Cliemiii de fer dn Pays dc Waes, FRANSCH KEYZERRYK. SARDINIEN. ENGELAND. SPAN1ËN. ITALIËN. BURGERLYKEN-STAiYD. OVERLEDENEN. 755 9—20 42—25 5—50 6—25 8—05 8—20 10—20 12—30 3—50 6—50 850 MEN VRAEGT. 1 verhoord anuvooidile de hertogin, en ik verhope en betrouwe dal de goedheyd van den Allerhoogslen my niet zal verlaten- Hierop volgden naiuerlyk verwondering, geestdrift en inliclitin- ,.eu vol genegenbevd. j Indien nten wel onderrigt is, zoo zou men de bevalling der hertogin legen het eynde van augüsty of begin van september, meen te gemoet zien. Men leest in de Gazelle van Dendermonde Dezer dagen deed zich langs eene der openbare wandelingen onzer stad een schrlkkelvk toóneel op. Dynsdag namenlvk, rond (i uren, wandelden verscbeyde persoenen langsheen den tragel, toen zy eensklaps van den overkant eenen onbekenden zagen aen- komen die rcglslreeks bel water des Denders inliep. Den onge- lukkt»cn had op eenen zekeren afstand grond en stapte dan ook ii»eiPiraegzaein' VOord, in de meening welligt dal men hem zou ter hulp snellen. Doch in zyn vooruvtzigt bedrogen, loog hy mid- denwaerts af en verdween in het diepste des afgronds, zonder eenen enkelen kreet te slaken. Niemand der aenwezigen, die als verpletterd van angst en schrik op die koelbloedige zelfmoord staerden, durfde hel wagen den rampzaligen, uyl hoofde van den verren afstand, ter hulp te snellen; men zag hem met de dood worstelentwee a drvmael hief hy de handen hoven bet water en verdween vervolgensom nimmer boven te komen. Alhoewel zvn lyk lot heden niet is opgevischt en nten zich in gissingen omtrent zvnen persoon verliest, vermeenen wy echter te weten dat het den genaemden Francis De Mev is. geboortig en woonach tig te St. Gillis. Dezen ongelnkkigen wasvoor de tweede mael gehuwd, en huysselyk verdriet schynt hem tol het plegen dier wanhopige daed te hebben aengespoord. Een groot ongeluk is te Bierbeeck, by Leuven, voorgeval len. Men vierde aidaer een huwelyk en er wierd met kanonljes, ter eere van de biuyd en van den bruydegom geschoten. Een der kanonljes is gesprongen, en heeft den onvoorzigligen die het overladen had doodelyk gekwetst. Den ongelukkigen gekwet sten is eenige stonden nadien overleden. .Men schrvfl uyt Leuven, (i april Esu schrikkelyk ongeluk komt eene onzer aglbaerste familien te slagen. M. Eugenius Lints reed in tilbury uyt, vol leven en gezondheyd, in gezelschap van zynen dienstbode. Gekomen op eenen afstand van omtrent 5|i iters van de mechelsclie poort, bevond hy zich kwalyk en zonk eensklaps op zich zeiven neder Men nam hem uyl hel ryluvg, de spoedigste hulp wierd Item toegebragt door de geneesheer'en van liet regiment lanciers tol welker ontmoeting hy zich begeven had, doelt alles was vrngle- loos. M. Lints is dezen nagl gestorven, rond I uer, zonder zyne kennis teruggevonden te hebben. Over een' jaer overleed zynen oudsten broeder, M. Achilles Lints, scltielvk aeit eenen dergelyken aenval van geraektheyd. M. Eug. Linis telde, slegts SO jaren hy was van eene reusagtige sterkte. Men meld uyt Eecloo, van den 9 april, dal om 2 uren van den morgend, in de keersgielerv der kinderen Bekeert, bakkers in die stad, eenen brand is uitgeborsten. Door de geroepen om hulp, welke de bewooners van hel Ituys lieten hooien, wierden de gébuven ontwektmen klepte alarm, en men bragt zoo spoe dig mogelvk, eene brandspuyt ter plaels. Wel haesl snelde een deel der "bevolking toe. De plaetselyke overlieden waren er aenwezig, en namen zulke goede maetregelen, en rigtten zoo wyslyk alle bluschmiddelen in, dat men om dry uren en een kwaért, den brand meester wierd. Het vuer was zoo geweldig; dat het de lalryke aenpalendc ltuy- zen bedrevgde. Het blusschen leverde ook groote moeyelykheden op. aengezien het brandende fabriek van keersett in hel midden van andere gebouwen gelegen is en dus den toegang allermoeye- lykst maekte. Onder de persoonen die zich, in deze gevaervolle omstandig heid het meest hebben doen uytmunteit, is M. .loos, onderpastor. Dezen geeslelyken heeft het voorbeeld van moed, vlyt eu onbe- schrokkenlieyd gegeven. Men heeft Item op de leederen zien klauteren en op 'de dakken klimmen, en alom heeft hy veel toegebragt om liet vuer te blusschen en de helpers aen te moe digen. Men schat de schade op 2500 francs. Niels was legen brandsevaer verzekerd. Men schryft uyt Alloy Eene verschrikkelvke ramp heeft een gedeelte van ons dorp" geruïneerd en in verslagenheyd ge dompeld. Den 4 april heeft eenen brand 10 Ituyzen dezer gemeente in assclte'gelegd, in weerwil van spoedige en welgepaste hulp. Ongelukktgfyk heeft men te Alloy maer eene brandspuyt, en voor aleer de omliggende dorpen de Itaie gezonden hadden, waren er 16 familien zonder schuvlplaets Men schryft dit ongeluk aen de onvoorzigligheyd toe. Slechts dry huyzen waren verzekerd, r Meu denkt liet nuttig, de aendagl in te roepen op de schik kingen van het keyzerlyk dekreet van 12 maerl, waertloor de oude fransche kopermunt ophoud loop te Itebbeu, uamelyk de stukken van 1 eu 2 oorden [Hards), en de stukjes van 1 centiem, met hel kopken der Vrylteyd, zyn niet meer geldig op 1 july 1,156 de stukken van l' en 2 stuyvers, en de stukken van 5 en 10 centiemen, met liet kopken der Vrylteyd; op 1 October 1850 Te Doornvk komt men eene boerin aen te houden, die in haren stul boter bloem en kaes, van binnen, had gemengeld. Men leest in den Echo de Mons ct Eenen pastor uyt de om streken van Bergen, door wiens tusschenkoinsl laelst eene belang- ryke wedergaef was gedaen geworden, is voor dit feyt voor de rêglbank gedaégd eu lol 25 fr. boet veroordeeld om niet te willen zeggett hoe liet leruggegevene voorwerp in zyn bezit gekomen was. Wy weten niet of de wet zulke veroordeeling toelaet, maer wy zyn overtuygd dat allen defligen man zou handelen gelyk dien achtbaren geeslelyken, eu zich zou vereerd gelooven zulke Iteylige pligt te kunnen vervullen, ten spyle van de klaerblykelyke onge- regligheyd van eene weltelyke verordettiug. Maer wy kunnen slecht gelooven, dal er oovl eenen wetgever geweest zy, die zoo otigeryntd en zoo onredelyk was om dengenen met eene straf te bedreigen, die liet geheym van bel berouw be- waeri, die, door het vertrouwen, dat hy inboezemt door zyn karakter en door zyne voorziglighcvd bydraegt om eenen misslag te herstellen, om eeneu misdadigen op den goeden weg weder te brengen. Den regler heelt heul afgeëyscltl om te zeggen of by van dit misdryf in de biecht kennis gekregen had. Daer moest den priester niets opantwoorden. Eenen brief nvt Weeneu verliaell eenen koddigen voorval dat in hel Wandl-Hotel gebeurde Eenen Engelschniati, die in dit hotel logeerde, kogt in de voorstad eene eenvoudige doodkist en deed ze itt zyne kamer dragen. Den baes van het hotel was niet weynig verwonderd als men dit zonderling meubel bragt, en Ity was hel nog meer als hy den Eiigelschman de kist hoorde loenagelen nut forsige hamerslagen. Hy liep om eenen policie-agenl en ging met Item naer de kamer van den zonderlingen burner. Den Ëngelschntan, bezig met werken hoorde ben eerst niet kloppen en deed niet open men bereidde zich de deur in te slaen als by by toeval uvlkwam. De nieuswgierigheyd van den hotelhouder was sterk opgewektmaer hy vond zich deerlyk te leur gesteld, als den reiziger hem verklaarde, dat deze kist hem grooter en gemakke- lyker voorgekomen was en dat hy ze' gekopt had oin er zyne kleederen in te leggen, hetgeen Ity zoo even gedaen had. Men schryft van de poolsche grenzen Van den 1 april Er word hier veel gesproken over eenen grooten schal, die door eenen jongen boer,- by toeval,- itabv Seliwez, aen den Wyssel, ontdekt is. De aerde die den schal bedekte,- ivas door den regen weggespoeld den jongeling zag iels schitteren, en by verder onderzoek, vond Ity een tonneken met koperen reepen nten gelooft dat het eene groote krygskas is van liet fransch leger, ivelke aidaer in 1815 begraven is, ten eynde dezelve niet itt de banden der Kozakken zou vallen, Hel is stellig, dat versclteydene Franschen over ongeveer 25 jaren naer Scltivez gekomen zyn en er opzoekingen gedaen hebben. Deze tyding aenzien wy voor eenen aprilvisch. Pakïs, 6 April.— In de laelsle zittingen van het vrede-kongres, is er gehandeld over de Prinsdommen van den Donauiv. Oosten- ryk welk nu deze Prinsdommen bezet, en niet geerne de zelve zou ontruymen, heeft oppositie aen de voorgestelde Iterinrigting van deze Prinsdommen gemaekt, maer, die (fppositie zal geen uyliverksel hebben. Men zegt dat Ooslenryk geerne zou die Prins dommen blyven bezitten. Doch, het plan zal volkomen verydeld worden. Men houd zich ieverig in het ministerie van oorlog bezig, met het nemen van maetregelen, om de troepen, die in CKnieen zich bevinden, te doen naer Vrankryk terug keeren. Den Munileur heeft doeu kennen dal er in het vrede-kon- ^ris is overeengekomen dal alles wat er is aengeslagen na het onderteekeneu van den vrede, zal wedergegeven worden, dal den blokus alom zal ophouden, en dat liet russiscb gouverne ment den uytvoer van granen zal toelaten. Ten gevolge der speculalien in de granen, heeft men veel failliten vernomen. Den afslag der granen heeft veel speculaleurs route verliezen doen lydcn. Eenen speculaleur Ie Lyous, die ten grooten deele geruineerd was, heeft zich door den kop ge scholen. Marseille, den 8 april, in den avond. Volgens eene depeche die alhier is aengekomen, heeft Rusland toegeslaen dal de granen uyl dat land mogen uytgevoerd worden. Men heeft den 44, te Marseille, openbaerlyk verkogt 16 duvzend hectoliters koorn 61) duizend hectoliters tarwe. Ook zyn er den 25 maerl, 40 duyzend vaten meel in openbare veyling verkogt. Koeningsrergh, den 6 april. Eene telegraphieke depeche van den 5 april, is uyl Sinl-Pelersburg aengsbragl. Deze depeche doel kennen dal, ten gevolge der onderleekeuing van den vrede, de koophandelbetrekkingen tusschen alle de oorlogvoerende mogendheden hersteld zyn. De koopvaerdy schepen van de ives- terlyke mogendheden zullen in al de russische haven aenveerd en toegelaten worden, en de russische schepen mogen nu ook vry, alom varen. Tcrvn, den 3 april. Een dagblad dezer stad geeft de volgende bezonderheden lp kennen, die de voornaemsle besprekken, of conditiën, van het vrede-traktael kenbaer maken. Ziet hier, volgens dat blad, den inhoud van het vrede-traktaet I. Onzydigheyd op de Zwarte-zee. Rusland zal maer tien oorlogschepen op die zee mogen houden, om de kusten te verde digen. II. Nikolaïef zal eene koophandel-have worden. Aidaer zullen niet meer oorlogschepen mogen gebouwd worden, dan er zal toegeslaen worden. III. Rusland zal in alle de haven der Zwarte- en der Bal- tische-zee konsuls van alle dc mogendheden ontvangen. IV. Bomarsund zal niet herbouwd worden. V.Rusland zal een deel van hel grondgebied van Bessarabien afslaen, eu hieronder de forleres van Ismail begrepen. Rusland ziet af van zyn exclusief proteclorael der Prinsdommen van den Donauw. VI. Rusland ziet insgelyks af van het protecloraet der Grie ken in het lurksch keyzerryk. VIL De vrye vaerd op den Donauiv is aen alle staten, zonder oytzondering, gewaerborgd. VIII. Eene kommissie zal zich in de Prinsdommen begeven, ten eynde aidaer de openbare denkwyze, de noodwendigheden van liet land en de grenzen van Bessarabien te studenten. Deze kommissie zal later haer verslag doen. over welk hel kongres zal moeten beraedslagen. Maer de bczondersle grondstellingen zyn reeds aengenomen. Het kongres is niet ontbonden. Het zal zyne beraedslagingeu en beslissingen voordzetten. Men gelooft dal de kwestie van Italien deel van deze beraed slagingeu zal maken. In het traktaet vind men geen speciael besprek voor Sardinien, welk in de gemeene kwestie van Italien is begrepen. Ten gevolge van dil, is hel gezegde van den Times als of den Piemonl zou be gunstigd zyn, ongegrond. Lorden, 8 april. Den Times zegt dat er eene memorie, be- trekkelyk de zaeken van Italien, door M. Cavour, aen de confe rence te Parys is aengebodeu. Sardinien, volgens die Memorie, verklaert zich ten vollen voor de vryheyd, eu vracgt de volledige ouafhangelykheyd van het schier-eylaml. Deze Memorie vraegt ook dal men den paus de wereldlyke niagl zou ontnemen, en deu II. Vader geeue andere dan de geeslelyke zou laten. De Memorie vraegt de tusschenkoinsl der vereeuigde mogend heden om een ander besluer aeu Napels te geven, en zegt dal de amnislie, door Ooslenryk en Lombardye toegeslaen, niet loe- reykeud eu niet voldoende is De Memorie vraegt eyudelvk eene ilaliaensche douanen-vereeniging. Een dagblad van Dublin, de Nation, heeft gepoogd liet gerugt te verspreyden dat M. 4ohn Sadleir niet doo'd was. Het lyk door deu coroner Wakley onderzogt, zou dat van eenen anderen persoon zyn, en de gansche zaek der zelfmoord zou eenen list zyn van den vervalscher, om zich aeu de straf van zyne misdaden te ontrekken. By een nieuw onderzoek heeft M. Wakley gezinspeeld op dil gerugl, aen hetwelk in Ierland een zeker geloof wierd gegeven. Ik kende M. Sadleir persoonlyk, beeft den magislraet gezegd; ik heb zorgvuldig het lyk onderzogt, de lippen en de oogen geopend, en verre dal zyne trekken veranderd waren, scheen hy slegts in eenen diepen slaep gedompeld. Dien ten gevolge zyn de geruglen, welke geloopeu hebben, ganscb ongegrond, Madrid, den 5 april. Alhier ie Madrid blyven nog steeds de vreedsie schelmstukken en moordeu gepleegd worden. De dochter van eeneu notaris is iu gezelschap van haren vader en van hare moeder in een kaflehuys, gepoinjardeerdde dochter was 18 jaren oud. Eene jonge vrouw is nevens haer kind in haer bed vermoord. De plegers van deze bevde moorden zyn onbekend. Het is te Madrid alleen niet dat er moorden gepleegd worden. Men verneemt uyt Almeria, van den 21 maerl, dat in eene der bezonderste stralen van die stad, deu opsteller van liet blad Xoz de la Juventud (de Stem der Jongheyd), in den namiddag is ver moord, door eenen persoon die in eenen mantel was gewenteld, den mantel heeft algeworpen, en de vlugt genomen. Daegs nadien wanneer men door geheel de stad van niets anders dan van deze vreede moord sprak, kwam den direkteur van hetzelve blad, om zeven uren van den avond t'liuys, en wierd door zes kerels aenge- rand, en op den dorpel zyner wooning vermoord. Deze moorden kunnen niet uyl polilieken haet begaen zyn, aengezien het blad Vos de la JuvenlUd zich met geen politiek bezig hield. Spanje blvft nog altyd aen de revolutie ten prooy de demo- kralen vooral spelen er eene gewigiige rol, en doen hunnen haet uvtschynen legen autaer en troon. Ziehier welke toasten men instelde op een banket, ie Sl-Jacob gevierd Aen den eersten stierenvechter (torreader) die op de merkt van Madrid, de stieren zal ophitsen met den koninglyken mantel. Aen de heerschende opinie, en al moest den paus er mede lachen, aen den eersten protestant die de mis zal lezen in Spanje. Zoo verre is het gekomen in dat rampzalig land Het koning- lyk purper is er dus maer goed meer, om door zyne roode kleur, de slieren kwaed te maken, alvoorens zy gacn vechtenMeu spouwt spot en verachting uyt op het miskleed, gelyk op den koninglyken mantel. Is dat den vooruytgang die de liberalen zoo lang gedroomd hebben voor het verachterde Spanje Men beeft te Hoornen, uyt Jerusalem dc volgende tydingen ontvangen Eene dobbele karavane pelgrims is den 13 maert te Jaffa ontscheept. De eerste kwam van Trieste, cn bevaitede, onder anderen, tien geeslelyken en lalryke wereldlyken, die uyt ver- schillige provinciën van Ooslenryk kwamen de tweede kwam uyt Vrankryk. Van deze laetsie karavane maekten dry geeslelyken deel, onder anderen M. den abbé Trumeau, pastor van Sint- Christophorus te Chaleauroux, en die gekozen was, om na de processie vau goeden-vrydag, op den Calvarien berg, ie prediken, liuylen deze twee karavanen, zyn er nog lalryke andere chris tenen uyt Europa aengekomen, om de goede week te Jerusalem over te brengen. Men vind te Jerusalem ook veel Engelschen en Amerikanen. Men treft er eenen katholyken Canadanier aen, die elkeen door zyne godvrugligheyd stigl. Öok vind men er twee fransche dames, van welke de eene meer dan 60 jaren oud is, eu reeds voor de derde mael de pelgrimagie doel, en zy hoopt, als God haer leven en gezondheyd verleent, dal het de laetste mael, niet wezen zat. dat zy hel Heylig Land bezoekt. Op den 16 maerl, is de treffende ceremonie van hel wyden der palmtakken, met veel plegligheyd, door den palriark van Jeru salem, geschied, op den steen, die hel graf van den Zaligmaker bedekt. Na de wyding der palmtakken, doet de processie drymael den tour rondom het H. Graf, en rondom het graf van Pieler den Eremytde misse is plegtiglyk en poutificalyk in de Magdalena- kypel gezongen. De Passie, door dry priesters gezongen, heeft alle de aenwezigen getroffen. In den namiddag, heelt de duvlsche, of oostenryksche karavane zich naer Detheléem begeven de fransche pelgrims begaven zich naer Belhania, om den weg van den Zaligmaker te volgen van 'aen het graf van Lazarus lot aen de Gulden-Poort. Den maendag, hebben al de pelgrims zich naer Gethscmanie, of het Hofken van Oliveten, begeven de priesters hebben in de kerk aidaer, het H. sacrificie der mis opgedragen. Men rekent tegenwoordig te Jerusalem negen honderd arme- niaensche schismatieke pelgrims, eu by na zooveel Grieken. Den paeschen van deze. schismatieken word maer eene maend later dan by de Lalyneu gevierd, en alles doel voorzien dat de katho lyken rustig de ceremonien van de goede-week en de diensten van den paeschen zullen jonnen bywoonen. Den nieuwen konsul van Spanje was te Jaffa aengekomen men verwaglle hem ie Jerusalem, alwaer by by den lytel van konsul, ook dezen van koninglyken kommissarts zal voeren. GEBOORTEN Vrouwelyk 5) 9 HUWELYKEN. Ed. Fr. Blarinn, doctor in de raedeevnen, woonagtipj te Gend, met Maria II. An nis. bezondore. Dom. Van Goethem, hrouwersgast, met Henrica Schockaert, landbouwster. Cnth. foppens, wnssehersso, '23 j., Peperslr. Frai.cisca Joanna Cornells, winkelierster 04 j.. Kerkestrnet. Judoën De Vylder, vrouw van Nic. Vinek, kantwerkster 64 j., lloogcv, Fr. Franék. 3 dagen molestraetje. Jud. ülilo. 1 j.. Verken». Petr. Pensaert. 1 j., mole- strnet. ('.ar. Hoste, soldaet, 34 j., Gracmn. Joseph Stock, 1 raaend, Scliuerbeke. COINCIDENCE A LOKEREN AVEC LA LIGNE DE DENDRE-WAES. A dater dn 1' Avril 1856, le service des convois du chemin de fer du Pays de Waes est régie comme suit Départs de Gaud. Passage a Lokereu. Arrivées a Anvers. 6 h. 20 du matin. 9—00 41—00 230 de relevée. 4—50 7- 4) Départs d'Anvers. 6 b. 50 du matin. 8—50 1100 3—00 de relevce. 5—00 7—00 6—45 9—20 11—25 250 5—46 8—05 Passage a Lokeren. Arrivées a Gaud. 8—50 9—50 42—50 415 7—00 8—30 Eene Goede KEUKEN-MEYD. den Drukker dezer. Zich te bevragen by

De Denderbode | 1856 | | pagina 3