IONDAG 11 MEY 1856. TIENDEN JAEBGANG. - JT 306- Vertrekkende uyt de Statie Aelst XAKH Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 10 Mey 1850. Woede der belgisehe liberaters tegen den minister van Vrankryk, Graef Walewski. 'Welk voorwendsel brengt men by? Wat is den dagelykschen thema van de revolutionnaire drukpers Foor wie zyn de constitutionnele vryheden gemaekt De liberaters en de drukpers- vryheyd. 8*05 11-25 3-GO tf? Gend (langs Lede] 8*051-20 8-05. Gend, Brugge, Ostende (langs Lede; 8-05 3-U01cklas langs Dendermonde Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-05 Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-30 5-10. Nin. Geerardsb. Ath, 7-301-055-107-40. Bergen, Quievrain 7-30,1-055-10. fDendertnonde 5-40 6-50 8-45. Brussel (langs Denderleeuw) 7-40—1-10 -5-10. Meclielen Antwerpen, 5-40— 3-00 6-50. "Leuven. Thienen. Luyk, Verv 5-40- 3-6-50 jenden, St.Truy'én, Hasselt, 5-40 's morg. 3. Aken, Keulen, 5-40 6-50.(1° klas). i Brussel 7-1512-30 7-15 en van Gend" 7 Staen te lede de konvoys vertrekkende 12-30— 4-30. Te iDECEM staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aelst 7-30-1-05-5-10— 7-40. Staen te fiYSECEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aélst 8-05 des morgens en van Dendermonde ten 8-45. CHIQUE SLUM. VAN LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst, Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-30 3-00 6-45. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst-,'Dendermonde, Lokeren 6-30—-10-007-20. ■Geeraerdsbergen, Ninove 6-3010-00 —4-007-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 4-00. ■Gend, Brugge, Ostende (langs Aelst) 6-30 's morgens. VAN CEND NAER Aelst, Ninove en Ath 7-00—12-30—4-30 6-25 langs Dendermonde. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend Mangs Denderleeuuw) 7-1512-307-15. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-15 12-404-15. Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-25 9-25. DEN DENDERBODE De galle van de belgisehe liberaters stroomt met beken tegen den minister van Vrankryk welken, in het kongres, de roekelooze ongebondenlieyd der belgisehe liberale drukpers op het lapyt gebragt beeft. Wy aenzien als zeer natuerlyk dat onze liberaters in woede ontvlammen, want men beeft het kwaed blootgesteld <lat hunne dagbladen aen de samenleving toebrengen en langs om meer willen toebrengen;- zy ontwaren dal hunne kuyperyën aen den dag gebragt worden, zv vreezen dat men zal maetregels gebrayken om hunne trouwlooze ontwerpen tegen te houden van alles te bederven en overhoop le sniyte» zy voorzien dat het zoo gemakkelyk niet zal gaeu als ten tyde der Jacobins in Vrank ryk, om namelyk een deel van Europa door 't zweerd te vernielen on uyt te pluudcren hunne woede is verdobbeld omdat Belgiën is aengeklaegd als voedende in zynen schoot eenen zoo verdel genden broeynest. Als onlangs de Indcpcndancein eene barer briefwisselingen, die meest altyd leugens zyu in baren eygen winkel gefabrikeerd, zegde dat, in liet kongres van Parys, het vraegstuk geopperd was van aen den paus zyn tydelyk gezag ie ontnemen en van nevens den apostelyken stoel wereldlyken te plaetsen die de Roomsche Staten zouden besturen, dan sprak de Indcpcndance volgens de vurige begeertens van haer hert, daeraen twyffelen wy niet het minste, maer dilmael was zy leelyk bedrogen, want men sprak dan juysl in T kongres van ieis dat haer van nabv raekle, men was bezig met te handelen over de toomelooze ongebondenheden waeraen de belgisehe libera terspérs zich overgeeft. Het is den gevolmagtigden minister van Vrankryk alleen niet die dees netelachtig vraegstuk beeft verhandeld, maer nog andere gevolmagtigden hebben zich met hem vervoegd en geoordeeld dat het ten uyler»ie dringend was. 'T was in de zitting van den 8 april dat den franscben minister zegde dat, indien de verte genwoordigers der groote mogendheden gezamentlyk met Vrank ryk hun gedacht over dit punt uytten, hel belgisch gouvernement ongelwyffeld gemakkelyker zou konnen een eynde stellen aen oenen staet van zaken die onvermydelyk grooie moeyelykheden aen Belgiën moet op den hals halen Op dit punt heeft den Engelschen gevolmagtigden geantwoord dat hy, als vertegenwoordiger van een land waer de drukpers- vryheyd eene groudiustelling is, niet zou konnen medewerken aeu dwangmiddels tegen de drukpers van een ander land, ofschoon hy moele bekennen dal de liberale drukpers van Belgiën een bevremdend misbruyk maekl van die vryheyd en aldus groot kwaed aen 'l land veroorzaekt. Den gevolmagtigden van Oostenryk verklaerde dat de beteu geling der ongebondenheden van de drukpers eene europasche uoodzakclykheyd is geworden. Den afgezant van Pruyssen zegde dat Prysseu zeer geern deel zou nemen in de maetregels die noodig zouden geoordeeld wor den om een eynde aen die te verregaende losbandigheden le stellen. Graef Orloff, minister van Rusland, komt in geene vraegstukken waerover by geene zending beeft te bandelen doch bet gedacht van Rusland nopens de buytenspongheden der drukpers is maer al te wel gekend. Aldus ziet men dat Pruyssen en Oostenryk zich openlyk met Vrankryk vervoegen om pael en perk te stellen aen de schandalige buytensporigheden der liberaters-pers, der pers van die oproer makers, van die twislstokers, welke geen ander doel hebben dan bet rampzalig schrikbewind van vermaledydder gedachtenis te doen herleven, zich met den buyt hunner ongelukkige slagt- «fiers te verryken, en op de puynen des godsdienst, der orde en rust hel bloedvaendel te doen wapperen, T welk als een ander zweerd van Damocles, de verschrikte samenleving gedurig in al hare lidmaten deed sidderen. Daer de ma^onnieke liberaterspers gewaer is geworden dat haer revolutionnaire brandpunt ontdekt is, dat eene vaste hand hetzelve wilt dempen om de vcrwezenlyking van hare bloed en vernielingsontwerpen te verydelenroept zy ujt al hare krachten dat de Belgische Grondwet in gevaer is, dat Vrankryk de hand op onze politieke vryheden wilt leggen enz. enz. Maer wy kennen dit geschreeuw van ouds, wy weien dat het uyt de zelfde bron koiul dan dit 't welk den Groot-Meester van den Oosten in zync kiesbrieven uvikraenide dat namélyk de conser- vateursparly de TIENDEN wederom *ging inriglen. Wy hebben daer meermaels op geantwoord, de constitutionnele drukpers- vryheyd is in 't geheel niet bedreygd, maer wat men bedreygt en zulks volgens den wensch van alle treffelyke lieden en van al wie regtzinniglyk aen onze instellingen verkleefd is, dit zyn de revolutionnaire, socialistische en regeringslooze ontwerpen en kuyperyën van die vremde volksverleyders, die zich hier met den mantel onzer grondwettige vryheden komen bedekken om het vuer des oproers in Europa te doen losbersleu. Dal de inaconnieke liberaiersparty van geene viyheden kome spreken, want het is maer al te wel bewezen door hare akten en schriften dal het despotismus en de dwingelandy heter in haren smaek vallen dan de vryheyd voor alle. Wy moeten niet lang naer bewyzen zoeken, wy hebben slechts hel laetsle bevelschrift van Groot-Meester Verhaegen in handen te nemen waer er gezegd wordcr Dat de logiën vcrpligt zyn de akten van het openbaer «t leven le bewaken van deze die zy in openbare ambten gesleken hebben, dal zy moeten streng en ONVERBIDDELYK zyn legen deze die aen hare icaerschouwingen iccdcrspannig zyn. Dit is voorzeker zeer klaer, en dit heeft men ten anderen maer al te wel ondervonden als de li be raters-Jacob ins in 1792 in Vrankryk en Belgiën hestuerd hebbenHeeft men ooyt, in eenig hoegenaemd tydslip dekreten of wetten uylgegeven die zoo tyranniek, zoo willekeurig waren dan deze welke van het schrik bewind zyn uylgegaen En toch Oproep tot opstand, tot moord tegen den franscben tot Kevzer, vernietiging der wettige corporaliën, die men afschildert als eenen kanker en door geweld wilt doen verdwynen, snoode lasteringen tegen den paus en zyn gouvernement, versmading van alle wetlelyk gezag, geweld en roekeloosheyd tegen al wie niet denkt gelyk de liberatersEn dit heet men vryheyd der druk pers Dit heet men voorregten der grondwet Achteruyt eerlooze huychelaers, gy maekl de ware vryheyd der drukpers hatelyk, gy dood de ware vryheyd die wy genieten van de akten en wetten van vremde gouvernementen op eene betamelyke wyze te onderzoeken, te beoordeelen, goed- ol'af te keuren door uwe oproepen lol moord en oproer doet gy ons vreedzaem land doorgaen als eenen schuylhoek van moordenaers, brandstichters en oproerlingen, die te regt als geessels der gansche samenleving gehouden worden, omdat zy door hunne werkzame propaganda overal het vergift der regeringslooshevd doen indringen De treffelyke drukpers, de ware vryheyd van drukpers komen hier in 'tspel niet, zy hebben geen hoegenaemd gemeens met de predikanten van koningsmoordery en opstand die hier den naem van Belg komen ontëeren en schandvlekken, onze instellingen in gevaer brengen, {ons vyanden maken, en ons politiek bestaen comprometteren Ondertusschen bemerke men wel de verregaende trouwloos- heyd van de demagogieke kabael Wy zyn hier als een onzydig land verklaerd en wy maken een groot gebruyk van onze onzy- digheyd tol ons eygen voordeelen aen wie zyn wy die voor- deelige onzydigheyd verschuldigd? Is 't niet aen VranKryk Is't niet aen de natie, welkers opperhoofd en gouvernement gedurig in onze magonnicke bladen aengerand, beledigd en aen den dolk der moordenaers aengewezen worden Is het niet zeer natuerlyk dat het kongres van Parys, 'l welk eenen vollen vrede aen geheel Europa wilt verschalfen, zich bezig houd met de revolutionnaire en koningsmoordeude kuyperyën van naburige landen De gevolmagtigden des kongres hebben luydop hunne afge- keerdheyd uytgedrukt niet tegen de openbare heraedslaging, maer wel tegen de schandalen eenen drukpers die openlyk den opstand en de moord aanpredikt, tegen eene drukpers die, na de keyzers van Vrankryk en Oostenryk, den Paus, den koning van Napels en andere souvereynen ten bloedigslen beledigd, geschandvlekt en het slael der moordenaers legen hun ingeroepen te hebben, ter zeiver tyde den lof zingen van de bloedhonden Robespierre, Marrat, Danton etc., juvst als of die Jacobins de treiïelykste en vreedzaemste menschen waren geweest, juyst alsof zy vryheden, persoonen, godsdienst en zedelykheyd ten hoogsten hadden geëerbiedigd, lerwyl het integendeel maer al te wel geweten is dat de liberale demagogieke bloeddwingelandy van 92 voor het vermaledyd bestuer van bloeddorstigen Nero niet moest wyken Vooraleer wy deze stof eyndigen, moeten wy hier eene bemer king maken over eene daedzaek die te veel uyt het oog verloren word. Deze bemerking is dat de constitutionnele vryheden en voor regten gemaekt zyn niet voor de vremdelingen, niet voor kerels die voor politieke of byzondere tnisdryven uyt hun land gebannen zyn, maer wel voor de BELGEN en uytsluyteiyk voor de Belgen... 'i zyn de vremde oproermakers en aenprpdikers der konings moord niet die onze nationaliteyt bewerkt en bekomen hebben, 't zyn de Belgen die het vremd jok, ten pryze van hun bloed, afgeschud hebbende, onze onalnanglykheyd sligtten, onze con stitutionnele vryheden en instellingen maeklen.... 'T is dan aen de Belgen, aen de Belgen alleen deze gunsten en voordeelen te genieten, en niet aen vremdelingen die aen ons land nooyt anders dan kwaed hebben toegebragt. Niet dat wy aen de vremdelingen een vreedzaem genot, een tneffelyk gebruyk van die gunsten willen ontzeggen of wevgeren, neen, verre van daer, maer T geen wy als ware Belgen niet kon nen noch mogen willen, is dat vremd gebroed onze eygene vryheden hier kome raisbruyken om onze brave bevolkingen Le bederven, om ous moeyelykheden en zelfs meer te veroorzaken die wy T grootste belang hebben te vermyden. Wy willen dan de grondwet met al hare vryheden, maer by- zonderlyk de vryheyd van ouderwys die hier ongeiukkiglyk ver drukt wordde vrylieyd van vereeniging die hier scliandelyk vervolgd word, de vryheyd van liefdadighevd die hier miskend en verkracht word, de vryheyd der drukpers met al hare gevol gen, maer wy willen geene ongebondenheyd van drukpers, wy willen geene toomelooze moordaenprediking, geene losbandige •oproepen tol opstand en regeringslooshevd En dan, wie zyn de kerels die hier gedurig, onder den man tel der vryheyd, koningsmoord, oproer, regeringsloosheyd pre diken Zyn hel Belgen Neen, 't zyn voor de negen tiende vremdelingen die uyl hun land gejaegd zyn voor misdryven die wy hier niet hoeven le onderzoeken, T zyn verbasterde inboor lingen die den naem van Belgen niet verdienen, omdat zy, ver- huerd aen eene schandsecte van boosheyd en dwingelaDdy, aen hun vaderland rampen helpen berokkenenen waervan wy slechts de uytgestrektheyd zouden beseffen als wy onder de zelve zouden verpletterd liggenDal onze wetgevers benevens alle Belgen zich dan wel doordringen dat de vryheyd in 'l algemeen meer vernietigd word door hare ongebondenheyd dan door hare vyanden.. Het Verbond van Aelst komt in zyn Iaetste Nr met een krysscliend geknoey voor den dag waerin er geraeskald word over bedreyging tegen de belgisehe drukpersvrv- heyd door het Fransch gouvernement. Wy hadden gedacht dat het Verbond toch zoo slim zou geweest hebben van aen die zaek niet te roeren, aengezien het wetens en willens, met opgezetten rade geschreven en gevreven heeft om de Aelstersche drukpersvryheyd gansch en geheel te vernie tigen, en de zelve met handen en voeten gebonden over te leveren aen eenen tuchtraed, die zelfs nog geen vonnis in regel kan opstellen. AUons, hier voor den beetel, partydigen valschaerd, en zegt ons of de maconnieke drukpers meer regt heeft om oproer onder 't volk, de moord tegen den Keyzer der Franschen, de regeringsloosheyd met al hare onheylen te prediken, dan den Dender-bode om de willekeurige bevelen San den distriktkommissaris Dommer te laken en af te keurenZegt ons, als gy beweert dat de maconnieke drukpers, volgens de grondwet, regt heeft van alle vremde souvereynen te schandvlekken, te beledigen en aen den moorddolk van slecht gespuys aen te klagen, of den Dender-bode, volgens de grondwet, het regt niet heeft Meester Dommer by 't publiek aen te klagen voor eenen akt van brutaliteyl die niemand kan goedkeurenZegt ons, als gy houd staen dat de belgisehe grondwet verbied de gazetten te vervolgen en- te straffen die legen keyzer Napoleon en zyn gouvernement de meest eerroovende scbandelykheden, de smadelykste beledigingen schryven en daerby eerloos gebroed aenstoken om hem te vermoor den, of de belgisehe grondwet niet verbied den Dender- bode tot gevang en boet te veroordeelen alleenlyk omdat hy in zyn blad tegen willekeurigheyd en despotismus ge protesteerd heeftZegt onsMaer 't is al genoeg gevraegd, het Verbond zal zich wel wachten daer iets op te zeggen, en deze schande zal het met zoo vele andere moeten verkroppen, omdat het verslaefd is aen de slaverny zelve en alle gevoelens van vryheyd heeft verloren Als wy denken aen dien ellendigen toestand van ver slaving en dat zulke gasten dan durven komen zeeveren over drukpersvryheyd, dan zyn wy inderdaed beschaemd voor de Aelstersche liberaters dat zulke domme kwanten hun hier moeten komen verdedigenMaer is zulks eene tiendobbele schande voor onze stad, er steekt toch eene zeer rvke les in die ons al wederom bewvst dat de über- haters al de vryheden voor zich alleen willen en voor de klerikalen niels anders over hebben dan verdrukking, slaverny, vervolging, onregl, despotismus en dwingelandy. En gv, M. Dommer, wat dunkt u van de slimheyd en treffelykheyd waermede liet domste en vuygste aller prul bladen ti verdedigt Wat dunkt er UI. van, regters van den tuchtraed, komt bet Verbond, dat eerst uyt baet, afgunst en andere walgelyke driften, uw vonnis had toege- juycht, het zelve nu niet op de bloedigste wyze geesselen

De Denderbode | 1856 | | pagina 1