v B3j CORRESPONDENTIE. Geeerdcn vriend V. uyt L. wy hebben uw vrieiidelyk briefje ontvangen eu zullen voor de zaek zorgen. Ilertelyk dankbaer en welgemeende groetenis. De k..feest hebben vry ons met veel genoegen errinnerd. M. V. B. uyt L. wy konnen aen uw verzoek niet .voldoen. Gy zult de redens daervan gemakkelyk begrypcn. Geachlen Vriend uyt B. wy moeten tyd hebben en zonder veel hoofd breking zyn oin de stukken die gy ons gezonden hebt te onderzoeken. Wy willen dit wel doen en dan zult gv ook redens heliben van te vreden te zyn. Gy weet dat wy joor vrienden gelyk UEd en voor zaken gelyk de voorhandige altyd gereed zyn. Keken dan op onze vlytigheyd maer slechts na du kiezingen. Hofstade, den 15 Mey 1856. Mynheer.Geliefd in uW geëerd blad oplenemen te weten aen my gebeurt te zyn op Negen-mey merkt te Gend. Ik en dry myner cosyns en myne nigte reden naer Göud, maer «an het convoy slappende wierden wy aengegrcpen van eenen commies die onzen korf cureerde, en zeyde het is wat eten gaet maer voorts, en daer mede trokken wy de Dampoort uyt naer de jaermerkt. Maer weder keerende wieiden wy weer vast gegrepen van eenen commies eenen goddeloozen inensch die al zwerende onzen korf. visiteerde. A sa, hef regt betalen of mishandeling, daer was geen verzoen, ïiuer het was droef te zien zoo eeneu ontaerdeu mensch ons weynig vleesch dat wy medegenomen hadden te zien in de weegschaal leggen, en daer mee trokken wy de stad in naer een treffelyke estaminet waer wy onder het eten van ons vleesch vertelden aen do treffelyksle burgers der stad wat ons wedervaren was; elk getuygde er geen regt aen te hebben, en nogtans het was zoo. het zal dienen tot eene waerschouwinge voor al die naer tiend willen reyzen, en tot een teeken der waerbeyd ziet hier het briefken hut is naeinloó.s, jaerloos, maendeloos. l'wen geabonneerde n. YSELYK ONGELUK. Zaterdag morgend is een yselyk ongeluk te Gent, voorgevallen. Ziehier tvat wy deswegen in de gendsche dagbladen lezen Hel kwaert na 5 uren wierd er op St.-Pieters eene hevige ontploffing gehoord. Het was den ketel in de fabriek van MM. Van den Hecke en Van der Ileyden, op Ter Platen, die aen stukken sprong, en ganscb hel gebouw vernielde. De stukken van den ketel vlogen door de muren in alle rigtingen. Een deel lag op het eynde van den vloer, een ander op den kaut van het water en een derde was tot over de rivier geslingerd. Doch hetgeen het meest schrikkelyk is, dit is dat meu talryke men- scheulevens te betreuren heeft. Op den oogenblik der ontploffing waren al'de werklieden aen den arbeyd cd velen wierden onder de puvnen begraven. De overhevd, van de ramp verwittigd, kwam aenstonds ter plaets. De soldaten van het regiment der genie, alsmede de pompiers hebben on middelyk de werken begonnen om de gekwetsten eu dooden van onder de pinnen te halen. llierby moest men met de uytersie orazichtigheyd te werk gaen, want al de overgebleven muren van de fabriek en zelf du schouw, staen op het invallen. Een paer uren ua de ramp had men al reeds verschcydene lyken en gekwetsten weg gebragt. Den slvper is een stuk van het aengezigt geslagen. Van den vuermaker weet men niets en men denkt dat hy in de rivier zal geslingerd zyn. Eenen schiplrekker, die voor de fabriek op eenen sty 1 zat, is in het water geworpen! Een uer nadien heeft, men zvn 1 yk opgevischl. Om 8 J/2 uren zyn wy op de plaets der ramp geweest, en wy zagen nog het bovengedeelte van het Ivk uytsleken van het meysje dat aen den duyvel stond. Men durfde er nog niet bykoraen oin reden van het groot gevaer. Bovenden ketel was de zael der bombsters die ingevallen is. Men vreest dat er nog verseheydeue dezer meysjes onder de puynen of in 't water zullen liggen. Men vertelt dat eenen (fraedjesmaker by de outploffing eene yzeven baer vastgegrepen heeft en dat hy daerdoor is blyven hangen totdat men hem eene sperre bragt om zich te laten afglyden. Geestelyken en doctors bevonden zich ter plaets, maer het is, hulaes, te denken, dat hunne zorgen nutteloos zullen zyn, want men heeft geene hoop meer nog iemand levend te ontgraven. De verslagenheyd is algemeen by een zoo schrikkelyk ongeluk. Tot hiertoe zyn er verschillende gerugten in omloop nopens ds oorzaek van hel springen des ketels. Den vuermaker is uyt het water opgevischt. Men denkt dat de rivier nog andere slagtoifers zal verzwolgen hebben. Den vuermaker heet Edouard Tiryn. lly luet eene zwangere vrouw en twee kinderen agler. Het is M. den onder-kommissaris Kottier, die den eersten ter plaets is geweest en al de maetregelen van politie heeft genomen. Het gebouw was tegen brand verzekeid. Men weet niet of de gebeurde ramp aenspraek op schadevergoeding heeft. 'S anderdags gedurende geheel den namiddag heeft men de werken van wegruyming voortgezet om de slagtoflers van dit yselyk ongeluk van onder de puynhoopen te halen. De opzoekingen zyn in 't water msgelyks voortgezet. De schepen in de Schelde vastliggende zyn, nadat iié maet- schappy van verzekering de schade, er aen toegebragt, door de oa'pioffing, vastgesteld had, op bevel van den kapiteyn der haven, 31. inmelis, verplaetst, om de opzoekingen te vergeroakkülyken. Men heeft ook voorts de buytenmuren die op't vallen stonden ouder- schraegd en de inwooners doen vertrekken van de huyzen die houden beschadigd worden door het mogelyk vallen van de schouw. Het getal der dooden beloopt op 7 of 8 en dat der gekwetsten op elf. Leze laetsten zyn meestendeels al aen het lioold geraekt door steunen en houtstukken. D n slvper is zyn been afgezet. Yselyk verminkte lyken zyn die van de werklieden die boven of nevens de machien werkten. Zonder die byionderhcyd ware den vuermaker misschien maer aHeen gedood. Dezen heeft men, zooals wy gezegd hebben, in 't water wedergevouden, heel in eenen hoop en maer weynig gekwetst aen de bil. Het blykt uvt de verklaring van de doktors dat hy overleden is aen eeit* verstikking in het water. Het was eenen der beste vuermakers der stad ook kan men inoeyelyk zyne zorgeloosheyd verstaan. Men veronderstelt, dat er in den ketel gebrek aen water was en dat des anderendaegs wanneer hy aangestoken heeft er onmiddelyk eene te groote hpeveelheyd gaz ontstaen is. Onder de gekwetsten is eenen werk man die op den oogenblik van de ramp langs de Schelde voorbv ging en den arm afgeslagen is door een stuk van do machien. De twee jonge meysjes, wnervan men een gedeelte van hun lichaem uyt de puynen zag steken en waervan de eene het hoofd verpletterd was tusschen twee muren eri de andere den ruggraet gebroken door eenen balk, zyn zaterdag vanNmder de puynen getrokken. De slagtoflers van deze ramp zyn naer de Byloke gedragen, nadnt de gekwetsten de eerste zorgen ontvangen hadden van de doktors die ter plaets waren en waeronder men de heeren Burggraeve, lieusmans en Eioops bemerkte. M. den doctor Burggraeve was ter plaets 42 minuten na het ongeluk hy heeft eenen onverraoeyelyken iever getoond om 7 1/2 was hv in het hospitae! dat hy schier niet verlaten heeft voor 6 uren van den avond. Dien ervaren heelmeester heeft van al zyne kragtdadigheyd moeten gebruyk maken om de zware taek, die hein in deze omstandigheyd opge legd was, uyt te voeren. In de zael der bombsters, die boven de machien was, is een meysje op eene wonderbare wyze gespaerd. Zy werkte bv den nmer en is op een eynde van den vloer blyven staen. Haren broeder en eenigeschippers hebben ze er afgehaald. Twee andere meysjes hebben zich op den oogenblik van de ontploffing aen hunne getouwen vastgeklemd eenen jongen heeft eene gazbuys vnsgegrepen en zy zyn daer alle dr# blyven hangen tot dat men hun ladders aengebragt heeft om benedpn te komen. Een begin van brand was eergisteren ten gevolge van de ontploffing ontstaen, maer onmiddelyk uylgebluscht. fry hebben gezegd dat een stuk van den ketel in den tnyn geworpen is op tenen afstand van 100 meters Dit stuk weegt niet min dan 600 Rilogr. on om zoo ver geworpen te zyn moet het eene hoogte van ten minsten 20«) voet gegaen zyn. Wy vernemen dat de jnsticie de zaek nengevat heeft en dal een onder zoek bei uien is dooi den prokureur des koniugs. 31, den regter vun in structie Joos, vergezeld van zynen commis-greffier, is gisteren overgegaan tot eene ondervraging van de persoonen,' die de jüsticie konden inlichtin gen geven over de oorzaek van de ramp. Het was te verwagten, dat de menigvuldige maetschnppyen onzer stad niet onverschillig zouden blyven aen dit yselyk ongeluk. Üok hebben wy zonder verwondering vernomen, dat men ten allen kant inschryvingslysten opent en goede werken organiseerd. 'T is Zoo, dal het muziekkorps van het 2® legioen der burgerwacht onder de aenbeveling van MM. hunne opperhoofden, een groot buyten-concert zal geven ten voordeele van de slagtoflers dezer ramp. Gisteren morgend was dit beslnyt gedurende de wapenoefening bekend gemaekt eu door de officieren met veel genoegen vernomen. Zie hier nog eenige bezonderheden Namate het onderzoek is voortgezet, opzigtelyk het onheyl welk in de fabriek van MM. Van Hecke en Vanderheyden is voorgevallen, heeft men eenige omstandigheden vernomen die tot'hier toe onbekend waren, en namelyk deze, die de hulp, welke op de eerste stonden is toegebragt, beter heeft doen begrypen. Ziehier deze omstandigheden: Het is den kapiteyn by het regiment der genie, M- Noël, officier die met de kleeding belast is, welken eerst ter plaets van hel onheyl is gekomen. Ilv was door den kaporael van den post, en door eenen burger vergezeld. Den kapiteyn zond den kaporael naer de wacht der policie om hulp en onderstand, en begaf zich in de rookende puynen. Eene der groote buyzen van den ketel was nog bvna gloeyend, den damp steeg uyt de opening van den muer omhoog, en van alle kanten vielen nog steenen en tichels; in weerwil van het gevaer, trokken den kapiteyn en den burger binnen, en ontmoetten eenen der direkteurs en vnn tie fabriek die hun zegde t Geheel myne toekomst is verloren Op denzelven oogen- bliky hoorde men schreeuwen, en den kapiteyn snelde naer de plaets, van waer de noodgeschreeuwen kwamen, en ontdekte op den cour, in de puynen, een jong ineysje, dat vreeslyk gekwetst was. Drv nagtwakers, de N°' 105, 110 en 115 waren toegesneld, en, na het alarmteeken in verschillige rigtingen, gegeven te hebben, kwamen zich ter beschikking van M. Noël stellen. Den kapiteyn gebood hun het raevsje op te nemen, en in eene kamer, of plaets van de fabriek, te brengen maer, men vond geene plaets alle kamers tot het bureel toe, waren met puynen en met gebrokene meubelen belemmerd. Het ongelukkig ineysje, moest onder eene afdak, nevens het kieRenskot, gelegd woiden, alwaer de gekwetste dogter de eerste hulp en zorg heeft onuangen, van eene oude dienstmeyd, en van eenen werkman die waren toegesneld. Den kapiteyn en deze die hem vergezelden, keerden naer de puynen terug, en zagen hier eenen arm, daer een been, onder de steenen uyt sleken. Men begon de puynen weg te ruymen, en allengskens kwam er volk toe, en aldus wierd het wegruymen min moeyelyk clan in het begin. Men haelde dry slagtoflers van onder de puynen alle drv waren vreeslyk gekwetst, en hadden armen en beenen gebroken, en waren van hun zeiven. Men deed hun azyn aen den neus en in den mond, en aldns kwameu zy lol zich zeiven. en men kou hun eenige zorgen toedienen. Op een ander punt vond men een vvfde slagtoffer. Dit slagtoffer lag geheel onder de steenen en puynen van alle slach. Men zag enkelyk het hoofd, welke door twee groote stukken hout, die wat uytstaken, eenigzins beschermd was. Men kon dezen werkman niet helpen omdat men de stukken muer en de machienen, ouder welke hy begraven lag, niet kon wegruymen. Den kapiteyn zag eenige schippers, en riep hun om hem te helpen maer, de schippers waren benouwd. en vlngtten weg. Den bedienden by de accynsen, M. Jamar, en zynen medemakker, kwamen den kapiteyn en zvne medehelpers hunne hulp aenbieden, en, na overgrooie en vervaerlyke poogingen, gelukte men er in, dit v\fde slagtoffer nog levendig vanonder de puvnen te halen. Men zou misschien nog andere persoonen van onder de puynen levend hebben konnen opdelven maer, het ontbrak aen helpers en de troepen waren nog uiet aengekomen. Eenen der directeurs van de fabriek bevond zich op dien oogenblik, in het bureel, en men hielp hem de boeken en de stuks van comptabiliteyt redden. Men maekte draegberrien van planken op welke men katoen legde, om er de gekwetsten op te plaetsen en te verdragen. Den sabel van den kapiteyn Noël diende oiu de halen open te snyden. Men is alhier begonnen mei de fondamenten le leggen van het voetstuk, op welk liet standbeeld van Dierk Maertens moet geplaetst worden. Voor d< ze werken beeft men den Vry- heydsboom moeten verplanten. Dezen is nu op de Hoppe-merkt geplant. De koninglvke Harmonie van Aelsl is zondag, met eenen plezier-treyn, te Lokeren aengekomen, en is een bezoek van vriendschap aen de Lokeraers gaen geven. Eene deputatie is uyt onze stad naer Brussel geweest om den koning en de koninglyke familie uyt le noodigen op de fees ten die, lydens de aelstersche kermis zullen gegeven worden, by te woouen. Den koning heeft de uytnoodiging aenveerd. De Groote processie van 't Hevlig Sacrament zal morgen, zondag 25 des namiddags na 'l lof le Lede haren gewoonelyken ommegang doen. De genaemde P. J.Everaerd en zyne buysvrouw, Agatha Nimigers, beyde geboren te S,c-Maria-Hoorebeke en sinds lang te Erwetegem woonachtig, hebben op 19 Mey indielaetste gemeente bunnen vyftigjarigen iiuwelvks-jubilé met veel eere gevierd. De tweede serie der tweede sessie van het hof van assisen voor de provincie Oost-Vlaenderen, zal den 12 juuy worden geopend. Ziet hier de namen der juré> van ons arrondissement die geroepen zyn, om uytspraek te doen over de zaken die voor het hof van assisen zullen opgeroepen worden: MM. Ed. Van der Smissen, fabrikant, Aelst. Victor Placqnet, fabrt. Aelst. P. Vrancx, koopman, Geeraerdsbergen. Leander Verstralen, landbouwer, St. Goorix-Audenhove. J. B. Schollaert, veeaerts, Sottegem. MM. Auguste de Meester, irondeygenaerMeert-de Schepper, fabrikant, en A. Vau Landegliem, bezouderen, zyn te Siul-Nikolaes lol leden van den gemeente-raed gekozen. Uyt bet arrondissement Thuin verneemt men dal M. Noihomb definilievelyk de kandidaluer heelt aengenomen. Z. 11/ den bisschop van Gend, hoogst getroffen over hei onheyl welk zaterdag in de fabriek van MM. Van Hecke en Vanderheyden is voorgevallen, beeft zich dien dag naer de Byloke begeven otn de gekwetste werklieden te bezoeken, en bun te troosten. Over de lyken der slagtoifers beeft Mgr. Delebeeque de gebeden der overledenen gelezen. Den 19 mey, beeft M. Joseph Van Beziën, zoon van M. Ch. Van Beziën, geneesheer te Gend, zyne eerste mis in de kapel van bet bisschoppelyk seminarie gelezen. Indien wy dit melden, bet is omdat men by deze godsdienstige plegtigheyd, iets heeft gezien, wat maer zelden kan aengestipt worden. M. Joseph Van Beziën beeft dry broeders die reeds priester zyn, en deze waren aenwezig in de eerste mis van bunnen vier den broeder. Benevens de ouders van den jongen priester, woon den nog twee andere priesters, de twee regtszweers van M. Joseph Van Beziën de mis by, te weten, M. J. Boucquillony baccalaureus in de godsgeleerdheyd en geesielyken bestuerder der Rousbrugghe Dames le Ypere», en den eerw. pater Gamilus Boucquillon, carineliel-discals Dezen laetsten is zaterdag, den 17 dezer, ook priester gewyd. Eene aenzienlyke diefte is in bet hotel van wvien M. Robyns te Brussel, alwaer sedert eenige dagen, alle de collection en de rarileylen van de nalatenschap van M. Robyns zyn tentoongesteld, gepleegd. Onder anderen heeft men medegenomen eeu Cbrisius- beeld en een wywaler-wat in zilver, de ryke en kostbare versier selen van een missel, een kleyn schilderylje van Beugel, een veldslag van Brevde!, een schilderv van Jordaens, twee hoofden Quinten Melsys, en verseheyde andere voorwerpeu van groote weerde. Deze diefte doel zien dat den pleger der zelve kenner van schildoryën moet zyn, want hy heelt de beste uylgekozeu. Den dief beeft de kaders der schildoryën achtergelaten, omdat zy van weynig weerde waren. Deze diefte is tusschen middernacht en twee uren van den morgend, gepleegd. Eenen garde-ville die te middernacht voorby hel botel-Robyns ging, heelt bemerkt dal alle de vensters wel gesloten waren. Om twee uren van den morgend, is den zeiven agent met eenen pompier langs daer gekomen, en hebben bemerkt dal een der vensters openstond, en hebben die, zooveel zy konden toegetrokken. Men veronderstelt dal den dief, in den dag, hel hotel zal bezocht hebben, en zich ergens zal hebben weggesteken, en den nacht za) hebben te bael genomen, om zyn schelmstuk te plegen. Men heeft inderdaed, eenen persoon, in den tlag, bemerkt welken zeer verdacht voorkwam. Zyn signalement met de lysl der geslolene voorwerpen zyn aen de policie gezonden, en er worden neerslige opzoekingen gedaeu om den dief te ontdekken. Den dader van de diefte die in bet botel-Robyns gepleegd is geweest, is nog niet ontdekt. Alles doet veronderstellen dat den dief, in den dag, zich ergens in een koijen, in den bof heeft verborgen, en namenlyk op een zolderken, op bet eynde van den hoi, waer nooyt iemand ging. Men beeft aldaer eenen stoel gevon den, die gediend heelt om er op- en af te klaveren. Tydens den nacht, is den dief in den salon, in welken de kostbare voorwerpen zich bevonden, gedrongen, met eene ruyl van de glazen deur le breken. Men heeft in den salon phosphorieke solverstekken ge vonden, die gediend hebben om den dief in zyne werkingen te lichten. Het is met een weisnydend mes, dat de tnissrfel van zyne kostbare versierselen is beroofd, en dat eenige schilderyen uyt bare lysten zyn gesneden. Men meld uyt Kortryk, dat te Reckem, op den persoon van jufvrouw Sair.yn, die zeer ryk is, eene vreede en lal'herlige moord is gepleegd. De omstandigheden van bel schelmstuk ont breken. De justicie heeft zich ter plaets begeven, om een regterlyk onderzoek le beginnen. Men verwacht met nieuwsgierigheyd ver dere inlichtingen. Men meld eene aftroggelary, gepleegd ten nadcelc van eene familie van Relhy. Inden loop der voorige week is eenen kerel by de verschillige leden der zelve de dood komen aenzeggen van eene hunner nichten, le Turnhout woonachtig, levens noodigde by hun tot den lykdienst, weikeu, volgens zyn zeggen, 40 mey zou plaets heilben. In elk huysgezin wieid den bode dezer treurige mare tol eten genoodigd, hetwelk by aennam, eu met gragen eetlust verslond by de spvzen die hem wierden voorgezet. Wan neer de genoodigden zalurdag in bel gewaend sterfhuys aenkwa- men, vonden zy de dochter welkers lykdienst zy moesten bywoo- nen,{welvarend en bezig met schuren. Men schiyft uyt Frankrykdat twee zusters en twee broeders te Offenbach woonende, de lyding hebben ontvangen daleenen hunner broeders, die over omtrent veertig jaren, naer Amerika is gaen forluyn zoeken, aldaer forlnyn heeft gemaekt en nu zonder erfgenaem is overleden. Den overledenen laet een fortuyn achter die op 37 a 58 millioenen francs geschat word, en van welke provisoirlyk het bcsluer aen de regtbank van Philadelphie is toevertrouwd, lot dal de broeders *en zusters hunne titels in bezit van deze erfenis gesteld te worden, zullen hebben doen gelden. Men meld uytCarvin, in het departement van Pas-de-Calais, dat aldaer eene vreede moord Js begaen. Eenen ouderling van 89 jaren is door zynen schoonzoon, die 62 jaren oud is, dood geslagen. Den schoonzoon beeft die vreede moord gepleegd, om des le spoediger de forluyn van zynen schoonvader te kunnen genieten. Op de baen van Pnrys naer Amiens is eene schrikkelyke misdaed gebeurd. Geduren le eenen der laetst verloope nachten stapte eenen reyziger, van Parys komende, langs de baen, wan neer hy, omtrent een uer, niet verre van Morl&ye door dry kerels wierd overvallen, die hem op den grond smeten en in eenen nabyzynden boscb slecplen. Na hem van bet geld, dat hy op zich droeg (omtrent 20 francs) alsook van zyne kleederen beroofd le hebben, poogden zy om hem te verstikken, door zynen mond vol aerde te steken; vervolgens, gelyk by beweegiöos en zonder leven scheen hem voor dood wanende, overdekten zy zyn lichaent met dorre bladeren, welke zy in brand staken. De warmte deed het slagtoffer, dal enkel maer in bezwyming was, goed en by kon zich oprigleu en naer een naburig buys begeven, waer men hem verzorgd beeft. De justicie doet opzoekingen. Eenen jongen man, eenigen tyd geleden gehuwd, was ver- pligt ten gevolge der wel op de conscriptie naer Crimeen te vertrekken hy gaf geruymen tyd geene lyding van zich, en wel dra vernam men zyn overlyden in een ontvangen officieel berigt; zeventien maenden later hertrouwde zyne jonge weduwe, doch eenige dagen geleden verscheen den eersten man en eyschle zyne vrouw. Het moeyelykste, dal zy acht maenden zwanger is en vol gens de wel haren eersten man moet terugnemen. Dezen was door de Russen gevangen genomen en eerst ten gevolge eener uytwisseling kon hy naer Vrankryk lerugkeeren. Men schryfl uyt Sebastopol aen den Times De Russen bekennen dal zy in Sebastopol eu omstreeks 80,000 mannen, gedood in den slryd, hegraven hebben, en dat er 100,000 anderen, die niet gevoglen hebben, in Crimeen gestorven zyn aen ziekten. De verminkten mede begrepen, men mag zeggen dat de Russen aldaer een vierde millioen soldateu verloren hebben. Men leest in de Birmingham-Gazette De koninglyke engetsche familie bevond zich, over eenigen tyd te Osborne, in hel eyland Wight. De koninglyke kinderen wandelden dikwyls op de oevers van het meir. Zekeren dag ontmoette den prins van Wallis eenen knaep, die schelpen raeplc, waermedc hy reeds een mandeken had gevuld. Den prins die dagt, dat hem alles toegelaten was, vermaekte zich met het mandeken van den armen knaep om te schoppen. Dien laetsten wierd kwaed, en zegde Als gy het nog eens doet., dan zullen wy zien a Welnu antwoordt» den jongen prins, doe do schelpen op nieuw in het mandeken, en gv zult zien of ik het nogmaels niet zal omwerpen. Toen den knapp de schelpen opgeraept en in het mandeken gedaen had, riep hy Kom er nu eens aen, als gy durft l)en prins beantwoordde die uytdaging door het mandeken nogmaels om te schoppen. Tot belooning kreeg hy eenen stamp op het gezigt, die zoo hevig was, dat zyne lippen en zynen neus zoodanig opzwollen, alsof hv een vuvstgevegt had onderstaen. De koningin bemerkte welhaest do verandering op het gezigt van den prins, en vroeg er hem de oorzaek van. Hy zweeg eerst doch evndelvk •bekende hy alles. Gy hebt niet meer dan gy verdiend hebt, zegde de koningin, en indien gy niet genoegzaem gestraft waerl geweest, zou ik o eene strenge straf opgelegd hebben. Als gy u nog eens zoo gedraegt, verhoop ik, dat men u niet zal sparen. De koningin wendde zich alsdan tot den armen knaep, en bevool hem 1 van 's anderendaegs met zyne ouders hy haer te komen. Deze kwamen op de vastgestelde, uer op het kasteel, en de koningin zegde hun, dat zv zich met de opvoeding en toekomst vau hunnen zoon gelastte. Men herrinuert zich, dat de stad Polsdam, (Pruyssen), onlangs, volgens een oud voorregt, wcygerde in den omtrek der zelve of in hare voorsteden eene halsregling te laten geschieden dal den veroordeelden naer Berlvn gevoerd wierd dat den beul der hoofdstad wevgerde de doodstraf uyt te voeren, dewyl by beweerde slechts door de regtbank van Berlyn gebezigd le kunnen worden, en dat men verpligt was de doodstraf op te schorsen. Die zaek is buylengewoon ingewikkeld geworden. Den veroor deelden, genaerod Helmrich, was verwezen geworden tot de

De Denderbode | 1856 | | pagina 3