70NDAG 20 APRIL 1856. TIENDEN JAERGANG. - Nr 305. AELST, den 19 April 1856. DE LANDVERHUIZING. Waf denkt Rogier hiervan Verdrukking van het handgespin. Welk zal hel gevolg zyn YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN MAERT 1856. 1« Ten 7 uren 35 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Rvssel, Zele en Le keren. 2o ten 9 uren 35 min. des morgens naer Bendermonde, Meohelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Liryk, Verviers,'Landen, St.-Truyën,en Hasselt. 3° Ten 10 uren 55 m. roormiddag, naer Dendei monde, Gend, Brugge. Ostende, Rortrvk, Moescroen, Rwssel, Zele en Lokeren. 40 7en 6 uren 00 minuien des aronds., naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thiene», Luyk, Verviers. Aken, -Keulen, Gend Brugge Ostende, Kortryk, Mouscron, Ryssel, Zele en Lokeren.. 50 Ten S uren 40 minuten des aronds naer Dendermonde Ten 8 uren 35 minuten 's morgens, voor Ninove en Denderleeuw. YZEREN WEG VAN DENDEIÏ EN WAES. VAN LOKEREN NAER ATH. VAN ATH NAER LOKEREN. 1OKERRN. 5-30 9-3') 12-50 6-30 ^ATH. Verir.!fi-0(! 9-40 4-15 7-20 Zklk 5-SO 9-40 1-00 6-40 o Lessen. «'eerardsb. 6-15 9-55 4-35 7-35 Denderh. V. «-3D 11-45 1-35 7-25 6-35 10-05 4-30 7-50 A KLST 6-50 12-05 1-55 7-45 Ninove. 7-10 10-30 5-25 8-10 Ninove. 7-15 12-30 2-20 8-10 Aelst 7-35 10-55 s 6-00 8-40 (>L EKARDSB. 7-45 1-00 2-50 6 15 8-33 o Denbkrm. A. 8-05 11-25 1-45 6-30 9-10 Lessen- 8-00 1-15 3-05 6-20 8-30 J Zele. - 8-30 11-50 1-55 7-30 »0 ATJI. Aenk. 8-35 1-45 3-40 6-55 9-15 Lokeren. A. 8-50 12-20 2-15 8-00 Al de konvoys staen stil te Gyseghem, ter uyttondering der gone vertrekkende van Aelst ten 10 55 's morgens en ten 8 40 's avonds, en de gene vertrekkende van Dendermonde ten 11 45 's morgens en ten 0 00'savonds. Xe Denderleeuw en Santbergen houden alle de konvoys stil. Te ïdegem staen de»e vertrekkende van Atb ten 64 15;V.n van Dendermonde ten 6 30— 11 451 35 Voor alle riglingen moet men le Dendermonde van konvoy veranderen. DEN DENBEBBOBE In eene der laetste zittingen van de kamer, tergelegen- lieyd eener petitie, heeft men liet vraegstuk der Tandver- huyzing behandeld. Er hebben nog al wydloopige beraed- slagingen plaets geliad wv hebben met eene zekere verwondering gezien dat eenige leden het gouvernement hebben aengepord om de landverhuyzing le begunstigen, onder voorwendsel dat ons land te veel bevolkt is en dat den grond niet genoeg kan opbrengen om de bevolking gemakkelyk te onderhonden Dit heeft ons des te meer verwonderd, omdat zulke woorden gekomen zyn nyt mon den die, in alle gelegenheden, het patriatismus en de ver- kleefdlieyd aen den geboortegrond prediken. Maer er zyn ook veel tegensprekers geweest die al het gevaer en zelfs de onmenschelykhevd hebben doen zien van aldus onze broeders aen de verlating op vremde en onbekende zee oevers ten prooy te werpen. Den achtbaren M. Rodenbach, sprak onder andere de volgende woorden uyt c lk. voor my, houde staen dat or niet epnen Belg te veel iu Vlaenderen is. Iedereen heeft xyne weerde, en de groole bevolking is den rykdom van het land. Kr een aenzienefyk verschil tusschen de arme bevolking die in haer bestaen niet kan voorzien, en de getonde en strnysche be- volking. Klken gezonden en kloeken mcnscli die het land verlaet, niaekt een verlies voor het land uyt. Wat de gebrekkelvken, kranken en armen aengaet. elk land zou zich van deze menschen zoeken te ontmaken, door de landverhuyzing, indien zulks inogelyk was. Moer, deze bevolking verlaet het land niet en wilt het land niet verlaten, om dat deze bevol- king in Amerika, of in welkdanig land het zyn zou. niet beter dan in Belgiën zou in haer bestaen kunnen voorzien.vEr is dus een groot ver- «chil in de landverhuyzing, als men de persoonen in aenmerking neemt. Als de kloeke en struysscbe persoonen het land verlaten, is het een verlies als ongehikkigcaen ellendigen zouden vertrekken naer Amerika, zou dit een voordeel worden. Maer, ik herhoet het, deze laetste verlaten het land niet, zv blyven ten laste van de gemeente. Alom waee de bevolking groot is, vind men armen, en het word onmogelyk xich van deze le ontmaken. Het eenigste doel welk men zich m voorstelt te befovken, met de petitie aen den minister van het inwendig te zenden, is, om van het gouvernement te bekomen dat het maetregelen nemen zon om te beletten dat de laiulverhuyzers geëxploiteerd worden. Hadden de voorstaenders der landverhuyzing geweten hoe veel Belgen er reeds hun vaderland hebben verlaten, wy denken dat zy zich zouden onthouden hebben de land verhuyzing aen te moedigen. Indien men in het departe ment van 't inwendige dit onderzoek eens wilde doen, men zou verschrikt zyn van het overgroot getal die reeds uvt Belgiën geweken en nn veel ongelukkiger zyn dan zy ie voren waren. Tydens deze beraedslagingenheeft eenen achtbaren afgeveerdigden van Kortryk doen kennen dat M. Rogier, minister zvnde, hem in zyn kabinet geroepen had om eene landverhuyzing op te vormen van de bevolking die er in Belgiën te veel teas. De kamer heeft gelagchen als zy dit nieuws hoorde; maer den vremdeling van A-ras, dieniet kan verdragen dat men met zyne dwaesheden spot, heeft zich, volgens gewoonte, kwaed gemaekt en al tierende ge- vraegd of dit wel eene stof was van lagchen en spotten Hadden wv daer geweest, wy zouden hem geantwoord hebben dat bv beter zou gedaen hebben van in zyn eygen land le blyven en de Belgen in het hunne te latendat, moest Belgiën zoo veel vremdelingen niet onderhouden, het veel gemakkelvker zyne eygene kinderen zou kounen laten leven, en dat, waren èr zoo veel vremdelingen in t bestuer van 't land niet, men er geruster zou zvn, want dat het aen die twiststokcrs en vremde opëters toe te wyten is dat de partvën hier zoo hevig tegen elkander opgehitst zvn, tot groot nadeel onzer nationaliteyt en vaderlandsliefde Rogier heeft don bekend dat by, in 1847 en 1848, de landverhuyzing begunstigd had, dat'zyn inzigt was byzon derlyk de geineentens te helpen om zich "van liet'minst nuttige deel harer bevolkingen te ontmakenMaer den vremdeling heeft dit minst nuttige deel niet doen kennen het zou waerlyk curieus geweest zyn te weten hoe hy die uytkipping zou bewerkt hebben. Echter ware zulks nog al gemakkelvk om vinden wie zal immers niet zeggen dat bet minst nuttige deel onzer bevolking is dien zwerm vremdelingen, er onder begrepen de gebroeders Rogier dien hoop franskillons, er byzonderlyk onder begrepen deze die hier "t volk komen bederven en verergeren door hunne dagbladen en schriften, die niets anders uytwazemen dan vnyligheyd en goddeloos verderf Wy hebben met blydschap gezien dat den tegenwoor- digen minister van buylenlundsciie zaken menscldievender is, dat hy zich niet wilt ontmaken van 't geen Rogier noemt het minst nuttige deel onzer bevolking, dat hy zyne landgenoten als eene troep dieren niet wilt bqêndryven naer bedorvene oorden van bevolkingen waer niet anders vergaderd is dan het seliuym van alle natiën der wereld. Den heer minister heeft verklaerd dat het gouvernement voor stelsel had in geener voegen de landverhuyzing aen te moedigendat hy onlangs geweygerd had aen eene maetschappy den vorm van naemloos te verleenen, opdat ei de Belgen niet zouden konnen gelooven dat het gouver- a nement deze maetschappy ondersteunde. Wy moeten de broederlyke en mensciilievende gevoelens van den achtbaren heet Vilain Al III toejuyehen, zv zvn deze van eenen waren Belg, want nimmer is't in 't hert van eenen waren Belg gekomen deze van den vadergrond te verslonten die er, gelvk wy, het licht en 't leven ont vangen hebben... En God zy dank, ons land is nog zoo bedorven, noch zoo geliberaliseerd niet dan dat bet alle gevoelen van broederlyke liefde verloren hebbe. In plaets dal liet gouvernement maatregels zou nemen om de landverhuyzing te begunstigen, denken wy dat het beter zou doen, zoo veel het inogelyk is, dien beweêneiyken drift tegen te werken, van zyne familie en het vaderdak te verlaten, om fortuvn in onbekende landen le gaen zoeken. Dat men niet kmue zeggen dat er in Belgiën te veel volk is, byzonderlyk gezond en struysch volk, integendeel de ermen beginnen te ontbreken gelyk men alle jaren met den oogst ondervind. Dit moet ten anderen niemand verwon deren, want er zvn gemeentens die, sedert dry a vier jaren, door dé landverhuyzing, meer dan een vyfde harer werkende bevolking verloren hebben. En naer welke streken gaen die ongelukkige broeders Zy werpen zich in 't midden van een samenraepsel van gelukzoekers, intriganten, bankroetiers, schelmen en be- dorvene menschen, voor wie eer, deugd, godsdienst eu treflelykheyd ydele woorden geworden zyn. Men zal niet beweereu dat het overdreven is, als men overlegt wat er al in de Vereenigde-Staten omgaet en wat volksken er aen- land over eenige dagen hebben wy vernomen dat er te New-York 'i0,000 Mormons zyn ontscheeptis't wel een aengenaem gezelschap dit dier sectarissen, die voor gods dienstleer hebben de vetlwyvery en al de ongebonden heden v?n 't heydensch verderf Maer die sectarissen zvn er alleen niet van dien aerd, men vind er wevnig andere.".. En voor de persoonlyke veylighevd, is er de politie bvnu onbekend wilt men er in veyligheyd zyn, men moet per- soonlyk altyd waken, en nog loopt men gedurig gevaer van alie oogenblikken uytgestroopl en vermoord te worden In ons voorgaende Np hebben wy aen 't publiek doen kennen dat eenen arrondissementskommissaris van Oosi-Vlaenderen aen een gemeenlebesluer had geschreven dat er geene subsidiën konden verleend wordön voor bel werk der armen, als dit werk moest bestaen in het spinnen van handgaren. Van daeg deelt men uns kopy mede van eenen brie! van den Gouverneur der zelfde provincie, geschreven aen eenen arrondissemenlskommis- saris, onder dagleekening vau 26 Janry 1856, in welken brief men den zelfden oorlog legen hel handgespin ziet voeren. Zie hier eenige zinsneden uyt dit fameus schrilt Uw arrondissement is een van deze der provincie alwaer, a naer evenredigheyd, het getal der ermen zonder bezigheyd, a bet grootste is alwaer de wonde der armoede hel meest uylgebreyd is. Het handgespin en het lynwaedweven wierden er eeriyds op eene groole schael beoeffend, cn l is hel vervallen a van die oude nyverheyd 't welk bezonderlyk den slael van lyden vcrliacsl heeft waerin uw arrondissement zich bevind. a Heden schynt het handgespin definilivclyk veroordeeld en geschikt om onder de verpletterende drukking der concurrentie van hel mekaniekgaren te verdwynen. Hel zou dus ongcrymd en zelfs gcvaerlyk zyn ten dien a opzigle onder de buytenlieden begoochelingen te onderhoudeu. In plaets van onder hun hel gedacht staende le houden dat het oud stelsel van spinnen kan bevvaerd blyven en aldus den cr doodstryd dezer nyverheyd te verlengen door schynmiddelen van onilerstandsgelden en uyldeelingen van grondstoffen aen verminderde pryzen, is hel noodig le doen kennen dal die lastige middelen geene hoegenaemde waerborg voor het toekomende opleveren dat zy hebben konnen verschoond worden door de noodwendigheden der tydsomslandiglieyd, maer dal zy niet duerzaein konnende zyn, zy slechts een be- dr.egdyk en onzeker bestaen konnen opleveren aen 't geen cr a nog van de oude nyverheyd ties handgespins kan overblyven. VVy verzekeren dat dit eene nauwkeurige kopy is van den briet geteekend De Jaeghor wy herhalen dit, omdat zy zeer bevremdend zal bevonden worden door al wie ze lezen zal. Maer men zal moeten bekennen dal eenen gerant of eeueji actionnaris van eene mekaniekgarenspinnery niet beter zyne belangen zou konnen verdedigen, en dal M. den Gouverneur vau Oost-Vlaenderen hiel beter de belangen der groole societey- tcn die mekaniekgaren spinnen, zou konnen beherligen. Hy schynt een groot gebruvk te willen maken van het gezag zyner loiiclie, en dit wel om hel werk en de bfeslaenmiddelen der arme spiunerssen le verminderen. Is hel aldus dat M. De Jaeghcr de pligten van zyn verheven ambt moet verstaen Is hel* wei edelmoedig en lieldadig van eerder de belangen le dienen der soeieleyten van alleenhandel, dan die van de nooJlydende zyner provincie Dezen brief die zoo fameus is in zyne zinsneden dan in deszelfs geest, doel al wederom de diepe kunde en besluerlyke kennissen vau Al. De Jaegher uylschynen. Dc. nyverheyd van hel handgespin is in haren doodstryd, het zou onycrymd en zelfs gcvaerlyk zyn moeytcn te willen aenwenden om ze de doen herleven Of wel Al. De Jaegher weet niet wat er in zyue provincie omguel, of misschien is hy cr te wel van onderriglHy heelt waerschynelyk vernomen dat het hand gespin, 't welk hy lei' dood veroordeelt, in vele streken der provincie herleeft, dat het eenen goeden dagloon geeft, dat de lynwaden die cr mede geweven zyn, liet meest gezogt worden en zelfs verkogt zyn vooraleer zy van de getouwen aigesneden zyn* dat de uiekanieklynwaden zeer veel van hun krediet verliezen, en dal eyndelyk de fransche koopmans onze lynwaden wederom komen opzoeken sedert dat zy vernomen hebben dat bet oud stolsel wederom gevolgd wordZouden wy verre mis zyn indien wy aen dit laetste deoorzaek van de administrative actie van M. De Jaegher toeschreven Dien Imogen ainbtenaer is zoo genegen voor de garens die in de werkhuyzen der groole soeie leyten verveerdigd zyn, dat hy al zyn vermogen gebruykl om den voortgang van 't werk le verhinderen T welk aen de buyten fami- licn hel bestaen verschaft en de uyibreyding der* armoede tegenhoud. Bet Is te hopen dat de poogingen van M. De Jaegher ntet zullen gelukken, dat de voortreffeljkheyd der lynwaden van handgaren dezelve zullen verydelen, en dal de zaek van den aruieu ongelukkigen zal zegevieren. Dit schynt ons zeker, want de verbruykers hebben gesproken zoowel in Belgiën dan in de landen die eertyds de Vlaendersche lynwaden kwamen opkoopen en die ouzo merkten teenemael hebben verlaten, sedert dat net inekaniek garen de plaets van hel handgespin beeft ingenomen. Dal M. De Jaegher tot zyne ouderrigling onderzoeke wat er in andere landen dan bel onze belrekkelyk het mekaniekgaren is gebeurd in Normandiën, waer bet krelon-lynwaed gefabrikeerd word, heeft men altyd liet handgespin behouden in Westphalen, waer men in groole hoeveelhevd de lynwaden fabrikeert, gekend onder den naem van lynwaed van Biclfeld, heelt men ook nonyt mekaniekgaren in de fabrikatie gemengeld. En noglans Worden die lynwaden, by voorkeur, in Vrankryk, en hezonderlyk op de groole merkt van Parys. gezocht, omdat men de verzekering beeft dat zv geen mekaniekgaren bevallen Men ziel nog in den brief van M. Dc Jaegher dat hy al zyn gezag gebruykl opdat er geene onderstundsgelden door 'l gouver nement zouden verleend worden aen de armen die zich op bet handgespin toeleggen. Wy welen niet of den lieer minister van 't inwendige Mr De Jaegher op zyn woord gelooft, en o( hy dezen» raed zal volgen van namelyk deze die hun brood winnen in de nyverheyd van 'l handgespin, hun deel le ontzeggen van het millioen en half welk voor hel werk der armen gestemd is Wy moeien het tegenstrydige hopen eu dacrby denken dal M. den minister den toestand van liet platte land iu Vlaenderen beter zal kennen dau M. De Jaegher; dat in plaets van eenen liard- nekkigen oorlog legen de oude lynvaednyvei licyd te voeren, bv de zelve zal beschermen, aanmoedigen en teenemael onlslaen van de. lei doodveroordeeling die De Jaeghcr tegen haer uitgesproken heelt. .Met deze nyverheyd le ondersteunen, zal den heer minister die belangwekkende familiewei kluiyzen beschermen waer de ouders en kinderen le samen onder het vaderdak met vlyligheyd werken, en waer zy beschut zyn legen de zedclooze verpesting der opgepropte werkhuyzen in de sleden. ZYN AL DE BELGEN GEI.YIi VOOR DE WET Art. 6 der grondwet zegtEr is in den staet geen onder- sclievd van ordens. Alle Belgen zvn gelvk voor de wel. Art. 47. De volkskamer word samengesteld uyt afge veerdigden reglstreeks gekozen door de burgers welke den door de kieswet bepaelden kiescyns betalen. Art. 48. De kiezingen geschieden by zulke verdeelingen van provinciën en in zulke plaetsen gelyk de wet bepaelt. Art. 49. De kieswet bepaelt hel getal der afgeveerdigden volgens de bevolking dit getal mag de evenredighevd van

De Denderbode | 1856 | | pagina 1