Uytslag der kiezing van Aelst. Verkoopingen BE BIGT. Berigt. uylersle stonden nog te baet genomen om eeneu laelslen oproep tót de kie/.ers te doen, en wel den volgenden Uulletvn uyt te geven. KIEZERS! Denkt gv, dal de inagt der geestelyken nog moet worden vergroot Denkt gy, dal er geene kloosters genoeg zyu Deukt 'gy, dal men de stedelingen en de buy lenmènsclteu zware lasten moet opleggen, om de kloosters Ie verryken Deukt gy, dat'in t noodzakelyk is by de tegenwoordige zware belastingen nog de Tienden le voegen, die de yecsU-lijkhcyd in Oostenrijk alreedc hersteld heeft Indien gy dal alles deukt dan nioogl gy voor de lyst der geestelyken stemmen. Maer indien gy deukt, dat de geeslelykhcyd magl genoeg heeft, Dat er al kloosters genoeg zyn, Dat den landbouwer en den burger genoeg betalen, al is het dat men de Ti EN DEN niet invoert, Eu dat er eyndelyk uyt dal alles voor bet land groole onheyien kounen voortspruyteu stemt tlau voor de volgende. (Uier volgt de Ivsl.der kandidaten voor de liberalery.) G'elyk men ziel, hebben de kiezers met den versleten zeever van tienden, inkwisilie, en verderen brol der liberalers-republi- kanen gespot Zv hebben den haspel afgekookt en in den mest hoop gegoten en daermeé is 't punctum Om te begrypen boe volkomen den zegeprael van Gend is, moeten onze landgenoten maer bel getal onderzoeken en stu- tieereu de stemmen die aeu eiken kandidael zyn gegeven. Dezen der liberalers die bel meeste getal stemmen beeft bekomen, te weten M. Manilius, heelt er nog lob tuin gehad dan den kalholykeu kandidael die de minste stemmen vereenigd beeft. 1749 stemmers, verdeeld als volgt MM. DE NAEYER 1694 DE RUDDEKE 1650 DE PORTEMONT 16-20 EENE AENMERK1NG NOPEl\S DE AELSTERSCHE FEESTEN. Wanneer men het programma van ai die luisterryke feesten leest, wanneer men eeneu oogslag op al wal voor volksspelen, kampstrydeu, enz. gegeven wordt, wanneer men denkt aen de pieglige inhuldiging van l)irk Marlens standbeeld, van dat roem- waerdig man, le Aelst geboren en overleden, die de eer gehad heeft en inet regl geroemd wordt de boekdrukkunst in ons land inge voerd en de eerste uilgeoefend te hebben, wanneer men daeriu ziet dal depulalicn van Boekdrukkers-gezelschappen van den vreemde en van hel land zullen de plegligheid üywoonen dan doet er zich van zelfs eene vraeg op, en dal is Zyn er thans geene drukkeryen meer le Aelst, waer de eerste des lands is gevestigd geweest Of wel is de aelslersehe regering zoo onkundig, zoo beperkt, dat zy zelfs niet weel wal er in haer midden bestaet Op het eerste is het antwoord, dal hier niet alleen eene maer vyf drukkeryen beslaen, zonder de sleendrukkery, boekbiuneryen, die toch slechts één uitmaken, dal men in die werkhuizen voorzeker een vyftiglal persoouen aenlreft, uit welke men zeer getnakkelyk eene lalryke commissie zou kunnen samenstellen. Wat nu de onkunde en de beperktheid der regering betreft, die zyn zonneklaereven wel zouden de Alosliasini moeten, of ten minste kunnen weten hoe veel werkmaus-boekjes zy voor die nyverheyd geteekend i tel) ben. Wy willen niet afkeuren dal depulalicn van den vreemden ncuzochl worden om de feest te verluisteren doch de eerste plaels, de eerewacht by hel standbeeld van den Held komt onge- iwyffeld aen de aelslersehe boekdrukkers toe (A NOUS L'HON- NEUBA NOUS LE POMPON en men herkent hen niet, men spreekt hen niet aen, men Del ze loopen, welk eene schande Alles voor den vreemde, niets voor de stadsgenoten, en moest daerom de ouiruip- Vos ook deel maken van de feestcommissie, hy die stadsdrukker is en zoo schandelyk zyne medeburgers vergeet doch meu zegt dat de man niets verslaet van de drukkunst en dus is hetgeen wonder zulke ongeregtigheden te zien bedryven. Zou mogelyk deze schandige, in geene stad van Belgie ooit gehoorde handelwys toe te schryven zyn aen vergeld huid of gebrek pen memorie van de stad huismannen Zulks zoo geen wonder zyn, wyl zy over veertien dagen ook vergelen hebben onzen beminden erfprins le groeten by zyne aenkomsl in onze statie; dan, vergelen zy hel goede, het belamelyke dal iu alle steden en dorpen van ous land plaels heeft, zy vergeten evenwel hel onzedige, de openbare verergernis nietimmers, wal is onze- diger. wat is meer verergerend dan de volkshallen in opene lucht? Zulke en dergelyke feesten, waeraenhetgelddergoe.de burgers gedeellelyk verspild wordt, doen my herrinneren wat ik over otteJyke jaren by eene soorlgelyke ergens gelezen heb Als 7 volk is acn 'l dansen, D'overheid aen 7 schransen, De burgers die 7 al doen Bclal.cn hel fatsoen. F. J. D. CORRESPONDENTIE. Wv bedanken onze achtbare vrienden die ons zoo voortreffelyke brieven over onze veroordeeling geschreven hebben. Aen deze leekens van welgemeende deelneming zyn wy waerlyk hoogst gevoelig, terwyl wy hierin sterkte pulten om voortdurend met meer en meer moed het hoofd le bieden aeu de party die wy, in 't belang van 't algemeen welzyn, beslryden. M. V. uyt B. wy kounen u niet antwoorden op uw verzoek, wy moeten daeraen denken en nu past het ons niet. M. V. S. uyt G. wy activeerden uwe voorwaerde niet Doe maer al wal gy wilt, het zal tocli niet pakken, wy blyven by ous eerste besluyt, en zoo lang dit niet lot den laelsten komma verwezenlyki is, zal niemand ons overhalen. 'Tzyu inaermazetien zodder karakter die heden dit en morgen dal willen M. V. D. B. wy zyn dynsdag en woensdag niet l'huvs, gelieve uwe komst uyt le stellen, wy konuen u tocli nog geeueu uytslag geven By koninglyk besluyt is den heer De Canck, raedslid te St- Lieveus-Hautem, lot Burgemeester dier gemeente benoemd. Wy hebben ouzen wensch, daerover bedanken wy 't gouvernement, en de gemeente Lievens-Hautem wenschen wy veel geluks, vrede en eendragtDit alles is er lang genoeg onbekend geweest. By zelfde koninglyk besluyt is den heer notaris Limpens, raedslid te Oordegein, schepen dier gemeente benoemd. Deze benoeming zal in den smack van den afgekookten Meester Louis titel vallen. Wy üioeten vele politieke artikels, pillekens, aenmerkiogen enz; lot opvolgende Nf' verschuyveu omdat den tyd en de goeste ontbreken om veel te schryven. Wy vernemen dat den vermaerden koordendauser De Wilde, gedurende Zes weken te Meire zal verblyveu en er zyne aenge- nartie vertooniugen geven. Men meld uyt Nederhasselt dal eene pooging tot inoord op den persoon van den genaemden Maerye is gepleegd. Hel slagtoffer heeft twee ernstige eu gevaerlyke messteken ontvangen. Den dader van dit schelmstuk is gevlugl, maer is door de gen darmen ontdekt, en ter beschikking van den prokureur des konings le Audeuaerde, gesteld. Den minister van financiën herrinnerlde belanghebbenden, dal de wel van den 8 november 1815 het verval uytspreekt van al de schuldvorderingen, ten laste van den slaet, waervan de rekening binnen de zes maenden na hel loopende jaer van de schuld niet aengeboden is. Al de persoouen, die tydens het jaer 1855 werken of leveringen enz. gedaen hebben, voor rekening- van den stael, en die liet beloop van de sommen die zy te trekken hebben, nog niet hebben ontvangen, worden dus aenzogt om voor den 1 july, op pene van verval, hunne verklaerschriften, meinorien of rekeningen aen de adminislralien, overheden of amblenaers die de werken of de leveringen bevolen hebben, te zenden.. Men schryst ons uyt Doel Op maendag 20 meyJ. L. heeft 'L H. den Bisschop van Gend, bygestaen door Z. 11. den Bisschop van Adras, in part. inf. coadjutor van Z. 11. den bisschop van Breda, alhier de pieglige inwyüing gedaen van de nieuw gebouwen l.erk. De inwooners le regt waeiderende de uytslekende eer waervan zv liet voorwerp gingen zyu, hebben geene mocyle gespaerd om till, doorluchtige llil. op het deftigste te ontvangen. Door den groolslen geestdrift aengezet, wedyverde iedereen om hel zyne by ie dragen, leu eynde hel geheel dorp op hel smakelyksle te versieren. till, alhier dags voor de plegtigheyd aengekomen, zyn, na hel wel opgeschikte dorp met eene veelbeduidende levredenheyd in oogenschouw genomen le hebben, ingestapt in hel pasloreelhuys. 'S avonds heefl er ten dorpe eene algeineene verlichting plaels gehad in welke de paslory eenen hy uylzoudering vtrrukkeiideu oogslag opleverde. Deze pieglige feest, geiyk men wel denken kan, zal nouyl uyt het geheugen der Doelenaren gewischt worden. M. J. G. Camerman, burgemeester van Doel komt benoemd te worden tol ridder van hei Eere legioen, voor bewezen diensten aen de Franschen, tydens hun verblyf aldaer ter gelegenheyd van het gevegl dat lusscheu hen eu de Hollanders op 25 Xber. 1852 plaels heeft gehad. De zaek der studenten hy de universileyl van Geut, schynl nog niet ten eynde want, ziet hier, wat wy, diesaengaeude in eene korrespoiidentie, uyt Gent, aeu hel hrugsch blad la Palrie gezonden, lezen Op den oogenblik dal ik u schryf, is het kleyn volk der Gent- sche universileyl weer in beweging, en ziel hier waeroui. Gy Jiebt het besluyt gemeld, hetwelk eene blaeui geeft aen M. Vuylsleke en consoorten eene blaem, die verzwaerd is ge worden door eene zinsnede, dal dezen scholier, in vcrscheydene omstandigheden, zyne pliglen van sludcnl heeft miskend. Die uytdrukking mishaegde aen de commissie van het concert, dat er over eenige maenden gegeven wierd, en dat deslyds nog al wal lawyl inaekle zy zag er eene blaem in, voor haer gedraeg, en is niet meer of min, dan rekening gaen vragen van zyn besluyl, aendenreclor der Universileyl. M. Serrure, men moet hel lot zyne eer zeggen, heefl zich dezen keer weer, zoo standvastig als kragtdadig geloond hy heeft de reklaineerders lelterlyk aen de deur gezel, en gaf hun tweemael 24 uren om hem komen excusie le vragen voor hunne oubelamelyke handelwys. Eenen der aenleyders, zegt men, heefl zyne demissie van de universiteyl gegeven de andere hebben hunne medestudenten lot eene vereeniging byeen geroepen. Arme hoogeschool van Gent wal lot beleydeu u die soldalen der toekomst Zondag is, om vyf uren des namiddags, in de kerk van St-Jan-Baplisla, in het voorgeborgt der Brugsche-poorl le Gend, gedoopt den ncgcnslen zoon van Eugenia Peelers, huysvrouw van Jan Baplista Tittelboom. M. deu burgemeester Delehave is peter geweest, en Mme Morel echtgenoot van den directeur uyt de maetschappv la Lyswas meter. M. den burgemeester is niet kunnen aenwezig zyn in den doop, en heeft zich door M. den adjoint-koinmissaris Lanckmau doen vertegenwoordigen. Een gala-rytuygop welk eenen schepenen-bode in groot kostuem zich van achter bevond, heefl hel kind met den peter eu de meter, uaer de kerk gevoerd. - Deze plegtigheyd had veel volk uylgelokl. Den negensten zoon der vrouw Tittelboom, heeft de namen van Leopoldus-.ludocus-Joannes-Baplista-Franciscus-Ferdiuandus be komen. Geene zorgen outbrèken de moeder die eene neerstige werkvrouw is. De acht zonen der echtgenoten Tittelboom zyn in leven, eu den negensten schynl al zoo kloek eu slruysch als den keyzerlykeu prins iu Vrankryk. FRANSCH KEYZERRYK. Parys, 7 Juny. Ziehier wat wy in den Courrier de Lyon van den 5 juny hebben aengelroffen In den inorgeud van gisleren, is er eenen boot mot zes soldaten omgeslagen dry dier ongelukkige» zyn verdronken. Een tamelyk groot getal overstroomden hebben den nagt van zaterdag lot zondag op den openbaren weg doorgi bragt. In weer wil van de maelregeien, welke gprioraen waren om eene schuyl- plaels acn die ongelukkigen te geven, welke er niet konden toe bcsluyleu de plaels le verlaten, waer hun forhiyn verzwolgen was. Z. Èm. den kardinael-aerlsbisschop van Lyons eelt reeds van den eersten oogenblik af zyn paleys ter beschikking van de onge lukkigen gesteld. De zeli'sopolferingen der magistraten, openbare ambtenaren, en die der geestelykheyd en van hel leger is hoven allen lof verheven. Onder de ongelukken, die ons gemeld zyn, is er voorzeker geen bedroevender dan hetgeen wy gaen verhalen. Zondag namiddag, stegen uyt eene binnenplaels der rue d'Agucsscau, in de Guillotère, herlverscheurendc kreten op, en wclhaest wierden dezelve door hel verschrikkelyk gedruysch van een instortend buys verdoold. M. Charbonnier, meyer van het arrondissement, en M. den pastor der parochie Saint-André, wiens gedrag gedurende de noodlottige dagen bewondereriswcer- dig is geweest, sprongen met verscheydene moedige schippers in eenen boot, begaven zich in allerhaesl uaer de plaels, waer men de kreten hoorde opstygen. Met moeyte hereykten zy de binnen plaels van het buys dat hun aengeduyd was, en zy zagen eene gansche familie man, vrouw en twee kinderen de vrouw hield de kinderen in hare armen geklemd, en allen verdwenen reeds in hel water. Men snelde hun ter hulp, eu men gelukte er in, den man te redden, die gansch uylgepul was en op hel punt van om te komen Wal de vrouw belreli, men gelukte er iusgelyks in haer le vallen op deu oogenblik, als zy door smart overwonnen, hare kinderen, nu eene laelete omhelzing, bad losgelaten. Man en vrouw zyn gedurende eeuige «ogenblikken beweegloos gebleven doch, toen zy door aenhuudende toegediende zorgen tol zich zelveu waren gekomen, hebben zy aen de menigte een dier herlroereude loo- neeleu gegeven, welke men nooyl vergeel. Niels was al'schiikkelyker dan de kreten, welke door de onge lukkige moeder wierdcu geuyl, toen zy hare kinderen eyschte er was vooral niets berlverscheureuder dan de verwylingen welke de ongelukkige zich zelve deed, omdat zy hare kindereu had losgelaten op den oogenblik dal zy welligl gingen gered worden. Na eene uer opzoeking, wierden de lyken der beyde kinderen opgevischt. Óp verscheydene andere punten zyn insgelyks lyken van kin deren opgevischt. Eenen groudevgenaer van Part-Dien, wiens buys voorleden maendag instortte en zyne jonge vrouw onder deszelfs puynen hegroef, heeft zich uyt wanhoop in de Khdne verdronken. Eene vrouw, woonachtig op de kaey Albret, luid haren man eergisteren onder hare oogen zien omkomen, toen'hy luilp aeu de overstroomden bragl, en zy heefl zich uyt wanhoop uyt de vierde verdieping van een buys op strael geworpen. Men leest iu een hy voegsel van deu Muniteur du Loirel van 5 juny De rampen op onze kaeyen en in verscheydene wyken der stad, welke wy gemeld hebben, blyven acnhoudeud grooler worden, llüyzen, gelegen in de hooge stralen, scheuren eu storten in. Hel is eeue ware ramp, welke hetzelfde uylwerksel heeft van eene aerdbeving. Gansche wyken schynen op eenen doorweekten grond le rusten. Het water is benedenwaerls beginnen le zakken. Die daling heeft de reddingsmaeiregelen moeyelyker gemaekt; de booten kunnen zich niet meer in alle rigiinge» begeven, en de persoo- nen welke zich in hel water bevinden, zyn gedwongen hier en daer lol aen deu gordel in het water te gaen. Men leest in hel zelfde dagblad Schrikkelyke lydingen zyn ons van afwaerds toegekomen. De Loire heefl de dykeu le Onzain doorgebrokenden yzeren weg van Orleans is op eene groole uylgeslreklheyd doorgesneden. Te Amboise is den dyk, in 1846 opgeworpen, doorgebroken en hel water heeft schrikkelyke schade veroorzaakt. Wy trekken uyi de dagbladeren en korrespondenliën van den 5 juny de volgende inlichtingen, over de overslroomingeu der Loire M. Didion, direkteur der kompagnie van Orleans, is mei dry Ireynen op den yzeren weg iu de nabvheyd van Monllouis inge sloten, terwyl den weg voor hem uaer Tours en achter hem op Amboise is doorgesneden. Te Jarseau, zyu er voorleden maendag, lusscheu 5 uren namid dag en 2 uren 's nachts, 50 huvzeu ingestort. Óp het eyland Charlemagne, gelegen te midden der Loire, is eenen pachter, M. Bernard, in weerwil der overstrooming, in zyne wooning gebleven, lly had al zyn vee op zynen zolder gebragt, en er zich met zyne familie gevestigd. Tot dry herhaelde malen toe had men hem verzocht zich le verwydereu en telkens had hy geweygerd. Dit is voorzeker eene vermetele daod, en echter heeft men hem en zyne gansche familie ongedeerd terug gevonden. DE SOCIETEYT VAN Sl. SEBASTIAEN TE BORG T-LÖMBEEK. Aen de heer en Liefhebbers van den Handboog MYiNHEEREN Wy hebben vastgesteld eene SCllIETINCl te geven op Zondag 13 July 1856, in ous Schiellokael, op de volgende conditiën Art. 1. Wy stellen vooruyl de VYF PRYSY06ELS, te weten N° 1. 6(J Francs. No 2. 30 No 3. 30 N" 4. 15 N° 5. 15 Waervoor wy reservereu te schieten het Peloton N° 1 zonder vergeld. Art. 2 Men zal schieten par peloton van zes mannen die zullen stellen vyf Vogels, de Prysvogels iu begrepen. Art. 3. lederen Schieter zal voor inleg betalen vyf fr.en voor iederen afgeschoten kleyuen Vogel ontvangen vier fr. Art. 4. De 'iuschryving zal plaels hebben op den middag by Jacobus Eylenbosch, acn de plaels te Boi gl-I.ombeek, om bet Schietspel te be ginnen ten 2 1/2 uren. en te eyndigeii ten 7 uren 's uvouds. Verders op do oude en gewo'oiielyke conditiën. Iu afwachting van uwe nengennme tegenwoordighevd. Borgt-Lombeek, den 7 Junv 1856. DEK SE KR ET A RIS, DEI* PRESIDENT, J. EYI.ENBOSCIL L. DE MEET ER. Van allerbeste DENDER-I100YG11AS te Erembodegem. Door 't ambt van do Notaris DESMET. 1° Donderdag 26 Juny 1656, om 1 uer namiddag, 81) koopen UOi>Y-GRAS wassende omtrent de Denderbrug op de Meerselien van MM. Moeyersoeu, Vander Noodt, en de heeren De Coninek, Van der ISrempt, De Craeeker, Martin Dorreman, De Rudder, Van de Putte, De Scliaep- dryver, lmpens, Burny en tleldenberg-Teajmermans. 2" Vrydag 27 Juny 1856, om I uer namiddag, 22 koopen HOOY-GRAS, in de Kapelle-Meerschen en omtrent de herberg den Dor/gen, op de Meersehen van MM. De Coninek, Declerc, lioterbergh, Verleysen, Neyt, Van j Vaerenbergh en Gheeraerdts-Van Aellert. BALANS BASCÜLLEN, aen geringe pryzen, van 200 tot 2000 kilos. Te bekomen by L. Van den Brouek, her- i bergier aen liet dorp tot Meire. I Nathalie VEERSE in de Zonncstraet te Aelst. heeft de eer hel pnl.üek te berigten dat av ten buyze van hare» vader, Joseph Veerse Schrynwerker, eene school ingerigt heeft \au bnrssclsch nneldewet k aen eenen gema tigden pns voor de leerlingen, «mi er voor goede wpik^ers t"n a'!n» t\de werk te In tomen is - £y h. vecb zich i» acndach. vat. kei puihelu

De Denderbode | 1856 | | pagina 3