PILLEK ENS. bovendien het groot princiep on/.es grondwettig bestuers hebben versterkt en wederom mogelyk gemaekt. Dit groot princiep was verzwakt door de halelvke dwingelandy die de liberaters-francmaQons, sedert eenige jarenhadden ingevoerd en die zy op eene zoo stoutmoedige wyze uyt- wei'kten, dat men zóu gezegd hebben dat de negen tiende der belgische bevolking verkocht en geleverd waren aen eene secte van verderf die de verdrukking en verplette ring van alles wat katholyk en tretfelyk is voor taek heeft aengenomen. Dit groot princiep van ons grondwettig be- stuer ging onmogelyk worden omdat de liberaters, gehoor zamende aen dc fra'ncmaQonnery, van zin waren de bestuer- lyke werkingen te dwarsboonien, te verhinderen en op alle mogelvke wyzen in haren wettigen gang te stremmen. Kn inderdaed, welk is het land waer de overgroote meerderheyd der natie door eene kleyne minderheyd ge durende eenige jaren zoo onbeschaemdelyk is verstoeien en gebannen uyt alle ambten, beroofd van alle voordeden, verdrukt en vervolgd door ailerley kwelmiddelen Welk is 't land waer meer partygeest, willekeur en onreglveer- diglievd zyn gepleegd door die zelfde minderheyd en legen die zelfde meerderheyd der natie? Welk is't land waer die zelfde minderheyd zoo straffeloos de nationale fortuyn verkwist heeft ten nïideele der meerderheyd Men zal ons zeggen dit is de schuld der meerderheyd, waerom heeft de meerderhevd er zich niet legen verzet Waerom heeft zy al die schandelykheden zoo verduldig en zoo lang ver dragen Hierop antwoorden wy dat dit waer is, dat de meerderheyd veel te lang verdraegzaem, langmoedig en verduldig is geweest, maer dat zy vermoeyd, en tot wal- geirs toe vermoeyd van al de eerloosheden der liberaters- iuinderheyd, de slem heeft laten hooren en kort regt heeft gedaen met al de onbeschaemde stoutigheyd der liberatery meteenen slag neêr te vellen en aldus de liberatery te ontzenuwen en bare trouwelooze inzigten en werken te vervdelen. Aldus, 't kwaed is ontwapend, en nu heeft men deszelfs slagen zoo zeer niet te vreezen, zoo min als de magtelooze poogingen die liet aenwend om den gang van het goed te stremmen. 'T goed 't geen to voren onmogelyk was to doen, word mogelyk en zalzelfs gemakkclyk verrigt kannen worden, want hopen wy, dat het geene hinderlagen zal ontmoeten ten zy de wanhoop en grainschapskreten der boozen die in alle geval mogen veracht worden, gelyk de liberatej'Sgazetten die thans de profetei-ssen spelen. Onder opschriftaen onze poliliesehe tegenstrevers, komt liet Verbond van Aclst in zyn laelste N' mei een artikeltje voor den beetel 't welk diiydelvk eene overslroonieiide palle verraed. Den konfrater drukt zyn bitter spyl uyl omdal de liberaters overal in de. kiezingen op llesschen zyn getrokken. Vu, dit is natuerlyk, maer wat nog al aerdig is, is dal hy durft komen vertellen dat deze welke de domme kiezers (zoo klapt den usmwijs vos) hebben tingeleyd, niets aen de politiek verstaen \Ycl gy geestig man, wat is bet te bejammeren dal de kiezers naer niet beter luvsleren en u maer zoo veel verstand .toe kunnen dan om door eene yzeren schnp te aten als er een gat in jsMaer gy wilt misschien zeggen, kon tra ter, dat in 't tand der kreupelen de manken koning zyn en dat gy, ingezien gy uyt- gever zyl van een armhertig en bedrukt prulbladje, ook meer versland hebt dan'uwe lezers.... Ah! dit is wat anders, zoo egrfisl zyn wy niet, volgeern willen wv u dit loestaen want hel ware meer dan onredelyk aen eenen uyl zyn dik gepluvmle te betwisten waermede hv zyn ruyg, zwart en gerimpeld vel moet bedekken. v lu dit zelfde artikel vraagt liet Verbond of de buitenlieden nu mindere lasten zullen betalen, of liuii land meer vruchten zaf opbrengen, of zy nu beter met hunnen gebuer zullen in vrede leven Op zulke scherpzinnige vragen konnen de buiten lieden niet beter antivoorden dan met de woorden van Neus Verhaegen die, als hy uyt zynen presidemszelel geworpen ivas, lot M. Delehaye zegde c'csl cc que nous verrons, dii zullen wy Willende te verstaen geven dal hy 51. Delehaye te Gend zou doen afkoken. Maer och arme den man heeft alles te Gend zoo ivel naergezien, dat hy met den pvMlusfm der libe raters zoo gretig naer Brussel geloopen is als eenen ezel dien men met spaenscheu peper getrakteerd heeft.... Maer getroost u, koufrater, en wees gelyk Uyienspiegel die altvd blyde was als met hem slecht ging, omdat hy hoopte dal hel later zou beter gaen Een blad gelyk het Verbond hooren spreken van n Hem die «ft Liefde voor hel menschdomaen liel kruis den dood ontving is zeker eene wondere zaek, en noglans hel- Verbond kwam daer zaterdag lest meê voor deu dag, en gaf dit zoo uetlekes af, dat men zou gezegd hebben dal den konfrater met Thomas-a- kèmpis in een hoeksken gezeten hadMaer wat doet dit daeraen Simia semper simia. dit is te zeggen dat het verloren suiker gedaen is in verbrandden pap, deu vuylen smaek komt er toch altyd door; of in andere woorden dat kwade eyérs allyd kwade kiekens geven. Den Messagen, de Broedermin, den Obscrvaletfr, de Indepen dence en consoorten verlangen zoo vurig naer een ander minis terie, dal zy niet ophouden te vertellen trien en genen minister gaet zich verwydereu, het blyveu van dezen en ginsleii minister aen 't hoofd va» zyn departement is onmogelyk geworden enz. Immers die bladen razen gedurig over ministeriele veranderin gen juysl als hadden de liberaters in de laetste kiezingen overal 3eu zégeprael behaeld, terwyl al waer zy oppositie ontiiioel hebben zy in de» vollen, grond gezet zyn. Aen die laktiek moet men zich niet vergrypen, 'l is eene francmaconsslieek gebruikt om de kalltolyken te misleyden en de groole afkoking der libera ters ledoen vergeten. Noglans hel zal niet pakken, want deeon- iorvateurs weten ook dat vyf en dry acht doen, en dal liet zothevcl is van tafel af te gaett als de beste poliën opgediend worden... Dal de franemapons liberaters .dan maer voor tzéevereu, het ministerie heeft den onderstand van 't land gekregen, 'l heeft zvne sterkte in de kiezwigeu geput, en tot spyl van wie't benyd zal het blyveu, al ware hel slechts om de liberatery te beletten eene tivee'de mael 'l land te pluimen eti te scheerenOm in 't licht te komen, moet men immers de duisternis passeren. De republiekanen nemen openlijk de verdediging van de woe- li"e studenten bv de universiteyt van Gend, en voegen zich hv èz liberaters van den Messager om 51. Serrnre te beschuldigen eït Wfepl.cdi^a Den aenleyder der republiekanery vind het gedrag der gestrafte studenten zeer natuerlyk, zeer trelfelyk, en Zelfs prysbuerden socialist looft de leerlingen, omdat zv met de processie gelachen hebben, en God in hel Allerheiligste hebben beledigd. Voor ilcti rcpublikaen, beslaen er geene procession de H. Sakramenls- processie is voor hem n eene belooning van party en den jaco- byn noemt de processie van II. Sakrain-en-tsdag eene polilieke kavalkade. llier mede nog niet vefdaett, en opdat men aen de inzigien van de republiekanen niet zen kunnen twvffeleu, voegt er hel walgelyk socialistisch blad «ie volgende zinsnede hy «Wat ons aengact, verre van verwonderd le zyn, wv uegrvpex zeek- wel dat eenige jongelingen verbitterd, zich oneerbiedig opziglelyk eene processie getoond hebben, vooral, wanueeer de redakleurs valt den Uien Public de processie vergezelden, en misschien het allerheiligste Sakiameul droegen. Zulke walgelyke woorden hebben geene uylleggiitgen noodig. Wy brengen die met veronlweerdigiug en droefheyd ouder de oogen onzer landgenoolen opdat men des te beter de republie kanen zou leeren kennen, en des te grondiger zou begrypen welke de mannen waren die op den 10 jtrny, in, de kiezingen den zege- prael poogden te behalen. Als de kalholyke kiezers de woorden en het gedrag der libe- ratcrs-demokralen willen onderzoeken, zullen zy des te beter hunnen zeprael begrypen. Vaderland CORRESPONDENTIE. Ontvangen van onzen geachlen vriend 51. V. R. le Schoorisse, de som van OS'-franks voor de inschryTtngeti van 1" 51. V. li. 2" 51. D. G. 5" 51. L. 4" 51. D. B. 5° Jofv. 11. Allen voldaen lol 1 April 1837. Ten uitersten verbitterd omdal eene gemeente hier digt by gelegen "aen de lüberalerskaudidaleu voor de kiezing der provin- cieraedsledcn zeer ongunstig is geweest, tegen de verwachting der liberatery, valt het Verbond in de yuygsle smaedredens uyl tegen don cerw. heer Pastor, welken alhier, gedurende lange jaren, met yver en vlyl het ambt van onderpastor heeft beoelfend en zich aller achting weerdig gemaekt. Dat den dommen kwant die hier de wourden van den weerden geestelyken verkeerdelyk, gelyk het aen eenen ezel eygen is, is komen uytleggen, hel wel versta: een trelfelyk man, als hv iets hoort en versiaet, zegt de zaken gelyk zy zyn, en als hy iels niet verstaet dan zwygt hy, daerover, uyt vrees van deftige lieden te lasteren, zyn eygen- zelven te schandvlekken en de waerheyd le verkrachten. Dat overigens den eeriv. geeslelykcn in kwestie gerust zy, de veny.nige lasterschichleii van het scltandblad der klnbislen kunnen bent niet bereyken, 'tis in tegendeel eenen eerelilel voor hemde versmading der klubsgaslen op zich getrokken le hebben. Alle achtbare lieden van de stad dragen hem des le groolerc achting toe, en zyn het eens om nog hun spyt over zy» vertrek uyt deze stad uyl le drukken. De socleleyl der balboogschutters gevestigd in de Gouden Ster alhier, heeft verleden zondag deel genomen aen de groole sc.hieiing, welke le Brussel heeft plaets gehad. Den oppervogel is geveld geweest door 51. Van der Storuie, lid van gezegde socië teit. en bestaende in eene kostelyke Pendule, geschonken door Zi'ne Hoogheid den Graef van Vlaenderen. Verleden woensdag avond is den genaemden Vital Verdjckt, voerman alhier, le Moorsel door hel onweder overvallen. Geladen met eene kar pannen, reed hy langs den weg, wanneer eensklaps den bliksem op zyn peerd neerschoot en 'l zelve zoodanig ver schrikte, dat het met kar en voerman in den gracht uederge- slingerd wierd en Verdickt ernsliglyk wonde. Den zoon van Verdickt die achter de kar ging, wierd insgelyks.door den blik sem getroffen in den gracht gesmeten en had den arm gebroken; het peerd is de bil verbryzeld en ter plaets dood gebleven. Dezen ongelukkigeti voerman is door dit geval geheel geruïneerd. By koninglyke besluiten, zyn aen de volgende gemeenten, voor werken van verbetering aen de buertwegen en van gezond making, de hier onderstaende sommen loegestaen In Oosl-Vlaenderen, aen Zele, 500 fr; aen Doel, 5000 fr.aen Scheldewindeke 2500 fr. In West-Vlaenderen, aen Za-nde, 500 fr.aen Weslkereke, 600 fr. Den genaemden Pieter-Jan Rogiers, bakker te St-Nikolaes,. is te Gend, door het hof van appel tot eene maend gevang en eene boet van 50 fr., benevens de kosten van het proces, veroordeeld, voor brood vervalschl le hebben. Eenen onzer agtbaerste volksvertegenwoordigers, M. Alex, Uodenbach,is door den keizer der Franschen tot ridder van het Eere-Legioen benoemd. Met genoegen zien wy dat alle de monarken van Europa de verdiensten en de uytstekende bekwaetnheden van den vermaer- den Blinden van lioussolaere welen le waerderen. In den Dien Public van maendag leest men De ouweerdige lasteringen in het publiek door de gazetten van hel rnaconuiek liberalismus en van de republiekanery uyl- ge&frooyd, beginnen hare vruglen le dragen. Gisleren, in den loop van den namiddag, stond 51. deu pastor der Augustynen, met eenen zyner parochianen, op de Lieve, rustig te klappen, wanneer hy brulalyk wierd aengerand door twee individus die •zich op bent hebben geworpen, roepende Weg met de priesters! De papen zyn de schuld dat de werklieden geen brood hebben. Persoouen die zich daer bevonden, hebben deze dolzinnigen tegengehouden, en hun belet ergo mishandelingen op den agl- baren geeslelyken, die reeds eenen geweldigen slag op het hoofd had ontvangen, te plegen. Men verzekerd ons dat de twee kivacddoeners onmiddelyk zyn aengcltouden. Zy zullen voor de justicie over limine brutale aenranding Ie vèranlvvoorden hebben maer, zy zyn de eenigsle of de grootste pligtigen niet. Dc opregle aenranders zyn deze dié van de vryheyd der drukpers misbruyk maken onv de driften des volks tegen de leden van de geeslelykheyd op le hitsen. K liet tooncel van gewe'denary van welk wv komen te spreken, is de uitlegging in bel werk gelegd der eerloosheden welke de Broedermin on zyne medepligtigen. voorleden dinsdag, aen den ingang der kies-bureelen deden uyldeeleu Zoo het sehynl, ga cl 51. Firmin Rogier, belgischen zaek- gelasligden te Patys, eene andere bestemming bekomen. Waerom dien vremdeling niet voor goed afgedankt Het hof van assisen der provincie Brabant) zitting te Brussel houdende heeft zich dynsdag met de zaek van tie Nation bezig gehouden. Gelyk men weet. was dit blad beschuldigd van dè hertogin van Braband gelasterd te hebben. Den genaemden Desire lirismee, geboortig van Gend, en ivoo- nende te Brussel, uitgever van la-Nation, en die de verantwoor- deliklteyd van het artikel had op zich genomen, is pliglig door den jury verklaerd, en door het hof van assisen tol een jaer gevang, hy lyfbedwang tot eene boete van duizend francs, en tot de kosten van het proces verwezen. Te Brugge is door liet hof van assisen ter dood veroordeeld, den genaemden Ivo \'an der Schelden voor de hofstede van zynen schoonbroeder, in den nacht van den i tot deu 5 mey laelst, in brand gesteken te hebben. De zeven raedsleden van Aelh. Zaterdag is deze zaek voor' liet brü'sselsch hof van appel eyndelyk afgeloopen. In deze zitting. Waren al de beschuldigden afwezig, en hunnen verdediger M. Orts, heeft dien dag, even als doegs te voren, te vergeefs, ouder meer dan een voorwendsel, de zaek op nieuw willen doen uyl stellen. Alle deze vragen wierden door het hof verworpen eu de zeven beschuldigden veroordeeld 5151 J. B. Delecluze, gewezen burgemeester van Aetli, gewezen lid van de kamer der volksvertegenwoordigers en onlangs ivedr kandidael; Mhémon en Thénion-üessy, ieder lot dry tnaenden gevangzilliug en vyf je reu verlies van graine burgerreglen lil. Del motte, Ph. de Bloisen A. de Smedl-Palioi ieder lot éene maend gevangziltiug, en Frans Deneuboitrg, dezer dagen kan idaet voor dekamer, tol twee maet'.den van dezelfde straf,allen solidair voor elkander, by lyfsdwang en lot de kosten van hel proces. Onze lezers-weten, dal zy beschuldigd zyn van belediging en laster tegen 51. Lor, burgemeester van Aellt, met wien zy als geineenteraedsleden zitting hielden. De genaemde Sophia Berch marts, bordue'rsler, te Weiteren woonende, eu beschuldigd' van kindermoord, is dynsdag ook voor het hof van assisen verschenen. Door den jury pliglig verklaerd, is-Sophia Berchmans tot de dood veroordeeld. Het arrest beveelt dat de halsregling op eene der openbare plaetseu van Gend moet geschieden. Hel hof van appel-van Gend beeft door een arrest bevohm dal hel testament van ivylen 5lev. Claes-tle Cock onmiddelyk moei ten uylvocr worden gebragl. Dit arrest is de bevestiging van litl vonnis der civiele reglbank door Mi. Lelievre voorgezeten. Hel testament is door 51. d'Elhoulagne verdedigd, en door MM. Roliu, Sletdeppenuingen en tialiu aengerand. - Hei hof van assisen te Gend, heeft gisleren den genaemdén' Judecus Romhaut, oud 44 jaren, landbouwer le Waesmunsleij, beschuldigd van dicfle met braek, tot 3 jaren dwangarbeyd, ten toonstelling, en vyf jaren ivaekzaemheyd der pol icie veroordeeld. De ontvangsten van-den yzeren weg lydens-de maend april zyn van 1,747,462 fr. en 41 cenlimen geweest. Dit maekl een verschil van 140 duyzend francs' min, dan voorleden jaer lydcns de zelve maend, .Men heeft uyt liortryk vernomen dat de granen merketvk in prvs zyn gedaeld. De tarwe is fr. 2-75 den hektoliter, en dn rogge 2-25 afgeslagen. In weerwil van dezen afslag, zyn er nog groote- hoeveelheden tanve en rogge moeten opgezet worden. Do aardappelen zyn van 14 fr. op 8 de 400- kilogr. gedaeld. Men- betaelde de nieuwe aerdappelen 1-8 cenlimen den kilogr. Op liet vee is er ook eenen afslag van 20 tol 25 per heest. Te Geeraerdsbergen is de tarwe deze iveck fr. 5-14 afge slagen hei mastcluyn 1-05;.en de rogge 2-15. Een fransch blad van Antwerpen kondigt hel volgende af Over een paer weken, ten acht uren 's morgends, kwam er eenen jongeling, wiens houding en manieren, eenen Imogen stand aeuduyddèu. in het prachtig magazyn van chineesch porceleytt van Mejufvrouw Gysels, in de Gaslhuysstraet-. Na de schoone verzameling van porceleynen vazen, waeyers en sleenen beelden goed bezigiigd- te hebben, vroeg den bezoeker den prvs van twee groote vazen. De madame van het magazyn, die alleen in den winkel was dewyl hare deelgenote nog niet-was opgeslaen, ant woordde met eenen grimlach van ongeloovighejtl, dat deu prys aeuzieulyk was, namelyk zooveel... Den onbekenden ivas door dien prys in het'minste niet van zyn stuk gebragt, en zonder afdingen zegde hy, ter groote verwon dering der' dame Ik koop ze. Met is goed, Mynheer. En 'die porceleynen vroeg hy. Wat kosten die En nadat de dame deu prys had opgegeven, zegde hy Ik koop die ook. Die twee beeldèn'en dien waeyer zal ik ook nog nemen, voegde hy er bv. De dame verwonderd over al die aenkoopen, ging Mej. Gysels daervan kennis- geven, onder voorwendsel dal zy haer ewiu inlichting te yragen had. Midderwvl ging den jongeling voord met hel magazyn te omlet- zoeken. Op* eene tafel vond hy een album, en begon het boek Ut' doorbladeren. Dat album, behelsde, onder andere teekeniugen, een portret van dc koningin der Belgen, onder hetwelk door eenen ongenoemdeu dichter eenige verzen geschreven waren. Da magazyn dame ziende terug komen, zegde hy haer dal hy ook dat albam wtlde koopeo. Zy. antwoordde hem dat het niet te koop- ivas, aengezien Mej. Gysels'er veel aen hield, uyt hoofde van liet portret der koningin 5t welk er in geleekend wast Den jongeling, scheen over die reden vergenoegd, en hy drong,op het koopem van het album niet aen. 51aer, Slynlteer, vroeg de dame, waer moeten wy die vonr.- werpen doen dragen, en op wiens tiaent moet de factuer of rekening nemaekt. worden Ah I zegde den kooperhel is waer, ik 'ga u tnyn adres geven. En eene pen nemende, opent hv hel album,dat men hem niet had willen rerkoopeu, en begint er eenige regelen op te sehryren. De dame, hel boek alzoo'ziende bederven, schreeuwde van spyt en misnoegen. Ziedaar myn adres, Mejuffer, sprak den onbekenden. Gy zuil zoo goed zyn, nty zonder uytstel alles te laten geworden wat ik gekocht heb. De andere, over zvne onverlegenheyd verwonderd, neemt het album en leest het volgende adresOp-het kasteel van Lachen voor Mgr. den hertog van Braband. Mgr. den iterlog van Bra- band I riep de dame. Dien hen ik zelf. ik heb in uw magazyn zeer schoone dingen gevonden, mejuffer, eu ik beu verheugd er eenige te hebben kunnen koopen. De dame verontschuldigde zich zoo veel zy kon, betreu ren (Je dal zy Mgr. den hertog niet eerder had erkend en den prins wan haer "afscheyd nemende, zette zyne morgeudwandeling voord. Zondag met den- avond, is het muziek van Zeveneecken, vergezeld van byna al de notabele ingezetenen, en gevolgd door een groot getal bewooners van omliggende gemeenten, naer Meudonck getrokken, wetende dal 51. Van Overloop aldaer zich op het kasteel bevond, ten eynde den herkozen volksvertegen woordiger, die onlangs ook tot dc weerdighevd van ridder van het Leopolds-order was benoemd geweest, met eene serenade te vereeren. Deze hulde was openhartig en welgemeend, gelyk alles wat door de brave en reglzinnige landbewooners ouzer Ylaeu- deren geschied. Het muziek van Zeveneecken had verscheydene zyner beste stukken uytgpvoerd, en beeft dan de Br-abangonne gespeeld. Toen liet nalionael air was geêyndigil, en herhaclde vreugdegeroe|ie» de lucht deden weergalmen, is 51. Van Overloop in hel midden der muziekanten en notabelen verschenen, en heeft hun gul- hertig zvne^erkentenis bewezen. M. Van Overloop heeft de menigte in de vlaemsche tael aen- aesproken, en hun bedankt, ter zeiver tyd hun verklarende dat Ity altvd de belangen van den landbouw benevens die van den koophandel en nyverhevd had voorgeslaen, en dat by die met- even veel aenhoudeiulhevd zou blvven verdedigen. Deu land- houw. heeft 51. Van Overloop gezégd, is de bron van geluk en welvaren voor de Vlaeudereu den landbouw verdedigen, is dus hel geluk bewerken der landbewooners, en hiertoe zal ik alle mvnè poogingen aenwenden, even als tnyne medeleden van onze provincie' doen. Wy hop ti des te beter in onze poogingen Ui.

De Denderbode | 1856 | | pagina 2