OVERLEDENEN. Gaeyschieling te Lede, BERIGT. VERKOOPING In de memorie welke den gewezen generael Van der Mee- ren acu de kamer heeft gezonden, ter ondersteuning van zvne petitie, verklaerl !iy dal* als hy aen de samenzvveering van 1841 werkte, en koning Leopold wilde wegjagen, zich niet M. Melde- penningen van Gend, heeft in verhand en betrekking gesield. .Nu dal dit is aen den dag gebragl, wierd hel lyd, dal M. Met- depeuuingen zich achter degordyn heelt verwyderd (Vaderl.) Men meid uyt het arrondissement Eecloo* dat er gebrek aen goede wevers is. De goede wevers bekomen gemakkelyk 1 IV. 50 ceulimen meer op ecu stuk voor weefloon. Op den 10 mey, moeten de gemeenlelyke kiezers van de stad St. Nicolaes, dry leden voor den eommunalen raec4 kiezen. De gemeente kiezers van Ronsse zyn tegen den 2 juny, byeeiigeroepen, om twee leden van den eommunalen raed te kiezen. Wal de provinciale kiezingen aengaet, men schryft uyt Ronsse dal verschillige lyslen van kandidaten in omloop zyn. Van den oenen kant spreekt uien van .MM. Kejaerls. lid van den raed, en Bruuo Reyutjens, burgemeester te Ruyen van den anderen kant, werpt uien de namen van M. Snoeck, notaris, en Edmond Willequet, advokaet, op. Men verlangt te Ronsse grootelyks naer de beraedslaging der wel op de concessie dor yzeren wegen, omdat men voorop weel, dal M. Maegherman moedig den yzeren weg naer Ronsse zal verdedigen. Zaterdag nanoen is te llarelbeke een groot ongeluk gebeurd. Weiklieden waren bezig omtrent de statie met oenen boom te vellen, die plolselyk neerviel op eene arme vrouw, die daertegen op hel veld werkte. Deze ongelukkige, 50 jaren oud en onge trouwd, is des anderdaegs na de grooste smerten onderslaen te hebben, overleden. Den 25 dezer, om 4 uren 's namiddags, is zekeren Amand Galle, herbergier in dc Klok, te Nederzwalin-Meimelgem, toen hy bezig was met zyn aehlernoenmael te nemen, schielyk aen zyne tafel dood gevallen. Wy vernemen dat er te Deslelbergen, in de speldewerk- school van jufvrouw llaeck, eene commandc voor de keyzerin der Frauscheu is toegekomen. Men schrylt uyt Beveren aen het HayxdeUblad wat volgt Voorleden zaterdag, omtrent u ure nanoen, is er te Beveren, ouircul de standplaels van den yzeren weg eenen hevigen brand onlstaen, in eene der aeuzienelykste hofsteden dier gemeente bewoond door de kinderen Voel. Nietlegenslaende al de poogin- geu der inwooners waren alle middelen tol blusschen vrugte- ioos. üp min dan eene halve uer waren buys, schuer eu stallin gen in asch geleyd. Men heeft slechts de meeste dieren en eenige meibelen konnen redden. Twee runders, een zwyti, al de granen en veel laudbouw- eu huysgerief zyn de prooy der vlammen geworden. Den eygen- dom was legen hrandgevaer verzekerd. Eenige blusschers zyn byna de slagloffers van hunnen moed geweest. Door het instorten eens getels zyn er twee jongelingen ligt bezeerd, eenen derden heeft ougelukkiglyk zyn been ge broken, doch zynen slael schyut niet gevierlyk te wezen. Een jong meysje van 15 jaren ging, maendag laetsileden, tusschen 5 en 6 uren voorby een huys te Brussel, op de Vischmerkt gelegen N6 5, toen eene lievige pvn welke zy eensklaps aen liet heen gesvaer wierd haer dwong in een naburig buys binnen te treden ten eyndeer bystand te vragen. Daer erkende men dal deze pvn voortkwam uyt eene zware besproeying met sterk water, liet Welk reeds diep door liet vleesch gedrongen was. Onmiddelyk ging men ter opzoeking van den onbeschaemden dader van dezen aenslag, en welliaest vernam men door verscnil- lige omslandiglieden dat by gepleegd was geworden langs een keldergat en by middel eener spuylbuys. Onmiddelyk deed men een onderzoek in den kelder van het buys door het kind aenge- wezeu, en men vond er te midden eener collectie bylende vloey- sioflen en spuylbuyzen, eenen schildersjongen, genaemd Petrus Van Genecliteu, welken genoodzaekt wierd zicli als den dader der mishandeling te erkennen. Dezen kerel heelt insgelyks bekend, in tegen woord igheyd der talryke geluygenissen welke tegen hem opstonden, dat hy insge lyks pliglig was aen een groot getal misdryveu van den zelfden aerd, waervan leeds eenigen door de dagbladen zyn aengeduyd geworden. Byna iederen avond, ging hy uyt, gewapend met eeu ïleschje slerk water, en den stael van verleering waerin zyne eygene klecderen zich bevinden, bewyst genoeg welk gebruyk hy van de brandende vloeystol' wist te maken. Van Geucchten is ter beschikking gesteld van den prnkureur des konings. Reeds over eenige jaren imd hy voor de juslicie in eene pro\incie stad, over dergelyke beschuldigingen te antwoorden gehad, doen by gebrek aen proeven was hy aen de vervolgingen der wet ontsnapt. M. deu graef Vilain XIIll gewezen seualeur en burge meester van Baesele, is maendag morgeud, te Brussel, in zyn hotel overleden. M. den graef Vilain XUII was 79 jaren oud, en deu oudsten burgemeester van Bejgiën. Sedert 55 jaren oeffende hy het ambt vau burgemeester uyt. Het park eu de alhankelykheden van hel kasteel te Somer- ghein, in welk de markiezin d'Enuetières vermoord is, zyn in bouwland veranderd. Men weet dat het kasteel gaet vernietigd worden. Te Harlebeke is eene vrouw, die in het land werkte, door het valleu van eenen boom die men bezig was met vellen, ver pletterd. Wy hebben weer eene zeeramp te melden :.den 24 febr. is den drymaster Stanislas, kap. Goebeer, in zee verbrand, op weg zvnde van Havana naer Antwerpen. De equipagie is gered door den Macedonia, die zes mannen aen boord van een Pequot heeft overgezetdeze zes zyn te Nieuw-Or leans ontscheept. Den kapiieyn, den stuerman en de overige manschappen zyn aen boord van don Macedonia gebleven. Men meld uyt Antwerpen dat de moeyelyklieden, die tus schen twee ofliciereu der garde civiek waren opgerezen, ten ge volge der lusscbenkomst van M. den baron u'Hooghvorst, zyn vereffend. Den Courrier deVEscaut meld dat te Vaux, eenen jongeling, in eenen twist is gedood. Dejusticie heelt zich ter plaets begeven, om een regterlyk onderzoek te beginnen. Men meld uyt de stad Ilerenilials, dat op dynsdag laetsi leden, wanneer den koster na den middag de kerk ontsloot, daer er eenen doop ging plaets grypen, er zich agler eenen aulaer eenen man verscholen hield. Den kosier, hem gemerkt hebbende, keerde terug en sloot weder de kerk, ten eynde dé policie te verwittigen. De plaetselyke overheyd en de gendarmerie begaven zich aenslonds naer de kerk, en den kerel wierd aengehouden en herkend voor eenen jongeling van Herenlhals, die eerst den 10 maerf laetsileden uyt Sl-Bernard van eene tweejarige gevangenis ontslagen was. Men heelt hy hem niets bevonden dan een eyndje waskeers, die hy beweerde te hebben opgeraept by hel binnen komen der kerk, 's morgens ten 7 uren, alsook eenige phosphoor- slekken. In dc kerk was niets van zyne plaets. Men heelt den kerel ter beschikking van deu prokureur des konings gesteld. In de maend febrtiary laetst wierd zekeren Cussens, houillemynwerker te Jemappe, door de korrektionnele regtbank vau Luyk veroordeeld tot eene maend gevang voor gevecht Bussens wierd uytgenoodigd om zich gevangen te stellen tol het ondergaen zyner straf. Groot was zyne verlegenheyd, want hy was op het punt te trouwen* en zoo hy zich gevangen stelde, liep hy groot gevaer zyn werk en zynen dagloon te verliezen. Wal gedacn? Eenen makker. Jeuchler genaemd, stelde hem eenen redmiddel voor; hy zegde hem Gy wint 4 francs daegs ik kan uauwelyks fr. 1-50 verdienen. Wilt gy myHe daghuer be talen* ik zal voor u eene maend gevangnisstral' ondergaen, en ieder zal er zyne bael bv vinden. Ddt gaet my, zegde Bussens. Den koop gesloten zynde, vertoonde Jcuchter zich ter gevan genis, nam den naem en de plaets van Bussens, eu onderging gelaten zyn vrywillig lot huysvesling en voeding ten kobte van den Stael, rustig leven* dagloon door Bussens belaeld, het was een echt renteniersleven Maer, helaes, 14 dagen later wierd het bedrog ontdekt, en in slede van Jeuchler aen de deur te zetten, kreeg hy notificatie dat zyne hebzuchtige gewilligheyd eene misdaed door inplaetsstelling van persoon en stralbaer met dwangarbeyd. Bussens is op zyne beurd vervolgd als medepligtig aen deze misdaed, om door giften en beloften lot het plegen derzelve aengedreven te hebben. Men schryft ons uyt Velsique, van 24 april Gisteren, om zeven uren van den morgeud, is er te Leeuwer- gem, op liet dorp, eenen brand uylgeborslen en beeft de woo ningen van Karei Eeckhout, holleblokmaker, en Karei Feliers, herbergier* in asch gelegd. Het vuer, aengehitst door den wind, dreygde de groote aenpalende hol'slede en stallingen van de weduwe de Gevter te vernielen. De noodklanken der klok en den roep vanbrand! weergalmden door ganse!) hel dorp, en welliaest zag men honderde werklieden van Leeuwergem en de naburige gemeenten te been om hunne hulp te bieden, waeronder men bemerkte den moedigen heer Karei de Beer-Van Durme, koopman in kolen en majoor der burgerwagt aldaer, die al zyne bevelen gevende en mede blusschende, zich grootelyks aen de handen verbrand heeft, en dan nog den moed had zyne bevelen te doen uylvoeren door zynen eersten kapiieyn, den lieer Pieter De Geyler-De Clercq. Doch, wie zich meest onderscheydden, en meest moed toon den, waren de van ouds gekende blusschers Petrus Olie, Albert Olie en J.-B. Van Waeyenberge, timmerlieden en metser, van Elene. Welhaest zag men ze op het afbrandende dak zitleu en zich zelven opofferen om hel te doen instorten, ten eynde alzoo de voorzelling tan den brand te voorkomen, waerin zy volkomen gelukt zyn. Alles was verzekerd. De oorzaek ervan is onbekend, doch zou men die eerder aen onvoorzigligheyd dan aen kwaed- willigheyd toeschrvven. In den Moniieur de llndrc leest men het volgend zonderling geval, dal in eene gemeente van het departement zou gebeurd zyn. Eene begoede dame, een kleyn kasteel niet verre van hier bewoonende, is aen een groot gevaer ontsnapt. Haren echtgenoot was afwezig, en zy was alleen in hare kamer, wanneer zynen kamerknecht tot'haer kwam, met eeu verwilderd gelaet, en haer zegde Ik heb eenen middel gevonden om madame van hare scbeel- lioofdpyn te genezen, en ik kom haer de proefneming voorstellen myner zekere en onfaelbare wyze. De dame, weynig gerust gesield* antwoordde Ik heb heden geene pyn, gy kunt mv eenen anderen dag genezen. Den dienstbode hernam Ik hecht te veel belang aen de gezondheyd van madame, om het eeu oogenblik uyt te stellen. Zy heelt zich maer gereed te maken, en op eenige oogenblikken zal alles gedaen zyn. d Dit zeggende, trok hy een groot keukenmes by de hand. Wat is dat, Joseph? Gy doet my beven, gaet weg! Dit, madame, dit is liet mes, waermede ik u genezen moet. Het is zeer eenvoudig in twee sneden, any ik zeer schoon uw hoofd al' keer het om, en met punt van het mes luel ik er den knagenden worm uyt, die madame zoo veel pyne aendoel, mant hel is eenen witten worm met een zwart hoofd. Als dat gedaen is, zet ik hel hoofd weder zeer schoon op zyne plaets, het vleesch plakt aen een, en men zal er niets aen zien. Aldus sprekende, schitterden hem de oogen vreed in hel hoofd. De dame beefde in al hare leden zy zag dal zy met eenen zinneloozeu te doen hadgelukkig dat hare legenwoordiglieyd van geest haer niet verliet. Het is goed, Joseph, sprak zy, ik heb vertrouwen in u, maer dewyl bet bloeden zal, en ik niet geeru myn kleed dal nieuw is zou bedorven hebben, ga ik in myne kleedkamer om een morgend- kleed aen te doen. Zy stael op, en gaet met eeu gerust uytzigl in een kabinet, sluyt er de deur vast van toe, komt langs eenen diensttrap beneden, en keert terug met volk vau liet bof. Men niaekl zich meester van Joseph die bun geworden laet. Hy kan niet denken dat men eenen vriend der menschheyd als vyand zou willen behandelen. Den man der dame kwam in tusschen lyd te buys en was geenszins verwonderd van wat er hem verhaeld wierd sedert lang heeft hy opgemerkt dal zynen knecht teekeneu van zinueloosheyd gaf. Hy deed hem in een rytuyg klimmen, en hem overtuygende dal hy hem naer eeu zyner vrienden voerde, die zeer ziek van scheelhoofdpyu was, geieyde hy hem naer hel ziunelooshuys van Poitiers. FRANSCH KEYZERRYK. Parys, 27 April.Men kan zich moeyelyk een gedacht vormen van de aenzienelyke sommen die voor den oorlog zyn uytgegeven. Vrankryk heeft vyflien honderd millioenen. en bovendien zynen buytengewoonen budget van oorlog, uytgegeven, het welk op twee millards moei komen. Engeland beeft twee millards en vyf honderd millioenen uyt gegeven, boven zynen budget van oorlog. Men kent in Turkyën maer eene uylgave van honderd twintig millioenen; maer de uylgaven der sommen die.nog niet gekend zyn, zyn aenzienelyk. Rusland heeft zyne financiën yoor dien oorlog uvtgeput, en heeft bovendien nog eene leening van 524 millioenen ondergaen. Oosienryk, enkelyk om zyn leger op voel van oorlog te houden, heeft zestien honderd veertig millioenen uytgegeven. I)e uylgaven van Pruyssen hebben lol 97 millioenen beloopen. Eyndelyk heeft Sardiuiën voor zyn leger meer dan 80 millioe nen moeten uylgeven Als men al die aenzienelyke uytgaven rekent, zal men nog meer over het sluylen van den vrede moeten verheugd zyn. Uytivisseling der ratification van hel vredelraklaet. Heden (zondag den 27 april) om dry uren des namiddags, heelt in hel ministerie van buytenlaudsche zaken, ouder liet voorzitterschap van den graef Walewski, plaets gehad, de plcg- tige zitting van hel kongres, voor de uylwisseling der ralificaliën van het vredetraklael. De gevolmagtigden waren in groot kostuem. Waren vertegen woordigd Oosienryk door M. de HubncrVrankryk, door MM. Walewski en de Bourqueney Engelaud, door lord Cowley Pruyssen, door M. de Hantzfeld Rusland, door den graef Oorloff en den baron BrunnowSardiniën, door M. de ViliamarinaTurkyën, door Aali-Paclia en Mehemed-Djeinil bey. Om tien uren van den morgend waren de geheymschryvers der ambassaden reeds vergaderd, om alles te bereyden. De gevolmagtigden hebben e'en proces-verbael van de uyl- wisseling der ralificaliën opgesteld, en dit proces-verbael is door de aenwezige leden onderteekend geweest Marseille, den 20 April. De Valella is in onze have met lydingen uyt Aiexaudriën, aengekomen. De graenkoopmans had den aenzienelyke vei liezen geleden. Er wierden veel bankroeten voorzien. Nogians heeft men, op dry dagen, by inschryving eene somme van 45 millioenen kunnen inzamelen, om de landengte van Suëz door te steken. Said Paeha heeft in den naem van zyn leger en van zyne Ivl'wacht, voor 2 millioenen iugeteekend. Zondag is voor de laelsle mael, in de hoofdkerk van Parys, den goddelykou dienst gecelebreerd. De werklieden zyn nu aldaer in den middelbeuk en in liet porlael, bezig met te werken voor de plegliglieyd van den doop van den kcyzerlyken prins. Deu aulaer, den kcyzerlyken troon en de plaets voor den aerlsbisscliop zullen voor den clioor, in het kruys der kerk, worden opgeregl. De geheele kerk moet in het fluweel worden behangen, en dit fluweel zal mei gouden byën en sterren door/.aed zyn. De dien sten, van nu tot na den doop, zullen in de zykapellen rondom den choor worden gecelebreerd. A-propos van dezen doop, mogen wy zeggen dal hel voorzeker moet gehouden worden, dal den paus niet zal naer Vrankryk komen* maer zich door eenen legael a latere zal doen vervangen. Binnen dry weken word de meter de koningin van Zweden, te Parys verwacht. Den pauzelyken vertegenwoordiger met zyn groot gevolg, word op hel eynde van mey verwacht. Men weet dal de Russen en de bondgenoten in Crimeen zich ondereen mengen, als de beste vrienden van de wereld. De generaels der verschillige natiën geven dag- op dag-order uyt, om zooveel mogelyk alle verwarring en wanorder te ver- iiiyden. Generael Luders zegt onder anderen aen zyne soldaten dat zy niet dan zonder wapens naer Kamiesch en Balaklava mogen gaen; dewyl zy die al te gauw aen de geallieerden ver knopen; dal zy hunnen drauk en hun eten nauwkeurig moeten betalen, en 's avonds zoo vreedzaem mogelyk naer liet russi- sche kamp moeten lerugkeeren. Dit geeft te verstaen hoe bet er toe gaet De russische officieren zyn beleefd en hoffelyk tol den hoog- -Slen graed. Sprekende met die der bondgeuooten zeggen zy, volgens deu Journal des Dcbats, dal de geallieerden Sebastopol in september1854 konden nemen, toen zy voor de stad kwamen; dal de Russen zelve gereed waren de stad te verlaten, denkende dal ze niet houbaer was, en dal prins Menchikoff enkelyk besloot ze eervol te verdedigen,, lot dal hy hulp zou krygen, als hy zag hoe langzaem de belegeraers in den beginne te werk gingen. Zy zeggen ook, dat de Russen, met het geschut van hunne schepen in de havenden Malakoff-loren konden hernemen, toen de Frauscheu dien reeds meester waren, maer dat zy wis ten, dal zy sedert de opening van liet vuer op 5 september, het in de Zuyder-slad niet lang konden uythouden. De geallieerde kanons rigtten alsdan onder hun wezenllyke slaglingen aen zy veriorou 5000 mannen daegs, en zy hadden alles gereed ge- maekl om over de baey te trekken. Marseille, den 29 April. De Circassiers, die voorgenomen hebben hunne onafhanglykhevd te bekomen, hebben twadfgede- legueerden benoemd, om aen Turkyën, Vrankryk en Engeland deze verklaring te gaen kenbaer maken. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN Vroowbltk 6 11 HUWELYKEN. Seb. Ledegen* lanb. met Anna Vnn Poel, lonbwst. Lud. Meert, twyndersgast, inei Virg. Micliiels, kantw. Liv. I.. Boinon. schoenmaker, niet Joan. Maria Van *tiff«:l, dienstmeyd. J. B. Nieuwlandt, smid, met Regina Van der Spiegel, kaniw. Fr. Van Schuylcnbergh, schoenmaker, met Virg. Alben, kantw. Ben. De Nil, werkman, met Alexandrina Speeckaert, werkvrouw. De Baronnes Julie A De Renty, vrouw van Me9sire Felix A. J. Baron Bethune, eygenaerster. 64 j., te Kortryk woonagtig. Theresia Simons, dienstmeyd, 33 j., te Kessegem, woonagtig. Florimond Adam. 2 j., lloogslr. Donat. De \uvst, bedienden aen den yzeren weg, 22 j (lendschestrnet. Cam. Beirens, 2 m Peperstr. Corn. Speeckaert, man van Joau. Theresia Walgraef, lanbwst. 68 j., Klylbeke. op Zondag 18 Mey 1856. (Wezende den lcn Kermisdag.) Vooruyt bondei d francs, verdeeld als volgt Oppervogel 50 francs. Zydevogel 25 francs Zvdevogel 25 francs Inleg 6 francs Terug 5 francs. Den inleg zal plaet9 hebben by den heer Eugeuius Pioters, in hei Schutters-llof op den Driesch, van 1 lot 2 uren om te beginnen om 2 1|2 ure juyst en te eyndigen om 7 uren. P. S. 15 een timen pylrapers geld. Fr. DE V1DTS-PINS, in de Kerkstraet te Aelst, heeft de eer bet publiek te berigten dat hy eenen winkel van Goud, Zilver en alle soorten van juweelen komt te openen. Den ryk geassor'teerden keus, de sinake- lvkheyd en gansch nieuwen genre van al de artikels, gevoegd by eenen nanwg< zetten prys, doen hem verhopen dat het geëerd publiek hem met zvn vertrouwen zal vereeren. Verders koopt hy en verwisselt oud goud, zilver en andere kleynooden, en verbind zich ter trouw daervoor de hoogste weerde te betalen, lly belast zich insgelyks met de herstelling reparation en verandering van gouden of zilveren voorwerpen, alsook met de vervoerdiging van alle kerk-ornementen voor welke hy bezonderer voordeelen te verleenen heeft. van 20 Ilollandsche en Kempsche VEERZEN Melk- en Kalfkoeijen, te Moorsel, in deti Bonten Os. De Notaris D'HUTOELAERE, te Aelst zal den Maendag 12 Mei 1856, (2" Sinxendag), om 2 uren namiddag, ten verzoeke \an P. De Schai-p* meester koopman in Hoornvee, en ten zynen huize in den BONTFN Os, aert i het Kaltestraetje te Moorsel, openbaerlyk verknopen 20 schoonc Ilolland sche en Kempsche VEERZEN, MF.LK- en EALFKOKIJEN van het beste i*>. Op t\d van betaling mits gekende borg te stellen eu het ongeld betalen.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3