mm 30 MAERT 1856. TIENDEN MERGING. - Nr 800. AELST, den 29 Maert 1856. Be subsidièn voor het werk en den hystand der armen. Wat volgt hier uyt 0e zaek Tack van Asper. De Zondagrust le Brussel. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 MAERT 850. Ten 7 uren 35 minuien dos morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, kostende, Rortryk, Mouscron, Rysscl, Zeleen Lokeren. 2° ten 9 uren 35 min. des morgens naer Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, TLieuen, Luyk, Yerviers, Landen, St.-Truyën,en Hosselt. 3<» Ten 10 uren 55 m. voormiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Ostende, Xortryk, Moesereen, Ryssel, Zele en Lokeren. 4o 7en 6 uren GO minuien des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen, Gend, Brugge Ostende, Kortryk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren. 50 Ten 8 uren 40 minuten des avonds naer Dendermonde ■CLIQUE SLUM. YZEREN WEG VAN DENDER EN WAES. VAN AELST NAER Ninove, Geeraerdsbergen, Lessen, Aeth, 6 50—8 35 (1) —12 05—2 00—7 45. VAN AETH NAF.R Geeraerdsbergen, Nin-ove, Aeist, Dendermonde, Lokeren, 6 9 40—4 15—7 20. van LOK ER EN naer Aélst, Ninove, Geeraerdsb., Lessen, Aeth, 5 3i)8 20 (2)9 3012 50 6 30 Al de konvoys slaen stil te Gyseghem, ter uyUondering der gene vertrekkende van Aélst ten 40 35 's morgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 7s morgens en ten 0 00 's avonds. Te Denderleeuw en Santbergen houden olie de konvoys stil. Te Idcgem staen deze vertrekkende van Ath ten 6—4 15;En van Dendermonde ten 6 30—11 451 35 (1) (2) Dit konvoy houd stil te Ninove en gaet niet verder. Voor alle riglin-gen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. DEM DENDERBODE By hel naderen van den winter wierden de gemeentebesturen, de weldfdigheydsbureelen en andere liefdadige genootschappen atel eene allerloffelyksle bezorgdlieyd door liet gouvernement aengespoord om aen de noodwendigheden der noodlydende te denken, om te trachten hun werk te bezorgen, en om alles te doen wat mogelyk was om hun te helpen. Men kent ten dien opzigle de voorlrelfelyke en dringendste omzendbrieven van den heer minis ter van 't inwendige, waerin vele en zeer goede raedgevingen besloten waren om dit doel van meuschlievendheyd en verpligting te bereyken. Die raedgevingen strekken byzonderlyk om middelen te vinden ten eynde de armen liever door het werk dan door tteltnoessen byte staen; zy bevatteden, ten anderen, als middel van aenmoediging, de stellige belofte dat het gouvernement door subsidien zou medegeholpen hebben. Ten dien eynde hebben de kamers van in 't begin van den zillyd een millioen en half gestemd. Byna al de gemeentens van 't lar.d hebben aen den oproep van 'I gouvernement beantwoord deze der beyde Vlaenderen hebben zich verhaest smeekschriften naer 't gouvernement te sturen om onderstandsgeiden te bekomen, en het besluer te onderrigteu dat zy geene middels zouden verzuymen om neerstiglyk volgens dien weldadigheydsoproep te handelen. Nogtans wy zyn reeds op bet eynde van Jlaert, en een groot deel der Vlaendersche gemeentens zyn nog in afwachting van de onderstandsgelden. Men kaa dus wel denkeu dat men zich op veie plaelscn 'in de grootste verle- genheyd moet bevinden. Men heeft verschotten gedaen zoo wel voor den aenkoop van grondstoffen dan voor bel betalen van arbeydsloon. Er zyn groote hoeveelheden vla6 geleverd om garen te spirinen en lynwaden te weven, en de voortbrengsels zyn nog niét al verkochtmen "beeft begonsl met betrouwen, steunende op de ministeriele omzendbrieven, en tol nu toe zyn er vele gemeentens die blyven wachten. Wy konnen de traegzaemheyd in de uytdeeling dezer subsidièn met begrypen. 'T is omnogelyk te onderstellen dat zulks de schuld is der gemeentebesturen, want men weet boe zy zich verhaest hebben hunne vragen op te sturen. Maer zou men niet mogen vermoeden dat in de overhandiging van bet proviociael bestuer aen 't gouvernement vele petitiën onder weg gebleven zyn, en dat daerin de oorzaek van deze schadelyke vertraging gelegen is Wy hebben ouder de oogen een nog al curieus stuk, komende van eenen Imogen arrondissemeutsainbtenaer't was eene antwoord die by zond aen een gemeentebesluer 't welk aen 't gouvernement eene subsidie gevraegd had. en welke vraeg door het bureel van dien ambtenaer gepasseerd was. Wy gaen hier ietterlyk die antwoord, die in January gezonden is geweest, uyt- schryven. Zie hier By petitie hierbygevoegdword er eene subsidie gevraegd op de fondsen van den slact, om gcbruykl te worden tot onderstand der werkende en armklas uwer gemeente. Deze vraeg is geza- menlyli gedaen door UI. en door de leden des gcnoolschaps van den 11. V inccntius de Paulain uwe gemeente ingerigt. Er volgt a uyt dat den gevraegden onderstand aen twee maelregels zou toegepast worden 1° Aen inkoop van vlas om cr garen en lyn- waed van te maken, volgens het oud stelsel 2° Aen de te geven uytbreyding aen de kantschool. Ik. verzoek u de pclitionnarissen op te wekken VAN DEN EERSTEN DEZER MAETREGELS AF TE ZIEN. (Dien van garen te spinnen en lynwaed te weven volgens het oud stelsel). P'.e.r.v°lgt dat dien boogen ambtenaer niet wilt dat er subsiütën verleend worden om bandgaien te spinnen, hy wilt met dat deze oude nyverheyd lierleve, integendeel hy wilt dat zy ïeeuemael vernietigd wordeMaer wy zouden de redens wel willen kennen om welke hy dit zoo nuttig en profylig werk in de auytengemeentens wilt doen verdwynen. Weet by dan niet dat de lynwaden van haudgaren deze zyn die het meest gezocht worden gemakkelykst en hel duerst verkocht worden Weel hy dan niet dat in Vrankryk gelyk in Spanièn de koopmans en de verbruykers mets anders vragen dan lynwaden gemaekl volgens hel oud stelsel, en deze verstooten die gemaekl zyn met eugelsch meka- mekgaren Dien Imogen ambtenaer schvnt niet te kennen wat cr >n zyn arrondissement gebeurt, by weet niet dat hel oud stelsel, bel goed handgespin, byna overal herleeft, dal er reeds veel lyn waden met handgespin gemaekl worden, zeer gezocht zvn en dadelyk verkocht worden Wy zullen hem ten anderen zeggen dat transche koopntaus, zoobaest zy vernomen hadden dat"het weven met handgespin wederom in voege was, zieli hebben aengeboden om al de lynwaden te koopen die in deze en gene plaelsen verveerdigd wierden, en dat zy hunne groote tevreden heid betoonden dat namelyk hel oud stelsel van fabrikatie sierleeide. Neen, wy konnen de redens niet begrypen om welke dien boogen ambtenaer eenen zoo bardnekkigen oorlog voert tegen een werk waerdoor altyd het geluk en den voorspoed in onze Vlaenderen verzekerd zyn geweest. Wy hopen echter dat zyne redens geenzins voortvloeyën uyt een liberaters gedacht het oud stelsel is geenen voortgang van de nieuwe mode, hierom dat hel de buylenfamiliêu in die zede- lyke vereeniging hield, dat geheel het huyshouden gedurig onder de bewaking der ouders leefde, dal alle gevoelen van zede- en tuchleloosheyd uvi deze werkhuyzen verwyderd was, iels waeraen men 't geluk en den welstand der huyienl'amiliën toe te scliry- ven had. In plaets van poogingen aen te wenden om eene zoo heylzame als voorspoedbarende nyverheyd te onderdrukken, nyverheyd die, in alle lyden, de faem en den rykdom onzer Vlaenderen uyt- maekte, zouden het gouvernement en zyne agenten integendeel al hunne krachten moeten inspannen om ze te doen herleven en aen te moedigen. Dit zou eeue.i zekeren, eenen onfeylharen middel zyn om den vreesverwekkenden voortgang der armoede tegen te houden; wy zeggen vreesverwekkende!) voortgang, om dat men niet weel waer de armoede zal ophouden. En van den anderen kant, liet ware eenen allerkrachtigste!) middel om net werk en den voorspoed op den buy ten te doen herleven, zelfs al eenen handel heroplebeuren, die altyd den roem eu den rykdom van Belgiëu uylgemaeki heeft. Wy hebben, over eenigen tyd, eenen artikel van den Messager de Gaud doen kennen die eene petitie aen de volkskamer bevatte, gezonden door zekeren sieur Tack van Asper, en in welke petitie er zware aenteygingen tegen den eerw. pastor dier gemeente uytgedrukt waren. Den Messager was opgetogen van vreugd omdat hy hierin mid del vond van de geestelykheyd aen te randen. Ook voegde dit venynig blad er uytleggingen by om aen 't publiek te doen gelooven dat de geestelykheyd geen hoegenaemd vertrouwen verdiende voor wat het bestuer aenging van goederen, die als giften, ten voordeele der armen, bezet waren. Den Bien Public van Gend wederlegde punt voor punt geheel het stuk van gezegden Tack, en dit wel op eene zoo klare en treffende wyze, dat den Messager er geen enkel woordeken kon tegenspreken. Over eenige dagen, den 22 dezer, wierd er uyt Asper eenen brief aen den Bien Public gestuerd, onderteekend E. B. Tack; doch de enkele lezing deed dadelyk kennen dat den brief uyt de pen niet kwam van den gewezen koster van Asper, maer wel uyt die van eenen advokaet of schryver van den Messager; en dit moet niemand verwon deren, want het is maer al te wel geweten dat zulks 't werk is van eene liberaterskabael, die alles opzoekt om de gees telykheyd te konnen beschuldigen, schandvlekken en bv 't publiek hatelyk te maken. Daer dezen brief geene hoegenaemde wederlegging bevat, hebben wy 't regt te vragen waerom hy is afgekondigd Zou men niet mogen vermoeden dat den Messager en mees ter lack benauwd zyn dat de lasterende aentygingen die naer de kamer gezonden zyn, zouden konnen aenieyding geven tot strenge vervolgingen van wege de gelasterde party of van wege de justicie zelve Want, wat zal er van 't land geworden als het aen den eersten quidam den besten toegelaten is de eer en faem van treffelijke menschen te ver scheuren, en dit nog door venynige schriften die aen de volksvertegenwoordigingdit is aen geheel 't land, gezonden worden. I is misschien dit 't geen de pligtigen gevoelen en 't geen hun den brief naer den Bien Public heeft doen sturen. Maer den Bien public heeft dadelyk al de aentygin gen van sieur Tack beantwoord, en zeer wel doenaen- merken dat Tack geen enkel woord rept van het lasterend feyt vervat in de petitie die aen de kamer is gestuerd namelyk DAT ONDERTUSSCI1EN DE INKOMSTEN DER FONDATIE DIENEN, INDIEN MEN DE BEST <i INGELICHTTE PERSOONEN MOET GELOOVEN .OM HET BELIGIEUSEN-KLOOSTER TE ONDËR- STEUNEN HET WELK DOOR DEN PASTOR BË- <1 SCUERMD WORD. 'T is daerop dat Tack zou moeten antwoorden, en 't is juyst 't geen hy niet gedaen heeft.... Dit is t geen hém zal moeyelyk vallen indien hy heen of morgen voor den regter geroepen word ont te bewyzen 't geen hy geschreven heeft, want hy moet weten dat de lastering klaer uytgedrukt is en dat de openbaerheyd zeer duydelyk bestatigd is. Als wy voor de eerste mael in 't breed over deze zaek gesproken hebben, zegden wy dat de petitie in geene der beyde grefiiën der kamers te vinden wasnu schynt het door den Brief van Tack dat zy er tegenwoordig moet toegekomen zyn, dóch tot dus verre is er aen de kaniers nog geen hoegenaemd verslag over gedaen. Daer die zaek zoo veel gerucht gemaekt heeft en op het oogenhlik dat de liefdadigheydswet op handen iseene buytengewoone ernstigheyd aenbied, ware het te wenschen dat de wetge ving van alles wel onderrigt wierde, dat zy en 't publiek met in dwaling geleyd wierden, en dat de feyten van zoo ernstigen aerd met den mantel van den twyffel niet bedekt bleven. Wy denken dan dat de Commissie van petitiën alles zal aanwenden om geheel de waerheyd te ontdekken. Dat zy een onderzoek doe by het weldadigheydsbureel van Asper en daer zal zy zich konnen overtuygen dat het klooster dier gemeente noyt. noch regtstreeks noch onregtstreeks, eenen centiem genoten heeft van de inkomsten der fondatie waervan kwestie. Wy vinden nog dat het eene liberaterskabael is die deze zaek bewerkt, in eenige vragen met welke den Dien public zyne wederlegging van den brief, geteekend lack, eyndigt. Zie hier hoe het gendsch blad zich üytdrukt Vooraleer te eyndigen, hebben wy, op onze beurt, eenige vragen aen sieur Tack te doen <i Hv die zoo wel weet wat er te Asper gebeurt, heeft hy niet hooren spreken van eene eerlooze kuypery op dit oogenhlik gesmeed tegen de Zusters van Liefde, door deze welke iiaer reeds zoo veel bewyzen van kwaedwil- ligheyd hebben gegeven Heeft hy niet hooren spreken van een regterlvk ver- et volg tegen die Zusters ingespannen door eenen individu die voordeel trekt uyt het werk van eenen vervaischer Ileeft hy niet hooren zeggen dat, spyts alle notiën <t van regt en regtveerdigheyd, men zoekt de Zusters te berooven van eenen eygeadom dien zy, over 15 jaren, gekocht en betaeld hebben, maer waervan den titel is ver- (i nietigd door eenen notaris, die door de dood alleen aen de e vervolgingen der justicie ontsnapt Heelt hy eyndelyk geene kennis der manceuvers die gebruykt worden om eene ware aftroggelary te bedekken met de couleuren van eene actie in terugeyssching Het is te denken dat men de justicie niet zal konnen mislevden, dat er stukken genoeg zullen gevonden worden die deze intrigue zullen doen uytschynen ten anderen er zyn nóg levende getuygen die het passeren van den akt hebben bygewoond, en wat er vooral zeker is, is dat de Zusters gedurende 15 jaren in gerust bezit geiyeest zyn den erfgenaem die de verkooping aenrand dient te weten dat het stuk land van het klooster niet gefigureerd heeft - in den verdeelingstaet der goede-en van den verkooper van het stuk land. Men heeft de mutatiën op het kadaster laten doen; men heelt gedurende 15 jaren de aenkoopster gerustelyk, openbacrlyk en ten titel van eygendom in bezit gelaten zonder de minste tegenkanting, en nu zou men de verkooping willen aenranden Wy wachten naer den uytslag. Men mag zeggen dat Brussel tot inkeer komt, dat het al T kwaed gevoelt welk het gedaen heeft, al de ergernis die het gegeven heeft, met namelyk den spot te dryven, als wy alzuo spreken mogen, met het gebod van God, 't welk wilt dat den Zondag geëerbiedigd worde als den dag aen den Schepper toegewyd. Er komt dan te Brussel een ge nootschap ingerigt te worden om den eerbied voor den dag des Hoeren uyt te breyden en in pralyk te stellen. Ter gelegenheyd dézer inrigting, heeft den eerw. pater Dechamps, op palmzondag, vóór het sermoen dat hy in tegenwoordigheyd van het hof gepredikt heeft, aen zyne aenhoorders eene mededeeling gedaen waer in hy onder andere zegde Gy hebt dikwils over de ontheyliging van den zondag, <i over de inbreuk aen de groote en heylige wet van de rust en van den goddelyken dienst gezucht, en gy hebt gelyk gehad te zuchten. Inderdaed, een volk zou veel van het gevoelen zvner wcerdighcyd verliezen, indien het vergat wat het aen God veischuldigd is, als volk, 't is te zeggen den openbaren eeredienst, en indien, terwyl liet tyd heelt voor alle zaken waerin het belang heeft, het geenen hoegenaemden tyd zou vinden voor het belang der zielen. Nu, gy weet dat er beweeulyke gebruyken ingevoerd en maer al te gemeen worden, byzonderlyk in de steden, ci die aen een groot getal menschen het genot moeyelyk maken van dien dag van rust voor het ügchaem', van vertroostingen voor 't herte, van licht en werkzaenthevd

De Denderbode | 1856 | | pagina 1