DE KERMISFEESTEN ZONDAG 29 MY 1856. TIENDEN JAERGANG. - N' 613- Vertrekuren uyt de Statie Aelst VAEfi: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 28 Juny !8*i(>. Den katoen-generael en de afko- kingsmedalie. Den held der Indépendance. Is 't daermêe genoeg TE AELST. NU WAT ANDERS.- -8-05 - ©endermonöe 5-40 6-55 8-45. Brussel langs Denderl.'7-401 5-157-55. Stechelen Antwerpen, 5-4U3-80 6-55. •Leuven Thien, Ltiyk, Verv 5-403-306-55 Landen, St.Tvu yen, Hasselt. 5-40 's mnrg. 3-30 6end (langs Lede, 8-051-20 6-50. 11-25 3-30 Sp Gend, Brugge, Ostende (langs Lede, 8-05- 6-50 3-30 lc klas langs Dendermonde Kortrvk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-05 1.20 6-50: Doornyk, Ryssel (langs Alh 7-301-035-15 Nin. Geerardsb. Ath, 7-301-055-15-7-55 ë'Bei;gen, Quievrain 7-301 055-15. vStaen te lkde de konvoys vertrekkende van Brussel'7-1512-30 6-00 en van Gend 7 12-104-30. Te idegem siaen deze vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aelst 7-30 -1-05 5-15— 7-55. Staen te CYSBGF.ni stil al de konvoys uitgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-H5 des morgens en 8-45 's avonds en van Üenderraonde ten 8-45 's morgens en 9-25's avonds. «GUÏQUE SUUM. VAX fcOKERF.N IVAER ÏJendermonde '6-30 $-45 3-15 6-45. Aelst, Ninove, Geerardsbergen, Ath'6-30 3-156-45. VAX ATI! NAER 'Geeraerdslrergen, Ninove, Aelst-, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-00 7-20. 'Oeeraerdsbergen, Ninove 6-3010-004-(»07-2). Brussel (langs Detrderleeiiw) 6-30 4 00 7-20. 'Gend, Brugge, Ostende 6-30—4 (langs Lede.) 10-00 7-20 (langs Dendermonde.) VAN GEND NAER /Aelst, Ninove en Ath 7J00-12-10—4-30 6-25 langs Dendermonde. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend rlangs Denderleeuw) 7-1512-306-00 7-30 eist alleen.) Ninove, Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-30. VAN DENDERMONDE NAER: ■Brussel 'langs Aelst) 7-15 12-40. langs Stechelen.) 6-059-15iO-2'J47-20. Aelst, 7-1 a 8-45— 12-40 4-15 7-35 9-25. DEN DENDERBODE De groote liberaters-magonnieke afkoking van Gend heeft geheel de secte in opschudding gebragt, en dit zoo wel buyten dan binnen land. ïe oordeelen naer de buy- tengewoone janimei ingennaer de woedende uytvallen tegen eonservateurs en geestelyken, te oordeelen naer de rustelooze stuvptrekkingen en bedreygende blikken der liberaters kopstukken en gazetten, moet den slag van 10 Juny als eeuen klop van gratie voor de secte gehouden worden, want zy zoekt alle middelen uyt om hare droef- lieyd en scliandige nederlaeg te bedekken zy gaet zelfs naer vremde landen om troost te zoeken. De Indépendance doet zich vertroosten door eenen parysschen korrespon- dent, welken deze moevelyke taek op de volgende wyze zoekt te volbrengen. Hv zegt op eenen hoogst bedrukten toon dat den uytslag der gendscbe kiezingen te Parys (hy wilt zeggen by de aenhangers van Mazzini en Kossuth) een beweenlyk uyt- werksel van verslagenheyd en verstomming te weeg gebragt heeft. Den korrespondent gaet verder en zou in de neder laeg van Mamlius de oorzaek willen zoeken van de daling der fondsen op de beurs van ParysVinden de Indépen dance en hare korrespondenten onnoozele lezers genoeg om hun op te vyzen dat te Parys, en byzonderlyk op de beurs de afkoking van Maniiius indruk gedaen heeft, daermêe wenschen wy d'eene en d'andere proficiatnog- tans willen wy hier doen aenmerken dat er eerst hoeft nagezien te worden wat voor eenen persoon den afgekook- ten is, en dit nagezien, zyn wy van gevoelen dat noch de politiek, noch zelfs de katoenfabrikatie ooyl gedacht had den dat er ergens in de wereld eenen Maniiius bestond, ten zy dat zynen naern, die uytgaet in US, misschien zou kontien doen gelooven dat het eenen ouden Romeyn is, die zich in de boeken bevind welke men aen de jonge stu denten geeft om latyn te Ieeren. Maniiius zou dan van de tweede declinatie zyn en aldus verbuvgd worden ENKELVOUD. Nomiiiatif Maniiius Genitif Manilii Datif Manilio Accusatif Manilium Vocatif Manili Abiatif Manilio. Nom. Gen. Dat. Acc. Voc. Abl. Manilii Maniliorum Maniliis Manilios Manilii Maniliis. Dat men zich noglans in Vrankryk met de belgisclie kiezingen van 10 Juny bezig gehouden hebbe, daeraen twyffelen wy niet, doch niet 0111 eene daling op de beurs ,e veroorzaken, maer wel 0111 integendeel de fondsen te doen klimmen, want als men, vóór de kiezingen, de los bandige schandtael der liberaters maconnieke dagbladen naging, dan moest men in Vrankryk gelooven dat geheel Belgiën onder het jok der klubsen en logiën verpletterd Jag, dat het van uaby Zwitserland en Piemonl volgde, en dat er alhier eenen vreeslyken broeynest van revoluliou- nairen bestond die gedurig zoodanig aengroeyde, dat hy welhaest de naburige landen zou aenvallen om de troonen van keyzers en koningen te bedreygen, en dat evndelyk voor Roomen tie laetste lier op het punt was van te slaen Zonder verder de Indépendance en hare maconnieke broeders en zusters zoo binnen als buyten 'tland te willen bedroeven, zullen wy haer zeggen dat den 10 Juny voor Belgiën een allergelukkigst uytwtrksel op de naburige gouvernementen beeft te weeg gebragt, omdat men er beeft konneii bestatigen dat de party der liberaters-franc- macons in Belgiën niets anders was'dan een samenraepsel van eenige uytwykelingen of uyt hun land gejaegde kerels die zoeken te nestelen waer zy, door d'exploitatie en ver- ievding van een al te goedhertig volk, trachten te leven. Maer keeren wy terug op Dit blad en zyne aenhangers willen Maniiius doen door- gaen als eenen diepgrondigen staetkundigen, eenen rede- naer van eerste klas, eenen grooten man en slagtoffer der achteruytkruypende party. Om hem te vertroosten zou het hem een standbeeld in marnier of in brons willen opregtenMaer dit zou te lang duren eer 't land het genoegen zou hebben de wezenstrekken van Maniiius te gemeten. Wy geven dus voor raed dat men hem, in af wachting, een borstbeeld in caoutcboue of peperkoek zou gieten of bakken en dan ware zulks in acht dagen gedaen en den man zou voor alle vensters konnen pryken Doch wy booren al de tegenwerping dit alles zou geen gerucht genoeg maken, men zou te gauw de schim van den held vergeten, er moet dus iets gedaen worden dat meer gerucht maekt en 'tgeen de hoofden verwarmt en de herten doet schuynien er moet wyn gedronken worden, er moeten gelegenheden gezocht worden om gezond heyds- dronken in te stellen, de gevulde glazen en de gelukwen- scliingen aen den afgekookten moeten met eenen keer het spyt en de verbazing door den 10 Juny veroorzaekt, doen verdwynen, er moet sloffe zyn om de liberale gal wel te doen vlieten, 0111 eens duchtig den godsdienst te lasteren, de katholyken te beledigen, de priesters en religieusen door het slyk te slepenMaer eene kwastparty is nog niet genoegei' moet iets anders zyn dat tot het nageslacht overgaetVoor alle groote mannen doet men eene medalie slaen 0111 hun geheugen te verëeren hier is het voorzeker .'t geval om aen het nageslacht de heldhaftige wezenstrekken van den grooten wetgever, van den uyl- munlenden redenaer, van den liberaler by uytstekenheyd over te zetten. Waerlyk de liberaters zyn zoo ligt niet te vreden dan men algemeenlyk zegt, want zy vergenoegen zich met al liet bovenstaende nietzy moeten nog meer hebben hunnen afgekookten wetgever-kaloenfabriekant moet gene- rael benoemd worden van de garde-civiek, den man moet het bevel voeren over geheel de burgerwacht van Vlaen- deren Doch dit is waerlyk aerdig en leutig voor de Vlamingen van namelyk eenen held gevonden te hebben die van katoenfabrikant met eenen keer krygsman zou worden en een geheel leger soldaten doen manoeuvreren net als de spillen en bobynen van zyne fabriek. Zoo liaest den grooten man tot het opperbevelhebberschap der garde civiek zal benoemd zyn, hoeft het land voor geen Risquons-Tout meer te vreezén, den nacm alleen van den nieuwen katoen-generael zal de vyanden benauwd maken en nimmer zal een vyandig leger zich tegenover Belgiën durven vertoonen. Wat geluk voor 't land wat geluk voor de liberatery dat dien man op 10 Juny zoo deerlyk is afgekookt, want ware hy in de kamer gebleven, zulke schoone reputatie zou hem nooyt ten deele zyn gevallen, hy zou altyd een- voudigen M. Maniiius zyn gebleven, die, door zyne aerdig aeneïngedreegde redevoeringen, dikwils maer diende om de kamer te doen lagclien. Docli men moet waerlyk van de liberatery deel maken en een logie kopstuk zyn om zoo verwaend te zvn van met eenen keer zoo hoog als den Malakolf-toren te willen wor den; de liberatery beeft eene byzondere kennis om hare mannen seffens groot te maken, van niets weet zy toch iets aeneen te knoeflelen, van eene vlieg kanzv eenen os maken, van eene nulliteyt eene sommiteyt van verstand, en van eenen Maniiius eenen Cicero of Napoleon maken.... Maer dit alles zal de rekening niet maken van de andere liberale kopstukken wat zullen deze zeggen als men hun zoo negligeert en dat al den wierook voor eenen individu gebrand word Er zvn vele andere liberale wetgevers die de banken der kamer hebben verlaten en die zoo hoog niet verheven zyn dan liet slagtolfer van 10 Juny. Als M. D'Elhougne de kamer verlaten heeft,'t is geweest zonder lawyt, zonder betooning, zonder ovatie zou dezen mis schien zoo welsprekend niet geweest zyii Zou hy zooveel kennissen van de wetten niet gehad hebben Zou by in 't algemeen zoo bekwaem niet geweest zyn dan M. Maniiius? Dit is te onderstellen, want de liberatery is te slim en te regtvcerdig dan dat zy lauweren zou toereyken aen broer- keus die ze niet zouden verdiend hebben 't ware ten an deren eenen kaekslag gegeven aen geheel de party en doen verstaen dat zy geene bekwame mannen bezit, dat zy ellendiglyk in de kamer vertegenwoordigd is, en dat zy zelfs gedwongen is den eersten den gereedsten te nemen 0111 hem eene burgerkroon te vlechten of zelfs een pronk- graf op te regten waer op geschreven slaet HIER LIGT BEGRAVEN DEN HELD VAN 10 JUNY. Ter gelegenhevd dei' inhuldiging van den regtstreek- schen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst, en van liet standbeeld van onzen beroemden inboorling, Dirk. Martens, die den eersten de boekdrukkunst in Belgiën lieeft ingevoerd en hier te Aelst uytgeoeffend, zullen er in onze stad met de kermis buytengcwoon prachtige en luys- lerryke feesten gegeven worden. Deze feesten zullen veel en zeer veel geld kosten, doch daer gaen wy over, aenge- zien er zich byzondere omstandigheden opdoen en wy thans het geluk en genoegen zullen hebben onzen geëer- biedigden Souvereyn endeszelfs welbeminde familie in ons midden te ontvangen. Maer wat óns pynlyk valt, is dat in de uytgaef der gelden eene zoo verregaende partydigheyd, of liever eene zoo walgelyke onregtveerdigbevd gepleegd word. -ci Aen alle scliuttersraaetscliappyën zyn uyt de stadskas kostelyke zilveren pryzen te winnen gegeven; dry zilver smidswinkels zyn met de levering dier voorwerpen beguns tigd, den vierden alleen, omdat hy door oenen burger gehouden word welken zich openlyk voor de conservateurs- party verklaert, is buyten alle levering gesloten. Daer zouden wy nog overgaen aengezien wv er aen gewend zvn te zien dat onze liberalersregentie, alhoewel ten onregfe, uytsluvtelyk met dc stadspenningen altyd deze begunstigt die van haren smaek zyn ol op welkers medewerking zy fn kiezingen etc. mag rekenen. Doch wat er onverdraeglyk en scliandelyk is, is dat men aen eene byzondere maet- schappy verboden heeft met hare eygene penningen pryzen te koopen in gezegden zilversmidswinkel, onder bedrev- gmg dat zy geene bypryzen van de stad zou krvgen indie'n dit verbod met nageleefd wierdEn nogtans is dezen juwelier eenen burger van de stad die hooge lasten be- taelt, daerby familievader is met een groot getal kinderen en uyt dien hoofde zoo wel regt heeft dan andere om zyn aendeel uyt de stadsvoordeelen te genietenMaer wat willen wy zeggen onze stad word tegenwoordig bestuerd door eenen vremdeling die hier al de vette plaetsen ten nadeele onzer inboorlingen inslokt en daerby nog d'air heeft van de burgers te miskennen, alhoewel hy overtuygd is dat hy zeer magere zoppen zou moeten eten indien hv de vette jaerwedden, die hem uvt den zak der burgers betaeld worden, niet op te stryken had. Doch werpen wy een vloers over die ontëerende mishandeling onzer Aelster- sclie zonen en hopen wy dat de kiezers langs om meer de noodzakelykheyd zullen gevoelen dat liet ryk van dien vremden boer welhaest eyndige. Gelyk wy hooger zegden, zal met de kermisdagen, het glorieryk standbeeld van onzen beroemden Martens wor den iugewyd en zal er aldus eene lang verwachtte maer hoogstverdiende hulde worden bewezen aen den grooten man welken aen stad en vaderland den weg gebaend heeft tot eenen trap van iuyster en geleerdlievd die ons door andere volkeren benyd worden. En inderdaed, 't is onzen verdienstelvken Martens die. over omtrent vier honderd jaren, den eersten in Belgiën, te Aelst, zyne geboortestad, de eerste drukkery inrigtte* hebbende alleen zyn eygen vernuft lot onderstand 0111 letters, persen en al de zoo menigvuldige werktnygen voor de drukkery te maken. Immers, Martens moest de druk kunst in ons land doen geboren worden om ze tot de beschaving en verlichting der volkeren te konnen doen strekken en te beletten dat de wetenschappen met de geleerde stervelingen ten grave daelden en voor altyd verloren waren. De schoone drukkunst, die schelklinkende trompet van 's menschens verstand, welke haer geluyd over geheel den aerdbodem kan doen hooi en de drukkunst die ware artillery der gedachten van den mensch voerde onzen stadsgenoot niet alleen alhier in, maer hy bragt ze tot zulken graed van volmaektheyd, dat de ervarenste van onze lyden zich met konnen'ontbonden de werken en voortbrengsels van Marlens gedurig te bewonderen. Men zal ons misschien opwerpen dat wy al te vurige bewonderaers zyn van de drukkunst, dat de drukkunst ook het zaed is van al de onheylen die in de samenleving zoo schrikkelyke verwoestingen aenrigten. Daerop ant-

De Denderbode | 1856 | | pagina 1