ZONDAG U JULY 1856. TIEMlEN JAEKGANG. - N' 5iS- Vertrekuren uyt de Statie Aelst AfAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 12 July 4856. FEESTEN TE AELST. Ontvangst van den Hertog en der Hertogin van Braband. Inhuldiging van Martens stand beeld. Wandeling der vorstelyke bezoekers en banket. Algemeene verlichting. 'fiemlermonde 5-40 8-05 11-10 3-30 tf Gend, Brugge, Ostende (langs Lede 8-05 - 6-50 6.35 8-45. ij 3-3U— 8-45 lc klas langs Dendermoiide -Urussellangs Deuderl.7-401-5-157-55. Rortryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-05 Mechelen Antwerpen, 5-40 3-30 6-55. 1-20 6-50: Leuven Thien, Luyk, Verv 5-403-30—6-55 ij Doornyk, ltyssel (langs Ath 7-301-05- 5-15 Landen, St.Truyën, Hasselt, 5-40 's morg. 3-30 Nin. Geerardsb. Atl», 7-301-05—5-15—.7-55. Gend {langs Lede) 8-05—1-20 6-5U. Bergen, .Quievrain .7-30—.105—5-15. Steen te lede de konvoys vertrekkende van Brussel 7-1512-30 6-00 en van Gend 7 12-10— 4-30. Te idegem staen dete vertrekkende van Ath 6-30 4 7-20 en deze vertrekkende van Aelst 7-30 - 1-05—7-55. Htaen te GYSEGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 8-05 des •morgens en 8-45 's avonds en van Dendermonde ten 8-45 's morgens en 9-25 's avonds. fctaen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 's morg. 4 en 7-20 des avonds. Van Den derleeuw 7-55 's morg. 1-20 en 8-1C des avonds. 'GUJQUIi SUUU. VAN fcDKERlN NAER Dendermonde 5-30 9-30 3-15 6-45. Aelst, Muove, Geerardsbergen, Ath 5-30 3-156-45. VAN ATH NAER 'Geernerdsbergen, Ni wove, Aelst, Oeiïdertnomle, Lokeren 6-309-45-— 7-2Ö. Geeraerdsbergen, Nmove6-8l)9-454-1X^—7-20. (Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 4-00 7-20. -Gend, Brugge, Ostende 6-30—4 (langs Lede.) 10-00 7-25 (langs Dendermonde.) VAN GEND NAER /Aelst, Ninove en Ath 7-00—12-10—4-31) 6-251angs Dendermonde. VAN BRUSSEL NAER 'Aelst, Gend Hangs Denderleeuw) 7-15 12-306-00 7-30 eist alleen.) "Kinove, Geeraerdsbergen, 'Ath (langs Denderleeuw) 7-15 12-30 7-30. VAN DENDERMONDE NAER: iBrussel (langs Aelst) 7-1512-40. (langs Mechelen.) 6-059-1510-2047-20. Aelst, 7-15 8-45- 12-40 4-15 7-35 9-25. DEN DENDERBODE Van al de luystervolle feesten die le Aelst ooyt, by onze ■vvete, zyn gevierd geweest, is voorzeker de plegtige inhul diging van den yzeren weg en van Martens standbeeld de schoonste en de kostelykste geweest. Niets was gespaerd, geene moeyten zyn ontzien geworden, geene poogingen zyn onbeproefd gelaten, al het vernuft onzer brave Aelstenaers is uytgeput geweest om aen de stad dien staligen, dien grootschen aenblik te geven dien zy welligt nimmer hebben zal; want de straten en liuyzen derzelve hadden een zoo schitterend, een zoo betooverend feestgewaed aengetrokken, dat zy, als herschapen in een nieuw Eden, zoo voor de vremdelingen als voor de inwooners onkennelyk waren geworden. Immers deze feestviering verdient eene verdere uytbrevding en is weerdig dat wy dezelve min of meer volledig beschryven, te meer omdat onzen doorluchtigen medeburger Martens ons den eersten van allen in Belgiën de middelen heelt nagelaten om de errinnering van zulke merkweerdige zaken tol het laetste nageslacht over te zetten. Reeds verscheyde weken voorop hadden onze geachte medeburgers ten vlytigsten gewerkt aen de versiersels en decoration welke op den dag der groole viering de hnvzen en straten zouden verfraeyën. Twee dagen vóór de feest begon men overal de gevels te behangen met allerley kunstwerken in gesneden papieren ornementen, veelkleu rige katoenen en drapperyën, in schitterende merinos- en damasten festoenen guirlanden, en drapperingen van groen- tens doorvlochten met allerley soorten van bloemen; de vensters waren behangen en bezet met verrukkende cor- beilles, vazen en allegorieke schilderingenoveral prykten welkomgroeteu, jaerschriften, versen, tropheën en geluk- wenschen; tallooze vaendels. bannieren en wimpels wap perden uyt vensters en dakende straten waren in 't midden omhoog afgespannen met uytgestrekte geschil derde tafereèlen en vlaggen overal zag men chineesche lanteernen en gekleurde vuerbollen wemelenimmers geene decors konnen uytgedacht worden die niet waren verveerdigd en ten toon gespreyd om onze gemeente weerdiglyk op te pronken. Verder was eenen overgroo- ten kunstryken zegeboog m het inkomen der Alolenslraet opgeslagen, een stuk dat uytsluytelyk door artisten was geschilderd en door deszell's reusachtige proportiën en tevens fyne uvtvoering een hoogst majestueus zigt ople verde. Twee zeer fraeye kiosken of overdekte estraden prykten op de merkt en waren tot het ontvangen der koninglyke familie en het uytvoeren van muziekstukken geschikt. Op verschillige uyteynden der straten ver hieven zich in de hoogte geschilderde pyramiden die een treffend perspectief opleverden met een woord, vy zouden een geheel nummer moeten vol schry- ven indien wy nauwkeuriglyk al de verscheydenheden moesten aenhalen van de op alle wyzen uytgezochtte ver- heerlykingcn dezer feest. AVy zullen ons dan bepalen met in globo te zeggen dat onze stad wezenlyk grootsch en koninglyk was uylgedoscht en dat zy nog nooyl met der- gelvkcn luyster is bekleed geweest. Laet ons nu tot de verschillige afdeelingen der feest overgaen. Om twee uren stond de garde civick in de statie langs de rails van den yzeren weg in slagorde geplaetstde acht bare hee-en ministers van 't inwendige en openbare wer ken, den lieer gouverneur, onze deftige senaleurs en volks vertegenwoordigers, al de burgerlyke, regterlyke en mili taire overheden in officiële kostnmen waren insgelyks in de statie gerangschikt in afwachting naer het koninglyk kon- voy 't welk de koninglyke bezoekers moest aenbrengen. Eene ontelbare menigte volks was naer de statie, langs en over de vaerl samengestroomdalle aenpalende plaetsen, straten en plvnen waren met toeschouwers bezet; vensters en balkons wemelden van damen en heeren tot de daken toe waren beklommen door nieuwsgierigen om deze deftige onthaling te bewonderen. Een weynig na twee uren kwam een lokoniotief beviagd niet de nationale kleuren aenge- reden om de aenkomst des Hertogs en zyner gemalin te verkonden. Onmiddelyk daerop gaf liet gebulder des kanons, het geroeilël der trommels en het spelen des muzieks het seyn dat bet koninglyk konvoy naderde. 'De Burgerwacht presenteerde de wapens en onder -een geesdriftig gejubel en duyzende 'vreugdekreten kwam onzen hoogst achtbaren erfprins met zyne doorluchtige Hertogin statig de statie ingereden, het volk groetende en zienlyk getroffen over de hertelyke en ware vlaemsche toegenegenheyd niet welke zy onthaeld wierden. Dadelyk van het konvoy afgestapt, wierden de koning lyke reyzigers omringd door al de aenwezige dignitarissen van ryk en stad en door den beer burgemeester, in naem der Aelstenaers, verwelkomd en begroet. Op dit oogenblik donderde wederom het kanon, liet muziek speelde, dave rende liourra's stegen wan alle kanten uyt de ontelbare menigte op, en geheel de bevolking, als dronken van vreugde, verdrong zich langs de statiestraten om den koninglyken stoet naer de groole merkt te vergezellen. In een schitterend rytuyg, met vier ryk geharnacheerde peerden bespannen, reden den Hertog de Hertogin en den Burgemeester statig door de volksmassa, deze was gevolgd door een groot getal allertreffelykste voituren waerin de heeren ministers, generaels, gouverneur, senaleurs, volks vertegenwoordigers en verdere overheden gezeten waren-. Byna van stap tot stap wierden de doorluchtige reyzigers met dreunende vivat's es wreugdegroeten bejegend.; do bevolking was zoodanig in geestdrift -vervoerd, dat zy zich rond het koninglyke rytuyg samenpakte ea, door hare aeniioudende geroepen van blydschap en ware vaderlands liefde liet gebrom van de triomphklok, van den schelklin- kenden beyaerd, liet geschal van 'i muziek en het kanon gebulder verdoofde In zulken treffenden zegetocht wierd het koninglyke paer, gevolgd door den schitterenden stoet, naer het stad- liuys geleyd alwaer de verschillige overheden wierden voorgesteld. Dadelyk bood zich onzen zeer eerw. heer Deken aen bygestaen dooreenige leden der geestelykheyd en wensehte den welbeminden Erfprins in zeer hertroerende woorden geluk, welken, zienlyk aengedaen, zeeraendachtig de aenspraek van onzen eerweerden herder aenhoorde en de zelve op de deftigste wyze heeft beantwoord. Nog verscheydene andere auloriteyten hebben den prins het woord toegestuerd en dan onmiddelyk nadien zyn den Hertog en de Ilertogiu van Braband met geheel den stoet naer buyten gekomen en wederom door de donderende vreugdegalmen des volks onthaeld geweest, om voor te zitten aen de Op liet aenkomen van den stoet wierd het prachtig stand beeld van onzen vermaerden stadsgenoot ontdekt, en kon de nagedachtenis van den grooten man, voor den eerstën keer sedert vier eeuwen over zyne welbeminde geboortestad glorievol heenzwevenNimmer was er plegtigeren oogenblik van huldebewys en nationale dankbaerheyd aen eenen Ae'sterschen zoon toegewydnimmer wierd de voortreffelyke beeldlenis van eenen geleerden stadsgenoot, van eenen doornuften nyveraer, van eenen talentvollen held gulhertiger en geestdriftiger door de bevolking toe- gejuyeht. En dit verdiende onzen onstertlyken Martens, want is er iemand die aen kunsten en wetenscheppen, aen volksbeschaving en verlichting, aen voorspoed en roem van 't vaderland heeft medegewerkt, 't is wel Martens 't is wel hy die den magtigen hefboom van vooruytgang, de drukpers, in Belgiën heeft ingevoerd. En nogtans, het herle grieft ons, wy bekennen zulks, de inhuldiging van die gedenkzuyl tot nagedachtenis van eenen zoo roem- vollen Aelstenaer, die inhuldiging, welke voor onze stad het byzonderste deel der feest zyn moest, is juyst op het plegtigste oogenblik mislukt, en dit wel door de onbegry- pelyke handelwyze van eenen vremdeling, welken, alhoewel in verschillige kiezingen door de Aelstenaers verstooten, er koppiglyk in vollierd heeft den roem van Martens voor den kroonprins, tot onëer onzer Aelstersche drukkers, te willen uytspreken. Wy zouden ons onthouden hiervan te gewagen en dit spyt stilz.wygend verkroppen indien den vremdeling een man van talent ware geweest, een man die door schitterende welsprekendheyd in staet was die taek weerdiglyk te ver vullen maer, o schande, nooyt zag men droeviger vertoog; ngoyt zag men een meer vernederend schouwspel dan als dezen vremdeling bezig was voor HH. KR. hoogheden ccnige vellen .papier af te lezen, en dit wol op eene wyze dat niemand der aeuwezigen een enkel woord kon hooien ol verstaen. Die hoogst vervelende knoeyery duerde riiym 1 eene halve uer en diende slechts om de vorstelyke bezoe kers verdrietig en ongeduldig te maken. Daerbymaer schuiven wy een vloers over die maer al te zeer misplaetste koppigheyd en hopen wy dat onzen deftigen kroonprins en Marlens het aen de oyergroote meerderheyd niet zullen ten kwade duyden van in deze plegtige omstandigheyd zöo deerlyk le leur gesteld te zyn geweest. Na de inhuldiging van het Martens Standbeeld, heeft liet muziek wederom eenige fraeye stukken gespeeld en is den prins met de prinses en geheel den stoet onder andere gestichten onze prachtige vercierde hoofdkerk gaen bezigtigen. Aldaer aengekomen en tot voor het tabernakel genaderd, hebben de twee koninglyke bezoekers het sliglendste voorbeeld gegeven van diepen eerbied en nooyt volprezene ingetogenheyd voor Hem die zoo wel over de vorsten als over den bedelaer gebied. Doordrongen van die heylige gevoelens hunner hoogst eerbiedweerde moedei', wylen onze teergeliefde koningin, hebben hertog en hertogin zich op de voor hun bereyddc kniebanken vernederd en .in de godvruchtigste en meest eerbieduytdrukkende houding eenen geruvmen tyd gebeden, gevende aldus het voorbeeld aen allen dat zy, alhoewel grooten van de aerde alhoewel geplaetst aen 't hoofd van een koniugryk, de overtuyging hebben hoe zeer zy de bescherming van den Allerhoogsten noodig hebben en zonder de zelve niets vermogen. Geve den hemel dat dit hoogst stigtende voorbeeld goede vruchten drage en eenen overvjoedigen regen van goddelyke genaden over onze duerbare jonge echtelingen doe nederdalen..- Dan zyn 1111. KK. hooglieden door den zeer eerw. heer deken rond de kerk geleyd om al de ryke versiersels, orne menten, schilderyën en kunstvoorwerpen te bezigtigen en hebben hunne hooge verwondering over den schoonen tempel en over deszelfs kostbare cieraden betuygd. Nadien heeft den prinslyken stoet verschillige straten doorgetrokken en is óveral "met de levendigste teekens van volksliefde en verknochtheyd onthaeld geworden. Een kostelyk banket heeft vervolgens aenvang genomen tvdens 't welk de twee muziekgenootsdiappen hunne beste muziek stukken hebben uytgevoerd. Aen hel dessert heeft, den heer burgemeester twee gezondheydsdronken ingesteld, den eenen aen den hertog en den anderen aen de hertogin van Braband welke beyde door donderend handgeklap^en goedkeuringen zyn toegejuyeht. De beyde gezondlieyds- toaslen heeft den hertog van Braband beantwoord met eene zoo minzame lieftalligheyd en zoo welgepaste uyt- drukkingen dat al de aenwezigen er uyterst over verrukt waren, liet banket geëyndigd zynde, hebben de koninglyke bezoekers zich naer het buys yan den lieer burgemeester begeven alwaer zy, in afwachting dat het baltyd wierde, eenigen tyd hebben gerust. Vervolgens zyn den prins, dé prinses en de hofdammen in hunne respective rytuygen naer het stadhuys terug gevoerd en hebben er in de daèrtoe opgeslagen allerkostelykste tenten het schitterend bal bygewoond, alwaer zy tot rond elf uren zyn verbleven en daerna hun afscheyd hebben genomen zeer voldaen en hoogst te vreden over de deftige onthaling die zy hier te Aelst ontmoet hebben. Eenen zoo overheerlyken dag van vercieringen en feest gewaed, eenen dag van waren koninglyken luyster moest eveneens op eene allerweerdigste wyze evndigen, en be- toonen dal onze stad bekwaem is, als zy iets grootsch, iets voortreffelyk, iets luystcrryk aenvangt, dit alles tot het laetste toe vol te houden. By het naderen van den avond zag men allengskens de huyzen en openbare gebouwen verlichtenvan oogenblik tot oogenblik zag men de zigten veranderen, van stond tol stond wierden de straten gemclamorphoseerd, en eensklaps was gansch de stad als in een bekoorlvk tooverpaleys herschapen. Duyzende en duyzende blinkende lampions, oogverbystere.nde lichtbollen, doorschynende vuerlantoerns, helderwitte bougies bezaeyden kronkelend en in alle vormen de voorgevels der huyzen en openbare gestichten allegorieke transparanten, schilderingen, koninglyke naem-

De Denderbode | 1856 | | pagina 1