ZONDAG W JUNY 1856. TIENDEN JAERGANG. - W m Vertrekuren uyt de Statie Aelst \AEH Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 21 Jüxy 1856. Waer schouwing aen de eerlijke lieden. Elkeen weet het nu. Wat is er nog WAT WAREN ZY VAX ZLY De liberaters spelen de profeten. Denfler monde 5-40 8-05 11-25 3-30 Gend, Brugge, Ostende (langs Lede 8-03 6-50 6-oo Ö--40. Brussellaugs Denderl.7-40l -5-157-55. Mechelen Antwerpen, 5-403-30 6-55. Leuven Tkien, Luyk, Verv 5-103-306-55 Landen,St.Truyën, Hasselt, 5-10 's morg. 3-30 <Jend \langs Lede) 8051-20 6-50. 3-30 le klas langs Dendermonde Kortrvk, Mouscroen, Uvssel (langs Lede) 8-05 l 1-20 6-50: S Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-301-055-I5 Nin. Geerardsb. Ath, 7-301-055-157-55. Bergen, Quievrain 7-301 05— 5-1 Steen te ledb de konvoys verlrekkende van Brussel 7-15—12-30 6-00 eu van Gend 7— 12-10—4-30. ïe idkckm staen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aebt 7-30-1-03-5-15— 7-55. Staen te ctsecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-< 5 des morgens en 8-45 's avonds en van Dendermonde ten 8-45 's morgens en 0-25 's avou ds. VAN LOKBRFN NAER Dendermonde 6-30 9-45 3-15 6-45. Aelst, Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-30 3-15— 6-45. VAIV ATI! NAER Geeraerdsbergen, Niuove, Aelst, Dendermonde, Lokereu 6-30 10-00 7-20. Geeraerdsbergen, Ninove 6-3010-004-00—7-20. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 4 00 7-20. (.end, Brugge, Ostende 6-30—4 (langs Lede.) 10-00 7-20 (langs Dender morale. J VA IV «END NA ER Aelst, Ninove en Ath 7-00—12-104-30 6-25 langs Dendermonde. VAN BRUSSEL NA ER Aelst, Gend 'langs Denderleeuw) 7-15 12-30—6-00 7-30 (Aelst alleen.) Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-30. VAN DENDER MONDE NAER: Brussel Jarigs Aelst) 7-15 12-40. langs Mechelen.) 6-059-1510-2047-20 Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-35 9-25. DEN DENDERBODE Als den boozen in woede verkeert, als hy in zyne plannen en voornemens is tegengewerkt en in zyne" hoop bedrogen, dan is 't dat hy zyne gal uytbraekt en zyne onheylspellende ontwerpen ontdekt. Den dag van 40 juny heelt deze nytwerksels gehad rekenende op den zegeprael, waren de plannen gereed om alles wat met den godsdienst in verband is op de geweldigste wyze aen te randenwy mogen zeggen dat liet land en de treil'elyke lieden aen zeer ernstige baldadigheden ontsnapt zyn, want waren de kiezingen in den zin der liberaters uytgevallen, wy zouden de belsclie woede der secte hebben zien ontketenen en 't droevigste geweld verwezenlykt worden. Een liberatersblad van Brugge ontdekt alles als liet zegt T is noodig dat de i imafhanglyke drukpers het land aendryft niet tot een zwak en werkloos liberalismus, maer wel tot eene WERKZAME EN KRACHTVOLLE DEMOCRATIE(Volksbewind); als de ontwaking zal plaets hebben, dan zullen de klerikalen a niet alleen le stryden hebben tegen eenige zachtmoedige e liberalen, doctrinairen, maer dan zal geheel de school opsta en a ran die mannen welke schynen door de klerikalen zoo sterk gevreesd te zynhet zal aen mannen zyn geiyk M. Duoois, opsteller van den Messager en afgekooklen kandidaet te Gend), dat de klerikalen zullen te antwoorden «t hebben Aldus ziet men dat geheel de liberaterspers ten stryde zal trekken zoo liaest zy de gelegenlieyd schoon heeft, al de liberaters legioenen zullen eensklaps onder de wapens komen om met eenen keer op 't land te vallen, niet 0111 een gematigd liberalismus te bewerken, maer om 't land tot eene WERKZAME EN KRACHTVOLLE DEMOCRATIE aen le dryven Dit is eene nuttige waerschouwiug voor de eerlyke lieden en voor deze die iets te verliezen hebben, want men weet wat de werkzame en krachtvolle democratie beteekentmen heeft er een staelken van gehad in 1789, 't is namelyk het Maratismus 't geen geleyd tot het Jacobi- nismus, tol de Guillotine, tot de verbeuring of aenslaging der goederen, tot de vervolging en deportatie van priesters en religieusen, tot de vernietiging van kloosters en kerken, tot sluyting van kollegiën til opvoedingshuyzen die onder liet patroonschap der franeniagonssecte niet staen, eyndelvk tot de revolutionnaire verdelging onzer grondwet en tot de terugkeering van al de rampen en gruwelen der iaten 1792 en 1795 "1" is deze schrikbarende ontwaking dat de liberaters met ongeduld afwachten, alsdan zal geheel de kwade bende opstaen en vallen op de treffelyke lieden en deze die iets bezitten, het zullen krachtvolle mannen zyn die zv aen 't hoofd zullen stellen 0111 den oproer te besturen, om de verdelging en vernieling der maetschappy te bewerken Robespierre, Barras en consoorten waren ook krachtvollea mannen Ja, elkeen weet het nu, het gouvernement en 't land zyn nu gewaerschouwd, zy weten wat zy te verwachten hebben indien de liberaters-maconnieke party eens voor goed de meerderheyd krygt in de wetgevende kamers, zy konnen nu voorzien hoe het land en zyne instellingen zullen verpletterd worden onder de vraekgièrige woede der liberaters-franc- nraconsDat 't land en 't gouvernement dan wel inzien en erkennen wat zy verschuldigd zyn aen de goede vaderlanders, aen die mannen van orde en zedelykheyd, aen die ware en aen 't vaderland regtzinniglyk verknochte vrienden, die zoo veel moeyten hebben aengewend om de kiezingen wel te doen gelukken'T land en 't gou vernement moeten erkennen de onschatbare diensten welke de ware vaderlandslievende katholyke drukpers bewezen beeft, want 't is zy die de 'onheylspellende rampen en roekelooze plannen der oproerige secte geopenbaerd en verydeld heeft, 't is de katholyke drukpers die aen 't land de rust, zyne instellingen, zyne grondwettige vryheden, ja zelfs zyne nationaliteyt bewaerd heeft, want 'het ma- Comiiek liberalismus, om zyne vermaledvdensweerde inzigten te verwezezenlyken, zou zelfs het vaderland niet sparen, het zou met onze onafhanglykheyd, met onze nationoliteyt en met onze instellingen spottenHet magonniek liberalismus zou alles wagen om den godsdienst en des zelfs vryheden te vernietigen, en geheel 't land onder de wille keurige dwingelaudy der Jacobins te doen bukken. Wy hopen dat eyndelyk onze liooge bestuerders de oogen zullen openen en naer weerde schatten het bevremdend gedrag van vele ambteuaers die, in deze liberale spanning, de verdelgings- en oproersplannen der klubisten onder steunen het gouvernement kan niet onwetende zyn nopens 't geen er in de provinciale en communale adminislraliën eu zelfs in de ministeriele departementen gebeurt. Wy hebben het nog gezegd, vele ambtenaers zyn aen de franc- maQouslogiën verbonden, deze zyn getrouwer om de bevelen van den Crooten Oosten na te leven dan die van bun be sturend opperhoofd, en de geheymen der administratie en van 't gouvernement worden aen die zelfde secte zonder besclieydeuheyd overgebriefd De liberatery rekent veel op het bederf van 't onderwijs om de studerende jeugd tot haer te trekken hierin volgt de liberatery de lessen van den stichter der secte van de Illumines, professor Wishaupt, die zyne secte begonnen heeft met de studenten die zynen cursis volgden, die hy verleydde door zynen lessen en schriften, wel wetende dat het de jongelingen zonder ondervinding zyn die men gemak- kelykst kan verleyden. Wy hoeven het bewys niet te zoeken van 't geen wy hier zeggen, wy vinden het klaer en duydelyk in de menigvuldige daedzaken die onlangs te Gend gebeurd zyn, waer de secte ook gewerkt beeft gelyk Wishaupt door lessen en schriftenGetuyge hiervan de leeringen die ge schreven, gedrukt en openbaerl)k onderwezen zyn geweest en waervan de rampzalige uytwerksels zich niet lang hebben laten wachten. De schandalen en de versmading van 't geen wy 't heyligste en 't eerbiedweerdigste hebben zyn er de bekrooning van geweestliet gouver nement kent de mannen die het vuer der goddeloostieyd aenblazen. het kent de gasten die dit vuer voeden en alles voorbereyden om de algemeene ontploffing te begunstigen en aldus onmeteivke rampen aen het katholyk Belgiën te berokkenenZal het nog langer in die al te verregaende goedbeyd en toegeving volheiden Zal liet niet weldra aen ernstige en krachtdadige middelen denken om dit dreygend gevaer te bezweeren Zal het in 's lands boezem die vergif tige slang nytbroeyën die, als zy de gelegenheyd schoon heelt, het zelve zonder genade zal verslinden Wy hopen, en wy hopen vastelyk dat onze ministers zullen klaer zien en gevoelen dat 't land hun sterkte geelt, dat zy mogen handelen om 't land te redden van het ver slindende dier die aen 't zelve gedurig 't herte afknaegt wy hopen dat zy het onderwys zullen zuyveren en die scholen sluyten waer de opkomende natie niets anders inzuygt dan verderf en onheylspellende grondstellingen die 't Vaderland vroeg of Iaet naer zynen onvermyde- lyken ondgrgang zullen heenvoeren. De ministers ton nen niet zeggen dat de middelen of de magt hun ont breken zy hebben ze in handen en moeten niet vreezen, de overgroote meerderheyd des lands zal hun toejuychen als zv maer beginnen met alle scliadelyke eu verderllyke elementen uyt de besturen, uyt het onderwys, uyt de ambten le verdry ven. 'T is meer dan hoogst lyd, want hot kwaed heeft byna alles overweldigd. Den eenigen dyk die nog de algemeene overweldiging eenigzins tegen houd, den katholyken godsdienst, word gedurig door de bruyssende golven des ongeloofs en woedende boosheyd aengevallen en bestormd wilt men verhoeden dat dien dyk met op 't onverwachts doo'rbreke, men moet hem peyleu, versterken en op alle wyzen onderschoren, zulks door ambtenaers en leeraers die er met hert en ziel aen verkleefd zyn, en zich bereyd toonen, om tot beschutting van den zeiven, hun goed en bloed te pande te stellen.' Zie daer den grooten middel om het waggelend maet- schappeiyk gebouw tegen eene dreygendee instorting te bewarenDien middel wel bewerkstelligd en dan wezenlyk, zonder vrees van geknor of gemor gespaerd, onze grondwettige vryheden strengeiyk nageleefd en deftig bestuerd, en Belgiën zal 't gelukkigste land van geheel de wereld worden, waer het liberalers-magonniek gedrocht van zelfs zal uytteeren en terugkeeren tot den niet waeruyt het, voor 't geluk des volks, noovt zou mogen opge rezen zyn Overal waer de conservateurs in de laelste kiezing den zegeprael behaeld hebben was het gemakkelyk te zien aen de dettige houding, aen de volkomene rust, aen de onge stoorde orde die in de kiesplaetsen heerschlen. Nergens heeft men de minste ongeregeldheyd of wanorde van den kant der conservateurs bemerkt, de overwinnaers hielden zich te vreden met bunnen zegeprael in bedaerdheyd en kalmte te vieren, en gaven aldus een klaersprekende bewys dat zy wezenlyk de party der orde en rust uytmaken. Maer waerom dit andermael vernieuwd zal men ons vragen. En wy antwoorden dat het is om een droevig opzet eene beraemde eerloosheyd aen te klagen die door 't land niet genoegzaem kan bekend gemaekt en geschandvlekt worden, opdat de party, die er den auteur van is, ten eeuwigen dage in de geheugenis onzer landgenoten gruwel en afkeer zou verwekken Wy weten stellig dat er op 10 dezer te Gend dry MANNEQUINS gereed gemaekt lagen, gekleed in priesters- kleederen en met eene koorde aen den hals om, in geval de liberaters in de kiezing boven lagen, dezelve langs de straten der stad te slepen, om aldus de priesterlyke weer- dighevd met boon en smaed te beladen, en aen de bevol kingen den voorbode te laten zien van 't geen er aen de priesters en hunne vrienden zou gebeuren, indien, by ongeluk, de Jacobinische of Robespiersehe liberatery nog de meerderheyd in 't land moest krygen. Zulke vreede heyligschenderv in barbaersche landen by wilde volksstammen onderstellen, is reeds eene belediging voor het menschdommaer dezelve bereyden in eene bisschoppelyke stad, in 't midden van het aloud katholyk Vlaenderen 't geen aen de geestelykheyd zyn behoud ver schuldigd is, zie daer iets wat ongehoord en onbegrypelyk voorkomt, ten zy men onderstelle dat den geest des ongelooïs, den geest des verderfs zich van het verbeest gemoed van eenige ellendelingen teenemael heeft meester gemaekt, en dat alle gevoel van menschelyke weerde in die rampzalige herten gansch is uytgedoofd. Eenen zeer achtbaren priester, die, om zyne uytstekende deugden en onuytputtelyke liefde tol den armen, als de tweede voorzienigheyd zyner pa-ochie door zvne schapen teederlyk bemind word, heeft ons eygenmondig verteld dat 'iy tpr kiezing te Gend vreedzamelyk zyne beurt om te stemmen afwachtende, verraderlyk van eene scbandbrok op het hert eenen pynlvken vuyststoot ontving, en daorbv eene zoo bittere belediging naer 't hoofd kreeg, dat hv zyne inwendige ontroering en droefheyd moevêlvk kon verbergenZie daer akten van eene party die zich de party der vryheyd noemt, die zich roemt aen elkeen zyne regten te laten wedervaren Wy willen hier niet dieper in treden, want wy gevoelen dat onze verontweerdigde pen ons te verre zou voeren 1 zy ons genoeg deze twee daedzaken aen de algemeene verachting over te leveren en daer door onze landgenoten te wapenen tegen eene secte die niets anders droomt dan vernietiging en verradery van Godsdienst en Vaderland Als men 't gejank en 't gekerm der liberatersbladen hoort over den uytslag der kiezingen van lOJunv dan zou men zeggen dat de kiezers aen 't land herte 'bloed hebben afgetapt, dat 't land met zyne instellingen, vry heden en grondwet voor goed om zeepe gaen, dat er noch zon noch maen over Belgiën meer zullen schynen, dat de vruchten der aerde zullen verdroogen, dat den grond voortaen niets anders dan distels en doornen zal voort brengen, met een woord als men de jammerklagten van de francmafonsgazetten hoort, dan zou men denken dat Belgiën het bestuer van zyn land heeft afgeteekend en als knegt by den vremden gaet dienen. Wy zouden wel dien onnoozelen klap met eene stilzwv- gende verachting bejegenen en die verslaefde kladschrv- vers op hun gemak de vreede nederlaeg en pynlyke afkn- kmg die zy ondergaen hebben, laten vermaledyden, maer wy willen niet dat bun vuyl schiivm zoo gedurig' op de kiezers biyft spatten zonder dat er een woordje* tegen- spraek gelost worde. n Wy zeggen dan dat de kiezers, welke op 10 Junv voor de katholyken of conservateurs hebben gestemd, niet'alleen de liberatery hebben ontzenuwd en verlamd, maer dat zv

De Denderbode | 1856 | | pagina 1