20NDAG MEY 1856. TIENDEN JAEBGANG. - W 508. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 24 Mey 1856. KANDIDATEN DER CONSERVATEÜRS. KIEZINGEN. Wat middel is hiertegen Riezers van 't kanton Aelst. KIEZING TE NINOVE. JÖendermonde 5-40 8-05 11-25 3-00*? Gend (langs Lede] 8 05— 1-20 8-05. 6-50 8-45. Brussel (langs Denderleeuw) 7-401-10 -5-10. Mechelen Antwerpen, 5-403-00 6-50. Leuven, Thienen. Luyk, Verv 5-4036-50 '-Landen, St.Truven, Hasselt. 5-40 's morg. 3. Aken, Keulen, 5-40 6-50 (1® klas). Gend, Brugge, Ostende (langs Lede,. 8-05 3-00 le klas langs Dendcrmonde Kortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-05 Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-30 5-10. Nin. Geerardsb. Ath, 7-301-055407-40. y Bergen, Quievrain 7-301 05—5-10. Staen te lede de konvoys vertrekkende van Brussel 7-15—12-30 7-15 en van Gend 7 12-30—4-30. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aelst 7-30-1-05-5-10—7-40. Staen te CYSKGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-05 des morgens en van Dendermonde ten 8-45. CULQUE SL'tMI. VA?» LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst, Ninove, Geerardshergen, Ath 6-30 3-006-45. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst,'Dendermonde, Lokeren 6-30 10-007-20. Gecraerdsbergen, Ninove 6-3010-00 4-üO7-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-304-00. Gend, Brugge, Osteude (langs Aelst) 6-30's morgens. VAN GEND NAF.R Aelst, Ninove en Ath 7-00—12-304-30 6-25 langs Dendermonde. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend (langs Denderleeuuw) 7-15—12-307-15. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-15. VAN DENDI UMONDE NAER4* Brussel (langs Aelst) 7-15 12-404-15. Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-25 9-25. DEN DENDERBODE »k Heerek VAN SANTEN-VAN I)E WIEL, Fabrikant te Aelst. Sr. DE BROQUEVILLE, Grondeygenaer te Gysegliem. DE BACKER, GrelBer van het Vrederegt, te Lede. Gelyk wy het meeriuaels hebben gezegd, is het door de goede kiezingen, door de benoeming van treflelyke wet gevers 'en vertegenwoordigers des volks dat men de grie ven moet doen ophouden, de ware belangen des vader lands beherligen, en het onheylspellend jok afschudden van eene verderllyke koterie die 't land sedert een tiental jaren verdrukt en ontèert. Het is de liberalerskoterie die op het gouvernement weegt en zyne goede inzigten ver lamt het is de liberaterskoterie die aen de beste maet- regels hinderpalen stelt en overal, door dwarsdcyveryën, liet goed tegenwerkthet is die zelfde koterie die, door samenspanningen, intriguen, listen en geweld, het volk in eene soort"van verslaving houd en belet vrvelyk zyne denk- wyze te bel'yden en volgens de zelve te handelen het is, met een woord, de liberaterskoterie die in steden en gemeentens moeyelykheden, vyandschappen, twist en twee- dragt gezaeyd heeft en deze schadelyke elementen blyft onderhouden, omdat het in haren aerd is in troebel water te visschen, door de verdeeldheyd te heerschen, en door schrikaenjaging hare verderflyke plannen teverwezenlyken. Den scliadelyken invloed van de liberaterskoterie heeft zich weten te dringen in alle besturen, in de grootste zoo wel dan in dekleynste, in de kamers, in de provincie- en gemeente-raden in besturen van liefdadigheyd, hospicen, armbureelen enz. enz. dit alles met het zelfde doel om geheel 't land onder hare klauwen te krygen en het zelve volgens haren wensch en willekeur te doen gaen. Als men een algemeen overzigt wilt doen, men zal bevinden dat de liberaterskoterie er zich byzonderlyk heeft op toege legd om alle winst- of invloedgevende ambten te stellen in handen harer aenhangers, als zynde dit eenen zekeren middel om liaer ryk te versterken en te doen voortduren, om aen hare aenhangers een magtig gezag over de vrees achtige, afhanglyke en min klaerziende burgers te geven, en aldus altyd de i'oede van bcdreyging en geweld te konnen gebruyken. En inderdaed, hoe vele steden en gemeentens onder vinden niet dagelyks de droevige waerheyd van dees ge zegde Hier is't eene regenlie die uytsluytelyk nyt iibe- raters samengesteld, alles inspant om de andersdenkende burgers te kwellen, 'te verdrukken en in alles te benadee- Jigen daer is het eenen burgemeester alleen die, aen 't hoofd van een vreesachtig bestuer, de willekeurigste akten pleegt, zyne onderhoorige vervolgt en op alle wyzen moeyelykheden veroorzaektginter is 't een armbureel, eene hospiciekommissie die troetelkinderen hebben in den persoon van hunne politieke vriendekens en deze, ten hadeele van andere burgers, begunstigen*..... Immers, gaet rond, zoekt, en overal zult gy den nadeeligen invloed der liberaters-kolerie ontmoeten, overal zult gy grypklauwen van die secte iugeprint zien overal zult gy bezwaren hooren die een vry volk volkomen onweerdig zyn. T is dezen droevigen en ontëerenden staet van zaken die moet eyndigen, 't is die schadelyke schande die moet op houden wilt Belgiën zyn eeregevoel en zelfsweerae niet ieenemael verliezen, wilt Belgiën zich ontvoogden en van He slavemy van een klubstelse) verlost worden. Gelyk wy het hooger zegden, is den voornaemsten, en om zoo te zeggen den eenigen middel góede kiezingen te doen, mannen te benoemen die hert, eer en geweten heb ben, mannen te benoemen die konnen, willen en durven liet hoofd bieden aen eene vaderlandshatende koterie en haer zeggen Deze en gene misbruykendie en gene willekeurige vyandelykheden moeten ophouden zulke en zulke verdrukkingen, onregtveerdighedên en vervolgingen moeten eyndigen dit en dat stelsel van partygeest, uyt- sluyting en kwelling moet verdwynen er moet voor den eenen burger zoo veel zyn dan voor den anderen; immers, de Belgen zyn gelyk voor de wet en wy willen dat de bepa ling onzer Constitutie voor een groot deel niet eene bittere beschimping zy en blyve, dit stelsel van uytsluyting heelt al te lang geduerd enz. enzDoor bet kiezen van zulke vertegenwoordigers voor kamers, provincie- en gemeente raden zal men tot dien gewenschten uytslag geraken doch daertoe zyn neerstigheyd en vlvt, moed en onbeschroomd- heyd noodig; daertoe moet men zommige kleyne persoon- lyke afgekeerdheden aen den kant stellen en alleen het algemeen welzyn voor doelwit hebben. Op morgen, maendag, 26 dezer is er dan te beginnen met bet kiezen van de provinciale raedsledendeze kiezing, gelyk wy in ons vorig N' gezegd hebben, is veel belangryker dan men wel denkt, en dit om redens die wy hebben aenge- haeld. Van den anderen kant is nu den oogenblik gunstig om de liberaterskoterie te kortvlerken, aengezien de alge- meene denkwyze, door de ondervinding geleerd, nu klaer ziet en gevoelt wal die koterie met zoo veel aenlioudendlieyd heeft nagejaegd, wat zy bedoelt en zon uytwerken indien zy ooyt geheel het landsbestier kon in hare handen krygen. Wy porren dan alle ware vaderlandsvrienden en goede conservaleurs aen deze gelegenheyd te baet te nemen 0111 de kantons, die nog onder het liberatersjuk gebukt gaen, van dien scliadelyken last te verlossen en, door dè veroor- deeling van de liberaters-kandidaten, ook een bewvs te geven dat hunne principen ook moeten veroordeeld worden. 'T zyn bier geene persoonen die in 't spel komen, 't zyn de principen van overheersching dwingelandy wiltekeu- righeyd, geweld en uytsluyting die moeten tegengewerkt en bestreden worden 't zyn de daden en neygingen van de liberaters die moeten afgekeurd worden; 't zyn de inzigten en plannen van de klubisten die moeten verydeld worden, wilt men de rust in 't land, den eerbied by den vremden, en 't geluk van onze medeburgers verwerven. Werkt dan vlylig op nwe vrienden, kiezers-conservateurs, tracht hun te doen begrypen hoe noodig het is dat de liberaterskoterie uyt liet bestuer gestooten worde, hoe noodig het is dat den invloed, de actie en werking dezer koterie verlamd of teenemael vernietigd worden. 'T is met de kleyne kiezingen van de provincie- en gemeenteraden dat men 't land moet beginnen te zuyveren van het sclia- delyk element, 't welk nu Spanje, Italiën en Zwitserland zoo ongelukkig maken en in 1848 Vrankryk in een tooneel van rampen en onheylen herschapen bad 't is met de provinciale- en gemeentekiezingen dat men moet beginnen om de kleyne dwingelanden magteloos te maken, want 't zyn de kleyne dwingelanden die de groote ondersteunen en stoutmoedig maken om 't land onder de verdrukking te doen buygen en door de slechte, onvaderlandsche en onregtveerdige wetten te kwellen en te plagen. Als men den wortel van den boom afkapt, den boom zelf zal vallen en verdroogen als men de eerste en voornaemste oorzaek van 't kwaed wegneemt, 't kwaed zelf zal moeten ophouden en de wonden die het veroorzaekt heeft zullen genezen. Moedig aen dan, kiezers van al de kantons die op maendag 't regt hebt van te kiezen lset een oogenblik uwe bezig heden staen en nadert neerstiglyk tot de stembus, daer is uwe byzoudersto bezigheyd voor dien dag, 't is de vader landsliefde die ul. roept, zy heeft uwe medewerking noodig 0111 't goed te stichten en 't kwaed te bevechten Aen deze stem moogt en zult gy niet doof blyven byzon derlyk als gy ziet boe liardnekkiglyk de vyanden van alle goed werken om 't kwaed te doen 't welk gy geroepen zyt om te verhinderen. Wy geven ul. hiervoren de namen van dry kandidaten welke, uyt overtuyging, verkleefd zyn aen de goede grond stellingen van Godsdienst en Grondwet, en welke in be- kwaemheyd en achtbaerlieyd voor niemand moeten wyken. Deze heeren hebben de kandidatuer alleen aengenomen op de ernstige en berhaelde aendringingen van een groot getal kiezers onze vrienden, welke hun als een bewvs van zelf opoffering, voor 't welzyn onzes kantons, die gunst gevraegd hebben. Nu, de heeren VanSanten, De Broqueville en De Backer bebbeh zulks niet konnen wevgeren, den oproep aen hunne vaderlandsliefde et het teek™ van achting van hunne medeburgers en medekiezers hebben zy niet willen van de hand wyzen, rnaer edelmoediglyk de vraeg inge willigd, in 't vast vertrouwen dat al de ware vrienden der conservateursparty zonden medewerken om deze kandida turen te doen gelukken. Het is dan billyk dat al onze vrienden zich de hand leenen en al hunnen invloed <-e- bruyken 0111 de kiezers, met welke zy eenige kennis hebben op te wekken voor deze kandidaten te komen stemmen' Wy durven bun voorop verzekeren, en daervoor verant woorden wy, dat, deze heeren, gekozen zynde, er zich allervlytigst zullen op toeleggen om de belangen des kantons zoo veel bet mogclvk is te beliertigen, en dat zy voor elkeen die hunne diensten zou noodig hebben zullen toe- ganglyk zyn. Het is dan met bdtrouwen dat wy van onze vrienden alle mogelyke medewerking verwachten en dringend verzoeken, te meer omdat wy vernemen dat de liberaters- party hel en aerde beweegt om onze kandidaten te doen mislukken Wy herbalen liet nog eens, liet liberatersspei heeft te Aelst al te lang geduerd, veel te veel burgers hebben zich bitterlyk te beklagen over de kwellingen en vervol"iii"cn die zy van wegens de klubistenparty te verduren gehad hebben; tis meer dan hoogst tyd dat er hier een Svnde aen gesteld worde zoo wel voor de eer onzer stad als voor 't welzyn van ons kanton. T is met de provinciale kiezingen dat wy hier onze begonnen en gelukkig bekroonde worsteling van kiezimmn voor senaet en kamer moeten voortzei ten, om evndelvk eens verlost te geraken van het klubsjok dat zoo véle burgers het iierte drukt. Wy weten liet, onze tegenstrevers zyr, bevreesd, zy duchten de kiczing van maendag omdat zy voorzien dat eene mislukking voor hun den doodskloi. zou zyn. Maer 'tis juyst daerom dat de conservaleurs moeten werken, want 't geen hier in onze stad en kanton gebeurt, gebeurt in niet eene stad noch kanton van 't land en daeraen zou alsdan allenskens pael en perk gesteld worden. Moedig aen dan, conservaleurs, gy zvtin meer- derheyd, dit is zeker, alles zal afhangen van uwe vivfi"hevd om naer de kiezing te komen en van de neerstigïievd die gv zult bewerkstelligd hebben om uwe vrienden en ken nissen insgelyks daertoe op te wekken. Den naemloozen maer toch gekendenden korrespondent vin 'l Verbond heeft al wcdcroai oenen artikel uvt Ninove naer dit prulblad gezonden, waeriu de liberalerskandidaten Van Ouden hove en De Deyn afgeschilderd zyn gelyk twee beeldekeus die zouden moeten m een lysije achter een glas staen, waerschvnlvk opdat hun koleur niet zou schieten. Maer hun portret is zoo wet hekend, dat wy de kiezers van 't kanton Ninove zouden veronee- lyken, indien wy in 't minsle poogden de afschetsing van den mnofschen korrespondent legen te spreken. Alhoewel wy met eenen pennentrek al die beminnelyke schoonhevd zouden konnen doen verdwynen, zullen ivy die twee mannen in hun Ivslie laten pryken, en denken dat eene musch zoo veel vermaek heeft in haren cliirrip dan eenen nachtegael in zynen zang. Doch, den korrespondent vergenoegt zich nie" met sieurs Van Oudenhove en De Deyn zoo netlekes en proprekes af to schilderen hy moet nog bovendien zyne mdige gal legen de consërvaleurs- Kandidalen uitbraken. Dit is niet (e verwonderen want de liberatersschryvelaers hebben dit evgen dal zy, gelyk 'de gieren van njd en vreetlust overstróomen en dus alles voor zich en niets voor anderen hebben. Nu, wat is de groote misdaed van den heer Eliaert 111 de oogeu van den korrespondent? Eehiglvk dal M Eliaert doetoor is en geenen notaris Een tmndidael moc't geene kennis hebben van medikamenten, zegt den korrespondent maer administrative enivctlelyke kennissen! Onnoozelen knoeyêr' omdat M. Eliaert als bekwamen doctor kennis heeft van medica menten, is dit daerom te zeggen dal hy geene kennissen heeft van administratie Iian hy d'eene kennis met de andere niet bezitten'' Wy weien wel dal alle kandidaten zoo slim in administratie niet zyn dan den oud-notaris De Deyn, den kandidaet der liberaters maer 't moeten toch ai zulke slimmerikken niet zyn om in den provincieraed de belangen van bet kanion wei le verdedigen Kortom, deu korrespondeul van 't Verbond raeskall en zynen p/ielpraet zal eerder voor- dan nadeelig aen M. Eliaert zyn, want als eenen kandidaet beledigd of beknibbeld word in een schand- blad gelyk 't Verbond, dan is zulks eene aenbeveling by trelfelyke lieden en eene reden te meer om hun voor dezen" kandidaet te doen stemmen. En wat heeft d'heer advokaet Buvsse dan misdaen 0111 door deu korrespondent ook aengcrand le worden Hel groot schelmstuk van dezen heet in d'oogen van den schryvelaer, is dat hy ie Gend ivoont, juyst als of men, le Gend woonende, de belangen van hel kanton dat men vertegenwoordigt niet zou konnen beherligen Maer waerom voegt er den korrespondent niet by dat de belangen van het kanton Ninove ook de regtslreeksche belangen zyn van M. Buyssc, aengezien dezen lieer, door zvne vermaegscbapping

De Denderbode | 1856 | | pagina 1