FRANSCH KEYZERRYK. Men heefl deze week eene lydiug uyt Parys ontvangen die' tip liet onverwachts is aeogekomen, en met de belangen der leden van de koninglyke familie van Belgiën in verband staet. Op bevel van den keyzer der Fransclien, is er aen den raed van stael in Vrankryk, een ontwerp van wet voorgedragen, by welk er aen ieder der princessen, dochters van wylen Lodewyk- Philip, of aen hare afstammelingen, eene jaerlvksche rent van 200 duyzend fr. zal betaeld worden. Den raed van staet heeft dit ontwerp van wet goedgekeurd. Nu zal dit ontwerp van wet aen de wetgevende kamers worden voorgesteld. Er is aen de aenneming niet te twylfelen. Het groot jaei lyks banket der franemacons Zal, dit jaer; geene plaels hebben Het is de Emancipation welke dit bekend beeft gemaekt. De rede hiervan is, omdat er te veel oneenighevd onder de vrymelselaers heerschl, en om dat de republiekanen te veel invloed in de logien bekomen. Het zelve blad meld ook, dat vee! vrymelselaers hun ontslag hebben gegeven. Hel groot banket te Brussef van den 21, is aen eenen fran- schen restaurant toevertrouwd Omdat dezen maer 60 franks par hoofd vraegl en zilverwerk, enz. levert, terwyl de brusselsche restaurants' 15U francs par hoofd vroegen, zonder levering van zilverwerk. Men kondigt af dat den koning, binnen weynige dagen, een Uytsiapje naer Engeland gael doen. Vrydag avond kwam den eygenaer van den Robinet te Ant werpen, by de Warande, l'liuys en ging te bed. Des morgends, by bel wakker worden, herrinnerde by zich zynen frak beneden te hebben gehangen, en er bankbriefjes te hebben in laten steken. Hv bemerkte welbaest dat er een briefken Van 300 fr. verdwenen was. Men had vermoeden op de diensltneyd deze loochende echter twee uren lang, pligtig te zyn aen "de diefle. Ten slotle bekende zy bel bankbiljet genomen en bet in een sluk gazet gewonden, verborgen Ie hebben. Het biljet wierd terugge geven, maer den eygenaer deed baer selfens het buys verlaten. De nreyd vertrok per vigilant, en deed zich naer eene herberg, in de Sauciesslraet, brengen, alwaer zy maendag door de policie van Berchem en eenen adjoint van den 1"> wyk, is aengebonden. In een blad van Brussel leest men heden het'volgende medegedeeld artikeltje ic Wy roepen de aendacht in van bet publiek en vari de be voegde overheyd op de boter die nu te Brussel verkocht word er is boter die met roet gemengeld is, en wel een derde keersroet bevat. Deze walgelyke vervalsching schynl bezonderlyk by de voord- verkoopers te worden gepleegd, en gebeurt zonder dal men de boter moet doen smelten Om die vervalsching te ontdekken, moet men maer een deel van die boter doen smelten en laten koud worden alsdan, als er keersroet in gemengeld is, zal men met een mes, de laeg roet van hoven de boter kunnen wegnemen. Eenieder zal ook genoeg het roet aen zyn wit kleur en aen zynen bezonderen reuk kunnen kennen. Het is waerschynlvk te Brussel alleen niet dat deze verval- schingen geschieden. De proef die hooger is aengeduyd, kan overal gedaen worden. Men verneemt uyt Leuven dat eenen konvooy van vyf waggons met koopwaren, in de vaerd is gevallen. Dien konvóv word door zyne evgene zwaerte voordgerold naer de vaerd op eene helling vaneen deel yzereu weg, en moet over eene brug rvden. Vrydag was die brug jttyst open, als hel konvoy aenkwam, eii de vyf "geladen waggons zyn in de vaerd gerold. Twee waggons waren met graen geladen, eenen met meel, eenen met ver- schillige koopwaren en eenen met kanonballen. Den bedienden die op hel konvooy zat is van bel zelve gesprongen, en heeft aldus zyn leven behouden. Dit ongeluk is voorgevallen, omdat men hel leeken niet had gegeven dal de brug open was. Den schoonen drvmaster Maria-Louisakapileyn Vander- bey-.len, en toebehoorende aen MM. de gebroeders dé Cock, uyt- reéders te Gend. is aldaer met eene lading nieuwen rvsl aenge- komeu. Dit schip beeft den overtogt van Akyab in 125 dagen zee, ge iaën. De Maria-Louisa was den 12 september laetst, uyt Ant werpen vertrokken, en had de revs van gaen en keerên in 9 maeuden en 6 dagen, voltrokken. Hel is de eerste revs welke dit schip, sedert dat bet verlengd en hersteld is geweest, doet. De revs is allergelukkigst geweest, en elkeen bewondert den zwier en het goed onderhoud van dn vaertuyg. Elkeen, lot welke denkwyze hv behoort, beeft de aenranding en mishandeling van welke M, den pastor der Augustvnen-kerk bet voorwerp geweest is, afgekeurd en geschandvlekt Dm Messager alleen heefl zich van afkeur onthouden, en zich niet geschaeind die aenranding lot voorwerp van eene lafhertige spol- ternv te doen dienen. Den pastor sprak hollandsch zegt den Messager, n en de werklieden namen den pastor der Auguslynen voor den proteslaniscben dominé Van Schelven. Deze schaem- telooze leugen word nog door eenige dupen geloofd. Maer, men begrypl tnoeyelyk de domme liglgeloovigheyd van die medelydens- weerdige dupen. Indien bet mogelvk geweest was den pastor voor. eenen dominé Ie aenzieu, hoe zou men dan de mishande lingen onder de woeste geroepen van: Weg mei de priesters! begonnen hebben De handelwyze van den luykschen volksvertegenwoordiger M. Bronekarl, ten opzigte van den armen Regnier, niaekl nog altyd bel onderwerp uyt van een aental artikels in de dagbla deren. Den Journal de Licgc heefl den politiekcn last van M. Bronekarl te verdedigen, vooral tegen de hekeling van de Gazelle de Licge. Uyt hunnen pennentwist blykt, dal het parlementslid zich heel en al bedrogen heefl, toen hy, op zyne eer, aen het publiek verklaerd heeft dat hy, gedurende de Pacsch-vacanciên, aen zynen advokaet last had gegeven om den armen schuldenaer loste laten, luderdaed, de Paesch-vacanciën duerden van den 15 maert lol den 2 april, enden ongelukkiger} Regnier zat den 20 april nog gevangen, voor zvne 10 fr. schuld, want het was dien dag dal den armen duvvel, in eenen aenval van zinneloos- heyd, eenen wachter sloeg. Die beweering is zoo vast gegrond, dai den Journal de Liége zelf bekent, dal hel niet anders zyn kan. Als men daerbv denkt, dat de vrouw van den gevangenen, lydens de Paesch-vacanciën M. Bronekarl is komen smceken om zich eyndelyk bermherlig te toonen, en dal haren knieval niet geholpen heeft, dan mag men denken dal Regnier nog zou vast zitten, zonder de vrekende uylspraek van den jury. Gelukkiglyk vernemen wy, dat de onchrislelyke daed van eenen wetgever, de oogen van het gouvernement heefl opengedaen. De wel op den lyfsdwang zal veranderd worden reed- in den volgenden zitiyd zullende kamers er zich mede bezig te houden liebbeu. Op die wyze brengt hel kwaed soms goed ie weeg. Er zal nu Ie zien zyn of M. de Bronckart zelf voor de verandering der wet stemmen zal De Indépendance zegt, dat de statuien der maetschappy voor eenen yzeren weg van Alh en Ghislain naer Gent langs Doornik, eerlang in den Monilcur zullen verschynen, en dat priiis de Eigne den Voorzitter van den bestuerraed zyn zal. ja dè' Emancipation heeft men deze uytlegging aengetroffen: Dat de garde-cmek nog verre is van populaire te zynte Antwerpen £al men ftgtelyk begrypen bv het lezen der volgende omstandigheden die wy aén het Handelsblad van heden ontleenen Den heer V. B. eenen bewooner van St.-Willebrords heeft sedert giste ren i\tie wóoning moeten verlaten, wilde hy niet als eenen misdadiger naer het gevang gesleurd worden. Om zich niet aen de verpligtende wapenoeffeningen der burgerwacht te hebben onderworpen, heeft zich dien heer tot 14 francs boete of tot 5 dagen öpsluyling zien verwyzen. Sinds eenen langen tyd reeds, is dit vonnis tegen hem uytgespröken maer zaterdag in den inorgend, kwamen de policie-beambten eyndelyk aen zyne wooning aenbellen, om hem in hun gezelschap naer St.-Andries over te brengen. In volle kleeding der burgerwacht stond reeds den heer V. B. berevd om de deur te openen, om zich aen zyne straf te onderwerpen. Doch eenen toeval, in dergelvke gevallen meest onvermydelyk, heeft zulks verhinderd. Zyne echtgenoote zonk onder hertscheurende kreten in onmagt ten gronde. Hierdoor bleef de deur gesloten, en dus is de policie onver- rigter zake vertrokken. Maer welk is nu de oorzaek dat den heer V. B. zich niet. gelyk een ander lid der burgerwacht, aen de wnpenoetFeningen onderwerpen wilt Op zyn evgen aenzoek en hierin gesteund door den heer grootmajoor wierd hy door zynen kolonel in zyne dienstoefïening opgeschorst, en dit om den iever te beloonen, dien hy vroegtydiger in de hoedanigheyd van luyienant onder de rangen onzer burgermilicie aen den dag had gelegd. Dit voorregt bleef hy behouden tot na de kiezing voor de kamer der volksvertegenwoordigers dan eerst moest hy weder gelyk eiken anderen zich onderwerpen. Hierover zyne verwondering te kennen gevende, aen den kolonel Van Ilavre, voerde dezen hem toe Daer gy u met de kiezingen hebt durven bemoeyen en propagande a gemapkt hebt voor de conservatieve party, zult gy nu ook weder uwen a dienst als lid der burgerwacht doen. Als Belg heeft den heer V. B. niets tegen dergelvk bevel in te brengen maer als Belg heeft hy ook het onbelwistbaer regt van zyne stem te geven en eenen man voor te dragen, die niet alleen de regten van het algemeen, maer ook onze dierbare moedei tael in 's lands kamer zou verdedigen. Daer de opperhoofden der burgerwacht meest al tot de anders denkende party hehooren, hebben zy zich dus op den heer V. B. over den val van hunnen kandidaet willen reken, door hem weer tot de wapenoeffening der burgerwacht op te roepen. Hoe kleyngeestig dergelvke vraek ook zy of niet, maekt zy de oneenig hevd hoe langs om meer grooter, eu ziet zy het welzyn des vaderlands willekeurig over het hoofd... Wanneer toch zal dit een eyndc nemen De voorledenn week zyn hier te Aelst ook twee gebroeders garde- clvieken door de gewapende magt aengegrepen cn als misdadigers in het gevang geworpen, omdat zy geweygerd hadden eene boet. waertoe zy veroordeeld waren, te betalen. Sedert de toepassing van de laetsle wet op de verval- schingen, verschynen de mclkverkoopers mei geheele benden voor de korrektionneele reglbank van Brussel. Woensdag waren zy ten gelalle van 26. allen uyt Uccle en Elsene, en by bel gehoor is er iets voorgevallen dal melding verdient. Eenen melkverkooper van Brussel, die vóór zyue konfraters van Uccle en Elsene opge roepen wierd, had by den kommissaris die tegen hem proces- verbael had opgemaekt, by hoog en leeg staende gehouden, dat hy zyne melk niet had vervalscht; dal zynen jongen knecht be- driegelyk een deel van de melk had uytgedronken en by de rest water had gegoien, om zyne schelmery te verbergen. Er was een lalryk publiek in de geregtzael, nieuwsgierig om den uytslag te kennen, te meer daer den jongen knecht, by het onderzoek van den policie-kommissaris, bekend had wat zynen meester bad gezegd. Doch, als den jongen snaek voor de magis traten verscheen, en opmerkte hoe ernstig alle gezigten rondom hem er uylzagen, wierd hy vervoerd, en in plaels van zyne eerste getuygenis te herhalen, riep hy, dat zynen meester hem die getuygenis had voorgezegd, en dat hel dezen zelf was, die met zyne eygene hand water in de melk had gegoten. Men kan oordee- len over het gelach van liet publiek. Na die woord-herroeping, was er aen de veroord< eling van den melkboer niet meer te twytïelen ook gebeurde dit. Maer de hoop van door hetzelve middel vry te komen, had zich van den geest der andere beschuldigden reeds zoodanig meester gemaekt, dal den eersten die nu opgeroepen wierd, ook zynen jongen knecht (die zelfs niet tegenwoordig was) van gulzigheyd betiglte. Die naive maer geenszins slimme verdediging hielp nielden man wierd veroordeeld en nu was er niel eenen melkboer meer, die zynen jongen knecht durfde aenklagen. Eenen wandelaer langs de vest buy'en de Roode-Poort te Antwerpen, was gisteren geluygen van eenen voorval dat wel verdiende belet le worden door onze policie, of door wie het aengael. Een aental jongens stonden boven op de vest, en lieten aen eene koorde, onder de armen vastgebonden, eenen van hunne kleyne konfraters langs den veslingsinuer neerzakken. Den kley- nen jongen hing alzoo tegen den hoogen stevlen muer. op eenige voelen boven hel diepe water hy klauterde met hauden en voe len langs den muer, om le zien of er geene musschen-neslen in de hollen en spleten van den muer zalen. Boven op de vest hielden vyf of zes kleyne deugnieten de koorde vast, en lieten den knaep zakken of haelden hem weer in de hoogte volgens dal hy dil bevool. Het gemis aen kragt, hel breken der koorde of eenigen anderen toeval, had den kleynen onvoor- zigligen in het waier doen vallen en wie zou hem in tyds aen dien eenzamen veslkant hebben kunnen redden Hel dreygen en schreeuwen van eenige werklieden, die aen den overkant op den weg stonden, deed niel den minsten indruk op de kleyne deugnieten, en zy gingen ongestoord in hunne gevaerlyke razzia voord. Men leest in den Dyl-en Dcmcrbodc Wy vernemen op den oogenblik dal den eerweerden heer Ro- b.erlus Van Ommeren, geboortig van Rousselaere, sedert omtrent twintig jaren Superior der voormalige abdy van Sint-Bernard, nu gevestigd le Bornhem, kanton Puers, door Z. 11. Pius IX. den 8 dezer inaend le Rooineu is verheven en gewyd lot de hoogweer- digheyd van Prelaet der voornoemde abdy van bel Cislerciense Order. Wy gelooven le mogen zeggen, dat hel den twee of dry-en- derligsten Prelaet is van dit vermaerd order, en den eersten na de vernietiging van hetzelve. Men leest in den Kempenacr Verleden maendag avond bevond zich de weduwe Haeckx, van Turnhout, op de hove ge- naemd de Wieltjesloen zy eenskTaps door den bandhond, die zyne keling had verbroken, wierd aengevallen. In eenen oogenblik had het dier, hetwelk van eene buytengewoone grootte is, en eene geweldige kragt bezit, haer op den grond geworpen, en begon hacr lellerlyk te verscheuren. Op het angstgeschreeuw der zusier van het slagtoffer, kwam M. Joseph Van Bavcnstyn, die zich aldaer op* zyn buytengoed bevond, toegeschoten, en gelukte er in, de vrouw te ontzeilen, met het woedende dier de dry landen van eenen riek d< or het lyf te steken. Korts daerna was M. Sniedens, doctor, ter plaels, welken de bekomene wonden onderzogt de noodige middelen aenwendde, om het bloed, dat zich door eene verscheurde slagader ontstorlte, le stutten, en de gewonde ver bond. Zooals men ons gezegd heefl, zyn de wonden, welke de weduwe Ilaeckx bekomen heeft, zeer ernstig het voorhoofd is opengescheurd, agler de twee ooren beslaen diepe wonden, en de linker is gekwetst. Wy hebben den geneesheer hooren zoggen, dal vier of vyf wonden, welke aen de keel beslaen, buylengewoon gevaerlyk zouden geweest zyn, of liever eene oniniddelyke dood voor ge volg zouden geweest hebben, indien de tanden van het kwaed- aerdig dier, op die plaels, dieper in hel vleesch hadden gedrukt. Wat er van zy, het is ongelvvylTeld, dat zonder de legen woord ig- hevd van M. Van Kavenstyn, de weduwe Haeckx door den hond letterlyk verscheurd geworden was. Volgens genomene inlichtingen, is de gewonde, welke reeds verscheydene malen door den geneesheer is verl onden, in tame- lykeu voldoenden toestand, en alles doet verhopen, dat, in weer wil van de uyigeslreklheyd der wonden, zy zich langzamerhand zal herstellen. Men leest in een dagblad van Antwerpen. Nieltegeusiaeude er reeds zoo magtig veel geschreven en is met de fransche uythangberden en opschriften van win- en herberghouders ten platte lande, en ja in de groote sleden van Vlaenderen, schynt de koorts der fransche naapeiy niet meer geneeslyk le zyn by zommige Vlamingen. Aldus vind men nog op enkele uylhanberden lei on vcnl dehors (voor ver koopt men uyt). Le poucc IS. laingaire (l'épouse N., lingère). Cafet Bels (Café Beige). Te Brussel op den boek der straet, genoemd de Papenvest, stond over eenige jaren nog le lezen Buc de Papc en Vcsle. Te Brugge leest men nog op den hoek der Breydel- stegefitte de la Bride. Eenen zadelmaker van Brussel scbryft op zyn uythangbertIlamachcur de plusieurs lêles couronnécs. De weduwe van eeneu kaporael der burgerwacht heefl op het graf haers echlgenools doen zeilen Regrailiai de sa femme. El de sa lègion, Donct il a la it partie... By gelegenheyd van het festival le Puers, op zondag 15 dezer, las men op den gevel eener herberg aldaer A la festivalG. F. Andries Indien dil zoo voordgael, dient er welhaest een belgisch fransch woordenboek en gramma ire te worden uytgegeven, ten eynde wy tot denzelven onzen toevlugl nemen kunnen, als er iets of wat voor het licht komt, dat wy niet verslaen kunnen, Men rekent dat de laetsle overstroomingen in Vrankryk voor meer dan dry honderd millioenen schade zullen veroorzaeki hebben. DEN OOGST IN DEN VREMDEN Men scbryft uyt War schau, 16 juny: Op den gelieelen weg van Keulen tot Berlyn, langs Minden, Hanover tot Brunsvvyk, zyn de velden prachtig het koorn heeft noch van de laetsle koude noch van den regen geleden, en komt allerschoonst op. le Breslau en in Polen, bieden te velden ook een voldoende uylzigl aen. Het is alhier geweldig heetmen stikt van hel slof op de yzere wegen, en wel zoo onver- dragelyk is de hitte dat er reyzigers, tusschen Breslau en War- schauw, half weg zyude, afgestapt zyn 0111 om frissche lucht le scheppen. Zy zyn den volgenden dag voortgereysd. Zoo men verzekert gaet den hertog van Nemours, beuevens zyne broeders, protesteeren tegen het ontwerp van wel welk aen de kamers gael medegedeeld worden, om een jaerlyksch pensioen aen de princessen, kinderen van Lodewyk-Philip, of aen hare afstammelingen le geven. Wv hebben reeds inlichtingen gegeven, over het 9enalus-eonsulte, betreffende het regentschap, in geval Lonis-Napob-on 7,011 overlyden, voor de ineerderjarigheyd van zynen opvolger Ziet hier een verkort geheel van dat stuk Den keyier is minderjarig, tot dat hy zyn 18R jaer zal bereykt hebben. Het regentschap word van regtswege uytgcoefleud door de keyzerin-moeder ten ware den keyzer daerover anders had beschikt, by geheymen of openbaren akt. Den openharen akt moet voor zyn overlyden worden bekend gemaekthy is gerigt aen den Senaet en zal in de archieven dezer vergn- dering worden gelegd. By gebrek van de keyzerin-moeder, of van eenen door den keyzer benoemden regent, zal het regentschap van regtswege worden bekleed door den eersten der fransche prinsen, naer rang der erfelvkheyd van den troon. By gebrek ook van eenen zoodanigen regthebbenden. word eenen regent, op voordragt van den raed van regentschap, dour den senaet benoemd. Het regentschap moet niet verward worden met de bewaking van den minderjarigen, of met de opvoeding, welke, zoo als natueilyk is, aen de zorg der moeder overblvven. Den regent kan niet met de bewaking van den minderjarigen keyzer belast worden. Dp keyzerin-moeder of den regent oeffent bet keyzerlyke gezag uyt. Zommige akten van bnvten- gewoonen aerd zullen evenwel aen den raed van regentschap worden onderworpen, als daer zvn liet huwelyk van den keyzer, oorlogsverkla ringen, ondertcekeningen van traktaken, organieke seriaetsbesluvten. Den raed van regentschap besluyt aengaende deze akten by volstrekte nieerderhevd van stemmen. Bv staking beeft de regentes oT den regent aene beslissende slem. Tpn aenzien van al de aengelegenheden heeft den raed slechts eene consultatieve stem. Den raed van regentschap bestaet uyt fransche piinsen en door den keyzer aangewezene persoonen. Zyn die niet aendgeduyd, dan bpstael dien raed uyt vyf door den senaet benoemde leden. De leden van den raed worden voor hun leven benoemd. Den kevzer kan by geheymen akt eenen rpgent benoemen. Overigens lezen wy in eene korrespondentie Men gelooft, dat de graven de Mornv en de Persigny. M. Troplong en de maerschalken Canrobert en Bosquel tol den raed van regentschap zullen behooren. Men leest in den Echo du Loire Eene revs van den keyzer dour onze streken heeft aenlevding gegeven tot hel feyl waervan de inwoouers van het dorp Chateau- Sénéchal, zich lang zullen geheugen en welke menigmael by het avondvuer zal herhaeld worden. Maendag laetsleden, had den keyzer, vooraleer aen la Fèchc aen te komen stilgehouden te CluUeau-Séncchal, ten eyude van peerden te veranderen, en de kleyne vertraging, aen zyne revs hierdoor veroorzaekl, te baet nemende, ging hy eenige verfris- schingen nemen op de baeu zelve, wandelende om zich van hel geschok des ryluygs le herstellen. De inwooners van hel dorp waren verre van te denken dat den keyzer zich in hel midden van officieren bevond die zoo weynig fatsoen maeklen. Zy zagen wel alles met nieuwsgierigheyd na, doch hierby bleef hel. Onder deze aenschouwers bemerkte den keyzer eenen gryzaerd gebukt door den ouderdom en van een weerdig voorkomen Z. M. gaet den patriarch te gemoet<f Gy ziel er wel oud uyt, mynen goeden man. Werkt gy nog Niet veel mynheer wanneer men negen- lig jaren telt, valt den arbevd zwaer. Hoe is uwen naem, en welk bedryf oefent gy uyt Mei: noemt my den ouden Delehave, en ik ben landbouwerdoch, zoo als ik hel kom le zeggen de jaren drukken en het zou tyd gaen worden eenige rust le nemen. Gy hebt gelyk mynen goeden, in uwen ouderdom heeft men regt tol rust. Ziedaer, dit is voor u hiermede zultgyu een weynig kunuen uytrusleu, hernam den keyzer, eenige goudstukken aen den gryzaerd loereykendehel is den keyzer die u dezelve scheukt. Op deze woorden rukt den verbaesden gryzaerd zyne wollen muls van het hoofd, en wilde zich neêr werpen aen de voelen des keyzers, die hem weerhield alsdan zyn lichaem dat onder het gewigt van byna eene eeuw gebogen stond, regtende, riep hy met nog sterke slem de woorden van Leve den keyzer Het incognito was gebroken, doch reeds was den keyzer ver dwenen, deze brave liedeu latende in eenen stael van versiomd- heyd en van vreugd.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3