PILLEKENS. Den Messagcr de Gand loont waerlyk dat lïy oud word, hy belyd dal hy krachteloos en lememael den hecht af is, want hv vertelt zoo efl'en af dat de liheratersparty geheel haren invloed, al hare mag! verloren heeft, sedert dal de klerikale drukpers eenen hoogeren loon heeft genomen om tegen de liberatery te velde te trekken. Den gendschen orangist vergeel er by te voegen dal de tweede oorzaek van hel vervallen der libera te rsparly is, haren schandigon partygeest, hare verregacnde hebzucht, haren opslrykersgees't, haren hael tegen godsdienst, hare verdrukking onzer vrybeden enz, enz. Ja, daer legen heeft de klerikale druk pers den oorlog gevoerd, en had zy er nog sterker legen uylge- varen, 't liberael spel zou zoo lang niet geduerd hebben T land zou zyne schuld met geene veertig a vyftig millioenen hebben zien vermeerderenhel zou, lot zyne schande, niet eenen geheelen hoop ambleuaers te betalen hebben, die, voor d'eer van Belgiën, beier in den eeuwigen vergeelboek zouden slaenhet zou zoo veel schandige geldverkwislingen, zoo reel slechte wetten, zoo veel ander kwaed niet le betreuren hebben enz. enz. enz. Doch T is nog al wel dat er tydelyk aen dien haspel pael en perk gesteld is, want als men hoord en ziet wal er al ie gebeuren stond, dan mogen wy, dagbladschryvers, ons geluk wenschen en aen gaslen gelyk den Messager zeggen de verkens vinden veeleer den drek dan een stuk gouds, en die niet smaken wilt mag er niet aen lekken WET OVER UE VER VA LSC11 ING DER EETWAREN wer, daer is het een stoker, elders een koopman of winkelier, en êe ondervinding leert dat de tydelyke belangen, doorgaens de overhand heb ben en het zedelyk welvaren slachtofferen; er is volgens my maer een middel bekwaem om dc misbruiken nitteroeijen, te weten, de inrichting der policie voor ieder canton. Elke gemeente zou haer reglement van policie en haren commissaris behouden, de gendarmen zouden belast zyn alle jaren een verslag te doen aen den commissaris van 't distrikt over derr toestand der policie, en hierom zouden zy verpligt zyn eenige keefen in liet jner op elke gemeente een bezoek afteleggen by de herbergiers, en de pligtigen voor den vrederechter te dagen. De dronkenschap wordt te regt genaemd door Hendrik Conscience, de plaeg der dorpen, en konden wy door strenge maetregelen de nachllier- bergen en drinkhuyzen doen verdwynen, wy zouden die plaeg zien uit sterven. Ik stel u dat gedacht voor, in d'hoop dat gy nu en dan die stoffe zult behandelen, ten einde de noodzakelyklieid te doen zien van eene hervormingswet op de policie ten plallen lande. CORRESPONDENTIE M. en geachten vriend G. uyt A. wy zullen doen gelyk gy in uwen geëerden van 23 vraegt. Wat liet 'ffJTT' betreft, dit is voor u niet, uwe zaken staen goed. M. II. zorgt daer voor. Vriendelyke groetenis. M. V. I). V. uyt Auwen brief heeft ons eenig spyt gebaerd omdat gy daer gansch alleen zyl. Gy kont met gelegenheyd in postzegels opzenden dit waervai» kwestie. -<i voor de ziel. Er zyn meesters zonder genade voor den werkman, er is onder de kooplieden vreede mededinging, die hun noch rust noch respyl laet. Er zyn te veel onhan- delbars ryken, welkers ongeduld dwingt le werken of te o verkoopen omdat het geen onderseheyd maekt in de dagen. Uit groot kwaeddie gruwzame ergenernis heeft n godsdienstige herten geraekt eenige persoonen hebben -» zich vereenigd 0111 dit heylig werk te beginnen en de grondvesten te leggen van een nytgebreyd genootschap om aen al de klassen der samenleving het gemak le verschaffen van de rust en de heyliging van den Zondag te konnen vieren. Om hun doel te bereyken hebben zy zich gewend lot n deze die verkoopen en tot deze die koopen, tot deze die wei ken en lot deze die doen werken, en zy hebben aen allen gevraegd of zy zich iedere week eenen dag van rust 0 en vryheyd wilden geven, of zy zich wilden verbinden op den zondag noch te werken noch te doen werken, noch le koopen noch te verkoopen. Het is te hopen dat dit heylig, dit verheven werk zich door geheel 't land zal uytbreyden, en dat wy 'tgeltik zullen hebben te zien dat het gebod van God zal geëerbiedigd worden, dat bet zoo schandelyk niet meer zal onder de voelen getrapt worden. Maer wv hopen ook dat het gouver nement aen de uylbreydingvan die allerloffelykste inrigting zal medewerken, dat het alle gelegenheden, waer het zyn gezag kan doen gelden, zal te baet nemen om voorzorgen te nemen dal den Zondag zonder werken overgebragt worde. Want welke zyn de werken, waeriu men algemeenlyk de heyligheyd van den Zondag ziet versmaden Hel zyn voorzeker de openbare werken, deze die voor rekening of onder bewaking van 't gouvernement of van het openbaer besluer uytgevoerd worden. Wy weten het, die werken geschieden gewoonlvk hy onderneming, maer nog is het in de magt van het bestuer de ondernemers conditiën voor te schryven die verbieden des zondags te werken, uvlge- lionien nogtans in bnytengewoone gevallen van dringend- heyd of als er gevaer is. 'T is zeer waerschynlyk dat de liberatery gaet moord en brand roepen en alles aenwenden om de uytbreyding van dit genootschap te verhinderen en te dwarsboomen want alles wat voor den hemel, voor den godsdienst, voor de zedelvkheyd en 't welzyn des volks geschied, doet den liberatersduyvel brullen, zyne klauwen opensperren en alle geweld gebruyken om het legen te houden en le doen mislukken. Maer de ware godsdienst- en vadei landsvrienden moeten zich om het geweld en hel getier van den nuieou- nieken duyvel niet bekreunen dat zy den kerel vlak in de nniyl aenstaren en hem zeggen Wy willen het zoo, en wat hebt gy er aenen men zal weldra zien dat hy onder zyn magteloos geweld zal ineenzakken eD tot spot van geheel de bevolking gesteld worden. .-. Wy hebben in ons voorlaelste Nr gesproken over liet alge meen gemor waermede de verhooging der eoutribuliën alhier onihaeld is. Sedert hebben wy nog gehoord dat er vele reklaineu gedaen worden en dal de burgers lui eens zyn om ons slim gemeentebestuer naer den weerlicht le wenschen. En inderdaed, bet zyn de contribution niet die aen den slaet moeien belaeld worden, die zoo biiylenmatig verhoogd zyn, maer wel de conlri- butiëu die aen de gemeenie overgeteld worden. De contiibuiie- Jasten voor de gemeente zyn van 7 lot 15 opgeslagen, dit is te zeggen meer dan hel dobbel. Men vraegt hier algemeen wat onze gtadhuyskoppen met al dit geld doen Waeraen zy die overgroote sommen besleden, te meer daer zy in deze dure en ongelukkige tvden geenen enkelen buylengewoonen cent voor den armen uyl- steken, en geheel den last onzer noodlydende bevolking laten opliet genootschap van den H. Vincenlius en van het armbureel Niemand begrypl dit, doch 'l geen elkeen maer al le wel gevoeld en met zyne oogen beeft konnen beslatigen, is dat de contributie- billetten, voor wat de gemeentelasten aengaet, meer dan ver dobbeld zynDit zyn nu die liefhebbers die in de straten onzer stad gingen weelde en voorspoed zaeyën, die gingen hoornen planten waerop stukken van vvf franks zouden groeyën enz Die mannen hebben veel beloofd en weynig gegeven", en daermeè, peysden ze, zullen wy de zotten doen in vreugde levenMaer hei slot van dit alles is betalenleggenen dobbel betalenf dobbel leggen Als elk voor zyn buys vaegt, zoo worden de straten schoon, zeggen onze yernufte regentiemannen dit is le zeggen graten moogl-je, maer betalen zult-je Om de uytleveringswet tegen de schelmen en moordenaers, door onze wetgevende kamers gestemd, te verdedigen, komt het Verbond met geheele reessems holklinkende woorden af, zoo als woelingenslaetsorkancn. laffe inschikkclykheyd van het klcrikael ministerie, gaslvryhcyd, vryheydschcnders, nationale schild, euro- pischc schipbreuk en meer anderen dom men bugt waer noch kop noch steert aen is en die samenhangt gelyk gekastte boonen. Wal den konfrater wilt, dat welen wy al lang, maer wal hy in zyn prulblad uytzeevert, dit geven wy aen den fynsien te raden. In alle geval geraekt het Verbond tóch alle weken vol, en als den Vos maer den trimester kan opstryken, dat is hem genoeg, weynig scheelt het hem wacrmeê hy zyne dungezacyde lezers vergast heeftMen zegt dat hel domhoofden zyn die eene geheele vierendeelkeers verkwisten om eene spelde le vinden maer 't Verbond denkt dat hel nog grootere domhoofden zyn die met zyn mager wekelyksch gesioofsel te paeyën zynProficiat want, als de zon onder is, zyn er.vry veel beesten 'in de schaduw.... De republikauen-socialisien alleen zyn tegen de wet op de uvtlevering van koningsmoorders en verdere komplotsmeders tegen het ieven der souvereynen geen enkel trclfelyk blad zal men in 't land vinden T geen deze goede en geruststellende wet niet goedkeurt, en waerom Omdat hel nestelen van vremde koningsmoorders en aenhangers van zulke schelmstukken geen hoegenaemd goed in een land konnen te weeg brengen omdat hel land, waer zulke schelmen zich komen verschuylen, voor zyne cygene veyliglieyd te vreezen heeft. Want eenen kerel die iu Vrankryk den kcyzer zou vermoord hebban en naer Belgiën komen vlugten, zou in Belgiën niet min eenen gevacrvollen en gruwe- lyken booswicht zyn, dan in Vrankryk. Nu, die voor zulke gasten vriendschap of gencgénheyd heeft, moet weten waerom, en aen dien zouden wv toepassen zegt my met wien gy verkeert en ik zal u zeggen wie gy zyl, want vogelen van eender veeren vliegen samen geern Den Monitegr heeft de verledene week de wet over de vervalsching der eelwaien afgekondigd. Deze wet zal den 30 April in voege komen. Wy deelen er hier de vertaling van mede. Art. 1. Zy die eetwaren of drank van welken aerd ook vervalscht of doen vertalschen hebben, bestemd om verkogt of gedebiteerd te worden, tullen gestraft worden met eene gevangenis van 8 dagen tot een jaer en eene boet van 50 a JOOU frs. of enkelyk lot eene van die twee straffen. Art. 2. Zal gestraft worden met de straffen door den vorigen artikel vermeld 1° lly die eetwaren, drank welkdanige voedeude omstandigheden zal verkoopen, debiteren of le koop stellen, wetende dat zy vervalscht zyn 2° lly die, hetzy door aengeplakte plakkaerten, helzy door gedrukte of niet gedrukte schriften, welke afgekondigd, verkogt of uytgedeeld zyn, boosaerdiglyk inlichtingen zal gegeven hebben, geschikt om de wyze ter vervalsching van gezegde eetwaren of diank, of welkdanige voedzame zelfstandigheden, le vergetrrakkelyken of te verspreyden. Ari. 3. Zal gestraft worden met eene gevangzetting van 8 dagen tot 6 nxtenden en eene boel van 26 a 500 fr., of enkefyk tot eene van die twee straffen Hy die iu zyn tnagazyn, in zynen winkel of in alle andere plaets zal hebben eetwaren, drank of alle voedende zelfstandigheden, bestemd'om verkogt, of gedebiteerd te worden, wetende dat zy vervalscht zyn. Art. 4., In de gevallen voorzien door de artikelen 1 en 2 der tegen woordige wet, 318 van den strafwetboek en 4 van de wet van 19 mey 1829, wanneer den pligtigen tot meer dan 6 maendeu gevangzitiing zal ver- oordt eld zyn, ml hem het patent terzelfder tyd ontnomen worden, en hy zul er geen ander konnen bekomen, zoolang de gevangnisstraf voortdueit. De regtbank zal altvd konnen bevelen dat het vonnis aengeplakt worde op de plaetsen welke zy zal aendujden, en in het geheel of gedeeltelyk door de dagbladen, welke zy zal aenwyzen, worden afgekondigd, alles op de kosten van den veroordeelden Art. 5. De voorgaende schikkingen zullen toegepast worden zonder beletsel of nadeel van zwaerdere straffen, door den strafwetboek of door byzondere wetten voorzien. Art. 6. Zy die zonder misdadig inzigt door den art. 2 voorzien, eetwaren, drank of and» re voedzame zelfstandigheden zullen verkogt, gedebiteerd, of te koop gesteld hebben, zullen gestraft worden gelykvormig de art. 475 eu 476 van den strafwetboek. Dy hervalHng, zal er eene gevnngzetling konnen uytgesproken worden van hoogstens 5 dagen. Art. 7. Tot de boet veroordeelende, zullen de hoven en regtbanken bevelen, dat, by gebrek van betaling binnen de twee maenden, te dag- tcckenen, van het vonnis, iudien het geveld is nadat de partyen gehoord zvit, en van deszelfs teekening indien hel uytgesproken is bv verstek, dat die boel zal vervangen worden door eene korrektiounele gevangenis, welke niet grooter dan een jaer zal konnen zyn, in de getallen voorzien iu de art. 1, 2 en 3, of door eefie gevangnisstraf van enkele policie, welke niet boven de zeven dagen zal konnen gaen, in de gevallen door den vorigen art. vermeld. Den veroordeelden kan zich altyd vrymaken van die gevangzitiing door de boel te betalen. Art. 8. Voor wat betreft de veroordeeling tot de kosten, ten profyte van den Staet, zal den duer van den lyfsdwang door bet vonnis of door bet arrest bepaeld worden, .zonder dat het minder dan 8 dagen zvn moge, of meer dan 1 jaer of 1 maend, volgens dat het verbreken een misdryf of eene overtreding is. Eventwel, zullen de veroordeelden, die hun onvermogen om te betalen zullen verregtveerdigd hebben, volgens de wyae door den wetboek van criminele instructie daergesteld, in vryheyd gesteld worden, na 7 dagen dwang ondergaen te hebben, wanneer de som der kosten de 25 francs niet le boven gaen. Den Kfsdwang word noch uytgeóefend noch behouden tegen de ver oordeelden welke hun 70 juer zullen bereykt hebben. Art. 9. De vervalschte eetworen, drank of voedende zelfstandigheden, welke in bet bezit van den pligtigen zullen gevonden worden, zullen aen- geslagen en verbeurd verklaerd worden. Indien zy tot een voedend gebruyk konnen dienen, zullen zy ter be schikking gesteld worden van bet weldadigheydsbureel der gemeenie waer bet misdryf is begaen zoo niet zal hunne vernietiging of uytgieting be volen worden. Art. 10. In de gevallen voorzien door de artikels 3t8 van den strafwet boek en 4 van de wet van 19 mey 1829, zal de gevangenisstraf zyn van 8 dagen tot 2 jaeren en de boet vnn 50 tot 1000 francs. Deze slroffen konnen toegepast worden hetzy alleen hetzy gezamenllyk. Arl. 11. Wanneer er verzaglende omstandigheden bestaen ten gunste van den beschuldigden, zullen de straffen van gevangzetting en boet, door de art. 1, *2 en 3, der tegenwoordige wet uytgesproken, ieder konnen verminderd woiden beneden de 8 dogen en beneden de 26 fr., zonder dat zy, in welk geval ook, minder zullen konnen zyn dan die van enkele policie. Eenen achtbaren vriend deelt ons hel volgende mede, T welk wy ons verhaeslen over te nemen MYNHEER DEN OPSTELLER, Gy hebt, sinds verscheide jaren, lofTelyke poogingen aengewend om bet volsch liberalisinus te bestryden, en voornamelyk hebt gy gepoogd aen uwe lalryke lezers te doen zien dal liberalen en fraucmagons eene en de zelfde sekte uilmaken. De redevoeringen uitgesproken door Verhaegen, Bourlaer, Goffin, enz moeten iedereen overtuygen dat bet inzigt van die mannen nog altyd is, gelyk voordelen, het bevochten van kerk en alle goed. Zoo ver is bet nog niet gekomen ten platten lande, alhocyvel de nieuwe politiek van Frére en Rogier aen onze gemeenten vele liberale ambtenaren geschonken beeft, die nog gedurig alle middelen inspannen om hunne zending te volbrengen; doch deze zending bepaelt zich by het I volgende eenen liberalen borgemeesler by voorbeeld, gelooft geroepen le zyn den invloed der geestelyke oversieu te bestryden, en by gevolg alle vvereldscbe vermaken, als feestendansvergadermgen, foevën enz. te begunstigen en aentemoedigen en wie ziet niet wat rampzalige ge volgen zulke handelwyze na zich sleept Wat men in bet algemeen heiperkt op den buiten, ten minsten in een groot getal van gemeenten, is de ongelukkige toegevenheid der policie, en het gevolg daer van is de vermeerdering van herbergen en drinkhuizen, de ontucht en de dronken- i schap. De oorzaek daer van vinde ik in de benoeming van vele borge- nieesters die uiet onnfhankelyk genoeg zyn. lloe wilt gy dal een borge- meester of een commissaiis van policie zyne pl;glen kwyte, geplnetst tusscben zyne tydelyke belangen en zyue pligten Hier is bet een b»ou- Dry leerlingen van ons verdienstelyk kollegie, hestuerd door de eerw. PP. Jesuiten, hadden, met augusty lest, hunne studiën alhier geëyndigd en zich nat r de Universileyt van Leuven bege ven. Na eenige maenden slndie aldaer, komen zy thans hun voorbereydend examen tol de kandidatuer inde wetenschappen met voldoening al le leggen. Het zyn de heeren J. Van den Bosschu van Aelst, A. Dupont van Herenlhals, en Th. Mathieu van Cortenberg. De volgende persoonen van ons arrondissement zullen deel maken als jurés voor de assisen van Oost-Vlaenderen. De zittingen zullen den 1 april beginnen. M.EgidiusMeert fabnekant, te Aelst.M. Francisctis De Meter, rentenier, te Geeraerdsbergen. By koninglyk besluyt van 17 mae-t, worden de volgende subsidiën verleend voor werken aen de buertwegen en ter opeu- bare gezondmaking, in de provincie Oost-Vlaenderen. Sl-Nikolaes, 2000 fr. Bambrugge, 50 fr. SafFelnerc. 600 Lede, 5000 Nevele, 50Ó Poesele. 500 Looten- hulle, 590 Schellebelle, 1000 - Baesrode, 1000 Melderl, 1000 Nederbrake! 500 Deslclhergen, 1500 Calloo. 580 Lebbeke, 2500 Afsné, 500 Wachtebekc, 2000 Appels, 200 Vvnekt, 500 Devnze, 500 Knesselaere, 1000 ürsel, 100Ó Wynkel, 1700 Hofstade, 1000 Meygem, 600— Slekene, 1000 Burst, 800 Moerzeke, H 00 Sl.-Denvs- Weslrem, 1000 St.-Laureyns, 2000 Wieze, 700 Zele, 2500 Grimmingen, 950 - Idegem, 1000 Mooregem, 800 Erondegem, 1000 St.-Pauwêls, 600 Meerendré, 500 Ileldergem 257 Aygem 1000 St.-Gillis, by Dendermonde, 1720 Meerbeke, 2000, Booborst, 500 Iddergem, 874 Desteldonck, 800 Welle, 500 Smetlede, 900 Exaeide, 1000 Gysegem, 1200 Poncques, 1200 Herzele, 480 Ottergem, 250 Goefferdingen, 400 Santbergen, 800 Vianc, 790 Synghem, 1500 Mespelanre, 550 Meylegem, 400 St.-Antelinckx. 500 Deurle, 800 Sinay, 600 Overmeire, 1000 Erpe, 500 Hansbeke 1000 Opbrakel, 1200 Zwynaerde, 500 Zeven-Eecken. 500 Nieuwerkerken, 500—Moortzele, 500—Dendcrwindeke, 5t Godveerdegem, 50(> Mullem, 400— Baelegem, 1500—Schelde^indeke, 1500 francs. Te Haeltert is een tweewoonst, met alles wat zy inhield, afgebrand. MM. Edmond Legein, van Rousselaere, en August Reynaert, van Anseghem, leerlingen der katholyke Univeasileyl en oud-leer- lingeu van het kleyn seminarie van Rotreselaer'e, komen bun- examen van philosophic en letterkunde melde grootste ondcvschey- ding le ondergaen. M. Louis Van Biervliet, leerling van dezelfde gestichten heeft beeft na zes maenden studie, zyn voorafgaendelyk onderzoek voor de kandilaluer van letterkunde mei eervolle melding ondergaen. M. Gustaef Mussely, van Kortryk. ond-leerling van bel kol legie dier stad, en thans leerling der Universileyt van Leuven, komt voor den vereenigden jury zyn examen van kandidatuer in de region, na achtien maenden universitaire studiën, met onder- scheyding te ondergaen. M. Mussely bad reeds te voren twee andere onderseheydingen bekomen,' te weten het voorledene jaer, de onderschcyding in zyn examen van philosophie en letter kunde na een jaer studie, en de grootste onderschcyding in zvn- examen dat by te Brugge beeft gedaen voor den graed van univër- sitairen leerling. Wy lezen in eenen brief uyt Ostende Eene arme vrouw onzer stad, zat de voorledene week met bare dochter zonder eten by eene haerdstede zonder vuer. Eenen persoon raedde haer aen het schoone hair van bel meysken te verkoopen,- waerop zich eeiï hertscheurend tooneel in dit verblyf van ellende aenbood. Hel Het kind wierp zich met vreugd om den bals zyner moeder en de sierlyke lokken rolden welhaest in den schoot der lydende vrouw, waerna zy die voor 12 stuyvers aen eenen commisvoyageur ver kocht. Moeder en dochter vonden voor twee dagen eten Voorledeu week, zoo meld men uyt Leuven, is er een schip' met 550 waelsche landverbuyzers van Antwerpen vertrokken. De koorts der lamlverhuyzing neemt waerlyk schrikwekkende- evenredigheden. Men meld ons eene gemeente, alwaer er van de 200 huyzen geen 50 meer bewoond z\n. Wooniugen welke 2, 5 en 4( 00 francs kosten, worden nu aen bet derde van diee prys verkocht, en vele vinden zelfs gecne koopers, Wat die uytwykingen veroor/.aekt, zyn de tydingen, welke degenen die sedert" twee of dry jaren vertrokken zyn, afzenden. Wy hebben verseheydene brieven gezien, en allen zyn bel eens om te zeggen dat het leven er goed en goedkoop is. Er zyn ook eenige brieven in de gemeenten Winxele en Herent aengekotnen; en sinds zyn deze gemeenten in rep en roer. ledereen wilt vertrekken; men boort van niet anders spreken. In die brieven noemt men een waclsch dorp, in Ame rika gesliglhetwelk onze kolonisten Nouveau-Grcz noemen,- en dal reeds 1700 zielen lelt. Het is zeker dat de hooge pachtpryzen, den korten duer der hurcelen, de geringe dagloonen en de duerte der eetwaren de bezonderste oorzaken der verhuyzing zyn. Den Journal de Bruxcllcs doel aenmerken dat de geheele zaek der zweedsche francmagonnery maer eene oogverblinding is, en schynt uylgedagl om le doen gelooven dal de grondstel lingen door broer Golfin beleden, deze der francmagonnery niet zyn. Brussel is eene stad van progres. Men ziet nu voor de ven sters van sommige magazynen doodkisten slaen, en een schrift by dezelve geplnetst, doei de schoonheyd, de kloektc en de ge- ïnakkelykheyd van dit 's roenschcns helste verblyf gelden.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2