PILLEKEN. urnen afgeveerdigden op 40,000 iuwooners niet over- schryden. De Grondwet, al aen de wetgevende magt de faculteyt toe te kennen van de verdeclingen der provinciën te bepa len, volgens welke verdeelingen de kiezingen zouden ge schieden, hecl't voorzeker niet gewild dat den wetgever deze verdeelingen in zulker voege bepaelde, dat den art. 0, De Belgen zyn gelylt voor de wel, geschonden worde. Nu, wy vragen het, zyn de Belgische kiezers gelyk voor de tegenwoordige kieswet Kenen kiezer van Brussel kiest 9 volksvertegenwoordigers. Kenen kiezer van Bastogne of van Virion kiest slechts tenen...... Waer is de gelykheyd Volgens de cyfl'erkunde geeft zy de aenstootelyke opgave 1 =9dit is lê zeggen dat den invloed van den brusselschen kiezer op de samenstelling der kamer negen tnael grooter is dan die van den kiezer van Bastogne of Virton. Om die schreeuwende onregelmatigbeyd te doen ver- dwynen, is er geenen anderen regtveerdigen middel dan de |n'0vinciën op zulke wyze te verdeeleu, dat eiken kiezer slechts eenen afgeveerdigden kan benoemen. De uvtvoering van dezen middel is zeer gemakkelyk Vermits de grond wet slechts eenen representant vereyscht op 40,§00 in- vrooners, maer vermits zy zich te vreden houd met een maximum van representanten te bepelenzoo kan de kieswet op ecne vaste wyze het getal der leden van beyde kamers bepalen, by voorbeeld, 108 representanten, ö4 -senatenrs. liet zou dan vergenoegen het land, volgens zyne bevolking, ter verdoelen in 108 kieskantons die eenen representant voor een kanton en eenen senateur voor twee vereenigde kantons zouden benoemen. Aldus zou den arti kel 0 dei' constitutie, alle Belgen zyn gelyk voor de wet, eene waerheyd zyn, terwyl hy nu eene bittere beschimping, eene schreeuwende leugen is M. den advokaet Van Wambeke heeft ons den volgenden briefin 'tfransch toegesluerd. Wy hebben den zeiven in 't vlaemsch overgezet opdat hy door al onze landgenoten zou konneu verstaen worden. Wy roeptn er de ernstige aendacht onzer lezers op in. Hl'. DEN UÏTCEVEK, Gflieve in uw K* van zondag dezen luetslen artikel, betrekkelyk do zaek der burgerwacht, op te nemen Aenveerd etc. Van Wambeke udr. Den tuchtracd dor burgerwacht, shmcngesteld uyt MM. Van Assche Felix, particulieren, ll.Servaes, neg*., Lamquet, advokaet, Van den Bulcke, steenkapper, en Van Campenhout, hovenier, heeft zich bevoegd verklaerd in de mek 15yl en heelt dezen laetslen lot het maximum der straf veroor deeld. Wy herbalen dat het pynelyk is in Belgien een vraegsluk van be- voegdheyd, een \raegsluk van persoonlykc \rjheyd en van drukpers te zien beoordeelen door perseonen die zich nog gedurig vragen wat liet woord beroeghcyd beteekent. Eenen steenkapper, eenen hovenier hebben moeten beslissen dat eene Hrukpersovertreding voor eenen tuchtraed mag gebragt worden, en om daer toe te komen, hebben zv, volgens men ons verzekert en 't geen wy niet konnen geloovengedurende vyftien dagen lastig gevallen geweest, hebben zy zells van persoonen, die zich vleyën het (aelslersch), liboralismus te prediken, waeischouwingen en raedgevingen ontvangen niet om het grondstelsel te beslissen, maer om niets anders in te zien dan den persoon, wiens bestaen te Aelst alles wat aen. 't gezag toehoort, schynt te kwellen. Wy gclooven te moeten volherden in het stelsel 't welk wv gepleyt en uytgehreyd hebben dat dit stelsel aengerand worde, dit begrypen wy, maer dat een zoogezegd liberael nieuwsblad ons ceuc belagchelyke vol naer 't hoofd smyt, dan wanneer wy de belangen onzer medeburgers, het grondstelsel', verdedigen zooder ons met den persoon bezig te houden, dit is moeyelyk te veTslaen, en kan slechts door poli- tieken drift worden uylgelegd. Aen deze die gelooven alles te mogen zeggen en doeu oti» de veroordeding van >1. Byl te konnen bekomen, antwoorden wy dat l»et voor de eerste mael is dal men in Delgicn 1 nrgers ontmoet die zoo weynig bekommerd zyn met hunne vryheyd, dat zy alle geschiedkundige overleveringen onzer voorouders vergeten. Deze ter- zetleden zich tegen de dwingelandy, deze stonden op als men aen hnnne vryheden mekte en i» 1856 zien wy burgers, die leven onder Tl beheer der liberaelste grondwet van geheel Europa, het ongehoord stelsel nen- veerden van verlenging der pligten opgelegd aen de burgerwachten tydeiis dun diens', telken-s dat men, Ier geitgenhcyd ran den dienst, over de oversten der gezegde burgerwacht zal spreken wy zien vrye burgers den zin van eene klare wet verdraeyën en geweld aendoen, om er eens zelve de gevolgen van te ondergnen... Gewend oen het zien verde digen van alle inbeeldelvke leerstelsels, gewend aen alle veranderingen der regtsgeleerdheyd, hebben wy echter byna den moed niet die oubc- grypelyke theorie aen te tosten, die kortom hier in besiaet. dat den bmger, tot den ouderdom van 50 jaren, gedurig onder den slag eener verschrikkende dwingelandy bukt, en die des te gevaerlvker is, omdat de tuchtraden noyt de zending gehad hebben over zulke vraagstukken to vonnissen, maer alleen over enkele overtredingen der tucht,bepacld by de wet van 1848. De eenige antwoord die men ons gegeven en lot vervelens toe berhaeld heeft, de draeyspil der vervolging, is den eerbied jegens^de oversten, de regeltucht. Maer voor ons is die antwoord eene ware drogrede, want wy verstaen dien eerbied en deze tucht alléenlyk tydens den duer van den dienst, buy ten dezen duer, gelooven wy dat den burgergarde veidwynt om plaets te maken voor den burger. Wy gelooven zulks met des te meer grond, omdat inen nog nooyt eenen gazelschryver-bnrgergarde heeft ver volgd voor eenen artikel geschreven Ier gelegenhcyd eener wapenschou wing, en omdat wy, niettegenslaende de redens van twee of dry dagbla den, die de eerste beslissing hebben durven verdedigen, beslissing die rloor al dc andere dagbladen als dwaes en belachelyk betiteld word, nergens gezien hebben dat men op onze bewysredens hebbc durven ant woordenDe burgerwacht, zegt men, word eene doodc instelling, (als of zy het byna overal niet v/as) als men cr niet in gelukt de garden te nypen die tegen hunne oversten schryven zie het leger etc. etc. etc. Wy antwoorden altyd |door den text der duydelyke wet en door de eerste grondbeginselen die, in materie van beteugeling, zyn aengenomenvoor wat het voorbeeld van 't leger aengaet, men zal ons veroorloven te zeggen dat dit eene klucht is 't leger heeft al zyne byzondere wetten, den so>I- dact blyft gestadiglyk onder 't gezag zyner oversten, nooyt verliest hy zyne hoedanighcyd, terwyl den burgergarde burger is, behalve dat hy, gedurende eenen bepaelden tyd, aen soldalenpügten kan onderwoipen zvn. Met het stelsel van blinde gehooizacmhevd zou men gedwongen zyn te houden slaen dal den btirgergarde altyd, Ier gelegen Iteyd ran den dienst, aen zyne oversten, zoo tydens als buylen den dienst, moet gehoorzamen, nu, do oversten der garden zyn sleehts hunne oversten gedurende twee uren, en vermits dc volkskamer en den senaet den duer van den dienst bepacld hebben, vermits men by het art. 89 de woorden gedurende den dienst gevoegd heeft, gelooven wy dat den wetgever heeft willen zeggen 't geen geheel de wereld verstaet dat, buy ten den dienstden gaide burger is, en 't zy hy spreekt of scliryft, hy zulks doet in zyne hoedanig- heyd van burger en niet als soldaet. Wy hebben voorzeker de pretentie niet dat ons leerstelsel moet aen veerd worden, maer rt geen ons meer en meer in ons gedacht versterkt, is, dat het door het meestendeel onzer konfraters, regtsgeleerdcn en magistraten aenveerd word, wunt als wy hun de zaek getrouwelyk 11 vl iegden, hebben allen ons geantwoord: blijkbare onbevocgdheydDen nytstekenden reglsgclcerden van het cassntiehof, die do memorie heeft getcekend, zeyde ons lk heb veel in myne lange loopbaen van advokaet gezien, maer riovt eeu vonnis van dien kaliber.,... Dit gnet alle puien üc buy tea...... Wy hebben rwr onze taek voibragt,- de ?aok zal voor het hof van cassatie gevoerd worde» wy zullen er voor verlichte magistraten rondborstiglyk ons leerstelsel ontvouwen, en indien, bv o.unogelyklieyd, het niet aen genomen word, dan ipl allen Belg, ininmier van zvn land en van zyne vryheyd, de herziening vingen van eene wet welkers strenge toepassing zou konnen Icy-den tot zware misbrnyken, tol beslissingen of vonnissen die door de openbare afkeuring zouden'geslagen wordenEn dan, zulk vonnis, in pluels va» de instelling der burgerwacht te verheffen, zou er, indien rt mogelyk is, de algeheele vernietiging van verhaesten. Gelyk men ziel, uyt den hiervorenstaende brief, van 11. Van Wambeke liecfl den nieuwen Inclilraed onzer burgerwacht den Dendcrbodc-garde civiel; veroordeeld lot de hoogste straf, te weten: lot 5 dagen gevang, 15 franks boete en de proceskosten, uyt hoofde van eenen artikel afgekondigd in ons blad den 7 oclober iesl en getiteld liet groot tuhlacljesspel. Wy zullen al wederom d|e seulenlie nemen van waer zy komt en gelvk zy is; zy ver wonden ons deslemin, omdal wy dezelve voorzien hadden, vermits er voor ons geene genade noch berinhertigheyd le hopen was Eene zaek nogtans moet ons verheugen te welen, dat den tucht raed de magl niet had ons lol den kogel te veroordcelen, want dan ware het voorzeker le vreezet! geweest dat men aen den Dendcrbode zou toegepast hebben hel zoo algemeen onder de kitiders bekend spreekwoord van Adieu myncn muyzclaer mei draetjken en alDoch, de senteutie is niet onwederroepelyk, er moeten nog eerst reglers met verstand over oordeelen, en hel fameus vonnis van liet aelslersch gercglsbof bekrachligen vooraleer den Dendcrbode in 'I prison van Jan De Lielde eens zal opgesteld word«i, wel le verstaen, als men hem de vyzen op dunnen en vingers niet draeyt, al zaken waeraen de gazelliers zich moeien verwaelilen, vermits zy in een land van kwikzilver tvooncn waer gedurige aerdbevingen zyn, en waer de winden van alle zyden slormen lel» wat ons waerlyk heeft doen lagehen doch wat nieuemin schandclyk is, is de onbegrensde woede, de verfoeyelyke vraek- gierigheyd, den brandenden dorst, waermede de kopstukken onzer liberaler» naer de veroordeeliug van den Dendcrbode stonden te snakentlad men ze gezien hy troepkens de koppen le samcngesleken, elkander met een verwilderd gelael aenslarende, met den hael in 'l liert, met de verwenschingen op de lippen, ongedurig en zonder rost, nel als of den helschen duyvel in hunne ziel was; had men ze gezien, zeggen wy, bekommerd en beangst, gefolterd en gezweept, immers in eene gostelleni» dat men zou gezegd hebben dat de stad ging gebombardeerd en ten gronde verwoest wordenEn dil alles in afwachting naer een ellendig vonnisken waervoor wy zelfs de hand niet zouden omkeeren. O verblindden hael! sehandelyken hertstocht van eene geheele party legen eenen enkelen burger, hoe zeer rerëeri gv ons, hoe belangryk niaekt gy onzen eenvoudigen persoon, hoe veel gewigl en prys hecht gy klaerblykelyk aen onze geesselroede, hoe groot maekl gy 0113Maer dit weet gy niet, liberaters, den hael en de vervolging der hoozen verderen'een trelfelyk man, terwyl hunne achting en slreelingen Item met onuytwischbare vlekken bemorsen Hewel 1 M. den minister van binnenlandsche zaken, waer zytgynu met uwe politiek van verzoening t Wat dnnkt u van alles wat hier onder de oogen en met goedkeuring van uwen oomidtlelyken onderdaen geschied Werkt den gespierden kont- missaris Dommer, die van dit alles de eeisle'oorzaek is, niet volgens uwe inzigleu Moet dien groeten man daerom zoo veel sehyven opslryken en dit onder een ministerie van verzoening, onder een ministerie van conservateurs Had eenen ambte- naer van de conservaleursparly hel honderdste deel onder Rogier toegelaten, hy ware al lang afgesteld geweest, Rogier zon hei zich eene pligt gerekend hebben .zyne vrienden van zulke mannen te verlossen, te meer als hy Item, met vrye consciëntie een cerli- ficael niogl ailcveren en ten sleiligslen verzekeren dat bedoelden amblenaer volstrekt onpligiig is indien iemand hem beschuldigde van in de scholen wetenschap of versland gestolen te hebben. Wie zou liet geloovenAls de veroordeeliug van den Dendcrbode uylgesproken was, wieril er, in eene eslaminet, naby het stadhuys, zoodanig door eeutge kwasten op den goeden uylval gedronken, dal het weynig versland *t welk de drinkers le vóóren kenmerkte, tevens met de steviglreyd der heetten teenemael om zeep waren. Eenen onder andere had zyne keel eene zoo plegtige zielmis gedaen, dal buyk en maeg zulks niet meer duldende, langs onderen hoven vreeslyke mi 1 lossingen deden, zoodanig, dal liet «élement indispensable van dien kwant op hel vieslykst geparfu meerd was. E11 zulke gaslen beweeren verstand genoeg te hebben om over coiislitulionnele vraegslukken te redeneren en le oordee lenO tempora O mores dit is te zeggen dat in de verkenskoien toch noch de vuylste en domste beesten niet woonen. Als eenen ezel aen zyncti slcert gekitteld word, dan zal hy u lekken, liefkozen en streden, immers hy zal zyne vreugde openlyk looneii. Van gelykc is 't met eenen afjoiislig'en liberalen nydigaerd, wanneer dezen zynen tegenstrever ten ouregie ziet vervolgen. Zoo zag men den 31 maert, als 'l fameus gercglsbof van de garde civiek mei den ücnderbodc's zaek bezig was, Guimnar De Vos, den kopisl van 't Verbond, aen den ingang der geregtszael staen en aen elkeen uitleggingen geven die hy zelf niel verslond... Ware liet mogelyk, dien sukkelaer zou zich nog belagchelyker maken en meer en meer doen zien dat liet zoo moeyelyk is olie uyt eenen puymsteen le persen, dan fyne reuken te trekken uyt eenen walgelyken vossensteert. .-. Het schynt dat hei sclioeffelen hier, ter gclegenheyd der zaek van den Dendcrbode, aen 'l order van den dag gekomen is. Rehalvc dat een welgeconditjonneerd koppel pryën. die men heeft moeien naer buys slepen, hier hebben doen zien dat zy, behalve hun doopsel, erger waren dan de onredelyke dieren, heeft den tamboer-major ook willen proef geven van kunde. Om dry uren in een buys gekomen, zegde hy Sedert ie noenent, heb ik al twolf peulen nylzet hennen wein, heb ik niet willen drenken, maer onder den bonhomie en masleillekens heb ik wat gedaen Zie eens hoe myn peuse spantPouah Ome lezers hebben non niet vergeten, denken wy, de officiële ver klaring welke is afgekondigd geweest in den naem der hoogc logic van Zweden, en bv welke verklaring den Groolcn-Oosten en al de belgische logiên geëxcommuniceerd wierden. Na dry weken een diep en veel bedny- dend stlllwygen onderhonden le hebben, hebben eenige gazetten der liberalere gepoogd cie officiële verklaring in twyffel le trekken. De Emancipation die dit stuk ontvangen en afgekondigd bad, beeft de 1 chlhevd LIvven handhaven, en alle tic libcraters en Irancmacons uyt- genoodigd, om dit stak in hare bnreelen te komen zien en te ondetzocken. Niet eenen vrymelselaer beeft den moed gehad om zvne evgene verooi- deeling te komen zien. De Emancipationom nog min twyffel over de echtheyd van bet stok te laten bestaen, zegt openbaerlyk dat het den zaekgelastigden van Zweden en Noorwegen bv het bof te Brussel is, die verzocht beeft die officiële verklaring te willen afkondigen. Deze woorden der Emancipation dulden nu geenen twyffel meer. Het is nu zeker, vast, stellig en officieel, dal den grootmeester Hons Yerhac- gen de magten de zending beeft verloren die hy van de Groote Nationnfe bogie van Zweden heeft ontvangen. Men is nu nieuwsgierig om te verne men vrelke de bpuding van den Grooten Oosten van Belgiën, opiigtelik de excommunicatie, zal wezen. De verled ene week is, in liet gasthuys van St.-Blasius le Dendermomle, godvruclniglyk in den lieer ontslapen. De eerw. religieuse Zuster Maria-Josepha, in wereld gekend ontlor den naem van Jofv. Marie De Coster. In den eefslen bloey barer jaren, ais slagloffer van liefde tol de arme besinetlelyke zieken, laei zuster Maria-Josepha hare voorireifelyke medezusters wei- in eeneu diepen rouw over dit groot verlies, maer zy is als voorspreekster hy den Almogenden voor hare gewezene gezel linnen de slcrkle gaen afsmeeken. die zy voor haren zoo ge- vaerlyken dienst en heylige zclfsopoffering hy dage en by naclile noodig hebben. Dat het geheugen' van deze achtbare dochter ia zegen hlyve De nalatingen en zorgloosheyd in hel bestellen van den Dendcrbode worden ons van alle kanten des lands aengeklaegd. Wy verzoeken vrienrtelyk de heeren poslmeeslers en facteurs hierin leu spoedigslen le willen voorzien, want zulken staet van zaken, bleef hy voortduren, zond ons dwingen'ons tot hooger hand le begeven. Wy verzoeken onze geëerde inschryvers die op tyd niel bediend worden ons zulks by brief le Ialen tvelen, wy zullen ntaelregels nemen om die misbruiken le doen ophouden. Wy verschaffen door onze nanwkeuriglieyd en tydelyke verzen ding alle gemak aen de heei-cn pcrcepleurs, en dus kan de faute op ons niel gcleyd worden. 'T is waer, hel getal der inschryvers van den Dendcrbode is grool, maer er zyn fransche gazellen wier gelal nog grooter is en welkers bestelling zoo veel moeyte ni er kosl.Wy zullen dus waken. CORRESPONDENTIE. Geëerdën insehryver uyt L. hy Wesl- Wezel, met liet maiidaet dal gy ons gezonden hebt, is uw abon nement betaeld lot i april 1857. M. W. uyt N. wy zullen reklameren en de oorzaek van die voor ons zoo nadeelige vertragingen onderzoeken. Indien het mogelyk is zullen wy in de andere zaek ook werken. Geachlen hertvriend uyt R. uwe zaken zyn vereffent? onzen eerzamcu vriend M. D. S. heeft er voor gezorgd. Ik heli met veel voldoening uwe volle herslcllenis vernomen, gaet voort in T genieten u-wer volle gezeuéheyd etc. en tot van dezen zomer zuldc, vriend - M. Cb. P. te E. binnen acht dagen zal uw verzoek inge willigd worden. Gy doet ons veel plezier en blyven u van herten dankbacr. Gelieve onze eerbiedige groetenis'te doen aen den achtbaren lieer D. S. wiens groetenis ons zeer aengenaem is geweest. M. D. C. te 0. met het mandaet da! gy ons gezonden liebl heblgy belaeld tot 1 oclober 1850. Wy zullen uwe klaglen in aenmerking nemen, doch verzoeken u andermael regtuyt de oorzaek le zeggen indien gy ze denkt le welen. Hoe beier wy onderrigt zyn, hoe zekerder wy konnen handelen. M. G. uyt A. laet dieu ongelukkigen dooven maer loopen mei 't hair van huylen 't is eenen vuylerik zonder schaemle zonder eer, zonder achting. Hy kan niemand hinderen dan zyn eygeu zelven, en al wat dacraeu gezegd of gedaen word is boter legen de galg gekletst. Overigens zyn er van die wezens, welkers eenituaeuzien by alle treffekyke lieden den diepsten walg ver- oorzaekt. Vallen er soms aen de verkens goede peerlen in de mtryl, zy konnen dezelve niet doen gelden, vermits zy, alles wel ingezien, toch voor niet anders dan voor verkeos konnen- passeren. ltier achter kondigen wy af het programma der morgendfeest welke de Koninglyke Maetschappy van Harmonie heden zondag ter groote xael vm» het stadhuys alhier ral geven. Wy bedanken deze verdienstelyk societeyt over het loffetyk ontwerp van concordaet welk zy aen de maetsehappyën van Dender- en Waes gaet voorstellen Tot de feest van heden, gegeven ter gelegcnthevd der aenkomst in deze stad der afgeveerdigde der versehillige genoolschappen van muziek, zal den toegang aen een ieder toegelaten worden mits betaling van eenen fr.- voor de persoonen welke vau de Koninglyketlaetscbappy geen deel maken. Zie verder het programma. Deze week heeft te Gend eene liberale kiesvergadering plaets geliatl, in welke MM. den gouverneur De Jaghe'r en Van Damme, dislriklkommissaris, tegenwoordig warenWat dunkt u daervan, M. De Deeker Onzen stadsgenoot, M. Jli. Caulerman, oud leerling uyt liet RoHegie der eerw. paters Jesuiten dezer stad, komt zyn eerste examen van doctor in de genees- heel- en vroedkunde met de grootste ondcrschéyding voor den jury af te leggen. M. Paul Luien», van Dendermonde, komt, voof den jary der univifsiicyt van Gend en Loven, zyn laelsle examen van doctor in de regie» met groote distinctie, af le leggen. Den 5 april 1856, heeft M. J. B. Lemmens, vanP'ollaere, voor den jury van Leuven, zyn laelsle examen in liet doctowet vau gcnees-heel-eu vroedkunde met groote ondcrschcudintj afgelegd. 'Den 9 der zelfde maend komt hy hel laelsle examen van docto- raet in pral-yk met groote otiderseheydmg af te leggen. Gemelden heer Lemmens beefl al zyne studiën voltrokken in de universtleyt van Leuven. De Midden-afdeeling belast met het onderzoek van het wetsontwerp betrekkelyk de verlcening der Akademische graden, heeft zich eergisteren vergaderd onder voorzitierschap vair M. Delehaye. Zy is voortgegae» met de verkorting der stoffen van examen en beeft eene belangryke beslissing genomen, bestaende in de afschaffing van hel schriftelyk examen voor alle graden. De kanlons van Audeuaerde, Geerardsbergen,Herzele, Maria-Iloorebeke, Nederbraekel, Ninove Ronsse, Sollegem, Den dermonde, Aelst, Lokeren, St-Nikolaes, Hamme, Weiteren en Zele, zyn bveengcroepen tegen den 26 mey, om de leden by den provincialen raed in Oost-Vlaenderen, te kiezen. De kaulons in de andere provinciën zyn ook legen dien dao hyeengeroepen. Den Kerkraed van Ilaellerl by Aelst brengt ter kennis van het publiek dal de Solemnele Bidmis ter cere van den 11. Lauren- tius (gezeyd Vlastnis) dit jaer zal geschieden op Zondag i Mev. e Men scliryft ons ook uyt IlaellerlDil jaer zal de .Meymaend alhier met bezondere plegligheden gevierd worden. Den 1 Mey zynde 0. II. Hemelvaert zal zich eenen stoet van maegdekens vormen 0111 2 uren namiddag, welken de ollerande van alle de gehuglen der parochie zal brengen in de Iterk aen den voel van den anlaer van Maria, daerna zal een aenspraek belrekkelvk de omslamliglieyd gedaen worden waerna zal volgen liet Lof in muziek. Alle de andere dagen der maend zullen de oefeningen geschieden om o uren des morgens. M. De Saedeleer, pasior ie Baeyghem, is tot pastor te Vlassenbroeck benoemd. M. Annocquë, onderpastor te Naza reth, is pasior te Baeyghem benoemd. M. Van der Slegen, pasior te Oycke, is pastor ie Pollaere benoemd Hy is door M. Van Ueckcin, pastor le Vlassenbroeck, vei vangen.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2