FRANSCH KEYZERRYK. Doof koringlyke besluyten van 22 rtiaert worden tot notarissen Denoenid vfln gr,lssei in vervanging van den heer Wuersegers, verleden, den heer L. Debroui, notaris te Braine-le-Comte in vervanging van den heer Stinglhumber, overleden, den lieer J. Van den Eynde, notaris 1e tlsene in vervanging van den heer Annex, ontslaggever, den heer j Maes, notaris te Overyssche (Isque.* oo Te Braine-le-Cointe, in vervanging van den heer Debroux, den heer G. (iriez, notaris le St-Vaest 30 Te Elsene> in vervanging van den heer Van den Eynde, den heer P. Timmermans, notaris te (ioyck 4« Te Overryssche (Isque), in vervanging von den heer Maes, den heer F. Minne, notaiis te Maldcren 50 Te Goyck, in vervanging van den heer Timmeimans, den heer Bocklandt, kandidaet-notaris, te Schaerbeek verhlyvende (•o Te Wellin, in vervanging van den heer Eichhoorn, ontslaggever, den E Louche, kandidaet-notaris te Neufchateau. Den apostaet De Geest is met de gendarmen naer de grenzen van Piuyssen geleyd geweest. Men weet dat De'Geest te Am sterdam onlangs is verwezen geweest, en nu had hy zyne straf van gevangenis geêyndisd. KIEZING VAN DEN IU JliNY.Het schynt dat een aental gedeputeerden van het Kamerleven willen aGcheyd neinen, en zich niet meer op den tang stellen in de toekomende kieziugen. Wy nemen hier over, wat de Patrie van Brugge ten dezen opzigte W p Men zegt dat te Gend MM. Grootven en Van Remoortere afzien van een nieuw mandaet. Men zegt, maer verzekeren kunnen wy het met, dat M. Tremouroux, representant van Nvvel, insgelyks in het gepriveerde leven terugkeert. De dagbladen hebben ons gemeld dat te Doornyk twee representanten, MM. Lehon en Visart, zich verwyderen. M. Lejeune, van Wtiremme, zet zich niet meer op rang. Er word uyt Namen gemeld dal M. den prins de Chimay, en M. Dequesne, zich in juny aensiaende niet meer zullen op rang stellen om lid der kamer gekozen le worden. Men verzekert dal M. Clossel, afgeveerdigden van Verviers. afziet van zyne herkiezing. Men leest in hel Vaderland Een dagblad van Brussel, sprekende over den kampslryd van vet vee in de hoofdstad, doet aenmerken dat die konkoersen de inlandsche rassen meer en meer van kant stellen, om de vremde te begunstigen, aengezien het byna altyd koeyjeu, ossen en veer- zen van vremd ras zyn, die de pryzen behalen, en namenlyk beesten van engelsch ras die door de landbouwers niet worden gekweekt, en die 'tuylsluytend deel van eenige rvke persoonen zyn. Wel is waer, de beesten van hek Durham ras vellen gemakkelyk maer dit vee is te zeldzaem in Engeland zelf, alwaer men het aen hooge pryzen moet koopen, maekt hel slechts een achtste deel der beesten van hel koeyjen-ras uyt; hoe kunuen wy dan dit ras algemeen maken? Dit is immers omnogelyk. Om iu hel toekomende de kampstryden hun waer doel te doen bereyken, zou men pryzen vooralle klassen vooralle rassen, moeien uylloven. Dan zou men al de pryzen in de handen van eenige persoonen niet zien gaen, gelyk hel le Brussel het geval -is geweest, alwaer al de pryzen bvna door vremde beeslen, door ossen, koeyjen en veerzen van uytlandseh ras, zyn behaeld. In Vrankryk verstael men de zaek beter. Aldaer poogt men het inlandsch vee te begunsiigen en le verbeteren, en looft men pry zen uvt, nevens hel vremde. Aldus behoorde men in ons land ook le handelen; wantons inlandsch ras, onze belgische koeyjen, zyn niet le verstooten. Onze vlaemsche kweekers en vellers hebben hunnen roem niet verworven met vremd vee le vetten, maer met inlandsche beesten cu wy moeten niet le veel verslonten wat onze voorouders gedaen hebben. Deze aenmerking verdient wel in overweging genomen te worden. De beetwortels, welke reeds gebruykt worden tot het maken van suyker en alcool, worden nu ook tol het maken van katfé ge bruykt. Met echten kaffé gemengeld, van beyde stolfen de hellt, heeft den drank eenen aengenamen smaek; hy is minder ver hittend en maekt hel gebruyk van suyker nutteloos. Wegens eene moeder die haer kind van een jaer, met phos- phoor heeft omgebragt, heeft men het volgende vernomen Het kind is in de grootste pynen overleden. Ziehier wat men uyi Ooslcump over dit schelmstuk schryfl De moeder, om haer kind te doen sterven had den phosphoor van eenige stekken afgesneden en het kind doen iuzwelgen. Hel was vreed om zien, wal hel kind leed. Zynen adem scheen le vlammen het vocht welk het kon uvtbraken, scheen te branden op den vloer men hoorde byna de phosphoor in zyne macg kraken. De regterlyke overhcyd heeft zich ter plaets begeven. De ope ning van het lykje heeft maer al le duydelyk doen zien dat het kind door phosphoor vergiftigd en dood gebrand was. De onlaerde moeder is aengehouden. Zy heeft haer schelmstuk bekend, en loont zeer veel berouw, nu dat hel te lael is. Zv zegt dal zv haer kind beeft omgebragt. omdat zy door haren minnaer verlaten was, en geene middelen bezat om hetzelve op te voeden. Zy zegt dal zy den phosphoor gebruykt heeft, omdat zy gehoord en gelezen had dal men met phosphoor iemand ligt kan ombren gen. De aengehoudene moordenares is eene meyd van 25 jaren, en behoort tot eene treflelyke familie hare ouders bewoonen eene gemeente leri noorden van Brugge. Deze kindermoord beeft alom droevigen indruk le weeg gebragt. Men heeft uyt Deerlyk het volgende vernomen Den genaemden Delplancke, daglooner te' Deerlyk, beeldde zich in, "sedert eenigen lyd, dat degenaemde C. Demeyer, herber gierster op het gehucht de Knok, te Desselghem, de oorzaek was, dat hy van zyne melk geene boter kon kcernen. Hy poogde deze dochter iu zyne wooning te lokken, en gelukte er in. Zoohaest zy in zyn hüys was, heeft hy haer ten gronde geworpen, haer talryke slagen op het hoofd en op de borst toegebragt. Ziende dat de dochter zich verweerde en poogingen deed om zich op te regten, nam Delplancke zyn geweer, en bedreygde haer te zullen doodeu. Maer, de noodgeschreyen der meyd waren door de geburen gehoord, en men kwam haer nog in tyds ter hulp om haer uyt de handen van Delplancke te verlossen. De justicie van de zaek onderrigl, heeft zich ter plaets begeven, en een onderzoek begonnen. Delplancke is aengehouden, en naer Korlryk in de gevangenis gebragt. Constance Demeyer is by hare moedér naer buys gedragen en bevind zich in eenen zeer ernsligen toestand. Men verneemt uyt Henegauw dat een konvoy van koop waren, komende van Braine tusschen Chievres en Brugelette, van de rails is geloopen, ten gevolge van het breken van een as. Den vuerstoker is gevaerlyk gekwetst, cn nen machinist is gedood. Uyt Breda van den 20 dezer meld men Gisteren is op dry verschillende plaetsen van Antwerpen naer Breda, brand ontstaen, als: onder Gustel in eenen schaerbosch; order dezelfde gemeente in eenen eyken-schaerbosch, en onder Hoeven in eenen maslbosch, waervan zes gemeten zyn vernield. Die branden zyn begonnen omstreeks 5 uren na den middag, en zoo men verneemt, ontstaen door het vuer van de locomotieve, dat door den sterken wind in hel hout kan gewaeyd zyn. Door uytkapping van hel aenpalende houtgewas, is men het vuer mees ter geworden. Eenen marlelaer der wetenschap* —Alexander Tinconi, 50 jaren oud, geboren te Constaniinopelen,- eenen zeer geleerden man, is maendag dood gevonden,- in hel eenvoudig logement, dat hy te Parys in de oud-Augustvnensiraet n° 7, bewoonde. Men heeft vastgesteld, dal hy by gebrek aen voedsel is overleden. Alexander Tinconi was van honger gestorven het was de armoede niet, die hem had kunnen dooden, want hy bezat eene redelyke schoone forluyn maer verslonden in de liefde lot de wetenschap, vergul hy dat den mensch een liehaem te voeden heeft; en hy bleef som- tyds verscheydene dagen lang zonder le eten Zyn lyk lag uylgestrekl op eenen hoop boeken en handschriften, in al de talen der wereld. Zyn logement was er vol van, en in zekere plaetsen bereykte dien Babel den plafond. Alexander Tinconi sprak met gemak twaelf talen, en kende er nog een grooter getal. Hy had de hoogste weerdigheden bekleed, eer en aenzien had hem niet ontbroken, maer alles had by voor de wetenschap verlaten. De wanorde van zyn logement kan niet beschreven worden. Wal zynen persoon betrof, dit was nog erger, Sedert meer dan twee jaren bad hy noch van linnen, noch van kleederen veranderd. Zyn liehaem was geheel opgedroogd. Hem in dien toestand ziende, riep eenen zyner landgenooten, die hem als afgezant ge kend had, uytIs dit wel dengenen dien ik gezien heb, gekleed met eenen kaftan, met goud gestikt, en mei gesteenten bezet, de hulde ontvangende eener eerbiedvolle en dienslveerdige menigte? Men heeft by Alexander Tinconi een groot getal zeldzame voor werpen gevonden, wapens van al de ooslerlanden, ware burnous van Dainas, die kunnen oprollen als linten, enz., oudheydsvoor- werpen, geschrift van al de beroemde persoonen, geleerden en groole schryvers. By testament heeft hy aen de bibliotheek Maza- rin zes handschriften bezet, die uyterlst kostbaer schynen te zyn- Wat zyne fortuyn betreft, hy heeft er over beschikt ten voordeele der armen en der ketk van de Minderbroeders. Onder tytel van schipbreukelingen, leest men in een blad, hel volgende Den 20 january laetstleden, vernam den pastor van Ausküill, op het eyland Abre, digi by liet eyland OEsel, in de Ballische-zee gelegen, dat men in volle zee twee mannen op eeneysschol dryven zag. Op zyn aenhoudend verzoek trokken vier visschers bun ter hulp; doch men was verpligt Dunnen boot, met 50 mans 10 wer sten (russische maet) over hel ys te slepen. Op den oogenblik als den boot vlot was, ontzonk aen twee schippers deemoed om in zee le steken, ter redding der onge in kkigen. De twee jongslen waegden hel, en te midden van de grootste gevaren kwamen zy by de schipbreukelingen en namen hun in hunnen boot. Hel volk dat aen den wal stond met den pastor aen hel hoofd, had geene enkele beweging uyt het oog verloren, en wachtte met angst op den uytslag der onderneming, waervan eenen der twee redders byna het slagtoffer was geworden. Toen den boot landde, steeg uyt de talryke menigte eenen vreugde-kreet op, die als uyt één hert scheen op te komen. Wanneer de beyde schipbreuke lingen zich door zooveel volk omriugd zagen, lieten zy eenen uytgedoofden en traegzamen blik over de menigte gaen, en het was in hunne oogen ziglbaer, dal zy op het punt waren van uyl- gepulheyd le bezwyken. Den pastor had zich van eene flesch goeden wyn voorzien, waervan hy de ongelukkiger) eenige druppelen kon doen inzwel- gen^Dewyl zy door beweging alleen de warmte van bun liehaem konden térugkrygen, deed men hun gaen; doch men was verpligt hun voord le levden. Met moeyle by den pastor gekomen, die hun de herbergzaemheyd aenbood, na bun aen de dood ontrukt te hebben, bemerkte men dat hunne voeten vervrozen waren. Men deed hun warme melk drinken, en de best gepaste hulp die men hun toediende, riep hun gansch lot hel leven terug. Alsdan vèrklaerden die arme lieden, dat zy hoeren uyt Koer land waren, die van Zerel naer Pópu, op de zeekust, koorn ge voerd hadden. Door een onweder overvallen, was hunnen boot omgeslagen zy hadden zich op eene vlottende ysschol gered, op dewelke zy twee dagen en twee nachten gezeten hadden, door wind en stroom voordgeslingerd, tol dal zy van het eyland Abro, gezien en gered wierden. Indien nien korrespondenlién uyt St-Pelersburg gelooft, zou kcyzer Alexander, na zyne krooning te Moskou, zich naer War- scbauw begeven met zynen broedei den grootvorst Const intyn, die onderkoning van Po'en zou benoemd worden. Prins Gorl- chakoff vervult, de foncliên van stadhouder maer lydelyk. Er is nog steeds kwestie van verbeteringen, welke aen hei bestuer van Polen zouden toegebragt worden bel nalionael leger zou worden hersteld de vyf gouvernementen welke tegenwoordig hel land verdeelen, zouden veranderd worden in dry groole arrondissementen, welke Warschauw, Radom en Lublyn zouden tot hoofdplaetsen hebben. Men voegt er eyndelyk by, dal er spraek is van de beroemde hoogescholen van Warschauw en Wilna herin le riglen Daerenboven zou den czar, volgens de Frankforten Zeilungde bezonderste heeren van het russisch ryk le St-Petersburg in conferentie byeengeroepen hebben, om over verschiIlige hoogst belangryke kwestien te beraedslagenen namelyk over de af schaffing van den lyfeygendom. Men beeft uyt Parma vernomen, dat die stad en net omlig gende, in staet van belegering zyn gesteld. Dezen maetregel is moeten genomen worden, omdat er verscheyde politieke moorden gepleegd worden. Men hecfl de voorledene week, den zonderlinfjsten mensch die ooyt op de nerde Rqweest is begraven. In volle gezondheyd heeft hy zich te bpd gelegd en aldaer vyf-en-veertig jaren blyven liggen. Zynen waren'naem was William Sharp, en hy bewoonde eene plaets genaemd Worlds, provincie van Keoghlev. Hy was zoon van eenen landbouwer, en van zyne kindsheyd afhad nooyt de minste genegenhevd voor het werken betoond. Toen hy den ouderdom van dertig jaren herevkt had, heeft hy zich te bed geleyd, en hy heeft het niet meer verlaten. Wal de oorzaek van zulke buytengewoone "handelwyze is geweest, weet men niet. Zoo hel schynt., is de xoornaemste reden hiervan gelegen in eene teleurstelling aengaende een huwelyk. Op eenen vastgestelden trouwdag, bleef hy vruchteloos in de kerk wachten zyne bruyd kwam niet, tegengehouden door haren vader welken zich tegen haer huwelyk stelde. Dit voorval en misschien nog andere, deden op een reeds gering verstand eenen diepen indruk. Den man slot zich in eene kamer op welke 9 vier kante voeten groot was en bleef zyn leven lang in zyn bed. Op den dag zyner dood, was zyn venster gedurende 28 jaren toegebleven. Nooyt had hy waerlyk ziek geweest. Alhoewel negen-en-zeventig jaren oud, was zyn ligchaem zeer wel behouden Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen om dezen zonderlingen mensch te zien maer wanneer eenen vremdeling inkwam, verschool hy zich aenslonds onder het deksel. Omtrent eene week voor zyne dood begon hy te verzwakken, maer het was maer dacgs voor zyne dood dat men waerlyk over zynen stael bevreesd wierd. Men leest in de POSER ZfitUNC het volgende nieuws c Het volgende is in een naburig distrikt voorgevallen. De familie van eenen 1 oer, die een buys bewoontdal in de velden alleen sleet, vierde de geboorle van een kind. I)en gelukkigen vader, in de overmaet zyner vreugd, zegde aen de vroedvrouw dat hy 80 thalers had bespacid, om den doop'te vieren door eene lekkere maeltyd. Eenige dagen voor de fpesl. op eeuen avond, kwant er een wezen in een ossen\el gewikkeld en met hoornen op het hoofd hy verklacrde den duyvel te 7.yn,ren vroeg aen de ouders hun nieuwgeboreu kind. Deze vielpn aen 't kermen en smeeken, en alsdan ;zegdc den duyveï dat hy met 80 thalers, in pïaèls van liet kind, te vreden was. Daerna vroeg hy naer de plaets waer de mondbehoeften lagen men zond hem op den zolder. Terwyl hy er bezig was niet de worsten en het spek los te maken, komt er eenen jager uyt dé nabuerschap binnen, en vind de ouders op hunne kniën zitten bidden. Dén boer zegt hem dat den duyvel ten zynent is. Terstond gaet den jager den trap op, en roept Wie dner Bene bas-stem antwoordde hem den Duyvel! Den jager brengt den haen van zyn geweer aen zyn oog, mikt, en op dat zigt roept den duyvel uyt Och; Heer schiet niet; ik ben IV: IV. Het was den man der vroedvrouw, en heden zit hy in de gevangenis. Parys, 25 maert. Alle de orders, die gegeven waren voor het zenden van troepen naer Criineen, zyn ingetrokken. De schepen die uyl Toulon naer bel Oosten zyn gevaren, hadden niets anders dan hunne equipagien aen boord. Er word reeds gesproken van de terugkomst van een groot deel van het franscli leger uyt Cri ineen. Deze terugkomst word verlangd, om dat er zoo veel zieken in het leger van het Oosten zyn, en de ziekten nog schynen toe le nemen. Een geneeskundig blad meld dat M. P. Dubois, vrocdmees- ter der keyzerin buylen de gescheriKen die hy reeds heeft ont vangen, eene somme van 50 duyzend francs zal bekomen voor de keyzerin verlost te hebben. M. Connau, die hem heeft bygeslaenr zal 8000 fr. ontvangen, en zes duyzend francs zyn bestemd voor eiken genees-en heelmeester die tydens den arbeyd de keyzerin hebben bygestaen. Gelyk men weet, zyn de generaels Bbsquet en Canrobert tol maerschalken benoemd. Het is aen de tafel van den keyzeiv aen welke die generaels hel middagmael namen, dat den keyzer hun beeft hunne benoeming doen kennen. Na op de gezondheyd van zynen jongen zoon gedronken le hebbeu, heeft den keyzer de gezondheyd der t maerschalken Bosquet en CanroberU voorgesteld. Den toestand der keyzerin betert dagelyks. Wat den jongen prins aengaet, dezen is gezond, vet en struysch by strekt door zyne grootte tot verwondering van alle die hem zien. Er is over het sluyten en leekenen van don vrede niet meer te twyffelen, aengezien men alom loebereydselen maekt voor de algemeene verlichting. Den engelschen afgezant heeft zyn hotel ook al doen bereyden, om van buyteu luysterlyk verlicht te zyn. Zoohaest den vrede gesloten is, zegt men, gaet er een expeditie naer Madagascar gezonden worden. De Franschen hadden op het eyland Madagascar eene kolonie gesligt, en de fratisclie volksplanlers zyn, op bevel der koningen, aengerand een deel is vermoord, en eeu ander deel is gevangen weggeleyd. Hel is om zich over deze vreed heden en geweldenaryen te vreken, dal den keyzer een legerkorps naer dit eyland zal sturen. Enge land verzet zich tegen deze expeditie niet, Eene sein ikkelyke misdaed, eene dry dobbele moord, is le Grenille gepleegd. Sedert eenigen lyd, hield den genaemden Jules-Joseph Boulanr in de rue Haul-Transit N° 10, eenen winkel, waerin hy hel be roep van baerdscheerder-perrukmaker uytcefende. Hy bezat dry kinderen, welke de vrugten waren van zvne onegte betrekkingen met eene vrouw, waervan hy sedert eenige maeuden gescheyden was. Die kinderen, Armandine, oud negen jaren, Adèle, oud 7 jaren, en eenen jongen, oud 2 jaren, wekten door hunne beval- ligheyd en verstand, de bewondering op van allen die hun ken den, en door hunne selioonheyd hadden zy in de gemeente eene zekere gekendheyd verworven. Zaterdag morgend. omtrent 9 uren, was men verwonderd te zien, dal den winkel van den coiffeur nog gesloten was, en ver scheydene geburen, die verlangden geschoren le wordenen op de deur geklopt hadden zonder antwoord te bekomen, daglten dat er een ongeluk gebeurd was, en gingen den policiekommis- saris der gemeente verwittigen. Dien magistrael deed door eenen slotmaker de deur openen en drong in de wooning van den baerdscheerder, waer hem een schrikkeiyk tooneel wagtle. In den agterwinkel, die lot slaepkamer diende, zag hy vier lyken tegen de muren hangen. Hel waren die der dry arme kin deren en dat van hunnen vader Joseph Boulan. Op eene tafel vond den policiekommissaris een geschrift, dat de volgende woorden bevatte Ik heb iny en mvne dry zonen vrywillig vermoord. Toen den kommissaris de lyken onlwaerde, haeste hy zich, mei behulp van de persoonen, die hem vergezelden, de koorden der verhangenen door le snyden daerna deed hy verscheidene geneesheeren ontbieden deze dienden al de hulpmiddelen der kunst aen de slagtoffers toe, doch vrugteloos want zy bestatig- den, dal deze reeds verscheydene uren gestorven waren. Meu kent de oorzaek niet, welke Boulan tot die vreede mis daed heeft aengedreven, en men heeft reden te geloovcn, dat hy dit schelmstuk in eenen aenval van zinneloosbeyd heeft gepleegd. Op de merkten van Londen, zyn de engelsche granen met eene vermindering in prys van 4 tol 5 schellings per quarter, verkogt. De vremde granen hebben eene daling van 2 lot 5 schel lings ondergaen. Deze daling zal op alle merkten invloed hebben. Men kan zich geen gedacht vormen van de gretigheyd met welke de pennen gezocht worden, met welke de leden van het vrede-kongres geschreven hebben. Men bied veel geld aen voor die pennen. Hel zyn meest Engelschen die zich zoo gretig toonen. Aenzienelyke somme is reeds aengeboden voor de pen, met welke den keyzer den akt der geboorte van den keyzerlykeu prins heeft geteekend. M. Heidenheimer, koopman te Furth (Beyeren), heeft van zynen broeder, die Parys bewoont, zegt de Munchcr Zeilung eene telegraphieke depeche ontvangen, welke hem meld, dat keyzer Napoleon een pensioen van 2000 fr. tol den ouderdom van 21 jaren verleend heeft, aen den zoon van M. Heidenheimer van Parys, die gedurende hetzelfde kwaert uers als den keyzerlyken prins is geboren. Men schryft uyt het kamp van Sebastopol, 4- Maèrt, aen een engelsch blad Zaterdag 1 maert, was liet, als naer gewoonte, zwak vuer van de zyde der russische scherpschutters gestaekl. Gcenen enkelen was uyt zyne hinderlagen gekomen ol' had zich buylen de verde digingswerken gewaegd. Zy schenen als het bevel le hebben ontvangen, van niet meer le schieten. Het was nogtans twyffel- aeluig of er aen de Franschen hel zelfde bevel gegeven was. Wat er ook van zy, men naderde zich zondag geheel vry en eenige fransche en engelsche officieren alsook etlelyke soldaten op dit punt vereenigd, aengedreven om van meer na- by de kelders en de zonderlinge wooningen te beschouwen, in de rotsen en hel strar.d aen de zyde der Russen gemaekt, ver gaderden zich op de oevers der kleyne rivier, welke de Russen scheyd. Men groette zich wederzyds en men poogde verscheydene malen de rivier te doorwaden, maer hel water was diep en allen mislukten in hunne poogingen, wal aen de beyde kanten veel slof lot laclizuchl gal.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3