SPAN1ËN. BERIGT. SUF" LymvaedLynwaed EXTRA1T. LOGE MOLLAADAISE. Gereserveerde plaetsen. Groote prysscliieting met de Bolle Bermt. Groote Verkooping By uytscheyding van Bedryf. M. I). C. uyl L. Neen voor den oogenblik; Ja voor later, binnen een paer maenden. M. S. uyt P. wy waren deze week afwezig als den heer in kwestie 't onzent is geweest. Hy heeft ons een briefje gelaten waerin hy zyn verzoek uyleendoet en zegt te zullen weefkeeren. Doch het zal niet pakken als hy geene andere beweegredens kan doen gelden, in T vervolg verzoeken wy u vrjendelyk zulke zaken op onzen rug niet ineer te leggen. Wy hebben al genoeg te dragen. M. A. te B. Ik zal uwe reklamatie ernstiglyk doen gelden en den bode doen op de duymen kloppen als hy 11 des zondags uw Nr niet behandigl. Ik beii zeker dat hier noovt uw Nr achter^ blyft, gy had zeerwel gedaen van dit eerder te zeggen, als den doelor 'de ziekte niet kent kan hy er geen hulpmiddel voor ge- bruyken. De Maelschappy la Royale Beige en de Vcrcenigdc Rentiersver zekering op hel leven, komt in dees arrondissement pen nieuw stelsel van bewerkingen te verwezenlyken, hetwelk de schoonste en zekerste waerborgen oplevert. \\y zullen later onze lezers daermede bekend maken. De toebereydsels voor onze kermisfeest die morgen begint, zvn verbazend. Een groot deel van de huyzen der stad is reeds met alle soorten van klcurkatoen behangen. De algem'eene ver lichting en 't vuervyerk zullen verrukkende zyn. Naer wy vernemen, is er te Rousse eenen aerdigen liberalen Ruoeck opgevischt die in een ander waterken Voor eenigen tyd zal moeten pladderen. Wy zullen welhaest aen onze lezers met getal en omstandigheden vertellen hoe die vangst gedaen is geweest. De handelwyze van het aenkoopen der zilveren pryzen waervan wy in ons voorig Nr.- gesproken hebben, heelt door geheel de stad de grootste verontweerdiging doen ontstaen en aen menigen burger de oogen geopend. Voorleden zaterdag is Z. M. den koning door onze stad ge reden eu heeft eenige oogenblikken in de statie stil gehouden. Dit mael waren onze regenlieheeren op hunnen po9t. Den heer burgemeester heeft eenige regelen voor zvne Majesleyt afgelezen waerop den koning eenige woorden heeft geantwoord. Onzen zeer eerw. heer Deken heeft zich met eenige andere leden van de geestelykheyd onzer stad aengeboden en eeue tamelyk lange onderhandeling met den koning gehad. Vervolgens is den voisl naer Oostende vertrokken en van daer dynsdag naer Londen inge scheept. Zeer wjerschynlyk zal Z. M. de leesten niet bywoonen. liet is onniogelyk zich een gedacht te vormen van den gunsligen toestand van alle de vruchten te velde langs het noorden van Brugge. De oudste hudbewooners zyn hel eens om te bekennen dat zy geen geheugen hebben van ooyt in hun leven zulken ryken oogst gezien te hebben. De aerdappelen voor al, laten niets ie wenschen ever. Mèn meld uyl Geerardsbergen dat er veel aftrok is in de zwarte kanten, en dal men in hel Audenaerdsche ook veel van die kanten begint te maken. Desleden alleeu gaen den 25cn verjaerdag der inhuldiging des konings niet vieren ook lalrvke gemeenten hebben voorge nomen den 25cn jarigen jnbilé van de regering van koning Leopold door feesten en volksvermaken te vierenen deze feesten, voor min luyslerryk te zyn, zullen hierom niet min hertelyk wezen. De hoppe zal in hel Land van Aelst eenen beteren en rykeren oogst opleveren dan men eerst verwacht had. De aerdap pelen in die vruchtbare landstreek onzer Vlaenderen, slaen ge zegend, eu de vroegste die men hee;t uytgedaen, zyn van de beste hoedanigheyd. Geene bloemen, toen de aerdappelen bloeyden zyn afgevallen, en men bemerkt alom zaedbolleu, iels wat men, sederl verscheyde jaren, niet had gezien. Te Audenaerde gaet men, binnen kort beginnen te werken aen de gebouwen die op de statie van den yzeren weg moeten opgeregt worden. Dynsdag heeft in de kazerne te Dendermonde een droevig ongeval plaets gehad lusschen Josel Van Opstal, kaporael by het 2C regement jagers te voel, en N. Lallouetle, iusgelyks kaporael by hetzelfde regemeul. Eerstgenoeinden naiuelyk heelt dezen ïaelsten eene messteek loegebragt, die zyn leven in gevaer stelt. Ziehier in welke omslandigheyd deze misdaed zich heeft opgedaen. Men was bezig met noenmalen, toen eenigen onder hen den spot dreven met den misvormden mond van VanOpstal. In den beginne scheen dezen behagenie scheppen in de koddige spreuken zvner gezellen en deelde ten volle in hel algemeen gelach. Doch op T evnde, wanneer Lallouetle, met eenen grooleii houten lepel naderende hem zegde dezen ten minsten zal uwenmond voldoende wezen. greep Van Opstal koelbloedig een tafelmes plofte hel inden buyk des aensprekers. Lallouetle is naer het hospitael overgebragl, alwaer zyuen toestand nog eeuigzints onrust inboezemt; wal Van Opstal betreft, men heelt hem onmiddelyk in verzekering gebragt. Men schryfl uyt Geerardsbergen, 28 july Eenen ongelukkigen voorval leeneuiael aen onvoorzigtig- heyd toe te scliryven, is vrydag door de stikkende hitte te weeg gebragt. s Twee werklieden, aen den hooy-oogst arbeydende, in den Deudermeersch, voorby de brug te Overboulaere, n>ebehoorende aen den heer Vanderlindeu, burgemeester te Goellerdingen, stel den elkander voor in den Dender te gaen baden om zich te verkwikken. Den eeneu, eenen goeden zwemmer, Karei de Gelas, vader van vier kinderen, om den genaemde» Van Cauwenberge, die niet zwemmen kon, doen te besluyleti in het water te gaen, stelde voor hem met eene koorde, die hy by zich had, vast te binden, en hem te leeren achter de schepen zwemmen die alvaerden. Dit wierd gedaen en de Gelas greep de koorde vastmaer nauwelyks was van Cauwenberghe in hel water ol' hy verloor grond de Gelas wilt hem redden en grypt hem by bel Ivf, maer beyde worden door den stroom in bel midneu van de rivier gesleept beyde zinken, verdwyuen inde tegenwoordigheyd eener menigte werklieden, oubekwaem hulp te brengen, en kwamen niet meer te voorsehyn. Tol hiertoe, heeft men nog nergens den minsten schyn ontdekt, die zou kuuueu de ziekte onder de aerdappelen. aeuduy- den. Alom slaen de aerdappelen zoo gezond als het maer mogelyk is, en de palaten die men uytsleekt, ofschoon zy nog niet volko men volwassen zyn, zvu van de beste hoedanigheyd. Iets dal ook bewoudereusweerdig is. is dal hel strooy van tarwe en rogge buyten male lang is dees jaer, wy hebheu tarwe gezien van 2o palmen en rogge van 27 palmen lang. Men heeft te Gend eenen grooten plakbrief aengeplakt van de peerden-loopslrydeu van Waereghein die stad noodigt al de liefhebbers uyt, om eene worsteling voor den draf aen te gaen tegen een werkpeerd van Vlaenderen, om het even met welken draver, ai had hy het zuyversle bloed. Den inzet is van 200U IV. Zonder ©enigen t wy lel zullen de peerden liefhebbers deze uylda- ging, bun zou stout toegeworpen, activeerden. De dagbladeren van Geiid kdndigën af, dat men den over sten der statie te Gend, dynsdag in zyne wooning heeft gezelfs- moord gevonden, met twee diepe wonden in de keel. Men zegt dal het ongeluk, dezer degen by Dendermonde op den yzeren weg voorgevtllen, aen zyne ouvoorzigtigheyd en zorgloosheyd zou lue te schryven zyn, en dal het dit onheyl is, welk den bedienden eene wanhopige beslissing heeft doen nemen. Er zyn eenige ambte naren uyt Brussel aengekomen om de zaek te onderzoeken, en alles is in de woouing en bureelen van den statieoversten gezegeld. Het is nu zeker dat M. Cl». De Brouekere er niet meer aen denkt, om zyn ontslag van burgemeester van Brussel te geven. Met droefheyd moeten wy melden dat M. Broulyn vikuris- generael, zondag nacht te Brugge is overleden. Al. Broulyn was in 1802, te Rousse geboren, en is lydeus dry jaren professor in bet kollegie te Aelst geweest. Na pastor te Dottenys geweest te zyn, is M. Broulyn deken van Tbouroul geworden, van waer hy door den bisschop Mgr. Malou, naer Brugge wierd geroepen, om de bediening van vikaris-generael uyt le oefenen, die hy dry jaren heeft waergenomen. Zyne plegtige begravenis heeft dynsdag in de kathedrale kerk plaets gehad. Wy zegden, in ons verslag over het proces der Nation, dat een lid vair den jury, eenen schepenen van een dorp by Brussel, voor niet verreglveerdigde afwezigheyd, lot 500 IV. boel veroor deeld wierd. Dezen goeden mar» was zoo onnoozel in dit geval dat men bet ziel» niet zou kunnen inbeelden. Den dag nadien wandelde hy in den hof van hel Juslicie-Paleys eenen andereu gezwoornen zegde hem Maer ongelukkige»», wal doet gy hier? Weel gy niet dat gy tot 50l IV. boel veroordeeld zyt geweest Ik Zey den schepenen «lat is niet mogelyk. Eenen deurwaerder heeft my gezegd, dat ik alle dagen naer den hof moest komen, en ik heb bier gisteren van 9 tol l ure gewan deldHierop geleyde men den goeden dorpeling voor bet ware hof, dal den eenvoudigen man, uyt hoofde van verzachtende omstandigheden, van de boel ontsloeg. Handelsblad Over eeuige dagen reed M. Vandenbogaert, koopman le Iseghem, uyl Kortryk naer buys, en zal met nog twee andere persoouen, in zynen tilbury. Hel peerd verschrikte eensklaps et» geraekteop den hol. Hel rytuyg brak, en de dry persoouen wierdeu uyl hel zelve langs den weg geworpen, en doodelyk gewond. M. Vandenbogaert is in gevaer van sterven, en heeft de laelste HH. Sacramenten ontvangen. De twee andere persoouen zyn min gevaerlvk gekwetst. .Men beeft hun in een naby gelegen buys, buyten Kortryk, langs den weg, gedragen, alwaer bun de eerste noodzakelyksle zorgen zyn toegediend geweest. Over eenigen tyd was in Eugeland eene aenzienelyke soinme, ten nadeele van het besluer van eenen yzeren weg, ge stolen, en den dief, zoo hel scheen, was naer Belgiën gevlugt. Den pligtigen, Waller Mackaag, oud 28 jaren, is le Brussel ont dekt eu aetigehouden. Hy had ziel» welen een valscl» paspoort le verschaffen. Wy lezen in verscheydene dagbladen het volgende Eene verschrikkelyke gebeurtenis heeft te Florence plaets gehad. Eenen schoolmeester had zyne leerlingen verwittigd, dal. byaldien zy eenen zekeren vogel, die vryelyk in het buys rond huppelde, doodden, hy hun zelve met zyne eygene hand dooden zou. Een kind trapte den vogel dood, onwetens: vervolgens liep het, al bevende, by zynen vader, zeggende dat liet naer de school niet wilde lerugkeeren. Den derden dag, begaf den meester zich by den vader, dien hy gerust stelde, even als het kind hy leydde den knaep dus mede maer nauwelyks was de school uyt, of hy nam hem ter zvde en verworgde hen». Eenige minuten nadien kwam den vader, en het lyk van zynen zoon ziende, verworgde hy den meester op zyne beurt. Men" begrypi liglclyk, dal wy verdeie bezonder heden afwach ten vooraleer wy aen hel bovenslaende geloof geven. Madrid, den 20 juny. Men leest in een blad het volgende De Gacela bevatte den 24 de volgende telegrafische depeche, welke den 25, in deu avond op bet eynde van de zitting der corles is voorgelezen Hel order word hersteld, de aenlevders van de wanorders zyn uengehoudeu, en aen de krygsraden overgeleverd deze zullen spoedig geoordeeld worden. Ik neem schikkingen ten eynde hel gezag der wei te verzekeren en opdat de schuldigen slrenge- lyk gestraft worden. Hel schynl dat het gouvernement epzigtens den opstand van Yalladolid dezelfde voorbehoudenheyd als lydens de zaken van Valence wilt bewaren. Ik kau u nauwkeurige inlichtingen geven, welke iny medegedeeld zyn. Den opstand is zondag morgend ten 8 uren uylgeborsten ten gevolge van eene verhooging van den broodprys. Talryke groepen vereenigden zich op de Groole-merktzy begonnen met twee bezondere wooningen le overweldigen, eu zy verbranden de meu belen, de juweelen en de papieren, welke in dezelve gevonden wierden. Da er na gingen zy de twee voornaemsle ineellabrieken in brand steken. De troepen van liet garnizoen er. «le nationale milicie snelden onmiddelyk le wapen de overlieden proclameerden de krygswet en de in stael van bciegslelling der stad. De troepen hadden eenige oogenblikken te voren het stadhuys bezetandere groepen hadden zich naer de voornaemsle brug der vaerl van Caslillië begeven zy hebben de inkomdeuren en de aenpalende huyzen afgebrand zy wareu op liet punt van een ander mei 1 fabriek in brand le steken doel» dit wierd bun door een piket ruylery belet. Eenen ryken kapualisl, M. Palauco, opende de deuren zvner wooning boven dezelve had hy in groote letteren doen plaelsen Ik bezit GOÜÖ funegas koorn, om brood aen 9 cuarlos le geven. Er zyn verscheydene gekwetsten onder dezelve lelt men den nieuwen gouverneur. M. Sauvedra, die met eenen kogel in het been gescholen is. Het is wonder dal hy nog in leven is Gisteren ten li uren, had men 24 persoouen in hechtenis genomen de aen houdingen d tierden voort. Te Burgos heeft er om dezelve reden eene zekere gisting ge- heerscht. De stad heeft gelden gestemd, om hel brood goedkoop te konnen verkoopen zoolang de duerle zal dueren, zullen de behoeftigen er met door lyden. Men wilt den oproer van Yalladolid in gemeenschap brengen met de terugkomst van de gebroeders Trislany in Spanje. De feyt is officieel hetzelve is door de fransche overheden gemeld doch hel is moeyelyk hierin eene zamenvalling te vinden. Dit stoutmoedige carlislische opperhoofden ontmoeten dit jaer welliig meer onverschilligheyd dan hel verleden jaer. Te bekomen by Jacques KIEKENS, inde Roosemafviistiaet nevens den Bikohf, alle dagen vnn de \%eek sctioone versche Ul.OEMKOOLEN en A KR DA PP F. LS aen eenen eiviclen prys. lly beveelt zich in de gunst vrn eeniedei. De Societeyt van den II. Vincenlius a Patilo van St.-Gillis, by Dendermonde, biedt met volle vertrouwen in openbare verkoo ping 1! allerschoonste stukken ruw LYNVYAED van alle fynlen, van 40 lol 50 meters lengde. Zy waerborgl de goede hoedanig heden barer Lynwaden, vermits zy van goede sloiïe mei de band gesponnen en geweven zyn, onder het toezigl der leden der Societeyt. De verknoping zal plaets hebben op Maendag 14 July in de herberg den ÜTitR, gemeente-lmys van Sl.-Gillis, om 2 uren namiddag. N° 5539 le «1 .tuin 1856. Van Oi'denuosch. La Cour d'Appel de Canddeuxième chambre civilefaisant droit en molière d'appels de police correctionnelle EN CAUSE DE Van Opdkniioscii Basii-e, ftgéde 40ans, Maréchal-Ferrant. né ii Meerbeke, actuellement domicilie a Molenbeek St-Jean appelant d'un jugement du tribunal correclionnel de Ter- monde, en date dn 9 Février 1856, qui le condamne pour banqueroule fraudeleuse, commise a Alost, en Novembre 18al, a uil emprisonnement de six mois et aux frais, et ordonne que son jugement sera alliché pendant 5 mois dans la salie d'audienre du tribunal de St-ÏNicolas, et inscrë par Extruits dans les journaux le Denderbode et le Verbond a Alost, le tout aux frais du prévenu. A, par arret rendu le onze Juin 1856, confirmé le juge ment quo condamne le prevénu aux frais d'appel. Ponr Extrait conforme délivré a M. le Procureur-Général, Le Greltier en Chef. P. 11. Piiarazyn KERM ESSE Ü'ALOST. M. D ESC, AMPS a l'honnenr d'informer les habitants de cetle ville qu'il vent d'établir sa loge sur le Marché an Houhlon 011 Pon trouvera a toute heure de Ia jouvnée des üaufres, Beignets de Paris et Ponimes de Terre Frites. Sa loge est richement décorée el digne de reeevoir la sociélé. Et ne peut sous aucun rapport être comparée aux au tres du méme genre. PKIX DE CES MARCH AN D1SES Caufres de Ilollande 10 c. Gaufres rie Bruxelles 50 Beignets Américains, apprêtés dans le Rhnin, par portions 40 Beignets souflets aux fleuis d'oraoges. 40 Beignets de Pommes -5 Pommes de Terre Frites, omnibus 10 On porie également en ville d'tiprés commande. J. B. VAN MUYLEM, berigt de nieuwsgierigen dat hy bemagtigd is met de ingangkaerten voor de bezondere plaetsen, welke op de groote merkt zullen afgespannen zyn. Besle zitting voor de eerste en tweede plaelsen gedurende de inhulding van Thierry Martens en den Festival. Lie geringste ingang pryzen zullen worden geëyscht. by J. F.liV GEIT te Aelst-Mylbeke in den Plaisanten Hof Ter gelegenheyd der buytengewoone kermisfeesten te Aelst, zal er op Maendag 14 July 9*len kermisdag om 3 uren fix namiddag ter plaets ver meld. Eene luysterryke prysschieting met de Bolle plaets hebben, waertoe alle liefhebbers die er begeeren deel in te nemen worden uytgenoodigd. Er word door de stad gegeven 50 francs vooruyt. Den inleg van eiken mededinger zal zyn fr. 1-50 cent. De pryzen zullen bestaen uyt Yyf Zilvere Servicen, Twaeif Zilvere Koffy-Lepels, en de andere in geld naer mate er mededingers zullen zyn. Men kan van beden laten inschryven ter gezegde herberg tot 2 uren namiddag der schieting wanneer de loting zal aenvang nemen vermits bet inleggeld seffens te betalen. Eiken mededinger zal maer een lot mogen npment en zyn eygen spel moeten spelen. Voor verdere bepalingen zal er een reglement en commissie bestaen. Em. DE 1IAF.CK in de Nieuwstraet 96 tol Aelst, opvolger van wylent d'tver J. De Coster, heeft de eer het publiek kenbacr te maken dat by dees jaer op de Foire niet zal staen, maer dat by in zyn buys eeneu schoonen winkel geopend heeft van Qnincaillerie in alle slach, als ook Tbermomèlres pèse Liqueurs, pèse-Lcttres etc. Alles aen den geringslen pryS. Hy beveelt zich oen de gunst van een ieder. van allerschoonste VELDVRUGl'EN te Appelterre-Eychem. Alolst LEENAERT, Nolui is te Meerbeke bv Ninove, zal wegens M. Benedictus Schollaert, Grondevgenaer le Appelterre-Eychem, op Woensdag 16 July 1856, om 8 uren 's morgens precies, openbaerlyk verkoopen 50 hectaren allerschoonste Veldvrugten, wassende te Appelterre-Eychem, verdeeld in 177 koopen, bestaende in Tarwe, Masteluin, Kogge, Haver, Boonen. Breeder be schreven in plakbrieven. Men zal vergaderen te Appellerrc-Aycbem, op de vyf Dagwanden, naby het buys van Adrianus Liessens. Verkooping van 50 hectaren allersclioonsten Oogst te velde, als Tarwe, Bogge en Geerst, op Maendag 14 July 1856, om 9 uren 's morgens, door het ministerie van den Notaris VANDEN HOUTEN te Galmaerden, eu ten ver zoeke van dame weduwe Tombeau, te Galmaerden, staende al in wasdom rond hare Paehthoye, genaemd liet Hof Tas- seniers. Ier gezegde gemeente Galmaerden en AA aerbcek, slechts dry kwaerts nor van de statie van Santbergen.

De Denderbode | 1856 | | pagina 3