mm I JUNY 1856. TIENDEN JAERGANG. - N' 509- Gendsche Kieziug van den 10 Jnny. Vertrekuren nvt de Statie Aelst jVAER Vertrekuren nvt verschillige Statiën. AELST, DEN 51 Mey mm. KIEZINGEN VAN 10 JUNY. Uytslag der Provinciale Kiezing te Aelst. $}enilermonde 5-40 8-05 11-25 0-55 8-45. 4tni9sellangs Dender). 7-401 -5-157-55. Mechelen Antwerpen, 5-40 3-30 6-§5. Leuven Thien, Lnyk, \erv 5-403-300-55 J^auden,St.Tréyën, llasselt. 5-40's inorg. 3-30 Tiend Jangs Ledej 8 051-20 6-50. 3-30 *5* Gend, Brugge, Ostendf* (langs Lede 8-05- 6-50 3-30 le klas langs D"udermoude R-ortrvk, Mouscroen, Kvssel (langs Lede) 8-05 1.20 6-50: Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-301-055-15 Sin. Geerardsb. Ath, 7-301-055-157-55 Bergen, Quievrain 7-30 1 05—5-15. -15- 12-30 6-00 en ran Gend 7 ■20 en deze vertrekkende van Sülaen te lbdb de koovoys vertrekkende van Brussel 12-10—4-30. Te iDECBM staen deie vertrekkende van Ath 6-30 4 Aelst 7-30 1-05—5-157-55. Ktaen te «yskgem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-05 des morgens en 8 45's avonds en van Dendermoude ten 8-45's morgens en 9-25 's avonds. <JlIït>UE SU M. TA."» LOEER NAER Dendermonde 6-30 9-45 3-15 6-45. Aelst, Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-30 3-156-45. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Niuove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-007-20. Geeraerdsbergen, Nino»e 6-3010-004-00 ,-20. Bmssel (langs Denderleeuw) 6-30 -- 4-00 7-20. Gend, Brugge, Ostcnde 6-30—4 (langs Lede,) 10-00 7-20 (langs Dendermonde.) VAN r.END NAER Aelst, Ninove en Ath 7-00-12-10—4-30 6-25 langs Dendernionde. VAN BRUSSEL N A BR Aelst, Gend Mangs Denderleeuw) 7-15 12-306-00 - 7-30 (\elst nlleen.) TNioove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) ,-15 12-30 <-30. VAN DENDERMONDE NAER: Brussel langs Aelst) 7-15 - 12-40. Mangs Mechelen.) 6-05— 9-15—10-20—4—7r2U. Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-13 7-35 9-25. DEN DENDERBODE KANDIDATEN DER CONSERVATEURS VOOR IIET ARRONDISSEMENT AELST. DE II EE REN: •Us DE ÏUEYER, Grondeygenaer, .ftrpH„nHp BIathiïu Constant DE RUDDERE, idem. Aügüste DE PORTEMONT, idem. -Leuen- Nauwelyks hebben de kiezers van liet kanton Aelst hun vonnis geveld tegen de liberaters-klubspolitiek der Aelster- sdie Alliance, met dezelve, door de volkomene yeroordee- ling barer kandidaten, te verstooten, of zie wy hebben de kiezers van geheel het arrondissement Aelst andermael op te wekken lot het komen volbrengen eener taek die nog veel gewigtiger is dan deze welke de kiezers van ons kanton, verleden Maendagzoo schitterend volbragt hebben. T is dan op 40 Jnny aenstaende dat de conservateurs van ons arrondissement uytgenoodigd zyn om lmnne eygene en daerby de belangen des lands te komen stellen onder de bescherming der gewetensvolle en hoogst achtbare aftre dende leden welke, gedurende vier jaren met zoo veel eer als vlytiglieyd, met zoo veel moed als onaflianglykhevd, de pligten van ware volksverbeeltlers gekweten hebben." lil 4851 stelden wy niet betrouwen twee kandidaten- sennteurs voor aen de kiezers van ons arrondissement die twee verdienstvolle heeren hadden liet genoegen en de eer de grootste ineerderhevd van geheel 't land te bekomen, zulks in weerwil van de overgroote poogingen door de klubsparty aengewend om hun te doen mislukken. Ver leden jaer moesten deze twee achtingsweerde Senateurs herkozen worden, en de zelfde schitterende meerderheyd bleef hun ten vollen getrouw, omdat zv op eene aller- weerdigste wyze hun mandaet van vaderlandsliefde en verknochtheyd aen de ware belangen des volks, volbragt hadden. In 1852 droegen wy aen de kiezers van ons arrondisse ment de dry kandidaten voor welke aen A hoofd van dees artikel staen. Deze kandidaten stelden wy voor in vervan ging van dry liberaters aen wie eene strenge gewetenspligt «mis verbood ons vertrouwen te schenken. Wy deden eenen patriotieken oproep tot de kiezers en deden hun zien hoe uoodig het was, voor 's volks welzyn en voor de eer onzes arrondissements, dat die dry klubskandidaten uyt 's lands raedzael gebannen wierden. Ongehoorde krachtinspannin gen, de meest verleydende kiesmiddels, beloften in over vloed, bedreygingen van alle slachgeweld en bedrog wierden door de klubsparty aengewend en gebruykt om de liberaterskandidaten in hunnen post van volksvertegen woordigers te behouden maer alles was vruchteloos, het kiezerskorps had de stem der ondervinding gehoord, het kiezerskorps had het angstwekkend toekomende gepeyld en gezien waerheen de liberaterskoterie het land wilde slepen, en het velde een vonnis waerdoor de dry libera terskandidaten uyt de wetgeving van Relgiën verbannen wierden. om plaets te 'maken voor de dry conservateurs. De meerderheyd die onze kandidaten dan bekwamen, was voor de klubsparty, zoo verpletterend en zoo roemvol voor de conservateurs, dat de kieziug van Aelst den diep- sten indruk op geheel 'l land maekte en eenen sehelklin- kenden weergalm door geheel Belgiën vond. T was het arrondissement Aelst 't welk de initiatief gaf om het schan- delyk jok der logiën, waeronder 't land gebukt ging, af te schudden en eene vrve ademhaling te verleenen aen onze grondwettige instellingenwelke bedrevgd waren feenemael door het macouniek serpent verslonden te worden. Het zyn dan de zelfde verdienstryke kandidaten welke wy heden de eer hebben op nieuw aen de kiezers voor te stellen; zy hebben als trelfelyke en hoogstaenbevelings- weerde mannen hunne aengegane verbintenissen verwe- zenlyktzv hebben aen 't arrondissement in 't bvzondêr en aen A laiid in 't algemeen onbetwistelyke diensten bewezen; zy hebben ten vollen beantwoord aen't geen de kiezers van hun hadden verwacht immers zv hebben getoond dat men van hun oiogt zeggen dat eene ware vaderlandsliefde de lollykste dienstveerdigheyd en eene i onverbrekelyke gehechlheyd aen de goede grondstellingen j hun steeds tot rigtsnoer hebben verstrekt, en dat zy, onder den invloed huns gewetens, alles voor 't land en 1 't arrondissement gedaen hebben wat eenen deltigen volks vertegenwoordiger bekwaem en gehouden is te doen. Wy twyil'elen dan geenzins of de zelfde meerderheyd zal met de zelfde vlytiglieyd tot de stembus naderen om andermael de namen der heeren DE NAEYER, DE RUD DERE en DE PORTEMOiNT op de eervolste wyze naer de kamer terug te zenden. Daer allen Belg die zynen godsdienst, zrn vaderland en des- zelfs instellingen bemint pligishalve gehouden is volgens zyn vermogen mede le werken om die dry duerbare zaken le onder schragen en tegen alle aenvallen der boozen te verdedigen, zoo zullen onze eerzame lezers hel ons dank welen, dil hopen wy, dal wy ons eenigzins mei de kiezing van Gend bezig houden, le meer omdat deze kieziug eene van de belangryksle is van geheel T land, omdat van deze kiezing groolendeels zullen afhangen de slaving der conservaieursprincipen en den val of len minsten de volledige ontwapening van eene verderllyke secie, die de helgi- sche' natie onlëert, de familiën ongelukkig maekt, en 't land naer eenen afgrond van rampen heendryfl. Als wy spreken van ontwapening der boozen, dan spreken wy insgelvks van verslei- king der goeden, want de eerste zyn maer gewapend eu sterk voor zoo veel de tweede het willen of door hunne onverschilligheyd, door hunne onwerkzaemheyd, en zelfs door huuue onbedachlte toegevendheyd toelaten. Op heden is de samenleving in twee strydlegers verdeeld het een stryd onder het vaendel des goeds, het andere onder het vaendel des kwaedsdie zyn vaderland waerlyk bemint en ver knocht is aen den godsdienst waervan ons alle goed moet toe komen, rangschikt zich onbeschroomd onder het vaendel des goeds en stelt lyf en goed te pande om het le beschutten tegen de maconnieke bende, die stryd onder den slandaerd van het kwaed en reeds zoo groote zedelyke en sloffelyke verwoestingen in 't land heeft aengerigt. Luystert dan, kiezers van 't arrondisse ment Gend, naer 'tgeeu u van overlang is voorgehouden door treffelyke gazellen, den DIEN PUBLIC, 'T VADERLAND en an dere tolken der conservateurs, welke u zoo menigmaei.de won den hebben doen zien die aen uwe zedelyke en sloffelyke belan gen zyn toegebragtdoor oene hatelyke samenspanning van sectarissen, vyauden van alle goed en voorstaeuders van alle kwaed. Wy willen hier van daeg niet spreken van de schandtooueelen en verfoeyelyke geweldenaryën waervan de stad Gend op den dag der kiezing in 1851 of 1852 van wege de liberaters geluyge is geweest; wy willen hier heden niet handelen over de volkomene verslaefdhevd aen de franemagonsbevelen, waervan verscheydene liberale kandidaten het bewys hebben gegeven, wy willen hier ook niet gewagen van de verregaende baetzuchtigheyd die zekeren liberaler, kandidaet der Gendsche logie, heeft aen den dag ge legd, immers wy zullen in geene byzonderhedeu treden want ons blad zou te kleyn zyn om eene menigte liberaters akten by de kiezers aen le klagen en te schandvlekken. Wy zuilen ons bepa len by eenen oogslag op de lyst der conservateurskandidaten van Gend en de zelve eerst meèdeelen. Zie bier de zelve uytlredende leden. MM. DELEIIAYE, 'T KINT-DE NAEYER, LEOPOLD MAERTENS, PI ETER VAN TIEGHEM-DELIMON, grondeyg. te Gem. VAN' GOETHEM-OE SMET, grondeygenaer le Gent. HENRI DE KERCHOVE, gewezen jislrikt-Loniinissaris. EUGEEN DE SMET, gewezen lid yan 't nationael tongres, le Gayre. De dry eerste aftredende leden zyn in liet kïesdislrïkt van Geud door hunne parlementaire werkzaemlieyd, hunne bekwaeinlieden, hunne rondborstige onal'iianglyklieyd en verwyderiug van allen klubsgeesl te voordeelig gekend dan dal hel zou uoodig zyn er lange artikels over le schryveti. Over de dry tweede hebben wy stellige inlichtingen doen nemen en zelve genomen by persoonen welke, bezield met eene eene oprogle vaderlandsliefde en treflelykheyd, ons de volle ver zekering hebben gegeven dat deze heeren slechts hunnen persoon en hunne talenten lecnen om de goede principen le handhaven, om 't welzyn des arrondissements le helpen bewerken, deszell's belangen met moed en yver le verdedigen, en eyndelyk om de nationale vertegenwoordiging le verlossen van een deel kiubs- gezinden eu mayoiniieke aenhangers van welke 'lland geen lioe- genaemd goed te verwachten heeft. Komt eyndelyk den zevensten der gendsche kandidalen, den heer Ecgees De Smet, oud-lid van liet Nationael-Kongres en der Volkskamer, oud dislriklkommissaris le Aelst. Dezen kandidaet hebben wy de eer persooulyk te kennen, aengezien hv alhier lange jaren woonachtig is geweest en de stad en A arrondisse ment hem veel bewezene belangryke diensten verschuldigd zyn. Voorwal de principen of grondstelséls van dezeti kandidaet be- i lrel'l, daervan kan geheel A land getuygenis geven als lid van hel kungres ht'ell hy de constitutie helpen maken allyd is liy onwankelhaer gebleven en zyne slandvaslighcyd heeft hy zoo verre gedreven, dal hy, dislriklkommissaris van Aelst zynde, tie ongenade van den vremdeling Rogier heelt ingeloopen eu zyne plaets verloren, liever dan le werken of Ie handelen legen zvne overluyging om aen minister Rogier le behagen. Zulke daden vau groolmoedigheyd en treffelyke doenwyze vergen geene lofluyrin- gen, zy brengen genoegzaeiu haren eygen lof mede. Wal meer is, M. Eugeen De Smet is byzonderlyk wel geschikt om de belangen van den buyieu te verdedigen. Acnlioudend in de kamer was M. De Smet den grooleu voorslaender der oude lynwaednyver- lieyd, ders.okeryën en van den landbouw in welke vakken dezen kandidaet hoven al de andere uytmunl zoo wel door praktische als llieorische kennissen; zoo dat wy het gendscli kieskomileyt der conservateurs over den keus van dezen kandidaet ruym zoo wel als over den keus van af de andere kandidaten mogen geluk wenschen. Wy porren dan de kiezers van A arrondissement Gend aen zkh nauw le vereeuigetl, hunne kennissen en vrienden aen le moedi gen om vlylig voor geheel de conservaleurslvst te werken en aldus door den zegeprael van derzelver kandidaten eenen groe ien invloed op de goede zaek in de Volkskaqier uyt te oeffèuen. Moedig aen, kiezers, den lyd is gekomen, gy moei uw arrondisse ment ontvoogden, gy iiioet hel Iialelyk liheralersjok afschudden om aldus rust iu uw arrondissement ie bekomen, en een groot getal kleyne pachas le kortvlerken. In ons aenstaende V zullen wy nog een woord over de Gendsche kieziug reppen. Den dag van Maendag lest is eenen merkweerdigen dag ge weest voor de eonservaleurs van het kanion Aelst. Reeds van uren zag men van alle kanten de kiezers iu huytengewoon groot getal aenkomeii, want zy wisten dal er tussclien de conservateurs eu de liberaters eene warnte worsteling ging plaels hebben. Nadai de kiesbureeten upgevormd waren, is men dadelyk tot de stemming en vervolgens lol de opneming der slemmcuovey- gegaen, welke voor uytslag hadden dat de dry conservateurs- kiindidaten vau den eersten keer mei eene voortreffelyke en allesbeduydende meerderheyd gekozeu en als Provinciale Itaeds- lieeien wielden uytgerocpen. Gelyk men kan denken, was deze tyding eenen donderslag voor de liberaters, A was eene bomhe die in hun kamp viel en er schrik en omzetting in veroorzaekle die des te grooter waren, omdat zy er zich le minder aen verwacht hadden, want men heelde zich geene overgroote poogingeu iu, men verziuue geene krachtinspanningen nocli listige streken, men peyze geene libe rale toereu uyt die door den klubsliaspel niet gebruikt zvn ge weest om onze kandidaten le doen mislukken en de vyf liberale mannen le doen gekozen worden. Maer A was alles vruchteloos, hel vonnis was vastgesteld, de kiezers, vermoeyd van het outco- retul liberaters dwaugjok, hadden gezegd: 'T is gedaen, wy willen onder die koleriemannen niet meer linkken, zy zyn ons vertrouwen onweerdig, wy moeten voor de eer van ons kanton, voor de herleving der goede grondstellingen, eenen geduchten slag geven en aen de liberalery bewyzeu dal geweld niet lang kan duren, dat partygeest, despotismus, uytsluyting en vuvg zelfbelang de gladde afhellingsweget; zyn langs welke men óp A onverwachts in den afgrond neêrglyd eu iu A modder der schande begraven word. Dit hadden de kiezers gezegd eu hunne almogende slem is die vreede straf lellerlyk aen de liberaters kandidaten komen toepassen. Noglans er moesten toch vyf kandidaten benoemd worden vóór de tweede stemming waren er onderhandelingen onislaen tussclien M. De Wille eu het komileyt der conservaleursparlv, die voor gevolg gehad hebben dal dij laetsle de herkiezing vart M. De Wille heeft aenhevolen, welke dan ook naer den wil van gezegd comité is uytgevallen. Hier hoeft echter aengeslipt te worden dal de kopstukken der liberalery huylengewoone pon- gingen aenwendden, sluypirekkende gehaerden, rondloopen, ketsen, smeeken, bidden, roepen, tieren, kyven, twisten, immers als alles zag men de liberaters doen, maer het was locli verloren, zy hadden met de conservateurs af le rekenen en zy zagen wei dat deze ook hun woordeken in A kapittel te zeggen hadden. Met de grootste kalmte, met eene ware hurgerlyke weerdiglieyd. met die innige overluyging van de treflelvkbeyd hunner zaek, aen- schouwden de conservateurs de woedende verlatenlievd der liberaters die onder elkander en tegen elkander worstelden, krakeelden en harrewarden, leggende d'eene de schuld op de andere, en kroppende van spvt, de eene tegen de andere ver bitterendenet als een ganseli verslagen leger, A welk, tot eene schandige vlugl gepraemd, tot voor eene smalle brug is gedreven waer alle le gelvk willen oversnellen om hel leven te behouden.... Met een woord, A was eene verwilderde wanhoop die geene palen meer kende Gnderlusschen was M. De Witte met eene groote meerderheyd gekozeu en kwamen de twee voornacmsle kandidalen dei Alliance

De Denderbode | 1856 | | pagina 1