengeduyd waren, gedragen. Weyoige oogenblikken nadien, was de (vding door alle de wyken van Parys verspievd. Zaterdag van 9 uren van den morgend, stond de volksmenigte voor het hekken der Tuylereyen. op de Place du Carrousel, om Lydingen te verne men, lervvyl de verschillige rytuygen onophondclyk iu- en uylreden. Voor alle openbare gebouw en, voor alle kazernen ook, zyn er pi ramiden en arken voor tie verlichting opgeregt. De leden van den senaet, van liet wetgevend korps en van den rned van staet, zyn onmiddelvk dour hunne presidenten verwittigd, ert hebben zich naer de lokalen van hunne gewoonelyke vergaderingen begeven, en zvn aldaer in peroiaiieiicie gebleven om er de orders van den kevzer af te wachten. Op het stadhuys waren de leden van de municipaliteyt, onder voorzitter schap van den prefekl der Seine, ook in permanencie, in de Troomael vergaderd. Inliet pertevs der Tuvleryen zyn vereenigd De kevzerlyke prinsen.de maerschalken, de ministers, de voorzitters van den sensct, van het wetge vend korps en van den raed van staet. De aides-de-camp, de ordonnancie- otnoeren en de kourriers stonden met gezadelde peerden, om de bevelen van den keyzer te dragen. In de Invalieden, stonden de kanonniers met brandende lonten by hunne kanonnen, om de geboorte van het keyzerlyk kind aftekondigen. lydens geheel den dag, zyn zaterdag, de geneesheeren onophoudelyk by de keyzerin gebleven. Maer, van tyd lot tyd, stilden zich de pynen, en kon 11 M. een weynig rust genieten. De keyzerin wandelde om- en weer hare kamer, en ging van tyd tot tyd, aen de vensier om de volksmenigte te zien, die rondom het palevs de geboorte van het key.zerlvk kind afwachtte. beu keyzer ondcrtusschen, troostte en moedigde de keyzerin aen en deed hoer kennen dat de kerken van Parys vol geloovigeu waren, die voor hare gelukkige verlossing baden. Vernemende dat zy liet voorwerp was van zoovee! genegeiitieyd, nam de keyzerin nieuwen moed. Om dry uren min eenige minuten' van den .morgend, in den nacht van zaterdag tol zondag, naderde den gelukkigen stond, en men deed de prinsen van de keyzerlyke familie en de groote dignitarissen van het ryk. de kamer .binnen komen, om getuygen van de geboorte te zyn. Op het zien van zooveel volk, heeft de keyzerin eenigeji schrik en verlcge-iheyd pe- voeld, en hel werk der naluer nam verder zynen gewoonen loop niet meer Hieruyt volgden zulke hevige pynen, dat men nudelyden had met de edele vrouw die zoo moedig worstelde tegen de pynen, om dezelve te ver- duyken voor dezen die baer omringden. Ue kunde dei vroed- en heelmeesters heeft eene heyhame verzachtinp bygebragt, en om dry uren en een kwaert, is het keyzerlyk kind ter wereld gekomen. beu jongen prins is zoo kloek en zoo striivsch, dat by schynt een kind te zyn welk reeds eene maend by de voedster is geweest. Als den keyzer in t kind zag, heeft hy zich niet kunnen wederhouden van uyt te loepen Ziel daer, wal uyllegt, waerom de keizerin zoo veel heeft geleden bet keyzerlyk kinmis in de appartementen van zvne moeder gebleven lot de uer dal de mis is geleacn. Nadat hel gedoopt,'of verzekerd was, is het naer zyne appartementen gedragen. Aen alle de persoonen die in de Tuyleryen aenwezig waren, heeft men palmtakken uylgedeeld. liet keyzeilyk kind heeft de nameo van: Napoleon-Eugben Louis- Jean-JosepH, ontvangen. De twee laelste namen zyn deze van den peter en van de meter, ben paus is Joannes-Jlaria Masthï geuaemd, en de koningin van' Zweden beet Josephine. Zondag, na liet eyndigen der mis in de kepe] der Tuvleryen, is het kev- zerlyk kind gedoopt, of verzekerd. Alle de ceremoniën die in programma waren aengeduyd, zvn gevolgd en elkeen heeft zyne aengewezene plaels genomen. 1 Een weynig namiddag, is den kevzer, geiolgd door alle de leden van de keyzerlyke familie, in de kapel gekomen, en Jlgr. den bisschop van Adras, heeft de mis gelezen. Aa het evangelie is M. den ablié Deplace op den predikstoel geklommen, en heeft voor leite van zyn sermoen geno men .- Benedictus qui rend in nomine Domini .Gezegend zy dezen, die komt in den naeiu des lleeren). beu predikant heeft ook over de geboorte van eenen prins gesproken, up eene wyze die elkeen heeft getroffen. Als de mis geëyndigd wa,, is den jongen prins door zvne gouvernante en door de twee oiider-gouvernaulen, met alle de vuoisch'revene ceremu- nien. aenjjebragt. liet kind is den keyzer aengehoden. Z. M. den keyzer heelt dan zynen zoon aen Mgr. den bisschop zynen eersten aeltuoessenier, die met koorknp, my ter en staf gereed was om bet kind te aenveerden, oengeboden. ben bisschop, bygeslnen door den pastor van .SamteGeniiain-l'Aineriois, heeft dim wywater uyt de zilveren vergulde vues genomen, en over het hoofd van den keyzerlvkeu prins .doen vloeyjeii, terwyl hy de woorden van het li.Sekrament dés doopsels uylsprak. Onmiddelvk nadien, is het To Deutn aengeheven, en gezongen met accompagnement van orgel en harpen. Tydens het Te Deunt, hield Mgr. den bisschop van Nancy, zich aen den voet van den aulaer. Dan hpeft men de vaes, die voor vont gediend had, weggenomen, en den pastor \ao Saint-C.ermain-l'Auierrois heeft twee registers' aengebragt, op welke den akt van doopsel, of verzekering van !\upoleUn-Liigèen-Loms- Jenn-Josephzoon vim Frnitkryk, was geschreven. Den keyzer heelt èrne pen uyt de handen van M. den pastor ontvangen, en heeft de twee regis ters geleekend. Onmiddeiy k na den keyzer, hebben geteekend Den prins Murat, den hertog d'Alhe, den minister van oorlog, den voorzitter van den senaet 31. Troplong, en deze van het wetgevend koips. Dan is den Domino salruin 'fac imp>n;torein gezongen, en, ua dat den bisschop de aanwezigen gezegend had, is den keyzer met de gewoonelyke ceremonien, weggeleyd. Ziel hier liet artikel welk de Palrie, over de gelukkige gebeurtenis der geboorte vau eeuen keyzerlykeu prius, heeft afgekondigd Eenen prins, eenen erfgenaem voor den keyzeriyken troon, is aen Yrankryk gegeven Toen Parys zondag wakker wierd, heeft het die groote ge beurtenis vernomen zyne eenige bezorgdheyd sedert 24 ui en. De tyding beeft zich in eénen omzien tol in de kleinste gebuur ten verspreid zy verspreyde zich op de vleugels van de algemeeue blydschap. ledereen weusehte zich hertelvk geluk, over dit schitterend gunslbewys van de Yoorzienigliêyd, door hetwelk het glorieryk slamhuys nauwer verhouden word aen Yrankryk. Alzoo zyn dan de ivenschen verhoord van den keyzer en zyne doorluchtige echtgenote alzoo zyn dan de duerbaerste wenschen der natie verhoord. God was die verhevene vreugd aeu hem verschuldigd, dien hy gekozen en by de hand geleyd had, om ons uyt den afgrond tc trekken hy was die groote hoop verschuldigd aen Yrankryk, hetwelk hersteld is geworden in zyne vevligheyd en in zyiit groothoyd. Welke toekomst van voorspoed doel zich voor ons op Er ontbrak aen den keyzeriyken troon, zoo sterk gevestigd, in het midden van ai zynen luvsler, den magiigsteu steun dien op welken de volkeren hunne grootste hoop stelden, eenen regt- slreekschen erfgeuaem. Nooyt, wierd de geboorle van eenen prins, geroepen om den troon te beklimmen, door meer gedenkweerdige gebeurte nissen gekenmerkt! liet is, na eenen oorlog, in welken de eer en den invloed van Yrankryk in al zynen glans doorstraelt hel is op den oogenblik, dat wy eenen vasten en duerzanten vrede nahy zyn, gewonnen door de eer onzer wapens en de behendig heid onzer politiek liet is op den oogenblik, dal Vrankrvk buyten verheerlykl, en inwendig kalm en gelukkig -naer de hoogste lotbestemming verlangt, dat een keyzerlyk kind al de Franschen digler roud den troon doet dringen. Hoe kan men aen deze teekens de groolheyd miskennen van hel werk, dat den jongen prins geroepen is van voort te zeilen Iloe zou het land niet van vreugde trillen, by de tyding van deze gebeurtenis, welke den loop zyner voorspoeden verzekerd Bv de datums, die reeds zoo duerbaer zyn aeu de memorie des volks, word er eenen nieuwen gevoegd den 16 ntaert datum van geluk en hoop voor den keyzer zoo als voor de natie, en die de eerbiedige liefde moet verdubbelen welke tl. M. de keyzerrin, zoo edelmoedig onder hel volk gewonnen heeft. Den 17, iu deti morgend, is den keyzeriyken prins, voor de eerste niael in de handen van zyne ment, of voedstervrouw, gesteld, en heeft goeden appetyt getoond. De voedstervrouw die eerst den jongen prins beeft ontvangen, is eene goede en kloeke boerin uyt Picartlië, mtoeder van twee struvssche kinderen. ISTog twee andere voedsters, ook boerinnen, bevinden zich in hel pa leys. Er is in den nagt van zaterdag tot zondag, groolelyks spraek geweest, om de chloroformc tc gebruykeu, ten eynde de keyzerin ongevoelig te tnaken aen de pynen maer, de maatregelen door de geneesheeren onvoorziglig en gevaerlyk geoordeeld. De keyze rin heelt zich moedig gedragen. Men heeft geweldige middelen moeten gebruiken om de verlossing te bewerken, en men ziel op hel aengezigl vau tien keyzeriyken prins, nog de lidtcekcns van hel yzer welk hein heeft gegrepen. Maer, die iidleekens zullen met er tyd verdwynen. De moeder der keyzerin heeft niet eenen oogenblik hare dogter verlaten. Den keyzer was zeer aengedaeu, zoolang de keyzerin in het lyden was, en heeft ncch geceten, noch gedronken. Den keyzer heeft aeu de keyzerin, voor die pleglige en gevaervolle omstan- dighevd, eene relikwie gegeven die hy allyd, dag en nagt op zich draegt. Men heeft eenige verdere omstandigheden over de geboorte van den keyzeriyken prins vernomen. Terwyl hel kind zoo groot en struys is, zoo is den arheyd zeer langdurig en pyuelyk ge weest. Men heeft eenen oogenblik gevreesd dat het kind zou verstikt zyn geweest Alle slach van hulpmiddelen om de geboorte te vergemakkelyken, zyn voorgesteld, en er is spraek geweest om den chloroforme werkstellig te maken, ten evnde de keyzerin in eenen staet van gevoelloosheid te brengen. Men zegt dat den vroedmeester der koningin Victoria, die sedert eenige dagen in de Tuileryen ontboden was, gereed stond om die operatie welke hy met goed gevolg op de koningin van Engeland gebruyki had te ondernemen. Maer, men vreesde voor te groote zenuwwerkin gen, en men heeft van den chloroforme afgezien, en andere middelen werkstellig gemaekl, tot welke men, in dergelyke omstandigheden, zyuen loevlugl neemt. Dit alles hceii den keyzer sterk bedroefd. Maer de këyzetriu heeft zich lydens 24 uren, zeer moedig getoond Elkeen bewonder deu keyzeriyken prins, die zoo groot, kloek en slruysch is. Wat men opmerkt, is, dal het hoold van het kind buytengewoon groot is. De verlichting van Parys is zondag avond luyslerrvk ge weest. Alle de openbare gebouwen en bezondere huyzen glin sterden van lichten, en lampioens. De torens der kerken waren ook verlicnt, en leverden een fraev zigl op. Ontelbare vensters, en byna ai de balkons waren versierd met vaemlels en wimpels, en die verschillige vlaggen deden, iu hel midden vau de lichten, eeu allerbest effect. Op de huyzen had men, met lampions en gekleurde glazen, alle slach van sieraden gemaekl. Voor de Beurs was eene overgroole ark opgeregt, die op de scliilderagtigste wyze is verlicht geweest. Buyten gewoon groot was de menigte die te heen was om de verlichting te bewonderen. Op alle geztglen zag men vreugde en genoegen. Alles is in hel hesle orde en de volmaeksle rus! al'geloopen. De geboorte van den keyzeriyken prins, is gisteren in de om streken van Parys, lusschcu 8 en 9 uren vau deu inorgeml ge kend geweest. Alom is deze tyding met de grootste vreugd ver nomen geweest. Te Versailles is de geboorte van den keyzeriyken prins met 101 kaïionscheuteii aengekondigd geweest. Oumiddelyk na de lemorte van den keyzeriyken prins, heeft den keyzer der Franschen hy niidd I van dea lelegraphe! aen Z. II. den Paus, aen de koningin van Zweden, en'aén de koningin Victoria, de verlossing der keyzeriu doen kennen. Om 8 uren van deu morgend, ontving den keyzer, langs deuzelven weg, reeds antwoord en gelukwenschingen De dames der U.tlle en van al de merkten van Parvs hebben zich heden morgend, in hel paleys der Tuilerven aenge hoden, om den keyzer, over de geboorte van eenen zoon, gePuk te wenschen. Eene deputatie van deze dames der Hallc, voorzien van groote en kostbare bloemtuilen, 'is hy den keyzer toegelaten. Den keyzer heelt deze dames met zyne gewoone welwillendheyd aenveerd, en is met luier eenigen lytl, over de keizerin en over den prins in gesprek gebleven hy heeft hun dan mier de appar tementen van zynen zoon geleyd, en heeft hel keyzerlyk kind lillen zien. De deputatie heeft dan afscheyd genomen, en is verslag gaen doen van alles aen de menigte die rondom het paleys was blyven waglleu. Alle de dames hebben luydruchlig cn met geestdrift hunne blydschap doen kennen. M. den graef Orloff is eenen der eerste geweest, die zondag, in hel paleys den keyzer over de geboorte van eenen prins ?s komen geluk wenschen. Men weel dal den keyzer en de Keyzerin peter en nieter zyn geweest van al de wettige kinderen die, up den 16 ntaert, iu geheel Yrankryk geboren zyn. Dit getal kinderen word on 2498 gerekend. Gisteren zegde men te Parys, dat maerschalk' Pclissier prins vau Sebaslopol ging benoemd worden.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3