ZONDAG 15 APRIL 1856. TIENDEN JAERGANG. - Nr AELST, den 12 April 1856. DEM VREDE. En hoe zoot Belgen leest en overweegt ALTYD VALSCHOEYD. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN MAERT 1856. 1<> Ton 7 uren 35 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren. *»o ton 9 uren 35 min. des morgens naer Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Landen, St.-Truyen, en Hasselt. 3» Ten 10 uren 55 m. voormiddag, naer Uendennonde, Gend, Brugge, Ostende, 'Kortvyk, Moescvoen, llyssel, Zele en Lokeren. 4o 7en 6 uren 00 minuien des aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk. Verviers. Aken, Keulen, Gend, Brugge, Ostende, Kortrvk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren. «jo Ten S uren 40 minuten des aronds naer Dendermonde Ten 8 uren 33 minuten 's morgens, voor Ninove en Denderleeuw. GUIQUE SLUM. YZEREN WEG VAN DENDE11 EN WAES. AAN EÖKEREN NAER ATH. VAN ATH NAER LOKEREN. T.okeRf.n. 5-30 9-30 12-50 5-W *J-40 1-00 Dbndèïvm. 'V. 6-30 11-45 1-35 6-50 f2-05 I";,y iVlNOYE. 7-15 12-30 2-20 r.fcERARDSB. 7-45 1-00 2-50 '1. ESSEN 8-00 1-15 3-05 -Ath. Aenk 8-33 1-45 3-40 6-30 £5 Ath. Vcrtr 6-00 9-40 4-15 7-20 6-40 6-13 9-55 D 4-35 7-35 7-25 Geerardsb. 0-35 10-05 9 4-30 7-50 7-45 Ninove. 7-10 10-30 9 5-25 8-10 8-10 8 Aelst 7-35 10-55 9 6-00 8-40 8-33 I Denderm. A S-Oó1 11-25 1-43 6-30 9-10 8-3») ji Zele 8-30 11 -oO 1-55 7-30 »0 9-15 £3 Lokeren. A. 8-50 12-20 2-15 8-OU i 6 15 I i 0-20,! l G-53li Al tie konvoys staen stil te Gysegltem, ter uylzondering der gene vertrekkende van Aélst ten 10 55 's morgens en ton 8 40 avonds, en de gene vertrekkende van "l te ml er monde ten li 45 's morgens en ten 0 00 's avonds. tfe Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te Idegem staen dews vertrekkende van Ath ten 6—4 15;— En van Dendermondo ten 6 30-11 45—1 35 Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENDEBBODE Den vrede, die geteekend is op den zondag van Quasimode, sonflag dien wy waerlyk mogen noemen den Zondag van den Vrede, is zoo 'onverwacht gekomen dan den oorlog die onder nomen is geweest door den noordschen Kolossus, om zynen hoogmoed uyt te breyden, om Constanliuopelen en Turkyën te overweldigen, en in '1 liert van West-Europa zyne heerschzncht eti schismatieke magt te vestigen. 'T is te denken dat den vrede, onder politiek eu godsdienstig betrek, zoo gelukkig zal zyn dan den oorlog glorieryk voor de westermogendheden geweest is T is waer, dien oorlog heelt zeer veel en overgroote opofferingen gevergd; hy heefi veel edelmoedig bloed gekostmaer het genot van deszelfs vruchten zal debillerheyd zyner ontzettende rampen doen vergelen en de kwalen genezen die door den oorlog veroor- zaekt zyn geworden....." Het bloed van meuigen marielaer, zal tot zoenoffer strekken, ora de kastydingen des hemels van het mensehdotn af te keeren, en liet alleenzaligmakend kalholyk geloof te vestigen daer waer slechts vreedheyd, scheuring, ver drukking en wilde driften heerschteuGeve de Groole, de Heylige Moeder van Vrede, welkers Onbevlektverklaring een gelukkig typstip aen de aerde beloofd en voorzegd had, dal de ■ondankbare hardnekkigheyd der boozen de weldaden des vredes voor de goede niet verydelen, en hen niet solidair make van al de gruwzame lasteringen, schandalen en goddeloosheden waer- door de Keik dagelvks bedroefd word Dat Relgiën wel bevroede hoe schillerend Yrankryk, over eenige jaren zoo zeer van rampen overstelpt, nu beloond word voor den onderstand, dien hel zoo edelmoediglyk aen den Stad houder van J. C. verleend heeltVrankryk ook heeft thans ondervonden dat God altyd aen de natiën belaell als Koning en als Vader, al 'l geen zy ten voordeele zyne Kerke doen Ill 1818. als Vrankryk in 't verderf was, heeft het echter niet gedoogd dat den H. Vader als balling onder de verdrukking eener èerlooze bende iiberalers bleef zuchten; beter dar. de rampzalige leerstelsels waerdoor Vrankryk bedorven was geweest door die zelfde libcraters, doet bet van uyt hel diepste van den afgrond, «enen oproep tol zyne krygshaflige soldaten, liet snelt naer Roo- nieu, verlost de eeuwige stad en herstelt den Paus in hel bezit van St. Peelers weltig erfdeel.... En, o wonder dit zelfde jaer bad men de straten van Parys als eenen blakenden oven verlicht gezien door hel vuer der brandende paleyzen, en overdekt met duyzeude Ivken van burgers die elkander vermoordden, zoodanig bet toekomende de stoutmoedigsteu zelve beangsteEn nu ziet men die zelfde stralen verlicht door vreugdevuren, voor feesten, voor zegepralen, voor don vrede, voor de rust en voor de nederlaeg der zatnenzweerders Doch, als geheel de wereld uiomph 'zingt en den hemel bedankt, zien wy ons kalholyk Bel gian, slagiuffer van eene bende goddeloozen eu snoodaerds, gedwee liet sehaudael verdragen.... Den vrede is gemaekt, de volkeren en gouvernemeiten bedan ken deu bcmel, overal heerschen vreugde en voldoening; maer ditgelukvol tooneel mishaegl aen onze liberaterspersal wat van verre of van uaby den godsdienst raekt, ontvlamt de woede uier pers in hare trouwloosheyd zegt zy dat liet verergerend is, dat men de Voorzienigheyd tergt mél openbaerlvk derzelver Vu^schenkomst in de inenschêlyke gebuurtenissen te erkennen <i Ziet gy nietriep den Observaleur uyt, dal, met de Voorzienig- a kcyd in de gebeurtenissen des oorlogs te doen lusschcnkomcngy a dezelve verantwoordelyk maekt voor al de slroomen bloed voor al de ruinenvoor al de rampen die lol stoel of geltyde aen de veldslagen dienen Den Observaleurin zyne verregaende verblindheyd, beeft de zelfde gedachten gehad voor den vrede a Goddeloozenzegt hy, deze die den vrede gesloten ziende, hunne gedachten naer de hemelsche gratiën vestigen en de Voorzienig- hcyd voor hare weldaden zegenenEn om zyn werk van £oddeloosheyd en godslastering te bekroonen, voegt er het libera- lersblad eene beledigende zinsnede by. tegen het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis. Zie hier deze zinsnede Wy zullen doen opmerken dat, al den gelukkigen uytslag dor Confcrenliën van Parys aen den invloed der afkondiging van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis toe te schrijven, men a zich bootslell in de geesten Iwyjfelacliligheden te doen ontslaen, in a. plaels van er 't geloof in te onderhoudenwant den minst onder- rigttcn persoon kan zich vragen of hel niet beter zou geweest zyn a voor 't menschelyk geslacht en voor de rust van Europa, had de Onbevlekte Maegd de noodzakclykhcyd harer lusschenkomst vcr- o meden ten voordeele van hel sluylen des vredesmet er namelyk lusschen te komen om den oorlog te ver my den. Wy hebben waerlyk geaerzeld zulke godslasterende platheden over te nemen, zelfs om ze aen de algemeene verachting over ie leveren, maer wy vinden zulks noodig om meer en meer te doen begrypen hoe beweenlyk het is dat Belgiën zulk ongehoord schaiidael blyft dulden.... 'T is een ongeloof, 't is een bederf van alle godsdienstige gevoelens welk men vruchteloos by de wildste ven meest verbeestte volkeren zou zoeken..,. Van den anderen ■kant, als zulke eerlooze baldadigheden niet tegengesproken eu i door d'openbare opinie van een land niet openlyk geschandvlekt j worden, is hel te vreezen dat Gods vraek over 't-zelve zal nederdalen. Doch verwyderen wy ons van dit hemeltergend tafereel van 'boosheyd en helsche woede, *t welk Belgiën by den vremden moet doen doorgaen als eene vermaledydde aerde, waer niet dan distels en doornen van ongeloof en verderf groeyën; laet ons reilen sluyër werpen op die hoogst beweenelyke uyidagingeu tegen Gods vaderlyke goedhejd, en eyndigen wy deés artikel door eenige luydsprekende daedzaken die strekken tol glorie van God, lot eer en verheffing van onzen heyligen godsdienst, tot vertroos ting der goede, en vol eeuwige beschaming van deze die in het modder van «en rampzalig ongeloof liggen te vroeielen. Het Fransch leger door den cholera aengetast en als wecb- gemaeyd vooraleer hel den vyand kon genaken, voelde zich kalholyk en christen. Den franschen soldael. uitgestrekt op het bed van smerleu in de hospitalen van Gallipoli en Varna, drukte in zyne doodskoude hand de medalie van de 11. Onbevlekte Maegd, die liaer door eene teerdere moeder, door eene brave zuster om den bals gehangen wasliy toonde dezelve aen den priester Gods die deze plaetsen van hertversclieurende verwoes ting doorkruystc, al de genaden van Jesus-Cliristus over de verpestte uyt te stortenEn welke woorden kon den manhaf tige» krygsman Of) den rand van 't graf uytspreken die meer beduydend waren dan deze Ik ben chrislcn Ik ben kalholyk Welke voorlrcffclykere belydenis kon by doen, hy die en de ge varen der zee, en het zweerd des vyantls, en de verpesting der luchten de grypeude hand der dood zelfs trotseerde, omdat hy, geharnast door een levendig geloof, met volle regt in Gods goed- lieyd hoopte Spreekt hier, gy, lafherlige godsdiensthaters, die, op het minste gevaer moede4oos ineenzakt, zonder uwe oogen van deu afscliuwelyken spiegel der wanhoop te koutien afwen denSpreekt hier, eu loochent, alsgy durft, dat diegeuerae-ls, olficiereu en soldalen mannen van hert, mannen van eer waren... Ook is er eenen regen van gratie over dit wereldberoemd leger neêrgedaeid, want niet eenen soldael heeft de vertroostingen des godsdienst geweigerd en de officieren gaven 't voorbeeld om zelve die vortroosiingeu te vragen Den generael Ney, hertog van Elcliingeu, een aenzienlyk man door zyn verheven verstadd, door zynen vastberaden moed, door zyne kiesche beleefdheid eu uylgeslrekte kennissen, ziende dal den cholera zyn leger stond aen te lasten, deed dadelyk aelmoes- stnlers komen. Ily wierd van d'eerste geslagen en vroeg seffens eenen priester, aen welken hy, in tegenwoordigheid van geheel zynen etal-major, de hand revkte en zegde <t Ik wil dal men a" wele dal ik hel ben die u heb doen roepen; ik lieb ongelyk gehad in de vcricydcring der godsdienstoefeningen le levenen ik wil a als goeden christen sterven. r> Na de absolutie ontvangen te hebben, kruysle hy zyne twee handen op de borst, deed aen God het sacrificie van zyn leven en stortte de vurigste gebeden waerna hy in den vrede des Heercn stierf Des anderdags gaf den generael Carbucia hel zelfde voorbeeld, en de fransche soldaten plantten groote kruyssen op het graf van die twee oorlogshelden, welke, zelfs na hunne dood, in 't midden der Turken, liet teeken onzer verlossing deden schitteren. Onder de generacis en hoogere officieren, die de schoonste voorbeelden hebben gegeven, en die de dood in 'l midden hunner beroemdheyd kwam aenvallen, waren het mcestendeel (vurige christenen Saint ArnaudPonlivesSaint Pol. Brunei, May ran, Lourmel, Brancion, Javel, Dagon. Hardy, Chassaigne en vele andere hadden, vóór dat zy Vrankryk verlieten, hun leven aen God en Vaderland opgeofferd. Den naem van eiken dier man haftige mannen errinnert liet geheugen van de gedenkweerdigste heldendaden. Allen worden nog bitteiiyk door hunne wapen broeders beweend. Men gedeukt nog de edelmoedige tael die generael Canroberl op liet graf van Bizot voerdeden Marschalk Pelissier kon by de lykkisl van Chassaigne, zyne traneu niet be- meestereu; generael Brancion zegde in de tegenwoordigheyd zyn'er soldaten Ik ben alle uogenblikkcn blootgesteld van doodgescho- ten le worden, en ilt heb maatregels genomen om voor mynen a Schepper te verschyncnIk ben bereydb in den veldslag van Alma wierd generael Canrobert door hel stuk eener berstende hom aen de borst getroffen eli wel, het moorddadig stuk, wierd wederhouden door de gewyde medalie die op de borst van deu gencrae! hing en die hem, vóór zyn ver trek uyt Vrankryk, door eene doorluchtige baud geschonken was. Men ként deze omstandigheden door eenen eygenhandigen brief van den generael aen de keyzerrin geschreven, hy heeft Hare Majesteyt willen bedanken welke, op het oogenblik dat hy naer den Oosten ging vertrekken, hern inderdaed de medalie der On bevlekte Maegd had gegeven, zeggende Generael, draegl deze medalie, zy zal u bewaren.... Paler Gloriot verhaelt dat eenen kapiteyn der genie, die eerst eenige moeyelykheyd gemaekt had om zyne biecht te spreken, dezelve, na dat by ze gedaen had, wilde herhalen en luydop zyn akt van berouw opzeggen. Daer den pater hem verzocht stiller te spreken, antwoordde 'den kapiteyn laet my doen, Paler, myne 3 ergernissen hebben publiek geweest, myne herstelling moet publiek e zyn. Deze woorden persten de tranen-uyt de oogen van al de oinstaende officieren, en deu kapiteyn entsliep zachtjes in den lleere met liet kruisbeeld op de lippen.... Zie daer den Godsdienst die hier in Belgiën zoo beschimpt word, eu dieuoglans alleen ons behoud kan uytmaken Wy hebben meermaels doen zien dat de Indépendance, die zoo veel, gerucht maekt eu die, ongelukkiglyk voor de ware grondstellingen, in vele goede familiën verkeert, hare lezers ol' wel uyt trouwloosheid, of wel uyt onwetenheyd, bedroog. Dit blad bedient zieii byzonderlyk van briefwis selingen die het ze^t uyt den vremden te komen ofschoon zy in deszelfs evgen winkel gefabrikeerd worden, om in 't publick valsehheden vespreyden, die altyd gesmeed zyn 0111 den godsdienst en de geeslelykheyd aen te runden. Zie hier nog eene van die gewaende vremde briefwisselingen: a Behalve de aenstaende benoeming van kalliolyke a bisschoppen in Polen en Rusland, is er, op dit oogenblik, i in de geestelyke kringen van Roomen, spraek van eenen <i triomplie die voor de regering van Pius IX zou gelijk zyn a aen de glorie der afkondiging van het leerstuk der Oul/e- vlekte Ontvangenis, akt die in het Vatikuen als eene voor altyd gedenkweerdige gebeurtenis aenzien word er is a kwestie van de ineensmelting der Grieksche Kerk met de e Kalliolyke. Eenen godsgeleerden van liet eyland Chio, u die de scheuring van Eutyches en Nes lor i us grondelyk i gestudeerd heeft, heeft beweerd, in eenen boek, dat het z zeer gemakkclyk is zich te verstaen en de scheuring van a opinie te doen verdwynen. d Men ziet dadelyk dat liet voornaem onderwerp van die zoogenaemde briefwisseling uyt Roomen zoo genomen is om spottender en veraehterlyker wyze te komien spreken over het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis, en om de grieksche scheuring te doen doorgaen als eene eenvoudige verschillendlieyd van opinie tusschen de Grieksche Schisma- tieken en de Roomsche Kerk. Het is eene gekende taktiek by de vyanden der cliristene religie, van namelyk de dogma tische stoffen of grondleerstukken des godsdienst te behan delen als enkele zaken van geschil die op de schoolbanken of in beraedslagingen komien opgelost worden. Doch den tip der ezelsoor steekt ver uyt, en om zulks te bewyzen hoeven wy maer te doen opmerken dat de Indépendance de grieksche scheuring doet doorgaen als het gezumentiyk werk van Eutyches en van Nestorius, terwyl de leerstelsels dezer twee artsketters van elkander oneyndig verschillen. Deze gemeenzaemlieyd van verschillende opiniëu is van groot gewigt, want zie, met eenen pennentrek der Indépen dance worden de Nestorianen verzoend met de Syrianen, de Goplffen, de Jacobiten en meer andere seelen die min of meer de verschillende dwalingen van Eutyches hebben aengenomen...... De Armenianen zyn ook in dees accoord begrepen, eu God weet of er niet nog vele andere zyn Immers, de Indépendance maekt de Grieksche Schismatieke Kerk verscheydene eeuwen ouder dan zy is, doch liet komt er niet op aen, misschien zal zy weihaest afkondigen dat de eenheid in de Oosterschc Kerk alleen hestaet en dat de Katholyke Kerk alleen iu dwaling is Zie daer hoe dit vremdelings liberatersblsd, 't welk zoo gereed is als leeraer op te treden, de vruegstukken verstaet, zie daer hoe het onderrigt, of liever hoe het zyne lezers misleyd. Deze verregaende onwetenheyd zou men konnen verschoonen, indien zy niet met trouivlooze inziglen ten toon gespreyd wierd, altyd met doel van de Kerk van J. C. aen to randen, te beledigen en te benadeeligeu. Maer dit moet niemand verwonderen, 't is de school van Voltaire die spreekt en die niets anders beoogt dan de verplettering van den eerloozen, 't is te zeggen van deu katholyken gods dienst, door alle slach van middelen te bewerken Aldus misbruyken de vrertidelingen der Indépendance de vryheden der grondwet, die gemaekt zyn voor de Belgen en niet voor de vremdelingen, om aen de Belgen de eenheyd van geloofsleer te ontrukken en alzoo het voornaemste bolwerk onzer nalionaliteyt te verdelgen. Iloe langer dc Belgen dit blyven verdragen, hoe meer den vyand van 't Vaderland, "het ongeloof, zich zal versterken, tot dat hy evndelyk het hoofd voor goed zal opsteken om deze die hem gevoed en gekoesterd hebben met eenen keer le verslinden I

De Denderbode | 1856 | | pagina 1