DE TOEGEVENDHEID. Gendsche Kiezing van den 10 Juay. Feest der H. Kindschhejd. KIEZINGEN TE HERZELE EN SOTTEGEM. ELECTORALEN BEVAER». en'bySlykl^Syl hussel geven uyt dat den heer Broqueville niet kan noch mag gekozen worden omdat hy fransebman isWy moeten deze valsche pennelekkersslreek en liberael bedrog logenstraffen M. De Broqueville is op het kasteel te Gyseghem geboren, is Belg van geboorte en met hert en ziel aen de bclgische instellingen verkleefd, hy bezit al de noodige vereyschten om gekozen te worden en is een allertrefïelyköle man. Daerby, getrouwd met Mejulfer de Gravin De Briev, dochter van den belgischen ambas sadeur le St-Pelersburg, M. den Graef De Briey, is dezen heer, door zynen persoonlyken invloed, zeer geschikt om aen de be- wooners van ons kanton groote diensten te bewyzen. YVy zouden deze byzouderheden niet schryven, indien de trouwlooze en bedrieglyke streken- van de slechte liheraterskliek ons daerloe niet kwamen dwingen. Dal de kiezers nu zelf oordeelen. BE EAT EN BE MUIS. roet eene allerdeftigste familie uyt 'ilieri des kantons Ninove, zvne byzondersie l'orluyn in uytgestrekle goederen aUlaer heelt liggen, iels waeraen den* advokaet Van Oudenho-ve niet mag denken. Noglans, ons dunkens, is't een groot punt als de regtslreeksche belangen van eenen kandidaet ook de regtslreeksche belangen zyn der kiezers zelve. Daerby, was M. Van Oudenhove over vier jar,én ook le Brussel niet woonachtig toen hy als provinciael rnedslid voor hel kanton Ninove is gekozen Waeroin voegl er den korres- pondenl dil alles niet by als hy zoo zoo genegen is om de kiezers ie verlichten en de ware belangen des kantons te behertigen? Dien waerom en nog meer andere waerom's zal den korrespondent niet beantwoorden, dien man schermt liever in d'opene lucht omdat hy in eene beslotene plaels te gemakkelyk in T nauw kan gebragl en geklopt worden. VY'y zullen hem dan eyndelyk vragen of den advokaet Buysse, voor wat de talenten en wettelyke ken nissen beval, niet zeer wel en meer dan zeerwel, M. den advokaet Van Oudenhove weerdis?\Vy welen niet of M. Van Oudenhove zulken groo'.en Pheniat is-dan dat M. Buysse voor hem zou moeten wyken, integendeel, wv gelooven te mogen zeggen, zonder vrees van tegengesproken te worden zelfs niet door JU. Van Oudenhove, dal M. Buysse voor den ninofschen advokaet in geeuer voege de vaen zou moeten stryken, maer wel integendeel. Zoo dal er van de opgehelderde bekwaemheden en hooge verdiensten der liberaters- kandidaten al niet veel over zou blyven als wy serieus de zaken zouden willen onderzoeken maer T zap is de kooien niet weerd, wy zullen de zacli door de kiezers laten beslissen en porren deze niettemin aen de beweegredens die wy in onze voorgaende artikels hebben gegeven, wel te overwegen, en dit doende zyn wy ver zekerd dat zy op hunne slembrieljes zullen schryven de namen van De 11 beren ELÏAERT-GERMANES, Doctor te Ninove, BDYSSE-SCHOLLAERT, Advokaet te Getid. Het volgende is ons medegedeeld (Luistert naer inyne woorden en ziet niet naer myne werken) is eeue zinspreuk die menigen polilieken kwant, binnen Ninove, in dezen oogenblik, inogt doen gelden, Ougelukkiglykle quarl, d'heure de Rabelais, 't is le zeggen de rekeningsuer is gekomen en men vraegt niet aen de candidate!! welke eene vernieuwing van mandael bestreven, wat zy bclooven maer wat zy hebben le wege gebragl. Ware van eigenbelangen de rede, dan zoude oud notaris De Deyn geenzins door deze aen vr a eg in verlegenheid geraken (ziel wal ik was in hel begin en wal ik nu ben) zou hy kunnen uitroepen, met die stem welke zoo menige kamer van jRbetoriea op den denderocver heeft doen weergalmen maer wal weldaden aengael tol profyt van 'tgemeene best, mag hy met zynen collega legerhand T kanton dcorloopen en zeggen gelyk philosophc Bias van Griekenland (omnia mea mecum porto) alle goed dal ik bezit dra eg ik inede. Reeds voor vier jaren hebben de kiezers van 'l kanton Ninove de rekening der vrome daden van oud-notaris opgemaekt en in totael mei zero gesloten. Zy zullen hun eigen vonnis niet wederroepen; deden zy anders, zoo zou de oud-notaris den eer sten zyn om over hun te lagclien en te spotten.' Niet zoo is het met M. Van Oudenhove, oud advokaet tot Brussel en oud kiezer voor de kamer der volksvertegenwoordi gers. Iels zal ten eeuwigen dage overblyven van zyn besluer T volgende briefje kort en slecht. Ninove Ie 8 janvier 1855. Monsieur P. De Buyst. Le college dos Dourgmestre et Eehevins de la ville de Ninove a I'hon- neur de vous informer qu'il a trouvé convenable de vous remplacer dans vos fonctions dVmployé de l'état-civil, par le motif, entr'autres que vous Jeur avez manqué" de respect. Par ordre le Secrétaire, Pour le collége, Signé A. Violon. Signé V. Van Oudenhove. Als men nu bedenkt dat dien manque.r de respect samentreft met een volkomen verschil van meyning tusschen den afgedanklen en de afdankers, dan aerzelt men over het lot van zoo menigen ambtenaer, familiën-vaderwelken by elke verandering van besluer zyn brood zoude kunnen ontnomen worden. Fnderdaed niets ware gemakkelyker voor de hooge overheid als met toedoen van brillen en vergrootglazen een manque de respect of andere' gebrekkelykhcid te ontdekken en zicb op die wyze van onder- lioorigen, wiens meyning aen den meester mishaegt, te ontmaken. En dat is liberael !!f Iets dat insgelyks overleven zal uit Van Oudenhoven's besluer, zyn de menige proceduren welke, sedert zvne blyde inkomst als borgemeester, in de stad floreren. Door hem en de twee schepe nen wierden, slag op slag, drie processen lot herstelling van eer tegen Van Steenberghe ingespannen en, een vierde, legen zynen advokaet, door secretaris Violon. O wat eene schoone harmonie Kiezers, aen de vrucht kent men boom. Meet den Borgemeester met de maet waer mede hy zynen evennaeslen gemeten heeft. Die het zweerd gebruikt zal door het zweerd vergaen, zegt de schriftuer en Die winden zaeit Tempeesten maeil. Wilt gy dat ecnigheid, vrede en toegevenhekl in uw kanton heerschen gelyk in staetsbewind, kiest oud-notaris en Van Ouden hove niet. Eendragl maekl magl. P. S. 'T is nooit van ons gedacht geweest party te trekken in gedingen tusschen particulieren over welke 't gerecht moet oordeelen; daerenboven het staet de stadhuismannen van Ninove zoo veel te beter vry aen hunnen proceslust den vollen toom te geven, dat zy zelf van al de zaken waerover tot nog toe is uitge sproken de kosten eerlyk en deugdelyk hebben betaeld aglcrvol- gens twee vonnissen van het tribunael van Audenaerde tegen de schepenen en Violon. Maer lezers, ontfermt u over het gedrag van dien borgemeester, die, by zyne intrede (nton empire c'est la paix) uitgalmde en zette 's anderendaegs de heele stad in rep en roer. Uit zulke mannen moeten niet alleen provinciale raedshceren maer representanten en, wie weet, ministers worden. Kiezers, leent uwe schouders Tot nu toe hebben wy niet vernomen dat er in die twee kantons van ons arrondissement liberale tegenstrevers als kandidaten tegen de conservateurs optreden, alles is er rustig, maer desniet temin gelooven wy de conservateurs te moeten vermanen dat zy op hunne hoede zouden zyn, want de liberatersopinie slaept niet, derzei ver. aen hangers zyn altyd op den qui vive en beloerende gelegenheyd om de onverschilïigheyd of nalatigheyd der conser vateurs te baet le nemen en, door éene verrassing, den eenen of anderen barer mannen te doen gekozen worden. Weest dan maendag toekomende op uwen post, kiezers der conservaleursparty zyt maer gerust dan wanneer gv zeker zyt dat de stemming naer uwen zin is uylgevallen, gy hebt zeer deftige kandidaten, welke op dc neerstigste wyze de pliglen hebben gekweten die zy hadden aengenomen, in hel voorslaen en beher tigen uwer belangen die gv hun had toevertrouwd. Wy gelooven ons hier le mogen bepalen'by het aenwyzen der namen verzekerd dal de kiezers op gestelde dog en uer le Sotlcghem en te Berzele op hunnen post zullen zym CONSER VA TEERS-KANDIDATEN VOOR SOTTEGEM. MM. DE COCK, Burgemeester te Hi I legem VAN AELBROÜCK-SNEL, Groudeygenaer le Soltegcm. aftredende leden. COSSER VA TEUR$-KAND1DATEN VOOR HERZELE. MM. DE VUYST, Notaris le Rorsbeke aftredende VAN DEN BOSSCHE, Doctor le St-Liev-Essche ledeu. Wy vernemen uyt hel kanton van Sle-Maria-Hoorebeke dat de lysl der eonservaleurs-kandidalen voor de kiezing van dit kanton is samengesteld als volgt MM. DE RAEDTAdvokaet te Nederzwalme-IIermelghem aftredend lid TUI EN PONT, Greflier by het Vredegeregt van St-Maria- Hoorebeke. M. Thienpont treed op in do plaets van den heer Temmerman, uyltredend- lid, welken van de kandidatuur afziet. Of er liberalers- kandidaten optreden, is ons niet bekend, in alle geval porren wy onze vrienden aen vlytig le werken- voor den uytslag der conser vateurspartyin het kanton van Maria-Hoorebeke zwerven gedurig liberaler» rond die geen ander doel hebben dan de parochiën te exploiteren, voor hunnen zak te werken, en overal twist en twee- dragt lezaeyën. Die seliadelykc mannen dienen magleloos gemaekl en hunne inziglcn verydeld le worden, want't is by de boerkens gekend dat booze stieren moeten korte hoornen hebben, om hun te beletten kwaed le doen De Deyn en Van Oudenhove loopen stemmen bedelen tot by de pastors toeZy zyn wel overtuvgd dat zy de stem van niet eenen pastor zullen noch konnen krvgen, maer zy gaen in de pastoryën om de parochianen te konnen blinddoeken en te kounen zeggen dat zy de vrienden zyn der pastors, zelfs opdat de liberale schreeuwers zouden konnen zeggen dat er pastors zyn die voor Van Oiidenhove en De Deyn werken...Conservateurs, weest op uwe hoede tegen die listige strekenWerkt te samen, houd u byeen en gy zult voorzeker zegevieren. .-. Voor Donderdag avond was op ons stadhuys de liberalers- alliance le samengeroepen waerschyrilyk om te heramen over dc kiezingen. Burgers van Aelst, gy ziet nu dat uw stadhuys dient, om klabsen le houden en mannen le helpen ondersteunen die uwe genegenheyd niet bezitten Dit zy zoo, maer dezen aki van libera lismus zullen wy later heoordeelen, doch vermanen onder- tusschen de kiezers dat zy niet moeten bevreesd zyn noch van burgemeester noch van schepen, noch van distriktkommissaris, welkers magt thans lot op den grond vernietigd is. Kiest dan maer vry weg, conservateurs, en indien gy eenige moeyelykheden ontmoette, wy zullen die welen uyt den weg te ruymen. Om de maetschappy in goede verstandhouding te bewaren is het noodig dat er onder de ntenschen gedurig toegevendheden en voorzorgen gebruvkt worden. Die loegevendbedeu zyn niet alleen noodig in de huyshoudens en in de gemeentens, maer zv moeten ook geëerbiedigd worden in den Staethet gouvernement moet ze onderhouden jegens zyne onderdanen, het besluer jegens zyne bestuerde. Doch, om de goede verslandhouding in den Staet té - konnen bewaren en den eerbied te onderhouden dien de bestuerde aen hunne besluerders moeten bewyzen, mogen de toegevingen zoo verre niet gedreven worden, dat het bestuer zyn gezag verlieze en zich, door kleynmoedigheyd of zwakheyd. late overheerseben... Dil is noglans 't geen wy op heden zoo dikwils zien gebeuren sedert dat de liberatery zoo verre in de bestuerzaken is inge drongen en hare inirigucn en geweld mei zoo veel onbescbaem- heyd doet spelen meermaels heeft men gezien dal de agenten van't oppergezag hunne magl slecht gebiuyken, hunne pligten niet durven kwyten en toegevingen doen die, in plaels van den eerbied en de orde te handhaven, leyden tot eene verdobbeling van schaemteloosheyd om alles le bederven, te verzwakken en te ondermynen. Toen over eenigen tyd, eenen professor van het staeisonderwys zoo schandelyk als onreglveerdiglyk de Kalholyke Kerk en haren Goddelyken Stichter aenrandde in de lessen die hy aen zyne leer lingen gaf, heeft het gouvernement dien professor willen ver- schoonen en sparen waerscbynlyk in de hoop dal deze toegevend heid een goed uytwerksel zou gehad en dal den professor zich zou onthouden hebben voortaen nog die kettersche en gevaerlyke lessen le gevenMaer het tegenstrydige is gebeurd, en dit moei niemand verwonderen, want den boozen geest der liberatery is te wel gekend, de ondervinding heeft al le dikwils geleerd dal hoe meer men aen dien geest toegeeft, hoe stoutmoediger, hoe boozer hy word. Wy zien dal den fameusen professor Laurent uyt de gendsche staelsuuiversiteyt voortgaet met aen zyne leerlingen grondstelsels in te boezemen die regtstreeks de ieering vau Jesus-Christus aenranden. In zynen cursis van hurgerlyk regt rand dien Itixem- burgschen ketter openlyk de Opperhoofdigheyd des Pauzes aen en loochent gladaf den goddelyken oorsprong der H. Kerk. Hy onderwyst dat hel pausdom, dat dc Kalholyke Kerk slechts opklimt lol dc tyden der valsche kerkwetten van Isidorus, dal de Kerli n el goddelyk is, dal zy niet dagteekent van ten tyde dal den Zaligmaker op de aerde is verschenen etc.. dit alles als of de geschiedenis en de wetenschap daer niet waren om die verderflyke kettery ten duydclyksl.cn te wederleggen en te logenstraffen. 'T is aldus dal, door valsche uytleggingen der geschiedenis die aen de leerlingen gegeven,word, inen de heyligsle grondpunten des gelools aearéod en in den geest der jongheyd de meest kettersche dwalingen inprintZiende dat zyne dwalingen door de leer-- lingen niet openlyk versloolen 'wierden, gaet den professor lang-s* om verder in zyne aenrandingen tegen de Kerk van j. C Roomen, zegt hy, is een voortbrengsel der oude beschaving, onmo gelijk hel zelve le begrypen indien men lol Griekenland niet opklimt. Hel christendom is door de oudheyd voorbercyd, het heeft in xich. de werken der oude wysbegeerle en der oude godsdiensten ontvangen. Het is dus, volgens professor Laurent, door Jesus-Chrislus niet dal den katholyken godsdienst geslicht is, 't is geene goddelyke leering die regslreeks uyt den hemel komt,-neen, zy komt ons van het heydendom, van de afgoden, zy heeft haren oorsprong iu d'afgodery en 't verderf der oude Romeynen eyndelyk 'tis den duyvel die ons mei den godsdienst van Jesus-Christus begiftigd heeft etc.... Zie daer de leeringen die professor Laurent aen zyne leerlingen onderwyst, zicdacr grondstellingen waervoor de arme conlribulie- betalers jaerlyks zoo veel geld moeten opbrengenEn wal nut trekt eenen student uyt al die slechte leerlingen 1'Wat voordeel brengen die leeringen aen 't land toe? Geen hoegenaemd, daervan is niet anders te verwachten dan kwaed, onëer, schande en ondergang van familiën en Vaderland. Wal middel is er daertegen? De vryheyd van onderwys, de afschaffing der scholen van verderf en goddeloosheyd. Hoe moet dil bekomen worden? Door goedo kiezingen door treffelyke volksvertegenwoordigers die moed karakter en bekwaemheyd hebben om de ongelukkige vryheyds- schendingen tegen le werken en le doen ophouden. Ton gevolge van verscheydene byeenkomslon gehouden onder menigvuldige kiezers van de stad en van buyten, tóebehoorende aen de katholyke party, zyn de volgende' kandidaten aengenOtnen voor de kiezing die op 10 juuy aenslaende te Gent zal plaels hebben. MM. DELEIUYE, 'T KINT-DE NAEYER, uytlredende leden. LEOPOLD MAERTENS, PIETEK VAN TIEGHEM-DEL1M0N, grondeyg. te Gent. VAN GOETHE.M-DE SMET, groudeygenaer te Gent. HENRI DE KERCHOVE, gewezen dislrikl-kominissaris. EUGEEN DE SMET, gewezen lid van 'i nationael kongres, te Gavre. Met genoegen kondigen wy de lysl af; zy is samengesteld uyt deftige en vaderlandslievende mannen, die onder alle be trekken het vertrouwen der kiezers weerdig zyn. Wv zullen hierop terugkeeren. Verleden Donderdag is, gelyk wy gemeld hadden, hef feest der H. Kinbschheyd alhier op de aendoen lykste wyze gevierd. Na de plegtige mis, heeft den stoet of processie voorgegaen door het muziek den ommegang rond de stad gedaen en, door zyne indrukwekkende statigheyd en hoogst godsdienstig karakter menige aenschoitwers tot tranen toe bewogen. En inderdaed, noyt zag men iets fraeyër en aen- doenlyker dan dit groot getal kinderen in verscheydene smaekvolle groepen verdeeld en versehillige bestuytge- dachtte verbeeldingen voordragende, dit alles met zoo veel orde, eerbiedigheyd en treilende ingetogenheyd, dat wv zulks nooyt van zoo jonge kinderen hadden durven ver wachten. Kortom, 'twas troostvol voor al wie aen zynen godsdienst verkleefd is een zoo wonder groot getal kinde ren te zien staen onder de bescherming der Aller hevligste Iiindschheyd van llem, die dezen staet heelt willen aen- veerden om de vervallen grootheyd van den mensch te her stellen en dezens erfdeel te verzekeren dat hy, door zyne schuld, verloren had. De choorzailgen die de kindertjes met eene engelsehe eensluydendheyd langs de straten gezongen hebben, waren verrukkend en droegen oneyndig v< el by om den luyster dezer eierlyke processie te vermeerderen. "Wy moeten hier onze welgemeende dankbetuygingen aen de achtbare Duinen van Maria en andere meesterssen dezer stad; aenbieden voor al den yver, al de bezorgdheyd en goeden smaek die zy in 't bereyden en voltrekken van deze treffende feest viering hebben aen den dag geh gd. Een muis was in de val geraekt, En> voor een beetje spek, zat zy daer nu gevangen. De tranen liepen fangs haer wangen Zy dacht een vreede hand heeft my haest afgemaekt - O ja-*k zal moeten sterven Geen muis kan hier gena verwerven. De> kat was juist op gang zy rook de muis en 't spek. Ze kwam al zoetjes op haer sokken aengelreden, Én zei de vangst is goed, dat is voor mynen bek Wel zeker dat ik heden ^och graet van abberdaen noch mosselschelp en lek. Bat is al wef, maer hoe tot by de inuis geraken Hoe 't spek, dat zy daer liggen ziet, Van uit de val gelangd Neen, neen dat kon ze niet. Dan veinst zy vree te willen maken, En spreekt aldus het muisjen aen fljyn lieveken, laet ons voortaen Niet langer haet in 't her té dragen. Oeh God wat winnen wy daer ineê Niets beter, zegt men, als de vree. Ik ben den oorlog raoê, 'k en wil geen dier meer plagen ïlet hangt nu maer van u meer af Dat wy in ruste leven. Kom laet ons gauw elkaèr den kus van vrede geven. Zeer geerne, sprak de muis, maer 'k zit hier als in 't graf,. En hoe er uit gekropen Gy ziet, de deur is toe. Fraeidoet gy zelve eens open, Heft eens dal planksken op dat my hier binnen sluit. De kat, die reeds de miiis aenzag als haren buit, Springt op de val, en trekt met alle twee haer klauwen De plank omhoog, en kykl, maer rt muisje was al weg,. En over muer en heg, Mee 't spek waeraen het zat te knauwen. De kater loopt aldia Het deserletirJion achterna, Maer 't beestje was al ver, en reeds zyn leven zeker. Daer stond hy nu, die schoone preker. Zoo dwaes te zien als wierd hv gek". Hy wilde spek en muis. en miste muis en spek. Die slim is kan wel eens, zoo 'k naer de fabel oordeeï, Des vyands magt en list doen strekken tot zyn voordeel. C. DUVILLfcRS,

De Denderbode | 1856 | | pagina 2